גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מייסד אומריקס: "אם התביעה תוסר, אשקול לפעול בישראל"

רוברט טאוב מתמודד בימים אלה עם תביעה שהגישה נגדו המדינה, בטענה כי הפטנט של חברת אומריקס שמכר שייך לה ■ היום הוא עומל על סטארט-אפ חדש בתחום הגירוי העצבי

"יכולתי להקים את החברה החדשה שלי בישראל, אבל העדפתי להקים אותה בבלגיה, בגלל תביעת הקניין הרוחני נגדי", כך אומר בראיון מיוחד ל"גלובס" רוברט טאוב, מייסד חברת אומריקס הישראלית ומנכ"לה עד למכירתה לג'ונסון אנד ג'ונסון ב-2008 תמורת 458 מיליון דולר.

טאוב עדיין פגוע ונסער עקב תביעה בהיקף של עד חצי מיליארד דולר שהוגשה נגדו על ידי מדינת ישראל, בטענה כי הקניין הרוחני של אומריקס הומצא על ידי רופא בשם אורי מרטינוביץ', שעבד באותה העת בבית החולים שיבא. חוקי מדינת ישראל גורסים כי כל המצאה של רופא בבית חולים ממשלתי היא "המצאת שירות", כלומר המצאה של אדם במסגרת עבודתו, ולכן שייכת למדינה, אלא אם נרכשה על ידי גורם אחר.

טאוב טען בתגובתו לתביעה, כי הדבק הביולוגי של אומריקס כלל לא הומצא על ידי מרטינוביץ', אלא עוד בחברת אוקטופארמה הבלגית אשר אומריקס היא ספין-אוף שלה, ומאוחר יותר הוא פותח באומריקס עצמה. עוד הוסיף אז, כי מעולם לא קיבל הודעה מהמדינה על כך שהוא משתמש בקניין רוחני שאינו שלו.

לדבריו, המדינה מנסה לקדם על חשבונו תהליך של הרתעה נגד רופאים המועסקים כממציאים בחברות, לצד עבודתם בבתי החולים הממשלתיים, אך זה לא מה שהתרחש במקרה שלו. בעבר הגיעה המדינה להסדר קניין רוחני עם פרופ' אהוד שוומנטל משיבא, ששימש גם כיזם בחברת ונטור, וגזרה קופון נאה מתמלוגיו מהאקזיט בחברה. זאת, אף שבית החולים לא היה מעורב בפיתוח הטכנולוגיה בשום צורה.

"מקפיא כל ההשקעה בישראל"

התביעה עוררה הדים רבים בתעשיות הביומד וההיי-טק, שכן יחסי הגומלין בין רופאים וחברות מכשור רפואי הם נפוצים ביותר בתעשייה, אך החברות לא רואות ברופאים כאחראים למלוא הקניין הרוחני של החברה. "התביעה הזו עושה נזק אדיר לתעשייה", אמר היום ישי אתר, מנכ"ל חברת לייפבונד, בה השקיע טאוב בישראל לפני האירוע. "אני לא יכול לפתח עם רופאים בישראל שום דבר, שמא הם בטעות ימציאו משהו".

טאוב מוסיף, כי "פעילות ההשקעה שלי בישראל כרגע בהקפאה, אם כי אני ממשיך לתמוך בחברות שכבר השקעתי בהן כאן - לייפבונד מתחום הדבק הביולוגי, נוירודרם מתחום הפרקינסון וגלייקומיינדס מתחום אבחון הסוכרת".

הן גלייקומיינדס והן נוירודרם הודיעו כי הן בוחנות הנפקה בבורסה בתל אביב בתקופה הקרובה. ללייפבונד אין תוכנית כזו.

ואם תנצחו בתביעה, או שלחלופין היא תוסר?

טאוב: "אז נחשוב על כך שוב".

בעניין חברת לייפבונד, שזכתה אתמול במקום ה-9 בתחרות הסטארט-אפים המבטיחים של "גלובס", אומר טאוב: "אומרים עליה שהיא 'אומריקס צעירה'. זה לא בלתי נכון. יש לה מוצרי הדבקה וגם מוצרים העוצרים דימומים - פורטפוליו כזה משלים את ההיצע של כל חברה בתחום".

מלבד רקולי, פעילותו בתחום התרופות הביולוגיות שלה חברה בת ישראלית, עוסק טאוב כאמור בהקמת סטארט-אפ חדש, בתחום הגירוי החשמלי של שרירים ועצבים - תחום שונה לחלוטין מאלה בהם עסק עד עכשיו. בתחום זה נעשית פעילות רבה בישראל, למשל על ידי חברת ביונס הישראלית-אמריקנית וכן של היזם הסדרתי יוסי גרוס. טאוב אינו מוכן לגלות מיהו הישראלי שלקח כדי לעמוד בראש החברה, אך מבטיח: "בתור התחלה, וידאתי כי הוא אינו עובד בשום בית חולים ממשלתי...".

"המופיליה היא אהבתי הראשונה"

לטאוב כאמור פעילות נוספת עם זיקה ישראלית - חברת רקולי, שחברת הבת הישראלית שלה, אומרי, פועלת ברחובות בפיתוח מוצריה בישראל. רקולי עוסקת בתחום התרופות הביולוגיות בשחרור מושהה, ומוצר הדגל שלה הוא תרופה להמופיליה (פקטור VIII), אותה ניתן להזריק כל כמה ימים במקום כמה פעמים ביום אצל חולי המופיליה בדרגה חמורה.

לרקולי היה הסכם לפיתוח משותף של התרופה עם חברת Bayer הגרמנית, בהיקף של עשרות מיליוני דולרים בתשלום ראשוני, ועוד תמלוגים ותשלומים עבור עמידה באבני דרך בהיקף כולל שיכול היה להגיע לחצי מיליארד דולר. ההערכות הן כי במסגרת העסקה כבר עברו 20-40 מיליון דולר לידי רקולי. אולם, תוצאות הניסוי הקליני לא היו משביעות רצון, לפחות בעיני החברה הגרמנית, כפי שנודע ל"גלובס".

טאוב מאשר היום את הדברים. "הניסוי של באייר לא הצליח למרות שהמוצר עובד", הוא אומר. "ביצענו ניסוי קליני מוצלח ברוסיה, ואנחנו נערכים להשיק שם את המוצר. באייר אינם מעוניינים בו עוד, ואנחנו במו"מ להחזיר אותו אלינו בחזרה".

"המופיליה היא האהבה הראשונה שלי, עוד לפני דבק ביולוגי", מתוודה טאוב. "אוקטופארמה, ממנה צמחה אומריקס, עסקה בתחום הזה".

בארה"ב חיים 20 אלף חולי המופיליה, המטופלים בסכום של 100-200 אלף דולר לחולה. המכירות של שוק זה בעולם מגיעות לכ-3 מיליארד דולר בשנה. המוצר של זיליפ-אומרי-רקולי איננו מוסיף דבר למולקולה, אלא רק מכוסה בקרום דקיק עשוי מולקולות שומן, המתפרק בהדרגה בגוף ומאפשר שחרור מושהה.

לאחרונה, רכשה רקולי מהאוניברסיטה העברית פטנט לטכנולוגיה לעיטוף תרופות סטרואידיות בליפוזומים (מולקולות שומן), כדי לשפר את פעילותן. גם המוצר להמופיליה של החברה מבוסס על טכנולוגיה של ליפוזומים, המשפרת את פרופיל השחרור של התרופה.

האוניברסיטאות ככל הנראה אינן מוקצות בעיני טאוב, מבחינת הקניין הרוחני, לנוכח הקפדתן שבתחילת הדרך יתרחש תהליך מסודר של חלוקת הקניין הרוחני בין מוסד וחוקר, ולאחר מכן האוניברסיטה רשאית למכור את הטכנולוגיה לחברות במלואה. זאת, לעומת המתרחש בבתי החולים, בהם המדינה עצמה היא בעלת הקניין, בית החולים אינו רשאי לסחור בה, ולמדינה עצמה אין חברת מסחור שעושה זאת.

עוד כתבות

מונית של אובר. העיר המארחת של משרדיה טרם נקבעה / צילום: shutterstock

"אם הייתי פוסק כי פעולות אובר אינן חוקיות, הייתי צריך אבטחה"

תביעה בארה"ב: הבורר שפסק לטובת אובר בתביעת תיאום המחירים פעל מתוך פחד ● הערעור כולל קטע מתמלול המשפט, בו אמר הבורר: "הפחד שלי הוא שאם הייתי פוסק כי פעולותיה של אובר אינן חוקיות, לא הייתי יכול ללכת ברחובות בלילה. היו רודפים אותי"

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

7,500 שקל על כל עובד: כך נראית התוכנית להחזרת המשק מחל"ת

המענק ישולם בארבע פעימות חודשיות כדי להבטיח שהמעסיקים אינם קולטים את העובד רק כדי לקבל את הכסף ● יצוין כי שר האוצר ישראל כ"ץ ויתר על מספר דרישות שנועדו למנוע ניצול לרעה של המענק

אנדרו קואומו / צילום: רויטרס

מושל ניו יורק: "אנחנו הולכים לראות כאב בכלכלה החדשה הזאת"

מושל ניו יורק אנדרו קואומו הודיע גם כי הוא ייסע לוושינגטון ביום רביעי הקרוב על-מנת להיפגש עם הנשיא דונלד טראמפ כדי לדון בתוכניות על תשתיות וכלכלה

בובות בחלון ראווה חובשות מסיכות בד / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הישראלים לא אופטימיים: כמחצית מהאוכלוסייה נפגעה כלכלית בתקופת הקורונה, כשליש עדיין סובלים מלחץ וחרדה

בריאות, מצב נפשי ומצב כלכלי הם רק חלק מהתחומים שנבחנו בסקר שערכה הלמ"ס בעקבות משבר הקורונה ● מהי רמת האמון שהציבור נותן בהתמודדות הממשלה עם המשבר, וכמה באמת אנו חושבים כי ב-12 החודשים הבאים מצבנו הכלכלי ישתפר?

מכשור רפואי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חברות המכשור הרפואי מתאגדות: "ישראל לא יכולה להיות 'מדינת חדשנות' ללא תעשייה"

ארגון מדטק החדש, בהובלת מדטרוניק, ג'נרל אלקטרוניק, טבע ופיליפס, מבקש תמיכה מהמדינה כדי להרחיב את תעשיית הייצור הרפואי, מתכוון להכניס מכשור רפואי חדשני לסל התרופות ורוצה להיות גוף שהרגולטורים מתייעצים איתו לפני קבלת החלטות בתחום המכשור הרפואי

בנימין נתניהו ואריה דרעי / צילום: אמיל סלמן-הארץ

יצליח לשחרר את הפקק התיכנוני? דרעי רוצה להחזיר את הסופרטנקר

הכינוי שהושאל ממטוס הכיבוי מהשריפה בכרמל הוצמד לוועדות שנועדו להאיץ תכנון • הצלחתן החלקית הביאה לסגירתן, ועתה עומדת הממשלה לאשרן מחדש במשרד הפנים

המשרוקית של גלובס

"תוכיחו שלא": איך בודקי עובדות מגיבים לטענות חסרות בסיס שאין דרך לסתור

ההאשמות המרומזות בנאום של נתניהו, הרינונים על הטלפון הגנוב של גנץ, ההכנסות החסויות ממכירות הגז והשמועות על האילומינטי: תחקירני "המשרוקית" נעה ברק וארן רונדל מדברים על הדילמות הכרוכות בסיפורים מסמרי שיער שאין דרך לברר ● הצטרפו ללייב "המשרוקית של גלובס"

כריית ביטקוין/   צילום: Shutterstock

גם לאחר החצייה: כריית ביטקוין צורכת חשמל כמעט כמו כל מדינת ישראל

בעקבות חציית תגמולי הכרייה של ביטקוין ב-11 במאי, צנח כוח החישוב העולמי של כורי המטבעות הדיגיטליים בכ-38% בשבועיים האחרונים ● אף שצריכת האנרגיה של רשת הביטקוין ירדה ברבע בתקופה הזאת, היא עדיין נותרה עצומה בהיקפה

בצלאל מכליס, נשיא אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות

אלביט: "ההשפעה הפיננסית של השיבושים בפעילות עקב הקורונה לא הייתה מהותית"

החברה הביטחונית, שכבר דיווחה כי השפעות המגפה הגיעו אליה רק אחרי הרבעון הראשון, הציגה צמיחה רבעונית בהכנסות וברווח הנקי ● מדווחת על יישום שורת צעדים לשליטה בעלויות

גן אירועים "Ocean", תל אביב. האולמות וגני האירועים יתחילו לחזור לפעילות תחת הגבלות משרד הבריאות / צילום: תמר מצפי, גלובס

פרטנר משיקה מערכת מיוחדת לקראת פתיחת המסעדות ומתחמי האירועים

המערכת תאפשר לבית העסק ולמנהל המתחם לדעת בכל רגע נתון ובזמן אמת כמה אנשים נמצאים במקום ● "המעבר לשגרת קורונה על כל המגבלות והשינויים בהרגלים שלנו כעסקים וכצרכנים, מחייב התאמה של העסק למציאות החדשה"

משאית חשמלית על מסלול הניסויים של אלקטריאון בשבדיה / צילום: יח"צ

בלי הכנסות בכלל: הכירו את חברת ההייטק שנסחרת בתל אביב וכבר שווה יותר מאזורים, דלתא ובנק אגוד

חברת הטכנולוגיה אלקטריאון, הפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים באמצעות "כביש חכם", הכפילה את שווייה פי 30 מאז שהצטרפה לבורסה ב-2017

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

משרד התקשורת הטיל על על הוט טלקום קנס בסך 1.4 מיליון שקל

הסיבה: פגיעה בתחרות ע"י שיווק סל שירותים משותף (חבילת אינטרנט הכוללת תשתית וספק), בניגוד להוראות המשרד והרישיון

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

למרות הזינוק בוול סטריט, תל אביב ננעלה בירידות קלות

הזינוק בפתיחה בוול סטריט לא עזר לבורסת תל אביב להתאושש ● מדד ת"א 35 ירד ב-0.25%, מדד ת"א 125 איבד 0.33% ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.74% ●  עונת הדוחות בעיצומה: אלקטרה צריכה רשמה זינוק של 69% ברווח הנקי ברבעון הראשון ל-27 מיליון שקל ● שגריר ספגה ברבעון שחיקה תפעולית בצל מגזר שיתוף הרכבים ● פז רשמה הפסד נטו של 125 מיליון שקל כתוצאה מנפילת מחיר הנפט

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

אושרה תוכנית המדינה לתמרץ מוסדיים להשקיע בהייטק

המדינה נותנת הגנה של עד 40% מירידת ערך של השקעות המוסדיים ● המדינה מקווה שהמוסדיים יזרימו סכום של 2 מיליארד שקל

שירה גרינברג, מאיר שפיגלר, איציק שמולי / צילום: איל יצהר, דוברות משרד האוצר

הפתרון לכפל הקצבאות: מינורי מדי, מאוחר מדי ולא מטפל בבעיות השורש

האוצר הסכים באופן זמני לשלם ל-40 אלף הזכאים לקצבת הכנסה, שפוטרו או הוצאו לחל"ת, גם דמי אבטלה במקביל ● אבל המאבק להפוך את הזמני לקבוע יצא לדרך, על רקע הנתונים שמראים כי דווקא האוכלוסיות המוחלשות כלכלית הן גם אלו שיחזרו אחרונות לשוק העבודה

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ההסתדרות לארקיע: צאו מהדממה וקבלו 1.5 מיליון דולר כהלוואה

ההצעה, מסביר יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי באה במטרה "לעודד את החברה ולעזור לה להשתקם והיא מותנית בחזרה לפעילות של החברה. כל עוד החברה לא מתחילה לפעול, היא לא תקבל את הכסף"

חומוס כספי בזמן הסגר / צילום: שני מוזס, גלובס

הממשלה אישרה: מסעדות וברים יחזרו לפעול החל ממחר

עדיין חלה הגבלה על ישיבה במתחמי מזון מהיר בקניונים ● עוד נקבע כי במקום הפתוח לציבור בו מצוי דלפק שירות, תוצב מחיצה למניעת העברת רסס בין נותן למקבל השירות, בהתאם לחובה החלה כיום על חנויות

פרופ' דפנה ברק ארז, שופטת עליון / צילום: שלומי יוסף

הלכה חדשה: צירוף העתק מצולם של כתב הערבות להצעה במכרז מצדיק את פסילתו על הסף של המציע

ביהמ"ש העליון שם סוף לשנים רבות של פסיקות סותרות שנתנו בתי המשפט המחוזיים בסוגיה, וקובע כי עיקרון השוויון בין המציעים מחייב פסילת הצעה למכרז שהוגשה ללא כתב הערבות המקורי

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה מגישה לשר האוצר ח"כ, ישראל כץ, את דוח פעילותה לשנת 2019 / אינפוגרפיקה: דוברות משרד האוצר, יח"צ

הדוח השנתי של רשות ניירות ערך: עוד קודם לקורונה - גידול בהסדרי החוב וקיטון במספר בעלי הרישיונות

שנת 2020 עלולה להביא גידול ביחס ל-2019 בהסדרי החוב בצל משבר הקורונה ● בשנה החולפת נמשכה מגמת הירידה בדמי הניהול שהציבור שילם בקרנות הנאמנות

בורסת וול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

וול סטריט לא עוצרת: מניות הבנקים, התעופה והתיירות מזנקות

מדד אמון הצרכן בארה"ב עלה במאי יותר מהצפוי ● מדד מחירי הדיור בארה"ב עלה במרץ ב-4.4% ● חברת נובהוואקס מתחילה בניסוי הקליני בחיסון לקורונה ומספקת אופטימיות למשקיעים ● מדד דאקס עלה ב-1%, פוטסי 100 הוסיף 1.2% וקאק 40 טיפס ב-1.5% ● ביפן מדד הניקיי היפני זינק בהמשך להודעת ראש הממשלה שינזו אבה על תמיכה נוספת בשווקים