גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מניית טויוטה ניבאה את הכשל

יכול להיות שהשווקים יקבלו חנינה קצרה - הפסקת ירידות, רגע לפני הנפילה הבאה

החדשה המשמעותית ביותר בשווקים הגלובליים היא היפוך בכיוון הדולר. לפי שיטת DWA Point &Figure ההיפוך חל ב-29/1/10 כשהחוזק היחסי של הדולר כנגד מטבעות העולם הסתובב מעלה. איתות זה דומה במשמעותו לאיתות שקיבלנו ב- 18/3/09 כאשר הדולר הסתובב בפעם האחרונה מטה. למרות שהשקל שלנו מהסס ועדיין מסרב להרים ידיים לדולר, בסופו של דבר הוא יישר קו עם כל מטבעות העולם.

מאז 24/1/09 ממשיכים השווקים בעולם לרדת, וסקטורים נוספים בארה"ב מסתובבים מטה.
35 סקטורים מתוך 40 נשלטים ע"י היצע (מוכרים), כאשר 17 מהם הסתובבו מטה בשלושת ימי המסחר האחרונים. שלושה שווקים, דרום קוריאה, מלזיה ומצרים עדיין מחזיקים בכוון מעלה, ומכולם כווית הסתובבה מעלה ב-8/2/10, כנראה נחה מירידות התקופה האחרונה.

בטווח הקצר, השוק בארה"ב במכירת יתר, אחוז המניות שחצו מעלה את ממוצע 50 היום שלהן, ירד לרמה היסטורית נמוכה, 26%. רק פעמיים ירד מדד זה מתחת לרמה זו, ל-6% ב-2008 ו-12% ב-2009. גם חלק ממדדי וול-סטריט הגיעו למכירת יתר, מדדיDX, NASD, SPX, XLG, EEM, והסחורות CR/Y .

לכן, מאד ייתכן שנקבל תקופת חנינה בה השוק ינוח מהמשך הירידות, לפני שימשיך הלאה. דוגמא למדדים הפוכים התואמים שווקים יורדים, SMN, EEV, SKF.

הסיפור האמיתי של טויוטה

המהלומות שאנו סופגים מהשווקים הפיננסיים כל כמה שנים, כדוגמת בועת ההי-טק בשנת 2000, חברת אנרון, Kmart, משבר המשכנתאות ב-2008-09 ונפילת בתי ההשקעות, בר סטרנס, ליהמן ברדרס, וחברות ג'נרל מוטורס ו- AIG, הפכו למיתוס של מכות משמיים שאין להינצל מהן בעוד מועד ואין אף אחד אשם בהן.

בדומה, הפתעת דוושות הגז במיליוני מכוניות טויוטה, הנדבקות לתחתית ומריצות את המכוניות בזינוק המוביל את נוסעיו לבלתי נודע.

הסוציולוגים והכלכלנים ימשיכו בהתדיינות האם המפולות הנ"ל בשוקי ההון קשורות להידרדרות הערכים בחברה שלנו, חמדנות הגובלת בחוסר אחריות או כל סיבה אחרת, ואיך ייתכן שנרדמו בשמירה בטויוטה המובילה את תעשיית המכוניות. לא רק זאת, האם לא הספיקה לטויוטה טעות דומה שכבר קרתה בעבר לחברת אאודי ב-1985 שכתוצאה ממנה הפסידה עד 1991 83% מהשוק האמריקאי.

החשוב מכל, האם לא הייתה לטויוטה אחריות ליידע את לקוחותיה מיידית, האם באמת לא ידעו על כך עד לרגע האחרון? הייתכן שהתופעה התגלתה לטויוטה ולכל המקורבים רק לפני כחודש, שהרי היא עלתה בחיי אדם רבים. לבסוף, איפה קהילת אלפי האנליסטים המשתמשים בכלי הניתוח הכלכלי פיננסי שלא התריעו או הזהירו אותנו בעוד מועד על שרשרת כל הטראומות המתוארות מעלה.

יש בעיני ערך עליון לשיטה הכלכלית-פיננסית שעל ברכיה התפתחו הבורסות בעולם, אך בינה לבין עיתוי תנודת המחירים של ניירות ערך, יש קשר רופף בלשון המעטה (למען הגילוי הנאות, עד שנת 1984 ולאורך כל הקריירה שלי בוול סטריט, כל המחקרים שלי היו על טהרת הניתוח הכלכלי-פיננסי בלבד).

סיפור טויוטה כבר אינו בבחינת חדשות. טויוטה נאלצה ללחוץ על הברקסים ולעצור את יצור המודלים של 2010 ולהרוג את המכירות העתידיות. המדיה, טלוויזיה, והעיתונות גרמו לנו להבין שהבעיה צצה בינואר השנה, אבל מדדי החוזק היחסי של Point & Figure DWA הראו תמונה שונה. הם מראים שמניית טויוטה הייתה על הברקסים מאז אפריל 2009 , ובו בזמן שמניית פורד היא זו שלחצה על הדוושה עד לרצפה וטסה קדימה.

אברהם קוגל חוזק יחסי טויוטה מול פורד


לפי שיטתנו, אחד המדדים החשובים בבחירת מנייה ללונג (קנייה), הוא היותה חזקה מהסקטור בה היא נמצאת, לטווח ארוך. תכונה זו מופיעה בגרף החוזק היחסי כ-X שחצה מעל ה-X הגבוה שבעמודה השמאלית (ירוק). ההיפך, אנו יוצאים ממנייה או שוקלים שורט, כאשר המנייה נחלשת לטווח הארוך ביחס לסקטור, מופיע בגרף כ-0 שחצה את ה-0 הנמוך שבעמודה השמאלית (אדום).

בגרף החוזק היחסי של טויוטה , קיבלנו איתות קניה לטויוטה ב- 19/10/04, איתות שהגדיר ביקוש חזק והעדפת קנייה למניית טויוטה, בהשוואה למניות אחרות בתעשייה, כולל פורד. בתקופה זו ועד לאיתות המכירה הבא, עלתה טויוטה 6.71% לעומת ירידה של 61.33% במניית פורד.

ההיפך קרה ב- 24/4/09, קיבלנו איתות מכירה שהצדיק החלפת טויוטה במניית פורד שנסחרה אז ב-5 דולר, ומאז ועד היום לוחצת פורד על הדוושה עם עליה של 127.8% והגיעה למחיר הנוכחי 11.38$. זאת בהשוואה לירידה של 11.3% במניית טויוטה. איתות המכירה הנ"ל גילם לחץ של מוכרי מניית טויוטה בהשוואה למסחר ברוב מניות הסקטור, והכתיב שרצוי להיפרד מהמנייה.

האם לחץ מוכרי טויוטה מאז 24/4/09, בהשוואה לרוב מניות הסקטור, נעשה ללא כל מידע ויכול היה לפסוח על בעלי העניין בחברה?

גם במקרה הגרוע, ללא שהיה ברשותנו כלי השוואת חוזק יחסי בין שני ניירות ערך, גם על בסיס גרף המנייה לבדו, היינו יוצאים מטויוטה ב- 22/1/10 ב-88.50$. זאת לאור העלייה התלולה מ-77 עד 91, התחלת ההתקפלות מטה המלווה בשיאים יורדים, 91.5 ו-91 , סיבוב מטה, ואיתות מכירה ב- 88.5.

גם היום ממשיכה המנייה להיראות מסוכנת, היא חצתה את קו התמיכה, ונתנה שלושה איתותי מכירה, ב- 76, 75, ו- 74. נקודת האור הראשונה, שגם היא לא תצדיק בהכרח את קניית המניה תגיע באם המנייה תעלה ל-81 דולר.

אברהם קוגל טויוטה


אם בתעשיית המכוניות עסקינן, ערכנו סקירה של מניות אחרות בתעשיית המכוניות כדי לזהות מקרה אחר של התדרדרות נמשכת של מנייה ביחס לסקטור. על הראדאר עלתה מניית דיימלר, יצרנית מרצדס.

המניה חצתה לאחרונה מטה את קו התמיכה, הנחשב בשיטת Point & Figure DWA לקו בטון חזק, עם איתות מכירה ב-44 דולר. המומנטום החודשי (היחס בין החודש האחרון לחמשת החודשים האחרונים) הפך לשלילי, יש לה רק שתי תכונות מתוך שמונה הרצויות לפוזיציית לונג (קניה) ובתאריך 18/2/10 תפרסם רווחים, מועד הנחשב לאי וודאי בתנודת מחיר המנייה.

אברהם קוגל מניית דיימלר מרצדסבניתוח הכלכלי-פיננסי מפגרת דיימלר מאחורי עמיתותיה באחוזי הרווח התפעולי, תשואה על הון כולל, תשואה על הון עצמי, צמיחה שנתית בדיבידנדים ובצמיחה השנתית ברווחים ל- שלוש עד 5 שנים הבאות . מזווית אחרת, שני אנליסטים מעריכים היפוך חד ברווחי החברה, מ-1.96 דולר למניה למניה בשנת 2009 לרווח 2.57 דולר לשנת 2010 .

מבחינתנו, כוחות המוכרים מראים לנו פוטנציאל של שבירה מטה. הסטופ לכיוון מעלה הוא ב- 49 דולר. לשיקולכם הבלעדי.

אני מקווה שהדוגמא של חברת טויוטה מוסיפה לתובנה שאסונות או צרות כבר מגולמות במחיר המניה, וברוב המקרים נראות על פני הגרפים של Point & Figure ושל שיטות ניתוח טכני אחרות, הרבה לפני שהן מגיעות למדיה ההמונית, ולפני שהאסון תופס אותנו המשקיעים לא מוכנים.

  1. הכותב, אברהם קוגל, הנו מומחה עולמי בשיטת Point & Figure DWA ובשווקים הגלובליים, ומביא השיטה עם הסמכה בלעדית בישראל. קוגל היה אנליסט בכיר בוול-סטריט, עם 25 שנות ניסיון במחקר ובניהול תיקים, וכיום הינו סוחר פעיל בשוק ההון ומנהל תחום Point & Figure DWA במרכז להשכלה פיננסית מבית Matrix , שם הוא מרצה ומדריך בשיטה. לקוגל תואר שני בהנדסה ו- MBA מאוניברסיטת ניו-יורק.
  2. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו- עושה זאת על דעת עצמו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב ו/או החברות בבעלותו ו/או כל הקשור אליו, מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל".

עוד כתבות

מירב מיכאלי / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

העליון קבע: פריימריז במפלגת העבודה יתקיימו בעוד 10 ימים

חברת הכנסת מרב מיכאלי, שעתרה נגד החלטת ההנהלה לבטל את הבחירות, אמרה לאחר ההחלטה: "האמת ניצחה את הקומבינה ואת הפוליטיקה הקטנה"

אפליקציית ביט / צילום: Shutterstock

ריבית דריביט: אפליקציית התשלומים ביט משתלטת על השוק. לא כולם חושבים שזה טוב

נדמה שכולם משלמים ומקבלים כסף בביט, אז למה גורמים שנאבקו בריכוזיות בשוק הבנקאות סבורים שאפליקציית התשלומים הפכה לאיום על התחרות? ● הפועלים: "לא יכול להיות שביט תהפוך לקורבן של ההצלחה שלה" ● הלפרין: "סוף סוף רואים ניצני תחרות" ● האזינו גם לפודקאסט הצוללת

רוברט אנטוקול מנכ"ל ומייסד פלייטיקה. / צילום: יח"צ אוהד רומנו

פלייטיקה תחל להיסחר היום; השווי בהנפקה קפץ ל-11 מיליארד דולר

פלייטיקה הודיעה היום על התמחור להצעה הראשונית שלה לציבור, במחיר של 27 דולר למניה ● פלייטיקה, שנחשבת לאחת מחברות הסושיאל גיימינג הגדולות בעולם, תתחיל להסחר הערב תחת הסימול PLTK ● החברה מתכוונת לגייס סכום של קרוב ל-2 מיליארד דולר

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט לאוחנה: החלטתך בעניין החיסונים לאסירים בלתי חוקית

היועמ"ש קובע כי על שב"ס לחסן את אוכלוסיית האסירים ללא דיחוי, בהתאם לסדרי העדיפויות שנקבעו ע"י גורמי הבריאות המוסמכים

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

הכנ"ר: יש לדחות את הערעור של בן משה על עסקת ישראייר-רמי לוי

"יש לדחות בקשות שכל מטרתן היא עיכוב וסרבול של העסקה", כך מציין הכנ"ר על הערעור שהגישה דור אלון על עסקת ישראייר-רמי לוי ● לפי הנאמן על נכסי אי.די.בי, עסקת רמי לוי ישראייר תיסגר עד 21.1.2021

סקר הסקרים: משתה המנדטים של נתניהו התחיל מוקדם השנה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

בית סוהר - בית כלא מעשיהו / צילום: יוסי כהן

אדלשטיין: חיסונים לקורונה יועברו בשבוע הבא לבתי הסוהר

זאת בניגוד לעמדתו של השר לביטחון פנים אמיר אוחנה שלא לחסן אסירים ● אדלשטיין: "במקום לנהל את הוויכוח הזה תחשבו אם יש אסיר שלא יחוסן ואחרי זה נבזבז עליו צוות רפואי"

יציאים ריקים בליגה הגרמנית / צילום: Reuters, Tim Rehbein/RHR-FOTO

עונת הקורונה: הפסדי העתק של מועדוני הכדורגל נחשפים

דוח של חברת הייעוץ KMPG סוקר את ההפסדים האדירים של הקבוצות האירופיות בעונה החולפת, שנגרמו בשל אירוח ללא קהל ● הבשורות הרעות: התחלואה שמשתוללת באירופה והאפשרות הקלושה לחזרת האוהדים למגרשים מציירות תרחיש ריאלי שלפיו העונה הקרובה תהיה גרועה אפילו יותר

ינקי יעקב קוינט - מנהל רשות החברות / צילום: איל יצהר

"גורמים עסקיים ופוליטיים ניסו לעצור את המינוי שלי למנהל רשות מקרקעי ישראל"

יעקב קוינט, שנכנס לאחרונה לתפקיד מנהל רמ"י, מתאר בראיון בלעדי לגלובס את המאבקים והעתירות נגד מינויו, הריבים ברקע עם השר דוד אמסלם, והשינויים שהוא מתכנן ● על תקופתו ברשות החברות: "אם לא הבחירות, היינו בעוד חצי שנה מסיימים את הפרטת התע"א, הדואר ונמל חיפה"

מתוך מגדל הג'רוזלם הייטס בירושלים / צילום: סטודיו זוג

הפנטהאוזים שנמכרו בלי שהקונים ראו אותם

פנטהאוז במגדל ג'רוזלם הייטס בירושלים נמכר ב-14 מיליון שקל, פנטהאוז בעיר ימים בנתניה נמכר ב-13.5 מיליון שקל

משה מרי, מנכ"ל נספרסו / צילום: שלומי יוסף

"בזכות הגישה לא לפטר אף אחד, העובדים התגייסו לעזור"

משה מרי, מנכ"ל נספרסו בישראל, מסביר איך מצליחים למכור גם במצב שבו כל החנויות סגורות

איך מגיעים להסכמות עם צוות חדש אחרי מיזוג? / צילום: Shutterstock

איך מגיעים להסכמות עם צוות חדש אחרי מיזוג?

שתי חברות עם תרבות ארגונית מאוד שונה התמזגו לחברה אחת. איך אפשר להגיע להסכמות לגבי הדרך המשותפת? ● טור ייעוץ

מתוך קמפיין AM:PM. פרודיה על קרנבל השחיתות / צילום: יוטיוב

במקום אסקפיזם: פשטות, אותנטיות וזכרונות ילדות בפרסומות המדוברות

למרות שניתן היה לצפות בתקופה זו לבריחה מהמציאות, שופטי מדד הפרסומות המדוברות של גלובס, זיהו דווקא געגוע למוכר וכמיהה נוסטלגית ● מה הם חשבו על הבחירה בפרזנטורים?

אנדרו אביר ראש חטיבת השווקים בבנק ישראל / צילום: ליאור מזרחי

המשנה לנגיד בנק ישראל מגיב על הצעד הדרמטי: "מצטער אם מכרתם שלשום דולרים. Tough luck"

אנדרו אביר: "המצב הנוכחי הוא חריג ולכן הודענו על צעד שהוא חריג לא משנה לנו אם היתרות הם 150 מיליארד או 200 מיליארד" ● פעילים בשוק אמרו ל"גלובס" כי המהלך של בנק ישראל הוא "לא פחות מגיים צ'יינג'ר"

יוסף אלרון / צילום: רפי קוץ

העליון בתיק האלפים: אי העברת תמלילים מתוקנים גובלת בהטעיית הנאשם

השופט יוסף אלרון קיבל 5 מתוך 35 בקשות סנגורי נתניהו ואלוביץ' לקבלת חומרי חקירה נוספים ● עם זאת, קבע כי אין יסוד לחשדנות נגד הפרקליטות ● מתח ביקורת על עמדת התביעה, לפיה אין חובתה להעביר פרוטוקולים מתוקנים של חקירות לאחר שהתברר כי נפלה בהן טעות

תת ניצב גיא ניר / צילום: עינת לברון, גלובס

בוטל כתב האישום נגד תנ"צ גיא ניר, יימשך ההליך נגד רפ"ק צ' שהתלוננה נגד ניצב ריטמן

חזרת התביעה של תנ"צ גיא ניר מהאישום אושרה, אך משטרה מבקשת להמשיך את ההליך המשמעתי נגד רפ"ק צ', אשר התלוננה על הטרדה מינית על ידי ניצב רוני ריטמן ● בית הדין קבע כי המשך הדיון בעניינה ושמיעת הראיות יימשכו בראשון למרץ 2021

האחים טיילר וקמרון וינקלווס / צילום: רויטרס

עם רוח גבית מעליית הביטקוין: האחים וינקלווס שוקלים להנפיק בורסת קריפטו

התאומים קמרון וטיילר וינקלווס, מגדולי המשקיעים במטבעות קריפטו, סיפרו בראיון לבלומברג כי בורסת הקריפטו Gemini שבבעלותם בוחנת אפשרות להפוך לחברה ציבורית ● מחיר הביטקוין מתקרב שוב ל-40 אלף דולר, לאחר שזינק ביממה האחרונה 13%

דוד ושלמה סער, בעלי "ישראל בידור" / צילום: מור צידון

מעמוד אינסטגרם לתקווה החדשה של וואלה: אלי עזור במו"מ לכניסה כשותף "ישראל בידור" במיליוני שקלים

ישראל בידור הוקמה לפני חמש שנים על ידי דוד סער בהיותו בן 19 בלבד והפכה תוך זמן קצר למובילה בתחום סיקור הסלבס בישראל ● בישראל בידור מבקשים 15 מיליון שקל עבור השותפות, אך הפערים הכספיים בין הצדדים עדיין גבוהים

אורן פרנק, מנכ"ל ומייסד טוקספייס / צילום: יוטיוב

כך מקבל המיזם הפסיכולוגי המפסיד של אורן פרנק שווי 1.4 מיליארד דולר בנאסד"ק

לחברת Talkspace, שהוקמה על ידי הפרסומאי לשעבר אורן פרנק ובת זוגו רוני פרנק, היו ב-2019 הכנסות של 38 מיליון דולר עם רווחיות גולמית של 51%, וב-2020 כמעט הוכפלו הכנסותיה ● הקורונה האיצה את פעילות טוקספייס, המספקת שירותי טיפול נפשי באינטרנט

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

מוטציות של קורונה מתגלות, וגם אני הפכתי למוטציה של עצמי

מלחמת המפרץ הולידה את הממ"ד, החזירה את "זהו זה" והכירה לנו את ביבי ● 30 שנה אחר כך, ועדיין "זהו זה" ועדיין ממ"דים ועדיין נתניהו ● מה תשאיר מלחמת הקורונה שיחזיק לעוד 30 שנה?