גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה, סטיב, למה?

מה בשם כל השדים היה צריך לקרות לאפל ולמקינטוש כדי שתציל את iPhone מגורל דומה

אם מסתובבים באוניברסיטאות ובבתי-קפה בארה"ב, אפשר לקבל רושם שהמקינטוש הוא המחשב הנמכר והנפוץ ביותר בעולם. אלא שמחשבי מקינטוש, נפלאים ככל שיהיו, הם 5% בלבד בכול שוק מערכות ההפעלה.

תלי תלים של ביקורת ומחקרים נכתבו על המדיניות הסגורה שהונהגה כלפי המחשב האישי החלוצי מקינטוש, מהשקתו ב-1984 (בפרסומת הסופרבול הנצפית ביותר בכל הזמנים עד כה) ועד היום, ועל הכישלון העסקי שהיא הסבה לחברה שפתחה אותו Apple. אלא שנדמה שאביו מולידו של המחשב הזה, סטיב ג'ובס האגדי והרזה, מייעד לילד הפלא החדש שלו - iPhone, גורל דומה.

מדיניות גאוותנית שנקטה בהפצה מוגבלת, חיבלה באפשרות של Apple להשתלט על עולם הסלולר. שוב, כמו בימי עריסת המחשב האישי, היא החמיצה את ההזדמנות שהיתה לה לשטוף את העולם עם שילוב של מיתוג גבוה ויתרון ראשוניות עצום.

הוויכוח סביב ההבדל בין iPhone לגוגל פון (במקרה זה נקסוס מופעל אנדרואיד) הפך לנושא השיחה המועדף בכל ארוחת ערב בניו יורק. האמריקאים המגניבים הסבירו לי למה הגוגל פון שלי לא משתווה לאי פון שלהם ואני מסבירה להם שפעם הם גם היו במייספייס אבל הבינו בשלב כלשהו שהעולם בעצם מתנהל בפייסבוק. את מייקרוסופט מול אפל אני לא מזכירה, פשוט כי אני לא אוהבת לאכול עם משתמשי מק גאוותנים.

באחת מארוחות הערב בניו יורק המושלגת ניסיתי להבין מדוע מרבית המשתמשים הצעירים מסתובבים ובידם טלפונים שאני לא מכירה, מכשירים מעוצבים ונפתחים שנדמה שבני נוער מקלידים בהם במהירות שיא בכל מקום. "זה בלאקברי והצעירים משתמשים כמעט רק בו בגלל שהודעות הטקסט שלהם הן בעצם chat ואינטרנט ניתן כאן כמעט חינם בכל חבילות הרכישה. אין לכם כמעט כאלו בארץ, אז חבל שתתלהבי", הסבירו לי האמריקאים המגניבים. מה שהשאיר אותי להתעמק בוויכוח השכיח בכל שולחן גיקים: המלחמה הסלולרית בין אפל לגוגל.

יותר מ-1.2 מיליארד טלפונים סלולרים נמכרו ב-2009. טלפונים חכמים מתוצרת אפל, גוגל והבלאקברי עושים את רוב הרעש, אבל דווקא הטלפונים הסטנדרטים הם הנמכרים יותר.
נוקיה, המובילה את השוק עם 39% נתח שוק כמעט, מכרה 411 מיליון טלפונים בשנה שעברה בעוד שאפל מכרה 24 מיליון איי-פונים בלבד.

נוקיה מובילה את העולם

מערכות ההפעלה של הטלפונים החכמים גם הם מוכיחות שנוקיה מובילה את העולם. סימביאן (Symbian) מערכת ההפעלה של נוקיה פועלת גם בטלפונים של סמסונג ,LG ואחרים, חולשת על 47% מנתח השוק, בעוד שמערכת ההפעלה של אי פון מותקנת רק ב-14% מהטלפונים החכמים. שוק מערכת ההפעלה של מיקרוסופט מובייל התדרדר ב-2009 ל-8.7% ומערכת האנדרואיד של גוגל שהושקה לא מזמן הגיעה בינתיים רק ל-4.3% מנתח השוק.

למרות שאפל וגוגל אינן מובילות, העולם כולו מתעסק במלחמה בין איי פון לאנדרואיד כאילו מדובר במלחמת טק קיומית. לשני המוצרים יש מעבד מתוחכם, גרפיקה מובילה GPS ו WiFi. שניהם כהים ומעוצבים, מאד מזכירים אחד את השנים בצורה החיצונית, ושניהם מציעים למשתמשים את אפשרויות העולם כולו בצורת אינסוף אפליקציות להתקנה.
השוני הגדול בין שתי האפשרויות, זה שנראה מעניין באמת גם ברמה האסטרטגית הוא ההבדל במודל העסקי של המוצרים. כרגע נראה כי השינויים שעשתה גוגל באסטרטגיה העסקית של המוצר יעבירו את המושכות לידי גוגל מהר יותר ממה שאנו מדמיינים.

אפל השיקה את איי פון בשיתוף פעולה אקסקלוסיבי עם T&AT . לסטיב ג'ובס היה חשוב לקבל כסף מראש וחלוקת רווחים עתידית עם המפעיל. T&AT היתה מוכנה לעשות הכל כדי לעקוף מתחרים חזקים וממותגים נכון כמו Verizon, והסכימה לפיכך לכול תנאי של ג'ובס. ובצדק.

ואז הגיעה גוגל

ג'ובס חשף לעולם סמארט פון שעוד לא ראו כמוהו ופתח בצורה זו שוק חדש בתחום הסלולרי. הסטודנטים שלי יגידו שהוא זכה כך ביתרון התחרותי של "first mover", יתרון שכמעט אין דרך לערער עליו בשוק, אם הוא מנוצל אסטרטגית נכון. אחת הבעיות שצריך להיזהר מהן במצב כזה הוא מתחרה חזק ממך הבוחר להיכנס לשוק כ-"me too". ואז הגיעה גוגל.

אפל הציעה עסקה אגרסיבית וכמעט בלתי אפשרית למפעילים ואילו גוגל החליטה להציע להם את עסקת החלומות: קוד פתוח, שליטה על ממשק המשתמש, והכי חשוב- ללא עלות למפעיל. יותר מזה, גוגל תשלם למפעילים באמצעות חלוקת רווחים על החיפושים שיעשו באמצעות המכשירים. היום, ישנן גם הדלפות הטוענות כי החברה מתכננת לשלם למפעילים עד 50 דולר עבור כל מכשיר שימכר עם מערכת אנדרואיד. במידה וזהו הצעד הבא, הרי שמדובר בשינוי כללי המשחק בעולם הסלולרי. כיום משלמים המפעילים ממוצע של 100 דולר על כל מכשיר סלולרי אותו הם מוכרים ואסטרטגיה זו של גוגל עתידה לשנות את חוקי המשחק כפי שאנו מכירים אותם.

שינוי כללי המשחק עתיד לשנות את השוק כיום ולהפוך את האנדרואיד למתחרה ראוי על נתח שוק של 86% משוק הסמארט פונים ולאו דווקא למתחרה ראש בראש על ה 14% המתוקשרים של אפל.

משתמשים אדוקים

איי פון ימשיך לשמור על פלח השוק שלו ומשתמשים אדוקים ימשיכו לשמור לו אמונים, בדיוק כמו משתמשי המק המאמינים בעליונות המותג של אפל. אבל, נראה שההחלטה ללכת על מפעיל אחד ולא להפוך למערכת הפעלה שניתן להתחרות עימה על מרבית שוק הסלולר בעולם היתה החלטה שמתאימה לאסטרטגיה של אפל גם בעבר. אסטרטגיה שאפל היתה בוחרת לשכוח.

אפל פתחה שוק חדש למוצר חדש, החדירה לעולם את מושג האפליקציות ופתחה את האפשרות לקנות שיר בדולר. אתמול פורסם כי שירו של ג'וני קאש הוא השיר ה-10 מיליארד שנקנה ב-ITunes online store עד היום. נשאר רק לדמיין מה היה קורה לו החברה היתה מחליטה לפתוח את מערכת ההפעלה הסלולרית שלה לעולם כולו ולהפוך אותה לנגישה כמעט כמו השירים בחנות ה ITunes .

עוד כתבות

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

גם הקורונה לא עוצרת בעדה: טסלה משלימה מהלך עליות מתמשך של יותר מ-120% רק השנה

המלצה של גוף המחקר פייפר סנדלר מספק עוד דלק למניית יצרנית הרכבים החשמלית שנושקת לשיא כל הזמנים ● האם מדובר בבועה?

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

נתניהו התערב, בנט לחץ ו"משבר העגלים" מול הרשות הפלסטינית נפתר

החל מהיום המחסומים לשני הכיוונים יוסרו, וישראל אף תתיר לעוד סוגי סחורה פלסטינית למצוא לעצמה שווקי יצוא, בעיקר במדינות ערב ● מי שלבסוף היה בעל המשקל העיקרי לסיום המשבר הם ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הרשות אבו מאזן בלחצם של הסוחרים והחקלאים הישראלים והפלסטינים

כביש 431. נפתח לתנועה במלואו ברבעון הראשון של 2009 / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי של זכיינית כביש 431 מוערך ב-325 מיליון שקל; החברה מקבלת מהמדינה 161 מיליון שקל בשנה

היקף התשלומים שמקבלת נתיבי היובל מתגלה בהערכת שווי של החברה שהגיעה לידי "גלובס" ● בעלת השליטה בחברה היא קרן תש"י, שמחזיקה ב-75% ממניותיה

מעבדת ביוטק  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

חברת הביוטק בתחום הסרטן NeoTX גייסה כבר 60 מיליון דולר ונחשפת לתקשורת

חברת הביוטק הישראלית-אמריקאית, שנמצאת בשלב I של הניסויים בתחום הטיפול בסרטן, הודיעה היום על גיוס נוסף של 45 מיליון דולר, ויוצאת לאור לראשונה

ארנון בר דוד. יו"ש ראש ההסתדרות / צילום: כדיה לוי

ארנון בר-דוד: "מי שישלמו את מחיר המחדל בחברות התעופה המקומיות יהיו כל אזרחי ישראל"

יו"ר ההסתדרות: "בשעה שענף התעופה העולמי נערך לשינויים מרחיקי לכת, חברות התעופה הישראליות עסוקות במאבק הישרדות יומיומי" ● "על הממשלה מוטלת האחריות לנקוט את כל האמצעים הדרושים כדי לעזור לאל על, ארקיע וישראייר לעמוד בתנאים שיאפשרו את המשך קיומן"

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ירידות שערים בתל אביב; לייבפרסון יורדת 3%, מדד הבנקים מאבד 1%

נייס מתחזקת בכ-2% ● מניית טבע עולה בכ-1.5% לאחר שזינקה אתמול בניו יורק בכ-9% בהמשך למסיבת העיתונאים שנערכה בת"א ● דמרי ואחים דוניץ מאבדות 3% ● סאני אלקטרוניקה קופצת ב-17% ודולומיט נוסקת 34%

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

ל"גלובס" נודע כי ב-2017 שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה ● לאחרונה פרשה השופטת ופסק הדין האחרון שלה קבע כי סיקור חיובי יכול עקרונית להיחשב שוחד

גבי אשכנזי / צילום: צילום מסך משידור החי  של חברת החדשות ביוטיוב

הליכוד למ"מ פרקליט המדינה: הסר את צו איסור הפרסום מקלטות אשכנזי

לפי הודעת הליכוד, "הציבור צריך לשמוע את כל תמלילי שיחות אשכנזי-מנדלבליט על הסתרת מסמך הרפז. אם אשכנזי לא חושש מטענות על שיבוש חקירה, מרמה והפרת אמונים - שיסכים לחשוף את כל תמלילי השיחות כבר עכשיו; הצביעות של כחול לבן שוברת שיאים"

משרדי פייבר בישראל/ צילום: חברת פייבר

פייבר הישראלית זינקה בוול סטריט לאחר הדוחות; מספקת תחזית הכנסות גבוהה מהשוק

לשנת 2020 פייבר צופה הכנסות גבוהות יותר מתחזיות השוק, ומצפה לסיים את השנה עם צמיחה של 30%-32% לרמת הכנסות של 139-141 מיליון דולר

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

אנרכיה בפירמידה התכנונית / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אנרכיה בפירמידה התכנונית תוביל לאי ודאות

ועדת הערר החליטה לאשר מתן הקלה לתוספת יחידת דיור, לאחר שהוועדה המקומית עמדה בסירובה לאשר את ההקלה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

דוריה למפל / צילום: רונן פדידה

בלגן זה כאן: תאגיד השידור עבר לירושלים וספג את הקארמה של רשות השידור

וגם: חברת הדפסות התלת-ממד ננו דיימנשן מעבירה את המטה שלה מנס ציונה לבוקה-ראטון ● השיחה

שני כהן והשחקנית גילה אלמגור מככבות בפרסומת של תשעה מיליון / צילום: יח"צ

סקר הפרסומות: מדברים עם שוקה, משקיעים בקורונה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון, "מדברים עם שוקה" ● הפרסומת של קוטג' תנובה - הכי אהובה ● קמפיין לפ"מ על ההתגוננות מנגיף קורונה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית

רווחת העובד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עלייתו של הארגון החומל: העובדים לא רק "הון אנושי" יותר

כנס שנערך לאחרונה בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה עסק בדור הבא של מושג "רווחת העובד" - Caring ארגוני ● זה אומר לראות בעובד לא "הון אנושי" או "כוח-אדם" - אלא אדם שלם שיש לדאוג לצרכיו, בלי קשר לשורת הרווח

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

מתחם סולארי אשלים / צילום: איל יצהר

חול נגד חשמל: מחריף הקרב בין האוצר לרשות מקרקעי ישראל על השדה הסולארי הגדול בישראל

בעוד שרשות מקרקעי ישראל דורשת לעצור את המכרז עקב קיומו של מחצב חול ענקי במתחם, ומזהירה כי התנהלות החשב הכללי באוצר תגרום לנזקים לענף הבנייה - הודיע החשכ"ל כי המכרז יימשך כסדרו, וטוען כלפי רמ"י כי ניהלה מכרז דומה בתמנע בחוסר יעילות