גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דרמה במגרש הרוסים: רבבות חרדים מלווים את ההורים מעמנואל למאסר

(עדכונים שוטפים) - כ-100 אלף חרדים הפגינו בבני-ברק ובירושלים: "גם אם יכינו לנו תאי גזים - נגיד כן לתורה ולא לבג"ץ" ■ סגן השר ליצמן נגד שלטון החוק: "אין ללכת נגד הרב; בג"ץ מונע משיקולים זרים"

ההורים החרדים מהיישוב עמנואל - שנשלחו למאסר למשך שבועיים בגין ביזיון בית המשפט לאחר שהפרו את פסיקת בג"ץ לאחד בין מגמת הילדות האשכנזיות לבין הילדות יוצאות עדות המזרח בבית-הספר "בית יעקב" - החלו להגיע בסביבות השעה 18:30 לתחנת המשטרה במגרש הרוסים בירושלים, משם הם יילקח למאסר.

הבנות ליוו את הוריהן בדרך למאסר, כאשר חלקן ממררות בבכי. ההתנהלות אינה מלווה בגילויי אלימות.

רבבות חרדים צבאו על אזור מגרש הרוסים בירושלים על מנת למחות נגד בג"ץ ולהביע תמיכה בהורים מעמנואל שנשלחו למאסר.

שעת ההתייצבות עוכבה ל-17:00

בג"ץ נענה היום (ה') בצהריים לבקשת משטרת ישראל לשנות את שעת ההתייצבות של ההורים מעמנואל למאסרם לשעה 17:00 אחר-הצהריים.

לדברי המשטרה, אתמול (ד') היא נתנה רישיונות לקיים תהלוכות מחאה והפגנות בבני-ברק ובירושלים, לפי בקשות של הציבור החרדי. ההפגנות הללו כוללות גם את ליווי ההורים בדרך לבית הכלא.

ואולם, לדברי המשטרה, הרישיונות לקיום התהלוכות, וההיערכות המשטרתית לשמירת הסדר הציבורי, נעשו עוד לפני שבית המשפט קבע את השעה 13:00 כשעת ההתייצבות בתחנת המשטרה במגרש הרוסים.

"בהתחשב בחובת המשטרה לשמור על הסדר הציבורי", נכתב בהודעת המשטרה לבית המשפט העליון, "ובאפשרות למילוי החלטת בית המשפט מבלי שיהיה צורך בשימוש בכוח לצורך אכיפת הצו, מתבקש בית המשפט לשקול את שינוי שעת ההתייצבות לאחר השעה 17:00".

בג"ץ, כאמור, נענה לבקשה - ושינה את שעת ההתייצבות למאסר לשעה 17:00.

מוקדם יותר הבוקר הורה בג"ץ להורים החרדים מעמנואל להתייצב בתחנת המשטרה במגרש הרוסים בירושלים בשעה 12:00, וזאת לפי בקשת הפרקליטות. לאחר מכן עוכב המאסר לשעה 13:00.

עוד נודע כי בג"ץ פטר מחובת התייצבות למאסר רשימה של אימהות ששמותיהן נאסרו לפרסום ושהופיעו בבקשת הפרקליטות. השופטים הביעו את תמיהתם על כך שנציג ההורים דווקא התנגד לבקשה לפטור את האימהות מהמאסר, והתנה את שחרורן במתן פטור דומה להורים אחרים. עוד התברר כי אחת האימהות חתמה לפי דרישת בג"ץ על התחייבות למלא אחר הוראות פסק הדין, ולפיכך גם היא שוחררה מחובת ההתייצבות למאסר.

נזכיר כי השבוע, למורת-רוחם של רוב ההורים האשכנזים ביישוב עמנואל, שופטי בג"ץ החליטו כי ההפרדה בין התלמידות בבית-הספר ביישוב מנוגדת לחוק - וחייבו את ההורים לשלוח את בנותיהם לבית-הספר בו לומדות גם תלמידות מעדות המזרח. בעקבות התנגדות ההורים, הורה בג"ץ שלשום (ג') לשלוח כ-160 צווי מאסר להוריהן של 86 בנות ביישוב עמנואל.

מחאות החרדים

בינתיים, בירושלים החלו כבר לפני הצהריים מחאות אלימות של חרדים, אשר ניפצו שמשות של כלי רכב ונמלטו מהמקום.

בצהריים החלה הפגנה המונית בבני-ברק, כאשר המפגינים הניפו שלטים בהם נכתב: "אל תגעו במשיחי", "בחרנו בתורה", "התורה קובעת" ו"בג"ץ פשיסט". לאחר מכן החלה הפגנת ענק גם בירושלים.

אחד ממארגני ההפגנה בבני-ברק קרא ברמקולים: "השבוע נפל דבר בישראל. האם הציות והמשמעת המוחלטת לגדולי הדור הם אלה שינחו את ההורים בגידול ילדינו - או מערכת המשפט? אנו מכריזים קבל עם ועולם: 'ועשית ככל אשר יורוך'". הוא זכה לתשואות הקהל והוסיף: "לבשנו בגדי חג, ואנו הולכים לכלא בלב שמח".

כרוז ההפגנה בירושלים קרא: "גם אם נצטרך לשבת בכלא שבוע, שנה או שנתיים, אנחנו הולכים כדי להגיד כן לתורה ולא לבג"ץ, גם אם יכינו לנו תאי גזים אנחנו נגיד כן לתורה ולא לבג"ץ".

סגר שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר לערוץ 2 כי הוא תומך במאבק ההורים ותקף את החלטת בג"ץ. לדבריו, "בציבור החרדי והדתי אין כזה דבר ללכת נגד הרב. אני תומך בהורים. בג"ץ מונע משיקולים זרים".

בהפגנות החרדים בבני-ברק ובירושלים השתתפו למעלה מ-100 אלף איש.

ניסיונות אחרונים לפשרה

לצד ההיערכות להפגנת ההמונים של החרדים בעקבות בג"ץ עמנואל, הגיעו לשיאם הבוקר גם המאמצים להשיג הסכמה בין נציגי החרדים האשכנזים לבין בית המשפט. בשעות הבוקר נקבעה פגישה בין נשיא המדינה, שמעון פרס, לחברי כנסת מיהדות התורה. פרס צפוי לקרוא בפני חברי הכנסת לקיום החלטת בג"ץ ולמניעת אפליה במוסדות החינוך, אך בבית הנשיא מקווים שהצדדים יצליחו להגיע להסכמות.

מאחורי הקלעים פועל גם יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, שמנסה לגבש הסכמה שבמרכזה לימודים משותפים עד לסוף שנת הלימודים הנוכחית - אפשרות שנפסלה עד כה בידי מקורבי ההורים מעמנואל.

בתוך כך ניסתה גם הרבנות הראשית לסייע, אך נבלמה: הרב הראשי האשכנזי לישראל, יונה מצגר, ונציגים מהרבנות גיבשו טיוטת הסכם, שבמרכזה התנגדות להמשך האפליה בעמנואל. בגלי צה"ל דיווחו כי הטיוטה נגנזה ולא עלתה לדיון בעקבות התנגדות נציגים מהרבנות, בהם הרב אברהם יוסף, בנו של המנהיג הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף.

המשטרה הגבירה כוננות

בשעות הלילה קיימה המשטרה דיון נוסף לקראת הפגנות החרדים. רמת הפעילות של המשטרה הועלתה, ולא פחות מ-10 אלף שוטרים יתפרסו באזור ההפגנות. בנוסף, המשטרה מסרה כי היא ערוכה לשימוש באמצעים ככל שיידרשו, תוך תהליך קצר מול עצורים ומתפרעים. לאורך כל שעות ההפגנה תקיים המשטרה הערכות מצב שוטפות ובחינה מחודשת של תמונת המצב.

"מה שאנו רואים פה מבטא את המרקם העדין מאוד במדינת ישראל", אמר מפכ"ל המשטרה דודי כהן. "משטרת ישראל מאפשרת את קיום העצרת, ובשעה 17:00 יתייצבו 61 אסירים במגרש הרוסים ויובאו על-ידי משטרת ישראל לשירות בתי הסוהר".

כמו כן, תוגברה היום האבטחה סביב שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי, שעמד בראש ההרכב שפסק נגד ההורים מעמנואל. ההחלטה לכך התקבלה לאחר כמה התבטאויות חריגות שנשמעו נגד השופט לוי מצד גורמים חרדיים.

נזכיר כי אתמול ההפגנה הקבועה נגד העבודות במתחם אנדרומדה הפכה לאלימה, כאשר חרדים טיפסו על הגדר ופירקו אותה, יידו אבנים ובלוקים לעבר השוטרים ופצעו חמישה מהם וגם שני צלמים. 15 מפגינים נעצרו.

הרצוג לעליון: לא לכלוא הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, שיגר הבוקר לבית המשפט העליון בקשה דחופה באמצעות פרקליטות המדינה בנוגע למאסרם של ההורים החרדים מעמנואל. על-פי הבקשה, העליון מתבקש להורות כי במקרים הספורים של משפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים ומוגבלויות, שאינם יכולים להישאר ללא השגחת אחד מהוריהם, ישלח למאסר רק אחד ההורים ולא שניהם.

במשרד הרווחה מסבירים כי לבקשה צורפו דו"חות סוציאליים פרטניים, תוך הקפדה על שמירת פרטיותם של המשפחות המדוברות. הבקשה היא במסגרת הליך "ביזיון בית המשפט" שהוציא בג"ץ לפני יומיים, לאחר שההורים החרדים האשכנזים בעמנואל סירבו לאפשר לילדות ממוצא מזרחי ללמוד באותן כיתות יחד עם ילדיהם.

בד בבד פנתה הבוקר בבהילות לשופטי בג"ץ עמותת "נוער כהלכה", שעתרה מלכתחילה כנגד ההפרדה העדתית בבית-הספר, בבקשה לעכב את ביצוע עונשי המאסר, "ולאפשר למצות את המחלוקות בדרך של פשרה".

עוד כתבות

יעקב קוינט / צילום: שלומי יוסף

ניגודי עניינים במכרזים ותשלומים חריגים: לאן נעלמו שומרי הסף בחברות הממשלתיות

רשות החברות הממשלתיות ערכה בדיקה רוחבית ב-18 חברות ומצאה שורת ליקויים, בעיקר בתחום של ניהול מכרזים והתקשוריות כספיות ● מעבר לדרישת הרשות לתיקון הפגמים, ממצאי הבדיקה גם הועברו למבקר המדינה וישמשו אותו בבואו לערוך ביקורת בחברות אלה ● מנהל הרשות: "מהלך זה הוא חלק מכלל המהלכים להגברת הפיקוח"

עו"ד מיכל רוזנבוים / צילום: עינת לברון

מועמדי הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה: מיכל רוזנבוים ומתניה אנגלמן

עו"ד רוזנבוים היא בעלת משרד עורכי דין פרטי, ומתניה אנגלמן הוא מנכ"ל המל"ג ● מפלגת כחול לבן תתמוך במועמדותו של גיורא רום לתפקיד מבקר המדינה ● ח"כ בצלאל סמוטריץ לחץ למנות לתפקיד המבקר מועמד שאינו שופט

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 35 איבד 0.7%, נייר חדרה צנחה 9.5% אחרי הדוחות

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ● סנטימנט שלילי בוול סטריט הכביד על תל אביב ● חברה לישראל וכיל ירדו 3% ו-2% בהתאמה ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל

ענת גואטה יור רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף

מנסה להקל ברגולציה: רשות ני"ע מציעה להתיר ייעוץ השקעות דיגיטלי לציבור ללא רישיון ייעוץ

הרשות פרסמה הצעת תיקון לחוק הייעוץ, שלפיה עיסוק בייעוץ השקעות כללי לא ידרוש קבלת רישיון, תוך שהיא מבקשת להקל גם על האנליסטים בשוק ● לדברי יו"ר הרשות, ענת גואטה, "המטרה היא לצמצם פערי חקיקה שאינם תואמים את המציאות של ימינו. הנפגעים העיקריים הם המשקיעים ושוק הון, שקופא על שמריו"

קווין סיסטרום, ממייסדי אינסטגרם / צילום: רויטרס

פריצה לאינסטגרם: מידע אישי של 50 מיליון מפורסמים דלף לרשת

המידע היה במאגר של חברה הודית בשם Chtrbox שעלה לשירות הענן של אמזון AWS, ולא היה מוגן בסיסמה ● במאגר צוינו גם פרטים כמו מספר הלייקים ורמת המעורבות שמעוררים הפוסטים של המשפיענים

נעם קופל/  צילום: איל יצהר

בית המשפט: הביטקוין הוא לא מטבע אלא נכס שחייב במס

בפסק הדין קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי עדיין רחוקה הדרך עד שניתן יהיה להתייחס לביטקוין, או למטבע דיגיטלי אחר, כאל "מטבע חוץ", באופן זה שאף יהיה ראוי להעניק לו את אותו טיפול מיסויי שניתן למטבעות המסורתיים ● פסק הדין דחה את הערעור של נועם קופל, מייסד סטארט-אפ הבלוקצ'יין DAV, שרכש מטבעות ביטקוין ב-2011 ומכר אותם ב-2013 ברווח של 8.27 מיליון שקל

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

עיצומים בתאגיד השידור סביב הכוונה לפטר עיתונאים

הבוקר שלח ועד העובדים בתאגיד השידור הודעה לעובדים בכל גופי התאגיד על כך ש"אתמול בבוקר התחלנו לפעול בשטח" ● בין היתר נעצרו עריכות של כתבות מגזין, והורדו מקבצי פרסומות בתחנות הרדיו של "כאן", בהן כאן גימל, כאן 88 וקול המוזיקה ● מטרת המחאה העיקרית: לעצור את השימועים ואת הפיטורים ● כאן: "ארגון העובדים בוחר להסלים את מערכת היחסים"

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ ולפיד בישיבת הסיעה: נתניהו הופך את ישראל לטורקיה

סיעת כחול לבן התכנסה היום לישיבה לקראת ההצבעה הערב על חוק יסוד: הממשלה, שירחיב את מספר השרים שתוכל הממשלה החדשה למנות ● גנץ: "אני מוטרד מ'שתיקת הכבשים' של בכירי הליכוד" ● לפיד: "לא יכול להיות שאין בקואליציה הזו חמישה אנשים הגונים. זה כל מה שצריך. חמישה אנשים הגונים"

אתי וגבי רוטר, בעלי השליטה בקסטרו / צילום: תמר מצפי

קסטרו בדרך לאמזון: צפויה להתחיל למכור את מוצריה באתר הישראלי החדש

נציגים של חברת האופנה הישראלית, שמתמודדת באחרונה עם אתגרים, נפגשו עם גורמים באמזון ישראל במטרה להרחיב את פעילות האונליין • בשנה האחרונה קבוצת קסטרו ביצעה מספר מהלכים, ובהם איחוד חנויות ושינוי העיצוב שלהן, על מנת להתמודד עם המשבר שפוקד את ענף האופנה

שאול מרידור, משה כחלון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת קדנציה נוספת יחד? כחלון והממונה על התקציבים באוצר ערכו פגישת פיוס

שר האוצר משה כחלון והממונה על התקציבים במשרד, שאול מרידור, שיקמו לאחרונה את מערכת היחסים ביניהם • המשבר בין השניים נולד בזמן מערכת הבחירות, על רקע דיווחים שמרידור נפגש עם בני גנץ • מנגד, המנכ"ל שי באב"ד צפוי לפרוש מתפקידו כבר בחודש הבא

מחאת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף

עורכי דין בכנס מחאה ראשון מסוגו נגד יוזמות החקיקה של הימין: "נשבית את מערכת המשפט"

עשרות עורכי דין התכנסו הערב במשרדי פירמת גולפרב-זליגמן בת"א בכנס מחאה ראשון מסוגו ● עורכי הדין יוצאים להגנת עצמאות מערכת המשפט ונגד יוזמות החקיקה שתכליתן לצמצם את סמכויות בית המשפט העליון ● אלי זהר: "נכנסנו לקרב על הבית. הקרב הזה הוא הכי חשוב עבור ילדיי ונכדיי"

יובל יועז / צילום: איל יצהר

עו"ד יובל יועז: "הדלפות זה חלק מהמשחק הדמוקרטי, זה לא דבר שצריך להפחיד את בית המשפט"

את הדברים אמר עו"ד יועז בשם עמותת "חוזה חדש" בדיון שהתקיים היום בבית משפט השלום בת"א, ובו נדונה בקשת העמותה להסיר או לכל הפחות לצמצם את צו איסור הפרסום הגורף שניתן בתיק 4000, בו חשוד רה"מ בנימין נתניהו (בכפוף לשימוע) בקבלת שוחד

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"הניסיון של קבוצה מקושרת לדבר בשם כלל עורכי הדין - ראוי לגינוי"

לא כולם מסכימים עם דרך המאבק של עורכי הדין שמתנגדים לחוק החסינות והתאחדו יחדו כדי נגד יוזמות חקיקה של הממשלה הנכנסת ● עו"ד נדב העצני: "אני סבור שדווקא ההגנה על הדמוקרטיה מחייבת לעשות רפורמה יסודית במערכת המשפט"

גרי פטחוב, עמוס שטרן, אלון כהן / צילום: Siemplify

הסטארט-אפ סימפליפיי גייס 30 מיליון דולר

החברה מפתחת תוכנת אבטחה בתחום האוטומציה של תהליכי אבטחה ותגובה ● זהו סבב הגיוס השלישי שלה, כשעד היום גייסה 58 מיליון דולר ● עמוס שטרן, מייסד משותף ומנכ"ל החברה: "כל תחום ה-SOAR התחיל לצמוח מאוד מהר, והיו תנועות שונות בשוק ורכישות בתחום"

אמיר הלוי / צילום: יח"צ - חן גלילי

"מי שחשב שיבואו יותר תיירים לא מכיר את חוקי המשחק פה"

כך אומר אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, בשיחה עם "גלובס" לסיכום הפעילות סביב האירוויזיון בת"א ● "בפועל אף אחד לא יודע באמת כמה תיירים הגיעו, אבל ללא ספק צריך להפיק לקחים. אחת מהמסקנות היא שאם רוצים למשוך אירועים גדולים, צריכים להגדיל את היצע פתרונות הלינה"

כדורים, גלולות, קפליות, נוגדי דכאון / צלם רויטרס / צלם: רויטרס

גם לתרופה צריך אפליקציה: Happify הישראלית תשתף פעולה עם סאנופי בתחום ש'מעבר לתרופה'

החברה שגייסה עד כה 25 מיליון דולר תהיה השותפה של חברת התרופות הצרפתית סאנופי בפיתוח הצעד הבא בעולם התרופות - אפליקציות שמסייעות לפעילות התרופה ומשפרות את הצלחת הטיפול הרפואי ● המוצרים הראשונים מיועדים לטיפול בחולים הסובלים מדיכאון וחולי טרשת נפוצה

עופר מרגלית/ צילום: שלומי יוסף

האחראי על תקציב הביטחון מסכם קדנציה: "לקצר שירות צבאי. חוזה אישי יעזור לשמור על כ"א איכותי"

רגע אחרי שעופר מרגלית סיים את תפקידו כסגן הממונה על התקציבים האחראי על מערכת הביטחון, הוא מתפנה כדי לדבר על קיצור השירות הצבאי ("לצבא תהיה יכולת לגייס את כולם"), על פנסיות הגישור ("האידיאל הכלכלי הוא שזה ייעלם מהעולם") וגם על הפריבילגיות של החיילים ביחידות הטכנולוגיות

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

מחדלי תאונות הבנייה: מינוי ראש מינהל הבטיחות מתעכב כבר למעלה מחצי שנה

עדיין לא מונה מחליף לראש מינהל הבטיחות במשרד העבודה אף שעברו כשמונה חודשים מאז התפטר ארז מימון מהתפקיד, בטענה כי התנהלות המשרד בתחום גובלת בחוסר אחריות ופוגעת באינטרס המרכזי של שלום הציבור • משרד העבודה: "נדרשנו לאישורים מיוחדים בעקבות הבחירות לכנסת"

ניתוח/צילום:shutterstock

סובלים ממיגרנות? מפחדים מאלצהיימר? זו הסיבה שלא תקבלו טיפול בקרוב

שבץ מוחי, פרקינסון, אלצהיימר ומיגרנה - מספר החולים במחלות המוח צפוי לזנק, אבל כבר כעת חסרים רופאים, ובתשעה בתי חולים אין מחלקות נוירולוגיות • יו"ר החטיבה לרפואת המוח בסורוקה: "כשהמצנתרת שלי לא נמצאת, אין צנתורים לכל תושבי הנגב. רופאת האפילפסיה יצאה לחופשה, אז סגרתי את המרפאה" ● ישראל 2048

יואב ערמוני / צילום: נדב כהן יונתן

קרן הפנסיה הוותיקה גילעד חוברת לפסגות ונכנסת לתחום ההלוואות הפרטיות

גילעד חוברת לבית ההשקעות פסגות ליצירת תיק השקעות בהלוואות מתואמות, פרטיות ולא סחירות - בהיקף של עד 300 מיליון שקל ● עפ"י ההסכם בין שני הגופים, הם ישתפו פעולה במתן הלוואות למימון פרויקטים ● קרן גילעד, בניהולו של יואב ערמוני, מנהלת נכסים בהיקף של כ-10 מיליארד שקל עבור קהל לקוחות סגור