גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אם מוני היה קם מהקבר הוא היה אומר: אופירה"

עיתונאית הספורט, אופירה אסייג בראיון ל"גלובס": "למה אני שנויה במחלוקת? זה לא מעניין אותי" ■ בראיון לקראת שידור הסרט "מה הרג את מוני פנאן" בזכיינית ערוץ 2 רשת, מעדכנת אסייג לגבי מצבו של גאידמק: "בריאותית מצבו לא טוב, אבל כסף לא חסר לו"

אופירה אסייג יושבת ליד שרון פנאן, מחזיקה בידיה את מכתב ההתאבדות של בעלה, מוני פנאן. היא מעבירה אל האלמנה המתייפחת את המכתב לאחר שהציבה אותו מול פניה. אחר כך היא גם מפצירה בה לקרוא אותו בקול. "אם אני אקריא את זה, זה לא ישמע אנושי כמו שהיא תקרא את זה", היא אומרת בראיון ל"גלובס", "זה לא היה יפה מצדי לקרוא את המכתב".

זו לא מתיחה של גבול הטעם הטוב?

"לא מתחתי את הגבול. היטבתי להתנסח כי אני מכירה את החומר. לא באתי והתיישבתי מול שרון או לירון ככה סתם, קדמה לכך עבודת שטח לא נעימה והמשפחה ענתה על הכול".

היום (ג') ב-21:00 ישודר בזכיינית ערוץ 2, רשת, סרטה של אסייג "מה הרג את מוני פנאן". לדבריה, "העבודה הכי קשה שהייתה לי בחיים". בשנים האחרונות אסייג הפכה לאחת מעיתונאיות הספורט הבולטות בסצנה המקומית. היא מנהלת את התוכן באתר הספורט one, מגישה תוכנית יומית ברדיו ללא הפסקה ועד לא מכבר גם הגישה את הגרסה המחודשת של "שירים ושערים" ברדיו האזורי. "זה היה טו מאץ'", היא אומרת, "זה גבה ממני שעות חשובות. עכשיו אני אמא, הנסיכה שלי במקום הראשון וכל השאר מדורג מתחת. אני אמות עליה, אמילי מנקין!".

זו לא רק העבודה העיתונאית שמבליטה את אסייג. בעולם המאוד גברי של עיתונות הספורט, אסייג היא האישה הבכירה ביותר. הרשת החברתית והעסקית שפרסה קשורה עבותות בעבודת העיתונות שלה. במידה מסוימת היא המציאה את הסגנון החברי-עיתונאי. גלריית ידידיה ומכריה מורכבת מבכירי עולם הספורט ומהזוטרים שבו ואלה מתייצבים אצלה למשהו שהוא ספק שיחה חברית ספק ראיון נוקב, בו מדברים "על הכל". העדר הגינונים שלה והאתיקה השנויה במחלוקת, מקוממים על אסייג את ברנז'ת עיתונות הספורט. היא מבחינתה לא מתרגשת מההמולה שהיא יוצרת. אולי אפילו נהנית מזה.

"לכל אחד יש את הז'אנר שלו, אני לא מנסה להיות מישהו אחר. אני לא מחקה אף אחד", היא אומרת, "נראה לי שפשוט מנסים לקטלג אותי".

כשאת מראיינת חבר, איך החברות שלך איתו באה לידי ביטוי בראיון?

"תגיד, אתה באת בידיים נקיות לראיין אותי?"

לא הבנתי את השאלך שלך.

"כי אם אתה שואל איך החברות באה לידי ביטוי בראיון, אז אולי לא באת בידיים נקיות. ככה שאלתם לגבי חיים רביבו, ארקדי גאידמק ופליקס חלפון. אולי הבעיה בכם ולא בי. לכל אחד יש את הסגנון שלו".

אופירה אסייג / צלם: דור מלכה

ראיון ממיטתו של מאושפז

השערורייה האחרונה שליוותה את אסייג, היה בראיון טלפוני שניהלה עם גומא אגייאר, בעלי בית"ר ירושלים, ממקום מושבו בבית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל. אשתו של אגאייר הוציאה צו איסור פרסום על הראיון הרדיופוני. "אם הוא מצלצל אלי ואומר 'בחרתי דרכך להשמיע שאני במצב קשה' אז לא לפרסם את הראיון הזה בגלל שמישהו החליט שזה לא אתי? מי מחליט מה זה אתי? אמר לי יותר מעיתונאי אחד שאם הייתה לו הזדמנות הוא היה רוצה אותו אצלו. מה הוא אמר, שכואב לו וקשה לו? אם הייתי יכולה הייתי שמה את זה עוד פעם ועוד פעם".

הפעם החברים שפותחים את עצמם בפני אסייג, הם בני משפחת פנאן - שרון, לירון ורגב. רק לפני יומיים היא סיימה את עבודת העריכה אחרי מספר חודשים של עבודה. אך העומס, לדבריה, היה דווקא רגשי. "בגלל שהייתי קרובה יותר למוני הם היו פתוחים אלי", היא מספרת, "מאוד קשה היה לי לראות את השעון שלו, הג'ינס שלו, הכל מפחיד. היה לי מאוד קשה לסקר. כולם רצו לטפל בזה והם החליטו שהם מתראיינים אצלי. לא בגלל שזה שלפי זה נמדדת החברות בינינו, כי אין לי כבר חבר".

אולי הרגש המעורב מבחינתך פגע ביכולת לשאול את השאלות העיתונאיות הנכונות?

"יכול להיות. אבל הצופה הפשוט, לא האינטליגנט והמנתח, יקבל את כל התשובות. הכל 'פיור'. מה שטוב בחברים שלי, זה שכל אחד יודע את גבולותיו".

ובכל זאת מופנים כלפיך המון חיצים. למה את כל כך שנויה במחלוקת?

"תמיד יגידו דברים, לא משנה מי יעשה מה. יש שמקבלים חצים, יש קוצים ויש שושנים. אחד האנשים הכי עשירים בארץ, לא משנה מי, סיפר לי שהוא עשה אירוע מאוד יוקרתי בחצי מיליון דולר. כשהוא הלך לשירותים הוא שמע שניים מהאורחים שלו מתלוננים שהכבד אווז הגיע קר. אירוע בחצי מיליון דולר ומלינים שהכבד אווז היה קר! אז יש סוף לתלונות, תגיד לי? אני כל כך עסוקה שאין לי זמן להיכנס לשאלה מדוע אני שנויה במחלוקת. לא מעניין אותי".

זה לא בדיוק ככה. את בהחלט מתייחסת למה שאומרים עליך, את ידועה כמי שמקפידה לתבוע דיבה.

"מי שאומר דברי דיבה, יחטוף, מי שאומר דברים מקצועיים נטו - אני אקרא אותו. אקרא ב-א', כן? אני לא מתייחסת בביטול לשום דבר".

איך שכנעת את משפחת פנאן להתראיין דווקא אצלך?

"זה לא היה קל. ממש מהרגע שהוא התאבד יצרתי קשר עם המשפחה. שמרתי על קשר איתם בשבעה ואחריה, ושכנעתי אותם. כששאלתי למה לי כן ולא ל'עובדה' או לכלי תקשורת אחר, הם ענו שאם מוני היה קם מהקבר, הוא היה אומר אופירה".

הם הציבו תנאים?

"לא. אני בטוחה שמוני היה מציב 30 תנאים, הם לא. זו משפחה מאוד חבוטה, הם היו קשורים במוני פנאן בכל מובן. הייתי בטוחה שזהו, עד לפה. אבל הם פתחו את הבית. יש לנו שיחזור בלעדי של זירת המוות. איך הוא תלה את עצמו. הם הסכימו לדעתי לענות, כי אני חושבת שהם רצו להשמיע את זה לעם ישראל. כבר שלושה חודשים עושים בהם מה שרוצים. הם לא דרשו כלום ולא ביקשו. הם קורבנות שלו, בדיוק כמו הנושים".

שילמת להם כסף על הראיון?

"ממש לא. הם לא ביקשו ולא העלו את זה. אני לא מאמינה שהמשפחה של מוני תרד לשפל כזה ולבקש כסף בשביל להתראיין. כיסחו אותם בעוד מוני תלוי".

הם ראו את הסרט?

"עוד לא. כולם יראו את הסרט, לדעתי, חוץ מרגב. הוא ריגש אותי מאוד, הוא גרם לי לבכות. הוא ילד מדהים, הוא לקח את זה קשה מכולם, אני מקווה שהוא יחזור בו ויחליט בסוף לראות את זה".

הפריע לך הסרטים שעשו בערוץ 10 והקדימו אותך?

"ממש לא. זה נושא חדשותי שמתפתח כל הזמן וכל הזמן יוצאים משם סקופים ולכל אחד יש זכות להתעסק בזה. הטלנובלה הזו, 'הבנק של מוני', זה ים ללא תחתית. כל הסרט הוא תיעוד מלא ובלעדי של המשפחה. יש 3 גילויים שאני יכולה לומר שהיה קשה לשמור עליהם והצלחנו".

תקשורת הספורט כשלה

יש הרבה ביקורת כלפי עיתונות הספורט שידעה מה מתחולל ושתקה במשך שנים.

"בשלב מסוים שאלתי שני עיתונאים בכירים מ'ידיעות אחרונות' ומ'מעריב' שסיקרו במשך שנים את מכבי, 'איפה אנחנו התקשורת טעינו?'. אנחנו שידענו על סוג הדאודורנט של השחקן ההוא וההוא במכבי, איך לא ידענו? תראה, כולנו ידענו שהוא עסק בכספים, שהצ'קים שלו מסתובבים, פעם שאלתי אותו מאיפה המזומנים הוא אמר לי, 'בובל'ה, תתעסקי במה שאת מבינה'. רוב העיתונאים פחדו ממוני פנאן. הוא היה האיש הכי חזק מול התקשורת, הוא היה ממדר אותם, אני לא חושבת שמישהו ידע שיש כזה דבר. שהוא יסחור בכספים עם שחקנים ועם שופטים? ללא ספק אני מוציאה לעצמי כרטיס אדום. בוודאי שכשלנו. גם אשתו אמרה לי, 'חייתי איתו אבל ידעתי 25% ממה שקורה'".

מה הפרשה הזו אומרת על הכדורסל הישראלי, אם זה מה שהתחולל בקבוצה הכי בכירה שלו?

"עד לפני 3 חודשים וחצי הכדורסל היה הספורט המעונב והיפה. הכדורסל קיבל מכה קשה מאוד וזה לא משנה אם יביאו הוכחות או לא בנוגע לשופטים, עצם זה שהם נחקרו זה כתם לכל החיים. אם היו דברים מעולם, ושופטים הפקידו אצלו כסף - צריך לסגור את איגוד הכדורסל. זה הסוף".

"גאידמק היה אחלה בוס"

במאי 2009, עברה אסייג לשדר ב"רדיו ללא הפסקה" מדי ערב לצדו של אייל ברקוביץ'. התוכנית נולדה דווקא ברדיו 99 בימים בהם הפעיל את התחנה ארקדי גאידמק. אסייג הפכה במהרה ליד ימינו בתחנה והיא הקפידה להרעיף על מי שגם היה בעלי בית"ר ירושלים אהבה פומבית. לאחר שהשקיע סכומי עתק ברדיו, התקפל גאידמק והותיר את התחנה עם חובות לכונס נכסים. רדיו ללא הפסקה, המעסיק הנוכחי של אסייג, רכש את התחנה ושיקם אותה.

את בקשר עם גאידמק?

"בקשר צפוף מאוד איתו. כואב לו על כל מה שעשו לו. בריאותית מצבו לא טוב. הוא מאושפז תכופות. כסף לא חסר לו. אולי הוא לא אוליגרך כמו שהוא היה, אבל עדיין יש לו הרבה כסף".

את מצטערת שהפכת מזוהה איתו?

"אני לא מצטערת על שום דבר. גם לא כלכלית, הוא שילם יפה ומספיק ותודה רבה לו. הרשות השנייה עשתה טעות מאוד חמורה איתו, הרדיו רק עכשיו התחיל להתאושש. הוא היה אחלה בוס".

בעלה של אסייג, גיל מנקין, הוא אחד מבעלי אתר ONE, מקום עבודתה העיקרי של אסייג. באחרונה הקים האתר אולפני טלוויזיה משוכללים והוא מרחיב את פעילותו.

יש סיכוי שנראה אותך עומדת בראש גוף תקשורת כלשהו?

"אני חיה טוב, לא חסר לי דבר, אני מאוד מאושרת מאז שנהייתי אמא. בעלי גיל מנקין עומד בראש גוף תקשורת ואם הוא נחליט שנתרחב אני אלך אחריו בעיניים עצומות".

תודה רבה.

"תבוא מפרגן פעם, לא יקרה לך שום דבר".

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

הזוכים בפרס נובל לכלכלה 2019: אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר  / צילום:  Karin Wesslen/TT News Agency/via REUTERS

הזוכים בפרס נובל לכלכלה: שלושה חוקרים בתחום העוני העולמי

החוקרים אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר הם שלושת הזוכים בפרס ● דופלו היא האישה השנייה שזכתה בתולדות הפרס, והיא נשואה לזוכה שלצידה, באנרג'י ● הפרס הנחשק בתחום הכלכלה חגג יובל השנה, אחרי שב-1969 הוא הוענק לראשונה

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בארה"ב; טראמפ הקפיץ את המכס על יבוא פלדה מטורקיה

הנפט נופל מעל ל-2% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ציין כי הייתה התקדמות משמעותית במשא ומתן בשבוע האחרון, אך סין מקררת מעט את האופטימיות ● בורסת יפן בחופש

פרויקט רקנאטי בתל אביב / צילום: יח"צ

לוח הכפל הקשה של היזמים בתחום ההתחדשות העירונית

כמה דירות חדשות הגיוני לבנות בפרויקט של פינוי-בינוי? ● איפה זה כלכלי ואיפה לא? ● בדיקה שערך השמאי ליאור יוסף בדש חושפת מסקנות לא מעודדות

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק מכינה חבילת מימון להשתלטות על WeWork

על פי דיווחים, הענקית היפנית הכינה חבילת מימון במטרה להשתלט על החברה להשכרת חללים משותפים ● בתחילת החודש ביטלה החברה את ההנפקה הצפויה

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

הרברט דיס, מנכ"ל פולקסווגן / צילום: REUTERS/Axel Schmidt

פולקסווגן מעכבת החלטה לבניית מפעל רכבים חדש בטורקיה בעלות של 1.4 מיליארד דולר

על רקע התקיפה הצבאית של טורקיה את כוחות הכורדים בגבול סוריה הצפוני, יצרנית הרכבים הגדולה בעולם נוקטת עמדה ● בהמשך להטלת מכסים ע"י טראמפ על פלדה מיובאת מטורקיה, הלירה הטורקית מתאוששת לאחר שבשוק ציפו למכה נוקשה יותר

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

 עו"ד מיכאל דבורין /צילום: יונתן בלום

"במשרד עורכי דין תל-אביבי ממוצע יש 80% שמאלנים ו-20% ימנים, וגם הם 'בארון'"

עו"ד מיכאל דבורין, היועץ האסטרטגי-פוליטי לקמפיין של הליכוד, בראיון אישי ● על הילדות בירושלים, על הסכמי אוסלו, על הבחירה במשפטים, על ההתמודדות בבחירות ללשכה ועל התיקים הפליליים נגד ראש הממשלה

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל ראש הממשלה את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● "חדשות 12" פרסמו כי נתניהו שוקל נסיעה ליפן החל מוצאי שבת

הפגנה נגד הפשיעה והאלימות בחברה הערבית /צילום : רויטרס

ההשקעה בחברה הערבית תניב תשואה לכל המשק

תוכנית 922 שהקצתה 15 מיליארד שקל לשיפור מצבה של האוכלוסייה הערבית בישראל עומדת לפוג ב-2020 • לאור ההצלחה נדרשת כעת תוכנית המשך • השקעה גדולה במגזר הערבי תניב תשואה לכלל המשק - רק צריך לגלות מנהיגות • "גלובס" מנתח את דרישות המגזר הערבי

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

צב ים עם קשית תקועה בפיו/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הגיליון הירוק: פרויקט מיוחד על משבר האקלים

הגיע הזמן להודות בכך: למשבר האקלים יש השלכות כלכליות מובהקות והאחריות מוטלת על כולנו ● למה לא באמת מדובר בסוגייה פוליטית, מה ההשלכות של עוד כמה מעלות ואיך עסקים בעולם כבר נערכים עם פתרונות ● מגזין G של "גלובס" הוקדש השבוע כולו לסיקור משבר האקלים. קבלו הצצה

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

עליות באירופה: הליש"ט מזנקת; האינפלציה בסין בשיא של 6 שנים

זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסוואגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים ● טראמפ הטיל מכס בגובה 50% על הפלדה מטורקיה בצל תקיפת הכורדים

ישראל זינגר / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית ר"ג לשעבר תובע חצי מיליון שקל ממחליפו בתפקיד

ישראל זינגר הגיש תביעת דיבה נגד ראש עיריית ר"ג המכהן כרמל שאמה-הכהן, בטענה כי יזם חקירה פלילית נגדו ואף ליווה וליבה את החקירה בפייסבוק ● טוען כי לפרסומים השליליים של שאמה-הכהן נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות לעירייה ב-2018

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי