גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אילו חברות משווקות מוצרי סחר הוגן - ואיפה אפשר למצוא אותם?

האם העסקת בני ישראל בתנאי עבדות במצרים היתה עוברת בשקט בעידן הפייסבוק והטוויטר? לא בטוח ■ המודעות למוצרי סחר הוגן ולצרכנות אחראית, כזו שמתחשבת בעובדים בקצה שרשרת הייצור, הולכת ועולה

העבדים של היום אמנם לא בונים פירמידות, אבל הם עובדים לא פעם במשך שעות ארוכות, ללא הפסקות, בשכר אפסי וללא תנאים סוציאליים. כמה באמת אכפת לנו ליהנות ממוצר שמישהו אחר ייצר תמורת שכר זעום ובתנאי עבודה מחפירים? בעולם נמצאת המודעות לסחר הוגן בעלייה, אך בארץ נראה שהנושא רק מתחיל לחלחל לתודעת הצרכנים.

במה בעצם מדובר? המסחר ההוגן מבטא צרכנות עם מוסר, בצריכה של מוצרים שיוצרו בחברות המגנות על זכויות העובדים ועל כבודם, אינן מעסיקות קטינים ואינן פוגעות בסביבה. המטרה: לצמצם את פערי התיווך ולדאוג לראשונים בשרשרת היצור, כמו הקוטפים בשדות, באמצעות תנאי עבודה הולמים וסביבת מחייה משופרת הכוללת בתי-ספר ומרפאות.

המוצרים מסומנים בתו הבינלאומי לסחר הוגן (Fair Trade) מטעם הארגון הגרמני FLO (Fairtrade Labelling Organization). התו מוענק לחברות העומדות בתקנים, תוך פיקוח בשטח. בארץ ניתן להיתקל בתו על גבי מוצרים מיובאים, אולם תו רשמי, בחסות ארגון בינ"ל, עדיין אין.

בעולם, כאמור, הצרכנים כבר מצביעים ברגליים: הארגון מדווח על גידול שנתי של 22% במכירות מוצרי הסחר ההוגן: ב-2008 נאמדו מכירות פריטים מסחר ההוגן, המונים כמיליארד מוצרים ב-60 מדינות, ב-2.9 מיליארד אירו. הצמיחה המשמעותית נרשמה בענף התה (114%) והכותנה (94%). הארצות שבהן נרשם הגידול המשמעותי הן שוודיה ונורבגיה (75%), אוסטרליה וניו-זילנד (72%), קנדה, פינלנד וגרמניה. את השוק הגדול ביותר למוצרי סחר הוגן ממשיכה להוביל בריטניה, שם תופסים מוצרים אלו שטחי מדף מכובדים ברשתות, כך למשל ברשת הקמעונאית סיינסבורי.

חג החירות הוא הזדמנות לבדוק במה באה לידי ביטוי האחריות שלנו לסחר הוגן.

מה קורה בארץ?

מוצרי הסחר ההוגן לא נמכרים בדרך-כלל ברשתות הגדולות אלא בחנויות ייעודיות כמו "אחותי - סחר הוגן", המוכרת יצירות אמנות פרי ידיהן של נשים ישראליות מתרבויות שונות. מוצרים אחרים כוללים קפה ומוצרי טקסטיל.

"מדובר במוצרי פרימיום ולכן מחירם גבוה ביחס למוצרים תעשייתיים רגילים", מסביר אבי לוי, מנהל "פעולה ירוקה" - ארגון שפועל לחיזוק הקשר שבין צרכנות ואיכות סביבה באמצעות מוצרי סחר הוגן של המותג "סח"ה", הכוללים שמני זית, תבלינים ודבש, בייצור מתוצרת פלסטינאית.

ארגון אחר הוא "סינדיאנת הגליל", המעודד ייצור ושיווק (בעיקר לייצוא) של שמני זית ומוצרים נלווים שנעשו על-ידי נשים ערביות מאזור הגליל.

את רעיון הסחר ההוגן הוא מתמצת ב"קנייה ישירה מהיצרן עם מעורבות מינימאלית של מתווכים". מכיוון שמדובר במוצרי פרימיום המיוצרים לרוב בכמויות קטנות, על-ידי חוות משפחתיות וקהילות מצומצמות, מסביר לוי, את מחירם יש להשוות למוצרי פרימיום ולא למוצרים מייצור המוני. לדוגמה: שמן זית (750 מ"ל) ב-50-55 שקל, צנצנת זיתים בכ-25 שקל ועוד. לשם ההמחשה והאינטימיות, על מוצרי סח"ה ניתן למצוא את תמונת היצרן ופרטיו לרבות מספר טלפון.

לוי מציין כי במהלך 3 שנות פעילות הארגון בארץ, קיימת עלייה במודעות למוצרים הוגנים, "אמנם מדובר בעלייה איטית, ביחס למדינות מערביות, אולם אני צופה פריצת דרך ממשית בענף - וזו תתרחש בקרוב".

* האם פריצת-הדרך תבוא עם דרישת הצרכנים למוצרים הוגנים או מכיוון המשווקים?

"כחלק מהתחרות, היצרנים מחפשים דרך ליצור בידול בדרכים מיוחדות גם באמצעות תדמית הוגנת. הצרכן מבחינתו יעדיף מוצרים אלה משיקולי מצפון ואיכות".

אופנה: ECO-FASHION

חלק גדול מהכותנה מגודל באפריקה, ומכאן הצורך להבטיח את תנאי העבודה של החקלאים.

כותנה שהשימוש בה תופס תאוצה היא כותנה אורגנית. בדומה לגידולים אורגנים אחרים, צמח הכותנה גדל ללא שימוש בחומרי הדברה או דישון כימיים ולרוב תחת תנאי עבודה הוגנים. קולקציית הבגדים האורגניים כוללת אופנת תינוקות וילדים למשל ברשתות בייבי אורגניק וקטנצ'יק. המחירים לא בהכרח יקרים ביחס למוצרים רגילים, כך למשל בגד לתינוק ב-30-60 שקל.

גם ב-H&M שמים על כך דגש, ומוכרים פריטים לילדים העשויים מ-50% כותנה אורגנית, כמו טייץ לילדות (מ-30 שקל.

ההשפעה המשמעותית צריכה ויכולה לבוא מחברות מובילות שיאמצו את האג'נדה הירוקה כאסטרטגיה קבועה. לגיטימי גם להרוויח כסף מהתחשבות סביבתית, והתנהגות הצרכנים עשויה לדחוף למהלכים אכפתיים: נייקי למשל, שמכירותיה צנחו לאחר שנחשף כי היא מעסיקה במזרח הרחוק ילדים בשכר זעום, הפכה לצרכנית כותנה אורגנית מרכזית.

* cotton:

אחת הרשתות הוותיקות בתחום. הרשת הוקמה לפני 17 שנה ומונה 13 סניפים. ארז מעודד, מנכ"ל ובעלים, מסביר כי לפני עשור, כאשר יישם את ה"אני מאמין" שלו בעסק, העביר את הייצור מהמזרח לישראל, ודאג לשכר הוגן ולשקיפות מול עובדיו.

"למרות שאנחנו מתפקדים בשוק תחרותי וקשה, פעלנו מתוך אידיאולוגיה ולא מתוך כדאיות. "ה"אני מאמין" שלנו עדיין לא השפיע על הצרכן הישראלי, ועבור מרבית הצרכניות "ירוק" משמעו גוון בלבד. בשונה מענף המזון, שבו לצריכה של מזון אורגני יש השפעה ישירה על הצרכן, בענף האופנה נדרשת ראייה גלובלית. התועלת האישית באה מכיוון המוסר והמצפון. מחירי הפריטים שלנו יקרים בכ-20%-30% לעומת פריטים מקבילים המיובאים מסין. לדוגמה מחיר לחולצה מכותנה הוא 200-300 שקל לעומת 150-200 שקל ברשתות".

* קום איל פו:

הרשת מחייבת את ספקיה להקפיד על העסקת עובדים הוגנת, כפי שנוהגת הרשת עם עובדותיה (המתחלקות ב-20% מרווחי החברה). מעת לעת היא מוציאה קולקציות מבדים שיוצרו בסחר הוגן ובקרוב יושק קו מוצרים מסחר הוגן בשיתוף עם מרכז רקמה של עמותת אחותי.

* GAP:

הרשת מצהירה כי היא דורשת מהמפעלים התחייבות וכיבוד הסכמי עבודה, שמטרתם לשפר את תנאי המחיה וההעסקה של 150 אלף פועלי הפועלי הייצור שלה ברחבי העולם. בנוסף, הרשת מצהירה כי תומכת בקהילות באמצעות מענקים ומלגות.

* CELIO:

בין הרשתות הבינלאומיות הפועלות בארץ מציעה CELIO פריטים מ"כותנה נושאת עתיד" - פרויקט שמטרתו לשפר את תנאי המחיה של פועלי הכותנה באפריקה, להוביל לפיתוח כלכלי חברתי ולדאוג לכדור הארץ. בין הפריטים חולצות טי ב-80 שקל (לעומת 70-120 שקל מחיר לחולצת טי "רגילה" ברשת), מכנסי בוקסר ב-40 שקל ועוד.

* nudie:

הג'ינסים, המשווקים בחנויות STORY, מיוצרים מכותנה אורגנית תוך הקפדה כי כל מי שעוסק בייצור, מחויב לכללים ותקנות הפועלים למען זכויות אדם ולמען שמירה על איכות הסביבה. הרשת חברה לארגון FWF (fair wear foundation), הפעיל בתחום הטקסטיל ומכתיב קודים הכוללים איסור העסקת ילדים, איסור באפליה ותנאי שכר הוגנים. המחירים גבוהים: כ-250 שקל לחולצות טי, 500 ש' לחולצה מכופתרת וג'ינסים ב-650-1,000 שקל.

מזון

* בן אנד ג'ריס:

חברה עולמית נוספת שקנתה לה שם בתעשיית הסחר ההוגן היא בן אנד ג'ריס, הרוכשת את חומרי הגלם לייצור גלידות מחברות סחר הוגן (ביצים, קקאו, וניל ועוד). בארה"ב הרשת מוגדרת 100% סחר הוגן, סניפי אירופה יהפכו ל-100% סחר הוגן במהלך השנה, וישראל במהלך 2011. בחברה מדגישים כי מדובר בגלידות פרימיום, ומכאן שמחירן יקר ביחס למתחרות (26 שקל ל-500 גר').

* וולרונה:

בתחום השוקולד נציין את החברה הצרפתית וולרונה הרוכשת ישירות מהחקלאים את חומרי הגלם תחת חוקי הסחר ההוגן. בחברה מדגישים כי מדובר במוצרי פרימיום ובמחירם מגולמת ההקפדה על האתיקה ותהליכי הסחר ההוגן. 120 שקל לק"ג שוקולד.

קפה

תעשיית הקפה היא מבין המפותחות בכל הנוגע לסחר הוגן.

* אילן'ס:

החלוצה בארץ היתה אילן'ס, שמציעה את תערובת הקפה "קו משווה", הנמכרת לשימוש ביתי והפכה לתערובת הבית. מחיר הקפה זהה לתערובות הרגילות.

* קפה-קפה:

זה שנה שהרשת משווקת קפה אורגני בלבד, הגדל באופן טבעי ובתנאי סחר הוגן. עם הסבת הקפה הצהירה הרשת כי מטרתה להפוך את הקפה בישראל ל"ירוק" ועם זאת נגיש, ולכן לא עלה מחיר הקפה לצרכן: 10-12 שקל.

* loveat:

גם כאן נמכר קפה אורגני בלבד. פולי הקפה נרכשים מחוות גידול ממדינות קו המשווה (אתיופיה, פרו, מקסיקו ועוד) בפיקוח ארגון Fair Tread Association. המחירים דומים למחירים של קפה "רגיל".

* נספרסו ולוואצה:

בתחום הקפסולות, מפקחת נספרסו על שטחי הגידול, ולוואצה מציעה את קפסולות Tierra כחלק מפרויקט קהילתי לפיתוח קהילות בהונדורס, פרו וקולומביה.

קוסמטיקה

חלק מיצרניות הקוסמטיקה מתנהלות באופן קבוע לפי כללי סחר הוגן, ואחרות משלבות מוצרים ספציפיים המיוצרים כך. יצרנית הקוסמטיקה הצרפתית Darphin, למשל, משווקת את המוצר הידרסקין מחמאת שיאה שמייצרת חברה בעלת תו סחר הוגן בגאנה. הגברת המודעות גדלה בזכות מעצבי על וידוענים, כמו פעילותם של בונו, אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט באפריקה.

* דונה קארן:

המעצבת דונה קארן השיקה את הבושם Pure DKNY לנשים בשיתוף עם ארגון CARE, ארגון הומניטארי התומך בנשים עובדות בכפרים חקלאיים באוגנדה. כל בושם מכיל טיפת ווניל שמקורה בפולי ווניל שנקטפו בתנאי סחר הוגן בכפרים הללו.

* L'OCCITANE:

מאז הקמתה חרתה על דגלה יצרנית הקוסמטיקה הטבעית מצרפת אחריות סביבתית וחברתית באמצעות הקמת שירותי רפואה וחינוך לילדי עובדות החברה בבורקינה פאסו, פיתוח רפואת עיניים לילדים במדינות עולם שלישי והוספת כתב ברייל על אריזות המוצרים.

* ד"ר ברונר:

מוצרים קוסמטיים הכוללים סבונים משמנים אורגניים מאושרי סחר הוגן.

איך לאתר מוצרי סחר הוגן?

* פעולה ירוקה ובצלאל, קניון הראל:

בבצלצל ובשיתוף ארגון "שכולו טוב" וארגון "פעולה ירוקה", פועל מיזם המשלב יחסי מסחר הוגנים ועמדות מכירה ידידותיות לסביבה. העמדות, מוצבות בקניון הראל, באמצעותם משווקים מוצרי סחר הוגן מתוצרת מקומית.

* שוק האיכרים:

שוק האיכרים הפועל בנמל תל-אביב, הרצליה, רעננה וקיסריה, הוקם בהשראת שווקים בחו"ל, ומביא את מרכולתם של החקלאים מהספר אל הכרך, ללא פערי תיווך. התוצרת בשוק מיוצרת בייצור מסורתי על-ידי 50 יצרנים בהם חקלאים, גבנים ואופים.

* עד ה-iPhone:

"אפל" אישרה אפליקציה חברתית שפותחה בישראל, שבעזרתה יכולים בעלי iPhone להתעדכן היכן ימצאו בקרבת מקום בתי עסק הוגנים. בתי העסק נושאים תו חברתי של עמותת "מעגלי צדק" ומבטיחים גם נגישות לנכים.

* אחותי:

בחנות "אחותי - סחר הוגן" נמכרות יצירות אמנות לצד מוצרי מזון. הרווחים מועברים ישירות ליצרניות - לרוב נשים שמתמודדות עם מציאות קשת יום. הדגש הוא על מוצרים של יצרנים מקומיים, שהכלכלה הישראלית טרם הכירה בסגולתם.

22

עוד כתבות

ספר לסגר - עיון / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

למה מנכ״ל נטפליקס חושב שהיא גרועה ועוד 20 ספרי עיון שינעימו לכם את הסגר

אנשי ונשות מפתח במשק, בפוליטיקה, בחברה, בתקשורת ובתרבות בוחרים את ספרי העיון שכדאי להישאר איתם בבית בחודש הקרוב ● פרויקט מיוחד

רויטרס ערן זהבי / צילום: STRINGER, רויטרס

הגיע הזמן להודות: ישראל היא לא מעצמת כדורגל והכסף צריך ללכת לענפים אחרים

רוב הפעילות הספורטיבית בישראל נקטעה בחודש מרץ בעקבות הקורונה • אז מה בכל זאת כדי ללמוד מהשנה החולפת - שההשקעה בכדורגל לא מחזירה את עצמה ושבריכות שחייה חשובות לא פחות מאצטדיונים • וגם: איך ההסכם עם איחוד האמירויות יכול לשדרג את הספורט המקומי

עמית סגל. צולם: במלון וילה בראון, הנביאים 54, ירושלים / צילום: יוסי זמיר

עמית סגל מודה שיש לו גישה ספקנית לגבי תיקי נתניהו. והוא לא מתכוון להתנצל על זה

הטענות שהוא שופר של נתניהו, האלימות של הימין מול זו של השמאל, האג'נדה של העליון והחסימות בטוויטר • וגם, למה בעצם כל כך קל להוציא אותו מהכלים כשמזכירים לו את אבא שלו • הפרשן הפוליטי של חדשות 12 מסכם שנה סוערת במיוחד ולא חוסך ביקורת גם מחבריו לתקשורת ● "אוף דה רקורד"

הנקראות של תש״פ - טק / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

10 כתבות הטכנולוגיה הנצפות ביותר של השנה

איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט של 450 מיליון דולר ● מה כל כך מסוכן באפליקציית זום ● הוויברטור הרובוטי שהביא את הסקס-טק ל-CES ● ראיון עם מפקד היחידה הסודית שתספק מודיעין בזמן אמת לחיילים בשטח ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; הנאסד"ק ירד בכ-1%

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב  ● בורסות אסיה רשמו בעיקר עליות בעקבות המשך התחזקותו של היואן הסיני ביחס לדולר

סניף דיסקונט מרכנתיל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הקשר האוסטרלי: פרשת העלמות מס חדשה קמה לתחייה ומגיעה עד לפתחו של בנק דיסקונט

העסקים של משפחת בינטר מסידני קרסו והובילו לפרשה שצריכה להטריד גם את בנק דיסקונט • "גלובס" בעקבות החקירות, ההלשנות, המסמכים, השמות הבדויים, והשאלה: איך מערכת הבנקאות הישראלית מסתבכת שוב בפרשות חובקות עולם של העלמות מסים ● תחקיר גלובס

פרויקט האושר / צילום: גלובס

סוד האושר: איך אפשר להפוך מדינה למאושרת?

לרגע אחד קטן וחגיגי החלטנו לעצור ● להפסיק לדבר על הסגר ועל נתוני התחלואה, על מדינות אדומות וכתומות, ולחזור לדבר על רווחה, על אושר ועל מדינות כחולות ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד

הנקראות של תש״פ - המשרוקית / צילום: אפרת לוי, גלובס

מהשכר של נתניהו ועד תמלוגי הגז: בדיקות המשרוקית הכי נצפות השנה

כמה מובטלים באמת יש בישראל ולמי כדאי להאמין? ● השכר הפנטסטי של נתניהו, או: איך יוצרים אחיזת עיניים ● כמה מכספי הגז באמת הגיעו עד היום לציבור ● האם מתנהלת נגד גנץ חקירה על קבלת 50 מיליון שקל בלי מכרז? ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

נחלה במושב. לרשות המקומית יותר משתלם שהרוכש ישלם את ההיטל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי צריך לשלם היטל השבחה כאשר רוכשים בעלות בנחלה

החלטת ועדת ערר קבעה שהמדינה, המוכרת של הקרקע, תשלם את היטל ההשבחה ולא הרוכשים של הנחלה, אך נראה שיכולות להיות פרשנויות אחרות

ד"ר טל בן שחר / צילום: Laura Pedrick

ד"ר טל בן שחר: "לא נולדתי מאושר - אבל אני עובד על זה"

ד"ר טל בן שחר, מייסד האקדמיה ללימודי אושר, אומר שאושר הוא כמו יופי: "אי אפשר להגדיר אותו, אבל יודעים כשהוא שם"

וואן ונדרבילט. שוק של שוכרים  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מגדל המשרדים מעל גרנד סנטרל במנהטן נחנך בעיתוי גרוע

בניין One Vanderbilt של חברת SL Green נבנה בעלות של 3 מיליארד דולר וכעת יצטרך להתמודד עם אתגרים קשים באכלוס

תיירים על חופי אבו דבי, איחוד האמירויות / צילום: Kamran Jebreili, AP

בקרוב: גוף ממשלתי לאיתור שת"פים והשקעות מהאמירויות יפתח סניף בת"א

מדובר במשרד בינלאומי ראשון של משרד ההשקעות באבו דאבי (ADIO), גוף ממשלתי של הנסיכות העוסק בחיפוש שיתופי פעולה והשקעות ● על פתיחת המשרד הוחלט בעקבות מגעים עם Invest in Israel במשרד הכלכלה והתעשייה ועם עוד גופים ישראליים תוך מיקוד בתחומי חדשנות וטכנולוגיה

פרופ’ ענבל גושן / צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תאי המוח שמחליטים מה נזכור גם בעוד שנים

לאורך שנים חוקרי זיכרון ביטלו את תפקידם של תאים מסוימים במוח בתיוק זיכרונות • פרופ' ענבל גושן מגלה אותם מחדש

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

ה-CDC הופך את ההנחיות: אנשים ללא סימפטומים ייאלצו להיבדק

לפי ההנחיה החדשה, גם אנשים שאין להם כלל תסמינים, אולם היו בקשר הדוק עם חולה קורונה - יזדקקו לבדיקה ● מומחים הדגישו בעבר שוב ושוב את חשיבותה של הבדיקה, גם לאנשים שלא מדווחים על סימפטומים

דיג בפיורד בנורבגיה / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה כולם בסקנדינביה כל כך מאושרים ואיך זה קשור למלחמה בקורונה

למה בדירוגי האושר והרווחה הבינלאומיים מדינות סקנדינביה תמיד מגיעות ראשונות, מדוע יש כל כך הרבה דירוגים כאלה, והאם יש בכלל דרך נכונה למדוד ● וגם: מה הקשר בין רמת האושר של המדינה לבין האופן שבו היא מתמודדת עם משבר הקורונה? ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

עמק יזרעאל. יישובים בפריפריה זכו פחות בקרקעות   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צדק חלוקתי בגבולות המוניציפליים? המחקר שמגלה שזה קורה בעיקר במרכז הארץ, ובעיקר ליהודים

מחקר חדש בדק יותר מ-90 החלטות של ועדות הגבולות בין השנים 2003 ל-2016 • אף שמטרתן הייתה להעביר שטחים לרשויות חלשות - רוב המרוויחות הן רשויות יהודיות במרכז, שהיו מקורבות לשר הפנים באותה עת

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב

לפי דיווח ברויטרס, נשיא ארה"ב יחתום ביום ראשון על צו שתוציא מחלקת המסחר האמריקאית שיאסור להוריד בארה"ב את האפליקציות הסיניות

הנקראות של תש"פ - המשבר האקולוגי / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

8 כתבות המשבר האקולוגי הנצפות ביותר של השנה

מה המשמעות של עוד כמה מעלות חום ● המחיר האקולוגי של ההתמכרות לבגדים ●  הקורקינט הוא יותר מזהם ממה שחושבים ● איך עדיין אפשר לבלום את משבר האקלים ● ועוד ארבע כתבות שהכי אהבתם השנה

ד"ר ברק עקביוב  / צילום: איל יצהר, גלובס

חזית חדשה במלחמה בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה

בקשה למענק מחקר שחזרה עם הערה "זה לא יעבוד לעולם" הובילה את ד"ר ברק עקביוב לפתח שיטה חדשנית לתכנון תרופות אנטיביוטיות ● התקווה היא שהיא תיתן מענה למחסור בתרופות יעילות חדשות

ד”ר חיים זיכרמן / צילום: איל יצהר, גלובס

"ההסללה של החרדים לערים נפרדות הייתה טעות"

מצוקת הדיור של הציבור החרדי לא תיפתר בקדנציה הזאת, אף שנציגי הציבור ממלאים את התפקידים הבכירים בתחום הנדל"ן, כך סבור ד"ר חיים זיכרמן, ראש בית הספר לנדל"ן בקריה האקדמית אונו