גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יש לנו ארץ נהדרת

רק שלא נתמכר לקולות הנהי והבכי של נביאי הזעם המבשרים על אובדנה של מדינת ישראל

ז'אן בודריאר, פילוסוף וסוציולוג צרפתי, הוציא לאור לפני קרוב ל-30 שנה את הספר "סימולקרות וסימולציה". הספר לא קל לקריאה ואנו מודים שצלחנו בקושי רב קטעים נרחבים ממנו. אלא שהמסר של בודריאר מאיר עיניים, רלבנטי מתמיד וראוי לבחון אותו דרך כל המערכות שמשפיעות על כל אחד מאיתנו - הפוליטית, המשפטית, הכלכלית, התרבותית והאינטימית.

סימולציה משמעה התחזות, הופעה של משהו כממשי מתוך כוונה להטעות, לתעתע, לבלבל, להוליך שולל וליצור אשליה. סימולקרה (מקור לטיני), המוטיב המוביל בספרו של בודריאר, היא דימוי, מראית עין, ישות פנטסטית שניחנה במראה של משהו או מישהו שנדמה כישנו.

בודריאר טוען כי סימולקרה היא סימולציה שאיבדה את המקור שלה. בעידן הפוסט-מודרני הדימויים שכביכול מייצגים את המציאות הפכו למציאות עצמה, ולאו דווקא מפני שהם נאמנים למציאות אלא מפני שהתבטלו ההבדלים ביניהם. זה עידן שבו אבדה היכולת שלנו להבדיל בין הממשות והמציאות לבין הדימויים והייצוג שלהן.

בודריאר מקדיש פרק שלם לתקשורת תחת הכותרת "קריסת המובן במדיה". אין עוד תקשורת במובן המילולי של המילה, טוען בודריאר, כלומר גוף המתווך בין מציאות למציאות, בין מצב ממשי למשנהו.

הוא משתמש בביטויים קיצוניים כמו "תוכן רפאים" או "חלום בהקיץ של התקשורת", הוא כותב שהתקשורת מתפקדת כמו פיתיון, שאליו נמשכים המיתוסים. אנו מניחים שלא מעט קוראים מזדהים עם ההשקפה הזו: ככל שאנחנו מותקפים ביותר ויותר מידע, הוא הופך לפחות ופחות מובן.

ארץ נהדרת / צלם : שחר נבות

מה הסימולקרות הכלכליות של ישראל? ברוח בודריאר החלטנו להעלות על הכתב, ערב החג, כמה מהסימולקרות האלה, האין-מציאות שהפכה למציאות בפועל.

"ישראל היא מדינה מושחתת ורקובה שקרובה לאבד את עצמה לדעת"

זו הרי אמת מוחלטת, הלא כן? מי שמנסה לטעון אחרת הופך מיד למושחת ורקוב בעצמו, למי שבוגד בערכים החוקתיים והדמוקרטיים של המדינה ולא חשוב אם הרוב המוחלט באמת ובתמים מעוניין במדינה יותר איכותית ונקייה ציבורית ובעלת ערכים ברורים של טוהר מידות.

האם מדינת ישראל אכן מושחתת? אנו מעדיפים שמאיר גלבוע, לשעבר יועצו הבכיר של מבקר המדינה לענייני שחיתות ציבורית, יספק את התשובה: "לא, ישראל אינה מושחתת, אבל חלק ניכר מעובדי ונבחרי הציבור שבה הם מושחתים", אמר בעבר גלבוע, מי שנחשב לסמן הימני במאבק בשחיתות. "אנחנו בעיקר מדינה של קומבינות ושל עיגולי פינות, זו השחיתות האפורה..."

איש אינו טוען שהכול פה דבש, שאנחנו חיים בעולם נפלא שכולו רק טוב מטוב. צריך כמובן להיות אופטימיסט חסר תקנה כדי לטעון שאין בעיות ואין צורך בשינויים ובשיפורים. מובן שיש בעיות, מובן שצריך לפעול, מובן שצריך לשנות, מובן שצריך לשפר, לחפש פתרונות, לשאוף למצוינות, לחדשנות וליתר תחרותיות. אבל מכאן ועד הפרחת קלישאות וסיסמאות, דיבורים על אובדן דרך ואובדן הדמוקרטיה ויצירת דה-מורליזציה, הדרך ארוכה מאוד. החלוקה הפשטנית לטובים ולרעים, לצדיקים ולמושחתים, לבני אור ולבני חושך היא מגוחכת. יש בעיות? בבקשה, תפסיקו ללהג, תתחילו לפעול.

גלבוע היטיב להגדיר את הבעיה: יותר משאנחנו מושחתים, אנחנו מעגלים פינות, קומבינטורים. אבל מי יצר את תרבות הקומבינה והפרוטקציה ואת תרבות המאכערים לדורותיה? זו המדינה, על חסמיה הביורוקרטיים, על הפקקים שמשגעים כל אזרח, בין שהוא האזרח "הפשוט" או איש העסקים.

אכן, צריך להילחם בשחיתות בכל העוצמה, במיטב הכוחות, אבל לפני שיוצאים למלחמה הזו חייבים להבין מה הבעיה, והבעיה היא מבנית: החלטות שנתקעות ו/או מתקבלות ו/או משתנות בצורה לא הגיונית. המדינה לא יכולה, מצד אחד, להמציא את מקצוע המאכער ולאפשר לו להסתובב במסדרונות מינהל מקרקעי ישראל, מס הכנסה או כל משרד ממשלתי אחר, ומאוחר יותר לבכות את פרשות השוחד והשחיתות. החלטות מהירות והגיוניות יותר של הגופים הממשלתיים ינקו את השחיתות הרבה יותר מכל מלחמה אחרת.

"הרפורמות והתוכניות הממשלתיות הן לטובת הציבור, לטובת הצרכן"

איך אפשר שלא להתאהב בקלישאה הזו? ובאמת, אם בדרך גם "דופקים" את הרעים, כלומר את הבנקים, את הטייקונים ואת כל האנשים הגדולים הללו שחרגו מהגבולות שלהם, זו לבטח האמת לאמיתה. ובכן, הציבור והצרכנים כבר מבינים, למשל, שרפורמות לא בהכרח משפרות את מצבם, ולעתים נולדות רק ממיתוסים ומדימויים.

רפורמת בכר, שכבר יצא לנו מהאף לכתוב עליה, "דפקה" כביכול את הבנקים אבל "דפקה" עוד יותר את הצרכן. הרפורמות בנדל"ן שמשווקות לנו על-ידי האוצר ומשרד ראש הממשלה (בנוגע למינהל מקרקעי ישראל) אמורות להוריד את מחירי הדירות ולשפר את הטיפול של המינהל באזרח. האמנם? אלו המיתוסים, אבל המציאות הרבה יותר מורכבת ושונה.

כל המאמצים של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ושל שר השיכון אריאל אטיאס לרסן את עליית המחירים ישפיעו בשוליים, משום שהבעיה המרכזית של ענף הנדל"ן בישראל ושל מחירי הדירות הגבוהים, היא הריכוזיות הבלתי נתפסת של המדינה בקרקעות באמצעות מינהל מקרקעי ישראל. המדינה היא מונופול קרקעות (כ-93%) מדהים שמשתמש בכוחו לרעה והופך לפקטור המרכזי במחירי הדירות הגבוהים. הדרך היחידה להיטיב עם הצרכן היא לפרק את המונופול הזה ולהנגיש את מכרזי הקרקעות גם לציבור עצמו. כל עוד עשרות פקידים ימשיכו לשלוט על ויסות הקרקעות בישראל, אפשר רק לחלום על היצע גדול יותר של דירות ומחירים נמוכים יותר באופן משמעותי.

"הטייקונים שודדים את אוצרות הטבע של המדינה ולכן צריך להעלות את תמלוגי הגז, כמובן לטובת הציבור השדוד והעשוק"

מה לא ברור ואמיתי פה? ברור מאוד: באו הברונים, צללו למעמקי הים, מצאו את הגז "שלנו" וברוב חוצפתם הם גם לוקחים לעצמם את הרווח "שלנו". ובכן, הדיון הלגיטימי בהעלאת תמלוגי הגז מפספס שתי נקודות מרכזיות: לולא נובל אנרג'י, החברה האמריקנית ושותפתה של קבוצת דלק, ספק אם היה מתקיים כזה דיון רעשני. ספק אם היו מדברים פה על תגליות גז ענקיות שאמורות לשנות את משק האנרגיה בפרט ואת המשק הישראלי בכלל. לולא ההתעקשות של נובל להישאר בארץ ולקדוח במעמקי הים, איש בכלל לא היה מעז לדבר על אוצרות טבעיים ועל שוד.

אפשר לחשוב שאוצרות הטבע הללו היו גלויים לעין כול, והגיעו הברונים וחטפו אותם מהמדינה ומהציבור תוך מפגן מזלזל של אחיזת עיניים וגניבת הדעת. נו, באמת. זכותה של המדינה לשנות את כללי המשחק ולהחליט על העלאת התמלוגים מכאן והלאה, אבל להפוך את זה למלחמה של הציבור בשודדים, בפיראטים שהגיעו למצולות הים ומצאו גז בהיקפי ענק מתחת לאפו של הציבור?

אלא שהפספוס האמיתי הוא בהסטת הדיון הציבורי למלחמת דימויים של שוד אוצרות טבע ורעים מול טובים. בסופו של תהליך הרי תימצא פשרה כלשהי, התמלוגים יטפסו בכמה אחוזים בודדים, ושר האוצר שטייניץ יציג את עצמו כמי שהצליח לכופף את הבחורים הגדולים והרעים שניסו להרוויח על גבו של הציבור.

כל העניין יישכח כלא היה, מפני שהדיון האמיתי כנראה לעולם לא יתקיים: מה עושים עם תקבולי המסים והתמלוגים מגילויי הגז ואיך הם מנותבים, באמת (לא בדימוי), היישר לרווחת הציבור? האם הם יסתמו עוד חורים בתקציב או ישמשו, בין היתר, לתמרונים ולתחמונים של דילים פוליטיים? האם תוקם קרן מיוחדת (כמו בנורבגיה) שתקלוט את הכספים הללו ותפנה אותם למטרות מוגדרות מאוד, אך ורק לטובת הציבור, אם זה בתמיכה מאסיבית באוכלוסיות החלשות ובהבטחת פנסיה מכובדת לנזקקים ואם זה בתמיכה בתשתית החינוכית, במיוחד בפריפריות? אם דיון כזה לא יתקיים, הרי עוד אחוז או שניים, חמישה או עשרה של העלאת תמלוגים יהיו בסך הכול קצף (כסף) על-פני המים.

"הקטר הישראלי, ענף ההיי-טק, מנוע הצמיחה הבולט של המדינה עד עתה, מאבד גובה, מאבד חדשנות, מאבד יזמים, מאבד מקורות"

האם התיאור הזה נאמן למציאות או סוג של סימולקרה? אנחנו נוטים לחשוב שהדברים לא רעים כפי שהם מצטיירים, שיש לא מעט הגזמה בתיאור האובדני של תעשיית ההיי-טק הישראלית, אבל אנחנו מזמינים את הקוראים להרהר בזה במהלך החג ולפתח לאחריו, גם באמצעות "גלובס", דיון בנושא שיהיה חף מסיסמאות וקלישאות.

ועד אז, בואו נשכח מכל הסימולקרות, הסיסמאות והקלישאות: ישראל עשתה קפיצה ענקית תוך זמן קצר יחסית, מכלום למדינה חדשנית יחסית, עם התפתחות יפה בתמ"ג לנפש שממוקם מהמרכז ומעלה בדירוג העולמי. יש לא מעט קלקולים, יש לא מעט עוד מה לשפר, הן בתחום השחיתות והן בתחום איכות ניהול המדינה. דבר אחד אסור שיקרה: ההתמכרות האובססיבית לקולות הנהי והבכי של נביאי הזעם המבשרים על אובדנה של מדינת ישראל.

22

עוד כתבות

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

משק עזר במושב קדרון נמכר  ב–6.35 מיליון שקל / צילום: יח"צ

בכמה נמכר משק עזר במושב קדרון סמוך לרחובות?

כמה עלה בית בן 6 חדרים במפלס אחד על שטח של 2.38 דונם? ● ועוד נכסים שנמכרו והושכרו לאחרונה

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

אירופה נפתחה בירידות; הונג קונג ננעלה בירידה של 1.2%

המסחר בניו יורק ננעל אתמול בטריטוריה האדומה, ובכך המדדים נסוגו מהשיא שנרשם אמש ● באירופה הבורסות ננעלו בירידות

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

מגדלים במקום גגות רעפים: אושרה במקומית תוכנית המתאר לגבעתיים

תוכנית המתאר החדשה של גבעתיים, אחת מהערים הצפופות בישראל, מעודדת פרויקט פינוי-בינוי בעיקר בשולי העיר, חניונים תת-קרקעיים ודגש על מרחב הולכי הרגל ● יעד הצפיפות המקסימלי בתוכנית הוא 60 יח"ד לדונם