גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בועה באבואה בנדל"ן

פישר וחזקיהו לא יכבו את דליקת הנדל"ן לבדם, הם צריכים להחזיר את שיטת הזכאויות שנשחקה

איזו התבשמות היתה מדו"ח הנדל"ן של מינהל הכנסות המדינה שפורסם השבוע. הכותרת שכיכבה בראש הדו"ח היתה: "לראשונה, ירידה במספר העסקאות בדירות מגורים בשני רבעונים ברציפות, כשת"א מובילה את המגמה". אכן, נחמה פורתא, אבל מכאן ועד לחגיגה שהנה-הנה הבועה התפוצצה, לפחות בת"א, הדרך מאוד-מאוד ארוכה.

האוצר בחר להקפיץ לראש הדו"ח את מה שנוח לו לומר לציבור, ואת הנתונים החשובים בדו"ח, אלו שהאוצר מעדיף שהציבור לא יידע, הוא זרק לתחתיתו. הנה התהליך הבועתי שכתבנו עליו בשבוע שעבר, שחור על גבי לבן, במספרים מהשטח - לא סקרים ולא תחושות - המספרים שהאוצר פרסם, אבל מעדיף להדחיק, ומשמעותם לצידם:

  • "... בת"א, כמו באזור באר שבע, נמצא כי עליית המחירים החדה ב-2009 אינה מהווה תיקון לירידת מחירים שכביכול היתה בעשור האחרון, שכן מי שהחזיקו בדירה בממוצע שמונה שנים השיגו תשואה נומינלית של כ-92%".

המשמעות: בנק ישראל והאוצר ניסו למכור לציבור שעליית המחירים החדה בשנתיים האחרונות היא תיקון לקיפאון או לירידה שאפיינו את שוק הדירות מתחילת העשור. מינהל הכנסות המדינה קובע: עורבא פרח, לאורך העשור האחרון התפתחה למעשה בועה בשוק הנדל"ן. והמספרים מדברים בעד עצמם: עלייה נומינלית של 92% במשך 8 שנים, או של כ-70% במונחים ריאליים. זו בועה באבואה, וזה בדיוק מה שהניע את פישר וחזקיהו לפעול השבוע ולהודיע בקול רם לציבור: נפעל בכל דרך לרסן את עליית המחירים המואצת.

  • "מי שמכר דירה באזור ת"א בשנת 2009, תוך חצי שנה מיום רכישתה, גרף תשואה נומינלית של 23%".

המשמעות: האם בכלל יש צורך להסביר את המשמעות של תשואה כזו על דירה תוך חצי שנה?

  • "אחת התופעות המעניינות שליוותה את הגידול החד בהשקעות באזור באר שבע (הדו"ח מציין שמגמה דומה התרחשה גם בת"א) היתה שינוי דרמטי באופן ההשקעה, כפי שבא לידי ביטוי במשך זמן ההחזקה הממוצע של דירה שנרכשה להשקעה... בשנת 2007 עמד פרק זמן זה על כ-13 שנה, שצנח ל-3.7 שנים בלבד ברבעון האחרון של 2009... חמישית מהמשקיעים שמכרו את הדירה ברבעון האחרון של 2009 עשו זאת תוך פרק זמן של חצי שנה בלבד מאז הרכישה..."

המשמעות: שוב, האם יש צורך להסביר את הנתונים המדהימים והמבהילים האלה? ובכל זאת, שוק הדירות הפך לספקולטיבי, דירות עוברות מיד ליד תוך חודשים בתשואות פנומנליות. עכשיו אתם מבינים למה חזקיהו ופישר כה לחוצים.

סבסוד המצרך או סיוע לנצרך

האם הצעדים של פישר וחזקיהו יצליחו לצנן את הבועה? איש, כמובן, אינו יודע. יהיה כמובן איזשהו אפקט פסיכולוגי לדיבורים ולהצהרות הנחרצות שלהם, שישפכו בטווח הקרוב קצת מים קרים על הלבה הרותחת של שוק הדירות. ומה הלאה? גם פישר מחכה לראות מה הלאה ו"מאיים" בצעדים נוספים, אם ההנחיות לבנקים לא יעשו את שלהן.

קשה לראות איך מטפי מכבי האש של פישר וחזקיהו מטפלים בחומרי הבעירה של שוק הנדל"ן: הריבית הנמוכה וההיצע הקשיח יחסית. מה שבטוח הוא שהצעדים שננקטו באחרונה לא יגרמו לירידה משמעותית בשוק הדירות, ירידה שתאפשר לזוגות צעירים לרכוש דירה בעלות סבירה. זו הסיבה שבגללה נדרשת פעולה משולבת כדי לסייע לרוכשי הדירות הצעירים.

חשבנו שהפחתת המע"מ על רכישת דירה ראשונה, בין אם דירה מיד ראשונה ובין אם מיד אחרת, עשוייה לסייע. אדם בוכמן, מנוי "גלובס", שלח לנו מייל בעניין ובו העיר שפעולה כזו פותחת פתח לרמאויות (רכישת דירה לילדים), ובסופו של דבר ההצעה מטבעה היא רגרסיבית שכן גובה ההטבה הוא פונקציה של מחיר הדירה.

יש משהו בדבריו של בוכמן, והוא מציע לחזור ולחזק את שיטת הסיוע הישיר לזכאים שנשחקה לחלוטין. הוא קורא לזה "סיוע לנצרך ולא למצרך", ואנו מסכימים איתו לחלוטין: פישר וחזקיהו מנסים לטפל ב"מצרך", עכשיו תורם של משרד השיכון ומשרד האוצר לטפל ב"נצרך".

עוד כתבות

אנשים עם מסכות הולכים על רקע בניין הפרלמנט הבריטי בלונדון / צילום: Kirsty Wigglesworth, AP

בריטניה מעבירה מיליארדים למוסדות תרבות ובוחנת חלוקת שוברי קניות לאזרחים

השוברים יהיו תקפים לתחומים שחווים משבר, כמו תעשיית האירוח והתיירות, או החנויות הקטנות ● צעד מוחשי ומחייב יותר עליו הודיע אמש שר האוצר הבריטי, הוא הענקת תמיכה בשווי 1.5 מיליארד ליש"ט למוסדות תרבות

באפט, באספה השנתית בשנה שעברה. אירוע שמשך אלפי בני אדם בימי שיגרה / צילום: Associated Press

באפט משחרר את הניצרה: השקעת ענק לברקשייר בכ-9.7 מיליארד דולר

ברקשייר הת'וואי של האורקל מאומהה משחררת מעט מהר המזומנים של 137 מיליארד דולר עליו היא יושבת, ותרכוש את חטיבת האחסון והובלת הגז הטבעי של דומיניון אנרג'י תמורת 9.7 מיליארד דולר

עפר שלח / צילום: שלומי יוסף

18 שנה ושום דבר לא זז: ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב

ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב ● חבר הכנסת משה ארבל: "התפיסה הזאת שאנחנו צריכים לדאוג ולרפד את אותה אוכלוסיה מאזור רמת אביב עד הרצליה פיתוח, ולדאוג להם שהכל יהיה קרוב להם לבית היא מופרכת מיסודה"

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בידוד חרטא: אם ככה עושים איכון סלולרי, אנחנו בצרות צרורות

המצב המגוחך, שאזרחים נאסרים בביתם על לא עוול בכפם, בלי אפשרות לערער על המאסר בפני הרשויות, מעלה הרהורים נוגים על אובדן הדמוקרטיה ועל איכות העבודה של שירות הביטחון הכללי

ח"כ חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חיים כץ: ההטבות והזכאות למובטלים ימשכו לאורך המשבר

לפי סיכום בין יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות חיים כץ ושר האוצר ישראל כ"ץ, 12 אלף מובטלים שהסתיימה תקופת זכאותם בינואר ובפברואר יקבלו דמי אבטלה עד אמצע אוגוסט עם אפשרות להארכה נוספת

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  5 ביולי 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

להגברת מהירות התגובה: ועדת החוקה דנה ב"חוק הקורונה הגדול"

החוק כולל בין היתר את ההכרזה על מצב חירום בשל הקורונה ואת סמכות הכנסת לבטלה, וכן את הסמכת הממשלה להתקין תקנות שניתן יהיה להגביל בהן בצורה משמעותית את פעילות המשק

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל בצעד דרמטי: מנמיך תחזיות ומשיק תוכנית רכישות אג"ח קונצרני של עד 15 מיליארד שקל

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%, והנמיך תחזיות ● בנק ישראל עדכן כלפי מטה את תחזית הצמיחה בשנת 2020, והתוצר צפוי להתכווץ בשיעור של כ-6% ● צפו בשידור החי ממסיבת העיתונאים של נגיד בנק ישראל

הוועידה הסתיימה  / עיצוב: גלובס

על פירוק גרעיני שליטה ואתגרי שוק ההון בימי המגפה: הצטרפו לשידור החי מוועידת האונליין של גלובס

איך משפיעה המגמה של פירוק גרעיני השליטה בחברות על הממשל התאגידי ● האם המצב תורם לאקטיביזם של בעלי המניות ● מה תפקיד הרגולציה בתוך השוק המשתנה ● ומה הם אתגרי שוק ההון בימי המגפה ● ועידת שוק ההון תתקיים היום בשעה 10:00 במערכת "גלובס"

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

מסתמן: גליקמן ומקאן העפילו לשלב ההתמחרות במכרז הפרסום של שירותי בריאות כללית

בשלב מצגות הקריאייטיב התמודד גם משרד הפרסום אדלר חומסקי ● היקף הפרסום של הקופה כעשרה מיליון שקל בשנה ● משירותי בריאות כללית נמסר כי הוועדה עדיין לא התכנסה לכן אין מידע כרגע לגבי שלב ההתמחרות

אברהם ביגר, יו"ר דירקטוריון פז, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

אברהם ביגר: "אנחנו לא יודעים מתי המשבר ייגמר. צריך לשלוח כסף ישירות לחשבונות של האזרחים"

יו"ר חברת פז בוועידת שוק ההון של "גלובס": "צריך למצוא פיתרון רגולטורי שיאפשר דו שיח עם המשקיעים המוסדיים" ● "אנחנו במשבר לאומי מאוד מאוד קשה שיש לו תוצאות קשות וכך צריך להתייחס לזה" ● "אי אפשר להחזיק אנשים רעבים לאורך זמן"

בדיקת קורונה בירושלים. "בסוף יצטרכו חמ"ל שינהל את כל החמ"לים" / צילום: Ammar Awad, רויטרס

בלי מנהל, בלי עובדים, בלי סמכויות: כך סורסה רשות החירום הלאומית

ברשות ה חירום הלאומית (רח"ל), שהייתה אמורה להוביל את ניהול משבר הקורונה, מחפשים ראש רשות חדש ● אלא שמדובר בגוף קטן, חלש ולא רלוונטי ● זאב צוק–רם, לשעבר ראש הרח"ל: "עשו טעות בהיערכות למגפה" ● מנכ"ל משרד הביטחון היוצא, אודי אדם: "רח"ל אינה גוף לניהול משברים"

עו"ד סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו עומדים לקראת צונאמי של הליכי חדלות פירעון"

כך אמרה סיגל יעקבי, כונסת הנכסים הרשמית ומ"מ מנכ"לית משרד המשפטים בועידת עושים שוק של "גלובס" ● "חוק חדלות פירעון נועד לטפל בתיק אחר תיק ובחברה אחר חברה. אין לו תפיסה רחבה, הוא לא מתעסק במגה משבר שמביא בבת אחת מבול של חברות"

ד"ר זאב רותם / צילום: רפי דלויה

הלך לעולמו ד"ר זאב רותם, ראש מחלקת אסטרטגיה ב-KPMG סומך-חייקין

ד"ר זאב רותם ליווה לאורך השנים מאות עסקים, חברות ציבוריות, ומשרדי ממשלה בתכנון וביצוע מהלכים אסטרטגיים וארגוניים מהמשמעותיים במשק

חיילים, שוטרים ומאבטחים עם מבכות פנים שומרים על הסגר בירושלים / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

החמרה בסגר? בממשלה שוקלים להגביל התקהלויות ל-20 איש בכל מקום

עוד יידונו בישיבת הממשלה במגבלות על פארקים וחדרי כושר ● יו"ר הכנסת יריב לוין יכנס היום בשעות הצהריים ישיבה של ראשי כל סיעות הכנסת כדי לדון בזירוז הליכי חקיקה, לרבות חוק הקורונה המורחב

מסעדה סגורה לפי תקנות הסגר / צילום: בר לביא, גלובס

משרד הפנים מקדם פעימה שנייה של פטור מארנונה לעסקים

מנכ"ל משרד הפנים אמר בדיון בוועדת הכספים כי משרדו פנה בנושא למשרד האוצר שאינו מתנגד למהלך

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

רמז לחידה השבועית: אנדריי אומנסקי מקבל מסר חדש, שיכול לעזור לפזר את הערפל סביב ההקלטה המוזרה

מנכ"ל חברת הפינטק קולטור קיבל הקלטה מוזרה ולא הצליח לפענח אותה ● כבר כמה ימים שהעניין הזה טורד את מנוחתו ולא מאפשר לו לתפק כרגיל ● ואז, פתאום, הוא מקבל מסר נוסף שיכול לעזור לו לפזר את הערפל ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

בנק הפועלים/ צילום: יחצ דוברות בנק הפועלים

שני עובדי בנק הפועלים מדסק ה-OTC נדבקו בקורונה

מספר עובדים נשלחו לבדיקות בעקבות המקרה ועובדים שבאו במגע עם אותם עובדים נשלחו לבידוד ● הפועלים: "שני העובדים שחלו מטופלים ואנו פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות. שירותי חדר העסקאות ניתנים כרגיל"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה פתחה מבערים לאחר הודעת בנק ישראל: התל בונדים קופצים, מדד הבנקים מזנק

מדד תל בונד 20 קופץ ב-2%, ומדד הבנקים עולה ב-3.1% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, אך השיק תוכנית רכישות אג"ח קונצרני והאריך את תוכנית ההלוואות המוניטריות לבנקים

רפאל פרנקן / צילום: עודד קרני

האם התעשייה מוגנת מפני מתקפות סייבר? "בחלק מהמפעלים לא מבינים למה זה קשור אליהם"

רפאל פרנקו, סגן ראש מערך הסייבר הלאומי, מספר בראיון שקיים לאחרונה עם "גלובס" כיצד הוא נערך למתקפות עתידיות על התעשייה ועל המתקפה על אתרים ישראלים במאי: "תדרכנו את חברות ההוסטינג, האכלנו בכפית, ובכל זאת זה קרה"