גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עד במשפט אולמרט-ראשונטורס: "שימשתי צינור להכשרת השרץ"

(עדכון) - מיכאל אזולאי, בעל חברת התיירות "איילה", העיד כי הוא היה הכלי להכשרת החשבוניות הפקטיביות שהגישה ראשונטורס לתמ"ת ■ ‎הדר זלצמן-שיפוני, סוכנת נסיעות בראשונטורס: "עבדתי בעיקר מול שולה זקן"

סוכנת הנסיעות הדר זלצמן-שיפוני, הנחשבת לעדת המפתח של התביעה בתיק ראשונטורס של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וראש לשכתו שולה זקן, העידה היום (ה') כי לעתים לא היתה התאמה בין הסכומים שנרשמו בחשבוניות שהוצאו על נסיעותיו של אולמרט לבין מחיר הטיסות בפועל, וכי על חלק מהנסיעות הוצאו מספר חשבוניות.

זלצמן-שיפוני טיפלה בהזמנות של אולמרט בתקופת כהונתו כראש עיריית ירושלים ומאוחר יותר בהיותו שר התמ"ת.

המשפט מצוי כעת בשלב ההוכחות ועוסק בפרשת ראשונטורס, שבמסגרתה מואשם אולמרט כי קיבל מימון חופף וכפול לנסיעותיו לחו"ל ולהוצאות הטיסה והאירוח ממספר ארגונים ציבוריים במקביל ואף מקופת המדינה.

זקן היתה דומיננטית

על-פי עדותה של זלצמן-שיפוני, היא החלה לעבוד במשרד ראשונטורס ב-1989 וקיבלה לידיה, בין השאר, את תיק הנסיעות של הלקוח הוותיק אולמרט (הוא היה לקוח המשרד במשך 30 שנה).

לדבריה, היא קיבלה הוראות משולה זקן ומרייצ'ל ריסבי-רז, שהיתה מתאמת הנסיעות של אולמרט, כיצד למלא את החשבוניות על נסיעותיו של אולמרט, אילו סכומים לכתוב בהן ועל שם מי לכתוב אותן.

עוד ציינה זלצמן-שיפוני כי לאולמרט היו שני חשבונות בחברת ראשונטורס - חשבון של משרד התמ"ת וחשבון פרטי - וכאשר היה הפרש בין הסכומים ששולמו בפועל לבין העלות של הנסיעה, הועבר ה"עודף" לחשבונו הפרטי של אולמרט. "עם העודף סגרנו באופן שרירותי נסיעות שעבורן לא התקבל כל תשלום", אמרה.

זלצמן-שיפוני העידה עוד כי פעם בחצי שנה נפגשה עם שולה זקן ורייצ'ל ריסבי-רז לצורך התחשבנות עם ראשונטורס. לדבריה, במהלך הפגישות בוצעו קיזוזים בין יתרות הזכות ליתרות החובה בין חשבונותיו של אולמרט.

לדבריה, זקן ניהלה את הישיבות החצי-שנתיות שהתקיימו בלשכתו של אולמרט (ובהן אולמרט לא היה נוכח), ורצתה לדעת כמה כסף אולמרט חייב לראשונטורס ולמה הוא עדיין לא שולם.

"שולה ביקשה מרייצ'ל לבדוק למה חשבונית איקס לא שולמה אם לא שולמה", העידה זלצמן-שיפוני. "מבחינתי, בשורה התחתונה, בפגישות הללו נעשה קיזוז בין היתרות לחובות שהיו בתיקים של אולמרט".

מעדותה של זלצמן-שיפוני עולה כי זקן היתה הדמות הדומיננטית בעבודה מולה, וכי אולמרט לא היה מודע לתוכן הפגישות.

זלצמן-שיפוני העידה עוד כי בתקופה הרלוונטית לעדותה היא ידעה כי ראשונטורס לא זכה במכרז למתן שירותים למדינה, אך אמרה: "המשכנו לעבוד מולם באופן רגיל".

"טעיתי בשיקול-הדעת"

מוקדם יותר הבוקר נשמעה עדותו של מיכאל אזולאי, בעל חברת התיירות "איילה" ששימשה כספק שירותי תיירות למדינה. הוא טען כי הוא היה הכלי להכשרת החשבוניות הפיקטיביות שהגישה חברת ראשונטורס למשרד התמ"ת.

לדבריו, בשנת 2002 פנה אליו יוסי קלינגר, אז מנהל משרד ראשונטורס, וביקש ממנו לגבות מהתמ"ת סכומי כסף בגין שירותי תיירות שסיפק לאולמרט. "הוא אמר שהוא לא יכול לגבות את הכסף כי הוא לא זכיין, וביקש ממני להוציא את החשבוניות עבור השירותים שהוא ניפק ולהעביר אליו". על-פי עדותו של אזולאי, סכום החשבוניות שהגיש עמד על 72 אלף דולר. "זה היה להכשיר את השרץ", הודה.

לשאלת התובע, עו"ד אורי קורב, מדוע החליט לעזור לקלינגר, השיב אזולאי: "הערכתי את קלינגר כאדם אמין, ולא עלה בדעתי שעשויים להיות דברים לא כשרים בבקשה שלו... נראה שטעיתי בשיקול-הדעת".

בהמשך ציין אזולאי כי לאחר שהמשיך לקבל חשבוניות לגבייה מראשונטורס הוא התחיל להבין שמשהו לא כשר. "כשיוסי קלינגר דיבר אתי בהתחלה, הוא אמר שזה כבר נעשה והוא לא יכול לגבות את הכסף, אבל אז הבנתי שהם ממשיכים לתת את השירותים, אז אמרתי לו שזו לא היתה כוונתי ושאני לא יכול להמשיך לתת לו את החשבוניות".

לשאלה איך הגדיר את מעשיו בחקירתו במשטרה השיב אזולאי: "שימשנו כצינור".

מצוות ההגנה של אולמרט נמסר: "מדובר בהתנהלות של אדם שעסק בנוכלות על-פי החלטתו, וזאת תמורת רווחים באחוזים ותוך שהוא מסתיר זאת מהגורמים הממשלתיים. לאולמרט אין שום קשר לאדם זה או לגוף זה, ואם נעשו דברים אלה - אין לו שום קשר לכך ולא ידיעה על כך".

מצוות ההגנה של אולמרט נמסר: "מדובר בהתנהלות של אדם שעסק בנוכלות על פי החלטתו, זאת תמורת רווחים באחוזים, ותוך שהוא מסתיר זאת מהגורמים הממשלתיים. לאולמרט אין שום קשר לאדם זה או לגוף זה, ואם נעשו דברים אלה אין לו שום קשר לכך ולא ידיעה על כך.

"מעניין שבזמנו אזולאי חשב שהכול בסדר, ועכשיו - אחרי שנאמר לו כי לא יוגש נגדו כתב אישום - הוא מכה על חטא ומתייסר. לכל אורך עדותו הוא לא מזכיר ולו פעם אחת את אולמרט, וכל מה שעשה נקבע בינו לבין ראשונטורס ללא קשר לאולמרט".

מי השרץ?

עם סיום חקירתו הנגדית של אזולאי על-ידי עו"ד נוית נגב, המייצגת את אולמרט, ועו"ד מיכה פטמן, המייצג את שולה זקן, מסר אזולאי דברים לתקשורת, ובין היתר אמר כי ידע כי שירותי התיירות של ראשונטורס ניתנו לאולמרט, אך הוא עשה את הדברים כטובה לחבר, קולגה, המנהל של ראשונטורס.

לשמע הדברים אמר עו"ד פטמן כי "כתב האישום מייחס פעולה של אולמרט וזקן כדי להטעות את משרד התמ"ת, אך העדות של העד היום הוכיחה כי לא היו דברים מעולם... הוא אישר כי הוא ביצע את הפעולה שביצע כדי לעזור לקולגה ועל-פי בקשת הקולגה. אין כל ראיה למעורבות של שולה זקן ואולמרט בעניין הזה... אלה מסקנות בדיעבד".

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, הוסיף: "העד לא הזכיר ולו במילה את אולמרט, והשרץ שהוא מדבר עליו הוא השרץ שלו עצמו".

עוד כתבות

יבין גילמור, איתן זינגר, עידן מדרוני / צילום: עינת לברון, דרור כץ

"כמו משקפי רנטגן לנדל"ן": כך תבצעו חקר שוק נדל"ני מהספה בסלון

היסטוריית מחירים, מידע תכנוני על השכונה, ומחשבוני מחירים: מהפיכת המידע והנגישות הדיגיטלית מאפשרים דווקא בתקופת הקורונה לדעת הרבה על נכסים שעליהם שמנו עין, מבלי לצאת מהבית ● אבל לא בטוח שזה מספיק ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

זהבה גלאון / צילום: ענבל מרמרי

אוצר מלים: זהבה גלאון חושבת שאנחנו רוצים ריבונות רזה, זוהרת

זהבה גלאון, לשעבר יו"רית מרצ, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "ריבונות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

חללית השיגור של נאס"א וספייסX / צילום: ביל אינגלס, AP

השיגור עבר בהצלחה: החללית "דרגון 2" בדרכה לתחנת החלל הבינלאומית

לאחר שביום רביעי האחרון נדחה השיגור ברגע האחרון בשל תנאי מזג אוויר, הלילה בשעה 22:22 שיגרו נאס"א וחברת SpaceX של אלון מאסק את החללית המאוישת הראשונה שנבנתה על ידי חברה פרטית ● ניסוי שהתקיים היום בדרום-טקסס באחד הטילים האחרים שמפתחת החברה הסתיים בפיצוץ אדיר מסיבה לא ידועה

משה בר סימן טוב  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשנות: העלייה במספר החולים - האם המדינה התרשלה בצעדי החזרה לשגרה

בניגוד למדינות אחרות, שבהן הוסר הסגר באופן הדרגתי ובשילוב עם מערך בדיקות משמעותי, בישראל הוסר הסגר כמעט באחת ● איך בכל זאת היה ניתן לפעול אחרת?

קים ג'ונג און / צילום: רויטרס

ארה"ב מאשימה: עשרות בכירים צפון קוריאנים הלבינו 2.5 מיליארד דולר

על פי כתב האישום, הנאשמים, ובהם גם עובדים מרכזיים בבנק מרכזי לסחר חוץ בצפון קוריאה, פתחו והפעילו כ־250 חברות קש מחוץ למדינה ועבדו עם אנשים נוספים כדי לקנות סחורות ולבצע תשלומים אסורים בדולרים

משרדי חברת הטכנולוגיה נייס ברעננה. צומחת בזכות פעילות הענן
צילום: רויטרס, Ronen Zvulun

הקטר של המשק הישראלי מוביל גם את הבורסה

תיק ההשקעות הטיפוסי של המשקיע הממוצע בבורסת תל אביב עתיר במניות בנקים ונדל"ן ● ואולם, הביצועים של סקטור הטכנולוגיה המקומי, והמגמות בעולם, מעידים כי יש צורך בשינוי

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

קפריסין משוועת לחזרת התיירים. והיא מוכנה לעשות הרבה לשם כך

בניגוד לישראל, ישנן מדינות שמתכננות לפתוח את השמיים בקרוב. ממש בקרוב ● קפריסין, למשל, פרסמה את המתווה שלה שכולל הבטחה לכיסוי, טיפול ואירוח לתיירים שיאובחנו כחולים ולמלווים שלהם ● וזה לפני שמדברים על חיטוי וניקוי, שמירה על מרחק בין אדם למשנהו, תשלום במזומן במסעדות ועוד

תחנת דלק. הנהגים בישראל זוכים לקבל רק פירורים / צילום: תמר מצפי, גלובס

החל מהלילה: מחירי הדלק עולים ב-9%

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) לא יעלה על 5.21 ש"ח לליטר, עליה של 42 אג' מחודש קודם

סיטיגרופ / צלם רויטרס / צילום: רויטרס

תחזית פסימית של סיטי: "השוק הקדים בהרבה את המציאות"

"התמחור לא יכול להיות טוב יותר בהרבה מכאן והלאה", אמר מנולו פלקו מבנק ההשקעות ● "השווקים מתמחרים תיקון בצורת V; זה לא הולך להיות כל כך קל"

חיפוש עבודה בימי קורונה / צילום: שאטרסטוק

בלי מודעות דרושים והגדרות תפקיד: כך מחפשים עבודה בארבעה שלבים

מכתיבת קורות-חיים שלא יישלחו ועד פגישות עם אנשים שאתם לא מכירים – כדי למצוא עבודה, צריך להשתחרר מקיבעונות ישנים

סמדר ברבר צדיק /צילום: איל יצהר

הבינלאומי עם הירידה הכי מתונה ברווח הרבעוני בבנקאות בשל הטבת מס וגידול בהכנסות מעמלות

הבנק החמישי בגודלו במשק הרוויח ברבעון הראשון 171 מיליון שקל, קיטון של כ-7% ● ההפרשות הקבוצתיות בגין הפסדי אשראי שהבנק צופה שיקרו בהמשך הדרך זינקו ב-336% ל-130 מיליון שקל

 

עו"ד דוד פורר, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי, גלובס

המועמדים לוועדה לבחירת שופטים נחשפים: ברשימה - עו"ד המייצג מקורב של נתניהו

"גלובס" חושף את זהות עורכי הדין שצפויים להתמודד על תפקיד הנציג השני של לשכת עוה"ד בוועדה הרגישה, שיצטרף לעו"ד אילנה סקר; בין המועמדים: עו"ד דוד פורר, המייצג את חברת הנדל"ן הציבורית "אאורה" של איש העסקים יעקב אטרקצ'י, המקורב לנתניהו וראש הלשכה לשעבר דורון ברזילי

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

נתניהו: ישראל כ"ץ יציג היום את התכנית לעידוד עסקים

שר האוצר ישראל כ"ץ אמור לפרט את חלקיה העיקריים של התכנית בישיבת הממשלה ● שר הכלכלה עמיר פרץ, אמר במהלך סוף השבוע כי הוא מתנגד לתכנית כיוון שאינה מתחשבת בעסקים ששמרו על העובדים ללא חל"ת במהלך התקופה

נדב טופולסקי / צילום ערן בארי

המאבק הופך לאישי: מה רצו עובדי חדשות 13 מהשכנים של יו"ר רשת?

אנשי חדשות 13 חילקו היום לשכניו של נדב טופלסקי מכתבים שקראו להם להתעמת עימו סביב כוונת ההנהלה לקצץ 35% מתקציב חברת החדשות

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

נתניהו: "אם לא נחזור לשמור על הכללים, לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות"

הצהרת ראש הממשלה מתקיימת יממה לאחר תדרוך שקיים משרד הבריאות, ובו ניסו להתריע מפני קפיצה בנתוני התחלואה על רקע מה שכינו ״אופוריה״ ● נתניהו: "בימים האחרונים, עם הזלזול בשמירה על הכללים, אנחנו מתקרבים לתהום"

התרופה פביפירביר / צילום: Issei Kato, רויטרס

רוסיה אישרה תרופה לשפעת לשימוש נגד הקורונה

משרד הבריאות אישר את התרופה פביפירביר לאחר שתוצאות ראשונות הראו שחולים שנטלו אותה התאוששו מהר יותר

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מדוע אמר בר סימן טוב כי החלפת מסכות היא "חסרת משמעות"?

במסיבת עיתונאים שנערכה אמש, צולם מנכ"ל משרד הבריאות היוצא אומר: "אני מקווה שלא התבלבלנו במסכות", ומפטיר "ממילא זה חסר משמעות" ● משרד הבריאות: "בר סימן טוב התכוון בבדיחות הדעת כי אם המסכות התבלבלו בינו לבין סיגל או איתמר זה חסר משמעות כי הם נמצאים כל הזמן יחד"

כיתת לימוד / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: איך מכניסים עוד אוכלוסיות להייטק? דרושה קפיצת מדרגה בחינוך

שכבת המצוינות של ישראל מונה רק 9%, והיא בנויה בעיקר מגברים יהודים ממרכז הארץ ● הבעיה טמונה בראשית השרשרת, בחטיבת הביניים

יגאל דמרי / צילום: כדיה לוי, גלובס

"לא התחתנתי עם כלום": הצצה למסע הקניות של יגאל דמרי

כ-7 חודשים אחרי שנסוג מרכישת אפריקה ישראל ודוניץ, נכנס יגאל דמרי, בעיצומה של הקורונה ובתוך חודש אחד, לסדרת רכישות בהיקף של יותר מחצי מיליארד שקל ● בראיון ל"גלובס" מספר היזם על העצה שקיבל מאביו כשהתמודד על אפריקה, ומסביר מדוע אסור להתאהב בנכס

יאיר לפידות ודב ילין/ צילום: איל יצהר

ילין לפידות: קיטון קל ברווח לסך של 38.2 מיליון שקל ודיבידנד בהיקף 42.5 מיליון שקל

בית ההשקעות שבניהול המייסדים יאיר לפידות ודב ילין הציג גידול בהכנסות מפעילויות הליבה ומעבר להפסד השקעה ● היקף הנכסים המנוהל בבית ההשקעות הצטמק ברבעון הראשון ב-15%, אז מאז סופו ועד היום גדל בכ-5%