גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הציוד במכוני הכושר משתכלל: מהם החידושים בתחום וכמה זה עולה?

מלבד המחיר והמיקום, מרכיב נוסף נכנס לאחרונה למערכת השיקולים של מנויי חדרי הכושר - הציוד ■ "גלובס" בודק איזה מכון מציע הליכון מכני, ואיפה נוכל לבצע 250 תרגילים שונים על מכשיר אחד

ממכונים המצוידים בכמה מכשירים בסיסיים הפכו חדרי הכושר למרכזים מגוונים עם טכנולוגיות מתקדמות, המציעים אימונים בכל מישורי התנועה ולכל מטרה, החל בטיפוס על חבל וכלה בתרגול חבטות טניס או גולף. מכשירי הכושר מבוקרים אלקטרונית ומאפשרים בקרת אימון ממוחשבת (כגון בקרת דופק בזמן מאמץ) וחוויה כללית המזכירה ביקור במלון.

בחודשיים האחרונים ניתן להצביע על שני מהלכים מעניינים: האחד - פתיחתו של מרכז הכושר והפנאי VIM Well Being במתחם G בראשון-לציון. המתחם מצויד במכשור מתקדם שבחלקו לא נראה עדיין בארץ, מאפשר לעשות מנוי מגוון רק לחלק מהחדרים, ואף מכריז כי אינו דורש מהמנויים התחייבות.

המהלך השני הוא פתיחת חדר הכושר גו אקטיב פרו במתחם הוועד האולימפי בהדר-יוסף בתל-אביב, שמציע לספורטאים וחובבים, מלבד ציוד משוכלל, גם תוכניות אימון אישיות ובקבוצות קטנות, ואף שיתוף-פעולה עם קבוצת הסיבולת אנדיור, המפעילה קבוצות ריצה, רכיבה וטריאתלון.

כמה עולה מנוי?

* גו אקטיב: 200-350 שקל לחודש

* גרייט שייפ: 240-300 שקל לחודש

* הולמס פלייס: 200-455 שקל לחודש

* VIM: כ-350 שקל לחודש

קינזיס: אימון מזווית אחרת

הקינזיס הגיע לשוק האימונים כבר לפני כמה שנים, אך עד לאחרונה הוא לא היה נפוץ בחדרי כושר ונמכר יותר לחדרי כושר פרטיים. בחודשים האחרונים הוא מככב במספר חדרי כושר.

הקינזיס מציע אימון באמצעות מערכת כבלים ורצועות הנמתחות ב-360 מעלות ומאפשרות תנועה בלתי מוגבלת. זאת בניגוד לאימון הקונבנציונלי, המבוצע בחדר הכושר על-ידי ציוד סטנדרטי בתנועה קווית שמחזקת את השריר בזווית אחת בלבד.

"הקינזיס מאפשר תנועה חופשית בכל מישור וטווח תנועה, וניתן לבצע באמצעותו למעלה מ-250 תרגילים", מסבירים בחברת אגנטק בריאות וספורט, יבואנית הקינזיס בארץ.

סרגיי יצחקוב, מנהל חדר כושר בהולמס פלייס באר-שבע, מסביר כי לקינזיס יש פטנט ייחודי המאפשר את הגדלת ההתנגדות בזמן ביצוע התרגיל, כך שהיא תהיה שווה בכל מישורי התנועה.

יתרונו הנוסף של המכשיר הוא שהוא איננו תופס שטח למרות הגיוון שהוא מציע. כמו כן ,הוא מעוצב ולא נראה כמו שאר המכשירים הרגילים בחדר הכושר, מה שתורם לקפיצה לא רק בטכנולוגיה אלא גם ב"לוק" החדש שהמכונים חותרים אליו בשנים האחרונות.

איפה קיים?

* הולמס פלייס: סניף הרצליה, רעננה, עזריאלי ובאר-שבע.

* מתחם הבריאות והפנאי VIM, ראשון-לציון (אימון אישי בעלות של 100 שקל, או מנוי רק לקינזיס)

* גרייט שייפ: נאות-אפקה, גרייט שייפ פרו (תל-אביב)

* מלון דן אכדיה, הרצליה-פיתוח

* מלון מצודת-דוד, ירושלים

TRX: אימון לכל שרירי הגוף

המכשיר מאפשר אימון כנגד משקל הגוף באמצעות כבלים מיוחדים. הוא מציע מגוון עצום של תרגילים ותנועות המתאימות לכל ענף ספורט, כגון אימון אגרסיבי, אימון לפיתוח גמישות וטווחי תנועה ואף אימון לשיקום לאחר פציעה. ניתן אף לבצע אימון ספציפי לכל סוגי הספורט - לשחקני גולף, טניס, כדורגלנים וכו'.

בסטודיו B מסבירים: "האימון מאתגר את כל שרירי הגוף תוך שימוש תמידי בשרירי הליבה (CORE), והוא מפתח כוח פונקציונלי, גמישות, שיווי-משקל ויציבות".

האימון מתקיים בקבוצות קטנות של 8-10 אנשים עם מאמנים מוסמכים. כל מתאמן מבצע את האימון על כבל משלו, כשהרעיון הוא מעבר מהיר וקל בין תרגיל לתרגיל וביצוע תרגילים מורכבים תוך עבודה על כל שרירי הגוף.

האימון מתאים למתאמנים בכל הרמות ובכל גיל, כי הוא מאפשר לשנות את ההתנגדות בהתאם לרמת הכושר, כך שמתאמן מתקדם ימקם את עצמו ביחס לכבל באופן שיקנה לו רמת קושי גדולה יותר.

לאחרונה הוכנס המכשיר לשימוש בגו אקטיב פרו, חדר הכושר החדש של רשת גו אקטיב במתחם הוועד האולימפי בהדר-יוסף.

"אימוני ה-TRX מובילים את קונספט האימונים האישיים בקבוצות קטנות, המהווה את הסגמנט בעל אחוז הגידול הגדול ביותר בתחום הכושר", מסביר יורם אילת, מבעלי הרשת.

בסניפי הרשת ניתן גם לרכוש את ה-TRX לשימוש ביתי במחיר של 890 שקל.

איפה קיים?

* סטודיו B (כ-70 שקל לשיעור בודד): הרצליה-פיתוח, תל-אביב

* גו אקטיב: כל סניפי הרשת, כולל חדר אימונים מיוחד בגו אקטיב פרו

מכשירי טיפוס

קיר טיפוס (ורסה קליימבר)

מכשיר המדמה טיפוס כמו על קיר טיפוס. בעקבות כך המתאמן שורף יותר קלוריות מבמכשירים אחרים בחדר כושר. בורנשטיין מסביר: "המתאמן מבצע בו-זמנית שני סטים של תנועות, האחת ברגליים - כמו בסטפר - והשנייה עם הזרועות - תנועת טיפוס. בשילוב של התנועות הללו מפעילים את כל שרירי הגוף בצורה מתואמת. פעילות של כל-כך הרבה שרירים היא זו שגורמת לשריפת הקלוריות המוגברת".

המכשיר מיועד לכל מתאמן, כאשר את רמת הקושי וההתנגדות אפשר לכוון ולהגביל על מנת להקל בעומס.

טיפוס על חבל

מכשיר המדמה טיפוס חבל על בסיס משקל הגוף של המתאמן. מחזק את שרירי הגב וחגורת הכתפיים והזרועות, תוך ביצוע תנועה מהנה, מאתגרת ולא שגרתית.

התרגול מיועד לכל אדם עם יכולת גופנית בסיסית. רמת הקושי העיקרית היא פונקציה של משך זמן הפעילות ברצף שהמתאמן מבצע.

כדי ליהנות משימוש במכשיר אין צורך באימון אישי, רק בהדרכה מוקדמת להתאמת תוכנית האימונים.

איפה קיים?

* מתחם הבריאות והפנאי VIM

STRIVE: שלוש זוויות לכל שריר

STRIVE היא מערכת מכשירי כוח המשלבת פטנט עולמי הנקרא Smart Stregnth Technology ומאפשרת אימון של כל שריר ושריר ב-3 זוויות שונות. באופן הזה נעשה האימון יעיל ואפקטיבי בזמן קצר ביותר: הוא נמשך 20-30 דקות לעומת אימון של שעה ויותר במערכות כוח אחרות.

יתרונו של המכשיר הוא שניתן לשנות את ההתנגדות המופעלת על השריר תוך כדי תנועה מבלי לשנות את המשקל שנבחר. היתרונות של שינויי ההתנגדות תוך כדי תנועה לפי יכולת המתאמן מדמה עבודה יומיומית, לדוגמה הזזת חפץ כבד כמו דחיפת ארון, שבה בתחילת הפעולה ישנה התנגדות גבוהה, ועם התנועה ההתנגדות משתנה.

המערכת מורכבת מ-10 מכשירים שונים לחלקי הגוף השונים, והיא מתאימה למתחילים ולמקדמים.

כדי ליהנות משימוש במכשיר אין צורך באימון אישי, רק בהדרכה מוקדמת להתאמת תוכנית האימונים.

איפה קיים?

* גו אקטיב: נס-ציונה וקיסריה. ייכנס לכל הסניפים במסגרת שדרוג הציוד

* איזי ליין בהולמס פלייס: 9 תחנות לכל קבוצות השרירים

EAZY LINE: מחזק את כל השרירים

קבוצת מכשירי כוח בעלי 9 תחנות, כשבכל תחנה ניתן לעבוד על קבוצות שרירים שונות. החידוש הטכנולוגי הוא שבתנועות הדחיפה והמשיכה פועלים השרירים האגוניסטים והאנטגוניסטים, בשונה ממכשירי חדר הכושר בהם עובד אותו שריר בתנועת הדחיפה והמשיכה.

בנוסף, באמצעות הגברת המהירות בתרגול ניתן להגביר את ההתנגדות ולאתגר את מערכת הלב ריאה. בהאטת מהירות מפחיתים התנגדות.

איפה קיים?

* רשת הולמס פלייס

היט: הליכון מכני

H.E.A.T, ראשי-תיבות של High Energy Aerobic Training, הינו הליכון מכני המופעל ללא חשמל אלא על-ידי כוחו של המתאמן.

הוא מתרומם לזווית של 40 מעלות, וכך מכניס עצימות ושטף להליכה ממש כמו בהליכה בחוץ. הוא למעשה מכניס את האימון בחוץ פנימה לחלל בטוח וממוזג.

השימוש בהליכון מתקיים באימון קבוצתי, אך עצימותו נשלטת על-ידי הרגשה אישית, כך שבעצם כל אחד יכול להשתתף בשיעור ללא קשר למצבו הבריאותי או הגופני.

העבודה מכוונת לדופק נמוך/בינוני, ומטרתה היא שריפת שומנים.

איפה קיים?

* מתחם הבריאות והפנאי VIM

רטט: אימון קצר בעצימות גדולה

מכשירי רטט שונים נכנסים לאחרונה לשימוש במכוני כושר ומחוצה להם. כיצד הם עובדים? המכשיר יוצר ויברציות הגורמות למצב של אי שיווי-משקל בגוף - דבר הגורם לשרירים לפעול באופן בלתי רצוני, בניסיון 'לאזן' את הגוף.

טכנולוגיה זו, שפותחה בנאס"א לשימוש האסטרונאוטים בחלל, גורמת ל"גיוס שריר" גבוה יותר מזה הנעשה באימון רגיל. היא מנצלת את כוחות המשיכה (גרביטציה) והמסה המוגברים הנוצרים בעת שהפלטה עולה ויורדת, וכך גורמת לשריר לעבוד חזק יותר ללא צורך להוסיף משקל חיצוני.

"ככל שכוח המשיכה המופעל על הגוף חזק יותר, כך הגוף נאלץ לעבוד קשה יותר", מסבירה ארבל סולומון, מנהלת חטיבת ויברוג'ים ישראל.

מכשירי הרטט מציעים למתאמנים אימון קצר יותר ובעצימות גדולה, ואולי זו הסיבה שהם הופכים לפופולריים מאוד. האימונים יכולים להשתלב במסגרת אימוני ההתנגדות וכמו כן ניתן לבצע את התרגילים תוך עמידה או הישענות על המתקן ואף להשתמש בהם לשחרור השרירים בסיום אימון.

"המוח, המזהה מצב של חוסר איזון, מפעיל מיידית וללא 'הוראה' מודעת את השרירים הנדרשים לאיזון הגוף. הדבר דומה לתגובה הרפלקסיבית המתרחשת בעת הקשה על הברך העליונה, הגורמת להפעלת שריר באופן בלתי מודע", מסביר סרגיי יצחקוב מרשת הולמס פלייס. "התרגול מסייע לעיצוב וחיטוב השריר, להורדה במשקל, להפחתה בצלוליטיס, להגברת זרימת הדם בגוף, לשיפור הגמישות ולהעלאת צפיפות עצם".

עם זאת, יש למכשירי הרטט רשימה ארוכה של מגבלות בריאותיות ופיזיות, והוא לא מתאים לנשים בהריון, למשתקמים ממחלה או מפציעה ולאנשים בעלי עצמים מברזל (metal pins, plates, IUD's).

איפה קיים?

* טילטינג וייבריישן: גו אקטיב

* Power Plate: רשת הולמס פלייס

* ויברוג'ים: במרכזים ברחבי הארץ, ביניהם "היט" כפר-סבא

עוד כתבות

כרמים במונטהלצ'ינו / צילום: יחצ חול

הקיאנטי האמיתי: היינות יוצאי הדופן של טוסקנה

מבין יינות מחוז קיאנטי מתנשאים לטובה היינות של הכפרים מונטלצ'ינו ומונטפולצ'יאנו

בית חולים אסף הרופא - מיטות אישפוז / צילום: איל יצהר

שווים יותר ושווים פחות: למה נסגרה המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא ומה זה אומר על הקשר בין הון לרפואה?

בתי החולים מפעילים מרפאות באמצעות קרנות המחקרים, מה שמאפשר הגמשת תקנים והזרמת כספים. אבל מה קורה כשיש הפסדים? סגירת המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא, כשלא ברור כמה חולים טופלו בה ומה היה מצבה הכלכלי לאשורו, מציגה את הבעיה שבשיטה

קופקסון 40 מ״ג / צילום: יחצ

הסוף של משפט טבע-פרוניורון? העליון דחה את ערעור טבע

לאחר מעל עשור של התדיינות משפטית, כשפרונוירון האשימה את טבע בסיכון חיי חולים, וטבע האשימה את מייסדת פרונוירון בסילוף תוצאות ניסויים, אושרר פסק הדין של המחוזי: טבע ביצעה ניסוי שלא תוכנן היטב, ועליה להחזיר לפרוניורון את הרישיון לקופקסון על התוויות שאינן טרשת נפוצה

טראמפ בעצרת בחירות באריזונה / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

דעה: כשהשקר הופך לחלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה של הממשל

בחלוף שלוש השנים הראשונות של דונלד טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית ● ברד הכזבים הבלתי פוסק שממטיר טראמפ (15,413 מאז השבעתו על פי ה'שקר-מטר' של "וושינגטון פוסט") עלול להקהות את החושים, וזו אולי המטרה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

לאן נעלם דוח הגירעון באתר משרד האוצר? / צילום מסך של אתר משרד האוצר, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

האם המסמך עם תחזית הגירעון של האוצר הועלם כדי לא לפגוע בסיכויי הליכוד בבחירות?

המסמך, שהוצג השבוע בפני ישיבת הממשלה, נעדר מאתרי הממשל הרשמיים ובניגוד לשנים קודמות אינו זמין לציבור הרחב ● אולי זה קשור לכך שבליכוד רואים בו מסמך פוליטי שיכול לפגוע בסיכויי ההצלחה בבחירות

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

ברקת על סוכנויות ביטוח של חברות כרטיסי אשראי: "צריך לדעת שאין מדובר רק בתחרות טורפנית לזמן קצר"

לאחר שרשות התחרות נתנה אור ירוק להקמת סוכנות ביטוח בבעלות חברת כרטיסי אשראי, הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, מבהיר מהם תנאיו ושיתיר זאת רק לסוכנות אובייקטיבית שתפעל מול מגוון חברות ביטוח

ארנסטו ולוורדה / צילום: רויטרס

בין תוצאות להכנסות: גם עונות לא טובות לא עוצרות את התחזקות הקבוצות הגדולות

מעשי שחיתות חמורים או נפילות בשווקים יכולים לזעזע כלכלות של מדינות, אבל את צמיחת ההכנסות של הקבוצות הגדולות באירופה הם לא עוצרים ● דוח של דלויט חושף שכמו בכל השנים האחרונות, גם העונה הן צמחו בשיעור דו ספרתי ● 4 הערות על מכונת הכסף של הכדורגל האירופי

שופרסל / צילום: תמר מצפי

סוף לסכסוך: חברת כרטיסי האשראי מקס תקבל 73 מיליון שקל עבור חלקה בשופרסל פיננסים

התשלום שתקבל מקס משקף לחברת שופרסל פיננסים שווי של כ-455 מיליון שקל - כמעט 40% פחות מהשווי שלפיו מכרה השותפה הנוספת, פז, את מניותיה לשופרסל

טראמפ וסגן נשיא סין חותמים על הסכם סחר / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

פרשנות: מלחמת הסחר: הסכם ביניים היסטורי עם חור ענק בתוכו

הסכם הסחר בין וושינגטון לבייג'ינג הוא הפסקת אש שרצויה לשני הצדדים, אך החלטת ארה"ב לא ללחוץ לשינוי המדיניות התעשייתית של סין היא "חור ענקי" בהסכם, לדברי אנליסטים ● ההגנה שהסכימה סין להעניק לזכויות הקניין הרוחני של חברות אמריקאיות נשענת רק על הבטחות ● פרשנות

ב.מ.וו 118  2020 / צילום: יח"צ

עם הפנים קדימה: ההנעה של סדרה 1 החדשה של ב.מ.וו

הרשת סערה כאשר ב.מ.וו החליטה לצייד את סדרה 1 בהנעה קדמית ולא אחורית ● למרות אובדן הייחוד, מדובר במכונית ספורט נעימה לנהיגה שמציעה תא נוסעים מרווח ● מחיר גבוה ואבזור בסיסי מצומצם יקשו על המכונית לנצח את המתחרים

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

המשרד להגנת הסביבה הוציא צו סגירה למפעל הביטומן של בזן

הצו ייכנס לתוקף רק בחודש אפריל בכדי לאפשר היערכות משקית ● למרות שבז"ן מודעים לדרישות הסביבתיות כבר מ-2016, החברה לא נערכה כיאות והמשמעות כעת היא הפסקת הייצור עד סוף השנה לפחות ● בזן: "נמשיך להשקיע משאבים משמעותיים במטרה לשמור על הסביבה"

צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

שי גולדן נגד אור סיגולי במלחמת תרבות: "1917" - סרט חד פעמי או יצירה גנרית?

"1917" - קלישאה או יצירת מופת? אור סיגולי בטוח שזהו סרט גנרי ושטחי ● שי גולדן משוכנע שזה סרט היסטורי תרתי משמע ● מדור התרבות של G מכריז מלחמה

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה סגרה את היום בעליות: ת"א 35 קפץ 0.7%, פריגו ואלוני חץ הובילו את העליות

טבע, שקפצה ב-20% בשני ימי המסחר הקודמים, הוסיפה 0.3% לערכה ● אלוני חץ זניקה ב-3.5% ושיכון ובינוי ב-2.2% ● לאומי שוקי הון: "הסכם הסחר בין סין לארה"ב מגולם במלואו במחירי המניות"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

המדדים בוול סטריט קפצו לשיא כל הזמנים; אלפאבית חצתה לראשונה שווי של טריליון דולר

הנאסד"ק הוסיף 1.06% לערכו, הדאו ג'ונס עלה ב-0.9% ● מספר התביעות הראשונות לדמי אבטלה עמדו בארה"ב בשבוע האחרון על 204 אלף לעומת צפי ל-216 אלף ● דוחות חיוביים למורגן סטנלי הזניקו את המניה ● מניית יצרנית המטוסים והרכבות בומברדייה קרסה בצל אזהרת רווח

נתניהו ואדלשטיין / צילום: רויטרס

דעה: אדלשטיין צריך ללכת עד הסוף ולקבוע תקדים

חוות-הדעת שהוגשה השבוע ליו"ר הכנסת בעניין דיוני החסינות מחייבת אותו לבחור: לקיים את החוק ולאבד בכך את אהדת מפלגתו - או להפר את החוק ולומר שלום לכהונה אפשרית במשכן הנשיא ● אלא שיש גם דרך שלישית, והיא עוברת דרך התקדים של כפירה בחוות-הדעת המשפטית ● דעה

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

בעזרת הפד? בשלושת החודשים מאז שהחל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P טיפס ב-11%

האם אלון מאסק מטסלה, שמנייתה הכפילה את עצמה בתוך רבעון, צריך לשלוח פרחים לפדרל ריזרב? לא בטוח בכלל ● אז מה גרם לזינוק בשוק המניות?

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: השבוע ביאסת קשות, יולי אדלשטיין

השבוע לימד אותנו יולי אדלשטיין שאם תנסה להשאיר את העוגה שלמה, בסוף תאכל אותה ● דעה

רן פוליאקין / צילום: LUZ Corporate Photography

חברת ההדמיה הרפואית הישראלית, Nanox, הודיעה על סגירת סבב גיוס של 26 מיליון דולר

חברת ההדמיה הרפואית הישראלית משלימה גיוס כולל של 55 מיליון שקל בפרויקט הליבה שלה - מכשיר רנטגן קטן ומוזל

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

משרד התקשורת שקל להרחיב את חובת הפריסה של IBC ל-50% - וחזר בו

בעקבות חשיפת "גלובס" על בדיקת משרד התקשורת את נתוני המנויים של החברה, נערכה השבוע פגישה בין הצדדים שגלשה לצעקות, ובסופה התקפל המשרד

שדרות בפארק / הדמיה: סטודיו אנטון ברונשטיין, יח"צ

אור ירוק לבניית שכונה בת למעלה מאלף דירות בצפון שדרות

ארבע שנים אחרי שאושרה תוכנית לבניית שכונה חדשה בת למעלה מ-1,000 דירות בצפון העיר, חתמה הוועדה המקומית על מתן היתרי בנייה למאות דירות ● "ראש העירייה: "למרות שגרת חירום של 20 שנה העיר מתפתחת"