גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תשוקה לא ממומשת

"תשוקת החלוצים" מאת בעז נוימן, הוצאת עם עובד ספרית ספיר, 310 עמ'

נפצח באזהרה: לפי שם הספר, טבעי לצפות ש"תשוקת החלוצים" מתאר את הרומנים הלוהטים בין המפורסמים שבחלוצים, דוגמת אלו שחלקו ישראל ומניה שוחט, ממייסדי תנועת "השומר"; יצחק בן צבי (הנשיא השני של המדינה) והסופרת רחל ינאית וכמובן משולש האהבים מזיכרון יעקב, עם שרה אהרונסון, שהתאוותה לאבשלום פיינברג יפה התואר, שבחר להינשא לאחותה הצעירה ממנה, רבקה.

ובכן, לא בתשוקות אלו עוסק הספר, אלא דווקא בתשוקה לארץ (כמובן. איך אפשר היה להבין אחרת?). כן, אחרי שכתבו עליהם בביקורתיות, נוימן מחזיר לחלוצים את התדמית החיובית. הם הונעו מתשוקה לארץ ישראל, שקיבלה ביטוי בהשוואות מילוליות לקשרים עם בני זוג והורים.

במידה רבה היא גם באה על חשבון התשוקה שבינו לבינה, שהייתה מאוד פוריטנית בקרב החלוצים. בן גוריון כינה את הארץ "אלמנה" ואצל ברל כצנלסון היא נמשלה לכלה.

החלוץ צבי כץ הלך עם זה צעד קדימה (או אולי דווקא נמוך יותר). כשהגיע לאחד המעיינות, הוא כתב: "המעיין הצוהל הזה עורר בי חשק להיות צוהל, פראי ולהפרות נשים, הרבה נשים!".

את אהבתם לארץ ביטאו החלוצים גם באמצעות גרפיטי. הם היו עוברים בה ורושמים את שמם. אז אם תמצאו כתובת בנוסח "א"ד גורדון היה פה", אל תתפלאו.

הרצון העז ליצור קשר עם הארץ, לפי הסופר, מקבל ביטוי גם בשאיפת החלוצים להעביר אליה נוזלים, כמו דם, זיעה ומים. מפה באות אמירות בנוסח "בדם ואש יהודה נפלה, בדם ואש יהודה תקום".

מבלי לגרוע ברעיון היפה שבהשבת כבודם האבוד של החלוצים, הספר לוקה בשתי בעיות קריטיות. ראשית, עצם ה"חשיפה" בספר שהחלוצים הונעו מתשוקה לארץ. או.קיי, החלוצים היו מחוברים לקרקע הזו בכל נימי נפשם, כולם עדיין על הכסא? כנראה שכן. גם האנלוגיה בין הקשר הרומנטי והקשר ההורי עם הארץ, אינו מפתיע.

הרי גם כך כבר גדלנו על "אמא אדמה", "ארץ חמדת אבות" וכו'. בשורה התחתונה, הסופר פשוט לא מחדש מספיק. החלוצים שעולים מהספר הם בדיוק אותם חלוצים שכולנו היינו מתארים בעינינו, אולי פרט למספר חוקרים פוסט-ציוניים.

מעבר לכך יש את עניין הכתיבה. אז נכון, מדובר בספר אקדמי, שמלכתחילה פחות "מתחנף" לקורא הממוצע בהציעו לו סיפור פופולרי זול ובשפה קלה. אבל מדהים לגלות כיצד ניתן לחבר ספר כה יבשושי על נושא כמו תשוקה. גם לא ברור היכן פה התשוקה, שעליה נסמכים שם הספר והתזה שבמרכזו.

העובדה שהחלוצים נישקו את האדמה, לא רק כשעלו אליה אלא מידי פעם גם בעבודה? חלק מהתשוקה נאמרת ואת השאר משלים הסופר כיד הדמיון החופשית. החלוצים רוצים לחוש את האדמה ומרגישים כלפיה כמו חתן לכלה? הרי לכם טקסט ארוטי. חכו, עוד רגע יבוא המשגל הגואל, את הקרקע כמובן, כמובן.

החיבור של החלוצים לארץ, בוודאי שקרה ועז היה הוא. אלמנט התשוקה, אף שכנראה היה, היה מינורי. בוודאי לא במינון שגורם לסופר לקחת אותנו ב"תשוקת החלוצים" למחוזות כה רחוקים.

ויש דבר נוסף, נשכח מעט, שעולה מהספר. נכונות החלוצים לשפוך את דמם למען הארץ, בבחינת היות זה מוות יפה והירואי, מזכירה עד כמה התרחקנו מהם. הרי היום גם מוות בלית ברירה להגנת העם שיושב בארץ, נתפס כאסון בלתי נסבל והצלת נפש אחת שווה את הקרבתו של עולם מלא.

איפה האמת? לא בטוח שהיא יותר קרובה לגישה של ימינו. *

עוד כתבות

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

רבוע כחול נדל"ן מאשרת חשיפת "גלובס": מגעים מתקדמים לרכישת מניות משפחת גינדי בקניון TLV

החברה עשויה לרכוש את זכויותיה של קבוצת גינדי בקניון TLV ובחברת המגורים, במסגרת עסקה כוללת להסדרת כלל העניינים העומדים על הפרק בין הצדדים

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

בין היתר מחפשת החברה מוצרים נגד "תשישות נשית"

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז לנפגעי כתות: "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

מני מזוז בכנס חיפה למשפט / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

מזוז על אמיר אוחנה: ‏"המצב של שר לעומתי הוא בעייתי. זה מקשה על התפקוד"

שופט העליון מני מזוז אמר את הדברים בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

תותח של צהל בגבול הרצועה / צילום:  רויטרס

מלחמה או פעולת איבה: כמה פיצויים יקבלו הנפגעים מהאירועים הביטחוניים

שנים של עימותים ברצועת עזה יצרו מנגנון מורכב לפיצוי בעלי עסקים בישראל ● לא משנה אם נקרא לזה "מלחמה" או "מבצע", מילת המפתח היא "פעולת איבה" ● ככל שהעסק קרוב יותר לגבול, כך גדלים הסיכויים שיקבל פיצוי על נזק עקיף, כמו אובדן מחזור, וגם זה לאחר תלאות רבות

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו צונחת לאחר הדוחות - האם מדובר בהזדמנות?

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים (תשואת דיבידנד של כ-3%) מהוות לדעתנו נכס מעניין"

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות