גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

6 מומחים על עתיד הביוטק: הפתרונות החדשניים - מישראל

שפעת החזירים והסרטן תופסים את תשומת הלב, אך מחלות הלב הן הקוטלות הראשיות של האנושות ■ הקרדיולוגיה היא השפיץ המדעי של ישראל, וגם הניבה מספר רב של אקזיטים

אף ששפעת החזירים, הסוכרת והסרטן תופסים חלק גדול יותר מן השיח הציבורי, מחלות לב הן עדיין הרוצח הראשון במעלה של האנושות. בשנים האחרונות התרחשה התקדמות משמעותית במדע ובמחקר, שאפשרה להאריך את תוחלת החיים אחרי התקף לב או עם מחלת לב, אך המחלות הפכו שכיחות אף יותר, וניהול החיים אחרי או עם המחלה הפך למורכב יותר.

תחום המכשור הרפואי בישראל נחשב לחם - בהשקעות, בפיתוחים וגם ברכישות של סטארט-אפים מקומיים. בתוכו, תחום הקרדיולוגיה הוא הדובדבן שבקצפת. השפיץ של ישראל.

רבים מן האקזיטים הענקיים בתחום הביומד בעשורים האחרונים קשורים בתחום הזה - ונטור, ביוסנס, Xstent, PVT, רימון מדיקל ואחרות. זו גם הסיבה שבאחרונה התקיים בישראל כנס הקרדיולוגיה הבינלאומי, ICI. ישראל מוערכת כאחת המדינות החדשניות בעולם בתחום.

לפי נתוני חברת המחקר Research and Markets, שוק המכשור לקרדיולוגיה פולשנית מסתכם ב-4.6 מיליארד דולר בשנה. תחום זה כולל בעיקר בלוני צנתור, סטנטים, מוצרים לסגירת עורקים אחרי צנתור, מערכות הולכה, מוצרים למניעת תסחיפים בעת צנתור וקטטרים לאבחון מסוגים שונים.

לאחרונה, הצטרף לתחום גם עולם השסתומים, בו יש שתי חברות ישראליות - ונטור ו-PVT. המערכת האקולוגית סביב הקרדיולוגיה כוללת תעשיית הדמיה ענפה, החיונית לביצוע הפרוצדורות הפולשניות.

"גלובס" פנה לשישה מומחים בתחום, ישראלים ושאינם, כדי שיספרו על פריצות הדרך שנעשו לאחרונה, על אלו שצפויות להתרחש, והיכן עדיין יש צורך למצוא פתרון. *

דרוש: טיפול מוצלח לאי-ספיקת לב

פרופ' רפי ביאר, מנכ"ל ביה"ח רמב"ם, וממייסדי Instent ו-Corindus

פיתוח נבחר מהעבר: "פריצת הדרך הגדולה של העשור האחרון בתחום הייתה בעיניי הסטנט מצופה התרופה. גם תחום המיפוי החשמלי של הלב היווה שינוי אדיר".

מה צפוי בטווח הקרוב? "מהפכת השסתומים המושתלים בפרוצדורות זעיר-פולשניות מזכירה לי את הימים הראשונים של בלון הצנתור, מבחינת השיפור האדיר באיכות הטיפול ובהתאוששות".

מה צפוי בעתיד הרחוק? "אי-ספיקת לב הוא תחום שאין לו טיפול מוצלח. ייתכן שהמזור יגיע ממשאבות מלאכותיות וייתכן שמתאי גזע - אך שני התחומים האלה נמצאים עדיין בשלב המדע ולא בשלב ההמצאה".

פחות פתרונות תרופתיים

יובל בינור, ממייסדי הקרנות מדיקה ו-ATI וחברת PVT

פיתוח נבחר מהעבר: "פריצת דרך בולטת התרחשה ב-PVT, שהצליחה לראשונה להחליף את השסתום באמצעים זעיר-פולשניים. בגלל האתגר הטכנולוגי, מדובר לדעתי במהפכה שהיא גדולה ממהפכת הסטנט. שתי המהפכות הללו יחד הסיטו את הקרדיולוגיה מעולם של ניתוחים מסיביים".

מה צפוי בטווח הקרוב? "פריצת דרך המתרחשת מול עינינו היא בתחום אי-ספיקת לב. מספר חברות מפתחות משאבות עזר שתומכות בלב בשלבים מוקדמים של המחלה, כמו לבבות מלאכותיים. עד היום, משאבות כאלה היו גדולות, מורכבות ולא יעילות, ולכן שימשו רק לגישור עד להשתלת לב חדש מתורם. היום הן עשויות לפתור את הבעיה בשלבים המוקדמים".

מה צפוי בעתיד הרחוק? "האתגרים שנותרו עדיין ללא פתרון הם שבץ מוחי, לחץ דם גבוה ואי-ספיקת לב כרונית.

הפתרונות להם יבואו מתחום המכשור ולא מן התחום התרופתי.

פריצת דרך נוספת תהיה מיישום הפיתוחים בתחום הקרדיולוגי לתחומים אחרים".

משוועים לפתרון עבור שבץ מוחי

פרופ' פיטר פיצג'רלד, קרדיולוג מוביל מסטנפורד, יזם

ישראל על המפה: "ישראל היא מקור מדהים לחדשנות. "המערכות של BioSense, חברה שנרכשה על-ידי ג'ונסון אנד ג'ונסון בחצי מיליארד דולר, עזרו להבין את הפעילות החשמלית של הלב וסייעו לטיפול בהפרעות קצב. זו הייתה מהפכה".

מה צפוי בטווח הרחוק? "פריצת הדרך תהיה הרפואה האלחוטית, הכוללת ניטור קבוע של מחלות כרוניות על-ידי מכשירים מושתלים, המתקשרים עם גורמים מחוץ לגוף. בהמשך יוכל המכשיר לשחרר בעצמו את התרופה הרצויה באופן מידי. תחום נוסף הוא אוטומציה של פעולות הרופא.

בשני תחומים אנחנו משוועים לפתרון ואין כזה באופק: שבץ מוחי ואי-ספיקת לב".

חיפוש אחר הסטנט האולטימטיבי

פיטר פלסר, דירקטור תחום לב וכלי-דם במדטרוניק ל-EMEA

מה צפוי בטווח הקרוב? "למדטרוניק יש שני פרויקטים מעניינים: האחד, בתחום הסטנטים לטיפול באין-אונות גברית שנובעת מהסתיידות כלי הדם בדרך לאבר המין. זו בעיה שאינה מטופלת על-ידי תרופות ומהווה סמן מוקדם למחלות לב עתידיות. השני, טיפול בלחץ דם, על-ידי הרס העצבים סביב העורק המספק דם לכליות".

מה צפוי בעתיד הרחוק? "עדיין מחפשים את הסטנט שלא ייסתם ושלא ידרוש נטילת תרופות. כמו-כן ממשיכים לפתח מערכת להחלפת שסתומים".

פריצה בטיפולים ללא ניתוח

מייקל מוסאלם, יו"ר ומנכ"ל חברת Edwards Lifesciences הבינ"ל

פיתוח נבחר מהעבר: "השסתום האאורטלי, בין אבי העורקים לחדר השמאלי, שמטפל בהסתיידות השסתום. זהו המוצר שעל בסיסו נמכרה ונטור למדטרוניק ולפניה PVT לאדוורדס.

מה צפוי בטווח הרחוק? "כל טיפול בבעיה מבנית של הלב ללא ניתוח - יהיה פריצת דרך".

לב מלאכותי על בסיס תאי גזע

פרופ' חיים לוטן, מנהל מערך הלב בבית החולים הדסה עין-כרם

חברות מבטיחות: "כמה חברות ישראליות מובילות מהפכות בתחום הקרדיולוגיה. InspireMD, למשל, פיתחה סטנט מצופה רשת שמונע היווצרות תסחיפים בעורק בעת פתיחת הסטנט. לדעתי החברה היא מועמדת טובה להימכר השנה.

"חברת Simbionix פיתחה מכשירים מצוינים לסימולציה, שמאפשרים לתכנן צנתור מרחוק ומראש, ולחסוך הבאת מומחה לאתר עצמו. גם חברת Arineta פיתחה מכשיר חדש להדמיה של הלב באופן מדויק יותר ובקרינה פחותה. Paieon משלימה אותה על-ידי בניית מודל תלת-ממדי של הלב מתמונות ההדמיה".

מה צפוי בטווח הרחוק? "כתוצאה מהזדקנות האוכלוסייה, מחלות של שריר הלב - כמו הסתיידות מסתמים ואי-ספיקת לב - הופכות בוערות לעומת מחלות של כלי הדם - כמו התקף לב, הנגרם מחסימת הלב. אני צופה התפתחות של טיפולים לחיזוק שריר הלב, כולל קוצבים מתוחכמים יותר ואפילו לב מלאכותי חלקי או מלא. אולי אפילו על בסיס תאי גזע".

עוד כתבות

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטרס - Brendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט בעקבות התבטאויות חברי הפדרל ריזרב; מרקל הקפיצה את הליש"ט

לחץ בשווקים בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש ● מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לצפי, ורשם שפל של 10 שנים ● מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגייה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט

סניף קפה של קופיקס / צילום: יחצ

קופיקס מנסה להתייעל תחת רמי לוי וסוגרת בתי קפה; בינתיים ההפסד הרבעוני זינק ל-6 מיליון שקל

ברבעון המקביל ההפסד עמד על כמיליון שקל ● לצד זה ההפסד התפעולי ברבעון התכווץ מ-2.9 מיליון שקל ל-1.7 מיליון שקל ● המנכ"ל אירם גרייבר: "נקטנו בשורה של פעולות ורה-ארגון, הן ברשת הסופרים והן במסגרת פעילות בתי הקפה"

פרויקט עזריאלי Town, ת"א / הדמיה: יח"צ

סמסונג שכרה 6 קומות בפרויקט עזריאלי Town בת"א

החברה שכרה 9,000 מ"ר במחיר משוער של 120-140 שקל למ"ר בפרויקט ● לפי דוח החברה לרבעון השני של 2019, מרבית שטחי המשרדים בפרויקט שווקו

דודי רזניק/צילום: איל יצהר

קריסה בשוק האג"ח? "כדאי לנצל את הירידות החדות"

דודי רזניק מלאומי שוקי הון מצביע על כך שהמימוש החד שנרשם כעת בשוק האג"ח מגיע לאחר מהלך עליות יוצא דופן שלא נראה בשוק מזה זמן, מה שעשוי להוות הזדמנות ● "התנאים בשוק עדיין תומכים בשוק האג"ח הממשלתי; אם אג"ח ל-27 שנים נותן תשואה של 2.3%, זה לא רע בעולם של ריביות אפסיות", אמר רזניק

יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועת עזה/ צילום: רויטרס

בחמאס דוחפים להסלמה כדי לאלץ את נתניהו לוויתורים טרם הבחירות

לפי גורם ישראלי, בחמאס יש ויכוח לגבי התועלת בהפגנות על הגדר, אך יש גורמים בהנהגה שדוחפים להסלמה לפני הבחירות ● עם זאת, כנראה לא מדובר בהסלמת ירי הרקטות ● "גם חמאס לא מוכן עדיין לעימות אמיתי והוא מבקש לדחות עימות כזה ככל שניתן"

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

אחרי הספקים, יינות ביתן מסתבכת גם עם הרגולטור: תשלם את הקנס הגבוה ביותר על חוסר שקיפות במחירים

הרשות להגנת הצרכן דיווחה היום על כוונה להטיל קנסות לעשר רשתות שהפרו את החוק שמחייב שקיפות מחירים בהיקף של 2.6 מיליון שקל, לאחר שהמחירים שלהן לא שודרו לאתרי השוואת מחירים ● מי שספגה את מספר ההפרות והקנס הגבוהים ביותר היא יינות ביתן בהיקף של כחצי מיליון שקל על 13 הפרות שביצעה

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

שירות המחקר של הקונגרס: תמיכת האמריקאים בישראל שנויה במחלוקת

הדוח קובע כי תמורות דמוגרפיות בארה"ב הן אחד מהגורמים לשינוי באופן שבו תופסים האמריקאים את היחסים עם ישראל ● "למרות מעמדה של ישראל כמדינה עשירה, בעלת עוצמה צבאית, היא עדיין תלויה בארה"ב לרכש מערכות נשק יקרות" ● סך כל הסיוע האמריקאי לישראל – 142 מיליארד דולר

רשת מלונות אסטרל משיקה את מלון אריאה באילת / צילום: יחצ-אסטרל

נופשים יותר גם בארץ וגם בחו"ל: גידול של 8% בלינות הישראלים במלונות בארץ בחודש יולי 2019

לפי התאחדות המלונות, התפלגות הלינות נותנת יתרון ברור ללינות של ישראלים על פני תיירים בחודש הראשון של חופשת הקיץ ● וגם: איך השפיע סגירת שדה דב על תפוסת המלונות באילת?

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

לפידות הותיר חותם: הפסד של 44 מיליון שקל לשיכון ובינוי ברבעון, גם בעקבות עלייה ניכרת בהוצאות שכר הבכירים

את המחצית הראשונה של השנה סיימה קבוצת הנדל"ן והתשתיות ברווח של 465 מיליון שקל, הודות למכירת עיקר החזקותיה בחברת הנדל"ן ADO הפועלת בגרמניה בעיתוי אופטימלי ● על יתרת ההחזקה ב-ADO נרשם ברבעון השני הפסד של כ-45 מיליון שקל

דניאל רמות ואורן שובל / צילום: דור מלכה

ויה הישראלית תסיע את תלמידי ניו יורק תמורת 36 מיליון דולר

חברת שיתוף הנסיעות הישראלית נבחרה להפעיל את מערך הסעות התלמידים של עיריית ניו יורק בחוזה למשך חמש שנים ● מערכת החינוך של העיר ניו-יורק נחשבת לגדולה ביותר בארה"ב: אגף החינוך אחראי להסעתם של כ-150 אלף תלמידי החינוך ממלכתי והחינוך המיוחד בעיר ב-9,000 מסלולי הסעה

אבי בן אסאייג / צילום: יחצ

הלב בישראל, העיניים לחו"ל: מה מתכננת נסטלה לאסם, ולמה העובדים חוששים?

בתחילת השבוע הוכרז באסם סכסוך עבודה על רקע הכוונה להעביר 40% מהייצור של טבעול לצ'כיה; במקביל נמכרה פעילת הגלידה, ומתקיימים ניסיונות למכור את "בית השיטה" • שלוש שנים חלפו מאז הפכה נסטלה לבעלים של 100% מאסם ומחקה את החברה מהמסחר, וכעת העובדים חוששים מצמצום הייצור בישראל • אסם: "השגנו הישג חשוב בכך שנבנה לטבעול מפעל חדש בישראל" ● ניתוח גלובס

רכב של מאזדה במפעל הייצור / צילום: רויטרס

חולשה בפעילות המסורתית של דלק רכב: מכירת מכוניות מאזדה צללה ב-30% ברבעון ונתח החברה בשוק הרכב המקומי הצטמצם ל-5%

ללא תרומתה של חברת התשתיות ורידיס, היה מחזור ההכנסות הרבעוני יורד ב-16% ● הרווח הרבעוני של דלק רכב צנח ב-29%, אך בסיכום המחצית סייעו סעיפי מט"ח להגדיל את הרווח ב-40%, ל-168 מיליון שקל

אנגלה מרקל. הביאה סגנון צילום: רויטרס,
Hannibal Hanschke

התשואה על האג"ח של גרמניה ל-30 שנה - מתחת לאפס

המשקיעים נוהרים לחוף מבטחים, ולצד היפוך עקום התשואות באג"ח של ממשלת ארה"ב, אלה של גרמניה לטווח הארוך מציעות תשואה שלילית ● המשמעות: המשקיעים יקבלו תמורה נמוכה מהסכום שהשקיעו, ולו רק בכדי להבטיח לא לאבד יותר מערך ההשקעה

גיא סלע / צילום: תמר מצפי

גיא סלע, מנכ"ל סולאראדג', ייעדר מהתפקיד בגלל מחלתו; צבי לנדאו מונה למנכ"ל בפועל

סולאראדג' עדכנה לאחר סיום המסחר בוול סטריט כי במצבו הבריאותי של סלע חלה החמרה משמעותית, וכתוצאה מכך הוא ייעדר מהתפקיד ● לנדאו מכהן כסגן הנשיא למכירות בחברה מאז 2009

איתי בן זאב (מימין), אמנון נויבך ושחקני ליגת הבורסה לניירות ערך  / צילום: סיון פרג'

שריקת פתיחה: מנהלת הליגות לכדורגל פתחה את המסחר

וגם: יואל נוה, לשעבר הכלכלן הראשי באוצר, מצטרף לחברת הפינטק פיוניר

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

למה המשקיע הישראלי יכול להרגיש טוב יותר מאחרים?

על רקע ירידת ריביות בכל העולם וריבוי השווקים שבהם תשואות האג"ח שליליות, מתעוררת השאלה מה יכול בנק ישראל לעשות - אם הוא בכלל צריך לעשות - וכיצד יושפע המשקיע הישראלי מהצעדים האלה

פרויקט מתחם צעירים האצל חולון / הדמיה: אלד פסגות, יח"צ

אור ירוק לפרויקט תמ"א 38 נרחב בתל גיבורים בחולון

במסגרת הפרויקט יתווספו 59 דירות ל-80 דירות קיימות בחמישה בניינים ברחוב האצ"ל שבחולון

מתוך הקמפיין של "טורנדו" / צילום: יח"צ

קריר בבית, חם על המסך: טורנדו - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

בראש טבלת הפרסומות הזכורות מדורגת השבוע טורנדו עם החסויות: "התחזית: סחוניה דל-מות" ו"רק אתם שולטים במזג-האוויר" ● בראש הפרסומות האהובות מדורגת הפרסומת של מפעל הפיס ללוטו, שהיא גם הפרסומת המושקעת ביותר בשבוע החולף

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

תגובה יצירתית להשפלה אמריקאית: נשיא איראן מחק 4 אפסים מהמטבע. איך תושפע הכלכלה?

השפעת העיצומים על המדינה צוברת תאוצה: שער הדולר באיראן הגיע לשיא של 120 אלף ריאל לדולר, שיעורי האינפלציה מזנקים ושוק הדיור קורס • ח’אמנאי מציע לפתח את תחום התרופות ולהפסיק להסתמך על הנפט

מזודות חכמות: הדור הבא/ צילום: יחצ

האינטרנט של הדברים החכמים: הגאדג'טים שמגדירים מחדש יעילות

פלסטר ש"נותן" תרופות, מזוודה עם מנעולים המבוססים על טכנולוגיות זיהוי, שעון שמכוון את עצמו לזמן המקומי וארגז חול עם חיטוי אוטומטי שמזהה חתולים שונים