גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההפתעה של ישראל פרי

דחיית בקשתו למשפט חוזר תפסה בהפתעה הן את פרי עצמו והן את פרקליטות המדינה

פסק דינו של המשנה לנשיא בית המשפט העליון, אליעזר ריבלין, שדחה אתמול (ג') את בקשתו של עו"ד ישראל פרי לקיים משפט חוזר בעניינו, תפס בהפתעה הן את פרי ואנשיו והן את פרקליטות המדינה.

אנשי המחלקה הכלכלית בפרקליטות, בראשות מנהלת המחלקה אביה אלף וראש צוות פרי, עו"ד מיכל רוזן, היו אמורים להגיש לבית המשפט את התייחסותם לסבב הראיות האחרון שהגישו סנגוריו של פרי, בניסיון לגרור את בית המשפט העליון לעיסוק מחודש בראיות שהיו קיימות כבר בעת המשפט המקורי.

אלא שריבלין לא המתין, ופירסם את החלטתו עוד לפני שהפרקליטות הגישה את התייחסותה המפורטת. בשורות התביעה הביעו סיפוק: בית המשפט דחה את טענותיו של פרי וקבע כי הן מופרכות בלא צורך בסיוע הפרקליטות.

גם סנגוריו של פרי חשבו שההחלטה בבקשה למשפט חוזר תתעכב עוד; אחרי פרסום ההחלטה בשעות הצהריים, לקח להם עוד כמה שעות לנסות למצוא זווית חיובית מבחינתם בנוסח ההחלטה, לפני שגיבשו את תגובתם.

פרי הורשע כזכור בפרשת הפנסיה הגרמנית בגניבה בידי מורשה, עבירות ביטוח וכן שיבוש מהלכי משפט, בסך כולל של 320 מיליון מארק גרמני מ-9,000 לקוחות. בית המשפט המחוזי גזר עליו 12 שנות מאסר, ובית המשפט העליון הותיר את הרשעתו על כנה וקיצר את עונשו ל-10 שנות מאסר.

הבקשה למשפט חוזר התמקדה בהקלטות סתר שערכה בתו של פרי עם עד המדינה שהפליל את פרי, מרטין הקה, ובו לטענת פרי מודה הקה כי שיקר בעדותו המפלילה.

העד דבק בגירסתו

לאחר הגשת הבקשה למשפט חזר פנה פרי בשנית וטען כי קלטות הווידאו שתיעדו את חקירתו של הקה במשטרה מלמדות כי החקירה היתה מוטה.

"לא ניתן למצוא בתמלילי השיחות המוקלטות את הדברים המיוחסים להקה, אלא להיפך", סתר ריבלין חזיתית את טענותיו של פרי, "למרות שהקה לא ידע שהוא מוקלט על-ידי בתו של פרי ולמרות שהשיחה נותבה על-ידי הבת באורח מגמתי, הקה חזר ואמר כי דיבר אמת, דבק בגירסתו כפי שנתקבלה על-ידי בית המשפט ואף חזר על עיקריה".

באשר לקלטות החקירה קבע ריבלין כי אין בהן כדי לשנות את תוצאת המשפט או לעורר חשש כלשהו לעיוות דין שנעשה לפרי. "הקלטות היו בידי פרי לאורך כל ההליך הפלילי, ולא הובא הסבר מניח את הדעת מדוע לא נערכה להן הבדיקה היסודית הנדרשת על-ידי צוות ההגנה בעת ניהול המשפט".

ריבלין גם ביקר את התעוררותם המאוחרת של סנגוריו של פרי, מאחר שקלטות הווידיאו של חקירת הקה היו בידיהם עוד מתקופת המשפט המקורי. "ההסברים שמביא פרי היום, לכך שלא נערכה הבדיקה היסודית הנדרשת של חומרי החקירה בעת ניהול משפטו - אינם מניחים את הדעת, וזאת בלשון המעטה", הוא כתב. "לא יעלה על הדעת כי פרי יטען כי צפייה בצילום הווידיאו לימדה כי הצדדים סימנו זה לזה בידיים שהם מעוניינים לשוחח בחוץ, על מנת להימנע מתיעוד השיחה ביניהם, ובאותה נשימה יטען כי 'עד לאחרונה' לא היתה כל סיבה לחשוד כי הליכי החקירה נוהלו באופן החורג מהנהלים".

דיון נוסף

מאבקו המשפטי של פרי לא הסתיים עם דחיית בקשתו למשפט חוזר בעבירת שיבוש מהלכי המשפט. במקביל, תלוי ועומד עדיין הליך הדיון הנוסף, שעליו החליט השופט ריבלין, בעבירת הגניבה בידי מורשה. ואולם, גם אם פסק הדין בהרכב המורחב יהיה לטובתו, הוא לא צפוי לשחרור קרוב מהכלא, מאחר שלכל היותר תומר הרשעתו בגניבה בהרשעה בעבירת קבלת דבר במירמה.

במקביל להגשת ה"ראיות החדשות" לבית המשפט העליון, פנו אנשיו של פרי - קשה לעקוב אחרי מספר עורכי הדין שהוא מעסיק במקביל, לעתים בחוסר תיאום בינם לבין עצמם - גם ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד אנשי פרקליטות ומשטרה שטיפלו בחקירתו של פרי, בחשד לשיבוש הליכי משפט ובידוי ראיות.

אתמול (ג'), במקביל לפרסום פסק דינו של ריבלין, דחה גם פרקליט המדינה משה לדור את הדרישה לפתוח בחקירה שכזו. (מ"ח 10262/09).

עוד כתבות

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

גיליאד מציגה תוצאות מעודדות ואוקספורד מתקדמת בניסוי החיסונים

תוצאות של הניסוי המבוקר הראשון הראו שהתרופה מקצרת את זמן ההחלמה ● במקביל, המרוץ לחיסון מתקדם בחברות מסחריות ובגופי מחקר: אוניברסיטת אוקספורד חתמה על הסכם ייצור ושיווק עם אסטרהזנקה

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש / צילום: תמר מצפי

IBC במו"מ לכניסה לשוק החרדי: החלה במגעים עם עיריית בית שמש

ראשת העירייה עליזה בלוך ואיתמר ברטוב מנכ"ל החברה מקדמים הפריסה ברמת בית שמש

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א: מליסרון קפצה ב-5.6%, מבנה ביותר מ-9%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי; מדד הנפט-גז איבד 1.5% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי וצופה צמיחה מהירה ב-2021 בהנחה שלא יהיה גל תחלואה נוסף

בבנק ישראל מעריכים כי שיעור האבטלה במחצית השנייה של 2020 צפוי לעלות ל-8.5% ● חטיבת המחקר צופה התכווצות של 4.5% בתוצר בשנת 2020 אך צמיחה מהירה ב-2021 ● היקף ההשבתה של המשק הצטמצם לכ-19% באמצע מאי לעומת 36% בשיא המשבר

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ב-7.1% לעומת הרבעון הקודם ● הפגיעה הקשה ביותר: בצריכה הפרטית ● יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-0.5% בלבד ● שיא הפגיעה עוד לפנינו

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה