גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרופיל עסקי אנשי הקשר של איל ארד

אם היינו מפרסמים את כל הקשרים החברתיים-עסקיים-פוליטיים של איל ארד (52), היינו צריכים להדפיס מוסף מיוחד. עם זאת, אף שכולם חברים שלו, אין לו באמת חברים. הוא הכי קרוב לכולם, ולא באמת קרוב לאף אחד. רשימת הלקוחות שלו היא מפה ועד אמריקה (חברת החשמל, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, הפניקס, משרד קסלמן וקסלמן PwC ועוד), אך למרות שהוא מזוהה כאישיות פוליטית, אין לו ולו לקוח פוליטי אחד.

כמי שנמנה על חברי "פורום החווה", ארד יתויג תמיד בצמוד לשמו של אריאל שרון, ויקושר לשמה של ציפי לבני, אבל קשה למצוא מישהו בליכוד או בקדימה שלארד אין קשר אליו. הקשרים האלה לא בהכרח התחילו על רקע פוליטי: באוניברסיטה, למשל, הוא למד עם ישראל כץ, עם צחי הנגבי ועם יובל שטייניץ. כמה שנים אחר כך, בבחירות 1996, ארד הוא זה שחיבר בין שר האוצר הנוכחי לראש הממשלה, בנימין נתניהו. ואם כבר הזכרנו קשרים שהחלו שנים לפני שארד נכנס לזירה הפוליטית, אי אפשר שלא להזכיר את שרה נתניהו, שאיתה למד ארד בגן חובה.

ארד הוא אב לחמישה ילדים - שניים מנישואיו הראשונים ושלושה מנישואיו הנוכחיים, לרחלי.

השותף

ליאור חורב

לפני קצת יותר משנה איים יחיאל לסרי, אז מועמד לראשות עיריית אשדוד, לתבוע את ליאור חורב על הוצאת דיבה. חורב, ששימש יועצו האסטרטגי של ראש עיריית אשדוד, צבי צילקר, השתתף בראיון משותף עם לסרי ברדיו 101.5 וכינה את לסרי "בובה", "פלקט", "נער שליח", "נער פוסטר" ו"וטרינר".

אין זו הפעם הראשונה שההתבטאויות החריפות של האסטרטג חד הלשון גורמות לקורבנותיו לרצות לתבוע אותו. חורב, שותפו למשרד של איל ארד, נחשב לשחקן הנשמה הגדול ביותר בענף הייעוץ הפוליטי. מכריו אומרים שבשבילו הניצחון הוא הכול, ולכן הוא גם יעשה הכול. כשהוא לוקח על עצמו משימה - הוא יעשה אותה מכל הלב והנשמה, גם אם זה גורר אמירות חריפות.

חורב ידוע כאדם יצירתי שמפתיע בחשיבה המקורית שלו, שיש מי שיקראו לה נועזת ויש מי שיקראו לה חסרת מעצורים. הוא חד מחשבה וחד לשון. ההתבטאויות שלו לעיתים קשות ומחודדות, אבל לשבחו יש לומר שהוא יודע גם להתנצל. במהלך בחירות 2006 למשל, כאחד מאנשי קדימה, רמז חורב לקשר אישי בין יו"ר העבודה דאז, עמיר פרץ, למקורבתו רחל תורג'מן. בביפר שהוציא לכתבים הפוליטיים הזכיר חורב את "השילוש הקדוש": פרץ, תורג'מן וההסתדרות. מאוחר יותר התנצל חורב בפני תורג'מן והודה בטעות.

הוא בן 38, מבכירי היועצים הפוליטיים והאסטרטגיים בישראל. האיש שהיה חבר בפורום החווה של אריאל שרון, החל את דרכו כעוזרה הפרלמנטרי של ח"כ דליה איציק, עוד כשהיה פעיל בנוער העבודה. ב-2001 הצטרף לאחים איל ויובל ארד כשותף, וניהל את מטה ההסברה של אריאל שרון בבחירות 2001, והמשיך עמו כיועצו האסטרטגי. בשנת 2005 היה שותף להקמת קדימה. מאז לקח חלק בכל הקמפיינים הפוליטיים הגדולים בתקופת שרון, אולמרט ולבני. במקביל, ניהל עשרות מערכות בחירות מקומיות. בין היתר רשומים על שמו ניצחונם של יונה יהב בחיפה, וניר ברקת בירושלים.

בימים האחרונים, על רקע חקירת המשטרה בפרשת מסמך גלנט, מדווחים על מתח בינו ובין איל ארד.

האם הביולוגית

ד"ר עפרה אילון

פסיכולוגית ובעבר מרצה באוניברסיטת חיפה. בראיון ל"גלובס" סיפר ארד בעבר כי הוריו, האם אילון והאב העיתונאי אריה ארד ז"ל, התגרשו כשהיה בן שלוש, ובגיל שבע עבר לחיות עם אביו.

אשתו של האב

נורית ארד

אשתו השנייה של אריה ארד, שאותה כינה איל בראיון "אמא-נורית". ארד הייתה כתבת צרכנות ב"ידיעות אחרונות" יותר מ-30 שנה ולאחר פרישתה עבדה זמן מה במשרד של בניה. היא חברה של מרים אדלסון.

האח

דרור ארד-אילון

עו"ד שהתמחה בפרקליטות מחוז ירושלים ובפרקליטות המדינה, עבד במשרדו של עו"ד אמנון זכרוני וב-1999 פתח משרד משלו. הוא משמש יו"ר ועדת האתיקה הארצית של לשכת עורכי הדין. האחים דרור ואיל נחשבים קרובים מאוד.

האח-השותף

יובל ארד

שותף מנהל בקבוצת יורו ישראל, וגם הוא נחשב קרוב מאוד לאיל. בעל תואר ראשון בהנדסה כימית ותואר ראשון במשפטים, נשוי ואב לשלושה ילדים.

האחיות

יעל ארד

הג'ודוקא לשעבר, כיום בת 43, היתה הספורטאית הישראלית הראשונה שזכתה במדליה אולימפית (מדליית כסף באולימפיאדת ברצלונה). כיום היא אשת עסקים המשווקת מוצרים לילדים, בהם בובות הוובקינז. נשואה ואם לשניים.

מיכל ארד

ד"ר לביולוגיה של המוח מאוניברסיטת תל אביב, עושה כיום פוסט דוקטורט בארה"ב. במשפחה צוחקים ש"סוף סוף יצא מישהו מוצלח במשפחה".

חבריו לפורום החווה

יורם ראב"ד

עו"ד, ראש משרד ראב"ד, מגריזו, בנקל. ייצג את אריאל שרון בפרשת סיריל קרן והיה יועצו הקרוב. בראיון ל"גלובס" סיפר בעבר: "אני הקמתי את קדימה. כשנפל הפור אני כתבתי את התקנון, הגשתי את קדימה לרישום".

גלעד שרון

בנו הצעיר של אריאל שרון, המנהל את חוות השקמים המשפחתית. נחקר בכמה מהפרשיות שבהן היה מעורב אביו, וכיום הוא מפרסם מאמרים ב"ידיעות אחרונות".

עמרי שרון

בנו של אריאל שרון. בעבר כיהן כחבר כנסת מטעם קדימה, אך ב-2006 התפטר מהכנסת לאור פרשת מימון המפלגות בתקופה שבה כיהן כמנהל מסע הבחירות של אביו בליכוד, וריצה עונש של שבעה חודשי מאסר.

דב וייסגלס

עו"ד בכיר, לשעבר מנהל הלשכה של אריאל שרון בתקופת כהונתו כראש הממשלה ויועץ מיוחד של שרון, אולמרט ונתניהו.

קלמן גייר

מומחה לסקרים שעבד עם יצחק רבין ועם אריאל שרון, ובבחירות האחרונות עבד עם ציפי לבני.

אורי שני

איש עסקים. בעבר היה ראש לשכתו של ראש הממשלה אריאל שרון ולאחר מכן היה מנכ"ל שיכון ובינוי ומנהל עסקיו של ארקדי גאידמק בישראל. הוא עזב את התפקיד לאחר כמה חודשים בלבד, ותביעותיו כלפי גאידמק הסתיימו בבוררות.

השותף הפוליטי

ראובן אדלר פרסומאי ויועץ אסטרטגי מבעלי משרד אדלר-חומסקי. אדלר הוא מבכירי "פורום החווה", שעשה עם ארד קמפיינים פוליטיים בהם בחירות 2001 עם אריאל שרון, בחירות 2006 עם קדימה, הקמפיין של שמעון פרס לנשיאות ובחירות 2009 עם ציפי לבני. בראיון ל"גלובס" סיפר אדלר בעבר: "זו המערכת השישית שלנו יחד. איל בצד האסטרטגי והתקשורתי של העיתונות וכו', אני מנהל הקמפיין. אבל זה תפקיד מקביל, אנחנו משתתפים כולם בישיבות ביחד. אנחנו מגיעים תמיד להסכמות בלי לריב גם כשיש חילוקי דעות גדולים מאוד תוך כדי העבודה... הוא מכיר את החולשות והחוזקות שלי, ואני מכיר את החולשות והחוזקות שלו. כמו בעל ואישה".

מקורבים פוליטיים

ציפי לבני יו"ר קדימה וראש האופוזיציה. ארד נחשב לאיש סודה.

צחי הנגבי חבר כנסת מטעם קדימה, יו"ר ועדת החוץ והביטחון בכנסת. מכיר את ארד מהתיכון.

דליה איציק חברת כנסת מטעם קדימה, לשעבר יו"ר הכנסת.

רוני בר און חבר כנסת מטעם קדימה, לשעבר שר האוצר בממשלת אולמרט.

חבר לשעבר

בנימין נתניהו

ארד היה יועץ קרוב של נתניהו והוביל אותו לניצחון בבחירות 1996, אולם בשנים האחרונות עלתה מערכת היחסים בין השניים על שרטון והם מסוכסכים ומהווים "סדין אדום" אחד בשביל השני.

עוד כתבות

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

חברות כרטיסי האשראי סיכמו על מתווה לדחיית החזרי הלוואות: למי הן יוכלו לסרב?

ישראכרט, כאל ומקס סיכמו על מתווה אחיד לדחיית החזרי הלוואות של לקוחות פרטיים לתקופה של עד 3 חודשים ● בכפוף לשיקול דעת החברה תתאפשר גם דחייה בהחזרי הלוואות לעסקים בעלי מחזור של עד 25 מיליון שקל לשנה ● המתווה טרם נכנס לתוקף

שי נוביק / צילום: תמר מצפי

2 סימני שאלה גדולים על הדיווח האופטימי של אנלייבקס

ההודעה הרשמית של אנלייבקס מקפיצה את המניה בבורסה ביותר מ-100% ● הנה שתי נקודות עיקריות שצריך לשאול לצד ההודעה

פרופ' רוני גמזו / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

פרופ' רוני גמזו: "40% מהמאומתים – בחברה החרדית"

בתדרוך לתקשורת, ציין פרויקטור הקורונה גמזו כי "בשלב הזה אנחנו מצפים להפחתה של התחלואה אחרי שיא של תחילת סגר" ● לטענתו, הסגר אפקטיבי: "רואים בצורה ברורה פחות תנועה ומגעים" ● "אם אדלשטיין יבקש ממני להישאר אחרי ה-1 בנובמבר, אני אשקול את זה"

מתחם בי"ח שערי צדק הישן בירושלים / צילום: אוריה תדמור

בנק לאומי יממן רכישת מתחם שערי צדק על ידי ישראל-קנדה בכ-457 מיליון שקל

על המימון התמודדו מרבית הגופים המוסדיים והבנקאיים בישראל ● בכוונת ישראל-קנדה להקים במתחם את פרויקט מידטאון ירושלים

אייזיק דבח, המנכ"ל ובעל השליטה בדלתא גליל / צילום: אמיר לוי - ניו יורק

מצטרף לגל בבורסה: אייזיק דבח מתכנן להנפיק את דלתא ישראל

דלתא עדכנה על הגשת בקשה לקבלת היתר מרשות ני"ע לפרסום תשקיף של דלתא ישראל על בסיס הדוחות הכספיים של הרבעון השני של השנה, ומסמכים נוספים בקשר להנפקה האפשרית

איתמר דויטשר / צילום: לירון אלוני

אלקטרה במו"מ לרכישת השליטה בחברת התחבורה אפיקים בכ-150 מיליון שקל

אפיקים מפעילה מספר אשכולות של קווי שירות בתחבורה הציבורית ברחבי הארץ

תלמידי ישיבה בבני ברק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסיבה האמיתית שבגללה רקדו בישיבות החרדיות במוצאי יום כיפור

הבחורים בני ה-17 ו-18 מהחברה החרדית נשארו בישיבות במשך חודש וחצי ברציפות, במתווה מיוחד ומחמיר של משרד הבריאות, שאכן הסתיים במספר נדבקים מזערי ● ריקודי השמחה שלהם במוצאי יום הכיפורים לא היו זלזול בהנחיות אלא דווקא ביטוי לשמירה על כללי הבריאות

משה לארי / צילום: דוברות בנק מזרחי טפחות

תם ונשלם: יו"ר אגוד הוחלף לאחר 21 שנים בתפקיד ומכירת האשראי ליהלומנים לפנינסולה הושלמה

בנק מזרחי טפחות מיישם את היותו בעל הבית באגוד וממנה את המנכ"ל משה לארי ליו"ר אגוד, יחד עם עוד 4 דירקטורים מטעמו ● פנינסולה קיבלה הנחה נוספת של 8.1 מיליון דולר על תיק האשראי שרכשה ושעליו שילמה 21.3 מיליון דולר

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

כמעט 920 אלף דורשי עבודה בישראל, מעל חצי מיליון בחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

חניון היבדק־וסע בת"א, יולי. צריך לשכלל ולייעל את התשאול האפידמיולוגי / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

מעסיקים וארגוני עובדים לבג"ץ: "המדינה צריכה לקחת אחריות על ימי הבידוד"

ממשיכות להצטבר הטענות נגד ההסכם המטיל את עלות ימי הבידוד על העובדים, המעסיקים והמדינה ● המתנגדים להסכם מגיעים הן ממגזר העצמאים והמעסיקים והן מצד ארגוני העובדים – אשר נמצאים בד"כ משני צידי המתרס ● כולם דורשים דבר אחד: שהמדינה תישא בעלות כל ימי הבידוד

יואב קיש / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

סגן שר הבריאות קיש: הגענו למעל 9,000 מאומתים ו-854 חולים קשים

סגן שר הבריאות יואב קיש הציג בדיון בוועדת חוקה נתונים חדשים לפיהם נשברו שני שיאים: מספרי החולים המאומתים והחולים קשים ● "מדינת ישראל לא הוכיחה יכולת טיפול דיפרנציאלית במחלה נקודה. ואתם עדיין רוצים לקחת אותנו אחורה. אנחנו במצב חירום"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עליות בפתיחה בוול סטריט; אמזון, טסלה ופייסבוק מובילות

באייר צופה פגיעה קשה מהצפוי במגזר החקלאות נוכח משבר הקורונה ● חברת האופנה H&M הציגה תוצאות טובות לרבעון השלישי ● אנלייבקס מזנקת לאחר תוצאות טובות בטיפול בחולי קורונה קשים

שירה איסקוב / צילום: פייסבוק

"עד הערב הגענו ליעד. אז שמענו שהשופט נענה לבקשת הבעל לא לפרסם את שמו"

חנה רדו תכננה לגייס 360 אלף שקל עבור שירה איסקוב, שבעלה ניסה לרצוח אותה • בינתיים כבר יש יותר מ-1.2 מיליון שקל • זמן סולידריות, מדור חדש שמציג אנשים ועסקים שעושים טוב באמצע המהומה

עובדי פורטשיפט / צילום: יח"צ

סיסקו רוכשת את סטארט-אפ הסייבר הישראלי פורטשיפט

פורטשיפט, שמפתח פלטפורמה לאבטחת יישומי ענן, הוקם ב-2018 בתוך טים8 אנטרפרייז ● לפי הערכות בשוק היקפה עשוי להגיע ל-100 מיליון דולר.

אביחי מנדלבליט / צילום: אמיל סלמן-הארץ

היועמ"ש יבקש לסלק על הסף תובענה ייצוגית נגד סין בגין אחריותה להפצת הקורונה

נציגי היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט יבקשו להצטרף בקרוב להליך תובענה ייצוגית שהוגשה נגד הרפובליקה העממית של סין בגין פיתוח נגיף הקורונה כנשק צבאי לא חוקי ● היועמ"ש צפוי לבקש את סילוק התובענה על הסף בטענה כי עומדת לממשלת סין חסינות ריבונית ודיפלומטית

רקדני הבלט הלאומי בצ'כיה עם מסכות פנים / צילום: David W Cerny, רויטרס

עכשיו גם אסור לרקוד? מחקר חדש מראה שהסיכון להידבק עולה

פרופ' דוד קטושבסקי מהיחידה להנדסה סביבתית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב טוען כי הריקוד עלול להגדיל את הזמן שבו הווירוסים שוהים באוויר

טד ליווינגסטון / צילום: רויטרס

בית משפט בארה"ב: Kik הפרה חוקי ניירות ערך בגיוס 100 מיליון דולר ב-ICO

בית המשפט בניו יורק קיבל את בקשת SEC לתת פסק דין בהליך מקוצר נגד חברת המסרים המיידיים הקנדית Kik בגין הנפקת המטבע הדיגיטלי שביצעה ב-2017 ● בשנה שעברה סגרה החברה את מרכז הפיתוח שלה בישראל ופיטרה את רוב עובדיה

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

הברקזיט מסתבך: האיחוד האירופי החל בהליך משפטי נגד בריטניה

האיחוד האירופי החל בהליכים לאחר שהממשלה הבריטית החלה להעביר בפרלמנט חוק שנוגד את הסכם הברקזיט ● הברקזיט צפוי להיכנס לתוקף בסוף השנה, אך שני הצדדים עדיין לא הגיעו להסכמה בנוגע לטיב הסחר ביניהם אחרי הפרישה

בשאר אל אסד / צילום: Sana Sana רויטרס

ארה"ב מטילה עיצומים על נגיד הבנק המרכזי הסורי, ראש המודיעין ואחרים

העיצומים הם חלק ממאמצי ממשל טראמפ להדיח את נשיא סוריה בשאר אל אסד

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

שולץ העיד בבית הנבחרים: טבע לא העלתה את מחיר הקופקסון בתקופתי

לפי דוח מפורט של הקונגרס המחיר החודשי של התרופה לטרשת נפוצה הוקפץ פי 10 מאז השקתה ● הדוח גם קושר בין מכירות התרופה לתגמולים לבכירי טבע