גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דרמה במגרש הרוסים: רבבות חרדים מלווים את ההורים מעמנואל למאסר

(עדכונים שוטפים) - כ-100 אלף חרדים הפגינו בבני-ברק ובירושלים: "גם אם יכינו לנו תאי גזים - נגיד כן לתורה ולא לבג"ץ" ■ סגן השר ליצמן נגד שלטון החוק: "אין ללכת נגד הרב; בג"ץ מונע משיקולים זרים"

ההורים החרדים מהיישוב עמנואל - שנשלחו למאסר למשך שבועיים בגין ביזיון בית המשפט לאחר שהפרו את פסיקת בג"ץ לאחד בין מגמת הילדות האשכנזיות לבין הילדות יוצאות עדות המזרח בבית-הספר "בית יעקב" - החלו להגיע בסביבות השעה 18:30 לתחנת המשטרה במגרש הרוסים בירושלים, משם הם יילקח למאסר.

הבנות ליוו את הוריהן בדרך למאסר, כאשר חלקן ממררות בבכי. ההתנהלות אינה מלווה בגילויי אלימות.

רבבות חרדים צבאו על אזור מגרש הרוסים בירושלים על מנת למחות נגד בג"ץ ולהביע תמיכה בהורים מעמנואל שנשלחו למאסר.

שעת ההתייצבות עוכבה ל-17:00

בג"ץ נענה היום (ה') בצהריים לבקשת משטרת ישראל לשנות את שעת ההתייצבות של ההורים מעמנואל למאסרם לשעה 17:00 אחר-הצהריים.

לדברי המשטרה, אתמול (ד') היא נתנה רישיונות לקיים תהלוכות מחאה והפגנות בבני-ברק ובירושלים, לפי בקשות של הציבור החרדי. ההפגנות הללו כוללות גם את ליווי ההורים בדרך לבית הכלא.

ואולם, לדברי המשטרה, הרישיונות לקיום התהלוכות, וההיערכות המשטרתית לשמירת הסדר הציבורי, נעשו עוד לפני שבית המשפט קבע את השעה 13:00 כשעת ההתייצבות בתחנת המשטרה במגרש הרוסים.

"בהתחשב בחובת המשטרה לשמור על הסדר הציבורי", נכתב בהודעת המשטרה לבית המשפט העליון, "ובאפשרות למילוי החלטת בית המשפט מבלי שיהיה צורך בשימוש בכוח לצורך אכיפת הצו, מתבקש בית המשפט לשקול את שינוי שעת ההתייצבות לאחר השעה 17:00".

בג"ץ, כאמור, נענה לבקשה - ושינה את שעת ההתייצבות למאסר לשעה 17:00.

מוקדם יותר הבוקר הורה בג"ץ להורים החרדים מעמנואל להתייצב בתחנת המשטרה במגרש הרוסים בירושלים בשעה 12:00, וזאת לפי בקשת הפרקליטות. לאחר מכן עוכב המאסר לשעה 13:00.

עוד נודע כי בג"ץ פטר מחובת התייצבות למאסר רשימה של אימהות ששמותיהן נאסרו לפרסום ושהופיעו בבקשת הפרקליטות. השופטים הביעו את תמיהתם על כך שנציג ההורים דווקא התנגד לבקשה לפטור את האימהות מהמאסר, והתנה את שחרורן במתן פטור דומה להורים אחרים. עוד התברר כי אחת האימהות חתמה לפי דרישת בג"ץ על התחייבות למלא אחר הוראות פסק הדין, ולפיכך גם היא שוחררה מחובת ההתייצבות למאסר.

נזכיר כי השבוע, למורת-רוחם של רוב ההורים האשכנזים ביישוב עמנואל, שופטי בג"ץ החליטו כי ההפרדה בין התלמידות בבית-הספר ביישוב מנוגדת לחוק - וחייבו את ההורים לשלוח את בנותיהם לבית-הספר בו לומדות גם תלמידות מעדות המזרח. בעקבות התנגדות ההורים, הורה בג"ץ שלשום (ג') לשלוח כ-160 צווי מאסר להוריהן של 86 בנות ביישוב עמנואל.

מחאות החרדים

בינתיים, בירושלים החלו כבר לפני הצהריים מחאות אלימות של חרדים, אשר ניפצו שמשות של כלי רכב ונמלטו מהמקום.

בצהריים החלה הפגנה המונית בבני-ברק, כאשר המפגינים הניפו שלטים בהם נכתב: "אל תגעו במשיחי", "בחרנו בתורה", "התורה קובעת" ו"בג"ץ פשיסט". לאחר מכן החלה הפגנת ענק גם בירושלים.

אחד ממארגני ההפגנה בבני-ברק קרא ברמקולים: "השבוע נפל דבר בישראל. האם הציות והמשמעת המוחלטת לגדולי הדור הם אלה שינחו את ההורים בגידול ילדינו - או מערכת המשפט? אנו מכריזים קבל עם ועולם: 'ועשית ככל אשר יורוך'". הוא זכה לתשואות הקהל והוסיף: "לבשנו בגדי חג, ואנו הולכים לכלא בלב שמח".

כרוז ההפגנה בירושלים קרא: "גם אם נצטרך לשבת בכלא שבוע, שנה או שנתיים, אנחנו הולכים כדי להגיד כן לתורה ולא לבג"ץ, גם אם יכינו לנו תאי גזים אנחנו נגיד כן לתורה ולא לבג"ץ".

סגר שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר לערוץ 2 כי הוא תומך במאבק ההורים ותקף את החלטת בג"ץ. לדבריו, "בציבור החרדי והדתי אין כזה דבר ללכת נגד הרב. אני תומך בהורים. בג"ץ מונע משיקולים זרים".

בהפגנות החרדים בבני-ברק ובירושלים השתתפו למעלה מ-100 אלף איש.

ניסיונות אחרונים לפשרה

לצד ההיערכות להפגנת ההמונים של החרדים בעקבות בג"ץ עמנואל, הגיעו לשיאם הבוקר גם המאמצים להשיג הסכמה בין נציגי החרדים האשכנזים לבין בית המשפט. בשעות הבוקר נקבעה פגישה בין נשיא המדינה, שמעון פרס, לחברי כנסת מיהדות התורה. פרס צפוי לקרוא בפני חברי הכנסת לקיום החלטת בג"ץ ולמניעת אפליה במוסדות החינוך, אך בבית הנשיא מקווים שהצדדים יצליחו להגיע להסכמות.

מאחורי הקלעים פועל גם יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, שמנסה לגבש הסכמה שבמרכזה לימודים משותפים עד לסוף שנת הלימודים הנוכחית - אפשרות שנפסלה עד כה בידי מקורבי ההורים מעמנואל.

בתוך כך ניסתה גם הרבנות הראשית לסייע, אך נבלמה: הרב הראשי האשכנזי לישראל, יונה מצגר, ונציגים מהרבנות גיבשו טיוטת הסכם, שבמרכזה התנגדות להמשך האפליה בעמנואל. בגלי צה"ל דיווחו כי הטיוטה נגנזה ולא עלתה לדיון בעקבות התנגדות נציגים מהרבנות, בהם הרב אברהם יוסף, בנו של המנהיג הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף.

המשטרה הגבירה כוננות

בשעות הלילה קיימה המשטרה דיון נוסף לקראת הפגנות החרדים. רמת הפעילות של המשטרה הועלתה, ולא פחות מ-10 אלף שוטרים יתפרסו באזור ההפגנות. בנוסף, המשטרה מסרה כי היא ערוכה לשימוש באמצעים ככל שיידרשו, תוך תהליך קצר מול עצורים ומתפרעים. לאורך כל שעות ההפגנה תקיים המשטרה הערכות מצב שוטפות ובחינה מחודשת של תמונת המצב.

"מה שאנו רואים פה מבטא את המרקם העדין מאוד במדינת ישראל", אמר מפכ"ל המשטרה דודי כהן. "משטרת ישראל מאפשרת את קיום העצרת, ובשעה 17:00 יתייצבו 61 אסירים במגרש הרוסים ויובאו על-ידי משטרת ישראל לשירות בתי הסוהר".

כמו כן, תוגברה היום האבטחה סביב שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי, שעמד בראש ההרכב שפסק נגד ההורים מעמנואל. ההחלטה לכך התקבלה לאחר כמה התבטאויות חריגות שנשמעו נגד השופט לוי מצד גורמים חרדיים.

נזכיר כי אתמול ההפגנה הקבועה נגד העבודות במתחם אנדרומדה הפכה לאלימה, כאשר חרדים טיפסו על הגדר ופירקו אותה, יידו אבנים ובלוקים לעבר השוטרים ופצעו חמישה מהם וגם שני צלמים. 15 מפגינים נעצרו.

הרצוג לעליון: לא לכלוא הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, שיגר הבוקר לבית המשפט העליון בקשה דחופה באמצעות פרקליטות המדינה בנוגע למאסרם של ההורים החרדים מעמנואל. על-פי הבקשה, העליון מתבקש להורות כי במקרים הספורים של משפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים ומוגבלויות, שאינם יכולים להישאר ללא השגחת אחד מהוריהם, ישלח למאסר רק אחד ההורים ולא שניהם.

במשרד הרווחה מסבירים כי לבקשה צורפו דו"חות סוציאליים פרטניים, תוך הקפדה על שמירת פרטיותם של המשפחות המדוברות. הבקשה היא במסגרת הליך "ביזיון בית המשפט" שהוציא בג"ץ לפני יומיים, לאחר שההורים החרדים האשכנזים בעמנואל סירבו לאפשר לילדות ממוצא מזרחי ללמוד באותן כיתות יחד עם ילדיהם.

בד בבד פנתה הבוקר בבהילות לשופטי בג"ץ עמותת "נוער כהלכה", שעתרה מלכתחילה כנגד ההפרדה העדתית בבית-הספר, בבקשה לעכב את ביצוע עונשי המאסר, "ולאפשר למצות את המחלוקות בדרך של פשרה".

עוד כתבות

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

שחקני NBA / צילום: רויטרס

הבום של מייקל ג'ורדן: מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, על התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה, בהם הייצוא הביטחוני, טראמפ לא היה מעוניין לוותר ● הנה המספרים

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

המפתח לשחרור נעמה יששכר נמצא במשרד המשפטים

ההטיה של הפרקליטות לטובת בקשת ההסגרה מארה"ב, ביחד עם ההתעלמות מהבקשה הרוסית והסחבת האינסופית של מעצר בורקוב, היא עלבון צורב לרוסים ● על ישראל להיענות לבקשת ההסגרה של רוסיה כדי להחזיר את הצעירה הישראלית הביתה ● דעה

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"