גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עונש מאסר על מעשה קידושין

האם בני-נוער שקידשו זה את זו בטבעת פח בחצר ימצאו את עצמם מאחורי סורג ובריח?

עונש מאסר של שנתיים ימים - זהו העונש המוטל בחוק הישראלי על עבירות פליליות כמו מעשה מגונה או נהיגה בשכרות, וזהו גם העונש שמציע חבר הכנסת זבולון אורלב להטיל על בני-זוג שנישאים זה לזו בקידושין פרטיים.

בהצעת החוק המונחת על שולחן הכנסת מציע חבר הכנסת להוסיף את הקידושין הפרטיים כעבירה פלילית חדשה לחוק העונשין, ולהטיל עונשי מאסר, הן על בני-הזוג הנישאים והן על עורך הטקס.

המונופול הרבני

עריכת נישואים בין בני-זוג יהודיים במדינת ישראל נמצאת תחת מונופול של הרבנות הראשית, וכוללת מספר שלבים: הרשמה לנישואים במשרדי הרבנות, עריכת החופה והקידושין רק על-ידי רב שהוסמך על-ידי הרבנות הראשית כרב רושם נישואים, והנפקת תעודת הנישואים על-ידי הרבנות, אשר מאפשרת את רישום הנישואי במשרד הפנים.

דא עקא שהפרוצדורה שנקבעה על-ידי הרבנות הראשית, אינה חלק מההלכה היהודית, אשר מצידה הציבה תנאים הרבה פחות קשוחים לביצוע נישואים. על-פי ההלכה, איש יכול לקדש אישה באחת משלוש דרכים: כסף, שטר או ביאה, ולכן כאשר איש נותן לאישה טבעת ששוויה מעל פרוטה, ואומר לה "הרי את מקודשת לי בטבעת זו כדת משה וישראל" בנוכחות שני עדים כשרים - הוא מקיים למעשה קידושין פרטיים, ההופכים אותו לאדם נשוי.

תופעת הקידושין הפרטיים מציבה את הרבנות הראשית בעמדה בעייתית מאד. מצד אחד היא אינה רוצה להכיר בטקס נישואים שלא נערך דרכה כיוצר נישואים ברי-תוקף, אך היא כמובן לא יכולה להתעלם מקיומם של נישואים אלה, המחייבים גט הלכתי עם פירוקם.

לאי-הכרה בקידושין פרטיים כבעלי תוקף מחייב עלולות להיות השלכות הלכתיות הרות-אסון, למשל כאשר אישה אשר נישאה בקידושין פרטיים שלא נרשמו בשום מקום תינשא לאחר מכן לאחר באין מפריע, וכתוצאה מכך הילדים שייוולדו לה יחשבו לממזרים.

עמיר וטרימבובלר

דוגמה לקידושין פרטיים שזכו לתהודה ציבורית רבה, והוכרו על-ידי בית הדין הרבני בירושלים, התקיימו בין רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר לרעייתו לריסה טרימבובלר. לרבנות, ובעקבותיה גם למדינת ישראל לא נותרה ברירה אלא להכיר בנישואים כברי-תוקף, וזאת על אף שטקס הקידושין הפרטי שערכו בני-הזוג היה חריג והתבצע באמצעות שליח, מאחר שהכל התבצע בהתאם לכללי ההלכה.

ניתן להבחין בשתי קבוצות של אנשים המקיימים קידושין פרטיים: אלו שעשו זאת במתכוון ואלה שעשו זאת בטעות.

את אלה שנישאו בטעות קל לזהות כאשר עוברים במסדרונות בית הדין הרבני, ורואים בני נוער יושבים על הספסל ומכוססים ציפורניים. הם בסך-הכל עשו צחוקים עם החברה, הוא נתן לה טבעת שקנה ממכונה בקניון, ועכשיו הם נאלצים לעבור הליך גירושים, בגיל שבו אחרים בקושי חווים נשיקה ראשונה.

משובות נעורים

כך, למשל, בשנה שעברה גירש בית הדין הרבני בירושלים בני-נוער שביצעו קידושין פרטיים בתור בדיחה, הנער היה בן 17 והנערה בת 14. אילו היתה מתקבלת הצעת החוק כבר אז, ייתכן שהיו מוצאים את עצמם לא רק גרושים אלא גם אסירים פליליים.

מן הסתם עיקר קצפה של הרבנות אינו מופנה אל בני-נוער מבולבלים שמקיימים קידושין פרטיים, כי אם כלפי קבוצות אוכלוסיה שמקיימות טקסי קידושין פרטיים במודע ובמכוון. כך בין היתר מוכרת התופעה של אלמנות אשר בוחרות בטקס קידושין פרטי, מאחר שמצד אחד הן רוצות להינשא מחדש, אך מאידך הן חוששות לאבד כתוצאה מכך זכויות כספיות וקצבאות המותנות בשמירת סטטוס האלמנות, והקידושין הפרטיים מאפשרים להן לאכול את העוגה ולהותיר אותה שלמה.

טעמים אידיאולוגיים

קבוצה אחרת היא אנשים אשר מקיימים טקסי קידושין פרטיים מסיבות אידיאולוגיות, בכלל זה נמצאים הנישואים הרפורמיים, הקונסרבטיביים והאלטרנטיביים. כל צורות הנישואים הללו אסורות בישראל מאז שנת 1950, אינן מוכרות לצורך רישום במשרד הפנים או מתן זכויות כזוג נשוי, אך עד כה גם אינן מהוות עבירה פלילית ברת-עונשין.

למעשה, ידוע על מקרה אחד בלבד משנות ה-50, שבו הורשע עורך דין על עבירה של "גרימת תקלה לציבור" בגין קיום טקס קידושין פרטי במשרדו, אך מאז לא נעשה שימוש נוסף בחוק הפלילי לצורך העמדה לדין של עורכי טקסים פרטיים.

אחד המקרים הקיצוניים יותר של קיום קידושין פרטיים נחשף לפני מספר חודשים בבית הדין הרבני בפתח-תקווה, כאשר צעירה בת 26 הסובלת ממחלת נפש קשה הגישה תביעה לבירור מעמד אישי, בטענה כי חודש מוקדם יותר היא נישאה בטקס פרטי לאדם חרדי בן 54, ועכשיו היא מבקשת לדעת אם הנישואים תופסים.

בית הדין הרבני גילה לתדהמתו כי מדובר במתחתן סדרתי, שעד כה היה נשוי ל-6 נשים, שתיים מהן נשא כדין דרך הרבנות, 3 נשים נשא בטקסים פרטיים שקיים בעצמו, ואחת בטקס בבית הדין קרליץ. מכאן שאותו אדם נשוי לכאורה ל-4 נשים שאינן יודעות אחת על השנייה, מבלי שהדבר נרשם ברבנות או במשרד הפנים הישראלי.

גם מי שנפשו קצה בשליטתה של הרבנות האורתודוכסית על דיני הנישואים בישראל, מבין שקיומם של קידושין פרטיים בלתי מוכרים על-ידי הרשויות מביא לתוהו ובוהו חברתי ומשפטי, שמדינה מתוקנת אינה יכולה להשלים עימו.

קשה גם לראות כיצד איום גורף בעונשי מאסר פותר את הבעיות השונות המביאות אנשים לפנות לפיתרון של קידושין פרטיים. כך, למשל, עם הבעיה של נישואים בטעות או בצחוק היה מוטב להתמודד באמצעות הגברת ההסברה והמודעות לנושא מאשר באמצעות עונשי מאסר; לבעיה של אלמנות אשר רוצות להינשא מחדש בודאי אפשר למצוא פיתרון כלכלי מניח את הדעת יותר מאשר אזיקתן בכלא; ולגבי עורכי נישואים אלטרנטיביים - הרי שניתן לדרוש מהם לקיימם רק לאחר שהוכח להם כי בני-הזוג קיימו את הנדרש בחוק לצורך רישום נישואיהם, כמו עריכת טקס אזרחי בחו"ל בנוסף לקידושין הפרטיים בארץ.

ומה בקשר למתחתן הסדרתי? לו באמת לא היתה מזיקה חופשה מאחורי הסורגים.

  • עו"ד ליהיא כהן-דמבינסקי היא מומחית לדיני משפחה וירושה
  • lihi@divorceinfo.co.il

עוד כתבות

מפגינים בלבנון.  צילום: רויטרס

מהמס על הווטסאפ בלבנון ועד מחירי התחב"צ בצ'ילה: מה אפשר ללמוד מהמחאות החברתיות השבוע בעולם

שורה של גזירות כלכליות הוציאו המוני מפגינים לרחובות ביומיים האחרונים, מצ'ילה ועד לבנון מחו רבים על המצב הכלכלי והצליחו לסכל חלק מהצעדים הצפויים של הממשלות • איך התגלגל המס על הווטסאפ בלבנון לצעדי שקיפות מרחיקי לכת על ההון הציבורי ומה אפשר ללמוד מצ'ילה על מחירי תחבורה ציבורית ועל פנסיה

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העולם הוא לא רק דיווחים על פוליטיקה והפצצות בסוריה"

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● "אוף דה רקורד"

פרויקט תמ"א 38./ צילום: איל יצהר

הולנת"ע: סמכויות הוועדות המקומיות יורחבו והן יוכלו לאשר תוכניות לחיזוק מבנים ללא צורך בהיתר בנייה

הוועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה לסיים את תמ"א 38 בעוד שלוש שנים, שבמהלכן בקשות להיתרים יטופלו כרגיל

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן 'Mobilion' מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארטאפ לספקי החלפים הבין לאומיים

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

חיים כצמן, מבעלי גזית גלוב ועמוס לוזון, בעלי קבוצת א.דורי  / צילומים: תמר מצפי

כבר לא עסקת חייו: השיעור שקיבל עמוס לוזון מההשקעה בדורי בנייה

מי שהייתה אחת מחברות הבנייה הבולטות בארץ עשתה בשבוע שעבר עוד צעד לקראת סופה עם הגשת בקשה להקפאת הליכים ● מה שנראה כעסקת חייו של עמוס לוזון, לנוכח זינוק 1,000% במניה לאחר שהשתלט על קבוצת א.דורי, נראה כעת פחות זוהר: המניה צנחה ב-70% מהשיא, ותשואות האג"ח קפצו

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

המהומות בברצלונה, ספרד / צילום:  REUTERS/Albert Gea

רכשתם כרטיס לקלאסיקו? כנראה שהפסדתם אלפי אירו

בעקבות המהומות בספרד בוטל המשחק הנחשק בין ברצלונה לריאל מדריד שאמור היה להתקיים ביום שבת ● כ-2,000 ישראלים ועוד 20 אלף תיירים מרחבי העולם ייאלצו לחשוב כיצד למזער את ההפסדים של עלות כרטיס הכניסה למשחק, הטיסות והמלונות - שעלולים להגיע לסך של למעלה מ-2,000 אירו

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט, ושעדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות ראש הממשלה הבריטי או כל גורם אחר

ג'סטין טרודו ואישתו סופי / צילום: Carlo Allegri, רויטרס

ממשיך לכהונה שנייה, אך ללא ממשלת רוב: טרודו זכה בבחירות בקנדה

המפלגה הליברלית בקנדה בראשות רה"מ המכהן זכתה במרבית הקולות וניצחה שוב בבחירות ● עם זאת, עדיין חסרים לה 170 מושבים בפרלמנט בשביל ממשלת רוב, ולכן טרודו יצטרך להסתמך על מפלגות קטנות יותר כדי להעביר חוקים מרכזיים

משרדי חברת ADT ביקנעם / צילום: אתר החברה

יצרנית מכונות החיתוך ADT מיקנעם נמכרה לידי רוכש סיני בכ-30 מיליון דולר

קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, שהחזיקה ב-18.9% ממניות ADT, דיווחה כי קיבלה בתמורה למניות שהיו ברשותה סכום של 5.9 מיליון דולר ● הרוכש הוא קונגלומרט ציבורי של חברות סיניות עם פעילות אסטרטגית להתפתחות העתידית של ADT

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארד דולר לפי שווי של 8 מיליארד דולר, אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו מחזיר את המנדט לנשיא. ריבלין: בני גנץ יקבל הזדמנות להקים את הממשלה

מבית הנשיא נמסר כי "נשיא המדינה קיבל את הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הוא משיב אליו את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה" ● נתניהו מסר הצהרה בווידאו

התמכרות למשככי כאבים  / צילומים: shutterstock, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כך התמכרה האומה האמריקאית למשככי כאבים. ואיך הסתבכה גם טבע הישראלית בפרשה

מספרי מקרי המוות בארה"ב משימוש בתרופות אופיואידות עלה ב-2018 לכ-70 אלף איש בשנה, לעומת כ-8,000 בסוף שנות ה-90 • מדוע התרחש הזינוק במספר מקרי המוות, מי אשם במגפת ההתמכרות ואיך הסתבכה חברת טבע הישראלית? • גלובס מאמ;לק

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם על נתניהו להתפטר כמו ח"כ מהמניין? כך משנה העברת המנדט לגנץ את מצבו המשפטי של רה"מ

ישנם קולות שסבורים שההגנה שמעניק החוק לראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום לא צריכה לחול במקרה של ממשלת מעבר, ולפיכך על נתניהו להתפטר מתפקידו כאילו היה ח"כ או שר • ואולם גם כחבר כנסת, אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, הוא יוכל לעכב את ההליכים המשפטיים נגדו

תחנת הכוח בבאר טוביה./ צילום: מצגת החברה

אקזיט קטן בבאר טוביה: איש עסקים אמריקאי ימכור מניותיו בתחנת הכוח IPM ב-9 מיליון דולר

מייקל מונלייט קיבל הצעת רכישה מגוף פרטי, המשקפת שווי של כ-800 מיליון שקל לתחנת הכוח ● שותפיו של מונלייט נדרשים להחליט עד אמצע נובמבר אם ברצונם להפעיל זכות סירוב ראשונה לעסקה ● גלובל פאוור, השותפה גם היא ב-IPM, מסרה כי "החברה לומדת את הודעת המציע ותבחן את צעדיה בהתאם"

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפרלמנט הבריטי דחה ברקזיט מזורז: הליש"ט צונחת, וול סטריט עברה לירידות

לאחר הצבעה עקרונית בעד הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי הפרלמנט דחה את תוכנית ג'ונסון לחקיקה מזורזת בנושא ● הליש"ט יורדת ב-0.7% ● המגמה בוול סטריט התהפכה והמדדים המובילים יורדים בעד 0.5%●  פייסבוק יורדת לאחר שפורסם כי תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב ישתתפו בחקירה נגד החברה בחשד שהפרה חוקי הגבלים עסקיים ● ביוג'ן מזנקת לאחר שעקפה את התחזיות ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לאלצהיימר ● קימברלי קלארק ולוקהיד מרטין העלו את תחזית הרווח למניה ב-2019 ● מקדונלדס יורדת לאחר שפיספסה התחזיות ● טבע דיווחה כי הגיעה להסכם בפרשת האופיואידים ● אירופה ננעלה בעליות שערים: מדד פוטסי עלה ב-0.7%, מדד דאקס ב-0.09% ומדד קאק 40 עלה ב-0.2%

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

ממשיכים לדחוף את ליברה: מארק צוקרברג יעיד בקונגרס בארה"ב

מנכ"ל ומייסד הרשת החברתית פייסבוק יענה על שאלות הקונגרס בנוגע להשפעת החברה שלו על שירותים פיננסיים ומגזר הדיור