גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מניית טויוטה ניבאה את הכשל

יכול להיות שהשווקים יקבלו חנינה קצרה - הפסקת ירידות, רגע לפני הנפילה הבאה

החדשה המשמעותית ביותר בשווקים הגלובליים היא היפוך בכיוון הדולר. לפי שיטת DWA Point &Figure ההיפוך חל ב-29/1/10 כשהחוזק היחסי של הדולר כנגד מטבעות העולם הסתובב מעלה. איתות זה דומה במשמעותו לאיתות שקיבלנו ב- 18/3/09 כאשר הדולר הסתובב בפעם האחרונה מטה. למרות שהשקל שלנו מהסס ועדיין מסרב להרים ידיים לדולר, בסופו של דבר הוא יישר קו עם כל מטבעות העולם.

מאז 24/1/09 ממשיכים השווקים בעולם לרדת, וסקטורים נוספים בארה"ב מסתובבים מטה.
35 סקטורים מתוך 40 נשלטים ע"י היצע (מוכרים), כאשר 17 מהם הסתובבו מטה בשלושת ימי המסחר האחרונים. שלושה שווקים, דרום קוריאה, מלזיה ומצרים עדיין מחזיקים בכוון מעלה, ומכולם כווית הסתובבה מעלה ב-8/2/10, כנראה נחה מירידות התקופה האחרונה.

בטווח הקצר, השוק בארה"ב במכירת יתר, אחוז המניות שחצו מעלה את ממוצע 50 היום שלהן, ירד לרמה היסטורית נמוכה, 26%. רק פעמיים ירד מדד זה מתחת לרמה זו, ל-6% ב-2008 ו-12% ב-2009. גם חלק ממדדי וול-סטריט הגיעו למכירת יתר, מדדיDX, NASD, SPX, XLG, EEM, והסחורות CR/Y .

לכן, מאד ייתכן שנקבל תקופת חנינה בה השוק ינוח מהמשך הירידות, לפני שימשיך הלאה. דוגמא למדדים הפוכים התואמים שווקים יורדים, SMN, EEV, SKF.

הסיפור האמיתי של טויוטה

המהלומות שאנו סופגים מהשווקים הפיננסיים כל כמה שנים, כדוגמת בועת ההי-טק בשנת 2000, חברת אנרון, Kmart, משבר המשכנתאות ב-2008-09 ונפילת בתי ההשקעות, בר סטרנס, ליהמן ברדרס, וחברות ג'נרל מוטורס ו- AIG, הפכו למיתוס של מכות משמיים שאין להינצל מהן בעוד מועד ואין אף אחד אשם בהן.

בדומה, הפתעת דוושות הגז במיליוני מכוניות טויוטה, הנדבקות לתחתית ומריצות את המכוניות בזינוק המוביל את נוסעיו לבלתי נודע.

הסוציולוגים והכלכלנים ימשיכו בהתדיינות האם המפולות הנ"ל בשוקי ההון קשורות להידרדרות הערכים בחברה שלנו, חמדנות הגובלת בחוסר אחריות או כל סיבה אחרת, ואיך ייתכן שנרדמו בשמירה בטויוטה המובילה את תעשיית המכוניות. לא רק זאת, האם לא הספיקה לטויוטה טעות דומה שכבר קרתה בעבר לחברת אאודי ב-1985 שכתוצאה ממנה הפסידה עד 1991 83% מהשוק האמריקאי.

החשוב מכל, האם לא הייתה לטויוטה אחריות ליידע את לקוחותיה מיידית, האם באמת לא ידעו על כך עד לרגע האחרון? הייתכן שהתופעה התגלתה לטויוטה ולכל המקורבים רק לפני כחודש, שהרי היא עלתה בחיי אדם רבים. לבסוף, איפה קהילת אלפי האנליסטים המשתמשים בכלי הניתוח הכלכלי פיננסי שלא התריעו או הזהירו אותנו בעוד מועד על שרשרת כל הטראומות המתוארות מעלה.

יש בעיני ערך עליון לשיטה הכלכלית-פיננסית שעל ברכיה התפתחו הבורסות בעולם, אך בינה לבין עיתוי תנודת המחירים של ניירות ערך, יש קשר רופף בלשון המעטה (למען הגילוי הנאות, עד שנת 1984 ולאורך כל הקריירה שלי בוול סטריט, כל המחקרים שלי היו על טהרת הניתוח הכלכלי-פיננסי בלבד).

סיפור טויוטה כבר אינו בבחינת חדשות. טויוטה נאלצה ללחוץ על הברקסים ולעצור את יצור המודלים של 2010 ולהרוג את המכירות העתידיות. המדיה, טלוויזיה, והעיתונות גרמו לנו להבין שהבעיה צצה בינואר השנה, אבל מדדי החוזק היחסי של Point & Figure DWA הראו תמונה שונה. הם מראים שמניית טויוטה הייתה על הברקסים מאז אפריל 2009 , ובו בזמן שמניית פורד היא זו שלחצה על הדוושה עד לרצפה וטסה קדימה.

אברהם קוגל חוזק יחסי טויוטה מול פורד


לפי שיטתנו, אחד המדדים החשובים בבחירת מנייה ללונג (קנייה), הוא היותה חזקה מהסקטור בה היא נמצאת, לטווח ארוך. תכונה זו מופיעה בגרף החוזק היחסי כ-X שחצה מעל ה-X הגבוה שבעמודה השמאלית (ירוק). ההיפך, אנו יוצאים ממנייה או שוקלים שורט, כאשר המנייה נחלשת לטווח הארוך ביחס לסקטור, מופיע בגרף כ-0 שחצה את ה-0 הנמוך שבעמודה השמאלית (אדום).

בגרף החוזק היחסי של טויוטה , קיבלנו איתות קניה לטויוטה ב- 19/10/04, איתות שהגדיר ביקוש חזק והעדפת קנייה למניית טויוטה, בהשוואה למניות אחרות בתעשייה, כולל פורד. בתקופה זו ועד לאיתות המכירה הבא, עלתה טויוטה 6.71% לעומת ירידה של 61.33% במניית פורד.

ההיפך קרה ב- 24/4/09, קיבלנו איתות מכירה שהצדיק החלפת טויוטה במניית פורד שנסחרה אז ב-5 דולר, ומאז ועד היום לוחצת פורד על הדוושה עם עליה של 127.8% והגיעה למחיר הנוכחי 11.38$. זאת בהשוואה לירידה של 11.3% במניית טויוטה. איתות המכירה הנ"ל גילם לחץ של מוכרי מניית טויוטה בהשוואה למסחר ברוב מניות הסקטור, והכתיב שרצוי להיפרד מהמנייה.

האם לחץ מוכרי טויוטה מאז 24/4/09, בהשוואה לרוב מניות הסקטור, נעשה ללא כל מידע ויכול היה לפסוח על בעלי העניין בחברה?

גם במקרה הגרוע, ללא שהיה ברשותנו כלי השוואת חוזק יחסי בין שני ניירות ערך, גם על בסיס גרף המנייה לבדו, היינו יוצאים מטויוטה ב- 22/1/10 ב-88.50$. זאת לאור העלייה התלולה מ-77 עד 91, התחלת ההתקפלות מטה המלווה בשיאים יורדים, 91.5 ו-91 , סיבוב מטה, ואיתות מכירה ב- 88.5.

גם היום ממשיכה המנייה להיראות מסוכנת, היא חצתה את קו התמיכה, ונתנה שלושה איתותי מכירה, ב- 76, 75, ו- 74. נקודת האור הראשונה, שגם היא לא תצדיק בהכרח את קניית המניה תגיע באם המנייה תעלה ל-81 דולר.

אברהם קוגל טויוטה


אם בתעשיית המכוניות עסקינן, ערכנו סקירה של מניות אחרות בתעשיית המכוניות כדי לזהות מקרה אחר של התדרדרות נמשכת של מנייה ביחס לסקטור. על הראדאר עלתה מניית דיימלר, יצרנית מרצדס.

המניה חצתה לאחרונה מטה את קו התמיכה, הנחשב בשיטת Point & Figure DWA לקו בטון חזק, עם איתות מכירה ב-44 דולר. המומנטום החודשי (היחס בין החודש האחרון לחמשת החודשים האחרונים) הפך לשלילי, יש לה רק שתי תכונות מתוך שמונה הרצויות לפוזיציית לונג (קניה) ובתאריך 18/2/10 תפרסם רווחים, מועד הנחשב לאי וודאי בתנודת מחיר המנייה.

אברהם קוגל מניית דיימלר מרצדסבניתוח הכלכלי-פיננסי מפגרת דיימלר מאחורי עמיתותיה באחוזי הרווח התפעולי, תשואה על הון כולל, תשואה על הון עצמי, צמיחה שנתית בדיבידנדים ובצמיחה השנתית ברווחים ל- שלוש עד 5 שנים הבאות . מזווית אחרת, שני אנליסטים מעריכים היפוך חד ברווחי החברה, מ-1.96 דולר למניה למניה בשנת 2009 לרווח 2.57 דולר לשנת 2010 .

מבחינתנו, כוחות המוכרים מראים לנו פוטנציאל של שבירה מטה. הסטופ לכיוון מעלה הוא ב- 49 דולר. לשיקולכם הבלעדי.

אני מקווה שהדוגמא של חברת טויוטה מוסיפה לתובנה שאסונות או צרות כבר מגולמות במחיר המניה, וברוב המקרים נראות על פני הגרפים של Point & Figure ושל שיטות ניתוח טכני אחרות, הרבה לפני שהן מגיעות למדיה ההמונית, ולפני שהאסון תופס אותנו המשקיעים לא מוכנים.

  1. הכותב, אברהם קוגל, הנו מומחה עולמי בשיטת Point & Figure DWA ובשווקים הגלובליים, ומביא השיטה עם הסמכה בלעדית בישראל. קוגל היה אנליסט בכיר בוול-סטריט, עם 25 שנות ניסיון במחקר ובניהול תיקים, וכיום הינו סוחר פעיל בשוק ההון ומנהל תחום Point & Figure DWA במרכז להשכלה פיננסית מבית Matrix , שם הוא מרצה ומדריך בשיטה. לקוגל תואר שני בהנדסה ו- MBA מאוניברסיטת ניו-יורק.
  2. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו- עושה זאת על דעת עצמו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב ו/או החברות בבעלותו ו/או כל הקשור אליו, מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל".

עוד כתבות

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"חשובים מכל הם העובדים שהצלחנו לשמור גם בימים קשים אלו"

לדברי דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה, "אנו מנסים ככל הניתן לשמור על השגרה. המרכזים המסחריים והלוגיסטיים שלנו ממשיכים לפעול ברחבי הארץ, גם אם חלקית. לא הוצאנו את העובדים שלנו לחל"ת ואין לנו כוונה כזו"

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

דעה: האם משבר הקורונה יחשב "כוח עליון" המצדיק השתחררות מכבליו של הסכם אשר נכרת ערב המשבר?

אין בישראל תקדים משפטי רלוונטי ממנו ניתן ללמוד באופן ישיר לגבי המשבר בעיצומו אנו מצויים וזאת אף שנידונו בעבר סיטואציות משבריות שונות ● איך בכל זאת ניתן לפרש את הוראות החוק ולהסיק ממקרים קודמים

מלון שטרקמן בנהריה / צילום: אורי אקרמן

המכה של המלונות המשפחתיים: "אפילו במלחמה זה לא היה ככה"

בעלי המלונות המשפחתיים חטפו מכה קשה, אולי קטלנית, מהתפרצות מגפת הקורונה. שלושה מהם מספרים על ההתמודדות עם העצירה הפתאומית והמוחלטת של העבודה, ועל הצורך בעזרה מהממשלה

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

מפלס הכנרת עולה? מה אפשר לקנות מסביב לה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מפלס הכנרת בעלייה? איזה נכס אפשר לקנות מסביב לה

קוטג' בן 5 חדרים ב-1.63 מיליון שקל או בית בן 8 חדרים ב-1.2 מיליון

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

גוגל והסנאט האמריקאי אסרו על עובדיהם להשתמש בזום

בגלל פרצות אבטחה: גוגל שלחה דוא"ל לכל העובדים שהתקינו את אפליקציית שיחות הווידאו הפופולרית והודיעה להם כי האפליקציה תיחסם עוד השבוע ● וכמה ישראלים חגגו את ליל הסדר באפליקציה?

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

אצטדיון רמת גן / צילום: איל יצהר

אסטרטגיית היציאה של הספורט הישראלי: פחות מתקנים, פחות תקציבים והרבה יותר מסים

האוצר מבקש (ויקבל) קיצוץ של עשרות אחוזים בתקציב הספורט ● בינתיים כבר הוקפאו קולות קוראים לבניית מתקנים בעקבות מצב הרשויות המקומיות ● בנוסף, הבור התקציבי מחזיר לשולחן תוכניות מגירה כמו ביטול הטבות המס לספורטאים זרים

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

דגלי בריטניה ודגלי האיחוד האירופי מונפים מול הפרלמנט בלונדון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מתקרבים להדפסת כסף: בנק אוף אינגלנד יספק מימון זמני לממשלת בריטניה

זאת על מנת לסייע בהתמודדות עם השיבושים בשווקים שגורמת מגפת הקורונה ● בהודעה הרשמית לא פורט סכום המזומן אותו יעביר הבנק אוף אינגלנד לממשלה

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו