גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השוק גבוה ומכתיב זהירות בקניות

סיסקו ויונייטד שוברות שיאי מחיר, אך קרובות למחיר היעד שלהן

כוון השוק האמריקאי הוא אמנם מעלה, אך אופי התנועה הוא של תיקון. הרבה מניות נמצאות במצב "קניית יתר" ובטווח הקצר יעמדו במקומן או ירדו.

קניית יתר הוא מצב שבו מחיר נייר ערך עלה והגיע לתמחור גבוה מערכו כתוצאה מקונים רבים, ומנקודה זו הוא צפוי לרדת. מכירת יתר היא המצב ההפוך -שבו נייר ערך מגיע לתמחור נמוך, כתוצאה ממוכרים רבים, ומנקודה זו הוא צפוי לעלות. מדד "פיזור שבועי" לפי שיטת Point & Figure DWA מאמת שהשוק בקניית יתר, רווי וגבוה.

מדד "פיזור שבועי" למנייה בודדת לפי שיטת Point & Figure DWA, מודד אם מחיר הנכס הנוכחי נמצא בקניית יתר או מכירת יתר, לפי הסטייה של מחיר המנייה ביחס לממוצע נע 10 שבועות שלה. באם מחיר השוק נמצא בקצה העליון של המדד המנייה ב-100% קניית יתר, וכאשר הוא בקצה התחתון של המדד המנייה ב- 100%- מכירת יתר.

מדד "פיזור שבועי ממוצע" לשוק כולו, הוא סיכום המיקומים של כל מחירי המניות על הסקאלה של קניית יתר/מכירת יתר.לדוגמא, נניח שהיו בכל השוק האמריקאי רק שתי מניות, AAPL הנמצאת ב-50% קניית יתר ו- WMT הנמצאת ב-50% מכירת יתר, הפיזור השבועי הממוצע בשוק האמריקאי היה 0%, שוק שלא נמצא בקניית יתר ולא במכירת יתר.

מדד הפיזור השבועי של השוק נע בדרך כלל בין קצוות 30-50% בקניית יתר, למינוס 30-40% במכירת יתר. בנקודות קצה אלה יש לשוק נטייה להסתובב לכיוון ההפוך. בכך, נותן המדד פרספקטיבה על כיווני השוק לטווח הקצר.

איפה נמצא המדד היום?

קוגל פיזור שבועי בשוק

בגרף שלעיל ניתן לראות שלאחר נקודת השיא של השוק האמריקאי בינואר, הוא ירד תוך חודש מקניית יתר ב- 28%+ למכירת יתר ב- 28%-, שם החל ביקוש מחודש. תוך ששה שבועות, מתחילת פברואר עד מרץ, הוא עלה חזרה לקניית יתר ב-28%, וביום ששי האחרון שוב החל בנסיגה מטה. אנו שוב במקום בו, לטווח הקצר, מחירי מניות מועדים לעצירה או ירידה.

מדד הפיזור השבועי מועיל גם בניתוח עיתוי הכניסה והיציאה לכל מנייה הנמצאת בתיק השקעות.

קוגל פיזור שבועי מניות

בתרשים מעלה ניתן פירוט הפיזור השבועי של כל מניה בתעודת סל XLG 50 (המניות הגדולות בראסל). הקצה הימני זהה ל-100% קניית יתר והקצה השמאלי ל-100% מכירת יתר.

לדוגמא, מניית סיסקו נמצאת בקניית יתר, בין 80% ל-100%, ובטווח הקצר, מסוכנת לקניה. בדומה, מניית יונייטד הנמצאת בטווח 40-60%.

קוגל UTX CSCO

הגרף מעלה מראה ששתי המניות נמצאות במגמה חזקה מעלה, עם איתותי קניה עוקבים, וחיזוקים מהשוק. עם זאת, אם לא היינו מבחינים בפיזור השבועי שלהן, לא ניתן היה לאמת את הסיכון הטמון בטווח הקצר בקנייתן.

במחירי השוק הנוכחיים, סיסקו ב-26.15 דולר ויונייטד ב-73.24 דולר, היחס סיכוי-סיכון של כל אחת מהן נמוך מהמקובל (יחס של 2 ל-1).

נסיגה של סיסקו ל-24 דולר, תשפר את היחס סיכון-סיכוי מ-1.77 ל-4.75. בדומה, נסיגה של יוניטייד ל-70 דולר תשפר את היחס סיכוי-סיכון מ-1.55 ל-3.20. הסטופים למניות סיסקו ויונטייד נמצאים ב-22 ו-65, בהתאמה.

שימו לב: מיקום מחיר מנייה בסקאלה של קניית יתר/מכירת יתר, או ניתוח מדד פיזור שבועי ממוצע של השוק, אינם קובעים את כוון מגמת המחירים ואינם מזהים את המנהיגות של קטגוריות נכסים שונות - לכך יש לנו כלי ניתוח אחרים. השימוש העיקרי ברצועות הניוד הוא לזהות נקודות כניסה ויציאה הגיוניות עם יחס סיכוי- סיכון גבוה, בפרט בשוק מדשדש ורווי.

  • אברהם קוגל הוא מומחה בשיטת Point & Figure DWA ובשווקים הגלובליים, ומביא השיטה עם הסמכה בלעדית בישראל. קוגל סוחר פעיל בשוק ההון ומנהל תחום Point & Figure DWA במרכז להשכלה פיננסית מבית Matrix, שם הוא מרצה ומדריך בשיטה.
  • ניתן ליצור קשר במייל: info@pnf.co.il
  • אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו- עושה זאת על דעת עצמו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

עוד כתבות

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

מסעדנים קוראים ל-Wolt להפחית את העמלות: "בלי המסעדות גם אתם לא תשרדו"

Wolt בתגובה: "לצערנו, היות שוולט איננה חברה רווחית, אין ביכולתנו להוריד את עמלות המשלוחים מבלי לפגוע בהכנסות השליחים ובהפעלת השירות. מעבר לכך, העמלה הנגבית זהה לעמלה של כל המתחרים שלנו בשוק"

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

ראלי בוול סטריט: המדדים קפצו בכ-3%; הנפט נפל לשפל של 18 שנה

מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 קפתו בכ-3% כ"א ● ג'ונסון אנד ג'ונסון אבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד הקורונה וערכת בדיקה מהירה של הווירוס ● טראמפ האריך את הוראות ההימנעות מהידבקות עד סוף אפריל

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

J & J ואבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד וירוס הקורונה שיהיה זמין עד ינואר

מספר החולים המאומתים בעולם עומד על 746,062, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 35,345 איש ● במדינת ניו יורק יש יותר מ-60 אלף מקרים ומעל אלף קורבנות ● ספרד דיווחה על 537 מתים ביממה האחרונה ● יש תאריך חדש לאולימפיאדה: 23 ביולי 2021 עד 8 באוגוסט 2021

קניות בצל הקורונה בסניף יוחננוף בתל אביב. בסופרים יש ריכוזי התקהלות מותרת / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי שנדחו בגלל דליפת המיקומים: כך יתנהלו בדיקות הקורונה ברשתות המזון

"נבצע כחצי מדגם של קופאיות וכחצי - של מבקרים רגילים", אומר פרופ' ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את ההליך עם משרד הבריאות ● מי שייקחו את הדגימות הם נציגי פיקוד העורף ● דליפת המיקומים הביאה לחשש כי בעלי תסמינים יגיעו במיוחד ויגדילו את היקפי ההדבקה

עבודות בכביש / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אפקט הקורונה: נתיבי ישראל תקדים תשלומים בהיקף כמיליארד שקל

נוסף על מאות המיליונים שהחברה הממשלתית תעביר כערבויות לקבלנים, בנתיבי ישראל מנסים דווקא למנף את את הריקנות שבכבישי ישראל ● לדברי החברה, ארבע הנפות גשרים בוצעו בשבוע במקום בשלושה חודשים, בשל התנועה הדלילה בכבישים

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

למרות הקורונה: חברת שירותי ההסעות הישראלית ויה מגייסת 400 מיליון דולר לפי שווי של מעל 2 מיליארד דולר

מי שהוביל את הגיוס היא חברת האחזקות Exor שמחזיקה באחזקה משמעותית בחברות פיאט, קרייזלר, פרארי, עיתון אקונומיסט וקבוצת הכדורגל יובנטוס ● Via פיתחה מערכת תחבורה דינמית, בהתאם לצרכי הנוסעים שרוצים לעלות על כלי הרכב שמפעילה ופועלת בכ-100 ערים בעולם

פרויקט פינוי בינוי של דוניץ ביד אליהו / צילום: האחים דוניץ

המשבר יוצר הזדמנויות: 13 מניות נדל"ן בסיכון נמוך יחסית

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות ווליו בייס, פרסם בעקבות המשבר ולקראת חג הפסח סקירה הכוללת המלצות על מניות סולידיות באופן יחסי, בארבעת תחומי נדל"ן: מסחרי, משרדים, ענף הלוגיסטיקה ומגורים ● מהן המניות המומלצות שלו?

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

מספר מקרי הקורונה בישראל קפץ הערב ל-4,695; 161 אנשים החלימו עד כה

4,695 מקרי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

עמי יעקב / צילום: ק.א.ל

היה מנוע: הסיפור על מטוס ק.א.ל שנתקע בסיביר

וגם: אילו עיריות נרתמו לטובת האכלת חתולי רחוב ● השיחה

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

האם המחיר הכבד של המלחמה בקורונה שווה את זה? המחקרים הכלכליים הטריים סבורים שכן

שני מחקרים טריים הגיעו למסקנה כי ריחוק חברתי הוא המדיניות הנכונה, למרות הנזק הכלכלי הניכר ● כלכלנים מהפדרל ריזרב ו-MIT בדקו את מגפת השפעת הספרדית בארה"ב, ומצאו כי ערים שנלחמו מהר ובאגרסיביות - צמחו יותר בהמשך

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

גיא מונרוב / צילום: סיון פרג'

דווקא במשבר: 90% מהארגונים במשק הקטינו את פעילות מבקרי הפנים

כך עולה מסקרים שנערכו בימים האחרונים ● מומחה ניהול הסיכונים רו"ח גיא מונרוב מזהיר כי "דווקא בעיתות משבר יש חשיבות קריטית למבקרי הפנים" ● מבקר הפנים של אל על: "עבודה מהבית מהווה פתח נרחב לביצוע של מעילות והונאות"

יאיר לפיד מגיב למינויו של בני גנץ ליו"ר הכנסת / צילום: אלעד גוטמן

לפיד: "לא אוותר על הערכים שלי בשביל להיות שר החוץ בזום"

יו"ר האופוזיציה המיועד בביקורת חריפה על נתניהו והממשלה הנוכחית ● "כולנו נילחם יחד בקורונה. הם מהממשלה ואנחנו מהכנסת. אך הגיע הזמן להגיד מה באמת קורה פה: המשבר לא מנוהל"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות חדות: ת"א 35 קפץ ב-2.3%, טבע ב-7%

מדד ת"א 90 קפץ ב-1.9%, מדד הבנקים עלה ב-1% ● מניית פתאל קפצה ב-4.6%, כלל ביטוח זינקה ב-9.4%, בזן המריאה בכ-25% ברקע להתרסקות מחיר הנפט ל-20 דולרים לחבית

אסדת קידוח נפט / צילום: חסן ג'מאל, AP

רוסיה, ערב הסעודית והקורונה: מחיר הנפט צלל לשפל של 17 שנה

מלחמת המחירים בין שתי מפיקות הנפט הגדולות, רוסיה וסעודיה, והירידה בביקושים כתוצאה מהמגפה העולמית מושכות את מחירי הנפט כלפי מטה - לטריטוריה של 20 דולר לחבית

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

רשות שדות התעופה: "היקף הפעילות בנתב"ג צנח ב-98%, נבצע החלטות דרמטיות"

אובדן ההכנסות גרם לנתב"ג להפסדים של 1.5 מיליארד שקל ● מנכ"ל רשות שדות התעופה ונציגות העובדים הורו על נקיטת צעדים נוספים, ובהם הוצאת 600 עובדים נוספים לחל"ת וכן קיצוץ שכר רוחבי של 10%-15% לעובדי היום המוגדרים כחיוניים

הקמפיין החדש של אלקטרה עם נינט טייב, אמיר דדון וגיא זוארץ / צילום: אלקטרה

בצל הקורונה: מקדימים תשלומים לאמנים

אשכולות, שאחראית על גביית התמלוגים מהגופים המשדרים, תקדים את התשלומים לחבריה שהיו אמורים להיות מחולקים בעוד מספר חודשים ותחלק אותם בתקופה הקרובה

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

ערוץ בלוקטיוי של משה חוגג פיטר 80% מעובדיו בישראל

בשבועיים האחרונים קיבלו 18 מעובדי BLOCKTV בישראל הודעות על פיטוריהם ● לדברי מקורות המעורים במיזם, הקיצוצים נעשו בעקבות ההשפעה השלילית של מגיפת הקורונה על תעשיית הבלוקצ'יין, שבה מתמקדים תכני האתר

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"