גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חשד: דני דנקנר נתן שוחד לראש מינהל מקרקעי ישראל יעקב אפרתי שקידם פרויקטי נדל"ן של תעשיות מלח

גלובס tv (עדכונים שוטפים) - ככל הנראה, מדובר בקרקעות בעתלית (ראו רקע בכתבה) ■ ביהמ"ש האריך ב-5 ימים את מעצרם של דנקנר, יו"ר הפועלים לשעבר ומנכ"ל אריסון החזקות בהווה, ושל אפרתי, ראש המינהל לשעבר ■ השופט: "מדובר במעשים חמורים ביותר" ■ צפו בדנקנר מגיע לביהמ"ש

דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר וכיום מנכ"ל אריסון החזקות, נעצר היום (ד') בחשד למעורבות בפרשת שוחד. כמו כן נעצר ראש מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, יעקב אפרתי. השניים משתתפים בשעה זו בדיון במעצרם בבית משפט השלום בראשון-לציון.

המשטרה מבקשת להאריך ב-5 ימים את מעצרם של השניים. דנקנר אמר הערב בפתח הדיון בבית המשפט: "אני מכבד את החקירה, ומעבר לכך לא אומר דבר".

השופט אברהם הימן קיבל את עמדת המשטרה והורה על הארכת מעצרם של דנקנר ואפרתי ב-5 ימים, עד 25 באפריל. לדבריו, "אני סבור כי לא יהא זה נכון להורות על שחרורו של דנקנר. על-פי חומר החקירה מדובר במעשים חמורים ביותר". עוד אמר השופט כי "יש אינטרס ציבורי לתת למשטרה את מלוא האפשרות למצות את החקירה בלי הסיכון שתשובש".

לדברי השופט, "נוכח החשד המצוי לפניי בדבר מעורבותו של דנקנר במעשי שחיתות כה חמורים, אני נעתר לבקשת המשטרה במלואה".

כמו כן אמר השופט כי כאשר הוא בוחן את החשדות שבחומר החקירה בעין "ראייתית-משפטית", הרי ש"החשדות קיימים ואף למעלה מכך".

לגבי אפרתי ציין השופט כי "יש לתת למשטרה את מלוא האפשרות לחקור בלי שיהיה חשש לשיבוש החקירה". הוא ציין את מורכבותה של הפרשה ואת המספר הרב של הגורמים המעורבים בה, ואמר באשר לחומרת המעשים: "די בעיון בבקשת הארכת המעצר כדי להבין במה מדובר".

דנקנר חשוד במתן שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מירמה והפרת אמונים בתאגיד, הלבנת הון ועבירות מס.

אפרתי חשוד בעבירות של לקיחת שוחד, מירמה והפרת אמונים. על-פי החשד, בין השנים 2001 ל-2008, בעת שכיהן כראש המינהל, קיבל אפרתי שוחד מדנקנר בכל הקשור למקרקעין של חברת תעשיות מלח שבשליטת משפחת דנקנר. בנוסף לקח אפרתי על-פי החשד שוחד על מנת להיטיב עם פרויקטים שונים, שענייניהם טופלו באותה עת גם במינהל מקרעי ישראל.

על-פי החשד, דנקנר נתן את השוחד לאפרתי ככל הנראה כדי לשנות את הייעוד של הקרקעות שבבעלות משפחת דנקנר מחקלאות לבנייה.

רקע/ משה ליכטמן: הבית, הבריכות והמשרדים

הבית במתחם חברת המלח - מדובר בבית מגורים שבנה דני דנקנר לפני כ-9 שנים, במתחם חברת המלח בעתלית. כיום גרה בבית גרושתו של דנקנר.

מדובר בבית ישן ששימש את מגורי פועלי חברת המלח. דני דנקנר רכש מחברת המלח את הבית ואדמה סביבו, ושם הקים בית מגורים גדול. מספר תושבים וכן התנועה לאיכות השלטון טענו כי אי-אפשר כלל לקבל היתר בנייה לבית. נודע כי דנקנר, שנתמך על-ידי כרמל סלע, ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, ניסה להכשיר את הבית אך לא הצליח. בכל מקרה, הבית, על קרקע של המינהל, עומד על תילו עם טענות חמורות על חריגות בנייה.

הסכם בריכות המלח - הסכם שבו תמך אהוד אולמרט, כשהיה שר התמ"ת והממונה על המינהל, להפשרת קרקעות מסיבית של קרקעות חברת המלח לטובת בנייה למגורים, הן בעתלית והן באילת. בעקבות ביקורת ציבורית חריפה, כולל של מבקר המדינה, ולמרות הלחצים שהופעלו על המינהל, יוזמה זו נעצרה בסופו של דבר על-ידי היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין. יש לציין כי מימון רכישת בנק הפועלים נשען על חוות-הדעת שייחסה לקרקעות חברת המלח ערכים גבוהים. ‏

בחוות-דעת של יועמ"ש קק"ל, שנמסרה למועצת מקרקעי ישראל ב-2003, הקצאת הטבות הקרקע לדנקנר במסגרת שינוי הייעוד היתה פסולה, והעניקה לחברת המלח הטבה פסולה של עשרות מיליוני שקלים.

משרדי חברת המלח בעתלית - המבנה יושב בתוך מתחם חברת המלח, והוקם לפני כ-6 שנים, וגם לגביו נטען כי הוא נבנה ללא היתר והוכשר בדיעבד, כולל בשתיקה של צמרת המינהל.

מי שהיה אחראי על הפיקוח במינהל מקרקעי ישראל באותו זמן הוא מיכה גזית, המקורב לדני דנקנר ולאלון אחיו, וקודם לתפקיד סגן מנהל מחוז חיפה.

פרשת הולילנד: עו"ד פטמן מבטיח ש"שולה זקן תשוב בשבוע הבא"

בתוך כך, פרקליטה של שולה זקן, עו"ד מיכה פטמן, מסר היום אחר-הצהריים במסיבת עיתונאים הודעה בפרשת הולילנד, אותה הגדיר מוקדם יותר כ"דרמטית". פטמן, שפגש בימים האחרונים את זקן בארצות-הברית, התייחס לטענות על מעורבותה לכאורה של זקן, מנהלת לשכת אולמרט לשעבר, בפרשת הולילנד ובפרשיות נוספות.

לדברי פטמן, "בימים האחרונים נפוצו שמועות ורכילויות בכלי התקשורת על מגעים שנוהלו עם שולה זקן להסכם עד מדינה בפרשת הולילנד. לאור זאת מצאנו לנכון להוציא הבהרה זו כדי להעמיד דברים על דיוקם.

"כידוע, נגד זקן מתנהל משפט בימים אלה. זקן שוהה כעת בחופשה משפחתית בחו"ל, שקיבלה את אישור בית המשפט. חזרתה לארץ התעכבה בשל נסיבות שונות. בנוסף, זימונה לחקירה בארץ אינו דחוף. היא תשוב לארץ בשבוע הבא.

"כידוע, אהוד אולמרט הקדים את שובו לארץ עם פתיחת החקירה, אך טרם זומן לחקירה עד היום. זקן תגיע לארץ בשבוע הבא ותהיה זמינה לכל חקירה בכל מועד, על-פי שיקול-דעת החוקרים. נשמח תמיד לעמוד לרשות המדינה ולסייע לה לעשות את הדבר הנכון. בכוונת זקן למסור גירסה ברורה בפרשת הולילנד ולהעמיד את עצמה לרשות החוקרים.

"הפרסומים כי זקן תחתום על הסכם עד מדינה בפרשת הולילנד הם הבל-הבלים, והם מצערים את זקן ואת בני משפחתה. המשטרה והפרקליטות צריכים לבדוק למי יש אינטרסים לפרסם את הפרסומים המטעים האלה.

לסיכום, עו"ד פטמן הכחיש את החשדות המיוחסים למרשתו, ואמר כי "הגברת זקן מקווה כי החוקרים ישתכנעו באמיתות טענותיה בפרשת הולילנד ובפרשות האחרות, וכי האמת תצא לאור".

הפרקליטות: אין מגעים עם זקן

מפרקליטות המדינה נמסר מוקדם יותר כי "בעקבות פניות כתבים נבקש להבהיר כי אין אמת בפרסומים לפיהם המשטרה או הפרקליטות מקיימים או קיימו מגעים עם שולה זקן, וממילא הגורם העומד מאחורי הפרסומים אינו המשטרה או הפרקליטות. לעניין זה, העובדה היחידה המשקפת את המציאות היא כי נמסר לזקן זימון לחקירה כבר לפני למעלה משבוע, וכידוע היא טרם התייצבה".

הרל"שית שהסתבכה בפלילים

פרשת הולילנד, שבמסגרתה חשודה שולה זקן ששימשה כמתווכת בהעברת כספי שוחד מיזמי פרויקט הולילנד לפטרונה, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, כדי שיסייע בקידום הפרויקט, היא הפרשה השלישית שבה מסובכת ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר.

ביולי 2009 הוגש נגד זקן, ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, כתב אישום בפרשת המינויים ברשות המסים בעבירות של מירמה והפרת אמונים, תיק המתנהל כעת בבית המשפט. זקן מואשמת כי תיווכה בין אנשי העסקים, הנמנים עם מקורביה, לבין ראשי רשות המסים, כדי שיופחתו סכומי המסים שנדרשו אנשי העסקים לשלם. כמו כן, מואשמת זקן בשיבוש חקירה של אחיה, יורם קארשי, המואשם גם הוא בפרשה, ובמעורבות במינויים של בכירים, בעת שהיתה ראש לשכתו של אולמרט במשרד האוצר ואחר כך במשרד ראש הממשלה.

כעבור חודשיים, בספטמבר 2009, הוגש נגד זקן כתב אישום נוסף, הפעם במסגרת פרשת טלנסקי ובקשר לעבודתה לצדו של אולמרט. במסגרת פרשה זו מואשמת זקן בקבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מירמה והפרת אמונים והאזנת סתר.

לפי כתב האישום, המתנהל כעת בבית המשפט, תיווכה זקן בהעברת כספים בלתי כשרה מטלנסקי לאולמרט. עוד נטען כי זקן היתה מעורבת ביחד עם עו"ד אורי מסר, בניהול "הקופה הסודית", שבה נשמרו מאות אלפי דולרים שקיבל אולמרט מטלנסקי ומאחרים.

זקן מואשמת בכתב אישום זה גם בעבירה של ביצוע האזנות סתר. נטען כי בזמן עבודתה היא נהגה להאזין לשיחותיו של אולמרט באורח שיטתי, בעצמה ובאמצעות פקידות בלשכתה, הנתונות למרותה. זאת, מבלי שאולמרט או הצד השני לשיחה התירו לה לעשות כן.

צ'רני, קלנר ושטרית שוחררו למעצר-בית

בתוך כך, בית משפט השלום בראשון-לציון שיחרר הבוקר למעצר-בית את אנשי העסקים הלל צ'רני ואביגדור קלנר ואת מהנדס עיריית ירושלים לשעבר אורי שטרית, מהחשודים המרכזיים בפרשת הולילנד. על-פי החלטת בית המשפט, השלושה ישהו במעצר-בית בן 10 ימים בתנאים מגבילים.

בתוך כך, צפוי להיחקר ואולי להיעצר בימים הקרובים בכיר לשעבר ברשות המסים.

עוד כתבות

מטיילות עם מסכות בחומה הסינית / צילום: Andy Wong, Associated Press

שורה של מקרי דבר התגלו בסין. האם העולם צריך לדאוג ממגפה נוספת?

בחודש האחרון חלו בדבר כמה תושבים באזורים שונים בסין ונמצאו חולדות שמתו מהחיידק ● השלטונות הכניסו השבוע את אחד המחוזות לסגר והכריזו על מצב חירום ● כל הסיבות לפחד מדבר וכל הסיבות להירגע

אלדד פרי / צילום: איל יצהר

גל הדף נוסף בפרשת אלדד פרי: חשדות נגד חברה שנתנה הלוואות ל-169 רוכשים

משרד הבינוי והשיכון פתח בהליך מינהלי נגד חברת "בונוס" שהעניקה אשראי לפעילות של קבוצת רכישה בשם "פרי הורייזן" שארגנה קבוצת אלדד פרי בבת ים ● ההליך נפתח בחשד להפרות חוק המכר

טינה צ’ן, עורכת דין, ונשיאה ומנכ”לית של Time’s UP / צילום: אתר Times Up

"הקורונה מקשה על שמירת שוויון במקום העבודה": טינה צ'ן, ממובילות #metoo, על הטרדות גם בעבודה מרחוק

טינה צ'ן, אחד הקולות הבולטים של תנועת metoo# ומנכ"לית Time's Up, מדברת על הטרדה בעבודה מרחוק ועל הפגיעה של המגפה ברשת הביטחון של נשים • לדבריה, "יש לנו חשש שנשים חוששות עכשיו יותר לדבר על הבעיות. ראינו את זה לפני עשר שנים במשבר הפיננסי"

דני רופ / צילום: יעל צור

לאחר הפיטורים מחדשות 13: דני רופ מצטרף ל-ynet

רופ יגיש מידי בוקר וידאו עם תחזית יומית ושבועית ● רופ: "בעידן של היום מיליוני אנשים צורכים את המידע בעיקר באינטרנט ובמובייל"

ערן דוד, בעלים של עסק להתקנת מערכות מולטימדיה ואביזרים לרכב     / צילום: תמונה פרטית

"המדינה תיכנס לכאוס אמיתי בעוד חצי שנה. עסקים פה יקרסו על ימין ועל שמאל"

לערן דוד יש עסק להתקנת מערכות מולטימדיה ואביזרים לרכב בפתח תקווה ● "המשבר הגיע במרץ 2020 וריסק אותנו לגורמים. חטפתי את המכה ביום אחד, בבום" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

שיטת הבדיקות שנבחרה בנתב"ג - לא מהירה ולא יעילה

'שיטת הפולינג' (איגום) שאושרה לשימוש בישראל באוגוסט לא חפה מבעיות, הבדיקה עלולה להיות בעלת רגישות נמוכה יותר ולפספס חולים ● חשוב מכך, שיטת הפולינג מיועדת לימי שגרה, וברמת התחלואה הנוכחית היא לא יעילה, ובאופן כללי לא יכולה להתבצע כשאחוז החיוביים באוכלוסייה גבוה מ-5%

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; הנאסד"ק השלים זינוק של 11% ברבעון השלישי של השנה

בסיכום חודש ספטמבר מדד הנאסד"ק איבד 5.2% ● פגישה בת 90 דקות בין שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין לבין יו"ר בית הנבחרים פלוסי הסתיימה ללא תוצאות ● מכירות הבתים שבהמתנה בארה"ב זינקו ב-8.8% בחודש אוגוסט ● הכלכלה האמריקאית רשמה התכווצות של 31.4% בתוצר ברבעון השני

בורסת טוקיו / צילום: רויטרס

עליות באירופה; הופסק המסחר בבורסת טוקיו בצל תקלה טכנית

בורסות סין הונג קונג וקוריאה סגורות לרגל חג ● החוזים העתידיים בוול סטריט מטפסים בעד 0.7% ● חברת האופנה H&M דיווחה כי החמור ביותר בנוגע למשבר הקורנה מאחוריה והציגה תוצאות טובות לרבעון השלישי

צוותי רפואה במחלקת הקורונה התת קרקעית בשיב"א נערכים לקבלת מטופלי קורונה / צילום: Maya Alleruzzo, Associated Press

זעקת הפנימאים: "צריכים להתחנן לתנאים שיאפשרו לנו להילחם במלחמת הישרדות, שלא רואים את הסוף שלה"

מנהלים של מחלקות פנימיות בבתי חולים קיימו הערב מסיבת עיתונאים שבה הזהירו מההשלכות של דרישות הממשלה מהם ● פרופ' אבישי אליס: "מה שמוסתר מעיני הציבור זו הירידה הדרסטית של יכולת בתי החולים לטפל בחולים השגרתיים"

כביש 6 / צילום: תמר מצפי

משרד התחבורה מקדם נתיב שיתופי חדש בכביש 6 בתמורה להוזלת תעריפים

שרת התחבורה רגב מקדמת הקמת נתיב תחבורה שיתופית וציבורית בכביש 6 • היוזמה להוזלת התעריפים והארכת הזיכיון עוררה התנגדות מהאוצר והמו"מ עם הזכיינים נקלע למבוי סתום ● מקורבים לרגב: נקדם מכרז אם לא תהיה הוזלה בדמי המנוי

אייזיק דבח, המנכ"ל ובעל השליטה בדלתא גליל / צילום: אמיר לוי - ניו יורק

מצטרף לגל בבורסה: אייזיק דבח מתכנן להנפיק את דלתא ישראל

דלתא עדכנה על הגשת בקשה לקבלת היתר מרשות ני"ע לפרסום תשקיף של דלתא ישראל על בסיס הדוחות הכספיים של הרבעון השני של השנה, ומסמכים נוספים בקשר להנפקה האפשרית

אפליקציה של Kucoin – בורסת הקריפטו מסינגפור שנפרצה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שוק הקריפטו מתקרר? המסחר בביטקוין צנח לשפל של שנתיים

יתרות הביטקוין בבורסות הקריפטו בעולם צנחו בספטמבר לרמות הנמוכות ביותר מאז נובמבר 2018 ● מנגד, שתי החברות הוותיקות בתחום בישראל מדווחות על עלייה בהיקפי המסחר בביטקוין בחודשים האחרונים

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

כמעט 920 אלף דורשי עבודה בישראל, מעל חצי מיליון בחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

ח״כ יזהר שי / צילום: אלעד מלכה

"חוק לא ראוי ולא נחוץ": חברי כחול לבן מתנצלים בפני הבוחרים

השר יזהר שי יצא נגד תמיכת המפלגה בחוק ההפגנות וכתב בהודעה לחברי המפלגה כי הוא "התאכזב אישית" ● ח"כ תהלה פרידמן ציינה כי "החלטנו להיות המבוגר האחראי למרות המחירים הגבוהים" ● רק שניים מחברי כחול לבן התנגדו בהצבעה על החוק

רכב חשמלי של SERES הסינית / צילום: יח"צ

עוד מותג רכב חשמלי מסין בדרך: טלקאר תייבא לישראל את רכבי SERES החל מהרבעון הראשון של 2021

בשלב הראשון יגיע לכאן רכב הפנאי סרס 3 עם מחיר משוער של 140-150 אלף שקל

צוותי רפואה עובדים במחלקת קורונה התת קרקעית שנבנתה בשיב"א, רמת גן  / צילום: Maya Alleruzzo, Associated Press

שיא חדש: 8,919 נבדקים אובחנו אמש כחיוביים לקורונה

מדובר ב-13.6% בדיקות חיוביות מכלל הבדיקות שנערכו אמש בארץ ● אחוז הבדיקות החיוביות הגבוה מעיד על "תחלואה סמויה" רחבה ● מספר החולים במצב קשה פחת במעט, ועומד על 810 בני אדם, לאחר שאתמול הגיע לשיא של 838 מאושפזים במצב קשה בבתי החולים השונים

תחנת דלק של דלק וסניף מנטה. מהגדולות בתחום / צילום: Amir Cohen, רויטרס

כך התפוגגה העסקה של רמי לוי ואבי לוי לרכישת השליטה בדלק ישראל

מבנה העסקה, הדמות המובילה או עבודה בשבת? • למרות הטיוטות המתקדמות ורוח גבית מהבנקים, הקבוצה של אבי לוי ורמי לוי לא הצליחה לרכוש את דלק ישראל • דלק העדיפה עסקה אחת ביד מאשר שתיים על העץ

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב. "מקסימום 800 חולים קשים בגל הזה" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

לפחות 45 אלף ישראלים שוהים בבידוד בכל זמן נתון: מי משלם על זה, לכמה זמן ומה המשמעויות

ביקורת מצד בעלי עסקים על כך שההסכם החדש שהושג בין ההסתדרות, האוצר ונשיאות המעסיקים, מטיל עליהם לממן את הבידוד - שהוא גזרה של המדינה ● איזה עובד יזכה לפיצוי, כמה ישלם המעסיק ומי בכלל חייב בבידוד - "גלובס" עושה סדר

שירה איסקוב / צילום: פייסבוק

"עד הערב הגענו ליעד. אז שמענו שהשופט נענה לבקשת הבעל לא לפרסם את שמו"

חנה רדו תכננה לגייס 360 אלף שקל עבור שירה איסקוב, שבעלה ניסה לרצוח אותה • בינתיים כבר יש יותר מ-1.2 מיליון שקל • זמן סולידריות, מדור חדש שמציג אנשים ועסקים שעושים טוב באמצע המהומה

דירוג אג"ח/ צילום: שאטרסטוק

כיצד שורדת ענקית הדירוג בהצלחה את משבר הקורונה

אל מול הפגיעה הקשה שספג ענף הפיננסים מהמגפה, בולטת חברת S&P Global בעמידותה ● מניית SPGI מדורגת על-ידי אופנהיימר "תשואת יתר", עם מחיר יעד של 396 דולר ● זהו מחיר פרמיה ביחס לתמחור הסקטור הפיננסי, אבל עדיין נמוך בהשוואה לחברות צמיחה מובילות