גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יונה אליאן-קשת שחקנית

לקראת סוף הראיון, כשהערב כיסה את חלונות בית הקפה בווילון כהה, שאלתי את יונה אליאן-קשת אם אחרי 38 שנים אינטנסיביות על הבמה ולפני המצלמות יש לה רגעי שבירה. לפני שהספיקה לענות, דמעו עיניה המאופרות בשחור. "יש לי הרבה רגעים כאלה", אמרה, "כל הזמן אני חיה בשניות. באופן ברור הקריירה מאוד חשובה לי. אם ישאלו אותי, אגיד שלא, אבל אני חיה הפוך ממה שאני אומרת. לא מפסיקה לעבוד, והרבה. באיזשהו מקום אני יודעת שהחיים שלי והמשפחה שלי יותר חשובים מהקריירה. הרבה פעמים במהלך חזרות וצילומים, כשאני קמה בחמש בבוקר ועובדת עד שתיים לפנות בוקר, אני רוצה לומר 'פוס, תנו לי לרדת'. אני מדברת ויורדות לי דמעות, כי אני בתוך הקרוסלה הזאת ולא מצליחה לעצור אותה".

את תמיד יכולה למתן קצת. זה הרי תלוי רק בך.

"זהו, שאין לי אפשרות כזו".

למה?

"זה לא בשליטתי. למשל, לקחתי על עצמי את צילומי הדרמה 'דבר על מקום הימצאו' שאני עושה עכשיו בערוץ 1. זה היה לפני חצי שנה, כשלא ידענו ש'עלמה ורות' תרוץ כל-כך הרבה, ויצא שהייתי צריכה לדחוס את הכול יחד".

למה את לא מבקשת חופשה?

"כי בתיאטרון אני לא אדון לזמן שלי".

בכל מה שקשור לניהול הקריירה מחוץ לתיאטרון, אליאן ובעלה ששי קשת בהחלט אדונים לעצמם. הם הקימו חברת הפקות משלהם, אליאן-קשת הפקות, שעוסקת בניהול אישי ובייצוג של שניהם, בהפקת מופעים שהם מעלים, מעין מודל צנוע של חברות ההפקה הפרטיות של הכוכבים בהוליווד. "לששי היה אמרגן בתחילת הדרך, ומהר מאוד הוא הבין שהתפקיד של הסוכן שלו היה מעין מתווך כספים ולא מישהו שדואג לקריירה שלו כמו בחו"ל", אומרת אליאן. "אצלי היו יותר נפתולים. התחלתי בהבימה כשחקנית צעירה בחוזה קיבוצי. היינו שייכים להסתדרות, וצמודים לשכר של 'פועלי המחט' וקיבלנו את הדין. אחרי הפריצה הגדולה שלי ב'נורית' הייתה לי סוכנת, שעד היום מטפלת בכל מה שקשור לקולנוע ולטלוויזיה, ובשלב מסוים שי נשר, שהפיק מופע שלי, הפך למנהל אישי, תפקיד שלא היה קיים אז בארץ".

הציעו לך כמה פעמים קביעות בתיאטרון.

"וסירבתי. אני זוכרת שאני וששון גבאי הלכנו לטיול ארוך בחוף הים והתלבטנו. הרגשנו שזה עלול להיות אויב קטן, למרות שכולם רצו בקביעות. מרגע שהגעתי לבית ליסין, לפני עשרים שנה, אני עובדת רק על חוזים אישיים קצרי טווח. עקרונית, אני יכולה להיות מובטלת בסוף כל הצגה".

זאת חרדה.

"חרדה טובה. התפטרתי מהבימה יום אחד, בלי לדעת לאן אני הולכת, בגלל שההנהלה התחלפה ולא הציעו לי תפקיד. לא הייתי מוכנה להיות חלק מהמובן מאליו. הלכתי בשדרות רוטשילד וירדו לי דמעות. אמרתי, זה בסדר, זה ייקח אותי למקום אחר. הייתי בת 30. מפיק פרטי נתן לי לקרוא את 'מורה שיגעון', והמחזה הפך להצלחה אדירה. חייתי מחוזה לחוזה, מהפקה להפקה, ותמיד אמרתי, אל תדאגו לי לפנסיה, אבל תשלמו לי יותר".

אני מקווה שדאגת לפנסיה בעצמך.

"בטח. אני לגמרי מקורקעת. אחרי עשר שנים של ניהול אישי הסתכלתי אחורה ואמרתי, אני במילא עושה את כל ההחלטות האמנותיות לבד, ותמיד מתקשרים אליי ואני מפנה אל המנהל. אני כבר ילדה גדולה ומסוגלת לחתום על חוזים".

יותר נוח שמישהו אחר מתלכלך בעיסוק בכסף.

"אני לא רואה בזה לכלוך. אני יודעת לנהל משא ומתן. בדרך כלל ששי מנהל את שלי ואני את שלו. לפני שנתיים, כשפרסמתי את כרטיס האשראי YOU, שכרתי עורכת דין שעברה על החוזה. מגיע מצב שהעבודה באה אליך, ואז אתה לא זקוק למתווכים. הגענו למסקנה שאנחנו יכולים לייצג את עצמנו".

זה מצריך מעורבות אדמיניסטרטיבית יותר גדולה.

"עכשיו הפקנו את 'פתח לנו שער' של ששי, שבא אחרי דיסק של תפילות ומזמורי חזנות שנורא הצליח, והמופע סוגר קופות".

איך זה עובד בפועל?

"מתחילים בבית, אוספים חומרים. אני במופע הזה יותר עורכת מבמאית, נותנת עצות שמתבססות על הטעם ועל הניסיון שלי. אחר כך מגיע שלב ההפקה המוזיקלית, שעשה אריאל, הבן שלנו, שמביא את הראייה הצעירה והעכשווית שלו. ואז מתחילים לעשות חזרות. שוכרים אולם חזרות לתקופה שאנחנו צריכים. הפעם זה היה באולם החזרות שיש לנו בבית; ב'נוסטלגיה זה לא מה שהיה' ההפקה הייתה יותר מורכבת, אז שכרנו אולם חיצוני לתקופה יותר ארוכה. את השיווק אנחנו מוציאים החוצה".

למה?

"כי זאת תורה גדולה שאנחנו לא מתמצאים בה. תיאטרון היידיש משווק את 'פתח לנו שער'".

הוא מעין קבלן משנה?

"הוא לוקח אחוזים מהמכירות. הם שוכרים את האולמות ומוכרים כרטיסים. אנחנו עובדים מהמשרד שנמצא בבית".

החיסכון הכספי משמעותי.

"ואיתו בא אושר גדול. אתה לא תלוי באף אחד במובן העמוק של הביטוי. בלי קשר לתיאטרון, אנחנו כל הזמן צריכים להמציא את עצמנו מחדש, וחיים ברמה אחרת של חרדה קיומית, לא רק כלכלית אלא בעיקר אמנותית. אם מחר ייגמרו ההצגות בבית ליסין ולא ירצו אותי יותר, אפיק הצגה בעצמי.

"זה כבר קרה לי בחיים. ב'זוג פתוח' שיחקתי עם ששון גבאי בתיאטרון פרטי שאין לו מינויים, וכשהיינו עומדים בפתח של בית החייל ומציצים על הקהל, הייתי אומרת לו, 'אתה רואה את נהרות האדם. הם לא מינויים. הם באים בשבילך, וזה נס'. בהבימה הייתי השחקנית היחידה שהייתה רצה לראות כמה קהל יש".

בגלל שהיה חשוב לך כמה כרטיסים נמכרו?

"לא. יכול להיות שיהיו הפקות והן יפלו, כי זה חלק מהעסק. אם אין קהל אני פשוט עצובה. הקיום שלי בתיאטרון הוא בין שמונה וחצי ו-11 וחצי, וזהו. לא נשאר אחריו כלום".

מה לגבי התפקידים בקולנוע ובטלוויזיה?

"זה פחות נחשב בעיניי, כי התיאטרון הוא העיקר; הוא האהבה, והשאר זה פלירטים".

זאת הסיבה שלא רואים אותך בקולנוע ובטלוויזיה בשנים האחרונות?

"דברים שהגיעו אליי לא מצאו חן, ואלה שמצאו חן לא הגיעו אליי. עוד מעט תעלה בערוץ 1 הדרמה שמביים יהלי ברגמן, ואני עושה תפקיד בסדרה ב'רשת'".

היית רוצה יותר?

"לא. יש לי החודש 27 הצגות של 'עלמה ורות' ו'תנאים של חיבה', ועוד 12 ימי צילומים של הסדרה והדרמה".

התעייפת.

"כן, אבל אני עדיין רעבה".

כדי להשקיט את הרעב נשארת עם רגל אחת בתיאטרון הממוסד.

"הגעתי לבית ליסין בתקופה של עדה בן-נחום, ועשיתי את 'הזוג המוזר' בגרסה נשית; הגעתי לשם אחרי 'זוג פתוח' ותקופה בהבימה הגדול, ואחרי שהייתי בכל התיאטראות, וראיתי מקום אחר, כמו משפחה. כשציפי פינס הגיעה, ואחרי כן ששון ומיטלפונקט, שכולנו למדנו יחד באוניברסיטה, אז בכלל הוא השתבח. יש גאוות יחידה".

את כבר לא צעירה כמו פעם, למרות שאת נראית נהדר. את משקיעה יותר מאמץ כדי לשמור על המראה החיצוני?

"אני לא במירוץ, אבל אני מודעת".

מודעת למה?

"שצריך אולי להתחיל לחשוב על ניתוחים פלסטיים, אבל במידה. אם בערב אני צריכה להיכנס לקומבינזון אז אני מדלגת על דברים יותר משמינים בצהריים. אני לא מדברת על דיאטה, אנורקסיה, בוטוקס מטורף".

בתיאטרון את נמצאת מול מראה מגדילה, הקהל שלך, כל הזמן.

"אני שלמה עם ההתבגרות שלי, ורוב הקהל מתבגר יחד איתי. אני חשופה לתגובות של הקהל. יש המון אהבה, אבל גם לחץ מסוים ממה יגידו".

החרדה ממה יגידו משפיעה על בחירת התפקידים?

"לא. עשיתי מעט טעויות בבחירת התפקידים כי אני מגיבה מהבטן, יש לי אינסטינקטים".

עם מי את מתייעצת?

"הרבה עם עצמי ועם ששי. אני יכולה לעשות מחזות שנוגעים בפרינג', שאנחנו יודעים מראש שיתאימו לכמויות מדודות של קהל".

למרות שלפי החוזה שלך תרוויחי פחות אם ההצגה תרוץ פחות.

"במקום הזה אני חושבת על כסף. תמיד יבוא הבלנס. כרתתי ברית עם הקהל ולא עם המיליה התרבותי ועם הוועדות למיניהן. הם לא מעניינים אותי, ואין לי עניין להשביע את רצונם. אני רוצה את הקהל. לא אכזבתי אותו הרבה פעמים, ואולי זאת הסיבה שאני אחת מהשחקנים הבודדים שאנשים באים לקופה ומבקשים לקנות כרטיסים ליונה אליאן".

עוד כתבות

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

בורסת פריז / צילום: Shutterstock

פתיחה אדומה באירופה; רנו צוללת ב-14%

בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין ● בורסות וול סטריט ננעלו אתמול בעליות על רקע המשך עונת הדוחות לרבעון השלישי ● מניית טבע זינקה ב-11.8% ● הזהב ננעל ברמת שיא של שבוע, ומחיר הנפט עלה ב-1.2% כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

סניף מגה בעיר / צילום: איל יצהר

ועד עובדי מגה מאיים לטרפד את עסקת יינות ביתן-פרשמרקט?

יו"ר ועד עובדי מגה הנחה את העובדים שלא להגיע ב-1 בנובמבר לעבודה בחמשת סניפי מגה בעיר שאמורים להימסר לידי פרשמרקט ● "הסירוב של הרוכש להיפגש ולדון על תנאי העובדים לא מבשר טובות"

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

מרגרט וסטגר / צילום: רויטרס, Francois Lenoir

האישה שקנסה את גוגל ואפל במיליארדים: "הקנסות - לא הפתרון הנכון"

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה: "צריך להצליח למנוע את הבעיות מראש"

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

עמית גריידי / צילום: משרד השיכון

שליחותו של הממונה על חוק המכר? מכה נוספת לקבוצות הרכישה

שתי החלטות של הממונה על חוק המכר מהשבועות האחרונים מטלטלות שוב את תחום קבוצות הרכישה בישראל - ושוב עולה כי הנפגעים העיקריים יהיו ציבור הרוכשים ● דעה

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה