גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התחקיר שחיים סבן ניסה לעצור: טלפון לקלינטון והכל מסודר

תחקיר ה"ניו-יורקר" חושף: כך מינף סבן את עסקיו וקידם את מכירת פוקס פמילי לדיסני בעזרת קשריו הפוליטיים

לפי כתבת פרופיל ארוכה מאוד (11,299 מילה) שמופיעה בגיליון האחרון של המגזין "ניו-יורקר", המיליארדר הישראלי-אמריקני חיים סבן, תושב בוורלי הילס, מינף את קשריו הפוליטיים לטובת עסקיו, ומתגאה במיוחד בפעילותו למען ישראל - עד כדי כך שיחסיו עם הנשיא ברק אובמה הפכו קרירים, והוא מכנה את תבוסתה של הילארי קלינטון בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית "האובדן הכי גדול שלי, ולא רק שלי".

לפי הכתבת קוני ברוק, שתחקרה את נושא חיים סבן במשך חודשים רבים, סבן תרם ב-2001 סכום של 7 מיליון דולר ל"ועדה הארצית הדמוקרטית" לבניית המטה החדש שלה, זמן קצר אחרי שהנשיא לשעבר ביל קלינטון טלפן אישית לנשיא ברזיל כדי לשכנע אותו לאשר את מכירת פוקס פמילי נטוורקס של סבן לחברת דיסני, שהכניסה לסבן רווח של 1.5 מיליארד דולר.

טלפון לקלינטון

מאחר שדיסני ופוקס פמילי (שהיתה שותפות של סבן ושל טייקון המדיה רופרט מרדוק) היו חברות בינלאומיות, העסקה חייבה אישור ממפקחים במדינות רבות. "ברזיל יכלה להיות אז המחסלת של העסקה הזו", אמר פיטר צ'רנין, לשעבר יו"ר ומנכ"ל פוקס אנטרטיינמנט (מקבוצת ניוז קורפ של מרדוק).

במזכר סודי שנכתב ב-1 באוקטובר 2001 הסבירו פרקליטי פוקס פמילי בברזיל כי העסקה תחייב כנראה אישור של 3 גופי פיקוח במדינה זו, בזה אחר זה, וכי התהליך הזה עלול להימשך 8 חודשים. דיסני סירבה לסגור את העסקה ללא אישור של ברזיל.

"חיים אמר לי, 'תן לי לעשות טלפון - אולי אוכל לעשות כאן משהו'", סיפר צ'רנין לברוק. "הוא עזר מאוד בכך שגייס את ביל קלינטון, שטלפן לנשיא ברזיל".

מתיו קריין, פרקליט ויועץ מס לשעבר של סבן, נזכר איך סבן תיאר בפניו מה קרה: "סבן טלפן לעורך הדין של פוקס פמילי בברזיל ושאל, 'כמה זמן זה ייקח?' עורך הדין אמר שחודשים רבים. הוא שאל את האיש, 'מי שר האוצר שלכם?'. עורך הדין הבין, וענה: 'אין כאן אפשרות למשחק פוליטי'. סבן טלפן לביל קלינטון ושאל אותו אם הוא יוכל לעזור. זמן קצר אחר-כך התקבל האישור של ברזיל".

ב-24 באוקטובר 2001 נסגרה העסקה של דיסני-פוקס פמילי. כעבור כחודש, אומר קריין, סבן הטיל עליו לתכנן את אסטרטגיית המס לתרומה של 10 מיליון דולר לוועדה הארצית הדמוקרטית.

"אי-אפשר כמובן לקבל ניכוי מס על תרומה פוליטית", אמר קריין, "המשימה היתה לבנות את ההעברה כך שהוא יוכל לקבל זיכוי מס. הייתי מעורב בזה מאוד ועבדתי יחד עם פרקליטים של הוועדה הדמוקרטית". בסופו של דבר לא נמצא פיתרון, וסבן הקטין את תרומתו ל-7 מיליון דולר.

לפי ברוק, שבעצמו מצוי כעת בחקירה על העלמת מס, אותה עסקה למכירת פוקס פמילי לדיסני הכניסה את סבן לבעיית מס רצינית. בסוף דצמבר 2000, אחרי שסבן מימש את זכותו למכור את חלקו בפוקס פמילי (למרדוק), מאט קריין אומר כי הוא קיבל שיחת טלפון מסבן, שהתעניין מה אפשר לעשות בנושא המס על רווחיו מהמכירה.

קריין הסביר לו כי מדובר במס רווחי הון מדינתי (של קליפורניה) ופדרלי של בערך 27%. אז החל סבן לצעוק: "אתה עובד עליי? אתה פאקינג משוגע? אני לא משלם את זה!". סבן מכחיש את התיאור הזה של השיחה, והוא אף ניסה למנוע את פרסום הדברים ב"ניו-יורקר".

לא ידוע בצניעותו

אחר-כך, לפי הכתבה, בא סיפור מרתק וחשוך של מקלטי מס, שוחד, תביעות, חקירות בקונגרס ועוד, על השחקן הלא-מאוד-ידוע, שנהנה מהשפעה אדירה בשתי הזירות, וושינגטון והוליווד - חיים סבן.

הנשיא שמעון פרס מצוטט כבר בתחילת הכתבה כחבר של סבן, וברוק כותבת כי המיליארדר "גאה במיוחד על חלקו כמושך בחוטים פוליטיים. הדאגה העיקרית שלו היא להגן על ישראל על-ידי חיזוק הקשר בין ארה"ב לישראל".

סבן מוזכר גם כטייקון מדיה מלבלב, שרכש ב-2007 את רשת שידורי הטלוויזיה החמישית בגודלה בארה"ב, יוניוויז'ן, ו"חוזר ומגיש הצעות לרכוש את העיתון 'לוס אנג'לס טיימס'". הוא מתואר כמי ש"לא ידוע בצניעותו", שעדיין מתגאה בכך שעסקת פוקס-דיסני היתה ונשארה עסקת המזומן הגדולה ביותר של מישהו בהיסטוריה של הוליווד.

לסבן אין שאיפות צנועות. בגיל 65, עם מבנה פנים רחב, הבעה דינמית ושיער שחור גלי, הוא בעל אזרחות כפולה, אמריקנית וישראלית, וגם אחד התורמים הגדולים יותר למפלגה הדמוקרטית. "חיים הוא כוח טבע", אומר עליו ידידו בארי מאייר, יו"ר ומנכ"ל וורנר ברדרס.

"עיתון מאוזן"

אך יחסיו הפוליטיים החשובים ביותר הם עם ביל והילארי קלינטון. בשנת 2002 תרם סבן 5 מיליון דולר לספרייה הנשיאותית של קלינטון, ועוד 5 מיליון דולר ויותר למכון קלינטון.

סבן מודה ברצון באג'נדה הפוליטית שלו. הוא חוזר ומנסה לרכוש את היומון "לוס אנג'לס טיימס", בנימוק ש"הגיע הזמן שהוא יהפוך מעיתון פרו-פלסטיני לעיתון מאוזן". סבן מתאר איך "באינתיפאדה השנייה יהודים נהרגו מדי יום בישראל, והעיתון פרסם תמונות של אם פלסטינית עם בנה ההרוג, ובצד הישראלי בית הרוס. זה עשה אותי חולה".

לאובמה אין צורך

סבן ניסה לקנות את העיתון ב-2007, אך הפסיד לסם זל, שרכש את טריביון, שהיתה המו"לית של העיתון. בתחילת 2008 הוא ניסה שוב לרכוש את העיתון, אך זה דרש יותר מדי כסף, לטעמו. כאשר טריביון פשטה רגל ב-2009, סבן יידע את נושיה לגבי התעניינותו, אך העיתון לא יימכר עד שהחברה תצא מפשיטת-רגל.

ישראל היא גם הנושא שמפריד בין סבן לנשיא אובמה, שהתעלם מסבן עד כדי כך שסבן נפגש עם יריבו ג'ון מקיין. הוא עדיין הצביע לדמוקרטים, אך סבן מלא תרעומת. "לא דיברתי עם אובמה מאז שהפך לנשיא, כי אין לו צורך לדבר איתי, או לכל הפחות הוא חושב שאין לו צורך". הוא סירב לשתי הצעות לשמש יו"ר ארוחות התרמה לנשיא.

את תבוסתה של ידידתו, הילארי קלינטון, בפריימריס מכנה סבן "האובדן הגדול ביותר שלי - ולא רק שלי. אסתפק בכך".

עוד כתבות

ח"כ מנסור עבאס / צילום: דוברות רע"מ

הממשלה אישרה את הארכת תוכנית החומש לחברה הערבית

ההחלטה מגיעה על רקע קרע ברשימה המשותפת בין רע"ם והחברות האחרות למפלגה ● לפי ההחלטה, לבד מהארכה בשנה של התכניות הוחלט על הקלות בנושאי דיור עבור החברה הערבית והחברה הבדואית

שחקני מכבי חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

מכבי חיפה הוזמנה למשחק ידידות באבו דאבי

מכבי חיפה הוזמנה לשחק נגד מועדון הכדורגל אל עין מאבו דאבי, הנחשב למועדון הכדורגל המוביל באיחוד אמירויות ולאחד ממועדוני הכדורגל החזקים באסיה ● נשיא מכבי חיפה רמז כי למהלך עשויה להיות התפתחות גם במישור העסקי של הקבוצה

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; הזהב והנפט מאבדים גובה

ירידות קלות נרשמות במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● מיטב דש: "התשואות על אג"ח ממשל ארה"ב יעלו או שהפד יצטרך להגדיל משמעותית את קצב הרכישות" ● השבוע יתחיל המסחר בוול סטריט ב-15:30 שעון ישראל ויסתיים ב-22:00

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

ביטול ארנונה ל-3 חודשים והקלות נוספות: דובאי תסייע לעסקים נפגעי קורונה

ממשלת דובאי, הכריזה על תוכנית סיוע חדשה לעסקים נפגעי קורונה בהיקף של חצי מיליארד דירהם אמירתי (כחצי מיליארד שקל) ● התוכנית תכלול בין השאר ביטול לשלושה חודשים של היטלים עירוניים שונים ובהם ארנונה בעיר דובאי, והפחתה של ממש באגרות שונות, כמו אלה של נהגי המוניות ועסקים קטנים

גיל טופז / צילום: איל יצהר

רוח התקופה: גם בנק ירושלים מודיע על תוכנית התייעלות

על פי דיווח הבנק התוכנית "תכלול, בין היתר, הקפאה של שכר והטבות לעובדים, צמצום פעילות רווחה, ניוד פרישה מוקדמת וצמצומי תקנים", לצד צמצום זמני של 4% בשכר המנכ"ל, היו"ר והדירקטורים

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שוק המניות הישראלי מוכיח עצמו לאורך זמן

בראייה לטווח ארוך, שוק המניות המקומי הצליח לספק למשקיעים בו תשואה ריאלית חיובית וגבוהה יותר מאשר אג"ח ממשלתיות ● מה אפשר לעשות כדי ליהנות ממלוא התשואה שמעניק השוק?

ליאור בראונשטיין, בעלים של עסק לשירותים פיננסיים / צילום: תמונה פרטית

"אין התייחסות למי שנמצא בסיכון, אין לנו תחושת ביטחון"

ליאור בראונשטיין, בן 35 בעל עסק שמספק שירותים פיננסיים, בעיקר שירותי הנהלת חשבונות ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

על קו הסיום של רכישת השליטה בדסק"ש: נחמיאס מוביל, זבידה בוחן ולאלשטיין אוזל הזמן

לאדוארדו אלשטיין, בעל השליטה לשעבר, נותרו יומיים בלבד להשוות את הצעת קבוצת מגה אור שבשליטת צחי נחמיאס ● חברת מבנה נדל"ן, בהובלת המנכ"ל דודו זבידה, דיווחה כי היא בוחנת הגשת הצעה במסגרת ההליך שמנוהל על-ידי הכונסים

הבחירות בארה"ב: כל הדיווחים והפרשנויות של כתבי גלובס

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מענקים חדשים למובטלים? הדרך לשם עוד ארוכה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה"

שליחה של "תן ביס" / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ביס אחד יותר מדי? אחרי הביקורת על וולט, תן ביס יוצאת לקרב עם העובדים

לא רק לשליחי וולט יש טענות על התנאים: ההסתדרות הכללית פנתה לחברת משלוחי המזון תן ביס במסמך שמבקש להכיר בהתאגדות כארגון יציג של עובדיה • לפי ההסתדרות, טרם התקבל מענה בנוגע לקיום שיחות או מו"מ בנוגע לדרישות העובדים

תור לבדיקות קורונה במדריד / צילום: Paul White, Associated Press

מצב חירום בספרד, מהומות נגד עוצר לילי בנאפולי: "אנחנו צעד אחד לפני טרגדיה"

בספרד גוברות ההערכות כי הממשלה תכריז בימים הקרובים שוב על "מצב חירום" ● גם בגרמניה זינק מספר המקרים היומי, וטיפס ל-15,000 ביום שבת ול-11,200 היום ● מנהיגי מדינות אירופה הגדולות נמנעים מלדון או להכריז על הטלת סגר דוגמת זה שהוטל באביב האחרון, אבל גוברים הקולות הסבורים כי לא יהיה מנוס מכך

מובטלים בקנטקי ממתינים לתורם בלשכת התעסוקה, ביוני / צילום: Bryan Woolston, רויטרס

שוק המניות בשיא אבל האם הכלכלה האמריקאית באמת במצב "האדיר בהיסטוריה"?

טראמפ טוען שהביא את הכלכלה לשיאים חדשים, ויכול לעשות זאת שוב ● הרפורמה במסים, גולת הכותרת הכלכלית שלו, היטיבה בעיקר עם בעלי המניות ● המנצח בבחירות יצטרך להנדס יציאה ממשבר הקורונה, והשליטה בבית הנבחרים ובסנאט קריטית להצלחה

מתחם האירוח "הדסער" / צילום: הדסער

מארגני טיולים בנגב דורשים הגיון: "עם אפס הידבקות אנחנו לא עסקים עם תו סגול, אלא עם תו הזהב"

יוזמה חדשה של מארגני טיולי תיירים בנגב: הכרה בנגב כיחידה מוחרגת לצורך הגבלות הקורונה על ענף התיירות ● המטרה היא לא להישאר מאחור אחרי אילת וים המלח שהוכרו על ידי הממשלה כאיי תיירות

בניין ביבנה. אחת הדירות בבניין תפוצל בהוראת המדינה? / צילום: שרון אוסקר

המדינה דורשת ממאות דיירים בדיור הציבורי לוותר על חצי משטח הדירות שלהם

כשברקע משבר הקורונה, מבקשת המדינה מ-700 משפחות בדיור הציבורי לוותר על מחצית משטח הדירה שהוקצתה להן ● מדובר בדיירים שמתגוררים בדירות שהורכבו בעבר הרחוק משתי דירות קטנות משרד השיכון: "אנחנו עושים תהליך מסודר ולא מפנים אף משפחה מהדירה"

מתוך "הזמר במסכה" / צילום: צילום מסך מאתר mako

רייטינג שבועי: הזמר במסכה בראש הטבלה

קשת 12 שולטת בטבלת הרייטינג השבועית עם תשע תוכניות מתוך 10 ● התוכנית היחידה של רשת 13 שבטבלה היא המירוץ למיליון, שממוקמת במקום התשיעי בלבד

יורם דנציגר / צילום: איל יצהר

לא רק כלל ביטוח: יורם דנציגר יבחן מה קורה במגדל בזמן שהממונה ממשיך להפעיל לחץ על שלמה אליהו

דירקטוריון קבוצת הביטוח מינה את שופט ביהמ"ש העליון בדימוס ליו"ר הוועדה הבלתי תלויה, שנועדה לבחון ולדון "בעניינים העולים מפניות בעלי מניות ששלחו לחברה מכתב התראה בטרם הגשת תביעה נגזרת"

תייר בים המלח / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בניסיון להציל את הענף: אילת וים המלח בדרך להיות "איים תיירותיים"

הממשלה אישרה הצעת חוק שתחריג את האזורים הללו ותאפשר להם לפעול בצורה מדורגת ● "הנזק הכלכלי והחברתי עלול להיות בלתי הפיך, אם לא יימצא פתרון שיאפשר את הפעילות התיירותית בעיר בצורה בטוחה ולאורך זמן"

רחוב בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

חנות בדירה ובית כנסת במשרד: דוח חדש חושף לראשונה המלצות תכנוניות לשכונות לחברה החרדית

דוח חדש של משרד השיכון והמכון החרדי למחקרי מדיניות, שנחשף כאן לראשונה, מציג את החזון התכנוני לשכונות חרדיות: בתי כנסת במרכזים מסחריים, משרדים וחנויות בתוך דירות, נגישות לתחבורה ציבורית ומרחב בטוח לילדים

יאיר לפיד / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שת"פ מפתיע: לפיד יתמוך בהצעת גפני לא להעניק הטבות מס לארגונים העוסקים במיסיון

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד צפוי להגיע מחר לוועדת כספים כדי לתמוך פומבית בהצעתו של יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני שלא להעניק הטבות במס לשני ארגונים העוסקים במיסיון