גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגן הרמטכ"ל בני גנץ: "במלחמת לבנון השלישית ננצח; כשנוציא את הסוסים מהאורווה, יכאב מאוד ללבנון"

"דיפנס ניוז" חושף - האסטרטגיה של צה"ל במלחמה הבאה עם חיזבאללה, שתורגלה ב"עופרת יצוקה": מצור ימי טוטאלי, הפצצות כבישים, תפיסת אדמות מעבר לליטאני ומתקפה על מצבורי נשק ■ גנץ: "הלבנונים מחזיקים פיל בחנות החרסינה שלהם, אל תאשימו אותנו במה שהוא עושה"

"דיפנס ניוז" חושף את אסטרטגיית צה"ל למלחמה הבאה עם חיזבאללה, אסטרטגיה שלוטשה מאז המלחמה הקודמת ב-2006, ושתורגלה, עד לפרטיה הקטנים ביותר, במבצע "עופרת יצוקה". המלחמה העתידית עם האויב מצפון תכלול מתקפה כוללנית על מצבורי הנשק של חיזבאללה, מרכזי פיקוד, נכסים מסחריים ומאחזים בכל רחבי לבנון.

בידיעה בלעדית מדווחת הכתבת ברברה אופאל-רום כי במלחמה הזו תתקוף ישראל גם תשתיות לאומיות בלבנון, תטיל מצור ימי טוטלי על המדינה ותפציץ גשרים, כבישים ונתיבי הברחה אחרים לאורך הגבול עם סוריה. במקביל, יבצעו כוחות יבשה מסע ברוטלי לתפיסת אדמות הרחק מעבר לנהר הליטאני, המטרה המיוחלת שאליה לא הגיעו כוחות צה"ל במלחמה הקודמת.

נוסף לכך, תבחן ישראל ליישם נגד חיזבאללה את טקטיקת הסיכולים הממוקדים, שעד עתה ננקטת רק נגד חאמס ברצועת עזה. "במקביל לכל דבר אחר, אנו מדברים גם על אנשים, מנהיגים, פוליטיים או צבאיים; גם דבר זה יוסיף להרתעה", אמר לדיפנס ניוז קצין בכיר בצה"ל.

גורמים רשמיים בישראל אומרים, כי אינם רוצים ליזום סבב מלחמתי חדש בצפון, אך, לדבריהם, העובדה שחיזבאללה הוא שותף חשוב בממשלת לבנון נותנת לישראל יד חופשית יותר ליישום תכניות המלחמה שלה. לאחר הכל, הזרוע הפוליטית של הארגון מחזיקה בכשליש מהמושבים בפרלמנט.

בתשובה לשאלה האם ישראל מאמצת גרסה מעודכנת של טקטיקת "בעל הבית השתגע", שהשיק בראשונה הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, אמר קצין במטכ"ל: "בשכונה הזו אתה צריך להתנהג באופן בלתי צפוי, אפילו באופן בומבסטי, אך גם באופן מבוקר שיאפשר לך להפסיק לרגע, לשפוט בעצמך אם אתה משיג את התוצאות הרצויות, ולשנות מהלך, אם נחוץ".

"לא היינו צריכים לכבוש את עזה, אך היינו צריכים להפגין תצוגת-על של העוצמה הצבאית שלנו, שהראתה (לפלסטינים) שיש לנו יכולת לכבוש, אם נרצה". לדבריו, זה יהיה המצב בזירה עתידית בלבנון.

מלחמת לבנון השלישית

לדברי מקורות צבאיים וביטחוניים ישראלים, שמצוטטים בדיפנס ניוז, במלחמה הבאה בלבנון יוזנקו לזירה הרבה יותר משלוש חטיבות, כפי שהכתיב התכנון הראשוני למלחמה הקודמת שם, ויופעלו הרבה יותר מ-10% מיכולותיו של חיל האוויר, כפי שקרה בסיבוב הקודם.

הכתבת מציינת שאפילו המפקדים הצנועים ביותר בצה"ל החלו להשתמש עתה במילים כמו שינוי חוקי המשחק, הכרעה, אפילו ניצחון, כדי לתאר את תוצאות מלחמת לבנון השלישית, וזאת בניגוד לביצועים הפגומים ולתוצאות המשתמעות לשתי פנים של המלחמה הקודמת.

"נעשה שימוש מלא בכל היתרונות המיוחדים שלנו, וצריך להבין שע"י סיגול היכולות שלנו לשימוש הבלתי סדיר שעושה האויב בכלי מלחמה קונבנציונליים... אנו יכולים לדחוף לניצחון", אמר האלוף בנימין גנץ, סגן הרמטכ"ל, בראיון לדיפנס ניוז.

בהדגישו שישראל רק מתכוננת למלחמה הבאה, לא מתכננת אותה, אמר גנץ: "כאשר נשיג מצב של הכרעה, שבו חיילינו יוסיפו לנצח והחיילים שלהם יוסיפו להפסיד, שום דבר (למעט הפסקת אש) לא יוכל לבלום אותנו".

גנץ מזהיר שייתכן שיידרשו סבבי מלחמה אינטנסיביים חוזרים ונשנים כדי לעקור את חיזבאללה מהצפון. לדבריו, המטרה היא להאריך את תקופות השקט היחסי בין כל סיבוב. "ישראל לא תוכל להתקיים עם תקופות מתמשכות של מלחמה", אמר האלוף. "לכן, אנו צריכים לצמצם את משך סבבי המלחמה לרמות סבירות, בדומה לדרך שבה הצלחנו להוריד את כמות הטרור בישראל בעקבות פעולת צה"ל בגדה המערבית ב-2002. באופן כזה, אנו מאפשרים לעם בישראל לחיות בצורה סבירה תחת מצב חירום מתמשך עד שאנו מתקנים את המצב, ואז אנו חוזרים למשבצת ההתחלה".

"אני מטיל ספק בכך שיהיה שלום לאחר מכן, אבל לפחות נוכל להאריך את הזמן בין המלחמות, באמצעות שחיקה אסטרטגית של האויב", הוסיף גנץ. "יהיה סבב מלחמה ואחריו עוד אחד וכל סבב כזה ימיט תצאות קשות יותר על האויב מקודמו. זה, בסופו של דבר, יוצר הרתעה אדירה".

באזהרה בוטה ללבנון אמר האלוף: "ישראל צריכה לשמור את כל הסוסים שלה באורווה זמן רב ככל האפשר, מפני שכאשר נוציא אותם, זה יכאב (ללבנונים). זה יהיה קשה, זה יהיה מכוער, ומדינת לבנון צריכה להבין זאת. הלבנונים מחזיקים פיל בחנות החרסינה שלהם, וכאשר החרסינה תתחיל להישבר, אל תבואו להאשים אותנו במה שהפיל הזה עושה".

"... כאשר המלחמה תגיע לשטח האויב, ואנו נגיע למה שאני מכנה מצב הכרעה, אי אפשר יהיה לעצור אותנו; ואדי פה, שלושה כפרים שם, עד שממשלתנו תסכים להפסקת אש ואנו ניסוג באופן מסודר ומתודי", אמר גנץ.

שאלה: ומה בדבר יותר מ-40 אלף הטילים והרקטות שמכוונים לשטחה של ישראל? אפילו אם צה"ל יגיע למצב של הכרעה, איך יהיה אפשר להכריז על ניצחון אם הצד האחר מוסיף לשגר טילים? גנץ: "האם נוכל ליירט כל קטיושה? לא. האם נוכל להפסיק את הנרטיב שייצור נסראללה? לא. אבל, במציאות, כאשר נפגע באופן רציני ביכולת השיגור של האויב, וכאשר ההישגים שלנו על הקרקע יהיו ברורים, והצד האחר יתחנן להפסקת אש, לא יהיה ספק מי המנצח ומי המנוצח".

עוד כתבות

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

מיה יניב / צילום: יחסי ציבור ועד עובדים

המשימה החדשה של הוועד בסלקום: לגרום לעובדים להתפקד למפלגות

ועד עובדי סלקום עורך בשעה זו כנס ומפגיש את עובדים עם פוליטיקאים, בהם דוד ביטן ואלעזר שטרן ● המטרה: לקדם כוח פוליטי שיפעל לשינוי כללי הרגולציה בשוק התקשורת

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

זהר גנדלר, ניזאר מישעאל, תמר קידר הריס, כאיד אבו עייאש וגארי ג'ייקובס  / צילום: הבא טורעאני

מדעי החיים האמיתיים: מי הגיעו למפגש של הקרן היהודית-ערבית NGT3

וגם: היו"ר וידמן והמנכ"ל פרשר ממזגים מחלקות בבנק מזרחי טפחות

 

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

אנדרו אביר: "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד ד', אין לנו שום בעיה לרכוש את כל הסכום"

על רקע לחצי הייסוף הצפויים מכניסתה של ישראל למדד ה-WGBI, בבנק ישראל מרסנים את הציפיות להתחזקות השקל, לצד המשך גל רכישות המט"ח בשוק מאז הודעת הריבית האחרונה

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן מגדילה את הפער, אבל עדיין לא תצליח להקים ממשלה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

בורסה אסיה / קרדיט: שאטרסטוק

בורסות אסיה מזנקות בכ-2% בעקבות ההודעה על הסכם הסחר

המסחר בניו יורק ננעל אתמול בעליות חדות ברמת שיא כל הזמנים על רקע הדיווח כי השלב הראשון בהסכם הסחר קרוב לחתימה ● הפאונד זינק ב-2.3 אחרי תוצאות הבחירות בבריטניה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו, השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

בכיר במשרד הבריאות: "אין מישהו במערכת שיכול להחליף את רוטשטיין"

אינסידנט שהתרחש באירוע התרמה להדסה בארה"ב הביא למכתב דרישה של ארגון נשות הדסה, שבו הן דורשות להדיח את רוטשטיין ● גורמים במשרד הבריאות ציינו כי לא בטוח שלמכתב יש תוקף משפטי כלשהו, לאור העובדה שהארכת הכהונה כבר אושרה

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות