גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ארדואן כמגן הפלסטינים? שיא של צביעות ומשחק שעולה על טובי השחקנים בהוליווד. מגיע לו אוסקר"

הרוט ססוניאן, אחד מהפעילים המרכזיים בארה"ב למען זכויות הארמנים, חושף סעיף אחר סעיף את מופע הצביעות של ראש ממשלת טורקיה - אבל לא חוסך שבטו גם מישראל ■ "לישראל לא הייתה שום בעיה לתמוך בהכחשה הטורקית בשואה הארמנית. עד שארדואן פנה נגדה"

"לארדואן מגיע פסל אוסקר על יכולתו להעמיד פנים שהוא ידידם של הפלסטינים". כך כותב לוחם זכויות האדם הרוט ססוניאן, המו"ל של העיתון האמריקני "קליפורניה קורייר" ואחד מהפעילים המרכזיים בארה"ב למען זכויות הארמנים.

ססוניאן אינו תומך ישראל, וכמה מהדברים שהוא כותב בהחלט אינם נעימים לאוזניים כחולות-לבנות. אבל, כדאי לקרוא ולראות איך נראה הבלגן הבינלאומי מזווית ראייה אחרת, ארמנית.

"בשבועות האחרונים העולם צופה בהופעה מדהימה של ראש ממשלת טורקיה, שאפילו השחקנים הטובים ביותר בהוליווד לא היו מסוגלים להשתוות אליה", כותב ססוניאן. "ראש ממשלת טורקיה מציג עצמו כדמות הומניטרית דגולה וכמגינם הגדול של הפלשתינים. ואכן, תושבי עזה נמצאים במצב של מחסור ודיכוי, אבל ארדואן אינו האביר עם השריון הנוצץ שלהם! האיש לא יכול להציג עצמו כמוביל זכויות אדם, כאשר ידיו אינן נקיות. לפנינו שיא של צביעות!"

ססוניאן ממשיך ושואל:

■ איך טורקיה, שהטיל מצור במשך 17 שנים על ארמניה, יכולה ברצינות לתבוע מישראל להסיר את המצור שלה על עזה?

■ איך יכול ארדואן לגנות את את המתקפות הישראליות על הפלשתינים, כאשר מטוסי קרב תורכים מפציצים כל הזמן בכורדיסטן שבצפון עיראק, תוך שהם הורגים ופוצעים ילדים, נשים וגברים חפים מפשע?

■ איך יכול ראש ממשלת טורקיה לגנות את היחס הגרוע של ישראל לפלשתינים תוך שטורקיה עצמה מונעת זכויות אדם בסיסיות מארמנים, יוונים, כורדים, יהודים ואנשי לאומים נוספים שתחת שלטונה?

■ איך יכולה טורקיה להתנגד לכיבוש פלשתין כשהיא עצמה כובשת את צפון קפריסין ומערב ארמניה?

■ איך יכולים המנהיגים הטורקיים להאשים את ישראל ואת סין ב"רצח עם", תוך שהם מכחישים מציאות שבה טורקיה חיסלה מיליון וחצי ארמנים?

■ איך יכולה טורקיה לדרוש מעמד של מובילת המאבק הפלשתיני והעולם האיסלמי, תוך שהיא ממשיכה להיות שותפתה הקרובה ביותר מבחינה צבאית של ישראל במשך יותר מ-50 שנה; ותוך שהיא מאפשרת למטוסי קרב ישראלים להתאמן בשטחה לקראת תקיפה אפשרית באיראן?

■ איך יכולות סוריה, עיראק ואיראן לבטוח בטורקיה - מדינה שמסכנת את בטחונן ומאפשרת למודיעין הישראלי לפעול משטחה ולאסוף עליהן מידע?

■ איך יכול ארדואן להיות מגינם של זכויות האדם, שעה שעיתונאים, עורכי דין, פקידים ופעילי זכויות האדם נרדפים ואפילו נרצחים במדינתו?

לפי ססוניאן, "ישראל וארה"ב הן האחראיות הישירות לצביעות הטורקית. הם חברו בתמיכה, הגנה וטיוח של מספר רב של הפרות זכויות אדם מצד טורקיה, בהכחשה של השואה הארמנית ובהסכמה לטיהור אתני של המיעוט הכורדי בטורקיה.

"טורקיה, בחוכמה, ניצלה את המתקפה המוטעית של ישראל על המשט לעזה והיא כעת ממלאה את הוואקום שהותירו מדינות ערב. אבל, ארדואן אשם במותם של משתתפי המשט לא פחות מהמנהיגים הישראלים. הוא עודד אותם לצאת למשט לעזה, תוך שהוא יודע היטב שתהיה התנגשות דמים, שתעלה את קרנו בתוך טורקיה ומחוצה לה.

"כמובן, גם ממשלות ישראל במשך השנים גילו צביעות דומה לזו שמגלים מנהיגי טורקיה. למנהיגים רשמיים של ישראל לא הייתה שום בעיה לתמוך בהכחשה הטורקית בשואה הארמנית. אלא שעכשיו, אחרי שטורקיה פנתה נגד ישראל, הם פתאום קופצים על ההזדמנות להשתמש בשואה זו כנשק נגד המנהיג הטורקי. הארמנים חייבים לדחות אי כנות כזו. ממשלות ישראל לא היו כנות כשהכחישו את השואה הארמנית, והן אינן כנות כעת כשהן טוענות ששואה כזו אכן התרחשה. ישראל ומדינות אחרות צריכות להכיר בשואה הארמנית מסיבה אחת בלבד: משום שזו האמת לאמיתה!

והשורה התחתונה, לפי ססוניאן? לא נעימה, כאמור, לאוזניים ועיניים ישראליות:

"עד כה, ארדואן היה כולו דיבורים ואפס מעשים בעניין הפלסטיני. אם הוא כן ברצונו לפעול למענם, כדאי שישקול ביצוע הצעדים הבאים:

1. ביטול כל הקשרים והחוזים הצבאיים עם ישראל.

2. ביטול כל ההסכמים האסטרטגיים, הגלויים והסודיים, עם ישראל, כולל הסכמי שיתוף מידע בתחום המודיעין.

3. סגירת שגרירות טורקיה בת"א ושגרירות ישראל באנקרה".

עוד כתבות

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ירידות קלות בוול סטריט בהובלת אפל ואינטל, טסלה לא עוצרת

אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות שפרסמה בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין ומנייתה מאבדת יותר מ-2% ● מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה ממשיכה להתחזק לאחר העלאות מחיר יעד גם מצד האנליסטים הספקנים ● HSBC פספסה את התחזיות ● ירידות באירופה

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת משנה תוואי ליישום משטר ההון הרגולטורי ומכין את הקרקע להגברת דיבידנדים בביטוח

אתמול פרסם הממונה על רשות שוק ההון טיוטות של "מפות דרכים להתאמת הוראות סולבנסי 2 למתכונת האירופית ולאימוצו של תקן דיווח כספי בינלאומי (IFRS) מספר 17" ● מניות חברות הביטוח, שהתחזקו אתמול בעקבות הודעת ברקת, ירדו היום בממוצע בכ-1.3%, בצל הסנטימנט השלילי בשוקי ההון

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט זכתה בחוזה של 670 מיליון דולר לאספקת פתרונות ביטחוניים למדינה באסיה-פסיפיק

החוזה יבוצע על פני תקופה של 25 חודשים, ומציב את היקף החוזים שבהם זכתה אלביט מערכות מתחילת השנה על יותר ממיליארד דולר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

המשנה למנכ``ל  ``ידיעות אחרונות`` ציון פרץ / צילום: יוסי כהן

בעקבות מינוי אבי בן טל: ציון פרץ, המשנה למנכ"ל רשת 13, פורש מתפקידו

כבר עם היוודע דבר מינויו של אבי בן טל לתפקיד מנכ"ל רשת, העריכו רבים כי פרץ יפרוש מתפקידו, זאת למרות שנעשו מאמצים מצד בעלי המניות לשכנע אותו להישאר לפחות לחודשים הראשונים

גבי אשכנזי / צילום: רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

עובדות זה לחלשים: כשהקהל בכנס של כחול לבן התקיל את גבי אשכנזי

בשבועיים הקרובים "המשרוקית" תרפה לרגע מהטלוויזיה והרדיו ותצא לשטח, כדי לבדוק כמה המתמודדים שולטים בחומר מול הבוחרות והבוחרים ● הפעם הקשבנו לטיעונים בכנס של כחול לבן בהוד השרון ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח

אייל מליס, ענת גבריאל / צילומים: יוסי זמיר, אנצ'ו גוש. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

האוטו של תנובה: בוחנת כניסה למשלוחי המכולות

חברת המזון הגדולה בישראל במגעים לכניסה למיזם המכירה המקוונת לסופרמרקטים שכונתיים שהקימה יוניליוור • המיזם מציע לסופרמרקטים ומכולות תשתית להקמת אתר מכירות ברשת • שיתוף-פעולה שכזה עשוי להיות כפוף לאישור הרשות לתחרות

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדיור המוגן של רמי לוי הזניק את מניית בי.ג'י.איי 260% בארבעה ימי מסחר

זאת מאז עדכנה החברה ביום חמישי האחרון על כוונתה להיכנס לפעילות בתחומי הדיור המוגן והמלונאות

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

שביתת עובדים בוולמארט, שאורגנה על ידיקבוצת OUR, שנת 2014 / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

וולמארט מציגה דוחות נמוכים מהתחזית למרות שיא מכירות באונליין

החולשה במכירות הצעצועים ומשחקי הווידאו במהלך תקופת החגים, לצד המצב הפוליטי בצ'ילה, הכבידו על תוצאותיה של וולמארט ברבעון ● לגבי ההמשך, החברה צופה לשנה הפיסקלית 2021 רווח מתואם של 5.15-5 דולר למניה

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלחץ עבד: המדינה לא תעניק רישיונות להפקת פצלי שמן

משרד האנרגיה הודיע לחברת רותם אמפרט כי אין בכוונת המשרד להאריך את רישיון ההפקה במישור רותם מעבר לשנה הבאה ● אדם טבע ודין: "קיים חשש כי ההחלטה דווקא מכשירה תכניות קיימות, למרות שהן הרסניות לסביבה"

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וירוס הקורונה והשווקים: לפרק את המולקולה

התנודתיות בשוקי ההון עולה מדרגה, וסוחרים מתוחכמים יכולים לנצל זאת לטובתם, בשעה שמשקיעים סולידיים יותר עושים התאמות בתיק ● מי שבחר לצאת מיד מהשוק בגלל פאניקה - הפסיד

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

ליצמן: "עד עכשיו מנענו את הגעת הקורונה, אך מניחים שהנגיף יגיע"

נערכים לקורונה בישראל: שר הבריאות וראש המל"ל מחפשים  אתרים שישמשו כמרכזי קליטה לחולי קורונה, ושר הפנים הודיע כי תימנע כניסתם של אנשים ששהו בבסין, במקאו, בתאילנד, בסינגפור ובהונג קונג בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל ● לפי איסתא, "ההיסטריה בארץ מוגזמת"

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת אישור סופי: סלקום רוכשת את גולן טלקום ב-750 מיליון שקל

דירקטוריוני החברות צפויים לאשר היום את פרטי העסקה ● העסקה כוללת מעל ל-600 מיליון שקל במזומן ו-130 מיליון שקל מחיקת חוב שנתנה סלקום לגולן טלקום

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

פרשנות: אלוביץ' מקווה שהשופטים ייטו לו חסד יותר מאנשי הפרקליטות

ההחלטה לוותר על זכותו לשימוע בתיק בזק התקבלה אצל שאול אלוביץ' בראש ובראשונה בגלל האכזבה שלו מתוצאות הליך השימוע שנערך לו בתיק 4000, וגם כדי לא לחשוף את טענות ההגנה שלו בפני התביעה

ויצמן שירי / צילום: תמר מצפי

ויצמן שירי ביטל את רכישת נקסט ג'ן "לאור נסיבות אישיות"

לפי ההסכם מנובמבר האחרון, התוכנית הייתה לרכוש 40% ממניות החברה תמורת 4 מיליון שקל, ולמכור לה פעילות נדל"ן וקנאביס שבבעלות שירי