גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אם מוני היה קם מהקבר הוא היה אומר: אופירה"

עיתונאית הספורט, אופירה אסייג בראיון ל"גלובס": "למה אני שנויה במחלוקת? זה לא מעניין אותי" ■ בראיון לקראת שידור הסרט "מה הרג את מוני פנאן" בזכיינית ערוץ 2 רשת, מעדכנת אסייג לגבי מצבו של גאידמק: "בריאותית מצבו לא טוב, אבל כסף לא חסר לו"

אופירה אסייג יושבת ליד שרון פנאן, מחזיקה בידיה את מכתב ההתאבדות של בעלה, מוני פנאן. היא מעבירה אל האלמנה המתייפחת את המכתב לאחר שהציבה אותו מול פניה. אחר כך היא גם מפצירה בה לקרוא אותו בקול. "אם אני אקריא את זה, זה לא ישמע אנושי כמו שהיא תקרא את זה", היא אומרת בראיון ל"גלובס", "זה לא היה יפה מצדי לקרוא את המכתב".

זו לא מתיחה של גבול הטעם הטוב?

"לא מתחתי את הגבול. היטבתי להתנסח כי אני מכירה את החומר. לא באתי והתיישבתי מול שרון או לירון ככה סתם, קדמה לכך עבודת שטח לא נעימה והמשפחה ענתה על הכול".

היום (ג') ב-21:00 ישודר בזכיינית ערוץ 2, רשת, סרטה של אסייג "מה הרג את מוני פנאן". לדבריה, "העבודה הכי קשה שהייתה לי בחיים". בשנים האחרונות אסייג הפכה לאחת מעיתונאיות הספורט הבולטות בסצנה המקומית. היא מנהלת את התוכן באתר הספורט one, מגישה תוכנית יומית ברדיו ללא הפסקה ועד לא מכבר גם הגישה את הגרסה המחודשת של "שירים ושערים" ברדיו האזורי. "זה היה טו מאץ'", היא אומרת, "זה גבה ממני שעות חשובות. עכשיו אני אמא, הנסיכה שלי במקום הראשון וכל השאר מדורג מתחת. אני אמות עליה, אמילי מנקין!".

זו לא רק העבודה העיתונאית שמבליטה את אסייג. בעולם המאוד גברי של עיתונות הספורט, אסייג היא האישה הבכירה ביותר. הרשת החברתית והעסקית שפרסה קשורה עבותות בעבודת העיתונות שלה. במידה מסוימת היא המציאה את הסגנון החברי-עיתונאי. גלריית ידידיה ומכריה מורכבת מבכירי עולם הספורט ומהזוטרים שבו ואלה מתייצבים אצלה למשהו שהוא ספק שיחה חברית ספק ראיון נוקב, בו מדברים "על הכל". העדר הגינונים שלה והאתיקה השנויה במחלוקת, מקוממים על אסייג את ברנז'ת עיתונות הספורט. היא מבחינתה לא מתרגשת מההמולה שהיא יוצרת. אולי אפילו נהנית מזה.

"לכל אחד יש את הז'אנר שלו, אני לא מנסה להיות מישהו אחר. אני לא מחקה אף אחד", היא אומרת, "נראה לי שפשוט מנסים לקטלג אותי".

כשאת מראיינת חבר, איך החברות שלך איתו באה לידי ביטוי בראיון?

"תגיד, אתה באת בידיים נקיות לראיין אותי?"

לא הבנתי את השאלך שלך.

"כי אם אתה שואל איך החברות באה לידי ביטוי בראיון, אז אולי לא באת בידיים נקיות. ככה שאלתם לגבי חיים רביבו, ארקדי גאידמק ופליקס חלפון. אולי הבעיה בכם ולא בי. לכל אחד יש את הסגנון שלו".

אופירה אסייג / צלם: דור מלכה

ראיון ממיטתו של מאושפז

השערורייה האחרונה שליוותה את אסייג, היה בראיון טלפוני שניהלה עם גומא אגייאר, בעלי בית"ר ירושלים, ממקום מושבו בבית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל. אשתו של אגאייר הוציאה צו איסור פרסום על הראיון הרדיופוני. "אם הוא מצלצל אלי ואומר 'בחרתי דרכך להשמיע שאני במצב קשה' אז לא לפרסם את הראיון הזה בגלל שמישהו החליט שזה לא אתי? מי מחליט מה זה אתי? אמר לי יותר מעיתונאי אחד שאם הייתה לו הזדמנות הוא היה רוצה אותו אצלו. מה הוא אמר, שכואב לו וקשה לו? אם הייתי יכולה הייתי שמה את זה עוד פעם ועוד פעם".

הפעם החברים שפותחים את עצמם בפני אסייג, הם בני משפחת פנאן - שרון, לירון ורגב. רק לפני יומיים היא סיימה את עבודת העריכה אחרי מספר חודשים של עבודה. אך העומס, לדבריה, היה דווקא רגשי. "בגלל שהייתי קרובה יותר למוני הם היו פתוחים אלי", היא מספרת, "מאוד קשה היה לי לראות את השעון שלו, הג'ינס שלו, הכל מפחיד. היה לי מאוד קשה לסקר. כולם רצו לטפל בזה והם החליטו שהם מתראיינים אצלי. לא בגלל שזה שלפי זה נמדדת החברות בינינו, כי אין לי כבר חבר".

אולי הרגש המעורב מבחינתך פגע ביכולת לשאול את השאלות העיתונאיות הנכונות?

"יכול להיות. אבל הצופה הפשוט, לא האינטליגנט והמנתח, יקבל את כל התשובות. הכל 'פיור'. מה שטוב בחברים שלי, זה שכל אחד יודע את גבולותיו".

ובכל זאת מופנים כלפיך המון חיצים. למה את כל כך שנויה במחלוקת?

"תמיד יגידו דברים, לא משנה מי יעשה מה. יש שמקבלים חצים, יש קוצים ויש שושנים. אחד האנשים הכי עשירים בארץ, לא משנה מי, סיפר לי שהוא עשה אירוע מאוד יוקרתי בחצי מיליון דולר. כשהוא הלך לשירותים הוא שמע שניים מהאורחים שלו מתלוננים שהכבד אווז הגיע קר. אירוע בחצי מיליון דולר ומלינים שהכבד אווז היה קר! אז יש סוף לתלונות, תגיד לי? אני כל כך עסוקה שאין לי זמן להיכנס לשאלה מדוע אני שנויה במחלוקת. לא מעניין אותי".

זה לא בדיוק ככה. את בהחלט מתייחסת למה שאומרים עליך, את ידועה כמי שמקפידה לתבוע דיבה.

"מי שאומר דברי דיבה, יחטוף, מי שאומר דברים מקצועיים נטו - אני אקרא אותו. אקרא ב-א', כן? אני לא מתייחסת בביטול לשום דבר".

איך שכנעת את משפחת פנאן להתראיין דווקא אצלך?

"זה לא היה קל. ממש מהרגע שהוא התאבד יצרתי קשר עם המשפחה. שמרתי על קשר איתם בשבעה ואחריה, ושכנעתי אותם. כששאלתי למה לי כן ולא ל'עובדה' או לכלי תקשורת אחר, הם ענו שאם מוני היה קם מהקבר, הוא היה אומר אופירה".

הם הציבו תנאים?

"לא. אני בטוחה שמוני היה מציב 30 תנאים, הם לא. זו משפחה מאוד חבוטה, הם היו קשורים במוני פנאן בכל מובן. הייתי בטוחה שזהו, עד לפה. אבל הם פתחו את הבית. יש לנו שיחזור בלעדי של זירת המוות. איך הוא תלה את עצמו. הם הסכימו לדעתי לענות, כי אני חושבת שהם רצו להשמיע את זה לעם ישראל. כבר שלושה חודשים עושים בהם מה שרוצים. הם לא דרשו כלום ולא ביקשו. הם קורבנות שלו, בדיוק כמו הנושים".

שילמת להם כסף על הראיון?

"ממש לא. הם לא ביקשו ולא העלו את זה. אני לא מאמינה שהמשפחה של מוני תרד לשפל כזה ולבקש כסף בשביל להתראיין. כיסחו אותם בעוד מוני תלוי".

הם ראו את הסרט?

"עוד לא. כולם יראו את הסרט, לדעתי, חוץ מרגב. הוא ריגש אותי מאוד, הוא גרם לי לבכות. הוא ילד מדהים, הוא לקח את זה קשה מכולם, אני מקווה שהוא יחזור בו ויחליט בסוף לראות את זה".

הפריע לך הסרטים שעשו בערוץ 10 והקדימו אותך?

"ממש לא. זה נושא חדשותי שמתפתח כל הזמן וכל הזמן יוצאים משם סקופים ולכל אחד יש זכות להתעסק בזה. הטלנובלה הזו, 'הבנק של מוני', זה ים ללא תחתית. כל הסרט הוא תיעוד מלא ובלעדי של המשפחה. יש 3 גילויים שאני יכולה לומר שהיה קשה לשמור עליהם והצלחנו".

תקשורת הספורט כשלה

יש הרבה ביקורת כלפי עיתונות הספורט שידעה מה מתחולל ושתקה במשך שנים.

"בשלב מסוים שאלתי שני עיתונאים בכירים מ'ידיעות אחרונות' ומ'מעריב' שסיקרו במשך שנים את מכבי, 'איפה אנחנו התקשורת טעינו?'. אנחנו שידענו על סוג הדאודורנט של השחקן ההוא וההוא במכבי, איך לא ידענו? תראה, כולנו ידענו שהוא עסק בכספים, שהצ'קים שלו מסתובבים, פעם שאלתי אותו מאיפה המזומנים הוא אמר לי, 'בובל'ה, תתעסקי במה שאת מבינה'. רוב העיתונאים פחדו ממוני פנאן. הוא היה האיש הכי חזק מול התקשורת, הוא היה ממדר אותם, אני לא חושבת שמישהו ידע שיש כזה דבר. שהוא יסחור בכספים עם שחקנים ועם שופטים? ללא ספק אני מוציאה לעצמי כרטיס אדום. בוודאי שכשלנו. גם אשתו אמרה לי, 'חייתי איתו אבל ידעתי 25% ממה שקורה'".

מה הפרשה הזו אומרת על הכדורסל הישראלי, אם זה מה שהתחולל בקבוצה הכי בכירה שלו?

"עד לפני 3 חודשים וחצי הכדורסל היה הספורט המעונב והיפה. הכדורסל קיבל מכה קשה מאוד וזה לא משנה אם יביאו הוכחות או לא בנוגע לשופטים, עצם זה שהם נחקרו זה כתם לכל החיים. אם היו דברים מעולם, ושופטים הפקידו אצלו כסף - צריך לסגור את איגוד הכדורסל. זה הסוף".

"גאידמק היה אחלה בוס"

במאי 2009, עברה אסייג לשדר ב"רדיו ללא הפסקה" מדי ערב לצדו של אייל ברקוביץ'. התוכנית נולדה דווקא ברדיו 99 בימים בהם הפעיל את התחנה ארקדי גאידמק. אסייג הפכה במהרה ליד ימינו בתחנה והיא הקפידה להרעיף על מי שגם היה בעלי בית"ר ירושלים אהבה פומבית. לאחר שהשקיע סכומי עתק ברדיו, התקפל גאידמק והותיר את התחנה עם חובות לכונס נכסים. רדיו ללא הפסקה, המעסיק הנוכחי של אסייג, רכש את התחנה ושיקם אותה.

את בקשר עם גאידמק?

"בקשר צפוף מאוד איתו. כואב לו על כל מה שעשו לו. בריאותית מצבו לא טוב. הוא מאושפז תכופות. כסף לא חסר לו. אולי הוא לא אוליגרך כמו שהוא היה, אבל עדיין יש לו הרבה כסף".

את מצטערת שהפכת מזוהה איתו?

"אני לא מצטערת על שום דבר. גם לא כלכלית, הוא שילם יפה ומספיק ותודה רבה לו. הרשות השנייה עשתה טעות מאוד חמורה איתו, הרדיו רק עכשיו התחיל להתאושש. הוא היה אחלה בוס".

בעלה של אסייג, גיל מנקין, הוא אחד מבעלי אתר ONE, מקום עבודתה העיקרי של אסייג. באחרונה הקים האתר אולפני טלוויזיה משוכללים והוא מרחיב את פעילותו.

יש סיכוי שנראה אותך עומדת בראש גוף תקשורת כלשהו?

"אני חיה טוב, לא חסר לי דבר, אני מאוד מאושרת מאז שנהייתי אמא. בעלי גיל מנקין עומד בראש גוף תקשורת ואם הוא נחליט שנתרחב אני אלך אחריו בעיניים עצומות".

תודה רבה.

"תבוא מפרגן פעם, לא יקרה לך שום דבר".

עוד כתבות

יחיאל שמן באסיפת ועד עובדי פלאפון / צילום: עובדי החברה

פיצוץ במשא-ומתן בין עובדי פלאפון להנהלה

העובדים לא מוכנים להמשיך המו"מ על איחוד פעילויות עם ההנהלה וקיימו אסיפת חירום

יניב אלפי, מנכל יאנגו ישראל Yango / צילום: אלירן אביטל

שוק המוניות מתחמם: יאנגו תעדכן מראש על מחיר הנסיעה ומבטיחה הנחה של 25% ממחיר המונה

לפי החברה, המחיר המשוערך שהנוסע יקבל מראש יהיה נמוך בכ-25% ממחיר המונה ● את המחיר משקללת יאנגו באמצעות טכנולוגית למידת מכונה (ML) שמתבססות על נתיב הנסיעה וחיזוי זמן הנסיעה בהתאם למשתנים השונים

רחוב ברודצקי נתניה / צילום: אלון רון

הריסה ובנייה בנתניה: 60 דירות במקום 24

השכנים התעניינו בשלט שהוצב בבניין הסמוך - ושני הבניינים התארכנו יחד לפרויקט הריסה ובנייה

מנכל יונייטד מדגים את שיתוף הפעולה עם ספיידרמן / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

התחרות על הקווים לצפון אמריקה מתחממת: יונייטד תשיק קו חדש מת"א לוושינגטון

כיום מפעילה יונייטד טיסה יומית לסן פרנסיסקו ושתי טיסות יומיות לניוארק ● הטיסה לוושינגטון, שתופעל במטוס 777-200ER, תתקיים בתדירות של שלוש פעמים בשבוע

מחאת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף

שני פניה של מחאת עורכי הדין נגד החסינות

מאות עורכי דין התאחדו על מנת להילחם על בלימת החוק שיעניק לראש-הממשלה חסינות מפני העמדה לדין ● עוד על רכבת המחאה: עשרות משפטניות בכירות, שפנו לחברי-כנסת בדרישה למנוע את חקיקת פסקת ההתגברות, בטענה שהחלשת ביהמ"ש תפגע בזכויות נשים ובשוויון המגדרי

ברוריה לקנר / צילום: תמר מצפי

לצד מחאת עורכי הדין, נפתחה גם "מחאת המשפטניות" נגד פגיעה בביהמ"ש העליון

עשרות משפטניות בכירות פנו אמש במכתב דחוף לחברי כנסת בדרישה למנוע את חקיקת פסקת ההתגברות ● "אל תיתנו יד להרס הדמוקרטיה! החלשת ביהמ"ש - פגיעה בזכויות נשים ובשוויון המגדרי בישראל", כתבו המשפטניות

המלכה דאינריז / צילום: באדיבות יס

אין גיבורים טובים? האכזבה מהפינאלה של "משחקי הכס" והלקח לפוליטיקה האמריקאית

האכזבה מן הפינאלה של "משחקי הכס" היא כמעט כללית – אבל אולי אין צורך למהר: למדנו שאין גיבורים טובים, ואלה המאמינים שנולדו לשלוט הם תמיד מסוכנים, אפילו כשהם מבטיחים לשחרר את העם. פוליטיקאיות אמריקאיות רצו פעם להיות כמו דאינריז טארגאריין. הן שינו את דעתן, בחריקת שיניים

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

בצל פרשת הצוללות: בכירי חיל הים מגיעים לחנוכת הספינה שעומדת במרכז החשד לשחיתות

השבוע בגרמניה: טקס חנוכת ספינת ה"סער 6" הראשונה בנוכחות בכירי חיל הים: עיתון מקומי בקיל דיווח על אבטחה מוגברת סביב הרציפים בהם נבנית ספינת הסער-6 הראשונה בעבור ישראל, המלווה בדרך כלל ביקורים רשמיים ● ל"גלובס" נודע כי מדובר בביקור קצינים בכירים שייקחו חלק בטקס לחנוכת הספינה – "אח"י מגן"

קוואלקום / צילום: מייק בלייק, רויטרס

ענקית השבבים קוואלקום צוללת 10% בצל פסיקה בארה"ב

קוואלקום מואשמת כי השתמשה בעמדה הדומיננטית שלה לגבייה של עמלת דמי רישוי מופרזים ● קוואלקום גבתה מיליארדי דולרים על ידי גביית תמלוגים באחוזים ממחיר הטלפון החכם

חיים כצמן/ צילום: איל יצהר

הפסד ממכירת FCR הקנדית צמצם את הרווח הנקי של גזית גלוב

ההפסד ממכירת ההחזקה בחברה הקנדית עומד על 486 מיליון שקל ● מימוש קרן הון בגין התאמות צפוי להגדיל את ההפסד מהעסקה לכ-550 מיליון שקל ● החברה רשמה ברבעון הראשון רווח נקי של 42 מיליון שקל, לעומת הפסד של כחצי מיליארד שקל ברבעון המקביל

עמוס שוקן/ צילום: יוסי כהן

הזוכים בפרס סוקולוב לעיתונות: רוני לינדר גנץ ויוסי ורטר

הפרס היוקרתי הוענק לכתבת הבריאות של דה מרקר והפרשן הפוליטי של עיתון הארץ ● השופטים נימקו את זכייתה של לינדר גנץ בסיקור מקצועי, ובכך שבמסגרת עבודתה העיתונאית לא הסתפקה בחשיפות ודיווחים אלא גם יצרה סיקור אינטנסיבי מכוון בניסיון להוביל שינוי ● ורטר זכה בפרס בעקבות פרסום סיפורים בלעדיים וחשיפות מאחורי-הקלעים של הסצינה הפוליטית

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

סייברארק תעניק לאודי מוקדי מניות חסומות ואופציות בשווי 6 מיליון ד'

מייסד ומנכ"ל חברת סייברארק שמספקת פתרונות ל אבטחת סייבר , צפוי לקבל מענק של מניות חסומות ואופציות בשווי של 6 מיליון דולר, בכפוף לאישור אסיפת בעלי המניות

חדוה בר / צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי

עדיין רחוק מהתחרות בסלולר: כמה לקוחות מחליפים בנק בכל שנה בישראל

הפיקוח על הבנקים מגלה כי 2.5% מחשבונות העו"ש בישראל מועברים מבנק אחד לשני בכל שנה, וטוען כי המצב דומה לזה שקיים בבריטניה ובארה"ב • הסיבות העיקריות למעבר: רצון לקבל הלוואה נוחה יותר או ריבית גבוהה יותר על הפיקדון • הפיקוח: "הקמת מערכת ניוד אוטומטי - מורכבת ויקרה"

אייל לפידות, נתי סיידוף / צילום: אמיר מאירי, אבי שאולי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סיידוף יירד מהעץ? האם שיכון ובינוי תדחה את ההצבעה על אישור תנאי השכר החריגים לבכירים

החברה מבקשת לאשר תנאי שכר משודרגים ליו"ר תמיר כהן ולמנכ"ל היוצא משה לחמני, אך התרחיש הסביר הוא שהיא תיאלץ לדחות את ההצבעה בשל התנגדות חברת הייעוץ אנטרופי וייתכן אף כי תידרש להקטין את היקף התגמול ● אשר למנכ"ל אייל לפידות, הדירקטוריון יוכל לאשר את חבילת התגמול שלו, גם אם לא יושג הרוב הנדרש באסיפה הקרובה ● ניתוח "גלובס"

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

רוצים לדעת למה החליט מנדלבליט על דחיית השימוע של נתניהו? הנה ההסבר של משרד המשפטים, ללא תיווך התקשורת

חצי שנה לאחר שנפתח, פונה היום משרד המשפטים בדף הפייסבוק שלו לציבור בהסברים לגבי החדשות שהסעירו היום את המדינה: קיום השימוע לראש הממשלה נתניהו באוקטובר הקרוב ● וכן, גם אולמרט מוזכר שם

מלון בקפריסין (לטיסות משדה דב) / צילום: יח"צ

מחפשים להתארח במלון לפי שעה? האתר Hotels By Day מגיע לישראל

האתר שהושק בארה"ב לפני 4 שנים מציע קונספט של הזמנת חדרי מלון לפי שעות ובאמצע היום ● השכרת החדרים מיועדת בין היתר לאנשי עסקים או לנוסעים שזקוקים ליתרונות של חדר מלון לכמה שעות באמצע היום - למשל נוסעים שמתבקשים לעשות צ'ק אאוט עד השעה 11:00 והטיסה שלהם היא רק בערב ● טווח המחירים נע בין 200 ל-700 שקל (לפי טווח שעות)

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עם רוח גבית מהצמיחה במשק, הריבית הנמוכה והרגולטור: דוחות חזקים לחברות המימון החוץ בנקאי

ארבע מחמש החברות הנסחרות בתחום, למעט האחים נאוי שטרם דיווחה, הציגו גידול חד ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2019 ● הרווח של פנינסולה צמח ב-45.6% וזה של אס.אר. אקורד קפץ ב-83% ● שוהם ביזנס, הקטנה בתחום, הציגה זינוק של 89% ואופל בלאנס הסתפקה בעלייה של 25%

בנק הפועלים דיגיטל / צילום: יחצ

עדיין בלי בלוקצ'יין: בנק הפועלים השיק ערבות בנקאית דיגיטלית ללקוחות עסקיים

השירות החדש, שעל פיתוחו עבד הבנק בשנתיים האחרונות, מאפשר הפקה ושליחה של הערבות הבנקאית כקובץ דיגיטלי ללא צורך בהגעה לסניף ● ל"גלובס" נודע כי הבנק בוחן אפשרות להפיק את הערבויות על פלטפורמת בלוקצ'יין, שתפותח על ידי IBM או מיקרוסופט, שעמה אף השלים פיילוט ב-2017

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

דחייה של שלושה חודשים: מנדלבליט קבע - השימוע לראש הממשלה נתניהו ייערך בתחילת אוקטובר 2019

רה"מ ביקש לדחות בשנה את מועד השימוע בתיקים 1000, 2000 ו-4000, אך היום קבע מנדלבליט כי השימוע יידחה ב-3 חודשים בלבד, וזאת בנימוק שדחייה כה משמעותית מנוגדת לאינטרס הציבורי ● לפי ההערכה, משמעות הודעת היועמ"ש היא שהחלטתו הסופית האם להגיש כתב אישום נגד נתניהו תתקבל רק בתחילת שנת 2020 או אפילו מאוחר יותר

או"ם מועצת הביטחון / צילום: רויטרס

גרינבלאט: לפלסטינים אין מה להפסיד, והרבה להרוויח, בבחריין

בדיון במועצת הביטחון על סוכנות הסעד והתעסוקה של או"ם, אמר גרינבלאט כי ההטבות לפלסטינים יהיו מיידיות; "לא מוכרחים לחכות לשלום מקיף ובר-קיימא" ● שגריר ישראל באו"ם, דני דנון: "אונר"א מעצימה את בעיית הפליטים הפלסטיניים במקום לפתור אותה"