גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פורטפוליו / שלמה אליהו

גיל: 47 תפקיד: מבעלי קבוצת אליהו, בנק לאומי ובנק אגוד

אני: נחוש. הכוח שלי נובע מהאין ברירה, מתת-ההכרה. לא הייתה לי תמיכה מהסביבה, ולא ממי שהיה אמור לתת לי את ברכת הדרך.

בגדד: ילדות. גן עדן עלי אדמות. אבא היה צורף זהב ממשפחת סוחרים אמידה. בבית היו עוזרות ומטפלות. חיינו טוב עד שקמה מדינת ישראל והשליחים הציונים אספו אותנו יחד לכמה חודשים, ואז עלינו לטיסה לקפריסין ומקפריסין לארץ.

נכות: יש לי יד ימין רזה, שנפגעה בלידה שהייתה בבית. במשך שנים היה לה הרבה כוח, אבל אז אני פגעתי בה. בגיל 15-20 רכבתי על אופנועים גדולים והשתתפתי בתחרויות. כשפתחו את מועדון הכושר של נאוטילוס בהילטון החלטתי להתאמן, ופרקתי את מפרק הכתף ונוצר נזק. הייתי צריך לעשות פיזיותרפיה ולא עשיתי, אלא עבדתי יום ולילה. אדם צריך לחיות עם הנתונים שיש לו.

מעברה: כיהודים שהגיעו לארץ המובטחת, נישקנו את האדמה והיינו מאושרים. לא הייתה לנו שום טראומה של מעבר מעושר לעוני, היו שמחה ואהבה למדינה. גם ההורים היו מאושרים, למרות המצב הכלכלי הלא פשוט. כשעברנו לשכונת הארגזים אבא עבד בעירייה כפועל זבל, עד שקיבל טרומבוזה ומת בגיל 51. הוא זכה לראות אותי נשוי עם שני ילדים. המצב שלנו אז היה כל-כך גרוע, שהיינו צריכים ללוות כסף כדי להקים לו מצבה.

ערכים: אולי לא קיבלנו השכלה גבוהה, אבל ערך המשפחה והמסורת מושרש בנו מגיל אפס. אין מחויבות למשפחה, כי המשפחה היא חלק טבעי ממך. אני השני בין תשעת האחים, וכשהתחלתי להתפתח בעסקים כללתי בתוכם את אחותי, שעובדת איתי ארבעים שנים, אחי כבר 45 שנים, גיסים, אחיינים, מי שאפשר.

צניעות: באה בגלל שהייתי במצב הכי נמוך שיכול להיות. גם בעבר וגם היום אני אוהב אנשים ונלחם להיות שווה לאחרים. כולנו בני תמותה, ולעבור את החיים זה להיות חלק מהעם ולא מעל העם. עזבי את הצד החומרי. מה השוני ביני לבין כל אדם או משפחה אחרת? לכולנו אותם צרכים ואותם חיים.

אמביציה: מאחר שלא הייתה לי השכלה פורמלית, ה' נתן לי שכל ישר לנתח דברים הפוך, לראות אותם אחרת. הייתי צריך להוכיח כל הזמן שאני יכול. למדתי שאין קיצורי דרך. היו גם הרבה דברים שנכשלתי בהם, אבל זה הרי חלק מהחיים.

אמרגנות: תוך כדי העבודה בשליחויות, נסעתי לקיבוץ נען עם חבר שעבד באולפני גבע, כדי לצלם את המחזור האחרון של בית ההבראה שם. הקמנו עסק קטן. הוא היה מצלם, ואני הייתי אחראי על החשבונות. אחר כך התפתחנו והתחלתי לארגן אירועים. הופיעו אצלי שמשון ברקאי ושייקה אופיר, וקראו לי אמפרסריו שלמה אליהו. אני הייתי ביזמות, ואחרים ביצעו.

קריירה: התחלתי כשליח של חברת מגדל. ד"ר פיקר נתן לי את הרישיון להקים חברת ביטוח, ואני מרגיש תמיד חובה לציין את שמו. בהתחלה הרישיון היה רק לביטוח רכב, ואחר כך לאלמנטרי.

פוליטיקה 1: בתחילת הקריירה שלי בביטוח, בא אליי ד"ר פיקר ואמר לי, 'אתה בחור מוצלח, שלמה. גדלת בשכונת התקווה ובוודאי יש לך חברים שלא הצליחו לשקם את עצמם. תעשה משהו למענם'. לא ידעתי מה הוא רוצה, אבל היה לי הרבה כבוד כלפיו. ב-1975 הוא ביקש ממני לקחת אותו לסיור בשכונה יחד עם יגאל כהן-אורגד ועם צ'יץ'. ניסינו להקים פרויקט בינוי של התקווה, ותוך כדי התעסקות הבנתי שהמדינה נהנתה מהפרשי ההצמדה של המשכנתאות לצעירים, שהיו יותר מהקרן. החלטתי לשנות את הקריטריונים האלה, וכשהוקמה ד"ש הצטרפתי אליה. כשנבחרתי לחבר כנסת הטילו עליי לעסוק דווקא בשוק ההון, ולא הצלחתי להביא לשינויים שרציתי. מאז, שום דבר לא השתנה.

מצב האומה: מקבלי ההחלטות של היום לא רואים את עצמם בתפקיד עשרים שנים קדימה, אז אין תכנון ארוך טווח. בזמנו, כשהיה שלטון יציב, אפשר היה לתכנן את נתיבי איילון ואת חוצה ישראל. מה היינו עושים היום בלעדיהם? וזה לפני שאנחנו מזכירים את הפערים החברתיים. אחרי הטקס של דן אנד ברדסטריט (לפני כשבוע וחצי, ל' ר') שבו קיבלתי פרס על הניהול, הלכתי עם המשפחה למסעדה איטלקית; היא הייתה מפוצצת בזמן שאנשים מחפשים אוכל בפחים. זה בלתי נסבל. אני עושה מה שאני יכול בדרך שלי, אבל צריך פתרון כולל ולא פעולות נקודתיות.

העברת שרביט: עשיתי כבר לפני 15 שנים, ובלי שום בעיה. את אליהו מנהל הבן הגדול, עופר, וישראל את האחזקות. אם הם רוצים ממני הנחיות, אני כאן לרשותם, אם לא אז לא.

בנק לאומי: אם יאפשרו לי להתמודד עם גרעין שליטה אשמח, כי זה הדגם שישראל עובדת על-פיו. גם עם חוק מראני אתמודד בלי שום בעיה, אבל עכשיו הרגולטור משדר כאילו חוק מראני לא שלם ומצריך תיקון. וכל תיקון שייעשה, במיוחד עבור בנק לאומי, יפגע בבעלי המניות. המדינה צריכה לשחרר את יתרת המניות שלה. מי יעמוד בראש לאומי? ביטוח ובנקאות הם מקצוע, ואני יודע לבחור מקצוענים.

גליה מאור: ראויה להיות יו"ר הבנק. מסמלת ידע, התמדה ויכולת מנהיגות במוסד פיננסי, והנוכחות שלה מוכחת לטובה. אם זה היה מתאפשר רגולטורית לא הייתה לי בעיה. להפך.

דוד קליין: לא בא מטעמי. כבעל מניות אני יכול רק להציע מועמד, אבל את האישור נותן בנק ישראל. מי מתאים יותר, הוא או גליה? אין לי העדפה.

סדר יום: אני בא למשרד לכמה פגישות עד הצהריים, הולך הבית לנוח, ואז עובר מערוץ לערוץ, כמו כולם.

ים: למעלה מארבעים שנה אני הולך ברגל לחוף מציצים, אל מתחת לסוכת המציל, עם שקית ובה המגזינים של סוף השבוע, ונפגש עם אותה קבוצת אנשים - אחד מורה, אחד פנסיונר. חוץ מהמפגשים האלה, שמתקיימים גם בשבתות גשומות בבית קפה, אין לנו שום עניין משותף.

אמונה: אני איש מאמין, אבל לא דתי. כל העדה שלנו גדלה על תפילות בבית הכנסת, על לא להדליק חשמל בשבת, ועל לאכול חמין שמתבשל על פלטה. אני לא הולך להתפלל, אבל אין מצב שבכיפור או בפסח אני לא בארץ.

פסח: עד שאימא נפטרה לפני שבע שנים תמיד עשינו אצלה את הסדר, מאז יש תורנות. את הפסח הזה נעשה אצלנו, שבעים איש, עם כל הנכדים של האחים. יש לי סלון מספיק גדול, וכל אחד מביא אוכל ועושים בופה. אחי הצעיר הוא המארגן והמנהל של האירוע.

תפיסת עתיד: בנק לאומי מעסיק אותי בשנים האחרונות, ואני מקווה שהעניין ייגמר ואז אתמסר לכתיבת הביוגרפיה שלי, שתסכם שישים שנות עבודה.

עוד כתבות

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

לא גזירה משמיים: אחרי עוד יום קטלני בענף הבנייה, כך ניתן לעצור את מכת תאונות העבודה

יום קטלני ביבנה הסתיים עם ארבעה עובדים הרוגים באתר בנייה בעקבות קריסת עגורן • מתחילת השנה נהרגו 20 עובדים באתרי בנייה • "גלובס" מציע פתרונות למכת תאונות העבודה: מהקמת רשות לבטיחות, מציאת דרכים להגשת כתבי אישום נגד קבלנים ועד מתן סמכויות לעיריות למנוע מקבלנים לגשת למכרזים בשטחן

קריסת המנוף ביבנה / קרדיט צילום: מדא

ארבעה הרוגים בקריסת עגורן צריח באתר בנייה ביבנה

(עדכון) - תאונות הבניין ממשיכות לגבות מחיר כבד: הבוקר קרס חלק מעגורן צריח ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה והביא למותם של 4 פועלים ● 8 אנשים עוכבו לחקירה ● ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה: "הקבלנים בונים דירות יוקרה על גופות של פועלים, והרגולטור נותן יד להפקרות"

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

כלכלני בנק לאומי: התייצבות במחירי הדיור ועליית מחירים אפשרית בעוד שנתיים

בסקירה נדל"נית שכתבו כלכלני הבנק נמצא כי לגידול במכירות אחראית תוכנית מחיר למשתכן ● עם זאת, היחלשות התוכנית עשויה להביא לעליית מחירים, בעיקר באזורי הביקוש שבהם נמכרו מעט דירות במסגרת התוכנית או לא נמכרו כלל

ישיבת העבודה / צילום: דוברות עמיר פרץ

במפלגת העבודה מנסים להחליט בין פריימריז לבחירות פנימיות

ח"כ עמיר פרץ, לשעבר יו"ר מפלגת העבודה ושר הבטחון כינס הבוקר מפגש של בכירי מפלגה לשעבר והציג בפניהם את התכנית שלו לרפורמה במפלגה אחרי ההפסד הכבד בבחירות ● פרץ, שאינו מעוניין בפריימריז מלאים בחודש נובמבר, מתכנן לשכנע את ועידת המפלגה לפנות למהלך בחירות פנימי שלא יקיף את כל המתפקדים

נמל אשדוד / צילום: איל יצהר

דוח מדדי הביצוע: כשלון בנמלים ובתעסוקת גברים חרדים, הצלחה במגזר הערבי

דוח מדדי הביצוע של תכניות העבודה של משרדי הממשלה שפורסם היום בחן 2600 מדדים שמתוכם בחרו משרדי הממשלה השונים 327 מדדים ביצוע מרכזיים

וינסנט צ‘נגוויז./ צילום: Christopher Ratcliffe

וינסנט צ'ינגוויז ישקיע 7 מיליון דולר בביופרוטקט מקבוצת קסניה

ביופרוטקט מגינה מפני בעיות בתפקוד מיני ובשליטה בסוגרים בעקבות טיפול בגידול בערמונית ● ההשקעה של המיליארדר הבריטי מגיעה אחרי המכירה המוצלחת של חברת אורתוספייס שהייתה ספין אוף של ביופרוטקט

דירת 5 חדרים בחריש / צילום: רימקס

דירת 5 חדרים בחריש נמכרה ב-1.27 מיליון שקל

הדירה, בקומת הקרקע של בניין בן חמש קומות, נמכרה בתוך שלושה חודשים

סניף UBS  בהונג קונג /צילום: רויטרס Bobby Yip

אישום: עובדת סוציאלית גזלה מאות אלפי דולרים מקרן נאמנות

עינת רט-ארדמן מואשמת כי גזלה מאות אלפי דולרים מקרן הנאמנות של פרד זייגר ז"ל שאותה ניהלה, והעבירה אותם לחשבון בנק בבעלותה בבנק UBS השוויצרי ובהמשך לחשבון בנק שלה ושל בעלה בארה"ב

הנהלת NSO ומייסדיה / צילום: בני סהר

שינויים בצמרת של NSO: נשיאה משותפת בחברה עוזבת

תמי מזאל-שחר, נשיאה משותפת בחברת הסייבר NSO, האחראית על התחום העסקי, מסיימת את תפקידה בחברה לאחר קרוב לארבע שנים

חנות של אינטרספורט בפולין / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המתחרה של דקטלון בדרך לישראל: אינטרספורט במגעים עם קבוצת עזריאלי

שנה וחצי אחרי הפיצוץ עם המשביר לצרכן, ל"גלובס" נודע כי אחת מקמעונאיות הספורט הגדולות בעולם מנסה להיכנס שוב לשוק הישראלי ונמצאת במגעים מתקדמים עם קבוצת קניוני עזריאלי להקמת פעילות בארץ ● בפעם הקודמת תכננה החברה לפתוח 5 חנויות בשטח של 1,000 מ"ר

משרוקית

האם הציונות בנסיגה בתחום החינוך והשירות הצבאי? | המשרוקית

יועז הנדל מזהיר שהציונות בנסיגה בכל החזיתות: "מעל 50% מתלמידי כיתות א' לומדים בחינוך לא-ציוני. רק 50% מהצעירים במדינת ישראל מתגייסים, ו-43% מסיימים שירות מלא" ● אבל מה אומרים הנתונים? ● המשרוקית של גלובס

ח"כ בצלאל סמוטריץ' / צילום: אוריה תדמור

נתניהו על המו"מ הקואליציוני: "לצערי המפלגות עדיין נמצאות על צמרות העצים"

הסיעה שמסתמנת שוב כאחת מהבעייתיות לסגירה היא איחוד מפלגות הימין, שהחליטה להיאבק ביתר שאת על תפקיד שר המשפטים לבצלאל סמוטריץ', לצד תפקיד שר החינוך שכבר הובטח לרפי פרץ ● עילת המאבק הזה היא בין השאר חוק החסינות שאותו יוזם סמוטריץ'

הנסיך הארי, מייגן מרקל, הנסיך ויליאם וקייט מידלטון / צילום: REUTERS/Hannah McKay

בשירות הוד מלכותה: מלכת אנגליה מחפשת מנהל סושיאל מדיה

בעלי תואר ראשון ונסיון בניהול תוכן דיגיטלי? מלכת אנגליה עלולה להתעניין בכם - בית המלוכה הבריטי הודיע ביום חמישי האחרון כי הוא מחפש מנהל מדיה חברתית חדש ● מנהל הסושיאל החדש יעבוד 37.5 שעות שבועיות עבור כ-30 אלף ליש"ט בחודש

קופ"ח מכבי / צילום: תמר מצפי

חשש להתנהלות והתבטאויות גזעניות בקרב עובדי קופ"ח מכבי

מכתב של היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות שהופנה למנכ"ל מכבי שירותי בריאות מעלה חשש לבעיה רוחבית בהתנהלות קרב עובדי קופת-החולים כלפי אוכלוסיות ממגזרים שונים ● היחידה: מבקשים מהקופה לבצע "בירור מקיף ומעמיק באשר להתנהלות אנשי הצוות המתוארת"

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

למרות החששות מנגיסת אמזון בפעילות הקניונים: מליסרון שיפרה את הרווח הנקי ברבעון הראשון

חברת הקניונים והמשרדים מליסרון דיווחה על ירידה של 1% בהכנסות ברבעון הראשון של 2019 לעומת הרבעון המקביל ב-2018 לכ-382 מיליון שקל ● מנגד, נרשמה עלייה של 5.4% ברווח הנקי, שהגיע ל-137 מיליון שקל ברבעון ● דירקטוריון החברה אישר חלוקת דיבידנד בסך 60 מיליון שקל

יאיר לפיד / צילום: שריה דיאמנט

הממשלה אישרה את שינוי חוק יסוד הממשלה; לפיד בתגובה: "שחיתות"

הממשלה אישרה הבוקר את הצעת החוק לשינוי חוק יסוד הממשלה, עם הסעיף המגביל את מספר השרים ל-19 וסגני השרים ל-4 ● ח"כ יאיר לפיד: "זה הדבר הכי דחוף להם. רק הג'ובים שלהם, רק הכיבודים שלהם, רק השוחד הפוליטי שלהם בתמורה לכרטיס היציאה של נתניהו מהכלא. שוחד פוליטי על חשבון הציבור"

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ברשות המסים לא אוהבים את התפתחותן של חברות הארנק

בהתאם, הורחבה בחקיקה הסמכות לחלוקת רווחים כפויה בחברות ● חשוב להבין את התנאים לקיום הוראות דרמטיות אלה, ולצד זה יש לקוות שהרשות תעשה בהן שימוש מידתי

מדונה באירוויזיון בתל אביב \ צילום: רויטרס

"הופתענו כמו כולם מדגלי פלסטין של מדונה, אבל מבחינתנו המופע הוא הצלחה עצומה"

דניאל בנעים, מנכ"ל חברת קומטק שהפיקה את ההופעה של מדונה באירוויזיון: "אנחנו השגנו את המטרה. מדונה הייתה כאן והעלתה את הרייטינג" ● תאגיד "כאן": "החלק של הדגלים לא היה חלק מהחזרות שאושרו; האירוויזיון הוא אירוע א-פוליטי, ומדונה הייתה מודעת לכך"

כביש 6 / צילום: תמר מצפי

מחזיקי אג"ח אפריקה העדיפו את דויטש ובירם על מוטי בן משה בחברה להפעלת כביש 6

בשתי סדרות האג"ח הגדולות של אפריקה ישראל, כ"ו ו-כ"ז, זכתה הצעתה של קיסטון לרוב של 83% ו-93%, בהתאמה, מקרב הקולות שלא סווגו כבעלי עניין ● בסדרה כ"ח הקטנה זכתה ההצעה לרוב של 82% ● בעקבות התוצאות המובהקות, צפויים נאמני האג"ח להורות לדירקטוריון אפריקה ישראל למכור את החזקותיה  בקבוצת חברות המפעיל לידי קיסטון תמורת 182 מיליון שקל

אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

אפי נוה הצהיר שלא התערב בנעשה בוועדת האתיקה, המסמכים מראים אחרת

במסגרת תביעת הדיבה שהגישה לשכת עוה"ד נגד העיתונאית שרון שפורר, הוגש תצהירו של נוה, היו"ר שהתפטר, שבו טען כי הוא מעולם לא התערב בדיוני ועדת האתיקה ● מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" מעלים תהיות בנוגע להצהרתו ● כך למשל ביקש נוה, כיו"ר הלשכה, לקבל זכות עיון בכל תיקי האתיקה המתנהלים