גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך הצליח איש סאונד ותיק מערוץ 1 להשתיק את רעש הוובוזלות

מגזין G מציג: העובדים שמגיעים לאולפן בימי חופש, ההשקעה הכספית שחוזרת והמאבטחים שנטשו את ערוץ 2 ■ רשות השידור באופוריית מונדיאל ה-HD, ועכשיו רק נותר לראות אם היתה זו שריקת הפתיחה לערוץ ציבורי חי ובועט

דלפק הכניסה במבואה של בניין הטלוויזיה ברוממה הוא מופת של מודרניזם וטעם טוב. עץ מלא, קווים רכים ופשוטים, נקיים ועגולים, הקפדה על פרטים. כמה אופטימיות שאפתנית הוא בטח שידר עם חנוכת שידורי הטלוויזיה אי-אז ב-1968. כמה עליבות הוא משדר היום, כשנוכחותו האצילית נמעכת ונדרסת תחת כל התוספות והטלאים מסביב. מדף הקלסרים שהותקן מעליו, כולו פונקציונליות כעורה עשויה סיבית, לועג לו וליומרות. פה זה ערוץ 1 של 2010. הרבה אחרי "ניקוי ראש", "עמוד האש" ו"עד פופ". כאן כבר ויתרו מזמן על התחרות.

כך עד לפני שבועיים, כשלרגל המונדיאל החליט ערוץ 1 להמציא את עצמו מחדש כשפיץ הטכנולוגי של עולם הטלוויזיה המקומית. עודד המאבטח מכבד אותנו בתה לואיזה ומגלה שמאז משחק הפתיחה נרשמת תנועה מרשימה של אנשים בבניין, שהוא מכנה אותו "מתקן ביטחוני" במין הומור של מאבטחים. "יש יותר לחץ. יותר אנשים. מזמן לא היו פה הפקות רציניות", הוא ממשיך, "חוץ מהקדם".

זו שעת בוקר, והמונדיאל עדיין בהפוגה, מה שלא מפריע למאבטחים לירות ספקולציות לאוויר. אחד מהם שולף קלסר הימורים של עובדי הבניין. כל משתתף הימר איזו קבוצה תיקח מקום ראשון ושני בכל אחד מהבתים, ומשם לשמינית הגמר והלאה עד הגמר הגדול. כל משתתף שם 50 שקל, ובסך-הכול הצטברו 2,400 שקל. עודד הלך על ספרד. גם שלומי. אבל כולם מתפעלים מהתעוזה של חיים מהמזנון, ששם את יהבו באורוגוואי. "זה הימור קשה-קשה", מסכם שלומי.

זה לא פשוט לשמור על הבניין וגם לצפות במשחקים, הם מודים. אבל הם לא מתלוננים. רק לפני שבועות מספר החרימו להם את מסך הטלוויזיה הקטן שבעמדת השמירה, מפני שבחוסר קולגיאליות משווע הם צפו בערוץ 2. "זה כמו שקוקה-קולה ישימו בכניסה למפעל שלהם מכונה של פפסי", מדברר עודד את ההנהלה. "רק אחרי תחנונים החזירו לנו", משחזר ברק.

עכשיו הם נעולים על ערוץ 1. גם בגלל המשחקים, וגם מפני שאין ברירה. אבל אפילו אליהם הגיעה השמועה שמשהו השתנה. "הדיבור בבניין הוא שצריך למנף את הערוץ בעקבות המונדיאל", אומר עודד. "זה כמו שנותנים לילד אתגר רציני והוא מצליח, ואז אומרים לו, 'אתה רואה? הצלחת!', ונותנים לו עוד אתגר".

ושוב, התקשורת אשמה

בסוף מסדרון ארוך נמצא מרכז העצבים של "מבט". שם, מול 3 מסכים, יושב עורך המהדורה, אסף אפרתי, וחוגג את הביקורות ואת הרייטינג של השבועיים האחרונים. הוא רק שנה וחצי בתפקיד, וכבר הספיק לטפח תחושת תסכול עמוקה על היחס שלו זוכה הערוץ בימים רגילים: "זה מאוד נוח לכולם לרדת על הערוץ הראשון. עם כל הבעלויות הצולבות זה ברור שהם רוצים שידור ציבורי קטן ומוחלש".

* אולי נוח לרדת על ערוץ 1, כי מגיע לו?

"יש מה לשפר פה, והרבה, אבל הפכנו לשק החבטות של כולם גם כשלא הגיע לנו. יש לזה אין-סוף דוגמאות. אפילו הביקורות על החדשות הן לא ענייניות. הם יכולים לכתוב ביקורת על 'מהדורות החדשות - כל הערוצים', אבל יכתבו רק על 2 ו-10. זה הכי גרוע. ואני לא מאמין שזה נעשה במקרה, בלי יד מכוונת".

אז מי אשם בהפיכת הערוץ הראשון לכליא ברק של כל חצי הלעג? לאפרתי יש תשובה, שרק הוא מתקשה לראות את האירוניה שבה: התקשורת אשמה. כן, כן. "ערוץ 10 ניהל מאבק על כך שלא עמד בדרישת המחוקק לתנאי הזיכיון, והתקשורת הייתה לימינם מקיר לקיר", הוא מסביר. "בערוץ 1 התקשורת היתה צריכה להתגייס לקמפיין לשימור השידור הציבורי, כשהחרב מונחת על צווארו, אבל זה לא קרה".

* אולי מפני שאנחנו לא משלמים לערוץ 10, ולערוץ 1 אנחנו נאלצים לשלם גם אם אנחנו לא צופים בו.

"את משלמת גם לערוץ 10. המסים שלך הולכים לשם".

* זה לא יוצא מהארנק שלי.

"לאנשים יש אנטי כלפי כל גוף שהם משלמים לו".

רגילים להתחיל עם 1% רייטינג

בכוך קטן, לא רחוק מאפרתי, יושבים גם אדי אהרונוף וישי צ'רניאק, צמד העורכים של "היום בחדשות עם גאולה אבן", שלכבוד המונדיאל התקשטה במנחה נוסף ובשם חדש ברוח הזמן: "ביציע עם גאולה אבן ועודד שחר".

* אני מודה שבשעה הזו אני עם "לונדון וקירשנבאום", אז תגלו לי: גם הם עומדים?

צ'רניאק: "הם יושבים. ולא רק שהם יושבים, אנחנו גם עושים את זה באולפן הישן. שומרים על הגחלת".

אהרונוף: "נקודת המוצא שלנו היתה שעל אף שאנחנו באולפן הרגיל, נכניס למסגרת משהו אחר מהיומיום, בין השאר באמצעות פינות מעניינות, כמו המלצות אלטרנטיביות לבילוי בזמן המונדיאל".

צ'רניאק ואהרונוף פורסים את האג'נדה החדשותית שלהם. הם לא מתכוונים לשלוף שפנים מהכובע, וגם פעלולי ה-HD לא מפילים אותם מהכיסא. עם HD ובלעדיו, הם ימשיכו במלאכה הסיזיפית של סיקור החדשות ערב אחרי ערב. "הבעיה שלנו היא בתחום הפרוגרמינג", אומר צ'רניאק. "אנחנו רגילים להתחיל את התוכנית ברייטינג של פחות מ-1%. כל סטודנט מבין שאם מתחילים עם פחות מ-1%, אז הסיכוי לא גדול".

אהרונוף: "התגובות עכשיו, בעקבות המונדיאל, משעשעות אותי. פתחנו דף בפייסבוק, ואנשים פתאום כותבים: 'וואו, איזו חמודה גאולה אבן'. אני רוצה לשאול אותם, כמו לאה רבין בזמנו, 'איפה הייתם? חבל שלא באתם קודם. אבל באתם עכשיו, וזה משמח אותי'".

* מעליב שצריך קרקס כדי לגלות אתכם?

אהרונוף: "אנחנו אנשי טלוויזיה מספיק מנוסים, ויודעים שאם הפלטפורמה היא כזו, אז אין טעם לקחת ללב. אתה שמח שהנסיבות משתנות ואתה זוכה לעדנה, גם אם היא זמנית".

צ'רניאק: "אנחנו גם מעריכים שאחרי המונדיאל יזיזו אותנו משבע וחצי לשבע בערב".

"ערוצים 2 ו-10 בבעיה עכשיו"

משתיק הוובוזלות נמצא במרתף. קוראים לו סעדיה קרוואני, והוא עובד ברשות השידור כבר 39 שנים. עד לפני שבועיים אנשים דפקו על הדלת שלו בעיקר כשרצו לגלגל שיחה על הכוח של הוועדים.

"אני יכול לגלות לך", הוא לוחש בשביעות-רצון, "שבגללי יאיר לפיד כבר לא כאן". אבל אז הוא רואה את המבט של רחלי הדוברת, ומבין שלא לכבוד זה התכנסנו. התכנסנו כדי להראות לכל העולם איך דווקא אצלנו, בישראל הקטנה ומוקפת האויבים, הצליחו לנצח את הוובוזלות האפריקאיות.

קרוואני, מנהל מחלקת קול ותקשורת, לא חוסך בהסברים ובהדגמות. זהו רגע התהילה שלו, והוא יסחט אותו עד טיפת הקסם האחרונה. "הסאונד מגיע אלינו משני מקומות", הוא פותח. "הוא מגיע עם התמונה ועם כל הרעשים, והוא מגיע דרך המיקרופון של כל אחד ואחד מהשדרים באצטדיון. אם הרעש נכנס למיקרופון של השדר והפרשן, זה הורס הכול. מה שהיה צריך לעשות זה להפריד את רעשי הרקע מהדיבור".

כדי להסביר את המהלך הבא, קרוואני עובר לסאונדמנית למתקדמים: "מה זה גלי קול? זה סינוסים באוויר. כמו גל ים. אם שדר או פרשן מצליח לעשות עומק לגל, בפיזיקה זה פשוט. גל סינוס וגל סינוס הפוך ממנו - קיבלת אפס וקטוריאלית. ככה לא תקבלי את הרעש".

ואחרי שגמר להשוויץ, הוא עובר לעברית: "עשינו במיקרופונים של השדר והפרשן היפוך פאזה, וכך נשארנו עם רעשי הרקע שמגיעים מהאינטרנשיונל (השידור עם התמונה, ו' ק'), ועל זה אנחנו יכולים לשלוט".

* איך אנשי הסאונד בכל העולם לא עלו על זה?

"ביום הראשון של המשחקים כל העולם נכנס לאמוק. שדרנים מרטו שערות. וברגע היסטרי שכזה, פשוט שוכחים. אבל איך כתוב? לא בשמיים היא. אפשר לפתור".

בינתיים הוא גילה את הסוד גם ל-ZDF ול-ARD הגרמניות. והוא גם דאג להחליף את מיקרופון המדונה החדשני במיקרופון ידני מפעם, "שהוא פחות רועש".

* פתרונות אולד סקול.

"כל טכנאי סאונד בערוץ 1 היה יכול לפתור את זה. אבל בגלל שהעולם בחיל ורעדה, הוא לא רואה".

* קיבלת בונוס?

"אני לא מחפש בונוסים, במילא עוד מעט רפורמה ויפטרו אותי. אבל אל תדאגי, אנחנו יכולים לעשות כל דבר. כי מי מרים את הנבחרים? אנשי המקצוע".

שעת השידור קרבה. המשחק הראשון השבוע שייך לסלובקיה ולפרגוואי. עוד ועוד אנשים נוטשים את בניין הטלוויזיה ופונים לכיוון אולם נקדי המיתולוגי. האולפן המרווח, שנמצא במרחק 50 מטרים מבניין הטלוויזיה, היה פעם ביתה של "סיבה למסיבה". כאן התחיל יצחק שמעוני לשאול, ולכן גם סיים. פה טומי לפיד הלך מכות עם ישראל אייכלר. אולפן עם היסטוריה.

על הכיסאות והכורסאות שמחוץ לאולפן מתכנסים עובדי הערוץ, שלא ברור מדוע יש להם פנאי לראות משחק בצהרי היום. הם מצטיידים באספרסו או בארטיק מדוכן השתייה הסמוך, וכמה מהם גם מדליקים סיגריה או מקטרת בחדר הסגור, כאילו חוק העישון לא נחקק מעולם. הכי סבנטיז.

פרגוואי מבקיעה שער ראשון, והנהלת רשות השידור נכנסת לאולפן. יורם כהן מסביר לנוכחים מה קורה. "עד לפני 3 שבועות היתה פה חורבה, אבל היתה הירתמות מלאה", הוא מנסה לסחוף את הקהל בהתלהבות שלו. "זו הפעם הראשונה שיש הרגשה שעלינו על גל, ואנחנו רוצים לשמור על זה".

מנכ"ל רשות השידור, מוטי שקלאר, מהנהן בהסכמה. "כשמדברים על רפורמה, כולם מטבע הדברים מדברים על מבנה השכר ופרישה של 700 עובדים, אבל בסוף כל הדיונים אנשים שכחו שמדובר בבני אדם שיצטרכו להמשיך ולהריץ את הערוץ ואת תחנות הרדיו", אומר אחר-כך שקלאר. "על כך לא מדברים. לרפורמה אין סיכוי בלי משב רוח שינבע מבפנים. אי-אפשר לבנות מקום אחרי פרישה ופיטורים, מבלי להזרים בו כוח חדש. המונדיאל הוא הרמה להנחתה. הוא חסך לנו המון זמן בהפיכת המקום לתוסס".

* ומה יקרה ב-12 ביולי, כשהוא יסתיים?

"את התובנה על כך שנפלה בידינו הזדמנות פז צריכים לקבל גם אנשים באוצר. כדי לייצר את הכוח הזה היה צריך הרבה משאבים. אני מקווה שבמשרדי ראש הממשלה ובאוצר יבינו שצריך המשכיות, ושנקבל תקציב לכך. שנוכל לשמר את האולפן ולהמשיך ולייצר תכנים ב-HD".

22

עוד כתבות

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

ראש הממשלה נתניהו והנשיא ריבלין הפרו את הנחיות הבידוד החברתי

נתניהו הצטלם במהלך החג להפקה של ערוץ 12 בהשתתפות בנו אבנר ● הנשיא ריבלין אירח במעונו הרשמי את אחת מבנותיו ובני משפחתה לליל הסדר

מחכים ביציאה משדה התעופה בסין / צילום: GEMUNU AMARASINGHE, AP

דעה: הגלובליזציה במשבר, אבל היא כאן כדי להישאר

לא נחזור למצב שבו כל מדינה יכולה להתקיים כאי עצמאי ● ב"כפר גלובלי" יש שתי אפשרויות: או שאנחנו חיים יחד או שאנחנו מתים לבד

צילום: איל יצהר

איך קורה שהחקלאים נאלצים להשמיד טונות של יבול ולמה כולנו נשלם את המחיר

עוד ועוד חקלאים נאלצים להשמיד טונות של יבולים בגלל הקורונה, וכוחן של הרשתות הגדולות מתעצם מאי פעם, תוך כדי דיווחים על מצוקה כלכלית ואפשרות למחסור במזון ● האם בעוד כמה חודשים יתחרו על עגבניות כמו שמתחרים עכשיו על ציוד רפואי?

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

בנין סלקום / צילום: בראל

סלקום מכרה מידע על לקוחותיה ותשלם פיצוי של עד 22 מיליון שקל

מאישור תביעה ייצוגית עולה כי סלקום מכרה מידע ופרטים אישיים לחברת טנדאיט שאיפשר מעקב אחר לקוחות באופן כללי ובאופן ספציפי אחרי חברי קבוצה במגזר החרדי

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

מסכות שמיוצרות במדפסת תלת מימד  / צילום: Marcio Jose Sanchez, Associated Press

קוד פתוח וטכנולוגיות חינמיות: כך מתגייס ההייטק למאבק בקורונה

מעבדת בדיקות, פיתוח וייצור של מכונות הנשמה ואפליקציה לזיהוי התפשטות של המחלה - פיתוחים שנעשו בקוד פתוח מאפשרים לגורמים בכל העולם להשתמש בהם בחינם כדי להילחם בקורונה

פרויקט תמ"א 38 / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה - לאור המצב: על הממשלה לשקול הארכת תוקף תמ"א 38

רשויות המדינה אמנם עושות מאמצים להבטיח ודאות בשוק, ויש דברים שאפשר לקדם גם בימים אלה, אולם כדאי כבר לחשוב הלאה

משרד בחברת הייטק. שטח נרחב לעובד, לצרכי התרחבות עתידית  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כשהמשרד מושבת, מי צריך לשאת בעלויות

הנחה, הקפאה, ביטול? העובדים נשארים בבית והשוכרים במאבק הישרדות, אלא שבעלי המשרדים לא ממהרים לסייע, וחלקם נתלים בחוזים שנחתמו הרבה לפני פרוץ המשבר

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: ליל הסדר של מייג'ור טום

פסח השנה לא בסינק עם המציאות, או שהמציאות לא בסינק עם החג ● אבל בכל מקרה, זה תמיד זמן טוב לחשוב על החירות, להוקיר אותה ולהיאבק למענה

אבי דדון / צילום: איל יצהר

צייד מכונות ההנשמה: ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון מתגייס למלחמה בקורונה

פורטפוליו עם אבי דדון, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, על הפעלת משלחות רכש בעולם, על הגדלת מספר מכונות ההנשמה ועל ההסתייעות בכיל כדי להזמין ציוד

בנק ההשקעות של אירופה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שרי האוצר של גוש האירו סיכמו על חבילת סיוע של חצי טריליון אירו; הדיון על "אג"ח קורונה" נדחה

קרן הלוואות של הבנק האירופי להשקעות תתוקצב ב-200 מיליארד אירו, תוכנית למעבר זמני ל"שבוע עבודה מקוצר" תתוקצב ב-100 מיליארד אירו, ו-240 מיליארד אירו נוספים יוזרמו כהלוואות למדינות

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

דעה: האם משבר הקורונה יחשב "כוח עליון" המצדיק השתחררות מכבליו של הסכם אשר נכרת ערב המשבר?

אין בישראל תקדים משפטי רלוונטי ממנו ניתן ללמוד באופן ישיר לגבי המשבר בעיצומו אנו מצויים וזאת אף שנידונו בעבר סיטואציות משבריות שונות ● איך בכל זאת ניתן לפרש את הוראות החוק ולהסיק ממקרים קודמים

הקורונה במספרים / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

האם מספר החולים היומי באמת בירידה? הגרפים של מגפת הקורונה בישראל

כמה חולים אובחנו היום לעומת השבוע שעבר? כמה מהם במצב קשה וכמה כבר החלימו? כמה בדיקות כבר בוצעו בישראל וכמה מהן יצאו חיוביות? ● ״גלובס״ מציג את סיפורה של המגפה בישראל בשישה גרפים פשוטים ● בשיתוף עידן דרדיקמן ורות השקס

אתר בניה בבוסטון שעבודתו מושהית עקב התפשטות נגיף הקורונה / צילום: David Goldman, Associated Press

כוח עליון נוסח אמריקה: איך מתמודד ענף הנדל"ן בארה"ב עם הקורונה

בישראל הוחלט בשבוע שעבר שהתפרצות הקורונה בישראל לא תוכר ככוח עליון שיאפשר לקבלנים לאחר במסירה ● ומה קורה בחו"ל?

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

העוצר שהוטל ברחבי הארץ הגיע לסיומו; המגבלות על בני ברק בתוקף

יתר ההגבלות לפי צו משרד הבריאות נותרו ● התחבורה הציבורית תתחדש רק ביום ראשון בשעה 08:00 ● מספר מקרי הקורונה המאומתים בישראל עלה ל-10,095 בני אדם, 93 מתים ביממה האחרונה בישראל

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון שוחרר מטיפול נמרץ; יישאר באשפוז בבית החולים

צבא גרמניה יעביר מכונות הנשמה לבריטניה, מרקל הפצירה בציבור הגרמני להישמע להנחיות "למרות מזג האוויר היפה", הרשויות בספרד רואות "סימנים מעודדים" במלחמה בהפצת הנגיף וגם באיטליה שוקלים יציאה הדרגתית מצעדי הסגר