גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לחקור את עיתון "הארץ"

השלטונות חייבים לברר עד יסוד את חוקיות הסיוע שנתן העיתון לאורי בלאו בפרשת ענת קם

לנושאים רבים מתייחס עו"ד מיבי מוזר בראיון איתו במוסף "פירמה" של "גלובס" (17.5.10). הוא מספר על חייו ועל מצבי-הרוח של אורי בלאו, העיתונאי שברח ללונדון לאחר שקיבל מענת קם את המסמכים הביטחוניים המסווגים; הוא מדבר על ענת קם בנימה מסוימת של זלזול ("הגברת הזאת"); הוא מתבשם באמירות על עקרונות עיתונאיים ומשפטיים - אבל העילה לראיון היא פרשת מסמכי אורי בלאו, ולמרבה הצער על העיקר מוזר לא מדבר.

"הארץ" פגע וברח

והעיקר הוא לא מה ש"הארץ" כבר פרסם על בסיס מסמכי קם. ראשית, כיוון שהפרסום היה באישור הצנזורה, ושנית משום שחובתו וייעודו של עיתון הוא לפרסם חומרים המגיעים אליו, ואין זה מתפקידו לבדוק בציציותיהם.

לכן העניין העיקרי בפרשת בלאו הוא לא הפרסום שהיה, אלא הימלטותו של העיתונאי מפני החוק ובידיו המסמכים המסווגים. והעיקר של העיקר הוא הסיוע שנתן העיתון לכתב לצורך בריחתו מהחוק.

האומץ והאינטגריטי של עיתונאי ושל עיתון אינו נבחן בפרסום מסמכים מסווגים, אלא במוכנותו לשאת בתוצאות הפרסום. במבחן הזה התנהגות "הארץ" משולה למקרה של "פגע וברח".

התמיכה של עיתון "הארץ" בבריחת בלאו מהחוק התבטאה לא רק בסימפתיה, אלא גם בכסף הדרוש למימון שהייתו של בלאו בלונדון. האם בכך עברו בלאו ו"הארץ" על החוק? זה העניין שעליו הייתי רוצה לשמוע את דעתו של מוזר. במיוחד מאחר שהוא הודה, על-פי הכתוב, שהוא ייעץ ל"הארץ" שבלאו לא יחזור לארץ, כלומר, שיימלט מפני החוק. איפה זה מעמיד אותו כעורך דין (וכאזרח) המצווה לשרת את החוק? רק אחרי שיתקבלו תשובות לשאלות אלה, יהיה אפשר לקבל ממוזר תובנות על ענייני עיתונות, חוק ואתיקה.

מיהו העיתונאי עם החשבון?

כשנשאל מוזר אם היתה ביקורת עיתונאית על בריחתו של בלאו, הוא השיב כך: "בלי להזכיר שמות, לפחות עיתונאי אחד חושב שזו ההזדמנות של חייו לבוא חשבון עם עיתון 'הארץ', והוא מנסה כל הזמן להניע את השלטונות לפעול נגד העיתון".

מי העיתונאי הזה? ככל הנראה זה אני, עבדכם הנאמן תמיד. איך אני יודע? משום שלמיטב ידיעתי ובדיקתי, אף עיתונאי אחר לא העז להעלות את המחשבה שהפרקליטות והמשטרה צריכים לחקור את התנהלות "הארץ". מדוע מוזר לא ציין את שמי המפורש? כיוון שמהיכרות רבת שנים הוא יודע שאילו עשה זאת, היה עליו להוכיח בבית המשפט את דבריו, ושהוא לא יוכל לעמוד במשימה הזאת. אז הוא העדיף לא לנקוב בשמי.

את מרב שנותיי במקצוע, כ-20 שנה, עשיתי בעיתון "הארץ" - מכתב שטח עד לתפקיד העורך האחראי של העיתון, בתקופה שהעורך הראשי והבעלים היה גרשום שוקן המנוח. החשבון היחיד שיש לי הוא שעיתון, כל עיתון, לא צריך לעמוד מעל החוק.

מי שקורא את הטור שלי ושומע אותי בטלוויזיה וברדיו, יודע שאני מתקומם כבר שנים נגד העובדה שהפרקליטות אינה אוכפת נגד העיתונים את חוקי הסוב-יודיצה, ההגנה על הפרטיות, כבוד החולה והפצוע ואת החוק הפלילי על איסור לשון הרע. "ידיעות אחרונות", "מעריב", ערוץ 2, ערוץ 10 - אין אמצעי תקשורת שיצא נקי מתחת לידיי בעניין הזה.

אבל מה? כבר התרגלנו לקבל מחשודים ומבוקרים טענות על תפירת תיק, קונספירציה, סגירת חשבון. עצוב לראות את "הארץ" מצטרף למקהלה הזאת, במקום לעסוק בביקורת עליו באופן ענייני.

ולכן אני קורא שוב לשלטונות: אתם חייבים לנהל חקירה על התנהלות "הארץ" ובלאו בעניין ההימלטות מהחוק. אתם חייבים זאת לחוק, אתם חייבים זאת לעקרון השוויון בפני החוק, אתם חייבים זאת למען קיומה של עיתונות שאינה מטיפה למען דבר אחד ונוהגת אחרת.

matigolan@globes.co.il

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

היועמ"ש של הכנסת: בודקים את היתכנות ביטול חוק פיזור הכנסת

עו"ד איל ינון מסר כי "נוכח מורכבותו של העניין והשלכותיו האפשרויות מדגישים בסביבתו של יועמ"ש הכנסת כי הנושא ייקח מספר ימים" ● במקביל, יאיר לפיד הבהיר כי "אנחנו נשמח מאוד לממשלת אחדות בראשות כחול לבן עם הליכוד, לא עם נתניהו"

יוחנן דנינו, רפי קרסו / צילומים: שלומי יוסף, רמי זרנגר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האתגרים וההזדמנויות בשוק הקנאביס בכנס גלובס

האירוע השני בסדרת "עושים שוק" של "גלובס" התקיים היום ועסק באתגרים ובהזדמנויות של תעשיית הקנאביס ● בין הדוברים: משה ברקת, יוחנן דנינו, אהוד אולמרט ופרופ' רפי קרסו

אמי פלמור / צילום: יונתן בלום

לידיעת הסטודנטים לחשבונאות: בקרוב תצטרכו לעבור גם בחינה סופית במסים

לפי מסקנות הצוות שמינתה יו"ר מועצת רואי החשבון, תוכנית הלימודים תכלול שבעה סמסטרים במקום שישה, ומנגד תבוטל שנת ההשלמה • לשתי הבחינות הסופיות תתווסף בחינה במסים • בלימודים יושם דגש על טכנולוגיה ומיסוי • שינוי נוסף שנבחן: קיצור ההתמחות משנתיים לשנה וחצי • נשיאת לשכת רואי החשבון: "הסרנו חסמים"

איתי שטרום / צילום: שלומי יוסף

פרשת הרצת מניות אי.די.בי: קוצר עונש המאסר של איתי שטרום

שטרום צפוי להשתחרר ב-15 ביולי השנה, לאחר שנשיא המדינה קיצר את עונש המאסר שהוטל עליו, שעמד על שנתיים מאסר בפועל ● איש העסקים נוחי דנקנר מרצה באותה פרשה עונש של 3 שנות מאסר

אליעזר שקדי / צילום: איל יצהר

מפקד חיל האוויר לשעבר אליעזר שקדי נגד מועדון הגולף בקיסריה: "להכריז עליו כמונופול"

לאחר שלפני מספר חודשים שלח אליעזר שקדי מכתב התרעה למועדון הגולף בקיסריה, הוא פנה בימים האחרונים לממונה על רשות התחרות ● מבקש להכריז על המועדון כמונופול שניצל לרעה את מעמדו, כדי לכפות מחירי מנוי מופרזים ותנאי הצטרפות בלתי הוגנים ומפלים

סייבר וולקן / צילום: מקסים דינשטיין

וולקן סייבר הישראלית גייסה 10 מיליון דולר ומסייעת לארגונים לפתור פרצות אבטחה

את הסבב הובילה קרן ההון סיכון האמריקאית Ten Eleven Ventures, והשתתפו בו הקרן הישראלית YL Ventures, שהובילה את סבב הסיד של החברה, ומשקיעים פרטיים, ביניהם גלן צ'יזהולם, לשעבר מנהל טכנולוגיות ראשי בחברת הסייבר האמריקאית Cylance

אדורארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי / צילום: איל יצהר

דסק"ש אישרה תוכנית רכישה עצמית בהיקף של עד 300 מיליון שקל

דירקטוריון דסק"ש אישר תוכנית רכישה עצמית של מניות ואג"ח במטרה לצמצם את החוב הפיננסי ולהקטין את הוצאות המימון ● "אין ביישום התכנית כדי להשפיע לרעה על יכולת הפירעון של החברה ועל יכולתה לעמוד בהתחייבויותיה הקיימות", נכתב בהודעה

יובל סויירף באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"באירופה מחכים לכניסת חברות הקנאביס הישראליות"

כך אמר היום יובל סויירף, מייסד ומנהל פארמקן פולסקה, בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "השוק בפולין זה שוק של 50 אלף מטופלים שכל הזמן גדל, זה יכול להגיע ל-600-300 אלף חולים בשנים הקרובות"

ברוך שי / צילום: יחצ

ברוך שי על פרשות דב גילהר ויצחק נוי: "חציית קו אדום"

בתוכנית "שבת עולמית" בהגשת יצחק נוי ב"כאן רשת ב'", אמר המגיש יצחק נוי כי "הבדואים ידועים גם כרוצחים ממדרגה ראשונה" ● בתוכנית "ערב ערב" בהגשת דב גילהר, שלף מרדכי גילת את ארנקו כדי להדגים למשפחת נתניהו איך משתמשים בכסף ● מנהל חטיבת החדשות של "כאן": נוי וגילהר הושעו ממספר תוכניות ● ומה לגבי ירון לונדון?

אהוד אולמרט באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"בקצב שבו ישראל מידרדרת, יכול להיות שכל אזרח לא צריך עציץ קנאביס אחד בבית - אלא שניים"

כך אמר היום ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "הרגולטור צריך לעסוק כעת בהסדרת יצוא הקנאביס כפי שאישרה הממשלה" ● מעריך כי נתניהו לא יצליח להקים ממשלה גם לאחר הבחירות הקרובות

פרופ' רפי קרסו באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רפי קרסו: "יש שוק שחור של קנאביס רפואי. אנחנו מודעים לזה"

כך אמר פרופ' רפי קרסו, מומחה למחלות כאב ויועץ לחברות קנאביס, בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● קרסו הודה כי ישנם מטופלים בקנאביס רפואי שמוכרים את החומר הלאה: "יש שוק שחור. אנחנו מודעים לזה"

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

עוד קיזוז מכספי המסים הפלסטיניים - הפעם בסך 14 מיליון שקל

עוד מכה כלכלית לרשות הפלסטינית: רשמת לשכת ההוצאה לפועל קבעה כי על המדינה לחלט דמי פיצויים בסך 14 מיליון שקל שקבע בית המשפט המחוזי בירושלים ל-52 פלסטינים משתפי פעולה עם ישראל אשר נעצרו ועונו ע"י כוחות הביטחון הפלסטיניים

ליהיא סגל / צילום: סמדר כפרי, יח"צ

הסטארט-אפ דיי טו מגייס 30 מיליון דולר נוספים

בין המשקיעים: קרן aMoon של מריוס נכט, עמרי כספי שחקן ה-NBA, תאגיד ג'ונסון אנד ג'ונסון וקרן אופק

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

משרד העבודה: י-ם היא שיאנית הפרות הבטיחות באתרי בנייה

לפי נתונים שמפרסם משרד העבודה והרווחה, בשנה וחצי האחרונות ניתנו 65 צווי בטיחות באתרי בנייה בבירה – הרבה יותר מכל עיר אחרת בארץ ● משמעות הצווים – סגירה זמנית של אתרי בנייה ● בתקופה זו נהרגו בשטחה 3 פועלי בניין

בנימין נתניהו/ צילום: תמר מצפי

נתניהו: לא הוצעה רוטציה, אין לי קשר עם כחול לבן

ראש הממשלה הודיע הבוקר כי אין בכוונתו לוותר על שותפיו הטבעיים לממשלה: מפלגות ש"ס, יהדות התורה ואיחוד מפלגות הימין

משה ברקת באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"אם אני מנכ"ל חברת ביטוח - אני יוצא מתחום הביטוח הסיעודי; נדרשת רפורמה גדולה"

ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, יצא באמירה חריפה במסגרת כנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס" ● לדבריו, "החולים הסיעודיים לא צריכים קנאביס, אלא שיתייחסו אליהם בכבוד. לא בטוח שהמשוואה מתקיימת במודל היום", אך לצד זה קבע כי "המודל לא מספיק טוב לחברות הביטוח ולמטופלים"

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

קבינט הדיור אישר לותמ"ל לתכנן 8 מתחמים חדשים של פינוי-בינוי

מדובר בארבעה מתחמים באשדוד ועוד ארבעה מתחמים בנתניה, בחדרה, באור-יהודה ובירושלים

הפגנה עובדי טבע טק נאות חובב / באדיבות ההסתדרות

הסכם שכר חדש בטבע טק: תוספת שכר של 2.2%-4.6%

ההסתדרות, הנהלת טבע טק וועד עובדי המפעל חתמו על ההסכם שיחול על כ-700 עובדים, רטרואקטיבית מאפריל 2019 ● ההסכם מגיע בהמשך להסכם קיבוצי שנחתם לפני כחודש במפעל

נתניהו ואדלשטיין / צילום: רויטרס

"אדלשטיין מתנהל כמו קמפיינר של הליכוד ולא כמו יו"ר הכנסת"

יו"ר הכנסת אדלשטיין ורה"מ נתניהו מבינים שיהיה בלתי אפשרי להשיג 80 חתימות כדי לבטל את הבחירות ● כשריח הספין עולה מהמהלך נותר לנו רק לשאול למה הפוליטיקאים צריכים בכלל ספינים כדי לשרוד? ● האזינו

דדי סגל באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

מנכ"ל פנאקסיה: "האישור ליצוא קנאביס מישראל יגיע בתוך שבועות עד חודשים"

דדי סגל, שהשתתף היום באירוע של "גלובס", דיבר על פעילותה של חברת פנאקסיה בתחום הקנאביס • "הנפקה ראשונית לא הייתה רלוונטית, בין השאר בגלל שהמוסדיים לא היו בשוק לפני שנה. כיום הם מתעניינים"