גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אפיקי הכסף הבטוח נמוגים

זה הזמן לזהות ולשלוף את המניות המניבות דיבידנדים ותעודות הסל המניבות תשואה גבוהה

שנת 2010 בשוק האמריקאי החלה בתרועה גדולה שהפכה כיום לקול ענות חלושה. הסיכון בשוק גבוה, מדדי הרוחב של השוק עדיין מגדירים סיכון גבוה ושליטה של המוכרים. כמעט כל קטגוריות הנכסים, למעט מניות המניבות דיבידנדים, אינדקס הדולר, זהב, איגרות חוב ממשלתיות 7-10 שנים ואוכלוסיית המניות עם שווי שוק קטן, נמצאים במינוס.

מתחילת השנה ועד 26/2/2010, מדדי ניו-יורק, דאו, נאסד"ק ו-S&P 500 ירדו 0.99%-, 1.36%-, ו-0.95%-, בהתאמה.


מאחר והאפיקים לכסף "בטוח" הצטמצמו במידה ניכרת, כולל ניירות ערך נושאי תשואה קבועה, נתמקד בשתי קטגוריות המתאימות לשוק הנוכחי ואשר מניבות דיבידנדים "מכובדים" ותעודות סל המניבות "תשואה גבוהה" בדיבידנדים.


מדליות הזהב למניות דיבידנדים

בנקודת הזמן הנוכחית, ניירות נושאי תשואה אינן בהכרח מקום אידיאלי לצבירת ריביות, כאשר התשואה לעשר שנים היא בערך 3.78%. הרוב בשוק מאמין שהריביות פונות מעלה ובכך מחיר ניירות נושאי תשואה קבועה ירד כאשר הריביות תעלנה. החדשות הטובות, יש הרבה מניות ותעודות סל (פחות תנודתיות ממניות) המציעות תשואות דיבידנדים גבוהות. למרות שתשואת הדיבידנדים של מניות מדד ה- 500 S&P היא בערך 1.89%, חשוב להדגיש שיש כ- 800 מניות בשוק האמריקאי המניבות תשואת דיבידנד גבוהה יותר. מתוכן סרקנו לפי שיטת DWA Point&Figure את המועמדות הטובות ביותר.

לאחר הסינון נשארנו עם 30 להן מגיעה מדליית זהב. כל אחת מהן חזקה מהשוק ומהסקטור בו היא נמצאת, נמצאת במגמה חיובית מעלה ועם איתות קנייה, ועם תשואת דיבידנד מינימאלית בגובה 3.5%. בטבלה מטה העלינו לדוגמא 9 מתוך 30 המניות הנ"ל.

אברהם קוגל מניות דיבינדים

כל השקעה מסוג זה, חובה לנתח את בקריטריונים כלכלייים ופיננסיים ולחפש את ה"בטא" (תנודתיות נמוכה). ובנוסף, כמו בכל השקעה יש למקם פקודת "סטופ" לאחר כל קנייה.

דוגמא למנייה שעלתה בראדר שלנו היא SFL

אברהם קוגל מניית דיבינדים

SFL היא חברת הובלה, עם צי ימי מהגדולים בעולם. בבעלות החברה אניות, כלי קיבול, מיכליות לנפט, כלי שייט להובלת חומרים שונים בתפזורת, כלי שייט למחקר סייסמי (רעידות אדמה) וציוד קידוח ימי. רוב כלי השייט מועסקים על בסיס חכירה לטווח הבינוני-ארוך.

מניית SFL משכה את תשומת ליבנו מסיבות שונות, אך מעבר לכל, בגלל תשואת הדיבידנד הגבוהה 7.55%. מחיר המניה חצה מעלה בסיס רחב המשקף איסוף של המנייה ודשדוש רוחבי לאורך זמן, בין 8.5 דולר ל- 13.5 דולר, כאשר המנייה נתנה איתות קניה ב-14 דולר. בנוסף, המניה עלתה לשיא חדש של 52 השבועות האחרונים בינואר כאשר הגיעה ל- 16 דולר.

SFL נסחרת במגמה חיובית מעל קו התמיכה ויש למניה את תכונות החוזק הדרושות ביחס לשוק וביחס לסקטור התחבורה אליו היא שייכת. יעד המחיר הוא 26.5 דולר והסטופ ב- 13 דולר, מה שמניב יחס תמורה-סיכון 3.66 , פירושו שהסיכוי להרוויח הוא פי 3.7 מהסיכון להפסיד. למשקיעים לטווח הארוך, ניתן להשתמש בנקודת סטופ נמוכה יותר, ב- 10.5 דולר, ובהתאם, לקנות כמות קטנה יותר של מניות.

בתנאי השוק הקיימים, יש למקם את אסטרטגיית היציאה על כל התחייבות שאנו עושים לטווח הארוך.

צפי הרווחים לשנה המסתיימת בדצמבר 2010 הוא 2.12 דולר, ירידה של 19% בהשוואה ל-2009. לשנה הבאה, המסתיימת בדצמבר 2011 התחזית היא לעליה של 16% ברווחים, ל-2.45 דולר. ערך ה-PEG נמוך ואטרקטיבי 0.41, המכפיל לשנת 2009, 6.5, הרווח השולי 55.8% בהשוואה ל9.9% לתעשייה, והתשואה על הון עצמי 31% בהשוואה ל -12% לתעשייה. שניים מתוך שלושה אנליסטים מדרגים את המניה כקניה חזקה.

מדליות הזהב לתעודות סל נושאות דיבידנדים

בגלל התנודתיות הנמוכה יחסית של תעודות סל בהשוואה למניות, השקעה בתעודות סל המניבות דיבידנדים, תישא סיכון קטן יותר בהשוואה למניות דיבידנדים, קל וחומר בהשוואה לחשיפה לאיגרות חוב, או לסיכון הנוסף הקיים בקניית מניות בודדות או תעודות סל רגילות שאינם מניבים דיבידנדים. בטבלה למטה מוצגות 11 תעודות סל שעברו סינון על בסיס השיטה.

אברהם קוגל תעודת סל דיבינדים

תיק השקעות הכולל את כל הרעיונות שלעיל יניב תשואה הגבוהה ביותר מ-40% מתשואת מדד 500 S&P.

  • אברהם קוגל הוא מומחה בשיטת Point & Figure DWA ובשווקים הגלובליים, ומביא השיטה עם הסמכה בלעדית בישראל. קוגל סוחר פעיל בשוק ההון ומנהל תחוםPoint & Figure DWA במרכז להשכלה פיננסית מבית Matrix, שם הוא מרצה ומדריך בשיטה.
    ניתן ליצור קשר במייל: info@pnf.co.il
  • אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו- עושה זאת על דעת עצמו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

עוד כתבות

ישראל קטורזה בקמפיין משרד הבריאות / צילום: לפ"מ

לא רק בקורונה: משרד הבריאות משקיע גם במלחמה בשאננות

מדירוג הפרסומות הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה עולה כי הקמפיין של משרד הבריאות בכיכובו של ישראל קטורזה הוא הקמפיין האהוב ביותר גם השבוע ● את דירוג הפרסומות הזכורות מובילה גם השבוע ביטוח ישיר עם כוכבי "לא כולל שירות"

ג'ו ביידן, הנשיא הנכנס / צילום: Associated Press, Matt Slocum

ג'ו ביידן פותח את נשיאותו במשבר עמוק: איך להילחץ מאחיזתם של "השוליים המטורפים" ולמצוא הסכמה לאומית רחבה

ביידן, שהושבע השבוע, קיבל 7 מיליון קולות יותר מטראמפ, אך חבר האלקטורים הוכרע על־ידי כמה עשרות אלפי מצביעים ● הנוסחה השברירית הזו, בתוספת הפריצה המבעיתה לקפיטול, מבהירה: על כהונתו של ביידן מרחף משבר מערכתי, חברתי, תרבותי - אפילו קיומי

ישראל כ”ץ ונתן דטנר / צילום: אמיל סלמן-הארץ, יוסי כהן

האם ראש הממשלה נתניהו הגיש לאמנים אטריות קרות?

האם הצ'ק שנתניהו הגיש לאביב גפן הוא כסף חדש או ישן? החשבון בפנים ● המשרוקית של גלובס

שורה תחתונה (מימין): עמרי שיינין מייסד שותף ומשנה למנכ"ל מיט-טק, דירק פון היינרישהורסט מייסד משותף בחברת Peace Of Meat; שורה עליונה (מימין) - דייויד ברנדס מייסד משותף בחברת Peace Of Meat, גיא חפר סמנכ"ל הכספים של מיט-טק / צילום: יח"צ

מיט-טק מדווחת על הצלחה בגידול תאי עוף בביוריאקטור

חברת הבשר המתורבת דיווחה כי החברה הבת שלה הצליחה בגידול תאי עוף בביוריאקטור ● מניית מיט-טק עלתה בכ-5% במחסר בת"א

מה קורה לעובדים במעבר מסטארט־אפ לתאגיד שרכש אותו

מסטארט-אפ קטן לתאגיד של 5,000 איש: האתגרים של מנהלים אחרי אקזיט

הירידה במעמד, ההבדלים בתרבות הארגונית והפגיעה במוטיבציה - מיזוג של חברת סטארט-אפ לתוך תאגיד מציב אתגרים רבים ● שאלנו מומחים ומנכ"לים שעברו את זה על בשרם איך מתגברים על האתגר ● ניהול וקריירה

שיעור העוני בקרב האוכלוסיה בישראל גדל בעקבות הקורונה הכלכלית / צילום: כדיה לוי, גלובס

ביטוח לאומי: העצמאים לא קיבלו דמי אבטלה, ושיעור העוני בקרבם עלה

מדוח העוני של ביטוח לאומי עולה כי הנפגעים העיקריים בתקופת המשבר הם עשירוני מעמד הביניים (עשירון 4-7), ואילו לעומתם, העשירון התחתון שיפר את מצבו בשל הסיוע הממשלתי ● יחד עם הסיוע הסוציאלי בתקופת הקורונה, רמת החיים לפי הכנסה פנויה ירדה ב-2020 ב-4.4%

חיים מר/ צילום: תמר מצפי

בעל מניות אקטיביסטי קורא להדיח את דירקטוריון MTS

המשקיע דיוויד אליוט לזר דורש מדירקטוריון MTS לכנס אסיפת בעלי מניות לצורך הדחת הדירקטורים המכהנים חיים מר, יצחק און וסקוט בארל ● במקומם, לזר מבקש למנות את עצמו ואת יורם דרוקר ואורי בן-אור

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל היכתה את צפי האנליסטים: הכנסות של כ-20 מיליארד דולר ברבעון האחרון

בשורה התחתונה הציגה החברה רווח של 5.86 מיליארד דולר, 1.42 דולר למניה ● ללא פריטים חד פעמיים עמד הרווח על 1.52 דולר למניה ● התוצאות פורסמו לפני סיום המסחר בוול סטריט ומניית אינטל הגיבה בעלייה של כ-6.5% בסיום המסחר, ולאחר מכן עברה לירידות

קרן טרנר / צילום: ענבל מרמרי

שאול מרידור וקרן טרנר על התנהלות האוצר: "חלם"

מנכ"לית משרד האוצר הפורשת קרן טרנר-אייל דיברה על היחס המשפיל שספגה ועל הכשלים באוצר בראיון לתוכנית עובדה ב"קשת 12" ● שר האוצר הגיב באופן אומלל וספג ביקורת: "פעמיים לקחתי אותה לתפקידים בחופשת לידה - לא מוכן שבניית משפחה תעכב נשים" ● יו"ר נעמת: "אמירות שובניסטיות קלאסיות שלא ייאמנו"

יעקב ליצמן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

40 אלף שקל לדירה בפריפריה: הממשלה תצביע על "מענקי ליצמן"

לפי הצעת מחליטים שתעלה להחלטת הממשלה יינתנו מענקים של עשרות אלפי שקלים לרכישת דירות בפריפריה כחלק מתוכנית הדיור הנוכחית "דירה במחיר מופחת"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; אינטל קפצה ב-6.5%, אפל ב-3.7%

סגירה מעורבת באירופה ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב הסתכמו בשבוע שעבר בכ-900 אלף, לעומת צפי כלכלנים לכ-925 אלף ● בבית ההשקעות אופנהיימר מעריכים כי צ'קפוינט תציג הפתעה חיובית בדוחות

פרופ' חזי לוי - מנכל משרד הבריאות / צילום: דוברות בית חולים ברזילי

מנכ"ל משרד הבריאות: "לא נקבל מצב שבו מטופלים משמשים ככלי במו"מ"

מנכ"ל משרד הבריאות ביטל את הנחיית בתי החולים הציבורים למד"א שלא לשנע אליהם מטופלים החל מיום ראשון ואמר "ההוראה במכתב שהוצאתם למד"א חסרת תוקף ואינה עומדת בנהלי משרד הבריאות" ● בשלב זה, כלל לא בטוח האם הוראת מנכ"ל משרד הבריאות תיושם בשטח

שלום חיים, יו”ר ובעלי טעמן, מבעלי השליטה בישראייר / צילום: איל יצהר

השותף של רמי לוי נחשף: "שילמנו ביוקר אבל אנחנו מצפים שישראייר תכפיל את השווי שלה"

איש העסקים שלום חיים נחשף לראשונה ומספר על העסקה שבה רכש יחד עם רמי לוי את השליטה בישראייר ● מה הוא חושב על הטענות ששילמו ביוקר, על ההתמחרות מול יגאל דמרי ומוטי בן משה והאם חברת התעופה תפסיק לטוס בשבת?

רויאל אייר מרוק / צילום: Shutterstock, Vytautas Kielaitis

נחתם הסכם תעופה בין ישראל לבין מרוקו שיאפשר טיסות ישירות

טיסה ישירה בין ת"א למרוקו תימשך כ-5 שעות ● לצד חברות ישראליות, תפעיל בישראל רויאל אייר מרוק שלוש טיסות שבועיות לקזבלנקה

חמל של מערך הסייבר / צילום: מערך הסייבר

מערך הסייבר מסכם את 2020: תעשיית הסייבר המקומית גייסה 2.9 מיליארד דולר

מנתונים שאסף המערך עולה כי סך הגיוסים של התעשייה המקומית זינק ב-70% לעומת השנה שעברה ● היקף היצוא של מערכות סייבר עמד על כ-6.85 מיליארד דולר

אורן כהן-בוטנסקי, סמנכ"ל לקוחות ושירות באל על / צילום: תמונה פרטית

אורן כהן-בוטנסקי ימונה לסמנכ"ל לקוחות ושירות באל על

אורן כהן-בוטנסקי צפוי להיכנס לתפקידו בתחילת חודש מרץ, כשהוא שימש כסמנכ"ל השירות והמכירות של קבוצת ישראכרט ואמריקן אקספרס ובתפקידו האחרון שימש כממונה על אגף בנקאות ישירה וחווית הלקוח בבנק הפועלים

הולנד תטיל עוצר לילי לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה / צילום: Associated Press, Peter Dejong

הולנד תטיל עוצר לילי לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה ותבטל טיסות מבריטניה

לאחר התפטרות הממשלה בסוף השבוע, הפרלמנט הכריע על הטלת עוצר לילי בהולנד ● מי שיעברו על העוצר וייצאו מביתם ללא אישור או סיבה הכרחית יהיו צפויים לקנס כספי של 95 אירו לפחות ● ראש ממשלת הולנד: ""אלה הם צעדים חמורים מאוד, אך אנו נמצאים בצומת דרכים. הווריאנט הבריטי אינו מותיר לנו ברירה"

פישמן אליעזר / צילום: איל יצהר

"נושאי משרה בכירים לא יוכלו עוד להסתתר בטענות חיסיון"

עורכי דין המתמחים בדיני בנקאות ותביעות ייצוגיות מגיבים לפסק הדין של שופט העליון עופר גרוסקופף בעניין גלובס ואליעזר פישמן

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

שר הביטחון גנץ החליט: גלי צה"ל תצא ממערכת הביטחון

יוקם צוות מקצועי בין-משרדי בראשות מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל לגיבוש מתווה להוצאת התחנה ממערכת הביטחון ● גנץ: "קיום תחנה צבאית בצה"ל אינה סבירה בעת הזו"

החשב הכללי יהלי רוטנברג / צילום: דוברות משרד האוצר

אפקט הקורונה: יחס החוב של ישראל זינק ב-2020 מ-60% ל-73%

לפי אומדן ראשוני שפרסם החשכ"ל, העלייה ביחס החוב לתוצר נמוכה מהצפוי ● בשל ההתמודדות עם משבר הקורונה, ב-2020 חל גידול של כ-78.8 מיליארד שקל בהוצאות הממשלה בהשוואה לשנת 2019, לצד קיטון של כ-29.4 מיליארד שקל בסך הכנסות הממשלה