גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה הביא את עו"ד גדי בלושטיין למאבק מול הארגונים הירוקים?

שלא במתכוון מצא עצמו עו"ד בלושטיין, שייצג את חברות השילוט בקמפיין להחזרת שלטי החוצות לאיילון, במאבק אישי מול ארגונים ירוקים ופעילי סביבה - זאת למרות שהוא חבר מועצת עיריית ר"ג מטעם סיעת "תנופה ירוקה"

עו"ד גדי בלושטיין משקיף על נתיבי איילון ממשרדו שבמגדל העגול של עזריאלי. בלושטיין הוא אחד האנשים שהובילו לכך ששילוט החוצות חוזר לרפד את דרככם בפקק היומי, אם הוא כרוך בחציית האיילון, כמובן.

בלושטיין ייצג את חברות השילוט בקמפיין לתיקון החוק, כך שהוא יאפשר להחזיר את השלטים. כך הוא מצא את עצמו במאבק מול ארגונים ירוקים ומול פעילי סביבה שטענו שהשלטים מכערים את הנוף וגורמים לעלייה בתאונות הדרכים.

הירוקים טענו בין היתר כלפי בלושטיין, חבר מועצה בעיריית רמת-גן מטעם סיעה "תנופה ירוקה", כי העובדה שהוא מייצג את חברות השילוט במאבקן להשארת שלטי החוצות מוכיחה שהוא ירוק רק בתיאוריה. בלושטיין דווקא מיישב את הסתירה לכאורה. "תקפו אותי בטוקבקים על איזה ירוק אני שאני עושה שלטים באיילון. אני לדוגמה בעד זה שברמת-גן לא יבנו בנייה לגובה, אני בעד זה שתהיה איכות חיים, הרי ירוק זה בסך הכול איכות חיים".

*פחות שלטי חוצות הם לא שיפור באיכות החיים?

"איך אפשר לקרוא לזה בכלל ירוק. הרי איילון זה כביש סגור. לא רואים אותו מבחוץ, כי הוא גם בתוך האדמה, זאת אומרת השלטים מופנים לתוך איילון והם לא נראים מבחוץ. מה אתם מבלבלים את המוח?".

המהלך להסדרת השילוט באיילון החל בצורה כמעט אגבית, כך לפחות לפי התיאור של בלושטיין. "בכנסת יש הרבה פעמים ישיבות רקע כאלה שנוצרים לחצים של לוביסטים ושל כל מיני קבוצות לחץ". הלחץ הוביל לדיון בוועדת הכלכלה, ביוזמתה של ח"כ אורית נוקד.

"התחלנו להבין שיש בעיה, כי המשטרה באה ואמרה שהיא מתנגדת לשלטים". בלושטיין, שהשתתף בדיון כנציג חברות השילוט הרגיש שכל הטיעונים לא בדיוק זוכים להקשבה. אבל אז הוא פגש את חבר הכנסת (לשעבר) יורם מרציאנו, שהחליט להירתם למען הסדרה של השילוט בחקיקה. הרושם שנוצר בתקשורת, ולא מעט בהשראת הארגונים הירוקים, היה שמרציאנו הוא מעין "חייל" של חברות השילוט.

עו

*מה גרם לו להירתם לזה?

"ראשית, הוא בא מהצד של הפועלים. כל האנשים של שלטי החוצות האלה הם אנשים שבאו מעבודת כפיים. כשאתה מדבר עם משה נור, עם יעקב מזרחי, כולם כמעט. יורם נורא הזדהה איתם, אנשים שבאו בעצם ממה שהוא מכיר. כל העובדים בחברות האלה הם הרי עובדי דחק. עובדים של 4,000 שקל לחודש. לדעתי הוא גם האמין לנו בלב שלם שמה שאנחנו אומרים זה אמת".

הנימוק השלישי לפי בלושטיין היה קונטרה לעלבונות שהוא חטף. "ככל שכתבו עליו בטוקבקים שהוא פרענק פארח, דברים שאתה לא מאמין. הוציאו ממנו את העלבון שהוא חי כל השנים. ככל שאמרו עליו שהוא ספרדי, ככה המוטיבציה האישית שלו עלתה. זה כבר הגיע למצב שהוא דרבן אותי מרוב שהוא היה חם שם כאילו על העלבונות שלו".

*עד כדי כך?

"תסתכל קצת בכתבות. מתוך 300 תגובות, בערך 250 תגובות היו, 'יורם מרציאנו מקבל שוחד', 'יורם מרציאנו ספרדי', 'יורם מרציאנו הוא שחור שמטפס על עצים'". בדיון הראשון, נזכר בלושטיין, היה עוד רגע מכונן עבור הח"כים שעברו בהדרגה לתמוך בחוק השילוט. "עמדה איזו גברת אחת מהירוקים, שכשאמרו לה, 'תשמעי, יש פה בעיה של מאות בתי אב שפשוט יפוטרו אם ייאסר השילוט לחלוטין. מה תעשי עם האנשים האלה?'. ואז היא אמרה שהם ילכו להיות גננים באיילון. אתה יכול להגיד מה שאתה רוצה, אתה יודע יש דברים שלא אומרים, גם אם אתה חושב ככה אתה לא אומר את זה".

"בנו על זה שלא נגיע לנתונים"

אבל לא רק העלבון של מרציאנו סלל את הדרך להשבת השילוט לצדי הדרכים. הדיונים בכנסת שיחקו לידיהן של חברות השילוט, כשהתברר שהמשטרה מסרה נתונים לא מדויקים לח"כים. "כשהדברים התחילו לזוז לכיוון שלנו והיה די ברור שהחוק יעבור", מספר בלושטיין, "בא ניצב במשטרה לוועדת הכלכלה ואמר שהתאונות ירדו בחצי. מה שהוא לא ידע זה שהיו לנו את הנתונים".

*טוב, המשטרה מחויבת לתת נתונים כאלה, לא?

"השגנו את זה בכוחותינו. המשטרה לא כל-כך התנדבה לתת את זה. ואז כמובן הודענו לוועדת הכלכלה שהמשטרה לא דייקה, עשינו תפוצה לכל חברי הכנסת. חברי הכנסת היו בהלם, כי זה לא דבר שקורה כל יום. אגב, ייאמר לזכותה של המשטרה שיומיים אחרי זה היא שלחה מכתב התנצלות לוועדה אמרה שזו הייתה טעות".

לבלושטיין חשוב לא להיות מזוהה כאנטי-ירוק. מה שמפריע לו הוא ניסיון של בעלי אינטרסים להתעטף בפוזה ירוקה שאין מאחוריה הרבה. "הירוקים נחזים ובצדק, אגב, כאנשי אידיאלים. כאלה שבאים ומנחילים אידיאולוגיה ירוקה. הבעיה מתחילה כשהדובר הראשי שלהם הוא מישהו כמו אברי גלעד, שיוצא נגד שלטי חוצות באיילון בזמן שבטלוויזיה בכל דקה בתוכנית שהוא מגיש יש 10 פרסומות. אנשים לא הסתדרו עם זה. זה נשמע להם לא הגיוני".

לבלושטיין יש עוד טיעון. השלטים אומנם פונים לשטח ציבורי, אבל פיזית, הם ניצבים לרוב על שטח לגמרי לא ציבורי. "זה דבר שאנשים לא יודעים, למעט מקום אחד שזה מרכז הירידים, ששם זה באמת שטח ציבורי. כל השלטים נמצאים על שטחים פרטיים. הם צופים לשטח ציבורי, אבל בבסיס, הם על אדמה פרטית".

*שבעצם מהווה פרנסה או הכנסה אלטרנטיבית לבעלי השטח.

"אתה רואה פה", בלושטיין מצביע על מבנה הנשקף מחלון המשרד שלו. "הבית הוורוד הזה היה בית דפוס בסגנון הישן. כפי שאתה מבין הוא כבר כמעט לא פעיל. הוא התפרנס משלטים. פה לא רואים בגלל שזה מסתיר, יש את המבנים הגבוהים של מפעלי הקמח, אנשים מתפרנסים מזה. זה לא רק חברות השילוט שמתפרנסות. זה גם דבר שהם לא כל-כך הבינו. לקחת פרנסה של אנשים. אבל טוב הם ירוקים".

עוד כתבות

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

דרמה בשוק התקשורת: משרדי הממשלה במהלך לביטול הפיצול בין ספק לתשתית אינטרנט

טיוטת חוק ההסדרים קובעת לראשונה שיש לפנות למהלך כזה, ולקבוע תקנות מעבר לשם כך

כרובית אפויה קרה. לא מוכרחים שניצלונים וסלט פסטה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מתכונים לפיקניק משודרג: יש חיים מעבר לשניצלונים וסלט פסטה

בפעם הבאה שאתם יוצאים לפיקניק, תפתיעו עם כרובית אפויה קרה וגספצ'ו על המפה המשובצת ● פרויקט מיוחד

יאיר אסולין / צילום: איל יצהר, גלובס

"פייסבוק נטמעה בסדר הישן. הבחירה שלה בצד של המדינות היא טרגדיה בעבורה"

הסופר והוגה הדעות יאיר אסולין מדבר בראיון ל”גלובס” על המהפכה של המאה הנוכחית לעומת קודמתה, השינוי התפיסתי שהתאגידים מפספסים וגם היחס של הציבור אליהם: "ברגע שיבינו שגוגל למשל היא שחקן פוליטי כמו המדינה, המונחים שבהם נשפוט אותה ישתנו, וזה יקרה מהר מאוד"

באר יעקב / צילום: איל יצהר, גלובס

אושרה: תוכנית להתחדשות עירונית בשטח של 95 דונם בבאר יעקב

לפי התוכנית הבנייה תהיה לגבהים מקסימליים של 24 קומות ● כן כוללת התוכנית 30 דונם עבור מבני ציבור ו-40 דונם של שטחים פתוחים

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

האוניברסיטאות מבטלות את המבחנים בקמפוסים ותוקפות את אלקין

בוועד תקפו את השר הממונה זאב אלקין וטענו כי הוא מסרב לדון במתווה שהציעו, שיאפשר לקיים את הבחינות גם באופן מקוון וגם במתכונת מצומצמת בקמפוסים ● מהשלכות המהלך: חלק מהסטודנטים שיעברו לשיטות הערכה מקוונות, ציונם לא יהיה מספרי אלא "עובר" או "לא עובר"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

פוקס יוצאת דופן: משבר הקורונה כיווץ את היקף הדיבידנדים שחולקו בתל אביב השנה

מנהל מחלקת מחקר מניות בלאומי שוקי הון סבור כי "זו תקופה שבה מחלקים פחות דיבידנדים, בשל חוסר הוודאות והרצון של החברות לשמור כסף בקופה, כדי שלא יצטרכו לגייס בהמשך בעלויות גבוהות יותר"

איור: עובדיה בנישו

צעירים, חסרי ניסיון והרפתקנים: דור חדש של משקיעים הגיע לבורסה בחסות המשבר

השפל במחירי המניות, אובדן ההכנסה, השעמום בבית והיעדר פלטפורמות הימורים – הקורונה זימנה לבורסה משקיעים צעירים וחסרי ניסיון, שסוחרים בה בכוחות עצמם וגם מרוויחים. האם הם יישארו בשוק גם אחרי המגפה?

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

פרטנר נכנסת לשינוי ארגוני נוסף: חטיבות השירות והשיווק יאוחדו

סמנכ"לית החטיבה הפרטית שמונתה רק לפני שנה וחודשיים עוזבת והחטיבה הפרטית והשירות תאוחד עם חטיבת השיווק שתנוהל על ידי תרי ישכיל

רוי ניסני / צילום: יח"צ קבוצת וויליאמס

רוי ניסני הכין את עצמו לרגע הזה מגיל 9. עכשיו יש לו רק הזדמנות אחת להגשים את החלום

מאז גיל 9 רוי ניסני עושה רק דבר אחד: מתכונן לרגע שבו יהיה נהג המרוצים הישראלי הראשון בפורמולה 1 ● עכשיו, אחרי שהפך לנהג המבחן של התחרות היוקרתית בזכות התמיכה הכלכלית של הפילנתרופ סילבן אדמס, נותרה לו הזדמנות אחת אחרונה להגשים את החלום

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

מחקר של האוני' העברית: סכנת חזרה לסגר בתוך שבועיים

לפי חוקרי האוניברסיטה העברית, יש לפעול בדחיפות לצמצום מידי של ההדבקה אחרת לא ניתן יהיה למנוע צורך בסגר כולל ● אם לא יבוצעו פעולות מנע, מספר הנפטרים יגדל ומערכת הבריאות תעמוד בפני סכנת קריסה ● מסקנות ניתוח החוקרים הונחו על שולחן המל"ל

רכב אוטונומי מתוצרת מובילאיי ופורד./ צילום: יחצ

עמרי זרחוביץ' בנסיעת מבחן ברכב האוטונומי: ללא ידיים ברחובות ירושלים

איך מרגיש הרכב האוטונומי של מובילאיי מבפנים? עמרי זרחוביץ' יצא לדרך עם פרופ' שי שלו שוורץ, סמנכ"ל הטכנולוגיות של מובילאיי, וגילה שכבישי ישראל משפיעים גם על אלגוריתמים

צחי הנגבי / צילום: תמר מצפי

השר הנגבי עורר סערה כשטען שאין בישראל אנשים רעבים - והתנצל

אין זו הפעם הראשונה שהשר הנגבי מתמודד עם פליטות פה לא רצויות, ולאחר מכן מתנצל ● לפני כשנה וחצי בזמן שנורו כ-500 רקטות על יישובי הדרום ובפרט על אזור עוטף עזה, הנגבי אמר בראיון כי "יש הבדל בין עוטף עזה לתל אביב, שהיא הבירה הכלכלית של ישראל"

הראל ויזל, גבי רוטר, רביב ברוקמאייר / צילום: דימה טליאנסקי, ענבל מרמרי

הצבע השחור חוזר: מאחורי המספרים של הרבעון הקשה בשוק האופנה

ההפסדים של החברות הפועלות בענף האופנה הכפילו את עצמם ברבעון הראשון בגלל השפעות הקורונה, וגם העתיד הקרוב לעין לא נראה מזהיר במיוחד - בהתחשב בהנחות הענק שאיתן מנסות הרשתות לפתות את הקונים שחוזרים לשגרה חלקית

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר / צילום: שלומי יוסף

"ברודוס רוצים את התייר הישראלי למרות הקורונה. אבל כבר ברור שלא נטוס ביולי או באוגוסט"

"בבולגריה, קפריסין, מונטנגרו ובקרואטיה אומרים לנו, 'תביאו את התייר הישראלי אנחנו נסתדר עם הקורונה'", אומר מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס ● מדוע השבוע האחרון היה גורלי במיוחד לענף התעופה והתיירות, ומדוע דין מי שחזר מרודוס לא דומה למי שחזר מארה"ב? ● צ'ק אין לסופ"ש

אתר חברת Costar. שישה עשר מיליון מבקרים בשנה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

החברות שמשנות את "משפך השיווק" של פרסום הנדל"ן

בעולם השיווק נהוג לדבר על "משפך השיווק" - התהליך שלקוח פונטציאלי עובר מהשלב שבו אינו מכיר כלל את המוצר ועד שהוא קונה אותו ● טכנולוגיות מגוונות משנות בשנים האחרונות את המשפך המסורתי הזה, ומאפשרות לאנשי השיווק בעולם הנדל"ן לשפר, לנטר ולנהל תהליכים אלו בצורה חכמה ויעילה תוך חיסכון במשאבי זמן ותקציב

תיירת מגיעה לקפריסין אחרי פתיחת השמיים באיחוד האירופי / צילום: Harry Nakos , AP

דיווחים בקפריסין: לא תותר כניסה לישראלים שאינם תושבים

קפריסין קובעת חלוקה קטגורית לפי הנתונים האפידמיולוגיים בכל מדינה ויחס התחלואה אל מול גודל האוכלוסיה ● הרשימות מתעדכנות מדי שבועיים, ורשימה חדשה צפויה להתפרסם בקרוב

מתרגלים ריחוק חברתי במשרדי מרכז הסחר העולמי / צילום: Dinuka Liyanawatte, רויטרס

יותר בריא, פחות מתוח? איך ייראה המשרד בעידן הפוסט-קורונה

יותר ויותר מעסיקים מתחילים לחשוב על תכנון משרדים שהעובדים ירגישו בטוחים לחזור אליהם ● לטכנולוגיה יהיה תפקיד מרכזי במשרד החדש

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ירידה של 37% בהיקף הנפקות האג"ח הקונצרניות בחודש יוני

מידרוג: חצי השנה הראשונה הסתיימה עם גיוסים בהיקף של כ-28 מיליארד שקל באמצעות הנפקות בשוק האג"ח הקונצרני, ירידה של כ-11% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד

לא כולם מעוניינים בוועד עובדים / צילום: שאטרסטוק

חתמתם על זכרון דברים? תצטרכו לשלם דמי תיווך

בית משפט השלום פסק כי מסמך זכרון דברים בין רוכש או למוכר נכס יכול להיחשב להסכם שמחייב דמי תיווך

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

45 מטוסים מקורקעים והמחלוקת בין ההנהלה לטייסי אל על עולה מדרגה. לאן זה יוביל?

שיקום אל על ידרוש הליך שחייב יהיה לכלול התייעלות משמעותית בכל רובדי החברה אם היא רוצה לצאת מחוזקת לכשהשמים יפתחו ● אלו האופציות שעומדות פני חברת התעופה