גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לידיעת מפוטרי ההיי-טק: ההתאוששות החלה והגיוסים חזרו

מפוטרי ההיי-טק הפכו לסמל של תחילת המשבר עם קיצוצים בכוח-האדם, בשכר ובהטבות - אך הרבעון הרביעי מבשר טובות לענף: "אנשים מתחילים להסתכל החוצה ומחפשים מקומות עבודה חדשים"

שנת 2009 לא תיזכר לטובה מבחינת התעסוקה בענף ההיי-טק: המשבר הכה בחברות הגדולות והבינלאומיות, שביקשו להפחית בהוצאות על ידי צמצום בכוח אדם. מפוטרי ההיי-טק הפכו לסמל של המשבר הכלכלי, לפחות בחודשיו הראשונים.

אבל מנת הפסימיות הייתה הסיפתח בלבד, ושנת 2009 נסגרה בתחושה של אופטימיות: היקף הגיוסים גדל בחציון האחרון ב-20%, כשברבעון הרביעי שזה עתה מסתיים, חלה עלייה של כ-7% בהיקף הגיוסים לעומת הרבעון השלישי.

"שנה לא פשוטה עברה על שוק ההיי-טק, אך לקראת הסוף שלה מורגשת מגמת התאוששות, הניכרת בהנעה של תהליכי גיוס קדימה", אומרת פול צוקר, מנכ"לית קבוצת נישה. "אנו צפויים להמשיך לראות את ההתאוששות הזאת גם בתחילת שנת 2010, בעיקר בביקושים גבוהים בענפי האינטרנט השונים".

גם אילנה אחימאיר, מנכ"לית חברת ג'וב אינפו, רואה סימנים חיוביים בשוק. "החל מחודש ספטמבר התחלנו לראות את הצבע חוזר ללחיים, והתחלנו לראות את זה בעיקר במשרות בכירות, כמו דירקטורים וסמנכ"לים, שנפגעו בתחילת המיתון ואפילו עברו למצב של קיפאון מוחלט בשוק העבודה". אחימאיר מציינת כי ברבעון הרביעי החלו גיוסים בענף, בהתחלה של אנשי שיווק ומכירות, "תפקידים שבעיקר מביאים את הביזנס לעסק".

לדברי אחימאיר, אחד המאפיינים הבולטים של המיתון הוא שאנשים לא עברו בין תפקידים. "העובדים נצמדו לכסא שלהם", היא אומרת. "ברבעון הרביעי אפשר כבר היה לראות שאנשים מתחילים להסתכל החוצה, מחפשים מקומות עבודה חדשים, ואפילו מקבלים יותר מהצעת שכר אחת. זה מסמן שוק שיש בו חיים", לדבריה.

האם זה מבשר על שינוי מגמה בשוק? לא בהכרח. "אני חושבת שיהיו עוד פיטורים בשנה הבאה", אומרת צוקר, "אבל לאו דווקא בחברות הגדולות, אלא בחברות סטארט-אפ וחברות בינוניות, בהן לא היו עדיין הרבה פיטורים". הסיבה לכך, לדברי צוקר, היא שבחברות הסטארט-אפ חיו עד עכשיו על כסף שגייסו ב-2007 וב-2008, ובכלל לא תכננו לגייס ב-2009.

"ב-2010 יהיה לחברות האלה מאוד קשה לגייס", היא אומרת. "הקרנות שוקלות כל גיוס לעומק, והבחירה שלהם מאוד סלקטיבית. אני מאמינה שסטארט-אפים ימכרו, אפילו במחירי הפסד, או שיהיו צמצומים".

"הם ינסו לעבוד במצבת כוח אדם קטנה או להתעמק בשוק מסוים, וירדו מהתוכניות הגדולות שהיו להם", מסכמת צוקר.

ניתוח מגמות התחומים השונים בהיי-טק מראה שהרבעון הרביעי אכן מבשר טובות, והפערים מתחילים להצטמצם. תחום התוכנה רשם עלייה של 16% בביקושים מתחילת השנה, ועלייה של 30% לעומת הרבעון הרביעי של 2008, עת פרץ המשבר הכלכלי.

ביקושי עובדים: ירידה בחומרה

הפרופילים המבוקשים לעובדים בתחום התוכנה הם בעיקר של מהנדסי תוכנה בעלי ניסיון, המפתחים ב-Java, C , Real time ואחרים. שכר העובדים בתחום עלה ברבעון הרביעי בכ-4%.

במקביל, ניתן לראות מנתוני IVC כי תחום התוכנה משך ברבעון השלישי השנה 21% מסך ההשקעות, לעומת 18% ברבעון המקביל ב-2008. עוד עולה כי רק 10% מסך חברות התוכנה נמצאות במצב של גידול במחזורי ההכנסות.

בתחום החומרה, לעומת זאת, רואים מגמה שלילית מתחילת השנה בהיקף הביקושים, ובסך הכול נרשמה ירידה של 18% בביקושים. כך, למשל, הביקושים למהנדסים עדיין נמוכים ב-40% לעומת הרבעון הרביעי של 2008. הגיוס הוא בעיקר של מפתחי כרטיסים (Board Design) ומפתחי שבבים (VLSI/ASIC). חברות התקשורת מגייסות אנשי בדיקות ואינטגרציה, ומחפשות בעיקר מהנדסים בעלי ניסיון של 3-5 שנים.

מגמות השכר של המהנדסים היו בעלייה מתונה במהלך השנה, לאחר ירידה שחלה בתחילת השנה. שכר ראשי הצוותים בתחום החומרה ברבעון הרביעי מראה עלייה של 4%, לאחר שהיה בירידה לאורך כל השנה.

תחום האינטרנט בענף ההיי-טק ספג לא מעט בשנה האחרונה. רוב החברות שנסגרו השנה (כ-40) היו בתחום זה. עם זאת, על פי נתוני IVC, מתחום זה באו גם רוב החברות החדשות שהוקמו (כ-100).

מבחינת ביקושים לעובדים, נרשמה מגמה חיובית מורגשת - לפי נתוני ג'וב אינפו, מתחילת השנה עלו הביקושים בתחום ב-31%, ולעומת הרבעון השלישי נרשמה עלייה של עם זאת, רמות השכר בתחום עדיין נמצאות במגמת ירידה. השכר עבור משרה של מפתח Web הוא היחיד הנמצא במגמת עלייה, אך מתונה.

שכר: טיפס חזרה אך השיא רחוק

גם תחום המכירות מציג נתוני ביקושים יפים: מתחילת השנה נרשמה בו עלייה של 30%. מנהלי מכירות בינלאומיים עומדים בראש הביקושים, ואחריהם מנהלי מכירות בישראל. מנהלי המכירות רשמו עלייה של 5% בשכרם ברבעון הרביעי, למרות שהוא ירד בכ-8% לעומת סוף שנת 2008.

המשבר הכלכלי גרם לטלטלה לא קטנה בשוק ההיי-טק הישראלי, כשעל פי נתוני IVC מספר החברות החדשות שנפתחו במהלך 2009 זהה למספר החברות שנסגרו. גם קרנות ההון סיכון ניזוקו, והצליחו לגייס מחצית מהסכום שגויס ב-2008. כל אלה הביאו להאטה משמעותית בענ, ולקיצוצים לא רק בהיקף כוח האדם אלא גם בשכר ובהטבות.

"ברוב המקרים השכר ברבעון הראשון היה גבוה וברבעונים השני והשלישי היה במגמת ירידה", אומרת אחימאיר. "ברבעון הרביעי כבר רואים שהשכר חזר לטפס כלפי מעלה, אולם במרבית המקרים הוא לא הדביק את הרבעון הראשון". לדברי אחימאיר, בשנה הבאה לא נראה עדיין את המשכורות הגבוהות של השנים 2006 ו-2007, בעיקר בגלל היקף הגיוסים הנמוך.

"המערכת עדיין לא תהיה בשיאה ב-2010", אומרת אחימאיר. "החברות יהיו פעילות יותר והגיוסים יהיו בתבונה, אבל לא בכמות גבוהה". אחימאיר צופה שחלק מהחברות יקבלו כספים מהמדען הראשי "כי פשוט המקורות האחרים לא יהיו קיימים. הקרנות מעדיפות לא להשקיע בחברות בשלב המוקדם שלהן, אלא בשלב הביניים, עם דגש חזק יותר על שימור הקיים".

הקלינטק נשאר מחוץ למשבר

תחום הקלינטק זכה לאמון המשקיעים במשבר הכלכלי, ולכן נפגע פחות מהמצב. החברות בתחום המשיכו לגייס גם השנה, כשהגיוסים עצמם מחושבים ובעיקר לפי צורך מיידי.

עלייה בגיוסים נרשמה בעיקר בחברות העוסקות באנרגיה ירוקה ובאנרגיה סולארית, בעיקר במשרות של מהנדסי מכונות ומהנדסי סביבה. על פי נתוני IVC, חברות הקלינטק גייסו כ-10% מסך ההשקעות בהיי-טק הישראלי בשלושת הרבעונים הראשונים של שנת 2009, לעומת 5% באותה תקופה אשתקד. חברות העוסקות באנרגיית מים היוו 40% מסך הגיוסים בתחום.

44

עוד כתבות

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

חילופי מנכ"ל: מהלך מתבקש, אך גם כזה שעלול להיות מסוכן

על רגע פרישתו של מנכ"ל פז יונה פוגל, הנה שתי דוגמאות לאופן שבו חילופי מנכ"ל יכולים להביא לרענון מחשבתי ולאנרגיות חדשות - או לאיים במקרים קיצוניים על המשך קיום החברה

בורסות אירופה/ צילום: רויטרס

ירידות קלות בוול סטריט בפתיחה לקראת הודעת הפד

עיני השוק מופנות להודעת הבנק המרכזי בארה"ב, שאמור להכריז הערב על הורדת ריבית נוספת של 0.25% ● הפד התערב שוק בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים ● הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך

יוסי בן שלום, DBSI. שגריר בשווי של פחות מ–50 מ' ש' / צילום: תמר מצפי

המוסדיים רשמו רווח מהיר מתקיפת אתרי הנפט בסעודיה: מניית ראדא זינקה ב-16% ביומיים

החברה, שהטכנולוגיה שלה מאפשרת הגנה על מתקנים חיוניים כמו שדות נפט, עלתה שוב על רדאר המשקיעים ● כפי שנחשף באתר "גלובס", חברת ההשקעות DBSI מכרה שלשום 7% ממניות ראדא תמורת 12.7 מיליון דולר - ומתוכם מניות ב-10 מיליון דולר למיטב דש והפניקס

לוגו הוט 2019

תקלה ברשת הוט פוגעת בתושבי גבעת שמואל, רמת גן וקריית אונו

סיב אופטי של הוט נקרע במסגרת עבודות בנייה באזור גבעת שמואל, ובשעות האחרונות התקשורת לאזור מנותקת, ולא ניתן לקבל שירותים מהחברה ● הצפי לתיקון: מספר שעות

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

רוטציות, פיצולים, איחודים או ויתור על 61 ממליצים: ארבעה תרחישים להרכבת קואליציה

לאחר סיום פרסום תוצאות האמת, נתניהו יצטרך להתמודד עם העובדה שהציבור הישראלי מאס בו כראש ממשלה ● הוא עוד לא ויתר על ממשלה בראשותו וינסה לרתום אליה את כל מי שרק יסכים, אבל זה לא קל כשההכרעה נמצאת לבסוף בידיו של יריבו המושבע - הנשיא ראובן ריבלין

באר יעקב / צילום: איל יצהר, גלובס

שיכון ובינוי ונתנאל גרופ יקבלו החזר של מיליוני שקלים על היטל השבחה שנגבה מהן שלא כדין

עיריית באר יעקב והוועדה המקומית לתכנון ובנייה מצפה אפק חויבו להשיב מיליוני שקלים לשיכון ובינוי ולנתנאל גרופ בגין תשלומי היטל השבחה שנגבו מהן על מגרשים שבהם הן מוגדרות "ברות-רשות" ולא חוכרות

יונתן מנוחין, מנכ"ל המכון הישראלי לחדשנות / צילום: יח"צ

כך מקדמים את החדשנות בשירותים הציבוריים עם 4 מיליון שקל בשנה בלבד

המכון הישראלי לחדשנות זוכה לתקצוב זעום שלא מאפשר להחליף תהליכי הטמעת חדשנות בארגון ● מנכ"ל המכון, יונתן מנוחין, מסביר איך עושים זאת ● האזינו ל"קומיוניקאסט" - פודקאסט על קהילות

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לבחון את הסכם ההפצה של דואר ישראל עם אמזון בראי דיני התחרות"

לשכת המסחר נגד דואר ישראל: פנתה במכתב לרשות התחרות בבקשה לבחון את הסכם ההפצה עליו חתם הדואר עם ענקית המסחר המקוון ● דואר ישראל: "אין תגובה"

נכס של איי.די.או ברלין / מצגת החברה

על רקע הקפאת שכר הדירה בברלין והצלילה במניה: ADO במגעים למכירת כרבע מתיק הנכסים שלה

ADO פועלת בברלין באמצעות החברה המוחזקת ADO פרופרטיז (ADOP), ולה פורטפוליו של כ-23,700 דירות בעיר, לצד שטחי מסחר ● הסנאט של ברלין הכריז לפני כשלושה חודשים כי יקדם הקפאה של שכר הדירה בברלין ל-5 השנים הקרובות, מה שהוביל לירידה של עשרות אחוזים בשווי חברות הנדל"ן שמתמחות בברלין

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה רוצה לייבא במסלול המהיר גם קרנות ריט זרות

מבקשת להחיל מסלול שירחיב את ההקלות שיש לחברות הדואליות גם לקרנות בתחום זה מחו"ל

אילוסטרציה: shutterstock

חמש שאלות חשובות על רשת הבלוקצ'יין

האם הביטקוין בשל להחליף את הזהב בשפל הבא, האם פייסבוק תחליף את הביטקוין, ועוד שלוש שאלות בוערות - וגם תשובות

מודי שפריר / צילום: רפי דלויה

מודי שפריר: הקמת ממשלת אחדות - אינדיקציה חיובית לשקל

הקמת ממשלת אחדות תצמצם מאד את הסחטנות הפוליטית ותגביר את היציבות הכלכלית והפוליטית", כך אמר האסטרטג הראשי של בנק מזרחי טפחות ● שפריר מעריך כי כספים קואליציוניים אשר הובטחו בעבר למפלגות החרדיות ימצאו את דרכם לצמצום הגירעון, אך הממשלה החדשה לא תצליח להימנע מהעלאות מסים

הצבעה בבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המערכה שאחרי סגירת הקלפיות: גניבת הבחירות שלא הייתה תעיב על תוצאות האמת

ספירת הקולות מתנהלת הפעם בצל האשמות על "גניבת הבחירות", אבל ניתוח העדויות שהוצגו לביסוס הטענה הזו לא מלמד על זיוף בהיקף נרחב ● אם אחרי ההצבעה תתחולל מלחמת גרסאות על תקלות וזיופים, ההכרעה עלולה להגיע לפתחו של בית המשפט העליון

מנו גבע / צילום: איל יצהר

"כ-25% מהתוצאות שדיווחו לנו היו שקר. לקחתי בחשבון שזה יתחזק הפעם, אבל זה היה מטורף"

דודי חסיד, מנכ"ל קאנטר שביצעה אתמול את המדגם של כאן 11: "הרגשתי לחץ לא נורמלי, אבל כשראיתי את שני המדגמים האחרים, נרגעתי" ● מנו גבע, שערך את מדגם חדשות 12: "חלק גדול מהעבודה לפני פרסום המדגם היה לתקן שקרים"

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

תגובות בתקשורת העולמית: "ישראל בחרה במבוי סתום"

ה"פרנקפורטר אלגמיינה" הגרמני העריך כי "אלה יכולים להיות הימים האחרונים של נתניהו בשלטון", ה"פייננשל טיימס" הבריטי כתב כי "השורד הפוליטי של ישראל נמצא על החבלים", וה"לה מונד" הצרפתי הכריז על "ערב קשה לרה"מ נתניהו"

תומר בראל מ־Calibra של פייסבוק (משמאל) ואוריאל אוחיון מ־Zengo בכנס Ethereal בתל אביב / צילום: יח״צ - Consensys

הצד הישראלי למטבע הדיגיטלי של פייסבוק: "שליש מצוות העובדים על ליברה פועל מתל אביב"

פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק נמצא תחת לחץ רגולטורי כבד, וראשיו יוצאים להגנתו ● "המתחרה העיקרי של ליברה הוא כסף מזומן", אמר תומר בראל, סגן נשיא חברת Calibra של פייסבוק, בכנס שנערך בשבוע הבלוקצ'יין בתל אביב ● השקת המטבע צפויה במחצית השנייה של 2020

מנכ״ל אינוביד צביקה נטר / צילום: אינוביד

אינוביד הישראלית רכשה את הרולנס תמורת 30 מיליון דולר

אינוביד הוקמה ב-2007 על ידי צביקה נטר, טל חלוזין וצחי זגדון, ומעסיקה למעלה מ-200 עובדים בעולם ● הרולנס פיתחה פלטפורמה המתמקדת בהעברת תוכן מותאם אישית לפרסומות ומרבית התאגידים הגדולים ביותר בדרום אמריקה הם לקוחותיה, בהם קוקה קולה, רנו ורשת הקניות מרקאדו ליברה

חניה במרכז תל אביב/ צילום: shutterstock

תושב ששילם מעל 81 א' ש' לקרן החניה של ת"א, ביקש לבטל החיוב. מה קבע ביהמ"ש?

אמו של התובע העבירה לקרן החניה של ת"א את כ-81 אלף שקל לטובת בניית חניון בסמיכות לנכס שלה ● התובע דרש את הכסף בחזרה בטענה שלא נבנה חניון בהתאם להוראות תקנות החניה ● אך בית המשפט העליון קבע כי הכספים ששולמו לקרן של עיריית תל אביב, על פי תכנית מתאר מקומית, שולמו כדין

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

מגמה חיובית בת"א; פז נפט מטפסת ב-4%, עליות בבנקים

מניית פז מגיבה לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים מטפס בכ-1.5% בהובלת דיסקונט ומזרחי טפחות ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%

טורקיה / צילום: רויטרס

טורקיה הורתה לבנקים להגדיר 8.1 מיליארד דולר בחובות כהלוואות רעות

ההגדרה מחדש של ההלוואות, רובן לחברות בניה ואנרגיה, תעלה את שיעור ההלוואות הרעות בבנקאות ל-6.3%, מעט יותר מהתחזית של הסוכנות הזו מדצמבר, שהיתה 6%