גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"התעוזה של טבע לא אבדה עם השנים, כשהחברה גדלה"

בראיון מיוחד ל"גלובס" מספרת יהודית ורדי, מנהלת פעילות טבע באמריקה הלטינית, על הצמיחה המואצת של תחום התרופות בדרום אמריקה, על חברותה בחטיבה שפיתחה את הקופקסון, ומדוע הרכישות השונות מחזקות טבע כחברה ישראלית

היא מנהלת בכירה בטבע, חברת התרופות הגנריות הגדולה בעולם, ומנהלת 6,000 עובדים. ובכל זאת, מי שיחפש ראיונות או ציטוטים פיקנטיים של יהודית ורדי, מנהלת הפעילות של טבע באמריקה הלטינית, יתקשה למצוא את מבוקשו. מדובר באישה צנועה שלא נלהבת להתראיין. "אני עסוקה בעיקר בעשייה, ואולי זה גם חלק מה-DNA של טבע", מסבירה ורדי בראיון ל"גלובס". "יש עוד הרבה מנהלים ומנהלות שפועלים, מגיעים להישגים ולא מדברים בתקשורת, ומהבחינה הזאת אני בחברה טובה".

ל-ורדי, שמונתה לתפקיד בשנה שעברה, זוהי הקדנציה השנייה באמריקה הלטינית. היא הצטרפה לטבע ב-1985, ובין 1990 ל-1994 ניהלה את החברה הבת של טבע באזור, Farmaquim. "הפעילות אז הייתה הרבה יותר מצומצמת, וגם טבע הייתה הרבה יותר קטנה", אומרת ורדי. "היום יש פעילות ענפה, ואם בעבר היו רק מכירות, היום יש גם שיווק, מפעלי ייצור ואתרי פיתוח".

לא רק הפעילות בדרום אמריקה צמחה, גם טבע הפכה לחברת ענק, לאחר סדרת רכישות שהאחרונה בהן היא רציופארם הגרמנית.

"טבע שהצטרפתי אליה הייתה קטנה", אומרת ורדי. "רוב האנשים עבדו אז מהבניין הזה (מטה טבע בפ"ת, ש.ח.ו), והייתה רק התחלת פעילות בחו"ל. היום טבע חולשת על יבשות ומדינות רבות".

ועדיין, ורדי מזהה מאפיין דומה לטבע של שנות השמונים. "אני מסתובבת כאן ובאמריקה, ורואה שיש עדיין אותה רוח - רצון להצליח, להגיע להישגים ולשאוף למצוינות", היא אומרת. "היעדים האסטרטגיים הם מאוד אתגריים. בשביל לממש אותם צריך אנשים עם ברק בעיניים. אותו ברק שהיה אז, ישנו גם היום".

משהו בטח השתנה לאורך הדרך.

ורדי: "זה נכון שאי אפשר לצפות מחברה גדולה שתהיה כמו חברה קטנה. אני משערת שאיבדנו גם דברים כשצמחנו, אבל אני מסתכלת על מה שיש".

כשהצטרפת לחברה, חשבת שהיא תגיע לאן שהיא נמצאת היום?

"אני לא חושבת שידעתי שזה יגיע לממדים כאלה".

"צריכת התרופות באזור צומחת"

השוק הפרמצבטי בדרום אמריקה מגלגל כ-40 מיליארד דולר, וצומח בכ-12% בשנה. ברבעון השני מכירות טבע באזור התקרבו ל-200 מיליון דולר, בהובלת מקסיקו, ארגנטינה וברזיל. בדו"חות 2009 טבע ציינה שבכוונתה להתרחב באמריקה הלטינית וליהנות מגידול האוכלוסייה והעלייה בהוצאות הבריאות. לכן, זה לא מפתיע שההערכות הן כי הרכישה הבאה של טבע תגיע מהאזור של ורדי. לאחרונה התראיין לוול-סטריט ג'ורנל ביל מארת', מנהל חטיבת אמריקה בטבע, שאמר: "לרכישת רציופארם אין השפעה על התוכניות והרצונות שלנו בברזיל, אז אנחנו עסוקים בלחפש". מארת', שניהל את טבע צפון אמריקה, קיבל לאחרונה לאחריותו גם את דרום היבשת, כחלק משינוי מבני.

ורדי לא מספקת פרטים על רכישות עתידיות בתחומה, רק אומרת כי "אנחנו בהחלט מעוניינים לצמוח בדרום אמריקה, ושוקלים מהי הדרך הנכונה".

מה מאפיין את הפעילות באמריקה הלטינית?

"צריכת התרופות גדלה משמעותית, בחלק מהמדינות בקצב דו-ספרתי. הגנריקה היא בעיקר ממותגת (לאחר שהפטנט פוקע, ממתגים את המוצר הגנרי, ש.ח.ו.), ולכן יש יותר תועמלנים. יש מעבר לגנריקה לא ממותגת, אבל הצמיחה היא עדיין בממותגת. יש שוני בתנאי השוק והרגולציה בין המדינות, והמגוון מאוד מעניין. מערכות הבריאות הולכות ומתפתחות".

תחרות לקופקסון?

איך מתבצעת הפעילות בשטח?

"אנחנו עובדים מול הרופאים, המבטחים ובתי המרקחת, ומשתתפים במכרזים. טבע פועלת שם כמו החברות הלוקאליות, עם הידע הגלובלי של החברה. היכולת הלוקאלית מאפשרת את הכרת השוק והגלובלית את הייצור והאיכות בסטנדרט של טבע. בכלל, טבע היא חברה מבוזרת ומרוכזת גם יחד. האסטרטגיה ריכוזית, אבל יש האצלת סמכויות מוגדרת כדי לא לאבד זריזות".

עובדים פוטנציאלים באזורך מכירים את טבע?

"בהחלט, אנשים רוצים להגיע לטבע, שמזוהה כחברה צומחת עם אתגרים. אני מאמינה שהגורם האנושי מבדיל בין חברות. טבע ידועה ומכובדת בכל השווקים שאנחנו עובדים בהם, ויש הערכה למוצריה ולאנשיה".

ורדי נולדה בארגנטינה למשפחה ציונית, ועלתה לישראל כילדה. הקריירה שלה בטבע התחילה לאחר שסיימה לימודי סטטיסטיקה ותואר שני במנהל עסקים, ונתקלה במודעת דרושים. טבע חיפשה כלכלן, ודן זיסקינד, שהיה מנהל הכספים, קיבל אותה לעבודה. לאחר שלוש שנים במחלקתו, עברה ורדי לחטיבה הבינלאומית, משם לתפקידה הקודם באמריקה הלטינית וב-1994 היא חזרה לארץ לתפקיד חדש. "טבע הקימה בדיוק את החטיבה שנקראה קופקסון. הייתי שם שמונה שנים מרתקות".

הקופקסון, לטיפול בטרשת נפוצה, היא תרופת הדגל של טבע, ומכירותיה במחצית 2010 הגיעו ל-1.57 מיליארד דולר. טבע אינה מפרסמת מהי תרומת הקופקסון לרווח הנקי שלה, אך לפי הערכות התרופה אחראית לכשליש מהרווח - עובדה שמדגישה את התלות של טבע בה. לאחרונה, בשל התגברות החששות מתחרות גנרית לקופקסון, מניית טבע נפלה בכ-9% ביום אחד בנאסד"ק.

ורדי כיהנה כמנהלת השיווק הגלובלי של הקופקסון. "הפרויקט היה אתגר מרתק", היא אומרת. "הייתה לנו מוטיבציה מאוד גדולה להצליח. בסך הכול, הנתונים היו שם, וגם השוק התפתח מאוד. כולנו האמנו שהקופקסון צריך להיות טיפול ראשון בטרשת נפוצה".

טבע היא חברת תרופות גנריות, שמפתחת גם תרופות מקוריות, וכאמור הקופקסון היא החשובה ביניהן. כיום, טבע נאלצת לבלוע את הגלולה המרה שהיא מכירה כל כך טוב מהכיוון השני, ולהתמודד עם חברות גנריות שמנסות לפתח גרסה גנרית לקופקסון. טבע טוענת שהפטנטים מגנים על התרופה גם בשנים הקרובות, בעוד שהמתחרות מחפשות פרצות בפטנט. האם יש סיכוי שטבע תתמודד בקרוב עם קופקסון גנרי? ורדי לא מוכנה להתנבא. "אני כבר לא עוסקת בזה, תצטרכי לשאול את האחראי על התחום היום", היא אומרת.

שורשי טבע נטועים בתחילת המאה הקודמת, כסיטונאית תרופות. לאורך השנים החברה התרחבה באמצעות מיזוגים ורכישות. בשנות ה-70 מוזגו אסיא, צרי וטבע, ואלי הורביץ מונה למנכ"ל. ב-1982 נרשמה החברה לנאסד"ק לצד המסחר בתל-אביב. המיזוגים והרכישות התרחבו גם לזירה הבינלאומית והפכו את טבע לגלובלית. בשנתיים האחרונות בוצעו שתי רכישות גדולות: באר נרכשה תמורת כ-9 מיליארד דולר, ורציופארם ב-5 מיליארד דולר.

התמדה תביא להקמת "עוד טבע"

הורביץ אמר פעם בראיון ל"גלובס", שכל רכישה דווקא מחזקת את הישראליות בטבע. את מסכימה?

"כן, בהחלט מרגישים את הישראליות. כשהגעתי לתפקיד, הסתובבתי בין מדינות האזור ודיברתי עם אנשים. שמעתי הערכה רבה על כך שבכל פעם שפונים לישראל, בכל שעה, מקבלים תשובה. שיש ידע שעובר ושותפות. הם גם מעריכים את החריצות והסקרנות הישראלית".

ולא אמרו כלום על החוצפה המפורסמת?

"לא שמעתי 'חוצפה', אבל שמעתי 'תעוזה'. התעוזה מתבטאת ביכולת להגיע לכל מקום בצורה מהירה. וזה לא אבד עם השנים כשהחברה גדלה".

מה צריך לקרות כדי שתקום בישראל עוד חברה כמו טבע?

"בעיקר התמדה. צריך רצון להיות חברה ישראלית גלובלית, ורצון ללכת את כל הדרך".

עוד כתבות

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

האם חיים סבן עשוי לאבד את השליטה בפרטנר?

מהחלטה שקיבל השופט חגי ברנר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, עולה כי קבוצת סבן נמצאת בהפרה של ההסכם שלה מול חברת האצ'יסון ואינה משלמת לה ריבית בסך 10 מיליון שקל

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

פשרה בייצוגית: פרטנר תפצה לקוחות בסך כולל של 48 מיליון שקל. אז למה הפיצוי מרגיז צרכנים?

לקוחות פרטנר בהווה או בעבר מקבלים בימים אלה הודעה המזמינה אותם לממש 100 שקל לרכישת מוצרים או בתיקוני מכשירים - אך כדי לממש את הפיצוי יש לבצע רישום כלקוח ● בפרטנר נימקו כי הרישום מחויב לפי תנאי הפשרה על-מנת לוודא כי רק הזכאים לפיצוי יממשו אותו

מתוך אסון יערות האמזונס / צילום: Victor Moriyama/Greenpeace

כריתת היערות מחמירה, 5 שנים אחרי שמדינות וחברות התחייבו לפעול להפסקתה

דו"ח חדש קובע: העולם מפסיד במאבק נגד בירוא יערות, כדור הארץ מאבד שטח יער בגודל בריטניה בכל שנה עם יותר מ-64 מיליון דונם של עצים שאבדו מאז שנת 2014 ● זאת, למרות התחייבויות של ממשלות לצמצם של לפחות מחצית מאבדן היערות טבעיים עד 2020

טורקיה / צילום: רויטרס

טורקיה הורתה לבנקים להגדיר 8.1 מיליארד דולר בחובות כהלוואות רעות

ההגדרה מחדש של ההלוואות, רובן לחברות בניה ואנרגיה, תעלה את שיעור ההלוואות הרעות בבנקאות ל-6.3%, מעט יותר מהתחזית של הסוכנות הזו מדצמבר, שהיתה 6%

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נמחקו הירידות בנעילה בוול סטריט לאחר ריבית הפד

בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה ● פאואל הוריד את הריבית בארה"ב ב-0.25% ● קודם לכן הפד התערב בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים ● הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך

הדס שטייף מגיעה לבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

משרד הביטחון שילם 55 אלף שקל לכיסוי החוב של הדס שטייף בהוצאה לפועל

כזכור, ביהמ"ש חייב את כתבת גל"צ הדס שטייף במאות אלפי שקלים, אותם משרד הביטחון הסכים לשלם • ל"גלובס" נודע כי השבוע הועברו 55 אלף שקל נוספים בהוראת הפרקליטות, לאחר ששטייף לא שילמה את חובה בזמן

פאנל "העתיד של ערים חכמות ושל התחבורה" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"בעתיד יהיה צורך להשתמש במחשוב קצה בערים חכמות

כך אמר ג'ונתן ווינר, מנכ"ל משותף בחברת Sidewalk Infrastructure Partners, בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● מנכ"ל HERE Mobility ליעד יצחק : "הצמיחה של אובר וחברות שיתוף הנסיעות לא מעבירה משתמשי רכב פרטי לתחבורה שיתופית, אלא דווקא את משתמשי התחבורה הציבורית"

קונים ביום הבחירות בקניון TLV / צילום: יח"צ

הצבענו יותר וקנינו בהרבה יותר: עלייה של 20% במחזור הקניות לעומת הבחירות באפריל

לפי נתונים שפרסמה שב"א אתמול במהלך יום הבחירות עלה כי בין השעות 10:00 ל-13:00 היקף הקניות היה גבוה ב-20% לעומת היקף הקניות נכון לשעה זו ביום השבתון בחודש אפריל ● מקס ערכה השוואה בין קצב הקניות אתמול ביחס להיקפי קניות ביום שישי ממוצע, וזיהתה עלייה של 24%

משתתפי הכנס/ צילום: איל יצהר

"כנראה שיגיע עוד משבר, אבל הוא לא יכלול מחסור חונק בכסף כמו ב-2009"

נגראג' קשייאפ, מנהל קרן הון הסיכון התאגידית של מיקרוסופט, נאם בפני כ-2,500 איש שהשתתפו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● קשייאפ דיבר על הרתיעה מקרנות תאגידיות ואמר: "יש יתרון בגיוס כסף מקרנות כאלו, כי יש לנו סבלנות ואנחנו לא צריכים לייפות את החברות בצורה מלאכותית"

חניה במרכז תל אביב/ צילום: shutterstock

תושב ששילם מעל 81 א' ש' לקרן החניה של ת"א, ביקש לבטל החיוב. מה קבע ביהמ"ש?

אמו של התובע העבירה לקרן החניה של ת"א את כ-81 אלף שקל לטובת בניית חניון בסמיכות לנכס שלה ● התובע דרש את הכסף בחזרה בטענה שלא נבנה חניון בהתאם להוראות תקנות החניה ● אך בית המשפט העליון קבע כי הכספים ששולמו לקרן של עיריית תל אביב, על פי תכנית מתאר מקומית, שולמו כדין

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בת"א; מדד הבנקים זינק ב-2.5%

מניית פז הגיבה בעליות לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים טיפס בהובלת דיסקונט והפועלים ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל / צילום: איל יצהר, גלובס

"אם תעשו את העבודה האמיתית שלכם כנראה שתאבדו אותה"

כך אמר פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל, בהרצאתו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "מערכת שמתפקדת באופן הטוב ביותר תמיד תכלול תת מערכות שלא מתפקדות הכי טוב"

משמאל לימין: רובי חן מיונדאי, איל מילר, יובל בהרב, יאיר שניר, איתי פרישמן, טוני סיף וגרהם סטוקהוייזן / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"אף אחד לא רוצה להשקיע בחברה שתסגר עוד שנה או שנתיים"

כך אמר איל מילר מסמסונג נקסט בפאנל "איך למנף את המשקיעים האסטרטגיים שלך?" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"  ● גרהם סטוקהוייזן, מקרן ההשקעות האירופית של קוקה קולה: "הדבר הראשון שכל קרן תאגידית מחפשת הוא הפוטנציאל הכלכלי"

בנימין נתניהו ונבחרת הליכוד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מפלגה בורחת מבשורה: האם בליכוד מסרבים להכיר בהפסד?

מדגמי הטלוויזיה ניסו לתת שואו • הפוליטיקאים העדיפו לשתוק ● ונדמה שבליכוד מסרבים להכיר בסיומו של עידן • טל שניידר ודוד ורטהיים התארחו באולפן "גלובסטוק" בהנחיית ליאת רון בכדי לסכם עוד ערב בחירות ● האזינו

רונן משה יועץ תקשורת / צילום: יחצ

הפרקליטות עומדת לחתום על הסכם טיעון עם רונן משה

לפי ההערכות, ההסדר יכלול את שינוי סעיף האישום נגד משה בתמורה ללקיחת אחריות של משה על התנהגותו ● יועץ התקשורת הואשם בפרשת משנה של תיק ישראל ביתנו כי נתן שוחד לשני יועצים בכירים של שרים

יורם טיץ/ צילום: איל יצהר

"הטוב ביותר עוד לפנינו. היזמים הישראלים עומדים במשימה מורכבת"

לפני כמה שנים, אם היית שואל אותי לכמה חברות בישראל יש הכנסות של יותר מ-25 מילון דולר לא הייתי צריך את שתי הידיים כדי למנות אותן. היום יש יותר מ-100 כאלה", כך אמר יורם טיץ, מנכ"ל חברת ארנסט אנד יאנג (EY) על במת כנס הג'רני

פנל מאחורי אקזיט מוצלח בכנס ג'רני / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל הרבה יותר קל להתחיל סטארט-אפ ולמכור אותו מאשר לבנות קואליציה"

כך אמר מייסד הסטארט-אפ דמיסטו גיא רינת בפאנל "הסיפור שמאחורי אקזיט מוצלח" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "המטרה היא לנצח ולהיות המובילים בשוק, גם אחרי הרכישה"

ליאור לאמש (מימין) ושחר שמאי, מייסדי GK8  / צילום: אסנת קרסננסקי

מריוס נכט ודיסקונט קפיטל הובילו השקעה בסטארט-אפ הקריפטו GK8

מערכת האבטחה לניהול נכסים דיגיטליים של צמד היזמים ליאור לאמש ושחר שמאי נחשפת לראשונה, לאחר שגייסה השקעה של 4 מיליון דולר מקבוצת משקיעים ישראלים, בהובלת אחד ממייסדי צ'ק פוינט וזרוע ההשקעות של בנק דיסקונט ● עם לקוחות GK8 נמנית רשת ההשקעות eToro

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

בחברה החרדית והערבית יצאו להצביע, אבל זה לא מבטיח להם שלטון

אחרי החרם של הציבור הערבי בבחירות מועד א', חזרה הרשימה המשותפת לתמונה - ובגדול • השיח האזרחי על תקציבים ותשתיות מכניס אותם לפוליטיקה הישראלית • המפלגות החרדיות חזקות, אבל השאלה היא אם יוכלו להשתלב בממשלת אחדות • אולי לאריה דרעי יש דרך לשלב בין גנץ לנתניהו והחרדים

רם כספי / איל יצהר

רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של נתניהו