גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ליברמן נגד מפכ"ל המשטרה: "זה האבא והאמא של שיבוש חקירה"

חילופי האשמות חריפים בין שר החוץ למשטרה בעקבות הפרסום אתמול אודות ערוץ החקירה החדש נגדו בגין שיבוש הליכי משפט ■ ליברמן ליועמ"ש ולבג"ץ: להורות על חקירת מח"ש בשל ההדלפות מהחקירות נגדי

חילופי האשמות חריפים בין שר החוץ אביגדור ליברמן לבין המשטרה בעקבות הפרסום אתמול (ג') אודות ערוץ החקירה החדש נגדו, בדבר הדלפת מסמך חיקור הדין שהגישה הפרקליטות לשלטונות בלארוס במסגרת חקירתו בפרשת השוחד והלבנת ההון. לפי החשד, שגריר ישראל לשעבר בבלארוס, זאב בן-אריה, הדליף לליברמן את המסמך - ובתמורה קודם במשרד החוץ.

אמש פנה סניגורו של ליברמן, עו"ד ירון קוסטליץ, ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה שיורה על חקירת מח"ש בעקבות מה שהגדיר "הדלפה" של פרטים מתוך חקירתו של ליברמן אתמול. הבוקר (ד') עתר ליברמן לבג"ץ בדרישה לפתוח מחדש את חקירת מח"ש בנוגע להדלפת מסמך סיכום החקירה שלו ב-2008.

אף שדובר המשטרה פירסם אתמול בצהריים הודעה רשמית לעיתונות בעקבות חקירתו של ליברמן אודות החשדות החדשים, והדבר נעשה בהתאם לכללים המקובלים ולהנחיות היועמ"ש על דיווח בעניין חקירותיהם של נבחרי ציבור, טוענים ליברמן וסניגוריו כי המשטרה היא זו ששיבשה - בעצם הפרסום - את הליכי החקירה.

"הפרטים פורסמו בצורה מעוותת על-ידי לשכת המפכ"ל על מנת לייצר לחץ על דעת הקהל", אמר ליברמן הבוקר עם הגיעו לבית המשפט העליון. "זה האבא והאמא של שיבוש חקירה. ה'עליהום' והסתערות עליי מצביעים על מצוקת המשטרה יותר מאשר על הראיות".

"הדלפות חוזרות"

"טרם חלפה ולו שעה קלה מסיום החקירה, ופרטי החקירה הודלפו לאמצעי התקשורת על-ידי מי מאנשי משטרת ישראל", כתב קוסטליץ לוינשטיין אמש. "ההדלפות החוזרות ונשנות מהחקירה מהוות עבירות חמורות של שיבוש מהלכי משפט. באותה הנחישות והדבקות שבה חקרה המשטרה את ליברמן במשך 10 השנים האחרונות, יהא זה ראוי ומתבקש כי מח"ש תחקור את ההדלפות שלא כדין מהיום".

מכתבו של קוסטליץ לוינשטיין נשלח אמש, עוד לפני שצוות סניגוריו של ליברמן למד כי המשטרה פירסמה הודעה רשמית - ולא "הדלפות" כטענתם. ואולם, פרקליטיו של שר החוץ עומדים מאחורי הטענות, בנימוק כי כלי התקשורת פירסמו פרטים רבים מתוך החקירה, מעבר למה שפורט בהודעה. במשטרה זעמו על ההאשמות מצד ליברמן, שנחשד בעצמו בחקירה הנוכחית בעבירת שיבוש מהלכי משפט.

חקירה מחודשת

במקביל להתפתחויות אלה, עתר הבוקר ליברמן לבג"ץ נגד מנהל מח"ש, הרצל שבירו; פרקליט המדינה, משה לדור; והיועמ"ש יהודה וינשטיין; בדרישה לפתוח מחדש את חקירת מח"ש לגילוי המדליף לתקשורת של מסמכי סיכום חקירתו של ליברמן, כפי שנמסר למפכ"ל המשטרה.

חקירת מח"ש זו נפתחה בעקבות עתירה קודמת של ליברמן לבג"ץ, ואולם ביולי 2009 הודיע שבירו לעו"ד יעקב וינרוט, סניגורו של ליברמן, כי לא ניתן היה למצוא את המדליף מאחר שבית המשפט סירב לאשר למח"ש לקבל את נתוני שיחות הטלפונים של 13 קציני המשטרה, "שותפי הסוד" בחקירת ליברמן.

עוה"ד וינרוט וקוסטליץ הגישו ערר לפרקליט המדינה לדור על החלטת מח"ש לסגור את החקירה, ואולם היועץ המשפטי לממשלה הקודם, מני מזוז, בימיו האחרונים בתפקיד בינואר 2010, החליט לדחות את הערר ולהותיר את התיק סגור.

"משרד המשפטים החליט לסגור את תיק החקירה כבר בראשיתה של החקירה", נטען בעתירה לבג"ץ, "מבלי שננקטו פעולות חקירה בסיסיות".

ליברמן דורש לפתוח מחדש את החקירה ולזמן את 13 הקצינים שותפי הסוד - הכוללים את המפכ"ל וראשי אגף החקירות והמודיעין - לבדיקות פוליגרף במטרה למצוא את המדליף.

בתוך כך, נציבות שירות המדינה סיכמה עם משרד החוץ על יציאתו לחופשה ללא הגבלת זמן של זאב בן-אריה, שגריר ישראל לשעבר בבלארוס, המעורב בפרשה.

לדור: החלטה אם להעמיד את ליברמן לדין - תוך שבועות

"אנחנו נמצאים היום בתחנה מתקדמת יחסית בפרשת ליברמן. אני מקווה מאוד שבקרוב, תוך סדר גודל של שבועות, תהיה החלטה האם להעמיד את ליברמן לדין" - כך אמר אמש פרקליט המדינה, משה לדור, בראיון לתוכנית "פוליטיקה" בערוץ 1.

לדור הוסיף כי ההחלטה אם להעמיד את ליברמן לדין תתקבל על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בכפוף לשימוע שאליו יוזמן השר, במקרה שבחומר הראיות יימצא כי הוא ביצע עבירות פליליות.

לדור דחה את הביקורת הציבורית כלפי התמשכות החקירה בעניינו של ליברמן. "את מרבית תקופת חקירת ליברמן ניצלנו כדי להתמודד בבית המשפט עם הקשיים שיצר הצד שכנגד, שלא איפשר לנו לקבל את החומרים שנטען לגביהם שהם חסויים ובסופו של דבר כן נמסרו", אמר.

לדבריו, "החקירה הנוכחית החלה לפני שנתיים וחצי בתנאים קשים, וחלק גדול מהתקופה בוזבז בהמתנה להחלטת בית המשפט בשאלה האם החומרים שנאספו ברחבי העולם חשופים בפני התביעה והמשטרה".

בתשובה לשאלה האם מופעלת בקרה יעילה על התנהלות הפרקליטות, השיב פרקליט המדינה כי לפחות 6 גופים שונים - הכוללים את נציבות שירות המדינה, אגף המשמעת בנציבות, ועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין, מבקר המדינה, נציבות תלונות הציבור ובתי המשפט - עושים כן.

עם זאת ציין לדור: "אני לא מתנגד לכך שתהיה ביקורת נוספת על הפרקליטות גם מעבר לגופים שהזכרתי".

עוד כתבות

אושר בן חמו / צילום: תמונה פרטית

"זה עסק שביום נכנסים אליו 30-40 לקוחות, ובעת אירוע ביטחוני - כלום, רק זבובים"

אושר בן חמו (28) הוא בעלים שותף של בית הדפוס "המדפיסים בע"מ" בשדרות ● "יש לנו קירות משותפים עם המפעל שנשרף, וכשנכנס כיבוי האש, הם שפכו המון מים, וזה הרס לנו הרבה ציוד" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il   

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

כשפרקליט המדינה מבקש טובות משופטים מכהנים ומעורכי דין פרטיים

אין כמובן בעיה כלשהי עם רצון פרקליט המדינה להתגונן כנגד אותה מתקפה ● בעיני, זה חלק חשוב ואף קריטי מתפקידו. אין גם מניעה לפנות לקבוצה של לשעברים שיתנו כתף למה שהוא רואה כמאבק על הבית ● הבעיה היא בפנייה הגלויה הן לשופטים מכהנים והן לבעלי עניין מול הפרקליטות ● דעה

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

מגמה מעורבת בבורסות אירופה; הפוטסי הבריטי מאבד גובה

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת: בשנחאי הבורסה איבדה 0.64% וביפן הנייקי טיפס 0.7% ● בורסות וול סטריט ננעלו אמש ביציבות ברמת השיא

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

דיכאון / עיבוד תמונה : דגנית ג'מצ'י  shutterstock אס איי פי קריאייטיב

המלחמה שישראל לא משתתפת בה: למה דווקא בישראל אין תוכנית לאומית למלחמה בדיכאון?

בניו זילנד הרגועה יש כזאת. גם במדינות מערביות אחרות ● אבל בישראל, למרות מאמצים - שחלקם משמעותיים - לטיפול בסוגיה, אין גוף אחד שמרכז את הנושא ● פרופ' יצחק ברלוביץ', בעבר משנה למנכ"ל משרד הבריאות: "דיכאון הוא לא בעיה של מערכת בריאות הנפש אלא בעיה של כולם"

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

שיגורי טילים מצפון רצועת עזה לעבר יישובי העוטף / צילום: רויטרס  Amir Cohen

צה"ל תקף שורת יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי בעזה

פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, אך מטח נורה ליישובים הסמוכים לגדר ● בעוטף, באשקלון, בנתיבות ובשדרות לא יתקיימו לימודים ● צה"ל הודיע כי תקף שורה של יעדים של הארגון ברצועת עזה

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

 מנכל IMC אורן שוסטר/ צילום:  איל יצהר

"כשמסתכלים על חברות קנדיות שמוכרות קנאביס בעשרות מיליוני דולרים ברבעון, קשה לדבר על יתרון של ניסיון בגידול. הן כבר עקפו אותנו"

בשבוע שעבר הצליחה חברת IMC מקיבוץ גליל ים לתקוע דגל ישראלי שני מעבר לים, כשהפכה לחברת גידול הקנאביס הראשונה להתחיל להיסחר בבורסה בקנדה ● בראיון ל"גלובס" מדבר המנכ"ל אורן שוסטר על הגאות של התחום והנפילה שבדרך, הקושי לגייס באקלים הנוכחי וכיצד רואים בחו"ל את ישראל: "כל הזמן קיבלנו פידבקים מהמשקיעים, שהדבר העיקרי שמטריד אותם לגבי חברות ישראליות הוא אי הוודאות"

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים עלה באוקטובר ב-0.4%; מחירי הדירות ממשיכים לטפס

כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● מחירי הדירות עלו ב-0.2% ● עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הלבשה והנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%) ומזון (0.7%)

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה