גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"גלובס" מציג: 10 טיפים לפני שרוכשים ממיר דיגיטלי

רגע אחרי שנסתם הגולל על הכוונה לחייב את HOT ו-yes למכור חבילות ערוצים צרות במחיר מופחת, הופכת האפשרות לקנות ממיר דיגיטלי - המאפשר צפייה ב-5 ערוצים תמורת תשלום חד-פעמי - לאקטואלית מתמיד

קרוב ל-100 אלף בתי-אב מחוברים נכון להיום, כמעט שנה אחרי מהפכת ה-DTT, לשידורי הערוצים הפתוחים - 1, 2, 10, 33 ו-99. האפשרות רלוונטית מתמיד: רק שלשום (א') נודע כי חיובן של HOT ו-yes לספק חבילת ערוצים צרה לקהל מנוייהן ירדה מהפרק, במסגרת הדיונים על חוק ההסדרים. מנגד, הוחלט על הרחבה עקרונית של השידור הדיגיטלי והוספה של ערוצים נוסף לאלה הקיימים.

"מתי בפעם האחרונה קיבלתם מתנה מהמדינה?", שואל הפרזנטור גיא אריאלי בקמפיין הפרסום הנוכחי של הרשות השנייה לשידורי ה-DTT ("עידן+", בשמם הרשמי) - ואכן, עבור מי שמסתפק בערוצי בסיס בלבד מדובר ביתרון רציני.

ואולם, גם כאן נדרש הצרכן לבחור בין ממירים שונים שיספקו לו את הסחורה, להבדיל בין תכונות שונות ולדעת כמה דברים קודם שייגש לחנות האלקטרוניקה או לסניף הדואר וירכוש את הממיר. בכל הנוגע לציוד קצה החליטה המדינה לא להתערב, והממירים המוצעים בשוק אינם עוברים בדיקות ואישורים מעבר לתקינה בטיחותית רגילה של מכון התקנים.

התזמון שבו בחרה הרשות השנייה לצאת במסע הסברה אינו מקרי: היא עושה זאת עם סיום שלב ב' בהקמת המערך, שבמסגרתו הותקנו 9 משדרים נוספים ברחבי הארץ ושופרה איכות הקליטה - זאת לאחר תקופת ניסוי לא קלה, שבמהלכה התקבלו לא מעט תלונות על איכות השידורים ובעיות הקליטה (רובם, אגב, דווקא מאזור גוש דן ופחות מאזורי הפריפריה).

המערכת, מדגישים ברשות השנייה, עדיין נמצאת בשלבי ניסוי סופיים, לכן ייתכנו קשיי קליטה מקומיים בשל השפעות אזוריות - כששלב ג' בהקמת המערך בדרך, לקראת סגירת מערך השידור האנלוגי הצפוי בפברואר 2011. מוקד מידע של הרשות השנייה נותר זמין לפניות הציבור בניסיון להתמודד עם בעיות.

כמה זה עולה? מחירו של ממיר דיגיטלי בסיסי נע לרוב סביב 350-400 שקל, ועולה בהתאם לאפשרויות כמפורט בהמשך.

"מחירי הממירים הדיגיטליים זולים אמנם ביחס לעלות חודשית לכבלים או ללוויין", אומר עופר לאור, ממנהלי האתר hometheater.co.il, מגזין מקוון לאודיו וקולנוע ביתי המציג בין השאר סקירות של דגמי ממירים, "אבל גם הם מוגזמים בהחלט. בחו"ל מדובר בגרושים, כשהמכשירים המוצעים מתקדמים הרבה יותר. בגלל שזו רק ההתחלה היבואנים מרשים לעצמם להשתולל".

1. קליטה ואנטנות: אפשר להתגבר על הקשיים

מרבית הממירים מגיעים בערכה הכוללת אנטנה; כדאי לוודא זאת מבעוד מועד. אלא שכדי שהקליטה תהיה יעילה - על האנטנה להיות אקטיבית, כלומר כזו שדורשת כניסת חשמל נוספת.

"אם האנטנה קטנטונת ומזכירה אנטנה של סלולר - כדאי לוותר", מסביר לאור, "או לכל הפחות להכניס לעסקה מראש אנטנה אקטיבית - ולוודא כמובן שהיא תואמת שידורי DTT".

ברשות השנייה מסבירים כי למרות פריסת המשדרים המוגברת, ייתכנו עדיין קשיים בקליטה - במיוחד בדירות תת-קרקעיות או באזורי מגורים צפופים במיוחד. לעתים מדובר בבית אחד ספציפי באזור בעל קליטה טובה, שמיקומו מקשה על העניינים. לעתים יעזור משחק עם מיקום האנטנה, אך במקרים אחרים אין מנוס מלרכוש אנטנה בעלת איכות קליטה מוגברת.

השוק מציע סוגי אנטנות שונים בטווח מחירים של בין 50 ל-200 שקל. עבור אנטנה חיצונית שתמוקם מחוץ לבית (אפילו בדלדול מהחלון), מה שאכן עשוי לפתור את הבעיה במקרים קשים - יעלו המחירים ל-300 שקל ומעלה.

על כל פנים מומלץ לדווח לרשות השנייה על בעיית הקליטה, ומה שחשוב עוד יותר - כדאי לבדוק מבעוד מועד, במעמד הרכישה, אם אפשר להחזיר את הממיר ולקבל כסף.

2. שידורי HD: שווה להשקיע

לצד הממירים הסטנדרטיים מוצעים ממירי HD. אמנם לא רחוק היום שבו יוצעו כנראה שידורים באיכות HD גם בערוצי הברודקאסט (עד 2012, על-פי ההערכות) - אך גם בלעדיהם, מסביר לאור, יש יתרון למכשירים אלה: "המעבדים שלהם חזקים יותר, הם מסוגלים לתקן טוב יותר שגיאות בשידור, והממשק שלהם נעים יותר לעין".

רכישה מראש של מכשיר HD תחסוך החלפת ממיר בעתיד.

3. שפה וכתוביות: לא מובן מאליו

תמיכה בעברית אינה תכונה ברורה מאליה של כל הממירים בשוק, ואפילו מכשירים של חברות כמו סוני ופיליפס עלולים להגיע ללא התאמה לעברית. מלבד התפריט עצמו נדרשת תמיכה בכתוביות, וכן תמיכה במדריך התוכניות (EPG) שמציגים הערוצים לנוחות המשתמש. כדאי לוודא גם תמיכה בכתוביות סמויות לכבדי שמיעה.

4. תכונות מתקדמות: 600 שקל ואפשר להקליט

יכולת הקלטה היא תכונה שעשויה להימצא שימושית במיוחד, אך קיימת רק בחלק מן המכשירים, לרוב על דיסק און קי. שימו לב: רק במקרים נדירים תהיה שיטת ההקלטה כזו הניתנת אחר -ך לצפייה על מסך המחשב.

אם תכונה כזו חשובה לכם, כדאי לבדוק את העניין מראש. מכשירים מסוימים, שעלותם לרוב סביב 600 שקל, יכולים לשדר סרטים בפורמט DIVX ולמעשה להחליף את ה-DVD הביתי (תוך קריאה מדיסקים או מהתקן USB).

מכשירים יקרים יותר יוכלו להקליט במקביל יותר מתוכנית אחת, ולרוב גם יכילו תכונות מתקדמות: היקרים והמתוחכמים שבהם הם מכשירי סטרימר - המאפשרים לנגן כל תוכן בכל פורמט, להקליט, לשתף במחשב, לשדר סרטונים מהאינטרנט, תואמי בלו-ריי ועוד - ולמעשה, המכשיר האולטימטיבי לחובבי הז'אנר. עלותם של מכשירים כאלה היא 1,000-2,500 שקל.

5. התקנה: חינם ברכישה בדואר

הליך ההתקנה של הממירים אמור להיות פשוט במיוחד,, הערכות צריכות לכלול חוברת הסבר בעברית, סרטון הדרכה באתר הרשות השנייה עשוי גם הוא להקל והמוקד הטלפוני של הרשות ערוך לסייע מרחוק בהתקנה.

מי שבכל זאת חושש או מעדיף להשאיר את המשימה בידיים אחרות, כדאי שיידע שבדואר ישראל כוללת הרכישה התקנה חינם - אולם גם לזה יש מחיר: השירות מוגבל לדגם אחד המוצע למכירה.

6. שדרוג: חינם לראשוני הקונים

החלוצים הראשונים שהסתערו על ממירי ה-DTT לפני שנה נתקלו לעתים במכשירים נחותים יחסית, עם ממשק טעון שיפור ויתרונות חלקיים בלבד. עבור אלה שמצאו עצמם עם מכשיר שאינו עונה על הדרישות, קיימת בחלק מהמקרים אפשרות של שדרוג באמצעות הורדת תוכנה מתאימה מאתר האינטרנט של החברה המייצרת.

כדאי גם להתעניין בחנות שבה נקנה הממיר באפשרות לשדרוג או החלפת המכשיר - גם עבור היבואנים מדובר בתקופת ניסוי וטעייה, וחלקם מוכנים ללכת לקראת הלקוח ולהחליף את המכשיר.

7. לא רק לסלון: אפשר גם במכונית

מלבד הממירים הבסיסיים, לחיבור למכשיר הטלוויזיה, מוצעים היום בשוק כבר כמה מוצרים מתקדמים סביב הנושא: כך, למשל, מכשירי טלוויזיה עם ממיר מובנה בתוכן (טיונר לקליטת שידורים דיגיטליים), החוסך את ההתקנה הנפרדת. עם זאת, מחיריהם של ממירים כאלה יחסית גבוהים, והם לא תמיד כוללים תמיכה בעברית.

מי שמעדיף לצפות בערוצים הדיגיטליים באמצעות מסך המחשב יכול לרכוש ממיר USB בעלות של 80-100 שקל), שבחיבור פשוט הכולל גם הוא אנטנה קטנה אמור לעשות את העבודה, וגם ממירים לקליטת שידורים דיגיטליים ברכב.

8. שיעורי בית: איך לבחור ממיר?

ראשית, מומלץ להדפיס את "רשימת המכולת" המופיעה באתר הרשות השנייה, ובה פירוט מדוקדק (וטכני למדי) של הדרישות הטכניות לקבלת מכשיר אולטימטיבי - בהן תכונות שמע וקידוד שאינן אומרות הרבה לצרכן הממוצע. גם אם עבורכם מדובר בלא פחות מסינית, תוכלו לדרוש מהמוכר מכשיר העונה על המפרט המדובר.

שנית, עם קצת עבודה מקדימה תוכלו לאתר ברשת ביקורות קונים באתרי ההשוואה, לצד סקירות מפורטות של ממירים שונים שערכו מביני עניין וחובבי טכנולוגיה למיניהם. תוכלו לבחור מראש ממיר, לברר היכן הוא נמכר ובאיזו עלות - ולצאת לדרך מוכווני מטרה ברורה.

9. לשמור קבלות: סבסוד למעוטי יכולת

בהתאם לחוק, המדינה תתמוך ברכישת ממיר דיגיטלי לאוכלוסיות מעוטות יכולת. מנגנון הסבסוד והתנאים לקבלתו ייקבעו על-ידי משרד האוצר באישור ועדת הכלכלה.

לאחר קביעתם כאמור ופרסומם על-ידי משרד האוצר, יועבר המידע לידיעת הציבור הרחב - לכן מומלץ לשמור את קבלות הרכישה של הממיר עד לפרסום המידע הרלוונטי.

10. מה לקנות? לא רק מותגים

מומלץ לא ללכת שבי אחרי שמות של מותגים גדולים מבלי לבדוק אותם מראש. התחרות אמנם רק בתחילת הדרך, אך נכון להיום כבר קיימים כמה שמות בשוק. גם שמות שאינם מוכרים עשויים להציע מוצרים ברמה גבוהה לא פחות.

הנה כמה מהיצרניות הבולטות: קונקה (KONKA), APEX , לנקו (LENCO), יונדאי, פיילוט (PILOT), גרונדיג, NOWCOM, אינובה (INNOVA), סאקאל (SAKAL), אלקטרה.

טלוויזיות עם ממיר מובנה יש לסוני, פיליפס, LG, פנסוניק וטושיבה.

עוד כתבות

האצ"ל 20–28, שכונת תל גיבורים בחולון / הדמיה: יח"צ

דירות גן ופנטהאוזים: מה מקבלים הדיירים בפרויקט התחדשות עירונית בחולון

בפרויקט של חיזוק ותוספת בנייה בשכונת תל גיבורים בחולון, ל-80 הדירות הקיימות יתווספו 59 דירות חדשות ● תוספת של ממ"ד ומרפסת לכל דירה וכן מעלית בכל בניין, החלפה של תשתיות הביוב, המים והחשמל, שיפוץ החצר והלובי

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

משה פדלון/ צילום: שלומי יוסף

אלפי יח"ד בהמתנה: בהרצליה הקפיאו בניית דירות חדשות עד לקבלת תקציבים מהמדינה

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, הודיע בימים האחרונים שבכוונתו לעצור בנייה חדשה כיוון שלדבריו המדינה לא עומדת בהסכם הגג • היום החליטה על כך העירייה רשמית • מבדיקת אתר מדלן, 260 פרויקטי בנייה ייעצרו מיידית • רמ"י: "הערמת קשיים מיותרת מצד העירייה"

אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת / צילום: מתוך תוכנית אירוח בצרפת

ממשלת צרפת הציגה הרפורמה בפנסיות; השביתות במדינה נמשכות

רה"מ אדואר פיליפ הבהיר כי גיל הפרישה הרשמי במדינה ימשיך להיות 62, אך הממשלה תעודד תוכניות שונות כדי להעלות אותו ל-64 עד שנת 2027 ● עובדי מגזרים אחדים, הכוללים עבודה פיזית קשה, יוכלו לפרוש כבר בגיל 60

שלום לחיאני / צילום: תמונה פרטית

"יותר מדי אנשים גוזרים עליי קופון"

שלום לחיאני, בן 54, עצמאי מזה כשמונה שנים בתחום הטלוויזיה והקולנוע "ההוצאות הקבועות שלי הם הבעייתיות ביותר" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

שלמה פיוטרקובסקי ויגאל ארנון ב 2006 / צילום: קובי קנטור

פיוטרקובסקי ישלם עוד כ-9 מיליון ש' ליורשות של ארנון בגין מניות סלקום

הסכסוך בין עו"ד יגאל ארנון המנוח לבין שלמה פיוטרקובסקי על הבעלות ב-1% ממניות סלקום מגיע לסיומו: לאחר שב-2009 נקבע כי פיוטרקובסקי יעביר לארנון את המניות שאותן החזיק בנאמנות עבורו וכן 60 מיליון שקל בגין דיבידנדים עליהן - קובע העליון כעת כי עליו להוסיף גם הפרשי ריבית והצמדה

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

חברי הכנסת אישרו את הגדלת המימון למערכת הבחירות השלישית

חוק פיזור הכנסת, ובתוכו גם חוק מימון המפלגות, יעלה כעת להצבעה בקריאה ראשונה במליאה ● ח"כ עודד פורר היה היחיד שהתנגד: "לא מצליח להבין איך לאנשים שיושבים פה יהיה פרצוף להסתכל לאנשים בעיניים"

כלי רכב בנמל חיפה / צילום: ורהפטיג ונציאן

גם שוק הרכב מחכה לממשלה החדשה: מה יקרה ב-2020?

נתוני המכירות של שנת 2019 מזכירים את אשתקד: ארבעה מותגים חולשים על חצי מהענף ● האם 2020 תיראה אותו הדבר (לא בטוח), איך יושפע הענף מהגירעון, ולמה לא צריך להתרגש יותר מדי מהרכב החשמלי?

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

תשובה נפרד מ"הפרה החולבת" של קבוצת דלק: השלימה מכירת מניותיה בדלק רכב ביותר מ-400 מיליון שקל

בתוך מספר ימים מכרה דלק 22.5% ממניות יבואנית הרכב שבשליטת גיל אגמון ברווח של 117 מיליון שקל ● אחרי שזינקה בתחילת השבוע, מניית דלק רכב מוסיפה להתחזק והיום עלתה בעוד 6%

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

פתיחה מעורבת בוול סטריט; ארמקו נוסקת לשווי חברה הגבוה בעולם

מדד S&P 500 מטפס ב-0.2%, הדאו ג'ונס ללא שינוי ● מדד המחירים לצרכן (ליבה) בארה"ב עלה בחודש נובמבר ב-0.2% ● דריכות לקראת הבחירות לממשלה בבריטניה מחר ● הבנק המרכזי בארה"ב ימסור היום את החלטת הריבית האחרונה השנה, והציפיות הן כי הריבית לא תשתנה

דונלד טראמפ ושר המשפטים ביל באר / צילום: ארין סקוט, רויטרס

מה מדאיג את הרפובליקנים לקראת בחירות 2020?

עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, משוכנע שהנשיא טראמפ עושה עבודה נהדרת, חושב שהמועמדים הדמוקרטים חלשים, ובכל זאת לא ישן טוב בלילה ● השבוע בפודקאסט "המדריך לטראמפיסט": כשחצי ציבור שונא את הנשיא שאתה אוהב ● האזינו

סיבוס חוברת ל-Wolt במלחמה מול תן ביס / צילומים: שלומי יוסף

התחרות על ארוחת הצהריים מעלה הילוך: סיבוס חוברת לוולט במלחמה מול תן ביס

ספקית שירותי ההסעדה סיבוס חוברת לאפליקציית משלוחי האוכל Wolt, כדי לחזק את כוחה בתחרות מול החברה החזקה בתחום - תן ביס, וכדי לקצר את זמן המשלוחים לחצי שעה בממוצע • בנוסף, ל"גלובס" נודע כי Wolt מרחיבה את שירותיה גם לראשל"צ ולפ"ת

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

בנק הפועלים עקף את לאומי ושוב מחזיק בשווי הגבוה בענף הבנקאות

בימים אלה נרשם שינוי מהותי במאזן הכוחות בין שני הבנקים הגדולים - בעייני המשקיעים וכפי שהוא משתקף בבורסה ● בנק הפועלים אוחז בצמרת דירוג השווי שוק בבנקאות, כשהיום הוא נסחר לפי שווי של 36.5 מיליארד שקל למול שווי של 35.7 מיליארד שקל ללאומי

גרטה טונברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אשת השנה של מגזין "טיים": גרטה טונברג

גרטה טונברג, שהוכרזה היום כאשת השנה של מגזין "טיים", נאמה הבוקר בפסגת האקלים והאשימה את מנהיגי העולם בעיסוק ביחסי ציבור, במקום בנקיטת פעולה אמיתית בנוגע למשבר האקלים: "מנהיגי העולם מוליכים אותנו שולל"

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות