גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חייל על חוט

בשלל קולות גזעני הארץ, שקיבלו גיבוי מרבבות חרדים, בולטת שתיקת קברניטי הארץ הגשמית

אני פטריוט אמיתי. אינני מכבס את כביסתנו הנקייה בפומבי, ולא עולה על דעתי לבחון את מידתיות המצור הימי על עזה או את לגיטימיות עצירת משט השלום מחוץ למימי החופים.

אני נכון וחפץ להניח את נחיצות המצור מטעמים ביטחוניים, כמו גם את לגיטימיות עצירת משט השלום המיומר. אלה עניינים שמעסיקים את הקהילייה הבינלאומית, ועלינו להדוף את ביקורתה בשום שכל.

אבל, אפרופו שכל, איפה השכל ביחס לאופן עצירתו של המשט? זהו עניין פנימי שלנו, של כולנו.

שוו בנפשכם התגודדות חרדים במרכז ירושלים כדי למחות על ניסיון מעצרם של מתי מעט הגזענים שביניהם, על-פי צו של בג"ץ. בינות להמון הסוער מצוי גם קומץ סרבני מאסר, כשמסביבם מחוללים ושרים באקסטזה בני קהילתם. שומה על משטרת ישראל ללכוד ולאסור את משתמטי המאסר.

כלום היה עולה על הדעת ששר המשטרה ומפקדה יציעו לקומץ שוטרים להשתלשל בחבל ללב ההמון הקוצף והסוער ולקרוא תגר על התלהבותם?

הבה נניח שחרדים אלה אינם שונאי ישראל וכי מידע מודיעיני מוקדם ווידא מבעוד מועד כי איש מהם איננו חמוש; האם אז היו מפקירים את מי מהשוטרים לטרף ההמון המשולהב, גם אם איננו חמוש? גם המון משולהב נטול כלי משחית יכול או עלול לרמוס למוות את שוטר הקומנדו המשתלשל בינותם בכבל ומתריס כנגדם.

ומהמשל לנמשל - הכיצד זה טחו עיני קברניט חיל הים וקברניט משרד הביטחון מראות כי גם אילמלא היו מתחזי השלום שעל "ספינת השלום" הטורקית חמושים ומשחרים לטרף, הסיכון של "בובה על חוט" בין המון סוער ועוין הינו גדול מנשוא ומיותר?

די באגרופים קפוצים ובנעליים מסומרות כדי לאפשר לעשרות אנשים זועפים לעשות שפטים בחיילי קומנדו בודדים המשתלשלים מחוט היישר לעין הסערה על סיפון הספינה הסוערת.

לשלוח את מיטב בנינו לפעולה שכזו, באופן הביצוע הזה, גורם לי להרהר במידת תבונתם של העומדים בראש המערכת. מה חשב לעצמו שר הביטחון? מה הרהר לעצמו מפקד חיל הים? נשגב מבינתי להבין.

אופן הסיכון המוזר אליו נשלחו מיטב בנינו, חיילי הקומנדו המצוינים, בנסיבות משט זה הוא עניין פנימי שלנו, של אזרחי המדינה ושוחרי טובתה. הוא איננו קשור לתדמיתנו בעולם. הוא קשור לתדמיתנו בעיני עצמנו. תדמיתנו הסדוקה.

כלום מלך הביטחון הוא עירום? ומה באשר למלך (מלח) הים? ומה באשר לאחריותם? התנצלותם כלפינו, אנו? כלפי בנינו המצוינים? משום מה הם שומרים על ארשת של זחיחות-דעת, ואנו שותקים ובולעים.

אני מקווה שוועדת הבדיקה בראשות האלוף גיורא איילנד תאמר את דברה ותסיק את מסקנותיה במהרה בימינו.

ומעניין לעניין באותו עניין.

מראית פני ועדה

צדק צריך גם להיראות ולא רק להיעשות. מימרה זו יפה שבעתיים כאשר ממנים ועדת בדיקה שנועדה לרצות את הקהילייה הבינלאומית ביחס לעוללות משט השלום המיומר שנעצר בלב ים בעודו באיבו.

בנסיבות אלה, כשאל פני העולם נטל ההוכחה להצדיק את עצירת המשט והקפדת המצור הימי על עזה מוטל על שיכמנו, מראית פני הצדק ונראות פני הוועדה, מכובדותה ומקצועיותה חשובים לאין ערוך.

לגופה של ועדה ולגופם של חבריה, סביר שהם מטובי הנוער וממשובחי המקצוענים שקמו למדינת ישראל. אלא מה, הם כבר מזמן אינם "נוער". היש לכך טעם לפגם? ודאי שלא.

היש לכך טעם למראית-עין? ודאי שכן. לא הרי מראית כהרי מהות. לרוב המהות היא העיקר, אך בענייננו גם הנראות חשובה. את המראית החמצנו. לא שמראיתה של כותונת הפיג'מה של אחד מחברי הוועדה לא נאה ולא שחזותו של הסייען הפיליפיני איננה מצודדת, אלא שהאסוציאציה התדמיתית איננה רצויה. והרי בעניין זה, כפי שכבר חזרתי על עצמי, גם התדמית והמראית חשובה.

אני מאמין כי הוועדה עוד תפתיע את כולנו בצלילתה לעומק הדברים והימים, בצלילותה ובצלילות מסקנותיה. זקני העם יכול שעוד יוכיחו לנו באותות, במופתים, בחקירות נוקבות, ואולי חלילה גם ייסרונו בשוטים ובעקרבים, שלא נס ליחם וכוחם עדיין במותנם ובמוחם.

"יוכיחו לנו", אמרתי, אך הם הרי צריכים להוכיח לקהילייה הבינלאומית. להם ולא לנו. מראיתם ומוראם נועדו כלפי חוץ.

דתיות, עדתיות וריפיון השרים

החלטות בית משפט יש לקיים. נקודה. אחת החליט בית המשפט כפי שהחליט, אין מנוס מעמידה על ביצוע החלטתו ויהי מה. זהו מבחנו של שלטון החוק.

בג"ץ גילה אורך-רוח עם קומץ החרדים המתמרדים ואיפשר להם פעם אחר פעם להיטיב את דרכם, לחדול מההתרסה ומן הגזענות, ליישר קו עם שלטון החוק ולצאת לדרך חדשה.

אך הם בשלהם ובמריים. וחמורה מזאת, הם מתריסים כלפי בית המשפט וחורצים לו לשון. החרדים טיפסו על מגדל (בבל) גבוה מדי ולא הותירו מנוס לבית המשפט אלא לכפותם באסורים לומר "רוצה אני".

אין נפקא מינא לדינא אם בגזענות נלוזה עסקינן או בדחיית מרותו של משפט הארץ אל מול משפט שמיים. דינא דמלכותא - דינא, ודה-לגיטימציית גזענות - דינא.

חשבתי לעצמי שבערות הגזענות פסה מישראל זה מכבר, וכבר אין צורך לבער את המבואר והמבוער. חבל שהגענו עד הלום.

בשלל הקולות והמחולות של חרדי וגזעני הארץ, שקיבלו גיבוי בלתי ראוי מרבבות חובשי שחורים (שאינני מזלזל בהם כלל ועיקר), בולט ריפיונם של קברניטי הארץ הגשמית. של נושאי התפקידים הממלכתיים שנבחרו לכך על גלי הדמוקרטיה. הם כובשים את פניהם בקרקע, משפילים מבט, אך קולם לא נשמע די.

היכן שר המשפטים? איכה שר החינוך? קולם של אלה צריך להישמע ברמה; לרעום, להדהד ולגנות. לא די באמירה רופסת וכוללנית, לא די בקול ענות חלושה.

הרעימו נא את ביקורתכם ושאט-נפשכם מהמתרחש לנגד עינינו, ויפה שעה אחת קודם.

עוד כתבות

האדסון יארדס, מנהטן / צילום: Shutterstock

ההשראה מניו יורק למטרו הישראלי: ממגרש חניה לפרויקט הכי נחשק

האדסון יארדס שבמנהטן נבנה מעל מסילות רכבת, והוא יכול להיות השראה למתחמי הדיפו שייבנו בישראל ● מדור אדריכלות חדש

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הקואליציה דוהרת לבחירות, אבל הקיצוץ בשכר השרים והח"כים נבלם, והגירעון יגדל ב-9 מיליארד שקל

יוזמות של האוצר להפחתות והקפאות שכר לנבחרי ציבור עומדות לרדת לטמיון • אחת טורפדה בידי השר אלקין, חברו של כ"ץ למפלגה, והובילה לעימות חריף בין השניים • היוזמה השנייה נראית קלושה מרגע לרגע לאור המצב הפוליטי

דוכן עיתונים בברלין. גוגל מנסה לחתום על הסכמים ישירים עם מערכות העיתונים
צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

גוגל ופייסבוק יפצו בעשרות מיליוני אירו כלי תקשורת בצרפת ובבריטניה מדי שנה

לאחר שהפסידה בהליך משפטי בצרפת, גוגל חתמה על הסכם זכויות יוצרים שבמסגרתו תפצה כלי תקשורת בעבור השימוש בתוכן שלהם ● בין העיתונים: "לה מונד", "לה פיגארו" ו"ליברסיון" ● מעבר לתעלה: גם פייסבוק תשלם מיליוני ליש"ט למו"לים

יחיאל שמן / צילום: יחצ

ועד עובדי פלאפון נגד תוכנית משרד התקשורת לשת"פ סלולרי בפריפריה

ועד העובדים טוען כי אין קשר בין השיתוף המוצע לפתרון בעיית הכיסוי בפריפריה ● מאשים את חברת אלומה שמנסה להעביר אליה את האתרים של החברות הסלולריות

יאיר לוינשטיין, אלטשולר שחם / צילום: איל יצהר, גלובס

אלטשולר שחם פורשת מהמירוץ לרכישת הלמן אלדובי

הפרישה, "לאור התארכות המשא ומתן והמידע אודות מגעים שמקיימת הלמן אלדובי עם מציע נוסף" ● אלטשולר שחם: "המחיר המוצע על ידי המציע השני איננו משקף את שוויה של הלמן אלדובי"

בר וציפי רפאלי / צילום: יריב כץ - ידיעות אחרונות

10 פסיקות המס החשובות של 2020 וההשפעה שלהן על הכיס שלנו

בר רפאלי, הרב אבוחצירא ויצחק תשובה - אלה הם רק חלק מהשחקנים שהיו מעורבים בפסקי דין מהפכניים שנתנו בתי המשפט ב-2020 ● פסקי הדין הבהירו כי יש גבולות לתכנוני המס ● כתבה ראשונה בסדרה, שתסגור את השנה ותפתח את 2021 ● מסכמים שנה

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

נעילה מעורבת בוול סטריט; פייזר עלתה ב-3.5%, אופקו ב-14%

סיילספורס צנחה יום לאחר שהחברה הודיעה כי תרכוש את סלאק ● באירופה ננעלו הבורסות במגמה מעורבת ● פייזר ו-BioNTech יגישו בקשה לאישור החיסון לקורונה לרגולטור האירופי, בינתיים בריטניה אישרה שימוש בחיסון

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

נעילה שלילית בת"א: קבוצת דלק צנחה ב-11%, אלקטריאון ב-5.2%

מדד ת"א 35 נסוג ב-1.5% ומדד ת"א 90 ירד בכ-2.1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל ● מדד הנפט והגז בלט בירידה של 4.8% ● חברת בי.ג'י איי של רמי לוי וחברת טעמן נבחרה על ידי הנאמן לנכסי אי.די.בי כרוכשת עבור ישראייר

ססיליה ראוס, ג'נט ילן, נירה טאנדן / צילום: Associated Press, Andrew Harnik , Jacquelyn Martin, Mike Segar

צוות היסטורי: שלוש נשים ינהלו את הכלכלה הגדולה בעולם

שרת האוצר היהודיה, שרת התקציבים ממוצא הודי והיועצת הכלכלית הראשית השחורה ינסו לעזור לנשיא ביידן לחלץ את המשק האמריקאי מן הבוץ ● שר האוצר היוצא מנוצ'ין אפילו לא מנסה ● הוא אפילו מואשם ב"פעולות מנע" נגד הממשל החדש ובניסיון "לחבל בדרך החוצה"

סניף יינות ביתן. בעיגול: נחום ביתן / צילום: שוקה כהן, רמי זרנגר

הפלונטר של ביתן הולך ומסתבך: "הלוואות סודיות" מ-2017 חושפות את עומק הבור

לגלובס נודע כי הלוואות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים מאנשי עסקים פרטיים מוכיחות כי ההסתבכות התזרימית ביינות ביתן החלה כבר לפני שלוש שנים ● שלמה רודב, היו"ר שמינו הבנקים, מתייחס לכספים כהלוואת בעלים, שכן נחום ביתן הזרים חלק מהם לחברה באמצעות חברה בבעלותו

מעצר מסתננים / צילום: רויטרס

עתירה: לבטל את מדיניות "אי ההרחקה" ולהחזיק מסתננים מסוכנים במעצר עד להרחקתם

המרכז למדיניות הגירה ישראלית, יחד עם תושבי דרום ת"א, עתר נגד החלטות ביה"ד למשמורת לשחרר מסתננים שהורשעו שוב ושוב בעבירות חמורות ● בצעד תקדימי, העתירה תוקפת גם את חוקיות מדיניות "אי ההרחקה" לאריתראה ולסודאן של משרד הפנים

בשנה החולפת הרחיב בית המשפט העליון את החבות בגין הפצת לשון הרע / צילום: תמר מצפי

משתלם לתבוע? שני שליש מתביעות לשון הרע מתקבלות או מסתיימות בפשרה; הפיצוי הממוצע: עשרות אלפי שקלים

לפי הנהלת בתי המשפט, ברוב תביעות לשון הרע מקבל התובע פיצוי: 48% מהתביעות שהדיון בהן הסתיים בשנה החולפת, התקבלו באופן מלא או חלקי ו-18% הסתיימו בפשרה ● מומחי משפט: "בעידן של רשתות החברתיות, המגמה בבתי המשפט היא חיזוק ההגנה על שמו הטוב של אדם"

יו"ר רע"מ מנסור עבאס / צילום: יונתן סמייה

הרשימה המשותפת תבקש להדיח את מנסור עבאס מראשות הוועדה למיגור פשיעה במגזר הערבי

בניגוד לתקנון המפלגה, עבאס החליט שלא לתמוך בהצעת החוק לפיזור הכנסת וגם חייב את חברי מפלגתו לעשות זאת ● פיצול של הרשימה המשותפת בבחירות הקרובות, יכול לשחק לטובת נתניהו, מכיוון שניסיון העבר מלמד שכוחן של המפלגות גדול יותר יחד

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

למרות התקוות שמביאים החיסונים: הכלכלה העולמית עומדת מול חורף קשה

נראה כי המגפה האיצה את עלייתה של סין כמעצמה כלכלית, בעוד מקרי הידבקות חדשים מעכבים התאוששות באירופה וארה"ב

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

העליון מבהיר את מגבלות הפטור ממס לעולים חדשים ותושבים חוזרים

בפסק דין חדש מבהיר ביהמ"ש העליון כי הפטור ממס למשך 10 שנים שניתן לעולה חדש או תושב חוזר על הכנסות מנכס מניב בחו"ל, חל רק ביחס להכנסות פסיביות מנכסים בחו"ל, ולא ביחס להכנסות אקטיביות, שתלויות במיקום הפעילות ולא במיקומו של הנכס

חנן פרידמן / צילום: איל יצהר, גלובס

חנן פרידמן משנה את ההנהלה בלאומי: ארבל לחטיבה הבנקאית ואגסי לעסקית

בצל פרישתם של כמה ממנהלי הבנק ביצע המנכ"ל חנן פרידמן סבב מינויים שבמסגרתו התפקידים אוישו על ידי מנהלים פנימיים מהבנק ● בשמת בן צבי תקבל את חטיבת שוקי הון

רמי לוי / צילום: יונתן בלום, גלובס

נאמן אי.די.בי בחר ברמי לוי לרכישת ישראייר

בדוח שהעביר הנאמן עו"ד אופיר נאור לבית המשפט, הוא מבקש לאשר את הצעת חברת בי.ג'י.איי לרכישת ישראייר ● לוי הציע לשלם 75 מיליון שקל במזומן לצד הקצאת מניות עבור מלוא מניות ישראייר

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס / צילום: פאביאן קולדורף

התוכנית האסטרטגית של הפניקס: רווח שנתי של מיליארד שקל ב-2024

לאחר חודשים של עבודה משותפת עם חברת הייעוץ הבינלאומית מקינזי מפרסמת היום קבוצת הביטוח הפניקס, שבניהול המנכ"ל אייל בן סימון, תוכנית אסטרטגית לשנים 2020-2024 ● החברה מכוונת ליעד תשואה על ההון של 12%-15% לשנה בכל אחת מהשנים, באופן קבוע

סניף בנק לאומי / צילום: בר אל, גלובס

כתב אישום: ניסה לפרוץ לבנק לאומי ולגנוב מיליוני שקלים

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה כתב אישום נגד עו"ד עלי שריתח, שעפ"י החשד חדר לחשבונות לקוחות בנק לאומי בניסיון לגנוב 6.5 מיליון שקל

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

"בשוק ההון אנו מוודאים שיפעלו רק שחקנים שמצייתים לחוק"

עיצומים כספיים בגובה של 850 אלף שקל הוטלו על חברת אול-יר ובעל השליטה והמנכ"ל שלה, יואל גולדמן ● ענת גואטה: "אני רואה בחומרה הצהרה לפיה אין בכוונת חברה לעמוד בהוראות החוק ולעכב פרסום דוח רבעוני למשקיעים"