גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"היתרון שיש לרמי הבריא הוא שרמי הנכה נושף חזק בעורפו"

לרמי ברכה, מנהל-שותף ב"פיטנגו", לא היתה כוונה לוותר על הזהות השלמה שאיבד באותו יום גורלי במארס 1983, כשעלה על מוקש ■ "החלטתי לרוץ אחרי רמי הבריא - בלי רעש, כדי שלא יידע שיש לו יותר כלים להשיג אותי"

רמי ברכה (48), מנהל-שותף בקרן ההון סיכון "פיטנגו", היה באותו יום גורלי במארס 1983, קצין צנחנים צעיר. מזג-האוויר ביום ששינה את חייו היה קר וקודר. כאילו ניבא את הבאות לקרות לו ולכמה חיילי גדוד 890 של הצנחנים.

"יצאנו לפעילות מבצעית, בעקבות התרעת מחבלים באזור עין-זחלתא", מספר ברכה בראיון אישי ל"גלובס". "האזור הזה היה 'המערב הפרוע'. היה שם הכול מהכול: סורים, דרוזים, נוצרים, מוסלמים, מחבלים, ומכולם צריך היה להיזהר. יצאנו בשני כוחות, בפיקודו של המג"ד בוגי יעלון, לימים הרמטכ"ל ה-17. אני הייתי בכוח השני, המחלץ. הכוח הראשון הבחין בווילה מבודדת וביקש לסרוק אותה. איך שהוא הגיע אליה, חבר שלי קובי גולדנברג והקשר שלו עלו על מוקש. יתר החיילים בכוח היו בטוחים שיורים עליהם והתחיל בלגן שלם. אחד החיילים שרץ לחלץ עלה גם הוא על מוקש. שלושתם איבדו את כף רגלם.

"ואז קראו לנו. ראינו את הפצועים מוטלים בשטח. ראיתי את קובי שוכב מדמם. הלב נקרע לי. התחלנו להיכנס בזהירות לשטח הממוקש, בלי ציוד מתאים לפירוק מוקשים. הלכנו בטור. הייתי השלישי. לפני שהגענו אל הפצועים עקפתי את הסמל שהלך אחרי מפקד הכוח, שרון דוידוביץ'. בדיעבד, זאת הייתה החלטה גורלית. שרון ירד מהטרסה היישר אל הפצועים, ואני שירדתי אחריו עליתי על מוקש.

"האמת, לפני שהנחתי את הרגל על האבן שהסתירה את המוקש, הרגשתי שמשהו לא בסדר. האינטואיציה אמרה לי לא, אבל הלכתי אחרי המפקד. הוא כנראה דרך על האבן בצד שלא הפעיל את המוקש ואני בצד שהפעיל, ושילמתי על זה. עפתי שבעה-שמונה מטרים קדימה, היישר אל תוך שדה המוקשים. שתי הידיים התרסקו לי, וראיתי שאין לי גם כף רגל. הייתי בהכרה מלאה".

"הרגשתי כמו 'באגס באני'"

צלקות הקרב ניכרות היטב בגופו של ברכה עד היום: תותבת ברגל שמאל, תותבת ביד ימין ויד שמאל מוגבלת במידה מסוימת. "הפקתי לקחים ממה שקרה לי ושום דבר לא יכול לעצור אותי היום", הוא אומר בחיוך ענק. "אגב, מאירוע זה הפקתי את אחד הלקחים החשובים ביותר בחיים שלי: אין כמו האינטואיציה שלך", הוא מוסיף. אבל יום הזיכרון לחללי צה"ל מחזיר אותו לימים השחורים ההם של המלחמה, לפעילויות המבצעיות שלאחריה, לשדה המוקשים, לפציעה הקשה ולתקופת השיקום הממושכת בתל-השומר.

*מה עבר עליך בשדה המוקשים?

"תוך שנייה קלטתי שאני נמצא במציאות שונה לגמרי. לפני רגע ריחמתי על קובי ופתאום אני מרחם על עצמי. ניסיתי לא להיכנס לפאניקה. אחרי שראיתי שכל האצבעות ביד ימין עובדות, אמרתי לעצמי שאסור לי לאבד את ההכרה כי אני צריך להגיד לרופא שלא יקטע לי את כף היד, שרק יתקן את החיבור. יד שמאל הייתה נפוחה ותלויה. בשדה המוקשים חשבתי לעצמי, שכמו במשחק דוקים עשיתי מהלך שהטיס את הדוקים לשמיים. לא הזזתי דוק אחד, פוצצתי את האימאימא של הדוקים. זה היה דיכאון".

*אתה זוכר איך חולצת משם?

"בוגי הורה לא להיכנס לשטח הזה כדי לא לסכן עוד חיים. הוא הורה לחובש מנחם פקמן, שגם קיבל על זה צל"ש, ולמ"פ שרון, שכבר היו בתוך השטח ולמזלם לא עלו על מוקש, לטפל בפצועים ולחלצם. כעבור שעה היינו במסוק בדרך לרמב"ם. במסוק איבדתי את ההכרה לסירוגין. מדי פעם הייתי מתעורר מטפטופי הדם של הפצוע ששכב מעליי. ברמב"ם איבדתי את ההכרה לגמרי. הוגדרתי פצוע קשה בשל איבוד הדם. התעוררתי אחרי הניתוח".

*מה הרגשת כשהתעוררת מהניתוח?

"כשהעירו אותי בכיתי. בכיתי הרבה גם אחר-כך. הייתי בן 21, בלי רגל שמאל, בלי יד ימין ועם יד שמאל מוגבלת. זה היה מדכא. הייתי חבוש כולי. חשבתי שנגמרו לי החיים. הרגשתי כמו 'באגס באני' שדרסה אותו משאית. כעסתי מאוד על הרופא בגלל קטיעת היד. התעקשתי שיסביר לי למה היה לו חשוב כל-כך להוריד אותה. הוא אמר לי שאני צריך להגיד תודה שהוא לא הוריד לי גם את השנייה, ושזאת הייתה הדרך להציל את חיי. זה כאב לי מאוד".

*איך התמודדת עם הכאב הפיזי?

"הכאב הפיזי היה עצום. לא יכולתי לנשום מרוב כאב. המורפיום לא עזר. ביקשתי שירדימו אותי. אמרו שאי-אפשר. התחילו לי פנטזיות. באחת מהן ראיתי אביר גדול כמו ב'מונטי פייטון', שבא להוריד לי את הראש. מיד פתחתי את העיניים כדי שהוא ייעלם. בפנטזיה אחרת, זו שהפיחה בי תקווה, ראיתי את עצמי עומד עירום עם גוף יפה, עם כפפה שחורה על יד ימין וגרב שחורה על רגל שמאל. כשהתעוררתי מהחלום החלטתי לעבור למוד של חיים. זהו, נגמרה תקופת האבל ומתחילים החיים".

*מה הזיכרון הראשון שלך מהמלחמה?

"יום אחד ספציפי. קשה מאוד. טנקים סורים ירו עלינו. הרגשנו כמו ברווזים במטווח. גם השמש הייתה חזקה בעיניים. נלחצנו. אבל אז אני שומע בקשר שריונרים ישראלים מדברים ברוגע מטורף, מסבירים אחד לשני איך לטווח בחזרה את היורים. זה נתן לי תחושת גאווה גדולה מאוד. הטנקים הסורים המשיכו לירות לעברנו, הצטופפנו כמה חירניקים בנגמ"ש, וחבר שלי, ירמי, נהרג מרסיסים של פגז".

*איך הרגשת במלחמה השנייה?

"מצד אחד יש את האינסטינקט הלוחמני של גאוות היחידה. אתה סופר את ההרוגים של האויב כמו איזה דביל. מצד שני, כמו שנדב בני בן ה-11 אומר, 'אני לא מבין בשביל מה נלחמים בכלל'. כולנו זמניים פה, בשביל מה המנהיגים שלנו מושכים זמן. יאללה שישיגו שלום".

רמי ברכה, מנהל-שותף קרן הון סיכון
1982. סיום קורס קציני צנחנים. רמי ברכה מקבל את הדרגות מהרמטכ"ל רפאל איתן

"אתרגל אבל לא אסתגל"

אחרי שלושה שבועות ברמב"ם הועבר ברכה לשמונה חודשי שיקום בתל-השומר. "בהתחלה הייתי ציני. עד שהפגישו אותי עם גשש דרוזי שאיבד את מאור עיניו, את שתי רגליו ואת שתי ידיו. הוא חייך אליי, ואני התביישתי ברחמים העצמיים שלי. השיקום שלי החל כשראיתי שאני מסוגל לעשות מה שאני רוצה. אחת התובנות שלי היא שהכול מתחיל ונגמר בראש, שהחיים זה מה שאתה עושה מהם".

*איך הייתה ההסתגלות לנכות הפיזית?

"בהתחלה אמרתי 'אתרגל אבל לא אסתגל', כי להסתגל זה לוותר על הזהות השלמה שלי. נלחמתי בזה. היתרון היחידי שיש לרמי הבריא על רמי הנכה הוא שהאחרון נושף חזק בעורפו. אני יודע שפספסתי ועליתי על מוקש, אבל אני מאחורי רמי הבריא ומתכוון לרוץ אחריו - בלי רעש, כדי שלא יידע שיש לו יותר כלים להשיג אותי. זאת הייתה המטרה שלי בחיים".

*איך זה בא לידי ביטוי?

"עם האוכל בא התיאבון. לפני הפציעה הייתי טניסאי מקצועי. שיחקתי במכבי ת"א. אחרי הפציעה, התחלתי להיות אגרסיבי עם ספורט. חזרתי לטניס, לחדר הכושר, לסקי, ובחמש השנים האחרונות אני עושה גם 'קייט-סרפינג'".

*קייט-סרפינג הוא ספורט אתגרי.

"בהתחלה לא היה קל. קרה שעפתי והיד נשארה באוויר. יכולתי להיות טוב יותר לו היו לי זוג ידיים ורגליים, אבל הכול אפשרי".

*איך הכרת את אשתך?

"פגשתי אותה ב-1989. לא הייתה לי בעיה לצאת לבר בת"א עם חולצה קצרה שחושפת יד תותבת. גילי, הבעלים של הבר וחבר, אמר לי, 'אתה רואה את הבלונדינית בסוף הבר? היא שואלת עליך'. ולה הוא אמר, 'את רואה את ההוא, הוא שואל עליך'. כך נוצר השידוך. תמי ואני נשואים מ-1992 ומגדלים בנס-ציונה שלושה ילדים: מיכאלה, איליי ונדב".

*יש לא מעט פצועים שמודים כי בזכות הפציעה הם אנשים טובים יותר.

"בשנים האחרונות אני נהנה מעצמי, אולי גם מהפציעה. אם לא הייתי נפצע, היה לי כיף והייתי נהנה מהחיים, אבל בטח לא הייתי הולך לאוני' ודוחף את עצמי קדימה. הייתי עצלן".

"אני אוהב את עצמי"

ברכה לא יודע אם פילוסופיית הניהול שלו בפיטנגו - קרן הון סיכון מהמובילות בישראל, עם הון מנוהל של 1.3 מיליארד דולר - מושפעת מסיפור הפציעה שלו. "אני כבר לא רואה את הנכות הפיזית שלי. אני באמת ובתמים רואה את עצמי כאדם לא מוגבל. אני אוהב את עצמי", הוא אומר. "עם זאת", הוא מסייג, "ייתכן שהפציעה השפיעה עליי בפרופורציות. יש לי פרופורציות בריאות יותר. אם תבוא חברה שהשקענו בה ותגיד לי, 'אל תשאל קרה אסון', אתכונן לרע מכל ואכיל אותו. אבא שלי, שנפטר מהתקף לב קצת אחרי הפציעה שלי, תמיד אמר לי 'העיקר הבריאות'. אחר כך אמר, 'לעזאזל הבריאות, העיקר החיים'. אם דברים לא בסדר, אז מה. הכול זמני. גם החיים. צריך לצחוק וליהנות מכל רגע".

*אמרת שאחד הלקחים הוא להקשיב לאינטואיציה. איך זה בא לביטוי בעסקים?

"פיטנגו רואה כאלף חברות להשקעה בשנה. אולי רק 10-15 מהן יעשו אקזיט. שמי ההיי-טק הישראלי מוארים בפצצות תאורה, אבל הן בעצם מוקשים. ולכן, האינסטינקט הראשון שצריך להיות בתחום הוא של חיה נרדפת. לרוץ כמו צבי, הכי מהר שאפשר מסיטואציה או השקעה לא טובה. לא להיות במקומות שלא רוצים להיות בהם. בכדי לא לפספס אקזיטים טובים בעתיד, יש את האינסטינקט השני: הצייד. האריה. להסתכל על השמיים ולזהות את המטאורים שנופלים מהם. בקיצור, אני מוכן להפסיד כמה חברות טובות מאשר להשקיע בכל חברה שאני רואה. מה שיפה בפיטנגו, שכולנו חושבים אותו דבר".

*מדוע בחרת בלימודי משפטים?

"לפני הפציעה היה לי חלום להיות שושואיסט. לא תכננתי ללמוד. כשהמציאות טפחה על פניי, הלכתי ללמוד משפטים כי זה תחום נחשב, פרקטי ולא מצריך ידע קודם. עשיתי תואר ראשון בארץ ושני בניו-יורק. הייתה לי קריירה קצרה בייצוג חברות ישראליות במשרד עו"ד בוול סטריט. אחר-כך עשיתי תואר שני במינהל עסקים באינסייד. ב-1996 הצטרפתי כשכיר לפיטנגו וב-2000 הפכתי לשותף-מנהל".

*איך קיבלו אותך לפיטנגו בלי ניסיון?

"לראיון עבודה בפיטנגו הגעתי בחליפה ובעניבה אדומה. חמי פרס ורמי קליש אמרו לי שגם הם יודעים להתלבש יפה. לא הבנתי כלום בטכנולוגיה. הייתה לנו כימיה טובה והתקבלתי בגלל הקסם שלי. גם חמי וגם רמי הם אנשים שיודעים את מי הם רוצים לידם, וגם אני. חמי אמר לי, 'אנחנו הולכים לעשות כיף'. וזה התאים גם לאג'נדה שלי. אני לא מקריב את היום בשביל המחר".

*אתה ''נותן עדיפות ליזמים נכי צה"ל או לבוגרי יחידות קרביות?

"לא אתן עדיפות לטייס, ולא אפסול יזם שלא שירת בצבא".

רמי ברכה, מנהל-שותף קרן הון סיכון
2010. "החיים זה מה שאתה עושה מהם". ברכה עושה קייט-סרפינג

עוד כתבות

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג