גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

געגועים לקוסקוס של אמא

בן סהר, קולאוטי, יואב זיו, סטרול, וגם עומר גולן ופיני בלילי כבר בדרך לנתב"ג. למה הליגיונרים הישראלים מתקפלים כל כך מהר מאירופה? והאם הכל קשור לכסף שהחל לשפוך מיטש גולדהאר? שלמה שרף, גיא לוזון, יצחק שום וזאב זלצר מנסים לענות

בן סהר הצטרף השבוע לרשימת ליגיונרים ארוכה שהחליטה הקיץ לחזור מאירופה. מלבד חלוץ אספניול, שאמור לחתום בהפועל ת"א, היה לנו גם את מצעד השחקנים שנחתו במכבי ת"א: רוברטו קולאוטי שהגיע ממנשנגלאדבך הגרמנית; יואב זיו ואבי סטרול (לוקרן, בלגיה); גם עומר גולן עושה קולות מצוקה והוא בדרך חזרה הביתה, גל אלברמן עדיין מתנדנד בין הבונדסליגה לליגת העל, ופיני בלילי מחכה לשחרור מטורקיה כדי לחתום בבני יהודה.

עד כמה המגיפה הזאת רצינית? בקיץ 2009, לצורך השוואה, לא חזר אפילו ליגיונר אחד לליגת העל. משהו בהחלט מתרחש פה.

אז מה זה עובר פתאום על השחקן הישראלי? האם הבלוף שלו מתגלה במלוא עוצמתו, אחרי כמה שנים של אשליה, או שבסך הכל הכסף הגדול שפתאום משלמים במכבי ת"א היה הפקטור המשמעותי? שלמה שרף, יצחק שום, גיא לוזון וזאב זלצר מנסים להסביר.

1. הספסל (או: אין סבלנות)

"כמו בכל תחומי החיים בישראל, גם בכדורגל אין מספיק אורך רוח", טוען זאב זלצר, מנהל מחלקת הנוער של הפועל ת"א. "שחקנים ישראלים לא מקבלים ישיבה על הספסל כמו השחקנים האירופיים. הם יודעים שכאן הדקות שלהם יהיו מובטחות". גם המאמן יצחק שום סבור שהפיוז הישראלי הקצר לא מטיב עם שחקנינו. "השחקן הישראלי עדיין לא הגיע למצב שהוא מספיק מקצוען. שחקן ישראלי מחפש להיות בטוח בהרכב בכל מקום שהוא מגיע אליו, ובאירופה זה לא קיים. צריך להגיד את האמת - מלבד שניים-שלושה שחקנים, הישראלים לא מספיק טובים כדי לשחק כל הזמן".

השניים-שלושה ששומי מדבר עליהם הם אלו שהקיץ חתמו על חוזים חדשים באירופה: דודו אוואט, שהאריך את החוזה במאיורקה; טל בן חיים, שחתם בווסטהאם; וכמובן יוסי בניון שעבר לצ'לסי. כולם מקבלים דקות משחק רבות כבר שנים ארוכות באירופה - ההיפך הגמור מהמקרה של בן סהר המיובש.

"ספציפית לגבי סהר - הוא חייב לקבל דקות משחק", אומר זלצר, "ולכן הוא עשה בחוכמה שחזר לישראל. הפועל היא קבוצה עם תנאים אירופיים לכל דבר, היא יכולה לתת לו חשיפה בצ'מפיונס ליג וזה יעשה לו טוב לקריירה. הוא עדיין צעיר והוא יוכל לחזור לחו"ל בהמשך.

"לסהר היה חוסר מזל גדול באספניול. אחרי שהוא חתם, הגיע מאמן חדש למועדון (מאוריסיו פוצ'טינו - ש"ב). וכשמגיע מאמן חדש, הוא נותן קדימות לשחקנים שהוא הביא. מה גם שבן הוא בסופו של דבר שחקן ישראלי - ויותר קל להתעלם מישראלים מאשר מגרמנים או אנגלים".

עם זאת, זלצר מציע לשחקנים שייצאו בעתיד לאירופה לא להתייאש כל כך מהר: "צריך לקחת דוגמא מתמיר כהן בבולטון - צריך להיות עקשן וצריך להאמין, גם אם מספסלים אותך. אופי חזק מביא דקות משחק בסופו של דבר".

2. בלגיה (או: אין קרש קפיצה)

אבל צריך להבדיל בין המקרה של סהר לבין המקרים האחרים - במיוחד של אלו שחזרו מהמושבה הבלגית. "יש הבדל מהותי בין שחקנים כאלו שמשחקים בליגות גדולות באירופה, כמו הספרדית, הגרמנית או האנגלית, לבין שחקנים מהליגה הבלגית", אומר יצחק שום. "אם סטרול, זיו וגולן היו משחקים בליגות האלו, הם לא היו ממהרים כל כך לחזור".

עניין הליגה הבלגית אכן מעלה לא מעט תהיות. מצד אחד, משלמים שם כסף טוב יותר מאשר בארץ, ברוב המקרים. מצד שני, אף שחקן שעבר בבלגיה - שוק שנפתח בצורה חזקה מאוד לישראלים בשנים האחרונות - לא מצליח להתקדם משם מקצועית לליגה גדולה יותר. להיפך, רובם עושים יו-טרן בחזרה לנתב"ג. "אני מכיר את הכדורגל הבלגי, וזו ממש לא ליגה שיכולה להיות קרש קפיצה", טוען הפרשן שלמה שרף. "עם כל הכבוד, רמת החשיפה שם היא בדיוק כמו בליגת העל. הסקאוטים מגיעים לשם בדיוק כמו שהם מגיעים לפה. הכדורגל הישראלי הרבה יותר חשוף ממה שהוא היה בעבר".

ובכל זאת, מבחינה מקצועית קשה לראות את ההיגיון מאחורי ההחלטה של סטרול וזיו, שהיו שחקני הרכב בעונה הקודמת בלוקרן, לחזור לליגה הישראלית. לגיא לוזון, כנראה המאמן הבא של הנבחרת הצעירה, אין ספק בכך. "אם לשחקן יש אופציה לשחק באירופה, הוא צריך להישאר שם. ישראל צריכה להיות האופציה האחרונה מבחינתו. עם כל הכבוד לליגה בישראל, בליגה הבלגית הקבוצות הטובות הן ברמה מאוד גבוהה. בוא נאמר שכל שחקן הרכב בליגה הבלגית הוא שחקן הרכב בטוח בליגה הישראלית".

"בלגיה זו ליגת מעבר לכל מי שמגיע אליה, כולל זרים ממדינות אחרות בעולם", מזכיר זלצר. "אם הישראלים לא הצליחו להתקדם משם, כנראה שהם לא היו מספיק טובים בשביל זה. אסור לשכוח גם את הדוגמה ההפוכה של אליניב ברדה, שמאוד מצליח בגנק וקיבל הרבה הצעות בשנתיים האחרונות לעבור לליגות גדולות יותר".

"אם אני כמאמן הייתי עובד בליגה אירופאית, הייתי חוזר לישראל רק אם לא היתה לי ברירה", מסכם לוזון.

3. הכסף (או: יש גם בארץ)

הסיפור של קולאוטי הוא גם לא ממש ברור. למרות המחשבה הרווחת כי הוא חימם את הספסל במנשנגלאדבך, המספרים מראים תמונה קצת אחרת: הופיע ב-23 משחקים בבונדסליגה בעונה שעברה, מהם 15 בהרכב (ואפילו כבש 5 שערים). "הוא קיבל הצעה מפתה ממכבי, ובסופו של דבר הכסף שיחק תפקיד בהחלטה שלו, כי אם הוא היה רוצה למצוא קבוצה אחרת ביבשת, עם נתונים כאלו הוא היה מצליח - בטח בהתחשב בכך שהוא היה שחקן חופשי", אומר זלצר. "מבחינה מקצועית, שחקן שלא ממצה את כל האפשרויות שלו באירופה עושה טעות בחזרה שלו".

הכיסים העמוקים של מיטש גולדהאר במכבי ת"א הם הסיבה העיקרית לטעות הזאת של קולאוטי. כ-600 אלף אירו נטו לעונה, פלוס האופציה לחזור לגור בארץ בחיק משפחתו הישראלית, שכנעו את הארגנטיני לוותר על הבונדסליגה.

"סביר להניח שאף אחד מהליגיונרים לא היה חוזר אם לא היה מקבל כאן את אותם הסכומים. הם לא נפגעו כלכלית מהחזרה שלהם", אומר גיא לוזון, ויודע על מה הוא מדבר: זיו יהנה במכבי בעונה הקרובה משכר של כ-250 אלף אירו, זהה למה שהרוויח בלוקרן. סטרול - 270 אלף (הסכים להוריד 30 אלף אירו משכרו בבלגיה).

ובן סהר? גם לו לא צריך ממש לדאוג: הוא ירוויח בהפועל ת"א את אותו סכום בדיוק שקיבל באספניול: כ-280 אלף אירו בעונה.

כמה זמן נמשכת קריירה ישראלית בחו"ל?

בשלוש השנים האחרונות חזרו מחו"ל לליגת העל 10 שחקנים. בין אלו שחזרו, בן סהר החזיק מעמד הכי הרבה זמן - 48 חודשים בסך הכל. אם שמים לרגע בצד את שלושת הליגיונרים הישראלים המצליחים (דודו אוואט, יוסי בניון וטל בן חיים), הרי שעשרת השחקנים שחזרו לארץ בשלוש השנים האחרונות, הצליחו לתחזק קריירה בחו"ל שנמשכה 19.9 חודשים בממוצע. הקריירה הקצרה ביותר היתה של ברק יצחקי, שנמשכה 7 חודשים בלבד בגנק הבלגית.

עם זאת, הקיץ הנוכחי מתבטא גם בייצוא לא מבוטל מליגת העל - 3 שחקנים עשו את הדרך ההפוכה מנתב"ג (ויסלח לנו יובל שפונגין שיצא לקפריסין ולא נכלל ברשימה): שלומי ארבייטמן, אותו מכרה מכבי חיפה בכמיליון אירו לגנט הבלגית; דקל קינן, שסיים חוזה עם הירוקים והצטרף לבלקפול מהפרמיירליג; וגם אלמוג כהן, שעבר ממכבי נתניה לנירנברג מהבונדסליגה.

עוד כתבות

עמית בן דב / צילום: איל יצהר, גלובס

הסיפור שהתחיל בשרטוט על מפית בבית קפה ונגמר (בינתיים) בגיוס לפי שווי של 2 מיליארד דולר

עמית בן דב חלם להיות ג'ימי הנדריקס הבא, וגם לתפקיד הראשון בהייטק התגלגל בעקבות החלום להשתלב בעסקי הבידור ● בגיל 50 הוא החליט להקים סטארט-אפ ראשון, שמנתח שיחות של אנשי מכירות ומספק להם המלצות ● היעד: להיות ה"טסלה של עולם המכירות"

האי היווני סימי / צילום: שאטרסטוק

בשנה הבאה נביט אל הגלים: האיים היוונים שהכי כדאי לבקר בהם

בין אם תחליטו לצאת לחופשה בזמן הסגר או שדווקא תשמרו את הנופש לימים רגועים יותר, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על האיים הכי שווים ביוון ● חלק שני

השף רן שמואלי, מסעדת קלארו / צילום: אביב חופי

"שילמתי 2,000 שקל וארוחת החג לא הגיעה": הכשל הלוגיסטי של הקייטרינג של השף רן שמואלי

עשרות הזמנות של ארוחות חג מחברת הקייטרינג של הבעלים של מסעדת קלארו לא הגיעו ליעדן גם לאחר יממה של המתנה, הזמנות אחרות סופקו אחרי חצות בלילה ● זהר שמואלי: "אני לא מסתתרת, היה כאן כשל לוגיסטי. אני מתחייבת שכולם יקבלו פיצוי"

דיג בפיורד בנורבגיה / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה כולם בסקנדינביה כל כך מאושרים ואיך זה קשור למלחמה בקורונה

למה בדירוגי האושר והרווחה הבינלאומיים מדינות סקנדינביה תמיד מגיעות ראשונות, מדוע יש כל כך הרבה דירוגים כאלה, והאם יש בכלל דרך נכונה למדוד ● וגם: מה הקשר בין רמת האושר של המדינה לבין האופן שבו היא מתמודדת עם משבר הקורונה? ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

ד”ר חיים זיכרמן / צילום: איל יצהר, גלובס

"ההסללה של החרדים לערים נפרדות הייתה טעות"

מצוקת הדיור של הציבור החרדי לא תיפתר בקדנציה הזאת, אף שנציגי הציבור ממלאים את התפקידים הבכירים בתחום הנדל"ן, כך סבור ד"ר חיים זיכרמן, ראש בית הספר לנדל"ן בקריה האקדמית אונו

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

"שוקל פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אנחנו לא עלה נידף": אבי ניסנקורן בראיון

הוא מסתייג מההרכב של הוועדה לבחירת שופטים ומתעקש שהוא המגן של מערכת המשפט ושל התקשורת ● שר המשפטים ואחד האנשים הדומיננטיים של כחול לבן מודה שהממשלה לא זיהתה את התגברות המגפה בזמן ובטוח שגם למפלגה שלו מגיע קרדיט על הסכמי השלום

הנקראות של תש"פ - המשבר האקולוגי / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

8 כתבות המשבר האקולוגי הנצפות ביותר של השנה

מה המשמעות של עוד כמה מעלות חום ● המחיר האקולוגי של ההתמכרות לבגדים ●  הקורקינט הוא יותר מזהם ממה שחושבים ● איך עדיין אפשר לבלום את משבר האקלים ● ועוד ארבע כתבות שהכי אהבתם השנה

רויטרס ערן זהבי / צילום: STRINGER, רויטרס

הגיע הזמן להודות: ישראל היא לא מעצמת כדורגל והכסף צריך ללכת לענפים אחרים

רוב הפעילות הספורטיבית בישראל נקטעה בחודש מרץ בעקבות הקורונה • אז מה בכל זאת כדי ללמוד מהשנה החולפת - שההשקעה בכדורגל לא מחזירה את עצמה ושבריכות שחייה חשובות לא פחות מאצטדיונים • וגם: איך ההסכם עם איחוד האמירויות יכול לשדרג את הספורט המקומי

נחלה במושב. לרשות המקומית יותר משתלם שהרוכש ישלם את ההיטל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי צריך לשלם היטל השבחה כאשר רוכשים בעלות בנחלה

החלטת ועדת ערר קבעה שהמדינה, המוכרת של הקרקע, תשלם את היטל ההשבחה ולא הרוכשים של הנחלה, אך נראה שיכולות להיות פרשנויות אחרות

סלמאן מלך סעודיה עם בנו נסיך הכתר מוחמד / צילום: Saudi Press Agency, Associated Press

ויכוח סוער מאחורי דלתות הארמון הסעודי: האם להתקדם להסכם עם ישראל

מלך סעודיה סלמאן ובנו, נסיך הכתר, מוחמד נמצאים בוויכוח סוער - האם ללכת בעקבות איחוד האמירויות ובחריין, ולנרמל את היחסים עם ישראל? ● במרכז העימות במשפחת המלוכה נמצאת הדרישה הפלסטינית למדינה עצמאית ● הזמן, בינתיים, לצידה של ישראל

חוף הים. איך ישראל התמקמה במקום ה-14 במדד האושר של האו"ם / צילום: שאטרסטוק

ירון ואורלי זליכה לא האמינו למיקום של ישראל במדד האושר הבינלאומי. אז הם יצאו לבדוק

משהו בציונים הגבוהים שבהם זוכה ישראל שוב ושוב במדדי האושר העולמיים לא בדיוק הסתדר לפרופ' ירון זליכה ולרעייתו ד"ר אורלי זליכה ● אז הם יצאו לבדוק את הנושא באמצעות מחקר משותף ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

ה-CDC הופך את ההנחיות: אנשים ללא סימפטומים ייאלצו להיבדק

לפי ההנחיה החדשה, גם אנשים שאין להם כלל תסמינים, אולם היו בקשר הדוק עם חולה קורונה - יזדקקו לבדיקה ● מומחים הדגישו בעבר שוב ושוב את חשיבותה של הבדיקה, גם לאנשים שלא מדווחים על סימפטומים

וולוו V60 קרוס-קאונטרי / צילום: יח"צ

שגרירת שבדיה: וולוו V60 לא קולנית ולא מוחצנת

גרסת הקרוס קאונטרי של ה-S60 מציעה שילוב ייחודי בישראל בין תצורת סטיישן מרווחת, הנעה כפולה, ומרווח גחון נכבד ● אין לה נוכחות כמו לדגמי קרוס-אובר אבל היא מאוזנת, תרבותית ואידיאלית למסעות לאיקאה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב

לפי דיווח ברויטרס, נשיא ארה"ב יחתום ביום ראשון על צו שתוציא מחלקת המסחר האמריקאית שיאסור להוריד בארה"ב את האפליקציות הסיניות

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

נתניהו: "ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההנחיות"

ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה לתקשורת פחות מ-24 שעות לפני הסגר: "אני לא אטיל סגר סתם. כל דבר נשקל בכובד ראש. חובתי לשמור על הבריאות והחיים שלכם" ● מוקדם יותר דן ראש הממשלה בשיחה טלפונית עם שר הבריאות ופרויקטור הקורונה בהחמרת הסגר, לרבות סגירת שווקים, בשל העלייה הגדולה בתחלואה

פרופ’ אריקה ג’יימס, דיקנית בית הספר וורטון למנהל עסקים באונברסיטת פנסילבניה  / צילום:  LARA WILLIAMSON  University of Pennsylvania

האישה הראשונה של לימודי מנהל העסקים חושפת את סודות הניהול

פרופ' אריקה ג'יימס, האישה והשחורה הראשונה שעומדת בראש בית הספר למינהל עסקים וורטון, מהמובילים בעולם, נכנסה לתפקיד בעיצומו של משבר הקורונה ובמהלך דיון ציבורי על הפליה על רקע גזעי ● כחוקרת מנהיגות בזמן משבר וגיוון תעסוקתי, תחום המחקר שלה הפך לרלוונטי מאי פעם ● המוסד היוקרתי יקבל לשורותיו 60 סטודנטים ישראלים בעשור הקרוב במימון תרומה של המיליארדר יורי מילנר

מכשיר לבדיקת קורונה של חברת Visby Medical  / צילום: יח"צ

ה-FDA אישר בדיקת קורונה ביתית ומיידית שפיתח יזם ישראלי

חברת Visby Medical שהקים בארה"ב הישראלי אדם דה לה זרטה פיתחה מכשיר קטן כגודל כך היד, מתכלה, שמחזיר תוצאות מבדיקת קורונה תוך חצי שעה ● האישור שקיבלה מה-FDA לא מפרט את רמה הדיוק שלה

עמק יזרעאל. יישובים בפריפריה זכו פחות בקרקעות   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צדק חלוקתי בגבולות המוניציפליים? המחקר שמגלה שזה קורה בעיקר במרכז הארץ, ובעיקר ליהודים

מחקר חדש בדק יותר מ-90 החלטות של ועדות הגבולות בין השנים 2003 ל-2016 • אף שמטרתן הייתה להעביר שטחים לרשויות חלשות - רוב המרוויחות הן רשויות יהודיות במרכז, שהיו מקורבות לשר הפנים באותה עת

תיירים על חופי אבו דבי, איחוד האמירויות / צילום: Kamran Jebreili, AP

בקרוב: גוף ממשלתי לאיתור שת"פים והשקעות מהאמירויות יפתח סניף בת"א

מדובר במשרד בינלאומי ראשון של משרד ההשקעות באבו דאבי (ADIO), גוף ממשלתי של הנסיכות העוסק בחיפוש שיתופי פעולה והשקעות ● על פתיחת המשרד הוחלט בעקבות מגעים עם Invest in Israel במשרד הכלכלה והתעשייה ועם עוד גופים ישראליים תוך מיקוד בתחומי חדשנות וטכנולוגיה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; הנאסד"ק ירד בכ-1%

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב  ● בורסות אסיה רשמו בעיקר עליות בעקבות המשך התחזקותו של היואן הסיני ביחס לדולר