גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל טופ אימג': "רוצים לצמוח 15% בשנה"

ד"ר עידו שכטר: "הרבה שנים רצנו אחרי ההכנסות בלי להקדיש תשומת לב רבה לשורה התחתונה" ■ שכטר לא מוטרד מהמיתון באירופה, ולא פוסל כניסה של משקיע חדש

"הרבה שנים, כמו חברות רבות אחרות, רצנו אחרי ההכנסות בלי להקדיש תשומת לב רבה לשורה התחתונה. עכשיו אנחנו מפוקסים. המטרה היא להגיע לצמיחה של 15% בהכנסות כל שנה, תוך שמירה על רווח תפעולי של לפחות 10%". כך מתאר ד"ר עידו שכטר, מנכ"ל חברת טופ אימג' בשמונה השנים האחרונות, את השינוי שהוא מתכנן לבצע בפעילות החברה בשנים הקרובות. "אנחנו רואים שיש יותר צרכים למוצרים שלנו, ובגרמניה, שמקדימה את העולם בשנתיים, העסק רץ קדימה".

טופ אימג' מפתחת תוכנה היודעת לעבד מידע הנכנס לארגון, לסווג אותו, ולהעבירו למקומות המתאימים בתוך הארגון ללא מגע יד אדם. בין לקוחותיה ברחבי העולם ניתן למצוא חברות ממגזרי הבנקאות והביטוח, התחבורה, המדיה ועוד. לאחרונה דיווחה החברה, כי זכתה במכרז לביצוע מפקד האוכלוסין בהודו, שצפוי להיות פרויקט הרישום האנושי הגדול בהיסטוריה.

שכטר מגדיר את טופ אימג' "חברת היי-טק ישראלית טיפוסית" - חברה המפתחת תוכנה בלבד ומוכרת אותה ברחבי העולם. מרכז הפיתוח וההנהלה נמצאים בארץ, ואילו מרבית אנשי המקצוע והמכירות יושבים במדינות בהן מתבצעת פעילות החברה.

כיום מעסיקה טופ אימג' כ-130 עובדים, מתוכם רק 30 יושבים בישראל, והיתר פזורים בארצות אירופה השונות ובמזרח הרחוק. "אם פעם כולם ישבו פה ושירתו את הלקוחות ברחבי העולם, היום יש חברה בת בגרמניה שמשרתת את הלקוחות בגרמניה, ומעט מאוד עובדים טסים", מתאר שכטר את השינוי.

האג"ח מטלטל את השורה התחתונה

במסגרת השינוי שעברה החברה בשנתיים האחרונות, היא צמצמה את פעילותה במספר תחומים לא רווחיים, ומיקדה את פעילותה בענף הבנקאות. כך, סיימה טופ אימג' את שנת 2008 עם הכנסות שיא בהיקף של 32.2 מיליון דולר, אולם עם הפסד תפעולי של 1.7 מיליון דולר. בשנת 2009 נרשמה צניחה של 27% במכירות, ל-23.5 מיליון דולר, אך החברה עברה מהפסד לרווח תפעולי של 1.1 מיליון דולר.

למרות שהרווחיות התפעוליות של החברה יציבה ועומדת על מאות אלפי דולרים בודדים לרבעון, השורה התחתונה שלה רושמת עליות ומורדות מדי רבעון - תוצאה של איגרות החוב להמרה אותן הנפיקה החברה בסוף שנת 2006. בהתאם לכללי חשבונאות ה-GAAP, החברה משערכת בדו"חותיה את ההתחייבויות בגין האג"ח על פי ערכן בשוק. כך, ב-2008, עת החברה רשמה הפסד תפעולי של 1.7 מיליון דולר, השורה התחתונה דווקא הייתה ירוקה ועמדה על 600 אלף דולר, בעקבות הירידה במחיר האג"ח של החברה.

מנגד, בשנת 2009, כאשר נרשמה התאוששות בפעילות והחברה עברה לרווח תפעולי, השורה התחתונה הייתה שלילית וההפסד הגיע ל-4.7 מיליון דולר, אשר רובו מיוחס להוצאות המימון בגין עליית מחיר האג"ח בבורסה. בתווך ביצעה החברה רכישה חוזרת של האג"ח בכ-17.5 מיליון שקל, בכמחצית מערכו הנקוב.

החברה גייסה בהנפקת האג"ח כ-15 מיליון דולר, והשתמשה בכסף שקיבלה לביצוע רכישות, בהתאם לאסטרטגיה שלה. הרכישות לא הצדיקו את עצמן, והובילו לכך שטופ אימג' נאלצה לבצע הסדר חוב בשנת 2009.

אז מה השתנה אצלכם בשנים האחרונות?

"כשמסתכלים על העבר, הייתה לנו מדיניות אסטרטגית לאותה תקופה. הרכישות והמיזוגים שעשינו באירופה ובמזרח היו תולדה של מחשבה שלנו, שכאשר נהיה המובילים בשווקים הללו, נתמקד בכניסה לארה"ב. בפועל המזרח נעצר בגלל סיבות כלכליות, ומתוך הכנסות של 23.5 מיליון דולר ב-2009, רק 3.5 מיליון דולר הגיעו מהמזרח הרחוק. במזרח אנחנו מובילים את התחום, אבל זה לא אומר הרבה - כי התחום לא גדל".

"במשבר עמוק יסתדרו בלעדינו"

שכטר לא חושש גם לדבר על היעדים האסטרטגיים של טופ אימג'. "אחרי שייצבנו את החברה וחזרנו להרוויח, אנחנו מחפשים איך לחזור לגדול, מבלי להיכנס להרפתקאות. יכול להיות שנכניס משקיע. אנחנו עדיין מחכים להזדמנות לפתוח סניף בארה"ב, ויש עוד מספר רעיונות, שכאשר נביא אותם לבשלות נדווח עליהם".

המשבר באירופה יכול לפגוע בכם?

"אנחנו לא רואים האטה, ואם זה מרמז על משהו - אז הזמן שלוקח לסגור מכירה ירד מ-8-10 חודשים ל-4-6 חודשים. אבל אם המשבר יהיה עמוק, כנראה שיהיה אפשר להסתדר בלעדינו. לגבי האירו, אמנם 60% מההכנסות שלנו הם באירו, אבל אנחנו מעסיקים עובדים באירופה, כך שגם ההוצאות הן באירו. החברה מאוד מפוצלת מטבעית, ואין לנו חשיפה של יותר מ-5%-7% לשני הצדדים. אין מצב שנשב עוד שנה ואגיד לך 'הייתה לנו שנה נפלאה, אבל האירו גמר אותנו'".

טופ אימג' נסחרת היום בשווי שוק זעום של כ-8.3 מיליון דולר, ומחזורי המסחר במניה בארץ, בה היא נסחרת ברשימת דלי הסחירות, ובנאסד"ק, אינם גבוהים במיוחד. בחודש שעבר, בעקבות ירידת מחיר המניה מתחת לרמה של דולר אחד, קיבלה החברה הודעה מהנאסד"ק בדבר אי עמידתה בכללים הנחוצים למען רישומה למסחר בבורסה האמריקנית.

איזו סיבה יש לכם להמשיך להיסחר בנאסד"ק?

"יש יתרונות בלהיות חברה בורסאית - אם אני צריך מימון, יותר קל לי לקבל אותו כשאני בא בתור חברת נאסד"ק. כולם רואים מה יש ומה אין בחברה, ויחסית לחברה פרטית במצבי, קל לי להביא השקעה. גם בעבודה מול לקוחות, זה שאתה בנאסד"ק אומר עליך משהו. מנגד, החיסרון הוא שיש עליך כל הזמן תווית מחיר, שכל מי שמדבר איתך מסתכל עליה, ולא תמיד התווית הזו מוצאת חן בעיניך. העלויות של המסחר בנאסד"ק, כולל הוצאות על רואי חשבון, עומדות על כמיליון דולר לשנה. האם זה הגיוני להיות חברה ציבורית? התשובה היא לא, אבל זה המצב עכשיו".

עוד כתבות

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

שולץ העיד בבית הנבחרים: טבע לא העלתה את מחיר הקופקסון בתקופתי

לפי דוח מפורט של הקונגרס המחיר החודשי של התרופה לטרשת נפוצה הוקפץ פי 10 מאז השקתה ● הדוח גם קושר בין מכירות התרופה לתגמולים לבכירי טבע

גל גדות בפרסומת של הוט / צילום: יח"צ

טבלת הפרסומות השבועית: כל גל נושא מזכרת

גיאוקרטוגרפיה: גם השבוע הפרסומת של HOT בהשתתפות השחקנית גל גדות כובשת את פסגת הפרסומות הזכורות ● הקמפיין של משרד הבריאות הוא המושקע ביותר מבחינה תקציבית

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

שי באב"ד הסיר את מועמדותו לניהול התעשייה האווירית: "עדיף מנכ"ל עם רקע ביטחוני נרחב"

למרות הניסיון והקשרים מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ומי שנחשב לאחד המתמודדים הבולטים על תפקיד מנכ"ל התעשייה האווירית החליט לפרוש מהמירוץ ● מקורבי באב"ד: "עמדת משרד הביטחון אותה שי חולק, הינה כי מין הנכון שדמות ביטחונית בכירה תעמוד לפחות באחד התפקידים הבכירים בחברה"

הפגנות נגד ראש הממשלה בכיכר דיזנגוף / צילום: שני אשכנזי

עימותים במחאה נגד נתניהו בתל אביב, רכב פגע במפגינה

המפגינים, שהתכנסו תחילה בכיכר הבימה, צעדו ברחבי העיר ונהדפו על ידי כוחות המשטרה ● הם טענו כי רכב פגע בשתי מפגינות ונמלט מהמקום ● מארגני המחאה: "ההסתה מפי ראש הממשלה מביאה למתקפה נפשעת" ● המשטרה: "בודקים את הדיווח, לא אותר אירוע כזה"

פרופ' רוני גמזו / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

פרופ' רוני גמזו: "40% מהמאומתים – בחברה החרדית"

בתדרוך לתקשורת, ציין פרויקטור הקורונה גמזו כי "בשלב הזה אנחנו מצפים להפחתה של התחלואה אחרי שיא של תחילת סגר" ● לטענתו, הסגר אפקטיבי: "רואים בצורה ברורה פחות תנועה ומגעים" ● "אם אדלשטיין יבקש ממני להישאר אחרי ה-1 בנובמבר, אני אשקול את זה"

רכב של יוניפי"ל נוסע בדרום לבנון / צילום: Aziz Taher, רויטרס

לראשונה מזה שלושים שנה: מו"מ אזרחי-מדיני בין ישראל ללבנון

שר האנרגיה יובל שטייניץ אישר שהמדינות תקיימנה מגעים ישירים בתיווך אמריקאי על גבולות המים הכלכליים שביניהן

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ישראייר תגיש מחדש את העתירה נגד מתווה התעופה

העתירה שהגישה חברת התעופה לבג"ץ נגד מתווה התעופה בטענה להפרות חוק יסוד האדם עם המניעה לצאת מהארץ נדחתה, אולם בכוונתה להגישה מחדש בימים הקרובים ● יו"ר התאחדות משרדי הנסיעות: "המדינה גנזה את מעט התקווה והסיכוי להתאוששות בשם "שוויוניות"? .. זו אינה שוויוניות, זו אפליה!"

בנייה במרכז תל אביב / צילום: גיא ליברמן, גלובס

ירידה של 41% בעסקאות נדל"ן באזור תל אביב ברבעון השני

סקירת אגף הכלכלנית הראשית באוצר לרבעון השני מצביעה על שפל של 15 שנים ברכישת דירות ● עיקר הפגיעה היא בנכסי יוקרה במרכז ● בניגוד לפרסומים על גל תושבי חוץ שרוכשים כאן דירות בתקופת הקורונה, דווקא נרשם בתקופה זו שפל היסטורי

לברון ג'יימס מהאל.איי לייקרס / צילום: רויטרס, Robert Hanashiro-USA TODAY Sports

במטרה לגרום שחורים להצביע: לברון ג'יימס גייס 10,000 מתנדבים לקלפיות

כוכב ה-NBA והשדולה לזכויות שחורים בארה"ב החלו את הקמפיין שלהם רק לפני שבועיים וכבר גייסו מעל 10,000 איש להתנדב לעבוד בקלפיות ביום הבחירות ● ברחבי ארה"ב, ובייחוד בקהילות של שחורים, קיים מחסור חמור בעובדי קלפיות

מפגינים בבלפור לאחר הגבלת ההפגנות על ידי הממשלה / צילום: בן כהן, יח"צ

הממשלה ניצבת במערומיה בפני הציבור: מיגור המגפה הוא הדבר האחרון שמעניין אותה

יום הגבלת ההפגנות הוא יום שחור לישראל הדמוקרטית, במיוחד כאשר המוטיבציה למהלך מגיעה מהעומד בראש השלטון שנאשם בשלושה תיקים פליליים ● גם מי שנכנסו לממשלה בטענה להגנה על הדמוקרטיה, עסוקים היום בריצוי ההנהגה החרדית, גם אם המחיר הוא איבוד שליטה במגפה ואיבוד סופי של אמון הציבור במערכת הפוליטית

פקחים מאתרים מבודדים על מנת לוודא שאכן פועלים על פי ההנחיות של משרד הבריאות והממשלה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המשטרה חוקרת: שוחד בתמורה להוצאה מרשימת החייבים בבידוד

משטרת ישראל עצרה חשוד העובד בחברה המספקת שירותים למשרד הבריאות ● אל החשוד הגיעו ערעורים של חייבים בבידוד בעקבות חשיפה לחולה מאומת, ובכוחו היה לאפשר למבודדים לשוב לשגרת יומם

שירה איסקוב / צילום: פייסבוק

"עד הערב הגענו ליעד. אז שמענו שהשופט נענה לבקשת הבעל לא לפרסם את שמו"

חנה רדו תכננה לגייס 360 אלף שקל עבור שירה איסקוב, שבעלה ניסה לרצוח אותה • בינתיים כבר יש יותר מ-1.2 מיליון שקל • זמן סולידריות, מדור חדש שמציג אנשים ועסקים שעושים טוב באמצע המהומה

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

הברקזיט מסתבך: האיחוד האירופי החל בהליך משפטי נגד בריטניה

האיחוד האירופי החל בהליכים לאחר שהממשלה הבריטית החלה להעביר בפרלמנט חוק שנוגד את הסכם הברקזיט ● הברקזיט צפוי להיכנס לתוקף בסוף השנה, אך שני הצדדים עדיין לא הגיעו להסכמה בנוגע לטיב הסחר ביניהם אחרי הפרישה

אביחי מנדלבליט / צילום: אמיל סלמן-הארץ

היועמ"ש יבקש לסלק על הסף תובענה ייצוגית נגד סין בגין אחריותה להפצת הקורונה

נציגי היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט יבקשו להצטרף בקרוב להליך תובענה ייצוגית שהוגשה נגד הרפובליקה העממית של סין בגין פיתוח נגיף הקורונה כנשק צבאי לא חוקי ● היועמ"ש צפוי לבקש את סילוק התובענה על הסף בטענה כי עומדת לממשלת סין חסינות ריבונית ודיפלומטית

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

כ"ץ למנהלי בתי החולים: לא יעוכבו משכורות לסגל הרפואי

שרי האוצר והבריאות נפגשו היום עם שבעה מנהלי בתי החולים ציבוריים, והורו שלא לעכב תשלומי שכר לעובדים עד סוף השנה ● בנוסף סוכם על תיקון חוק הקאפ בשנת 2021, במטרה להפסיק את אי השוויון בחלוקת התקצוב הממשלתי לבתי החולים

רינת פאר ודוד רפאל / צילום: גבע טלמור

יזם הנדל"ן דוד רפאל השקיע 10 מיליון שקל באתר השיווק Zira1

אתר שיווק הנדל"ן Zira 1, שבבעלות רינת פאר, השלים סבב גיוס שני ● ההשקעה באתר נעשתה לפי שווי של 300 מיליון שקל

תור לבדיקות קורונה במדריד / צילום: Paul White, Associated Press

הקורונה באירופה: מדריד בדרך ל"סגר לייט", טורקיה הסתירה מספר הנדבקים האמיתי

שר הבריאות הטורקי הודיע כי החל מסוף יולי לא סופרים במדינה נשאי קורונה א-סימפטומטיים ● בספרד מתכוונת הממשלה לעקוף את הרשויות המקומיות במדריד ולהטיל "סגר לייט" על שלושה מיליון תושבים ● גם בגרמניה שוקלת הממשלה להטיל הגבלות חדשות בעקבות עליה במספר המאומתים החדשים

אלי רוזנברג (בעיגול) ומטוס אל על בשדה התעופה בן גוריון / צילום: פרטי, יואב יערי

רשות החברות תומכת בהעברת השליטה באל על לרוזנברג

במכתב ששלח מנכ"ל רשות החברות יעקב קוינט, הוא מאיץ בשרים הממונים לחתום על ההיתר ולהעביר את השליטה בהקדם ● רוזנברג רכש לפני שבועיים 43% מחברת התעופה

מרכז הסטארטאפים SOSA. המעבר לעבודה מרחוק דווקא שיפר את מצבם של מרכזי החדשנות / צילום: יח"צ

"לא הגיוני לסגור מרכז חדשנות - זה עניין של חיים ומוות לארגון"

בשנים האחרונות החברות הבינלאומיות נהרו לישראל כדי לפתוח מרכזי חדשנות ופיתוח ● בחברת הייעוץ דלויט מעריכים כי למרות החששות, הקורונה לא הובילה לסגירת מרכזי חדשנות אלא אף חיזקה אותם, ומזהירים כי מי שעלול להיות בסכנה אלו דווקא מרכזי הפיתוח

רקדני הבלט הלאומי בצ'כיה עם מסכות פנים / צילום: David W Cerny, רויטרס

עכשיו גם אסור לרקוד? מחקר חדש מראה שהסיכון להידבק עולה

פרופ' דוד קטושבסקי מהיחידה להנדסה סביבתית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב טוען כי הריקוד עלול להגדיל את הזמן שבו הווירוסים שוהים באוויר