גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"המעסיקים נתפסים כעושקים והעובדים כמסכנים - זה לא נכון"

תמר גולן שימשה כתובעת משטרתית, אבל כש"אבירי" עולם הפשע ליטפו את ראשיהם של ילדיה בלונה-פארק, הבינה את הרמז וערקה מהתחום הפלילי ■ היום, כעו"ד פעילה בדיני עבודה, היא מוחה על הדמוניזציה שנעשית למעסיקים

הבית

"איזה כיף להיות בבית בשעות כאלה", אומרת עו"ד תמר גולן, כשהיא פותחת את דלת דירתה המרווחת בשכונת רמת אביב ג' היוקרתית. שעת בוקר מאוחרת. קרני שמש לוהטות חודרות אל הסלון המעוצב מבעד לחלונות הדירה, אך חומן מתפוגג במהירות תחת מעטה כבד של מיזוג מרכזי יעיל. רצפת השיש הלבנה-מבריקה, ספות הבד החדשות למראה, ופינת האוכל המצוחצחת בלי רמז לכלי בכיור, מעידות על השעות הבודדות שבעלי הבית מבלים בו. "אני יוצאת בבוקר למשרד ומגיעה הביתה רק לאחר אימון כושר, שמסתיים ב-23:00 בלילה כל יום", אומרת בעלת הבית כקוראת מחשבות.

ולמרות זאת, דומה שהדירה - שכל פרט בה מוקפד וכל פריט עיצוב יודע את מקומו - משקפת את אופייה של בעלת הבית המטופחת מכף רגל ועד ראש. על אף שטיפחה בשקדנות קריירה מצליחה, בית ומשפחה - מעולם לא ויתרה גם על עצמה. "יש נשים שבנו קריירות מאוד מצליחות ולא שמרו על הנשיות או אף ניסו להידמות לגברים", היא אומרת. "אני לא מבינה את זה. נכון שבזמני היה קשה לבנות את עצמך כאשה והלקוחות היו חשדנים, אבל מי שהייתה טובה והשקיעה את כל כולה הצליחה". במקרה שלה זה עבד. כיום, נמנית גולן - לצד עו"ד ארנה לין ועורכות-דין בודדות נוספות - עם נבחרת מצומצמת של נשים העומדות בראש פירמות עורכי-דין מצליחות בישראל.

ביוגרפיה מקוצרת

"נולדתי בתל-אביב הקטנה, של אז, ברחוב הנביאים, שהיה עטוף פרדסים. אבי היה בעל מוסך ואמי, כמו כל פולנייה מצויה, לא עבדה. יש לי אחות גדולה ממני. מבחינה כלכלית, המצב בבית היה מאוד קשה. המוסך לא עבד כל-כך. אבי לא הבין איך מנהלים עסק ואיך גובים כסף, ואני לא בטוחה שהוא התאים להיות מוסכניק.

"גרנו ארבע נפשות בדירת שני חדרים קטנה, ובלילה הסלון הפך לחדר השינה של הוריי. בשלב מסוים, סבי נפטר והוריש להוריי קצת כסף, אז הם קנו דירת שלושה חדרים. מגיל צעיר, ובמשך שנים, אחותי ואני פרנסנו את הבית. יצאנו לעבוד בגיל מאוד צעיר, נתנו הרבה שיעורים פרטיים ועבדנו בכל עבודה שהתאימה לנו. במשך שנים הייתי חוזרת מהתיכון כל יום בשלוש ומלמדת עד שש-שבע בערב. כשסיימתי ללמד שיעורים פרטיים, עשיתי בייביסיטר בתשלום עד שעות הלילה המאוחרות.

"כך זה היה כמעט כל יום. את כל הכסף שאחותי ואני הרווחנו העברנו להורים. מילדות כבר הייתי מודעת לצורך לפרנס את עצמי ולהיות עצמאית, ידעתי שהחיים קשים וצריך לעבוד קשה בשביל להצליח".

משפטים

"את המסלול המקצועי שלי סימנתי בשלב די מוקדם בחיי. היה לי דוד עורך דין, מעורכי הדין הראשונים של תל-אביב ובבית שלי העריצו אותו. זה השפיע גם עלי. כשהייתי בת 14 נערכה תחרות חיבורים בבית-הספר והחיבור שלי עסק בשאלה מה אעשה כשאהיה גדולה. כתבתי שאני רוצה להיות עורכת דין. זה היה החיבור הזוכה. קיבלתי פרס וצילמו אותי לשער של 'הארץ שלנו'. באותו רגע סימנתי לעצמי את הדרך. לא שידעתי לקראת מה אני הולכת, אבל החלטתי, ולא הייתה לי התלבטות בעניין הזה בהמשך".

המשך ביוגרפיה

"כשסיימתי את התיכון רציתי להתגייס לקורס מ"כיות והייתי מועמדת, אבל אבי חלה מאוד והמשפחה נכנסה למצוקה כלכלית עוד יותר קשה, אז הוריי טרפדו מאחורי גבי את האפשרות שלי ללכת לקורס. הם רצו אותי קרוב לבית. אבי היה פעיל מאוד בהגנה ולכן הצליח לטרפד את זה. כעסתי על הוריי על כך עד אחרית ימי. בסוף ניהלתי את לשכת ראש אכ"א.

"כשמצבו של אבי הידרדר אמי הבינה שהיא צריכה לצאת לעבוד לפרנסת הבית, והיא הקימה עסק לפרסום מודעות על גדרי ביטחון. פתאום, כשהייתי בת 18, אמי הפכה לאשת קריירה. כמה שהיא הייתה עצלה בצעירותה, פתאום היא נהייתה מאוד חרוצה והקימה עסק להפליא. היא הייתה אישה מוכשרת שהצליחה בעסקים, אז המצב הכלכלי בבית מאוד השתפר.

"מיד כשהשתחררתי מהצבא התחלתי ללמוד משפטים. לא אהבתי את הלימודים. אני מאוד פרקטית באופי שלי והלימודים היו מאוד פילוסופיים. אז זו הייתה למידה לשם למידה, יותר מאשר הפעלת ראש. זה היה משעמם, אבל המשכתי כל שנה כי ידעתי שצריך לגמור".

פלילים

"התמחיתי בבית המשפט המחוזי אצל שופט שעסק בפלילים. שם הכרתי לראשונה את העולם הזה של רצח, זנות ועבריינות. בהתחלה הייתי בשוק. הגעתי לשם 'ילדה טובה ירושלים' ופתאום באחד הדיונים הראשונים הייתה נאשמת שקראה לסרסור שלה 'יא-מזדיין'. זו הייתה הפעם הראשונה בחיי ששמעתי מילים כאלה.

"לא כיוונתי את עצמי לתחום הפלילי. ככה יצא. החיים כאילו כיוונו אותי כל פעם מחדש. אחרי ההתמחות הצטרפתי למשטרה כתובעת משטרתית. המצב הכלכלי היה אז מאוד קשה, לאף אחד לא היה כסף ומשרדי עורכי דין נסגרו, אבל המשטרה חיפשה תובעים עורכי דין, אז הגעתי לשם. הצלחתי שם ומהר מאוד התקדמתי להיות הקצינה הראשונה ותובעת מאוד בכירה".

דיני עבודה

"בשלב מסוים נמאס לי מהמשטרה, כי הרגשתי שהמוח שלי מתייבש והדברים חוזרים על עצמם. יכולתי לפתוח משרד בתחום הפלילי, אבל אז קרה אירוע שהניע אותי לעזוב את התחום הפלילי לתמיד. הייתי בהיריון השלישי שלי, והלכתי עם שני ילדיי הקטנים ללונה פארק. ליד הכניסה לפארק עברו כמה מאבירי עולם הפשע שהכירו אותי, וליטפו את ראשי הילדים שלי. אמרתי בליבי 'אוי ואבוי, מחר בבוקר הם ירצו להשפיע עלי לטעון לעונש נמוך יותר או לבטל תיק ועוד יתנכלו לילדים שלי. צריך מהר לברוח מהעולם הזה'. זה גם עולם לא נחמד. בסופו של יום אנחנו מבלים עם הלקוחות המון זמן. הבנתי שאני מעדיפה שזה יהיה עם אנשים מסוגי ולא עם עולם הפשע.

"באותה תקופה עו"ד נחום פיינברג, שהכיר אותי מהתיכון, מהצופים ומהצבא, פתח משרד עם עו"ד מנחם גולדברג, והם מאוד רצו עורכת דין אישה. הם לחצו עלי להצטרף אליהם והסכמתי. לא ידעתי כלום על תחום דיני עבודה שהם עסקו בו. הוא לא היה מפותח. היה עורך דין אחד בישראל שייצג מעסיקים, מנחם גולדברג, והוא בעצם יצר את משפט העבודה, שהיה בחיתוליו. הצטרפתי לעולם הבלתי ידוע הזה, ומאז אני נהנית מכל רגע. משפט העבודה הוא דינמי ומתפתח, ואין תיק אחד דומה לשני. נשארתי במשרד עם גולדברג כמה שנים. כשעזבתי, מינו אותי לרשמת בית-הדין לעבודה, אבל נשברתי מהר מאוד, כי זו הייתה רוטינה ששעממה אותי. כולם סביבי הרימו גבה. שופטים שאלו אותי אחד אחרי השני 'איך את עוזבת? את עוד מעט תמוני לשופטת', אבל אמרתי 'עזבו אותי, שפיטה זה לא בשבילי'. יצאתי לשוק הפרטי ופתחתי משרד משלי".

מעסיקים

"אני מייצגת רק מעסיקים, שנתפסים כאילו הם הצד העושק, וזה מאוד לא נכון".

המעסיקים מוצגים כלא מתחשבים בעובדים, כעושקים אותם, אבל הם צריכים בסוף הדרך לנהל עסק שיהיה מרוויח ויהיה גם לרווחת העובדים. יש גם נטייה במערכת המשפט, ולאחרונה רואים זאת בחקיקה ובפסיקה יותר ויותר, להגן על העובדים באובר כאילו הם הנחשלים, המסכנים והנעשקים על-ידי המעבידים, וזה ממש לא נכון. אני רואה את המעבידים בעת המאמצים שלהם לשמור על הקיים ולנהל עסק שבסופו של יום הם ירוויחו, אבל גם לעובדים תהיה רווחה וזה קשה. המעסיקים מתמודדים עם תחרות מול העולם וכל מיני קשיים שהעובדים לא מודעים אליהם, ואסור שהמעסיקים יהפכו לשעירים לעזאזל ומי שנתפסים כצד הרשע בגלל זה".

הפליטים והזרים

"בעניין הטיפול בפליטים, ישראל עושה עוול גם לעצמה וגם לפליטים. אנחנו מאפשרים להם להיכנס, אבל לא נותנים להם רישיונות עבודה. אין אף גוף במדינה שאומר לעצמו, 'אם אפשרנו להם להיכנס עלינו לתת להם אפשרות להתפרנס בכבוד'. הם נורא מסכנים. יש כל מיני גופים לא חיוביים שמנצלים אותם, שלוקחים להם חלק גדול מהפרנסה. העובדים הזרים הופכים לעבדים של שנות ה-2000. זה נורא.

"זה מציג אותנו, כמדינה, מאוד לא טוב. האנשים האלה יחזרו יום אחד למדינות מוצאם, וזה מה שילווה אותם. אנחנו כמדינה, כאזרחים, לא יכולים להרשות לעצמנו שהמצב יימשך כך. צריך לאפשר להם לעבוד ולהפסיק את ההתעללות".

סדר יום

"אני קמה בסביבות 7:00 בבוקר ואז אני צריכה את השעה וחצי שלי להתארגן בנחת, לשתות קפה בניחותא, לעלעל בעיתון ולהיות עם עצמי קצת. אני עושה הכול מאוד איזי בבוקר. אם אני צריכה להיות מוקדם בבית המשפט, אני קמה שעה וחצי מוקדם יותר. יש הוראה במשרד לא לקבוע לי פגישות ככל שאפשר ל-8:00 בבוקר. אני מקדשת את הבוקר ואז שאר היום מלא אנרגיות.

"חוץ מזה סדר היום שלי משתנה בהתאם לאירועים. במהלך היום אני מונחית מטרה, והולכת לאן שצריך. באחרונה הורדתי מאוד את כמות ההופעות שלי, אני מופיעה רק בתיקים הקשים או כאשר הלקוח דורש.

"יום העבודה שלי מסתיים בין 20:00 ל-21:30 בלילה. אני עדיין עובדת בקצב מאוד גבוה והרבה שעות, אבל אף פעם לא הרגשתי שאני צריכה מנוחה. אני אוהבת את מה שאני עושה, זה מעניין אותי ונותן לי דלק כל יום מחדש".

ספורט

"חמש פעמים בשבוע, כשאני חוזרת מיום העבודה, אני הולכת לחדר כושר. אני לא מוותרת על זה. זה נותן לי המון אנרגיה. הרבה פעמים אני מגיעה ממש סחוטה מהעבודה, המקצוע שלנו מלא מתחים וריגושים, אז שם אני מוציאה את כל האנרגיות השליליות. אחר-כך אני חוזרת הביתה רגועה וישנה כמו תינוקת".

פנאי

"הפנאי האמיתי שלי זה הנסיעות לחו"ל. אנחנו נוסעים לטיולים משוגעים, שם אני באמת משתחררת. כבר היינו ביפן, בווייטנאם, בבורמה ובקרוב ניסע לפרו. אלה טיולים קשים אבל משחררים, כי אז אני באמת מתנתקת מהעבודה. הדבר היחיד שאני כן עושה כדי להישאר מעודכנת בטיול, זה לעקוב אחר המיילים בבלקברי. אבל זה רק מעקב, לא יותר מזה".

קריירה חלופית

"הוראה. אם לא הייתי עורכת דין אולי הייתי מורה ואז מנהלת בית-ספר או מנהלת בתחום ההוראה. חשבתי על זה הרבה פעמים בילדותי. חלמתי גם ללכת ללמוד ספרות, ואולי הייתי מגיעה לכתיבה. אהבתי את זה מאוד".

לא יודעים עליי

"אני רגישה. המוניטין שלי אומר שאני מאוד קשוחה, לוחמנית ולא מוותרת. לפעמים זה מרתיע מעסיקים מלהשתמש בי, כי הם חושבים שאגיע לוויכוחי-יתר עם הצד שכנגד, אבל זה ממש לא נכון".

בעוד 10 שנים

"יכול להיות שאסתפק רק בייעוץ בלי להגיע לבית המשפט. אני אוהבת את המקצוע, חיה אותו אבל לא אשאר בו לנצח. את המאבקים אשאיר לצעירים".

רזומה

* אישי: עו"ד תמר גולן (66), נולדה ומתגוררת בת"א. נשואה לרענן, יועץ לעסקים קטנים, אם לשלושה, גיא, גלית ועידית, וסבתא ל-4 נכדים

* מקצועי: מייסדת ועומדת בראש משרד עורכי הדין תמר גולן, המעסיק 12 עורכי-דין ונמנה עם חמשת המשרדים המובילים בתחום דיני העבודה. הועסקה כעו"ד במשרדו של נשיא בית-הדין הארצי לעבודה בדימוס, השופט מנחם גולדברג ובהמשך, בשנים 80'-83' כיהנה כרשמת בבית-הדין האזורי לעבודה בתל אביב

* הדור הבא: שני ילדי, גיא וגלית, הלכו בעקבותיה, למדו משפטים ועובדים אתה כעורכי דין וכשותפים במשרד

* בין לקוחותיה: שירותי בריאות כללית, בזק, תנובה, אזורים, פועלים השקעות ועוד

עוד כתבות

עידן עופר / צילום: יוסי כהן

הבנקים הלכו לקראת עידן עופר: הפחיתו את מחיר מניית כיל המהווה תנאי לפירעון 250 מיליון דולר ע"י החברה לישראל

לאחר הפחתה של 20% במחיר שנקבע, צריכה כעת מניית כיל לאבד שליש מערכה כדי להגיע למחיר המעודכן

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הירידות בת"א התחזקו לקראת הסיום; המדדים המובילים איבדו 2%, מדד הבנקים נחתך 4%

מדד הנפט והגז התחזק ב-3.5%; דלק זינקה יותר מ-14% אך עדיין רחוקה כ-75% מהשיא ● מניית מבנה איבדה קרוב ל-10% ● מניות חברות הבדים הלא-ארוגים המשיכו לבלוט לחיוב: אבגול קפצה ב-14%, ומניות עלבד וספאנטק טיפסו בכ-9% וב-6%, בהתאמה

פריקה של מיליון מסיכות N95, שהגיעו מסין לבוסטון ביום חמישי / צילום: Jim Davis, Associated Press

פרשנות: ציד המסיכות והתמוטטות הסדר העולמי

האם האמריקאים גנבו 200 אלף מסיכות 95N, שנועדו למשטרת גרמניה? מי יודע ● אבל נוסחת ״אמריקה תחילה״, המקדשת ריבונות ואנוכיות, אינה מיטיבה לשרת את אמריקה או את בעלות בריתה במלחמה נגד נגיף הקורונה

החשכ"ל חזקיהו / צילום: איל יצהר, גלובס

תקועים בסבך הסיוע: גם קרן ההלוואות החדשה מתקשה לעמוד בעומס

באוצר מעריכים שהלוואות ב–2 מיליארד שקל יועברו בשבועיים הקרובים, אולם בעלי עסקים מדווחים על דרישות בלתי נגמרות למסמכים ואישורים, שמקשות לקבל כספים

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: Associated Press

גנץ מבקש מהנשיא להאריך את המנדט להקמת ממשלה ב-14 יום

גנץ ונתניהו נמצאים במו"מ פוליטי מאז יום ה' 19 במרץ ● שאלת החלת הריבונות היא סלע המחלוקת העיקרי במשא ומתן בין כחול לבן והליכוד ● הסכמות לגבי חוק הגיוס

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

המענק הממוצע לעצמאי עומד בינתיים על 4,143 שקל: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

דן אריאלי / צילום: איל יצהר, גלובס

דן אריאלי נגד הקורונה: המדינה מגייסת את הכלכלה ההתנהגותית למיגור המגפה

למרות לוחות הזמנים הלא ריאליים, הערפל סביב זהות המזמין והעובדה שבמשרד הבריאות לא מכירים את הפרויקט, הצליח אריאלי להגיש הצעה למכרז הבזק החשאי

פרויקט המגורים של אלעד לוינשטיין וצמח המרמן בת"א / צילום: אדר' אורית מילבאואר

100 דירות יתווספו לפרויקט של אלעד, לוינשטיין וצמח המרמן בת"א

ב-2018 רכשו שלוש החברות את מתחם אצטדיון הכדורגל לשעבר של מכבי יפו בדרום העיר תמורת 292 מיליון שקל ● בקשתם לתוספת דירות אושרה בוועדה המקומית ● שטח הדירות הממוצע בפרויקט יצטמצם

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

ההסתדרות והמגזר העסקי בפנייה משותפת לנתניהו: "תקן את התוכנית הכלכלית"

במכתב דחוף שנשלח לראש הממשלה בניימין נתניהו הוסיפו יו"ר ההסתדרות ויו"ר נשיאות המגזר העסקי כי יש "להנחות על חזרה אחראית והדרגתית של המשק לפעילות, מיד בתום חופשת חג הפסח"

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

נכסים ובניין מציעה לשלם בשלב הראשון רק 86 מיליון שקל עבור מניות IDBG שבידי אי.די.בי

מהמכתב שהעבירה ועדת הביקורת של נכסים ובניין עולה, כי היא מציעה לשלם לאי.די.בי מחיר הנמוך ב-25% מהשווי הממוצע שהתקבל בשלוש הערכות שווי שונות ובלתי תלויות שבוצעו ל-IDBG

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

התחלתם להתרגל? האם שיחות הווידאו ישנו לנצח את שוק העבודה

נגיף הקורונה העביר את עולם העבודה לפלטפורמת וידיאו, ואנשי מקצוע - ממאמני כושר ועד אנשי עסקים ומרצים באוניברסיטה - צריכים לגלות דרכים חדשות לתקשורת ● מה יישאר מהניסיון הזה אחרי המשבר והאם פגישת מסך יכולה להחליף לחיצת ידיים עסקית

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

רבע מהמדינה מובטלים באופן רשמי: מעל מיליון דורשי עבודה בישראל

בסוף השבוע נרשמו 4,710 דורשי עבודה ומאז החל המשבר בתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 887,283 דורשי עבודה חדשים ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל עומד על כ-1,050,000

עובדי חברת החשמל ממשיכים לבצע עבודות חיוניות בצל הקורונה / צילום: חברת החשמל ויוסי וייס

הלמ"ס: כמחצית מהעסקים אומרים שיוכלו להמשיך רק עד סוף אפריל

כך עולה משני סקרי בזק שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בקרב מעסיקים שלהם מעל חמישה עובדים ● אחוז העובדים שהוצאו לחל"ת עמד על 24.3% בממוצע ● נכון ליום האחרון של החודש, רק כ-1.6% מהעובדים פוטרו ממקום העבודה

בנימין נתניהו / צילום: Oded Balilty, Associated Press

במשרד ראש הממשלה מנסים לעבות את צוות הסברת הקורונה; שמרלינג מאאורה של אטרקצ'י נשקל

גידי שמרלינג, שעמד בראש מערך ההסברה בלשכת ראש הממשלה ומי שמשמש כיום כסמנכ"ל שיווק ומכירות של אאורה נדל"ן בבעלות יעקב אטרקצ'י, נשקל כעיבוי לצוות ההסברה הממשלתי על נגיף הקורונה

מעבדה של כללית ברמת החייל שבודקת דגימות קורונה  / צילום: דוברות משרד הבריאות, יח"צ

האם ההצהרה על 10,000 בדיקות קורונה ביום הייתה בכלל ריאלית

אחרי שתלו את הקושי בעלייה במספר בדיקות הקורונה בחוסר במטושים, התברר כי קיים חוסר כלל-עולמי בריאגנטים והמרוץ הופנה לגזרה הזו • במשרד הבריאות עובדים במתכונת של כיבוי שריפות, שעשוי להקשות על בניית אסטרטגיית יציאה מהמשבר

פריקה של ציוד רפואי חיוני ממטוס של אל על  / צילום: דוברות אל על, יח"צ

11 מטוסים של אל על יצאו לסין לביצוע רכש במבצע משותף עם משרדי החוץ והביטחון וכיל

מנהל הרכש (מנה"ר) ויחידת השינוע הבינלאומי במשרד הביטחון הובילו את מבצע הרכש בסיוע חברת כיל ונציגיה בסין ● משרד החוץ ושגרירות ישראל בבייג'ינג סייעו במאמץ הרכש ובנוסף גייסו ציוד רב מתורמים

דלק / צילום: שאטרסטוק

מחירי הדלק ירדו, אבל ישראל הפכה לשיאנית העולם בגובה המיסוי על בנזין

מחירי הדלק אומנם ירדו ב-17.4% בתחילת אפריל, אך שיעור המס מתוך המחיר של ליטר בנזין זינק החודש לשיא עולמי של 78%

אורי חפץ / צילום: נתי שוחט

הכלכלן האופטימי: "מיליון איש ייזרקו לרחוב בגלל הקורונה? אני לא רואה את זה קורה"

פרופ' אורי חפץ, מומחה לכלכלה התנהגותית, מסביר מה הממשלה צריכה לעשות כדי לאפשר לאנשים בבית לצלוח את המשבר, ומדוע היה קשה לחלקם להיענות להנחיות • לדבריו, למרות החורים, תוכנית החילוץ הכלכלית טובה, ומוכרחים לפתוח עוד את הברז התקציבי

דוד פורר / צילום: רפי דלויה

מחלוקת בין דירקטוריון בזק לבעלי השליטה החדשים סביב תיקון תקנון החברה

דירקטוריון בזק ממליץ באופן חריג שלא להצביע בעד תיקון התקנון, אולם מדובר בתיקון המתחייב מהיתר השליטה - והדבר עלול להעמיד את בעלי השליטה בהפרה של ההיתר

חרדי תושב בני ברק עם מסכת פנים סוחב עגלת קניות  / צילום: Oded Balilty, AP

בירושלים ובבני ברק יש הכי הרבה חולי קורונה. ומה קורה בעיר שלכם?

מספר מקרי הקורונה בישראל הוא 8,430 ● 49 מתו מהנגיף, ו-139 שרויים במצב קשה ● היקף הנדבקים בעולם עומד על 1,205,801 בני אדם, 64,975 מתו ו-247,961 החלימו ● המשטרה חילקה למפרי צווי משרד הבריאות מעל ל-12 אלף קנסות בהיקף של 11 מיליון שקל