גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משה כחלון: "החלום שלי - כל בית עם אינטרנט ב-100 מגה"

גלובס tv שר התקשורת בוועידת תקשורת ונתח שוק: "חברות חדשות ייכנסו לסלולר, וזה יבוא לידי ביטוי במחיר ובשירות" ■ "נכניס את רשות השידור לתוך רשות התקשורת" ■ לריכוז כל הידיעות מהוועידה

"מפריחים סיסמאות כאילו אני שונא את חברות התקשורת הקווית ובגלל זה אני מכניס את חברת החשמל לפעילות בתחום. אחרים טוענים שאני שונא את חברות הסלולר ובגלל זה אני יושב להן על הראש. רבותיי, אינני שונא אף אחד - אני פשוט אוהב תחרות" - כך אמר היום (ב') שר התקשורת משה כחלון בוועידת תקשורת ונתח שוק של "גלובס" שמתקיימת במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל-אביב.

"מתארים אותי כאויב של חברות הסלולר, אפילו הציגו איור שלי שבו אני זולל טלפונים סלולריים להנאתי. אני רוצה לומר לכם שאני אמנם לא צמחוני, אבל גם טלפונים סלולריים זה לא המאכל האהוב עליי, אני גם לא בטוח שזה כשר. אני רוצה תחרות", אמר כחלון, והוסיף כי "כשם שאני שר שפועל למען הצרכנים, אני גם שר שפועל למען החברות, ואני עושה זאת באמצעות הגברת התחרות".

כחלון התייחס גם לתשתיות התקשורת בישראל ואמר: "החלום שלי הוא לראות כל בית בישראל מחובר לאינטרנט ב-100 מגה במחירים סבירים. אין כזה דבר מדינה מתקדמת עם תשתיות מפגרות. זה המבחן של המשרד בתקופה הקרובה. אנחנו רוצים שכולם ייהנו מהתשתיות החדשות - בזק , פרטנר , סלקום וגם הצרכנים. אני רוצה להודות לעמוס לסקר שנרתם למהלך ואמר שיוכל לעשות את זה. חששתי מהמהלך - הוא לא פשוט, אבל כשעמוס אמר שנעשה זאת - הרגשתי טוב, ואני שמח שזה הצליח.

"אני מאמין כי תוך מספר חודשים חברת החשמל תקבל את הרישיון ותתחיל לנוע קדימה ולפתוח לנו את הנתיבים המהירים לאינטרנט.

"הדבר השני שאנו עוסקים בו היא התחרות בסלולר. קיבלנו החלטה להכניס מפעילים נוספים. לפני כחודש הענקנו רישיון לחברת המשביר, אתמול הודיע לי חיים גראון כי המליץ בפני מנכ"ל המשרד שלי לתת רישיון לעוד שתי חברות רישיון - פרי טלקום ואיתוראן".

המפעילים הווירטואליים בדרך

כחלון התייחס גם לרפורמות בשוק התקשורת ביוזמת משרדו ואמר כי "אני מאמין כי הפעולות שלנו - ביטול קנסות היציאה והכנסת מפעיל נוסף ומפעילים וירטואליים - לא יגרמו לקריסה של אף חברה, לא יגרמו לפיטורי עובדים, אלא יגרמו לכך שהציבור לא ישלם יותר ממה שהוא צריך. זה המוטו שלי - שהצרכן ישלם מה שהוא צריך לשלם, והחברה המפעילה תקבל את מה שהיא צריכה לקבל. זוהי מטרתי, ואני לא מתכוון להתנצל עליה. יחד עם זאת, לא אתן ידי לסחבת ביורוקרטית של שנים שבסופו של דבר תקבור את הרפורמות. לכן אני פועל לטובת תהליכים קצרים, תכליתיים ויעילים. אני מאמין כי תהליכים כאלה טובים לשוק התקשורת ומשרתים אותו.

"אין לי ספק שאין מקום ל-10 או 8 מפעילים וירטואליים, אבל זה מהלך עסקי רגיל - יהיו קבוצות, תחרות, שיתופי-פעולה וכו'. המשמעות של מפעיל נוסף היא שנכנס מחיר נמוך, המחירים יירדו, והתחרות תגבר. חברות חדשות ייכנסו, וזה יבוא לידי ביטוי במחיר ובשירות. כל החברות ימכרו את אותו מוצר, והן יתחרו על כיסו של הצרכן. לשם כך כל חברה תצטרך להוזיל מחירים, לתת שירות יותר טוב, וכאן התחרות תיכנס. הצרכן נהנה מזה, והוא ימשיך ליהנות - כאן זה הקרב האמיתי על כיס הצרכן, והוא הופך לאיש עם הכוח. אתן החברות - תהיו טובות, שהלקוחות לא ירצו לעזוב אתכן".

כחלון זכה לתשואות רמות ולמחיאות כפיים בקהל כשדיבר על הצורך לשבור את קנסות היציאה ולבטל את תקופת ההתחייסות בסלולר.

"אנחנו נטפל בכל תחום בתקשורת שיש בו קנסות יציאה", הוסיף. "חסם נוסף שאנחנו נדבר עליו הוא הקישוריות; דמי הקישוריות הגבוהים הם חסם מרכזי. יש חברה שבודקת את זה (NERA - י.נ.), ואנחנו לקראת סוף השימוע. עלו טענות כאילו אני בא לתקן את הטעויות של החברה, אבל זה לא מדויק. החברה תעביר את ממצאיה, והם ייבחנו".

כחלון אמר עוד: "אני רוצה לפרגן למערכת 'גלובס' אשר החליטה לקדם את ההתייחסות לענף התוכן הטלוויזיוני הישראלי, ואני מתכוון לענף השידורים כענף יצוא ישראלי לכל דבר ועניין. ההישגים שלנו בתחום עולים על כל שיעור של חלקנו היחסי באוכלוסיית העולם, ואפשר לעשות הרבה יותר ולהגיע להישגים הרבה יותר גדולים. אני יודע שכל הגופים המשדרים פועלים בשיתוף-פעולה ובאחדות-דעים לצורך קידום העניין - אנו רואים איך הקולנוע זינק לאור תמיכת המדינה, ואין סיבה שגם התוכן הטלוויזיוני לא יזנק".

"נכניס את רשות השידור לתוך רשות התקשורת"

עוד אמר כחלון כי הוא פועל מול ראש הממשלה להכניס את רשות השידור אל תוך רשות התקשורת. "אני מנסה להגיע להסכמה עם ראש הממשלה שגם רשות השידור יהיה ברשות התקשורת", אמר כחלון, "אין טעם שתהיינה רשויות נפרדות. אני לא רואה צורך והיגיון לפצל בין שני הגופים".

ביחס לרשות תקשורת אמר כחלון: "אחרי מספר חודשים הגעתי למסקנה כי בראש מערך התקשורת צריך לעמוד ראש רשות. אסור לשכוח שמשרד התקשורת הוא משרד רגולטורי, ואני מאמין שבראשו לא צריך לעמוד שר - אלא אדם שיוביל את זה מהבוקר עד הערב, ללא תחלופה. כל שר מגיע עם האוריינטציה שלו, וזה בסדר, אבל זה לא נכון למשרד התקשורת. צריך אדם שיש לו ראייה ארוכת-טווח וכל השוק מתכנס אליו".

כחלון התייחס למעבר ממשטר של זיכיונות לרישיונות בטלויזיה המסחרית. "חשבתי שהשוק לא יכול להתנהל בשיטה הזו", אמר. לדבריו, "אנשים משקיעים מאות מיליונים, ואחר-כך זה לא שלהם. אני מבין את ההיגיון הכלכלי, את האופק שהחברה הזו היא שלו. לא לערוץ 10 ולא לערוץ 2 שווה להשקיע כשמדובר בזיכיון. החלטתי להעביר את זה לרישיונות, ואני מקווה שעד סוף השנה נסיים את זה".

לדבריו, "מה שחשוב ברישיונות זה האפשרות להכניס מפעילים נוספים, אני רואה לפחות עוד חברה שתכנס לשוק הזה, יכולות להיות גם שתיים".

כחלון התייחס בהרחבה גם לתמיכה בשוק הטלוויזיה כענף יצוא. "אנחנו יודעים שמדינת ישראל השקיעה בקולנוע, ואנחנו רואים תוצאות. זה בגלל שמדינת ישראל החליטה להשקיע בתרבות. אני רואה את ענף השידורים כענף יצוא לכל דבר. ההישגים שלנו מדהימים, מעבר לכל פרופורציה ביחד לגודלנו. זו תרומה מאוד חשובה לתרבות וליצירה הישראלית".

עוד כתבות

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

השיקול היחיד שעמד ברקע החיסול היה ביטחוני, אך תוצאותיו מקרבות הקמת ממשלת אחדות

לח"כ בני גנץ אין בשלב הזה שום גיבוי ציבורי ופוליטי להקים ממשלת מיעוט עם מפלגות השמאל בתמיכה של הרשימה המשותפת, משמע האפשרות שעל הפרק היא רק הקמתה של ממשלת אחדות ● פרשנות

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ

לגנץ נשארו תשעה ימים: אלה התרחישים האפשריים בפלונטר הפוליטי שישראל תקועה בו

הימים נוקפים, ההתבטאויות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה שתיפול בתקופת הזמן הזו ● התרחיש הסביר ביותר הוא ממשלת אחדות, אך ממשלות מיעוט של הליכוד או כחול לבן גם הן אופציות, וכך גם הליכה לבחירות בפעם השלישית

הבית שנהרס מירי הרקטה ששוגרה מעזה / צילום: רועי ברק

פיצויים בעקבות נזק עקיף: אין מענה לערי גוש דן

רשות המסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שיעדרו מעבודתם בעקבות המצב הביטחוני ● בשלב זה: גוש דן, שהיה משותק כמעט הבוקר, מחוץ לטווח הפיצוי על נזק העקיף

כיפת ברזל/צילום:תמר מצפי

הנחיות פיקוד העורף: לימודים בוטלו, עבודה במרכז - רק במקומות ממוגנים

מחשש לתגובת הג'יהאד האסלאמי לחיסולו של מפקד בכיר בארגון על ידי צה"ל הבוקר, פיקוד העורף הודיע כי במידה וקיים מרחב מוגן, ניתן לצאת לעבודה באזורים השפלה, דן וירקון ● רשויות בדרום ובמרכז הארץ הכריזו על ביטול הלימודים ● צירי תנועה הקרובים לגדר נחסמו ● הבנקים עברו למתכונת חירום

מעבדות חברת אבוט (Abbott) / צילום: שאטרסטוק

הסקטור המנומנם הזה הוא הטיפול הרפואי המומלץ לסובלים מתנודתיות

על רקע השיאים במדדי המניות בשוק האמריקאי, בוחנים משקיעים כיצד לשפר את החשיפה המנייתית העולמית ● למה תת סקטור הציוד הרפואי יעניין אותם?

נכס של אול יר בברוקלין / צילום: מתוך מצגת החברה

לאחר שהתאושש מהמפולת: האם נותר מקום להרוויח באג"ח הנדל"ן האמריקאיות?

ווליו בייס: ב-40% מסדרות האג"ח האמריקאיות "עדיין גלומה הזדמנות השקעה", שנה לאחר קריסתן ● בבית ההשקעות מסבירים כי כמגמה, מרבית סדרות הענף "נסחרות בפער גדול מעל לשוק, המשקף את עודף הסיכון הגלום בהן, כפי שרואים אותו המשקיעים, ביחס לסדרות האג"ח המקומיות"

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

הסעודים כבר לא מנודים: מייסד אובר קיבל מהם מאות מיליונים, המנכ"ל מתבטא בסלחנות

הירצחו של העיתונאי חאשוקג'י גרמה לחרם על ערב הסעודית בתעשיית ההייטק, אך נראה שהוא היה זמני ● מנכ"ל אובר טען כי ניתן למחול לסעודים על הרצח, וחזר בו

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס: השמאל חייב להכיר בהישג העצום של הקמת ישראל

במאמר שכותרתו "כיצד להילחם באנטישמיות" מהלך סנדרס על חבל דק – מאשים את טראמפ במתן השראה להתפרצות של אלימות אנטישמית, ובה בעת מודה שביקורות מסוימות על ישראל יכולות לגלוש לאנטישמיות ● הכרה במצוקת הפלסטינים אינה שלילת לגיטימציה מישראל

שערי קניון דיזנגוף סנטר נעולים / צילום: שני מוזס, גלובס

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

ח"כ יוסף גבארין, מפלגת חד"ש / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש מצב שכל אדם שני בחברה הערבית הוא עני"

הדברים נאמרו בפאנל "אתגרים של עוני, אבטלה, ופשיעה בחברה הערבית" שנערך בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" בהנחיית אחסאן הנו

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

החוזים בוול סטריט ירוקים; טייסון פודס נופלת אחרי הדוחות

החוזים העתידיים בניו יורק ירוקים ● טראמפ צפוי לנאום הערב בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק ● הנשיא האמריקאי עשוי להתייחס לסוגיות רפורמת המס ושיחות הסחר מול סין ● לפי חלק מהדיווחים, טראמפ עשוי לדחות את העלאת המכסים על תעשיית הרכב האירופית בשישה חודשים

פרץ גן/ צילום: פרוטי

"למצוא כוח אדם מתאים זו משימה כמעט בלתי אפשרית"

פרץ גן (61), מגדל צמחי מרפא, מוטרד בעיקר מלמצוא את הכוח אדם המתאים והייחודי שמסור לעבודה ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך נעשה כל שיידרש להגן על אזרחינו"

כך אמר היום ראש הממשלה נתניהו על רקע חיסול הבכיר בג'יהאד האיסלמי והמטחים הבוקר על דרום המדינה ● גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הדגיש כי צה"ל לא מעוניין בהסלמה ● ראש השב"כ נדב ארגמן ציין כי העיתוי לחיסול היה מקצועי בלבד

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

יוחננוף מקטינה את התגמול לבעלי השליטה: שכרו החודשי של המנכ"ל איתן יוחננוף יקטן בכ-30% ל-180 אלף שקל

הנפקת המניות הראשונית של רשת המזון מתקדמת: תגייס כ-460 מיליון שקל לפי שווי של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף" ● כ-100 מיליון שקל מתמורת ההנפקה מייעדת יוחננוף לחלוקת דיבידנד, שממנו ייהנו בעיקר בני המשפחה השולטת

אורי ענבר ואמיר רובין/ צילום: שלומי יוסף

משתקמים אחרי שבץ? ספיידרמן יכול לעזור: המציאות הרבודה נכנסת לעולם הרפואה

טכנולוגיות של מציאות מדומה ורבודה מתחילות להיכנס לעולם הרפואה ● מנכ"ל Sixense אמיר רובין וראש ארגון חברות המציאות הרבודה אורי ענבר מסבירים מדוע הולוגרמות הן העתיד של התחום ומספרים מה יכול עולם הרפואה ללמוד מתעשיית הרכב באימוץ הטכנולוגיות החדשות

תחנות הכוח הפחמיות בחדרה / צילום: אייל יצהר

על רקע הביקורת: רשות החשמל תמליץ להסב את תחנות הכוח הפחמיות

לאחר שפרסמה דו"ח שגרר תגובות זועמות של ארגוני הסביבה והתכתשות ציבורית עם המשרד להגנת הסביבה, רשות החשמל עשויה להמליץ לשר האנרגיה להסב את תחנות הכוח הפחמיות ולהפכן מבוססות גז, וכן להרחיב את הפיתוח והשימוש באנרגיות מתחדשות

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

גורם המעורה בעבודת היועמ"ש: "מנדלבליט מקדיש את כל זמנו להחלטה בתיקי נתניהו"

היועמ"ש הודיע כי ייעדר מכנס חיפה למשפט השבוע • עושה מאמץ לסיים את ניתוח טענות ההגנה בשימוע ולפרסם החלטה לכל המאוחר באמצע דצמבר