גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עונש מאסר על מעשה קידושין

האם בני-נוער שקידשו זה את זו בטבעת פח בחצר ימצאו את עצמם מאחורי סורג ובריח?

עונש מאסר של שנתיים ימים - זהו העונש המוטל בחוק הישראלי על עבירות פליליות כמו מעשה מגונה או נהיגה בשכרות, וזהו גם העונש שמציע חבר הכנסת זבולון אורלב להטיל על בני-זוג שנישאים זה לזו בקידושין פרטיים.

בהצעת החוק המונחת על שולחן הכנסת מציע חבר הכנסת להוסיף את הקידושין הפרטיים כעבירה פלילית חדשה לחוק העונשין, ולהטיל עונשי מאסר, הן על בני-הזוג הנישאים והן על עורך הטקס.

המונופול הרבני

עריכת נישואים בין בני-זוג יהודיים במדינת ישראל נמצאת תחת מונופול של הרבנות הראשית, וכוללת מספר שלבים: הרשמה לנישואים במשרדי הרבנות, עריכת החופה והקידושין רק על-ידי רב שהוסמך על-ידי הרבנות הראשית כרב רושם נישואים, והנפקת תעודת הנישואים על-ידי הרבנות, אשר מאפשרת את רישום הנישואי במשרד הפנים.

דא עקא שהפרוצדורה שנקבעה על-ידי הרבנות הראשית, אינה חלק מההלכה היהודית, אשר מצידה הציבה תנאים הרבה פחות קשוחים לביצוע נישואים. על-פי ההלכה, איש יכול לקדש אישה באחת משלוש דרכים: כסף, שטר או ביאה, ולכן כאשר איש נותן לאישה טבעת ששוויה מעל פרוטה, ואומר לה "הרי את מקודשת לי בטבעת זו כדת משה וישראל" בנוכחות שני עדים כשרים - הוא מקיים למעשה קידושין פרטיים, ההופכים אותו לאדם נשוי.

תופעת הקידושין הפרטיים מציבה את הרבנות הראשית בעמדה בעייתית מאד. מצד אחד היא אינה רוצה להכיר בטקס נישואים שלא נערך דרכה כיוצר נישואים ברי-תוקף, אך היא כמובן לא יכולה להתעלם מקיומם של נישואים אלה, המחייבים גט הלכתי עם פירוקם.

לאי-הכרה בקידושין פרטיים כבעלי תוקף מחייב עלולות להיות השלכות הלכתיות הרות-אסון, למשל כאשר אישה אשר נישאה בקידושין פרטיים שלא נרשמו בשום מקום תינשא לאחר מכן לאחר באין מפריע, וכתוצאה מכך הילדים שייוולדו לה יחשבו לממזרים.

עמיר וטרימבובלר

דוגמה לקידושין פרטיים שזכו לתהודה ציבורית רבה, והוכרו על-ידי בית הדין הרבני בירושלים, התקיימו בין רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר לרעייתו לריסה טרימבובלר. לרבנות, ובעקבותיה גם למדינת ישראל לא נותרה ברירה אלא להכיר בנישואים כברי-תוקף, וזאת על אף שטקס הקידושין הפרטי שערכו בני-הזוג היה חריג והתבצע באמצעות שליח, מאחר שהכל התבצע בהתאם לכללי ההלכה.

ניתן להבחין בשתי קבוצות של אנשים המקיימים קידושין פרטיים: אלו שעשו זאת במתכוון ואלה שעשו זאת בטעות.

את אלה שנישאו בטעות קל לזהות כאשר עוברים במסדרונות בית הדין הרבני, ורואים בני נוער יושבים על הספסל ומכוססים ציפורניים. הם בסך-הכל עשו צחוקים עם החברה, הוא נתן לה טבעת שקנה ממכונה בקניון, ועכשיו הם נאלצים לעבור הליך גירושים, בגיל שבו אחרים בקושי חווים נשיקה ראשונה.

משובות נעורים

כך, למשל, בשנה שעברה גירש בית הדין הרבני בירושלים בני-נוער שביצעו קידושין פרטיים בתור בדיחה, הנער היה בן 17 והנערה בת 14. אילו היתה מתקבלת הצעת החוק כבר אז, ייתכן שהיו מוצאים את עצמם לא רק גרושים אלא גם אסירים פליליים.

מן הסתם עיקר קצפה של הרבנות אינו מופנה אל בני-נוער מבולבלים שמקיימים קידושין פרטיים, כי אם כלפי קבוצות אוכלוסיה שמקיימות טקסי קידושין פרטיים במודע ובמכוון. כך בין היתר מוכרת התופעה של אלמנות אשר בוחרות בטקס קידושין פרטי, מאחר שמצד אחד הן רוצות להינשא מחדש, אך מאידך הן חוששות לאבד כתוצאה מכך זכויות כספיות וקצבאות המותנות בשמירת סטטוס האלמנות, והקידושין הפרטיים מאפשרים להן לאכול את העוגה ולהותיר אותה שלמה.

טעמים אידיאולוגיים

קבוצה אחרת היא אנשים אשר מקיימים טקסי קידושין פרטיים מסיבות אידיאולוגיות, בכלל זה נמצאים הנישואים הרפורמיים, הקונסרבטיביים והאלטרנטיביים. כל צורות הנישואים הללו אסורות בישראל מאז שנת 1950, אינן מוכרות לצורך רישום במשרד הפנים או מתן זכויות כזוג נשוי, אך עד כה גם אינן מהוות עבירה פלילית ברת-עונשין.

למעשה, ידוע על מקרה אחד בלבד משנות ה-50, שבו הורשע עורך דין על עבירה של "גרימת תקלה לציבור" בגין קיום טקס קידושין פרטי במשרדו, אך מאז לא נעשה שימוש נוסף בחוק הפלילי לצורך העמדה לדין של עורכי טקסים פרטיים.

אחד המקרים הקיצוניים יותר של קיום קידושין פרטיים נחשף לפני מספר חודשים בבית הדין הרבני בפתח-תקווה, כאשר צעירה בת 26 הסובלת ממחלת נפש קשה הגישה תביעה לבירור מעמד אישי, בטענה כי חודש מוקדם יותר היא נישאה בטקס פרטי לאדם חרדי בן 54, ועכשיו היא מבקשת לדעת אם הנישואים תופסים.

בית הדין הרבני גילה לתדהמתו כי מדובר במתחתן סדרתי, שעד כה היה נשוי ל-6 נשים, שתיים מהן נשא כדין דרך הרבנות, 3 נשים נשא בטקסים פרטיים שקיים בעצמו, ואחת בטקס בבית הדין קרליץ. מכאן שאותו אדם נשוי לכאורה ל-4 נשים שאינן יודעות אחת על השנייה, מבלי שהדבר נרשם ברבנות או במשרד הפנים הישראלי.

גם מי שנפשו קצה בשליטתה של הרבנות האורתודוכסית על דיני הנישואים בישראל, מבין שקיומם של קידושין פרטיים בלתי מוכרים על-ידי הרשויות מביא לתוהו ובוהו חברתי ומשפטי, שמדינה מתוקנת אינה יכולה להשלים עימו.

קשה גם לראות כיצד איום גורף בעונשי מאסר פותר את הבעיות השונות המביאות אנשים לפנות לפיתרון של קידושין פרטיים. כך, למשל, עם הבעיה של נישואים בטעות או בצחוק היה מוטב להתמודד באמצעות הגברת ההסברה והמודעות לנושא מאשר באמצעות עונשי מאסר; לבעיה של אלמנות אשר רוצות להינשא מחדש בודאי אפשר למצוא פיתרון כלכלי מניח את הדעת יותר מאשר אזיקתן בכלא; ולגבי עורכי נישואים אלטרנטיביים - הרי שניתן לדרוש מהם לקיימם רק לאחר שהוכח להם כי בני-הזוג קיימו את הנדרש בחוק לצורך רישום נישואיהם, כמו עריכת טקס אזרחי בחו"ל בנוסף לקידושין הפרטיים בארץ.

ומה בקשר למתחתן הסדרתי? לו באמת לא היתה מזיקה חופשה מאחורי הסורגים.

  • עו"ד ליהיא כהן-דמבינסקי היא מומחית לדיני משפחה וירושה
  • lihi@divorceinfo.co.il

עוד כתבות

חוות גידול קנאביס בצפון הארץ / צילום: רויטרס, Amir Cohen

מהקופקסון לקנאביס: בכירה לשעבר בטבע עוברת לקנאשור

יפית שטרק, שהובילה את הפיתוח הקליני של הקופקסון, תרופת הדגל של טבע, חוברת לחברת הקנאביס קנאשור ● במקביל, דיווחה החברה על קבלת אישור מהיק"ר לעמידה בתנאי האבטחה, תקן IMC-GSP

נדב צפריר / צילום: איל יצהר

נדב צפריר, לשעבר מפקד 8200, מונה ליו"ר משותף בחברת סולאראדג'

המינוי אושר פה-אחד בדירקטוריון ● החברה נסחרת בנאסד"ק בשווי של 4 מיליארד דולר ● צפריר יקבל שכר שנתי של 55 אלף דולר וכן תגמול הוני שיכלול מניות חסומות בסך 150 אלף דולר עם כניסתו לתפקיד והקצאה שנתית של מניות חסומות בסך 155 אלף דולר

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מעדיפים מהניילונים: מה עומד מאחורי ההתחזקות במכירות הדירות החדשות, ואיפה היא הכי מורגשת

מכירות של דירות חדשות מקבלן היוו בדרך-כלל רבע ואפילו פחות מכלל העסקאות, אבל בתקופה האחרונה הגיעו ליותר משליש ● זוגות צעירים שנכנסו לשוק בגלל תוכנית מחיר למשתכן קונים יותר דירות חדשות - לא רק במסגרת התוכנית: "הקבלנים מתאימים את עצמם ובונים דירות שמתחרות במחיר למשתכן"

בית הרוס בפלורידה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזדמנות סוערת: משקיעי הנדל"ן שמרוויחים כסף מהוריקנים, משריפות ומסופות טורנדו

כאשר אסון טבע מכה באחד ממדינות ארה"ב, לרוב אנשים חסרי ביטוח, ולעתים גם כאלה בעלי אחד, נאלצים למכור את בתיהם הפגועים בזול ● משקיעים חובבי סיכון קונים את הבתים האלה, משפצים אותם ומציפים לעצמם ערך: "לכו בעקבות נתיב הסערה"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

מדד ת"א 35 מחק את העליות אחרי נתון הצמיחה המאכזב

המשק רשם צמיחה של 1% בלבד ברבעון השני של 2019 ● ת"א 90 עלה ב-1%, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● נדחתה העסקה למכירת סומוטו, והמניה צנחה; טרם נמצא פתרון להסרת תוכנות החברה ממערכת ווינדוס ● חלל תקשורת דיווחה על הרחבת הסכם מתן שירותי תקשורת בלוויין עמוס 17 לשנה נוספת

רשידה טלייב ואילהאן עומר / צילום: רויטרס

השבוע שבו מתה האקרובטיקה הפוליטית: ישראל לא תהנה עוד מתמיכה דו-מפלגתית בארה"ב

במשך חצי מאה ישראל נהנתה מיחס מועדף שכמעט לא היה דוגמתו: תמיכה דו-מפלגתית גורפת בארה"ב ● כדי לקיים אותה היא הייתה זקוקה ללוליינות ● התנהלותה המגושמת בפרשת עומר-טלייב הביאה את התמיכה הזו סמוך מאוד אל קיצה ● ישראל מזוהה עכשיו עם צד פוליטי במחלוקת מרה, עם נשיא הלוחם על חייו ● פרשנות

מנכ"ל סלקום ניר שטרן ומנכ"ל פרטנר איציק בנבנישתי צילום: תמר מצפי

התחרות על המהירויות הגבוהות הוצתה: פרטנר וסלקום מעכבות את השקת ה-500 מגה של הוט

שתי החברות מעכבות לעת עתה את השקת המהירות של הוט בשל התחרות שהיא מעמידה לקצב הגבוה על גבי הסיבים האופטיים שהן משווקות ● מקורבים להוט מציינים כי המדיניות של פרטנר וסלקום היא להסב נזק להוט, ולכן הן כל הזמן מייצרות תלונות-שווא למשרד התקשורת

 נוני  מוזס/ צילום: מגד גוזני

תיקי נתניהו: החל השימוע של מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס

מוזס חשוד בניסיון לשחד את לנתניהו בתיק 2000 ● קו ההגנה שנוקטות הסנגוריות הוא שהפרשנות שהעניקו היועמ"ש והפרקליטות לשיח שהתקיים בין מוזס לנתניהו היא שגויה ואינה תואמת את התמונה העובדתית והנורמטיבית

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

חברת הפארמה החיפאית שעקפה את טבע: נובוקיור מחיפה נסחרת לפי שווי של יותר מ-9 מיליארד דולר

בחודשים האחרונים מניית נובוקיור נמצאת בנסיקה, ולא על בסיס חלום בלבד - המערכת שלה מטפלת בחולי סרטן ומאריכה חיים, ויש לה קבלות על כך ● המוצר המוביל של החברה הוא קסדת גירוי חשמלי, המיועדת להאטת התפתחות של סרטן מוח מסוג גליובלסטומה - מוצר שקיבל לפני כחודש שיפוי ביטוחי בארה"ב

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

המל"ג והטכניון בחוץ: הסדר ניגוד העניינים של מבקר המדינה מתניהו אנגלמן נחשף

מבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן יימנע מעיסוק בענייני המועצה להשכלה גבוהה, הטכניון והמועצה האזורית גזר ומעיסוק במוסדות שבני משפחתו מועסקים בהם ● בשבועות שחלפו מאז מינויו נמתחת ביקורת רבה על אמירותיו ומעשיו של אנגלמן, שקודם לתפקיד ע"י רה"מ נתניהו

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

איילת שקד: "קוראת לנתניהו לחדול ממתקפות בתוך גוש הימין"

יו"רית מפלגת ימינה בסיור בגוש עציון: "צריך להחיל את הריבונות על גוש עציון. זה קונצנזוס. צריך לנצל את התקופה שיש לנו נשיא אוהד בבית הלבן ולהחיל את החוק הישראלי"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא היה ולא יהיו פיצולים בתוך כחול לבן; יש לנו מטרה משותפת - לעשות כל מה שאנחנו יכולים למען מדינת ישראל ואזרחי ישראל"

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס הערב לפרסומים על הפעלת מודיעין עסקי וחוקרים פרטיים לאיתור חפרפרת בתוך מפלגתו ● גנץ: "יש גורמים במערכת הפוליטית שהיו רוצים לשבש את הפעילות שלנו ואנחנו בסך הכל עושים צעדים מאוד נורמליים שאין בהם שום סנסציות תקשורתיות" ● גנץ התייחס בכנס גם לנושאים ביטחוניים: "ההרתעה שנוצרה לאורך השנים מול חמאס כבר לא קיימת. ההרתעה לא נשחקה - היא נמחקה"

אירוע קריסת המרפסות בפרויקט של החברה בחדרה / צילום: גיל ארבל

אחרי קריסת המרפסות ואורתם סהר: האם משרד רו"ח דלויט והדירקטורים בחברה עומדים בפני תביעה?

דוח שהגישו נאמני הסדר החוב של אורתם סהר לבית המשפט כולל ממצאי חקירה לגבי נסיבות קריסתה ב–2016 • בין הממצאים: רשלנות של הדירקטורים ונושאי משרה בחברה ועיוותים בדוחות הכספיים שרואי החשבון החיצוניים לא התריעו לגביהם • דלויט בתגובה: איננו מתייחסים בתקשורת לנושאים הקשורים ללקוחותינו

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

שוק הרכב הישראלי הוא חלומו של כל גובה מסים בעולם

"היתרון" האמיתי של שוק הרכב הישראל מנקודת המבט של הכנסות המיסוי, הוא השליטה הטוטאלית והממוקדת של המדינה בביקוש לרכב באמצעות מנגנון המס ● פרשנות

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

חברות כרטיסי האשראי מציגות: כמה יקר להתנתק מהבעלות ההיסטורית של הבנקים הגדולים

בצל עלייה בהוצאות השיווק והמכירה, הדוחות למחצית הראשונה ב–2019 של ישראכרט, כאל ומקס מראים ירידה ברווחיות אצל שתי החברות שחוו שינוי בעלות השנה, כשכאל מתחילה ליהנות מהחיבור לשופרסל • תיק האשראי החוץ-בנקאי של שלוש החברות גדל ל-16.6 מיליארד שקל ● ניתוח

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

החקירה הפלילית לא הסתיימה? עדיין אפשר לנהל נגזרת בנושא

השופט מגן אלטוביה מביהמ"ש הכלכלי חידד את הסוגיה העקרונית בהחלטה הנוגעת לשתי בקשות לניהול תביעה נגזרת שהוגשו נגד בנק מזרחי טפחות, זאת בגין פרשת הסיוע שהעניקו עובדים בבנק ללקוחות בארה"ב להלבין הון ולהתחמק ממס

אמיר אוחנה / צילום: יוסי זמיר

בג"ץ מעכב את אוחנה: הקפיא את מינוי אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים

אחרי שבבוקר הודיע השר אוחנה כי ועדת האיתור אישרה את מינויו של אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים, קיבל בג"ץ את בקשת התנועה לאיכות השלטון והוציא צו ביניים האוסר על אוחנה להמשיך בהליך המינוי, עד לקיום דיון דחוף והכרעה בעתירה

ג'ו מויניאן / צילום: אתר החברה

בעקבות ביקורת של רשות ני"ע: מויניאן נאלצה להפחית 79 מיליון דולר משווי נכסיה במנהטן

לפי החברה, היא גילתה טעות לא מהותית בדוחותיה בעקבות שאלות שהפנתה אליה רשות ני"ע ביוני 2019, הנוגעות לסבירות הנחות מסוימות שעמדו בבסיס הערכות השווי לשני נכסים במנהטן ● הפחתת השווי העבירה את החברה להפסד נקי של כ-72 מיליון דולר ברבעון השני

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ: אפרסם את תכנית השלום האמריקאית אחרי הבחירות בישראל

נשיא ארה"ב אמר לכתבים: הפלסטינים יחתמו על עסקת שלום דווקא מפני שהפסקתי לתת להם סיוע; הם ירצו לחדשו

ח"כ יאיר לפיד ושר הבטחון של יפן, טקשי אוויאה / צילום: תמונה פרטית

כשלושה שבועות אחרי ביטול ביקור נתניהו ביפן, לפיד בטוקיו בפגישות עם שרי הביטחון והחוץ היפנים

לפני כשלושה שבועות ביטל ראש הממשלה נסיעה ליפן בשל סמיכות זמנים לימי סגירת הרשימות ● מספר 2 בכחול לבן ח"כ יאיר לפיד המריא לטוקיו, ומחר צפויות לו שתי פגישות מדיניות בדרג בכיר: האחת עם שר החוץ היפני, טארו קונה והשנייה עם שר הבטחון של יפן, טקשי אוויאה