גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דאו ו-S&P לא חושפים את כל התמונה

רוב השוק הוא מניות קטנות שאינן מיוצגות בהם אך נסחרות כל יום והן מספרות סיפור אחר

רוטציה טקטית היא המעבר מקטגוריית נכסים אחת לשנייה, על בסיס ניתוח שוטף של כוחות הביקוש וההיצע בנכסים שונים, והשוואת החוזק היחסי בין קטגוריה מסוימת לכל אחת משאר הקטגוריות.

בשיטת Point & Figure DWA ניתן לנתח את הרוטציה בשווקים, להגדיר את כיווני השוק ולזהות את הנכסים"המנהיגים" שווקים, סקטורים, תעודות סל ומניות, בשוק עולה או יורד. בכך, היא מסייעת להצטרף לגל הנכון ולהשקעה הנכונה.

השווקים הגלובליים

התיקון מטה בשוק האמריקאי ובשווקים הגלובליים היה קצר, השווקים הסתובבו חזרה מעלה. לכן, יש לאמץ את הכוון מעלה עד שהמדדים יכתיבו אחרת. מעניין לציין שמדדי ניו-יורק המסורתיים אמנם לא שברו את שיאם מינואר השנה אך יש זרמים תת-קרקעיים שלא נראים על פני השטח.

המדדים SML, RUT, MID ו-RSP שברו את שיאי ינואר. יחד עם זאת, מדדי הטווח הקצר והמדדים S&P 500, נסדא"ק ו-נאסד"ק 100 נמצאים בקניית יתר.
בשלב זה, יש הצדקה להמתין לתיקון במדדי הטווח הקצר. לחילופין, על בסיס ניתוח הרוטציה בשווקים, ניתן להתמקד באוכלוסיות ומניות המגדירות יחס סיכוי-סיכון גבוה.

אל תסתכל בקנקן

לא ניתן לשפוט ספר או שוק לפי כיסויו החיצוני בלבד. סיפור השוק בארה"ב אינו מוגבל רק למדדים דאו ו-500S&P המייצגים מניות בשווי שוק גדול. נכון שהם המדדים המצוטטים ביותר בעולם, אך חשוב לזכור שפעמוני פתיחת וסגירת המסחר בארה"ב מתחילים ומסתיימים בהרבה מאוד מניות שלא מיוצגות במדדים הנ"ל.

החלק הארי של השוק כולל מניות הקטנות מדי בגודלן כדי להיות מיוצגות במדדים אלה, אך הן נסחרות כל יום בשווקים. במקביל, יש גם הרבה מניות מספיק גדולות כדי להיכלל במדדים, אך בגלל קריטריון שווי השוק שלהן, השפעתן נעלמת ליד התנודות היומיות של מניות כמו מיקרוסופט ואקסון מובייל.

בשבועות אלה, נלחמו דאו ו-500S&P בחירוף נפש כדי לאזן את ההפסדים שלהם מתחילת ינואר, אך לאחר חודשיים, התשואה של כל אחד מהם באפס.

השאלה, האם זה באמת כל מה שקורה בשווקים?

אברהם קוגל מדדים

כמו שהוזכר מעלה, SML המייצג 600 מניות בעלות שווי שוק קטן, ו-RUT המייצג 2000 מניות שברו שיאים. כל אלה לא זכו לכותרות אך האם אין להם משמעות? התשובה היא חד משמעית, על מנת להניב את המקסימום בהשקעות יש להם חשיבות עליונה.

חשוב לסקור באופן שוטף את שינויי המנהיגות בשוק עולה או יורד. מאחר והשוק אינו הומוגני, כאשר אוכלוסיות שונות יורדות, אחרות יכולות להיות במגמת עלייה.

דוגמאות שונות ניתנות מטה. IWM היא אחת מתעודות הסל עם נפח מסחר הגדול ביותר בין הנכסים הנמצאים תחת ניהול AUM. היא מייצגת את מדד Russell 2000, ובימים האחרונים שברה פעמיים שיא של 52 השבועות האחרונים, וממשיכה להראות חוזק יחסי גדול בהשוואה למדדי ניו יורק.

אברהם קוגל תעודת סל

בגרף לעיל ניתן לראות ש -IWM לא שברה מעולם את קו התמיכה שלה במשך ששה השבועות האחרונים בהם "השוק" המיוצג על ידי מדדי וול-סטריט נשם ונשף. במקום זאת, Russell 2000 נע במתחם שבין 56 דולר ל-62 דולר ופיתח תמיכה חזקה במרווח הנ"ל. ב- 65 דולר הוא הגיע לשיא חדש וגם נתן איתות קנייה מסוג Bullish Catapult הנחשב לחזק במיוחד לפי שיטת Point&Figure DWA.

הדומיננטיות ההיסטורית של המניות הקטנות

מדדי המניות הקטנות גם הראו תוצאות טובות יותר בהשוואה למדדים הגלובליים החשובים, שווקים מתפתחים, שווקים מתעוררים ואחרים, שעדיין רחוקים מהשיא של עצמם. עד היום, ממשיכות המניות הקטנות להתחזק בהשוואה לכל השוק האמריקאי והגלובלי.
תופעת החוזק היחסי הגבוה של מניות שווי שוק קטן, לא החלה בתקופה האחרונה. היא נמשכת מאז תחילת העשור האחרון.

אברהם קוגל קטנות מול גדולות


בגרף מעלה ניתן לראות את החוזק היחסי של 600 מניות מדד SML, ביחס ל- 500 המניות הגדולות ב- 500S&P (SPX). ב- 18/2/2000 ניתן איתות קנייה שהגדיר את התחזקות ה-SML ביחס ל-SPX לטווח הארוך. אכן, מתאריך זה עד היום עלה ה- SML 68.23% כאשר מדד ה-SPX ירד 16.92%.

בתקופה שקדמה לכך, ב- 11/2/1997, ניתן איתות מכירה שהגדיר את חולשת מדד ה-SML ביחס ל-SPX. בהתאם, מאז 11/2/1997 עד 18/2/2000 עלה מדד ה-SML 41.78% בהשוואה לעליית ה-SPX ב- 70.48%.

חשיבות הרוטציה בסקטורים

כמו בעשור האחרון, השוק הנוכחי ממשיך להציע הזדמנויות שונות על בסיס חיפוש רוטציית סקטורים, לפיה אנו מזהים ובוחרים לטפס על הגל הנכון ומצטרפים לאוכלוסיה, או סקטור הנמצא בין המובילים את השוק.

מחקר של אוניברסיטת שיקגו לפני מספר שנים הגדיר שהצלחה בהשקעות תלויה 80% בזיהוי כיוון השוק והסקטורים (מקרו), ורק 20% בבחירת המנייה.

לדוגמא, ב-30 יום שחלפו הסקטורים המתחזקים בארה"ב כוללים מסעדות, אינטרנט, נדל"ן, פלדה וביוטכנולוגיה, והנחלשים כוללים מוצרי עץ ונייר, בנקים לחסכונות, בנייה ותרופות.

גם אבחנות החוזק היחסי בין ניירות ערך יגדירו עבורנו במה לבחור. לדוגמא, האם להתמקד במדד SPY או IJR. בנוסף, השפעת שווי שוק של כל מנייה בתוך סקטור מסוים יסבירו לנו מה באמת קורה בסקטור. למשל, סקטור הנפט מגלם לאחרונה את הצורך להפריד בין קטגוריות של שווי שוק. מניית אקסון מובייל ושברון-טקסקט (Chevron Corp. ) מייצגות באופן הבולט ביותר רכיבי שווי שוק גדול בתוך סקטור הנפט, ושתיהן כיום חסרות את התכונות הטכניות המצדיקות את קנייתן.

XOM ו-CVX ירדו מתחת לשיאן בינואר ב- 3.5% ו- 8.93%, בהתאמה.

הירידה החזקה של CVX הפכה אותה לחלשה כנגד השוק גם לטווח הארוך. למרות זאת, סיפור שתי המניות הנ"ל המכתיבות מה קורה למחיר השוק של הסקטור כולו, רחוק מלהסביר את התמונה המלאה. יש בסקטור הנפט 15 מניות שהגיעו לשיא של 52 השבועות האחרונים, מהן 10 בשווי שוק קטן, 5 בשווי שוק בינוני.

הדוגמאות מעלה מעניקות לנו תזכורת על ההזדמנויות שיוצרת עבורנו האבחנה של רוטציה טקטית בשווקים.

  • אברהם קוגל הוא מומחה בשיטת Point & Figure DWA ובשווקים הגלובליים, ומביא השיטה עם הסמכה בלעדית בישראל. קוגל סוחר פעיל בשוק ההון ומנהל תחום Point & Figure DWA במרכז להשכלה פיננסית מבית Matrix, שם הוא מרצה ומדריך בשיטה.
  • ניתן ליצור קשר במייל: info@pnf.co.il
  • אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו- עושה זאת על דעת עצמו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

עוד כתבות

גליה ברקאי / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

הקורונה מספקת ההצצה לדור הבא של הרפואה: "כבר אי אפשר יהיה לחזור לאחור"

ד"ר גליה ברקאי, הראשונה לקבל את פליטי ספינת הקורונה במתחם המבודד ומייסדת מערך הטלה-רפואה בישראל בראיון ל'ליידי גלובס': "עד כה קשה היה לשכנע רופאים לטפל מרחוק, אבל מעכשיו אנשים כבר לא יחזרו אחורה" ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

בנין סלקום / צילום: בראל

סלקום מכרה מידע על לקוחותיה ותשלם פיצוי של עד 22 מיליון שקל

מאישור תביעה ייצוגית עולה כי סלקום מכרה מידע ופרטים אישיים לחברת טנדאיט שאיפשר מעקב אחר לקוחות באופן כללי ובאופן ספציפי אחרי חברי קבוצה במגזר החרדי

בנק ההשקעות של אירופה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שרי האוצר של גוש האירו סיכמו על חבילת סיוע של חצי טריליון אירו; הדיון על "אג"ח קורונה" נדחה

קרן הלוואות של הבנק האירופי להשקעות תתוקצב ב-200 מיליארד אירו, תוכנית למעבר זמני ל"שבוע עבודה מקוצר" תתוקצב ב-100 מיליארד אירו, ו-240 מיליארד אירו נוספים יוזרמו כהלוואות למדינות

צלעות טלה במרינדת סחוג / צילום: דן פרץ

לא רק גפילטע: אוכל יהודי מעודכן, לא מה שחשבתם

ההגדרה לאוכל יהודי בארץ ובעולם היא כבר מזמן לא רק כבד קצוץ וגפילטע פיש ● המטבח היהודי-איטלקי מתערבב עם היהודי-הולנדי, עם המזרח אירופי ועם הישראלי, ויוצר שעטנז טעים ומשמח ● וגם: יין שמגיע עד הבית

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

רופאים מקבלים תדרוך על מכונת הנשמה חדשה בבית חולים בהמבורג בגרמניה בשבוע שעבר / צילום: רויטרס

אלביט מערכות תייצר מכונות הנשמה שפותחו על ידי הסטארט-אפ Lifecan Medical

המודל יאפשר ייצור סדרתי של מכונת ההנשמה החדשה על פי תו השמישות הרפואית ואישור משרד הבריאות

מחכים ביציאה משדה התעופה בסין / צילום: GEMUNU AMARASINGHE, AP

דעה: הגלובליזציה במשבר, אבל היא כאן כדי להישאר

לא נחזור למצב שבו כל מדינה יכולה להתקיים כאי עצמאי ● ב"כפר גלובלי" יש שתי אפשרויות: או שאנחנו חיים יחד או שאנחנו מתים לבד

רוני דואק. מיזם "ושמרת" / צילום: אלדד רפאלי

פועלים למען הקשישים: "הפכנו לסיירת מטכ"ל של הגריאטריה"

איש העסקים והיזם החברתי רוני דואק מתגייס למלחמה בנגיף הקורונה באמצעות מיזם "ושמרת", שאותו הוא מגדיר כ"מבצע חירום למען האוכלוסייה המבוגרת" ● הוא מקפיד להציב במוקד תשומת הלב את קבוצת הסיכון הגדולה ביותר לנגיף - אוכלוסיית הקשישים

בכל אירופה תלו ילדים ציורים של קשת בענן, המסמלים את הימים שיגיעו אחרי המגפה / צילום: Domenico Stinellis, Associated Press

מנהיגי אירופה יצטרכו להחליט כמה אירו שווה להם סולידריות באיחוד

זו שעת מבחן לסולידריות האירופית שמדינותיה גילו מגמות בדלניות עם הגעת המגפה • אחרי שיצליחו לשטח את העקומה, הן יצטרכו לברר מה המחיר של שמירת איחוד מגובש

צילום: איל יצהר

איך קורה שהחקלאים נאלצים להשמיד טונות של יבול ולמה כולנו נשלם את המחיר

עוד ועוד חקלאים נאלצים להשמיד טונות של יבולים בגלל הקורונה, וכוחן של הרשתות הגדולות מתעצם מאי פעם, תוך כדי דיווחים על מצוקה כלכלית ואפשרות למחסור במזון ● האם בעוד כמה חודשים יתחרו על עגבניות כמו שמתחרים עכשיו על ציוד רפואי?

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

דעה: האם משבר הקורונה יחשב "כוח עליון" המצדיק השתחררות מכבליו של הסכם אשר נכרת ערב המשבר?

אין בישראל תקדים משפטי רלוונטי ממנו ניתן ללמוד באופן ישיר לגבי המשבר בעיצומו אנו מצויים וזאת אף שנידונו בעבר סיטואציות משבריות שונות ● איך בכל זאת ניתן לפרש את הוראות החוק ולהסיק ממקרים קודמים

היום שאחרי המשבר - תוכנית יציאה / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

מנהלי חברות ציבוריות מדברים על האתגרים בימי הקורונה ועל היום שאחרי המשבר

חודש מרץ, שהיה מהגרועים בהיסטוריה של הבורסה המקומית, הציב בפני מנהלי החברות הנסחרות אתגרים שכמותם לא ידעו בעבר ● "גלובס" בדק עם כמה ממנהלי החברות כיצד הם מתמודדים עם המשבר ומה התוכניות שלהם ליום שאחרי ● פרויקט מיוחד

דגלי בריטניה ודגלי האיחוד האירופי מונפים מול הפרלמנט בלונדון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מתקרבים להדפסת כסף: בנק אוף אינגלנד יספק מימון זמני לממשלת בריטניה

זאת על מנת לסייע בהתמודדות עם השיבושים בשווקים שגורמת מגפת הקורונה ● בהודעה הרשמית לא פורט סכום המזומן אותו יעביר הבנק אוף אינגלנד לממשלה

בית משפט / צילום: shutterstock

דעה: הקורונה תוכר כ"כוח עליון", אם נרצה או לא

סין והודו כבר הכריזו על "משבר הקורונה" כעל "כוח עליון" ובכך פתחו בפני חברות רבות את האפשרות לחסות בצל ההגנה של כוח עליון כשהן מפרות חוזים ● לצעד זה תהיה השפעה גם על הכלכלה העולמית וגם על ההתמודדות המשפטית עם תביעות ענק שיתגלגלו לבתי המשפט ברחבי העולם

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

בורסת דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, Associated Press

סגירה מעורבת באסיה; פוטין צפוי לדון מחדש על מחירי הנפט, מקסיקו דוחה את ההסכמות של אופ"ק

בוול סטריט מדד דאו ג'ונס השלים זינוק של יותר מ-12% השבוע - העלייה השבועית החדה ביותר מעולם ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב, אירופה, אוסטרליה, הונג קונג, סינגפור והודו בשל 'יום שישי הטוב'

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בעזרת 8200: מאגרי הנתונים שהממשלה פרסמה על הקורונה

קבצי אקסל עם נתונים על כמאה אלף בדיקות, ועל מספר המבודדים, עלו לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ● איסוף המידע והנגשתו מבוססים בין היתר על שיתוף הפעולה של הממשלה עם יחידת המודיעין 8200 ● גורמים בתעשייה שבדקו את המאגר: "לא מספיק אבל התחלה טובה"

מלון שטרקמן בנהריה / צילום: אורי אקרמן

המכה של המלונות המשפחתיים: "אפילו במלחמה זה לא היה ככה"

בעלי המלונות המשפחתיים חטפו מכה קשה, אולי קטלנית, מהתפרצות מגפת הקורונה. שלושה מהם מספרים על ההתמודדות עם העצירה הפתאומית והמוחלטת של העבודה, ועל הצורך בעזרה מהממשלה