גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רוב בוועדת הכנסת לשלילת זכויות חברת הכנסת חנין זועבי

זאת לאור הסיוע שהעניקה לכאורה למשט לעזה ■ הוועדה תקרא לחקירת מקבלי ההחלטות ולהקמת ועדת חקירה פנימית בראשות מבקר המדינה ■ ח"כ מיכאל בן-ארי פתח שמפניה בתום הדיון ■ ח"כ דב חנין: "יש כאן ניסיון להשתקה"

מספר ימים לאחר הדיון הסוער בכנסת שכמעט הגיעה לכדי הרמת ידיים בכנסת אודות המשט לעזה, התכנסה היום (ב') ועדת הכנסת לדון בהסרת החסינות של חברת הכנסת חנין זועבי, זאת לאור הסיוע שהעניקה לכאורה למשט לעזה.

ברוב של שבעה בעד מול מתנגד אחד יישללו 3 זכויות יתר המוקנות לחברת הכנסת מחוק החסינות. הצעת החוק של ח"כ מיכאל בן-ארי תעלה לדיון במליאת הכנסת וככל הנראה תעמוד גם למבחן בג"ץ. ח"כ בן-ארי פתח בקבוק שמפניה בתום הדיון. הוועדה תקרא לחקירת מקבלי ההחלטות והקמת ועדת חקירה פנימית בראשות מבקר המדינה.

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) תקף בחריפות את אופן ניהול הדיון בעניין חברי הכנסת הערבים בוועדת הכנסת. לדבריו: "גם במשפט שדה ישנה הפרדה בין תפקיד השופט לתפקיד הקטגור. אך בוועדה לקח על עצמו ח"כ יריב לוין את שני התפקידים והוא ממלא בהזדהות גמורה את תפקיד הקטגור וגם את תפקיד היו"ר. שאלותיי הלגיטימיות בעניין זה לא נענות ותגובתו היחידה של היו"ר הייתה להוציא אותי מהדיון פעם אחר פעם. ניסיון כזה להשתקה לא מרפה את חומרת העניין".

"אני קורא להפסיק את הדיונים בוועדת הכנסת ולבחון את כל אופן התייחסות הכנסת לחברי הכנסת הערבים בימים מסוכנים אלה של התלהמות והסתה".

ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) האשים את זועבי כי עלתה בכוונה תחילה על האוניה היחידה שהתעמתה עם כוחות צה"ל, ודרש לבדוק את הקשר בין הממנים את האוניה לבין זועבי.

במהלך הדיון אמרה ח"כ שמאלוב ברקוביץ' (קדימה): "גב' חנין זועבי לא באה לוועדת הכנסת לדיון העוסק בעיניינה, והעדיפה לשלוח במקומה כמה דמויות מוכרות בתור 'עורכי דין' - כמו דב חנין, אילן גילאון, ניצן הורוביץ ואחרים. לשמחתנו גם בתחום עריכת דין הם לא מצטיינים".

ח"כ שמאלוב ברקוביץ המשיכה ואמרה כי: "העברתי לפני כשבוע פנייה בנושא ליועץ המשפטי לממשלה על מנת שיבחן את האפשרויות העומדות בפניו על מנת להביא לשלילת זכויותייה, שלילת חסינותה והעמדה לדין."

בעניין חברי הכנסת הערבים שנסעו ללוב, אמרה ח"כ שמאלוב ברקוביץ': "ייתכן כי חברי הכנסת יצאו בכלל להכשרה בחינוך מיני, כי על פי הפרסומים, קדאפי אמר לח"כים הערבים כי הפצצת אטום הכי גדולה היא לעשות יותר ילדים... "

לבסוף, אמרה ח"כ שמאלוב ברקוביץ': "אני מבקשת את הוועדה הנכבדת לחקור האם העובדה שלוב סיפקה את מטוסו הפרטי של קדאפי, אינה מצביעה על עבירה על החוק. במידה שיסתבר כי חברת הכנסת ביצעה עבירה פלילית, אני מצפה מהוועדה להביא לשלילת חסינותה, או פשוט להוציא את מפלגתה אל מחוץ לחוק".

בראיון לתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל, אמר יריב לוין, יו"ר הוועדה: "זועבי בגדה במדינת ישראל - יש להעמידה לדין".

ביום ד' האחרון נשאה ח"כ זועבי שהשתתפה במשט נאום בכנסת בו אמרה "בעיני זו מצווה פוליטית מוסרית. אני אגיד כל מילה שאני רוצה להגיד. זו קריאה לעזור ל-1.5 מיליון איש. המצור הוא לא חוקי לא אנושי ולא לגיטימי. כל פוליטיקאי שיש לו עמדה מוסרית מתנגד למצור".

במהלך הדיון היו הפרעות רבות ויו"ר הכנסת הוציא מהמליאה חברי כנסת רבים אשר הפריעו לדיון התקין. בנוסף, ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר עם סיום דבריה של זועבי: "אני מציע לבדוק שאין עליה סכין". בין זועבי לחסון התפתחה תגרה ואנשי ביטחון נאלצו להפריד ביניהם. לפני כן, ח"כ אנסטסיה מיכאלי רדפה אחרי זועבי וניסתה למנוע ממנה לנאום. ח"כ מירי רגב קיללה אותה טרם דבריה.

כזכור, רק אתמול (א') דנה ועדת השרים לענייני חקיקה ב"חוק זועבי" שיזם ח"כ דני דנון (ליכוד). לפי ההצעה, הכנסת תוכל להדיח חבר כנסת מכהן, אם יפנו בבקשה שכזו שליש מחברי הכנסת והיא תאושר על ידי 80 ח"כים לפחות. הוועדה החליטה בסופו של דבר להעביר את הנושא לדיון בהנהלת הקואליציה.

"הדרישה של יו"ר הוועדה בשם סיעת קדימה היא פוליטית"

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אופיר אקוניס, האשים את חסון כי הדיון בוועדה נועד אך ורק כדי לנגח את מקבלי ההחלטות. "ברור כשמש שהדרישה של יו"ר הוועדה בשם סיעת קדימה היא פוליטית. אתם מחפשים את ראשם של ראש הממשלה שר הביטחון וכל מי שהיה קשור באירוע, אתם יודעים טוב מאוד שאנחנו נמצאים בשיאו של מאבק, מדובר באירוע מתגלגל מרמרה היא פיגוע טרור, אני תוהה אם מבקר המדינה היה מבקש מחיילי צהל לחקור אירועי טרור אחרים", אמר. "זוהי ישיבה פוליטית ואני מצטער שהמבקר משתתף בה", הוסיף.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, יואל חסון: "לפעמים ביקורת מיידית ודחופה היא נדרשת, כאשר אין החלטה אחרת על בדיקה. מבקר המדינה הוא מוסד ביקורת ראוי שבא כדי לשפר ולייעל. המבקר זה לא עונש וביקורת אינה קנס. חשוב להדגיש, שבדיקה פנימית אף עשויה להוריד את המתח ואת הלחץ הבינלאומי. אם יש צורך שנבחרי ציבור ייחקרו כדי למנוע מצב שחיילי צה"ל ייחקרו - אזי זהו מחיר שראוי שנשלם.

ח"כ חסון הוסיף: "אנחנו מתחילים תהליך שלא יסתיים היום, שבו הכנסת מובילה מהלך של בדיקה".

מבקר המדינה ציין כי הממשלה צריכה להפעיל את שיקול דעתה, צריך לאפשר לממשלה תוך כמה ימים להשליםאת עמדתה בנושא זה ולחדש את הדין לגבי מהות הגוף שצריך לבדוק. אם תבקשו שאחקור, אשקול את הדבר.

עוד כתבות

אצטדיון רמת גן / צילום: איל יצהר

אסטרטגיית היציאה של הספורט הישראלי: פחות מתקנים, פחות תקציבים והרבה יותר מסים

האוצר מבקש (ויקבל) קיצוץ של עשרות אחוזים בתקציב הספורט ● בינתיים כבר הוקפאו קולות קוראים לבניית מתקנים בעקבות מצב הרשויות המקומיות ● בנוסף, הבור התקציבי מחזיר לשולחן תוכניות מגירה כמו ביטול הטבות המס לספורטאים זרים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: ליל הסדר של מייג'ור טום

פסח השנה לא בסינק עם המציאות, או שהמציאות לא בסינק עם החג ● אבל בכל מקרה, זה תמיד זמן טוב לחשוב על החירות, להוקיר אותה ולהיאבק למענה

רופאים מקבלים תדרוך על מכונת הנשמה חדשה בבית חולים בהמבורג בגרמניה בשבוע שעבר / צילום: רויטרס

אלביט מערכות תייצר מכונות הנשמה שפותחו על ידי הסטארט-אפ Lifecan Medical

המודל יאפשר ייצור סדרתי של מכונת ההנשמה החדשה על פי תו השמישות הרפואית ואישור משרד הבריאות

גליה ברקאי / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

הקורונה מספקת ההצצה לדור הבא של הרפואה: "כבר אי אפשר יהיה לחזור לאחור"

ד"ר גליה ברקאי, הראשונה לקבל את פליטי ספינת הקורונה במתחם המבודד ומייסדת מערך הטלה-רפואה בישראל בראיון ל'ליידי גלובס': "עד כה קשה היה לשכנע רופאים לטפל מרחוק, אבל מעכשיו אנשים כבר לא יחזרו אחורה" ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בעזרת 8200: מאגרי הנתונים שהממשלה פרסמה על הקורונה

קבצי אקסל עם נתונים על כמאה אלף בדיקות, ועל מספר המבודדים, עלו לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ● איסוף המידע והנגשתו מבוססים בין היתר על שיתוף הפעולה של הממשלה עם יחידת המודיעין 8200 ● גורמים בתעשייה שבדקו את המאגר: "לא מספיק אבל התחלה טובה"

פרופ' וולטר שיידל / צילום: Daniel Hinterramskogler

הפרופ' שחזה כבר לפני שלוש שנים: מגפה תוביל לשינוי כלכלי עמוק

כשפרופ' וולטר שיידל כתב ב־2017 שמגפה עולמית היא אחד הגורמים ההיסטוריים שהביאו לשינוי כלכלי עמוק בחברה, הוא לא שיער שתוך זמן קצר הוא עומד לחזות באחת כזו ● כעת, הוא אומר, נוצרה אפשרות לשינוי דרמטי בסטטוס קוו, אבל המאבק על כך רק החל

שוטרים בתלבושות גיבורי על מרססים חומר חיטוי על נהגים במהלך קמפיין מודעות לנגיף הקורונה באינדונזיה / צילום: AP

ימי קורונה, מצב הישרדות: תורידו לרגע את העיניים מהחדשות, כך נראים החיים עצמם

עוצר. סגר. שמיים סגורים. גם תחבורה ציבורית, מקומות תעסוקה ומוסדות לימודים. מצב חירום ● אבל מעבר לתקנות, להנחיות, לממשלות, למנהיגים ולשרי הבריאות, יש אותנו. שפוחדים, שלא יודעים מה צופן העתיד. ובעיקר, מתמקדים כרגע בלשרוד ● בכל רחבי העולם, כך אנחנו נראים בימים האחרונים

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון שוחרר מטיפול נמרץ; יישאר באשפוז בבית החולים

צבא גרמניה יעביר מכונות הנשמה לבריטניה, מרקל הפצירה בציבור הגרמני להישמע להנחיות "למרות מזג האוויר היפה", הרשויות בספרד רואות "סימנים מעודדים" במלחמה בהפצת הנגיף וגם באיטליה שוקלים יציאה הדרגתית מצעדי הסגר

היום שאחרי המשבר - תוכנית יציאה / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

מנהלי חברות ציבוריות מדברים על האתגרים בימי הקורונה ועל היום שאחרי המשבר

חודש מרץ, שהיה מהגרועים בהיסטוריה של הבורסה המקומית, הציב בפני מנהלי החברות הנסחרות אתגרים שכמותם לא ידעו בעבר ● "גלובס" בדק עם כמה ממנהלי החברות כיצד הם מתמודדים עם המשבר ומה התוכניות שלהם ליום שאחרי ● פרויקט מיוחד

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

ראש הממשלה נתניהו והנשיא ריבלין הפרו את הנחיות הבידוד החברתי

נתניהו הצטלם במהלך החג להפקה של ערוץ 12 בהשתתפות בנו אבנר ● הנשיא ריבלין אירח במעונו הרשמי את אחת מבנותיו ובני משפחתה לליל הסדר

הקורונה במספרים / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

האם מספר החולים היומי באמת בירידה? הגרפים של מגפת הקורונה בישראל

כמה חולים אובחנו היום לעומת השבוע שעבר? כמה מהם במצב קשה וכמה כבר החלימו? כמה בדיקות כבר בוצעו בישראל וכמה מהן יצאו חיוביות? ● ״גלובס״ מציג את סיפורה של המגפה בישראל בשישה גרפים פשוטים ● בשיתוף עידן דרדיקמן ורות השקס

בורסת דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, Associated Press

ארגון הבריאות העולמי: האטה מסוימת בקורונה במדינות שנפגעו קשה

הארגון מזהיר: הסרה מוקדמת של הסגר עלולה להיות קטלנית ● מקסיקו דוחה את הסכמות אופ"ק; פוטין צפוי לדון מחדש על מחירי הנפט ● סגירה מעורבת באסיה ● בוול סטריט מדד דאו ג'ונס השלים זינוק של יותר מ-12% השבוע ● היום לא מתקיים מסחר בארה"ב, באירופה ובחלק משוקי המזרח

גרטה תונברג מובילה הפגנת צעירים למען האקלים בבריסטול / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

דעה: מה שלא עשו הסארס ושפעת החזירים אולי תעשה הקורונה

רבים חוששים שגלי ההדף של ההתמודדות עם המחלה עשויים דווקא להחריף את המשבר הסביבתי, אבל בכל זאת יכולה להיות הזדמנות לתיקון כללי

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

דעה: איך נשתנה ביום שאחרי

כנראה שבתוך כמה חודשים לא נבין איך לא עשינו את זה קודם

המוסד לביטוח לאומי / צילום: אייל פישר

אצלכם בחשבון כבר ביום ראשון הקרוב: 500 שקל לכל ילד

בביטוח הלאומי מעריכים כי מדובר בסכום כולל של 1.4 מיליארד שקל ● המענק ישולם לכל היותר עבור 4 ילדים למשפחה, כך שהסכום המרבי שתקבל כל משפחה הוא 2,000 שקל

עובד משרד הבריאות מחטא את רובע העסקים של מקסיקו סיטי / צילום: Rebecca Blackwell, AP

"מחלה של סנובים"? הקורונה מפלגת את מדינות דרום אמריקה

עשרות בכירים ובהם מנהל הבורסה של מקסיקו נדבקו בעת חופשת סקי. אתרים פופולריים בארה"ב נסגרו לאחר שהפכו חממה להידבקויות ● בארגנטינה ובאורוגוואי כבר מכנים את הקורונה "מחלה של סנובים" ומומחי מגפות מזהירים: "כל מי שמנסה להאשים את העשירים בקורונה, מסכן למעשה את העניים"

פרויקט תמ"א 38 / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה - לאור המצב: על הממשלה לשקול הארכת תוקף תמ"א 38

רשויות המדינה אמנם עושות מאמצים להבטיח ודאות בשוק, ויש דברים שאפשר לקדם גם בימים אלה, אולם כדאי כבר לחשוב הלאה

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

גוגל והסנאט האמריקאי אסרו על עובדיהם להשתמש בזום

בגלל פרצות אבטחה: גוגל שלחה דוא"ל לכל העובדים שהתקינו את אפליקציית שיחות הווידאו הפופולרית והודיעה להם כי האפליקציה תיחסם עוד השבוע ● וכמה ישראלים חגגו את ליל הסדר באפליקציה?

תבניות ביצים / צילום: עינת לברון

לא רק בישראל: האמריקאים מתנפלים על הביצים – המחירים מזנקים ביותר מפי 3

מחירי הביצים לבעלי החנויות זינקו מ־94 סנט בתחילת למרץ ל־3.01 בסוף השבוע שעבר ● כמו בישראל, הצרכנים בארה"ב התנפלו על מדפי הביצים עקב החשש מהישארות ממושכת בבתים

מחכים ביציאה משדה התעופה בסין / צילום: GEMUNU AMARASINGHE, AP

דעה: הגלובליזציה במשבר, אבל היא כאן כדי להישאר

לא נחזור למצב שבו כל מדינה יכולה להתקיים כאי עצמאי ● ב"כפר גלובלי" יש שתי אפשרויות: או שאנחנו חיים יחד או שאנחנו מתים לבד