גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התקפה על השוק

מהשוק עולה ניחוח ירידות כבד ושחקני היום מתכוננים לנסיגה. זו לא האפשרות היחידה

הגישה המסורתית של רוב מומחי ההשקעות היא להיכנס למגננה לאחר סיבוב השוק מטה, מהלך שמגיע בדרך כלל עם הפסדים. זאת, במקום להשתמש בכלים עדכניים המזהים את את גלי השוק מוקדם, וזיהוי סקטורים ואוכלוסיות ההולכים בכוון השוק.

מאז 21/1/2010 זיהינו את סיבוב השווקים מטה ואנו עדיין נמצאים בגל ירידה משני, הנמצא בתוך גל ראשי עולה שהחל במרץ 2009.

האסטרטגיות המתאימות לשוק הנוכחי כוללות: קניית מדדים הפוכים, שורטים (מכירה בחסר), הגנות פוט על פוזיציות לונג, מכירת אופציות קול על נכסים שבתיק (Covered Call), יציאה מפוזיציות לונג (קניה), הגדלת כמות המזומנים, קניית איגרות חוב וניצול התנודתיות העולה.

מותו של "קנה והחזק"

התשואות במדדי ניו יורק לתקופה שבין ינואר 2000 ועד ינואר 2010, הוכיחו שעיקרון "קנה והחזק" אינו עובד בטווח הארוך. מי שהשקיע במדדים אלה, הפסיד 9.3% בדאו ג'ונס, 44% בנאסד"ק ו- 24.1% ב-S&P500. בדיוק באותה תקופה, ניתן היה להרוויח 68.17% ב-מניות שווי שוק קטן, ו-63.42% במניות שווי שוק בינוני.

בתקופה שבין 1966 ו-1982 הפסידו המדדים כ-22% נומינלית, ובתקופה שבין 2000 עד 2007 לא נרשם רווח וגם לא הפסד.

בחודש פברואר נחתו על השווקים שינויים רבים כתוצאה מלחץ המוכרים:

 1. הזהב חצה מטה את קו התמיכה שלו.
 2. תעודת הסל VEU (השוק הגלובלי לא כולל ארה"ב), חצתה מטה את קו התמיכה שלה.
 3. אחוז הולך וגדל של מניות בשוק העולמי ממשיכות לחצות מטה את קווי התמיכה שלהן.
 4. החוזק היחסי של תעודת הסל ההפוכה, הממונפת (פי שניים), של הסחורות DEE, נתן איתות קניה (מבטא את המשך החולשה של אינדקס הסחורות DBC).
 5. מדד הרוחב של ארה"ב הנמצא כבר בכיוון מטה, חצה תחתית קודמת שלו ב-66%, שוק של מוכרים.
 6. הביקוש למזומנים חזק יותר מביקוש למניות ותעודות סל גלובליות (מחוץ לארה"ב).
 7. 14 סקטורים נוספים מסה"כ 40 בארה"ב, הסתובבו מטה ונשלטים ע"י המוכרים.
 8. אחוז המניות שנתנו שני איתותי מכירה עוקפים מטפס מעלה.

כל הדברים שמיניתי לעיל מאפיינים שוק יורד. אם השוק ימשיך מעלה בכיוון ובעוצמה, נחליף אסטרטגיות.

קטגוריית המזומנים
קטגוריה זו היא בד"כ "התשובה הנכונה" בשווקים יורדים, אך לא בתנאי היום. הריביות הנמוכות בשווקים ובתעודות הסל דמויי מזומנים, העמלות הנוספות יניבו הפסדים ברוב המקרים.

מטבעות
נשארו אלטרנטיבות בודדות בעולם עם תשואה גבוהה, כמו אוסטרליה, בריבית לטווח הקצר 3.4%, אך רוב תעודות הסל של המטבעות בעולם נמצאות במגמת ירידה.

אגרות חוב
מדדי התשואה של איגרות חוב ארה"ב הממשלתיות מרמזים על המשך עליית הריביות. לדוגמא, מדד התשואה של איגרות חוב ממשלתיות שנים, מדד TNX, נמצא במגמה חיובית (מעל קו התמיכה) מאז 1/12/09, ונתן איתות קנייה אחרון ב-3.725% בפברואר, ותואם ירידה במחירי אגרות חוב. בקטגוריה זו העדיפות היא בקצרי מועד.

אברהם קוגל תשואת איגרות חוב 10 שנים


הגנה מתנודתיות עולה

מדד התנודתיות VIX הוא על פי רוב מראה הפוכה של כיוון השווקים. מדד זה הינו מדד הפחד של המשקיעים, הוא עולה כאשר השוק יורד, ויורד כאשר השוק עולה. VIX הגיע לשיא בשפל הנמוך של השוק ב-2008 וירד לתחתית ב-17% בשיא של ינואר 2010.

ב- 20/1/10 נתן המדד איתות קניה ב- 19.5, לאחר מכן שבר את קו ההתנגדות ב- 23 והוסיף עוד איתות קניה ב- 29 בפברואר ומסתכל לכוון מעלה.
תעודת הסל VXX מאפשרת לשחק את תנודתיות ה-VIX. הסטופ הראשון להשקעה זו הוא
ב- 28.5 ולאחריו ב-27.

אברהם קוגל מדד התנודתיות


איגרות חוב נושאות תשואה קבועה
מספר אלטרנטיבות ל"מזומנים", בתעודות סל עם תנודתיות נמוכה ניתנות מטה עם רמות סטופ.

אברהם קוגל תעודות סל נושאות תשואה


תעודת הסל BSV נושאת תשואה 2.669%

התעודה מייצגת איגרות חוב ממשלתיות של ארה"ב לטווח הקצר, 1-5 שנים. זוהי אחת האלטרנטיבות ל"מזומנים". בשנתיים החולפות היא נסחרת ברצועה צרה למדי בין 78 ל-81.5.

בשנת 2009 הראתה תמיכה מאד חזקה באזור 78-78.25, משם הסתובבה מעלה בכל פעם שהגיעה לשם. בינואר, הסתובבה BSV מעלה, לעמודת X-ים, ובאם תעלה ל-80.75 תיתן איתות קנייה חדש. תוך כדי עלייה היא יצרה רמות שפל עולות ב-78.25 ו- 79.50, ובסה"כ מפגינה ביקוש עולה וחוזק. הסטופים שלה ב-79.25, או 77.75 לאלה שרוצים לתת מרווח פעולה גדול יותר.

אברהם קוגל תעודת סל איגרות חוב קצרותתעודות סל מנייתיות חזקות
גם בשוק יורד לא הכל יורד ומוצדק לתת חנינה לניירות ערך להן חוזק יחסי גבוה ביחס לכל השאר, ולהמשיך להחזיק בהן, לדוגמא, יש הבדל רב בין תעודת הסל המנייתית EWP של ספרד, המשקפת סיכון גבוה ואת הצורך להיפרד ממנה, בהשוואה לתעודת סל של צ'ילה, ECH, המתנהגת כאילו אין כל פגם בהתנהלות השווקים הגלובליים.

בדומה, מאז 18/3/09, בסקטור הטכנולוגיה, תעודת הסלQTEC מפגינה חוזק יחסי גבוה ביחס לעמיתה ה- QQQQ.

 • אברהם קוגל הוא מומחה בשיטת Point & Figure DWA ובשווקים הגלובליים, ומביא השיטה עם הסמכה בלעדית בישראל. קוגל סוחר פעיל בשוק ההון ומנהל תחום Point & Figure DWA במרכז להשכלה פיננסית מבית Matrix, שם הוא מרצה ומדריך בשיטה. לקוגל תואר שני בהנדסה ו- MBA מאוניברסיטת ניו-יורק.
 • אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו- עושה זאת על דעת עצמו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל".

עוד כתבות

יקבי כרמל / צילום: תמר מצפי, גלובס

יקבי כרמל: אחד מעובדי המפעל באלון תבור חולה קורונה

העובד שהה בבידוד בשבוע וחצי האחרונים ● החברה: "העובד הוא ממחלקת האריזה, אין קשר בינו לבין תהליכי ייצור היינות, ואין שום חשש כי הוא עלול לגרום להדבקות קהל הלקוחות או המפיצים"

בברודוויי לא מתרגשים מהנגיף / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

מעל 720 אלף חולי קורונה בעולם, כמעט 140 אלף מתוכם בארה"ב

מספר החולים המאומתים בעולם עומד מעל 72,100 בני אדם, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 33,925 בני אדם ● הבנק המרכזי בסינגפור הודיע על הקלות משמעותיות במדיניות המוניטרית בעקבות המשבר הכלכלי לאחר התפרצות הקורונה במדינה

פרופ' גבי ברבש / צילום: יוסי כהן

מדוע נדחה מיזם בדיקות הקורונה ברשתות השיווק? פרופ' ברבש מסביר

חלק מרשתות המזון הגדולות קיבלו היום הודעה כי משרד הבריאות צפוי להתחיל לבצע בדיקות קורונה בסניפיהן ● ההודעה דלפה לתקשורת, והפיילוט הוקפא בינתיים ● פרופ' גבי ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את המיזם: "חששנו מנהירה לחנויות ששמן פורסם"

מקדונלדס. צילום: רויטרס

אחרי הפסקה של שבוע: מקדונלד'ס ישראל חוזרת לפעילות משלוחים

הנציגות הישראלית של הרשת מסרה כי לאחר שהשירות הושבת למשך שבוע שלם על רקע משבר הקורונה, מחר יחזרו המשלוחים לפעילות ● הוחלט כי רק שישה עובדים ישהו בכל מסעדה שתוציא משלוחים

איתמר דויטשר, מנכ"ל קבוצת אלקטרה / צילום: ישראל הדרי

שיאני התגמול: 13 מיליון שקל לאיתמר דויטשר באלקטרה, 12 מיליון שקל לדודו זבידה בקבוצת מבנה

עלות העסקתו של מנכ"ל שטראוס, גיורא בר-דעה, עמדה אשתקד על 7.5 מיליון שקל; בעוד שאייל חנקין, מנכ"ל עזריאלי, ויונה פוגל, המנכ"ל הקודם של חברת האנרגיה פז, קיבלו כ-7 מיליון שקל כל אחד ● עתליה שמלצר מצטרפת לארבע הנשים שב-100 השיאנים

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ / צילום: Susan Walsh

פרשנות: הקורונה היא המשך המלחמה הקרה בין ארה"ב לסין באמצעים אחרים

לא מסך ברזל כמו ב-1946, אלא מסך קורונה של חשדנות ושל טינה יורד עכשיו על היחסים בין שתי מעצמות־העל ● ארה"ב, מתלוננת כי "המפלגה הקומוניסטית הסינית" חורשת מזימות נגד חירויות המערב ● פרשנות סינית מאיימת על ארה"ב ב"גיהינום קורונה"

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

בניגוד למתחרים: קניון TLV טרם הודיע על הקלות לשוכרים בשל משבר הקורונה

ל"גלובס" הגיעו טענות מצד בעלת רשת החנויות דנה אשכנזי כי חולטו לה 80 אלף שקל על רקע אי-הסכמות עם הנהלת הקניון של מוטי בן משה ● חברת הניהול על הקלות לשוכרים: "עד 31 בחודש נודיע על החלטת הבעלים, וזאת מתוך רצון להתחשב בשוכרים"

שר האוצר של מדינת הסן בגרמניה, תומאס שפר, שהתאבד בגלל משבר הקורונה / צילום: Andreas Arnold/dpa, Associated Press

גרמניה: שר האוצר של מדינת הסן התאבד בגלל משבר הקורונה

ראש ממשלת ספרד ינסה לאשר סגר שבמסגרתו העובדים החיוניים ביותר ייצאו לעבודה ● ראש ממשלת בריטניה ציין כי צעדי סגר חמורים יותר אפשריים במדינה ● מספר המתים באיטליה ביממה האחרונה עמד על 756 בני אדם, בעוד מספר הנדבקים במדינה בתקופה זו היה 5,217 בני אדם

עמית משיח / צילום: יח"צ

קבוצת מקאן מפסיקה לתמוך בפעילות: אתר סלונה נסגר

סלונה תהפוך לחברת תוכן עסקי בלבד, והאתר יפסיק בהדרגה לפעול

מסיבה ישראלית־וירטואלית שהתקיימה בסוף השבוע ב"האנגר", עם חדרים שונים  / צילום: צילום מסך

הטרנד החדש: מסיבות וירטואליות. ויש כבר מי שעושה מזה כסף

מגבלות התנועה בסין חיזקו את טרנד מסיבות האונליין בהשתתפות מאות ואלפי אנשים מבודדים ● התופעה מתחזקת באירופה, כשסטים של דיג'ייז ומסיבות משודרים בסטרימינג למאות אלפים ● השלב הבא - מסיבות בסביבה וירטואלית כשהאווטרים שלנו חוגגים עד כלות

לוגו הוט 2019

תקלת האינטרנט בהוט: החיבור חזר, אך הלקוחות עדיין חווים איטיות

התקלה הביאה לגל של פניות למוקדי החברה, שממילא עובדים במתכונת מצומצמת בשל הוראת משרד התקשורת ומשרד הבריאות ● הוט: "אנו ממשיכים לפעול לייצוב הרשת במהירות ומצרים בפני כלל לקוחותינו"

שילוט חוצות בירושלים / צילום: מגה מדיה

הכתובת נמצאת על הקיר: "אם העיריות לא ילכו לקראת חברות השילוט, תהיה פה קריסה גדולה"

ל"גלובס" נודע כי לאור ההדממה המוחלטת של הענף, הוקם פורום מיוחד של חברות השילוט ● הדרישה הראשונה: הקפאת מכרזים ודחיית תשלומים עד החזרה לשגרה ● במקביל הציעו החברות לעיריות פרסום עירוני חינם, אך בינתיים לא כולן מתלהבות מהיוזמה

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בגלל הבחירות החוזרות ונשנות: ברקת דוחה את הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות לינואר 2021

ברשות שוק ההון הסבירו כי "הדחייה נעשתה בתיאום עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז ניזרי", והיא "תאפשר לכנסת להשלים הליך החקיקה הנדרש, מה שעשוי לייתר את הצורך בהפחתה"

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ישראל לפני הכול? הממשלה החדשה צפויה להיות אחת הגדולות והבזבזניות

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, הממשלה הבאה צפויה לכלול 30 שרים, על אף המשבר הכלכלי הענק שהמדינה עומדת בפתחו ● כמה זה יעלה למשק, מה הסכנה בריבוי שרים ומשרדים, ואיך זה שישראל ממשיכה להוביל על כל המדינות בפרמטר השרים?

ברק עילם / צילום : שלומי יוסף

מנכ"ל נייס בהתבטאות חריגה: "אחיי החרדים, בלי כפיות טובה - תישארו בבית"

ברק עילם פרסם את הפוסט על רקע התפשטות הקורונה המהירה בחברה החרדית ● בעבר יצא עילם נגד שר החינוך רפי פרץ וחברת אל על

 

בנימין נתניהו במליאת הכנסת הריקה בצל הקורונה / צילום: גדעון שרון, דוברות הכנסת

היועצת לענייני חרדים של רה"מ נדבקה בקורונה; שהתה בסביבת נתניהו לאחרונה

4,247 חולי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רבקה פאלוך, היועצת של נתניהו לענייני חרדים, נמצאה חיובית לנגיף הקורונה, לאחר שבעלה אושפז עם המחלה ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות השיווק הוקפא ● המשטרה עורכת סיורים מוגברים בשכונות חרדיות

שלט מחוץ לחנות נוחות סגורה בניו יורק / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

הגרף היומי: נגיף הקורונה הפך לנקודת מחלוקת בין דמוקרטים לרפובליקנים

סקר שבוצע בשבוע שעבר ע"י גוף המחקר CIVIQS בארה"ב מגלה כי גם נושא המגפה הפך פוליטי, והיחס הציבורי חצוי בין הרפובליקנים לדמוקרטים ● מהסקר עולה כי 58% מהדמוקרטים מודאגים מאוד מהתפרצות המגפה, לעומת 20% מרפובליקנים

דוד פתאל / צילום: אלון רון

פתאל מקצצת בבונוסים להנהלה; 92% מהעובדים בחל"ת

החברה דיווחה היום על הכנסות של כ-5.4 מיליארד שקל ב-2019, צמיחה של 41% לעומת 2018 ● בסך-הכול מונה הרשת 222 מלונות, מתוכם פועלים כיום 20 בתי מלון בתפוסה של 5% עד 30%

רון תומר / צילום: פאול אורלייב

ארגון גג חדש למגזר העסקי דורש חלוקת הנטל עם המגזר הציבורי

התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר, והתאחדות חקלאי ישראל, החליטו על תיאום עמדות מלא לנוכח המשבר הכלכלי המחריף ● "אני יודע שרה"מ נחוש להעביר תוכנית משמעותית, אך אם הכלים בתוכנית לא יתאימו לצרכים המידיים של המגזר העסקי המשק יקרוס לתוך עצמו"

אסף עסיס / צילום: תמונה פרטית

״אני נכה קטוע רגל, פינו אותנו מגוש קטיף, עברתי המון קשיים - אבל כמו זה? אף פעם"

אסף עסיס, בעלי עסיס משתלות מגדל בשיגרה 80 דונם של גידולים חקלאיים, בעיקר עציצי נוי ותבלינים, סמוך לאזור התעשייה הדרומי של אשקלון ● "יש לנו 700 אלף עציצים, וכל זה אמור להיזרק לפח. אין אצלנו חיי מדף" ● עסקים במשבר