גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אייפקס: "ורמוס המתין עם העתירה עד שקיבל את הכסף"

אייפקס לבג"ץ בתגובה לעתירת ורמוס: מנכ"ל פסגות ידע כבר ביוני על הכוונה להחליפו ■ "ההחלטה להחליף את ורמוס היא החלטה עסקית מצערת אך מחויבת המציאות"

רועי ורמוס ידע על המגעים של אייפקס עם הפרקליטות ועודכן בכוונה להחליפו. ורמוס ידע לאורך המשא-ומתן עם הפרקליטות מה מתרחש, הציע כבר בחודש יוני מחליפים במקומו, ואף נתן לאייפקס שמות של מועמדים והמלצות עליהם. ורמוס חיכה עד שיעברו לרשותו עשרות מיליוני שקלים שהיה מקבל בשל השלמת העסקה, ורק אז עתר כנגדה - כך טוענת קרן אייפקס בתשובתה לבג"ץ, בעקבות עתירה שהגיש מנכ"ל פסגות רועי ורמוס בשל ההסדר בין אייפקס לפרקליטות, במסגרתו הוא הודח מתפקידו ואמור לסיים עד סוף השנה.

לטענת באי-כוחה של אייפקס, עורכי הדין אילנית לנדסמן יוגב ואודי סול משרד הרצוג פוקס נאמן, "ורמוס ידע היטב על הכוונה לסיים את העסקתו. נמסרו לורמוס עדכונים שוטפים לגבי תוכנו של ההסדר ומשמעותו לגביו, כולל במסרונים אישים מתוך חדרי המשא-ומתן שנשלחו אליו על-ידי זהבית כהן, מנכ"לית אייפקס. הדברים לא נודעו לו בראשונה עם היוודע ההסדר, בוודאי לא בהפתעה, כך שטענת ורמוס בעתירתו לבג"ץ כאילו למד בראשונה על ההסדר מהדיווח ב-31 אוקטובר - אינה נכונה".

אייפקס הגישה היום (ד') את תשובתה לעתירת ורמוס. פרקליטות המדינה ורשות ניירות ערך, שהיו אמורות אף הן להעביר את התייחסותן לעתירה, קיבלו דחייה ליום א' הקרוב בשל שביתת הפרקליטים בשירות המדינה.

ורמוס המתין עד שיקבל את הכסף

הטיעון המשפטי של אייפקס לדחיית עתירת ורמוס כנגד הדחתו היא כי מדובר ביחסי עבודה בין גוף לבין מועסק בו. אייפקס בניהולה של זהבית כהן טוענת כי ההחלטה לפעול להפסקת כהונתו של ורמוס לא נכפתה על אייפקס, אלא מדובר ב"החלטה עסקית עצמאית, אמנם מצערת אך מחויבת המציאות לנוכח נסיבות העניין, שנועדה להבטיח את טובתה של פסגות כגוף עסקי. ההחלטה לא נכפתה על אייפקס, אלא זו החלטה עסקית מושכלת, תולדה של הנסיבות שנוצרו עקב החקירה הפלילית נגד ורמוס" טוענת אייפקס.

אייפקס אף מונה 3 סיבות מדוע לא היתה ברירה אלא להדיח את ורמוס (ראו בהמשך).

עוד מספרת אייפקס כי רשות ניירות ערך בניהולו של זוהר גושן הודיעה לה בישיבה שנערכה ב-12 ספטמבר כי יש בממצאי החקירה בכדי להצדיק הגשת כתב אישום כנגד ורמוס, וכי גם אם לא יוגש כתב אישום - בכוונת הרשות לפעול על מנת להדיח את ורמוס מתפקידו באופן מינהלי.

אייפקס טוענת כי המידע שנמסר לה על-ידי הרשות לגבי החקירה היה "שונה בתכלית וחמור בהרבה" מהמידע שהעבירה לה קרן יורק, וכי נציגי יורק אסרו על הרשות לעדכן את אייפקס בתמונת המצב האמיתית, בפרטי המגעים ובתוכנם.

אייפקס מאשימה את ורמוס ב"שיהוי" כלומר עיכוב הבעת התנגדותו עד לאחר השלמת העסקה כדי שיוכל לקבל את "עשרות מיליוני השקלים" (43 מיליון שקל - ע.פ) המגיעים לו.

"כפועל יוצא מהשלמת העסקה קיבל ורמוס עשרות מיליוני שקלים, ורק אחרי שקיבל את הכסף מצא לנכון להשיג על ההסדר, אף כשכאמור היה מודע למגעים לגיבושו ולתוכנו הרבה לפני כן", טוענת אייפקס.

זהבית ורועי מסתמסים

בתשובתה מתארת אייפקס כי כבר ביוני ניהלה פסגות מגעים להסדר טיעון עם הפרקליטות. יצוין כי בפסגות הכחישו נמרצות בזמנו קיום מגעים כאלה. לפי המתואר, ורמוס היה מודע למגעים, ו"כבר באותו שלב נמסר לאייפקס - הן על-ידי נציגי פסגות והן על-ידי ורמוס עצמו - כי ברור להם שהסדר עם הרשויות, אם יושג, יהיה כרוך בסיום כהונתו של ורמוס".

אייפקס חושפת כי לדברי רשות ניירות ערך, בשל החשדות כנגד ורמוס "יכול שיינקטו הליכים מינהלים שיובילו לשלילת הרישיונות הרגולטוריים של פסגות קרנות נאמנות ופסגות ניהול תיקים", כך שגופים אלה לא יוכלו להמשיך ולפעול.

לטענת אייפקס, ורמוס עצמו "מסר לנציגי הרוכשת כי הוא נכון לפרוש מתפקידו במסגרת הסדר לאי-העמדתו לדין פלילי, ואף הציע מועמדים אפשריים להחליפו כמנכ"ל הקבוצה".

גורמים באייפקס אף טענו כי ורמוס המליץ על המועמדים ונתן לגביהם חוות-דעת.

עוד מתברר כי בין זהבית כהן לרועי ורמוס התקיימו חילופי מסרונים (SMS) תכופים. מתגובת אייפקס נמצא כי בין 19 ל-28 באוקטובר, קרי בין ההודעה על ביטול הסכם הרכישה לבין ההסכמה עם פרקליטות המדינה על ההסדר, עדכנה כהן את ורמוס אישית בדבר המגעים לקראת ההסדר, לרבות העובדה שהסדר כזה יכלול את התחייבותה להפסיק את כהונתו.

כבר ביום 28 באוקטובר בלילה שלחה כהן לורמוס SMS, ובו ציינה כי ברצונה לעדכן אותו וביקשה לשוחח עימו. השיחה התקיימה בבוקר למחרת, וכהן עדכנה את ורמוס לגבי פרטי ההסדר, לרבות התחייבותה כי יעזוב עד סוף השנה.

מדוע ורמוס היה חייב ללכת?

באייפקס מודים כי הישארותו של ורמוס בתפקיד היתה תנאי מתלה שהם דרשו בזמן הרכישה, אך מסבירים כי המשך כהונתו היה מותנה בהיותו של ורמוס יכול לשמש כמנכ"ל, ובלשון החוזה: Ready Willing and Able, למלא את התפקיד.

"אלא שלאור השתלשלות העניינים", נטען, "התחוור לאייפקס כי אין ספק שורמוס לא יעמוד בתנאי זה ולא יהיה מסוגל (ABLE) לכהן בתפקיד".

כאן מונה אייפקס 3 סיבות לאי-כשירותו של ורמוס:

(1) ורמוס היה ידוע כ"פנים" של פסגות והאיש שמזוהה איתה, לנוכח החקירה נפגעו המוניטין ללא רבב שלו, ונפגעה יכולתו לייצג את פסגות כלפי פנים או כלפי חוץ.

(2) נוצרה האפשרות שיוגש כנגד ורמוס כתב אישום, שהגשתו היתה מונעת ממנו מיניה וביה לשמש כמנכ"ל וכנושא משרה בקבוצה משפטית ומעשית. עוד לפני הגשת כתב האישום יצרה החקירה מגבלות על ורמוס, אשר נאלץ להקדיש זמן וכוחות נפש כדי להתמודד עם חקיקה פלילית בחשדות חמורים, קל וחומר אם וכאשר יוגש כתב אישום.

(3) פסגות נתונה לרגולציה אינטנסיבית. חלק משמעותי מתפקידו של מנכ"ל הוא יכולתו לקיים מערכת יחסים תקינה ושוטפת עם הרגולטורים, לרבות רשות ניירות ערך. יכולת זו נפגעה קשות, שלא לומר נכחדה כליל, עקב היותו נתון בחקירה פלילית.

עוד כתבות

רונן גינזבורג / צילום: איל יצהר

הסדר טיעון עם דניה סיבוס: תשלם מיליון שקל בשל עבירת הסדר כובל

רשות התחרות הודיעה כי הגיעה להסדר טיעון עם החברה והמנכ"ל שלה, רונן גינזבורג ● גינזבורג יורשע בעבירת אחריות נושא משרה ויוטל עליו חודשיים של עבודות שירות וקנס בהיקף 100 אלף שקל

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב; מדד ת"א 35 ירד השבוע ב-3.1%

יום המסחר האחרון ננעל בנטייה לירידות בהובלת מניות הבנקים והאנרגיה ● מסחר במגמה מעורבת בוול סטריט בהמשך לנתוני הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בשבוע החולף

בניין קשת / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעקבות הצניחה בהכנסות, קשת נערכת לצמצום של 15% בהוצאות

"נתוני מאי יוני מחייבים אותנו להסתכל נכוחה ובפיקחון על המצב", אומר ל"גלובס" בכיר בערוץ ● בנוסף, בוחנת החברה הקפאת הפקות חדשות המתוכננות ל-2021 ● בחברות המדיה טוענים: "הטלוויזיה היא הנפגעת הפחות משמעותית בענף"

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

אל תופתעו, העסקה הזאת הייתה מראש טובה יותר למוכרים מאשר לרוכשת

התביעה שהגישה קומטק נגד גילת היא בבחינת מכת מוות לעסקת המיזוג ביניהן ● קשה להניח כי לאחר צעד שכזה עוד יחזרו הצדדים לשולחן המו"מ; התסריט הצפוי - הרחבת הקרב המשפטי

אירית סקלר-פילוסוף / צילום: פזית עוז, יח"צ

סמנכ"לית הכספים של קבוצת עזריאלי מונתה למשנה למנכ"ל הקבוצה

אירית סקלר-פילוסוף תמשיך לכהן גם בתפקיד סמנכ"לית הכספים של הקבוצה

משרדי מודרנה / צילום: Brian Snyder, רויטרס

דיוח: חילוקי דעות בין ה-FDA לבין מודרנה סביב דחיית הניסוי בחיסון לקורונה

ב"רויטרס" טוענים כי הפערים הם לא רק ענייניים, אלא גם פערי מנטליות בין הגופים ● גורמים בשוק מייחסים זאת לכך שמודרנה אינה מנוסה בעבודה מול ה-FDA ● טבילת האש הראשונה של מודרנה בניסוי באלפי בני אדם היא גם הניסוי המדובר ביותר בעולם בעשורים האחרונים

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

הרשות מבקשת להקים מחסומי קורונה בשטחים בהם יש חיילים ישראלים

אש הממשלה הפלסטיני, מוחמד א-שתאייה, אמר השבוע כי ישראל מונעת מהרשות להקים מחסומים לבידוד יישובים ושכונות מוכי קורונה וכי הוא יפנה לארגוני האו"ם הפועלים בשטחים לסייע בהקמת מחסומים ובפיקוח עליהם

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות, Associated Press

להקפיד על הביצוע ועל הצמיחה. ומה עם דמי האבטלה? מומחים מנתחים עבור "גלובס" את התוכנית הכלכלית החדשה

האם התוכנית הכלכלית החדשה מספיקה? פרופ' דן עמירם וד"ר מיכאל שראל מנתחים את התוכנית הכלכלית ומציעים חלופות ● סוגרים את הוואקום, גלובס מארח פאנל מומחים יומי

מטוס האיירבס neo 321 LR של ארקיע - "עפרה חזה"  / צילום: דוברות ארקיע

אין אופק - ארקיע עשויה להישאר בהדממה עד לפסח 2021

החברה, שאינה פעילה מאז חודש מרץ, לא בטיסות הפנים ולא בטיסות הבינלאומיות, כבר הודיעה לכ-500 עובדיה שהם יישארו בחל"ת עד לסוף חודש אוגוסט ● פרופ' ירון זליכה, העומד בראש מועצת העובדים מסר: "לא יקרה כל עוד זה תלוי בי. נחזור לפעילות מיד עם פתיחת השמיים"

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

קרן וקסנר: אהוד ברק קיבל מאיתנו 2.3 מיליון דולר

הקרן פרסמה היום הודעה בנוגע למהות העסקתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק כיועץ בין השנים 2004-2006 ● לפי הקרן, היא שילמה לברק עבור שני מחקרים, אחד בנושא מנהיגות והשני בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ● המחקר בנושא הסכסוך נכתב על פני 267 עמודים. המחקר בנושא מנהיגות לא הושלם

נפתלי בנט / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

פורח בקורונה: כך הצליח בנט להקדים פעם אחר פעם את הממשלה

בשבועות האחרונים מתפקד שר הביטחון לשעבר כפרויקטור עצמאי למאבק בקורונה ● הוא מציג תוכניות, מקיים מסיבות עיתונאים, מוכיח בקיאות והעמקה בחומר ומצליח להשפיע על המדיניות דווקא מהאופוזיציה ● גם העובדה שהיה חלק מהממשלה הקודמת ולכן נושא באחריות לפתיחת המשק בבת אחת, בינתיים לא פוגעת בו

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

שלמה רודב מונה ליו"ר יינות ביתן

זו הפעם הראשונה שימונה לחברה יו״ר חיצוני ● לפני כשבועיים דווח כי רודב עזב את תפקידו כיו״ר בזק אחרי כשנתיים בתפקיד ● בשנה האחרונה מתמודדת קבוצת יינות ביתן עם קשיי תזרים ומחפשת פתרונות מימון שיסייעו לה להתייצב פיננסית

מרצדס "אקטרוס" / צילום: יח"צ

חדשות משאיות: משאית סינית חדשה נוחתת בארץ לניסוי, מרצדס משיקה ספינת דגל סמי-אוטונומית

החודש נחתה בישראל משאית ראשונה של חברת SINOTRUK הסינית, שזיכיון הייבוא שלה מוחזק על ידי קבוצת תשתית ● במקביל נחת בישראל הדור החדש של המשאית הכבדה מרצדס "אקטרוס", שזכתה לאחרונה בתור "משאית השנה בעולם"

ג’וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה, בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, בוריס ג’ונסון, ראש ממשלת בריטניה / צילום: AP, RUITERS

תסתכלו עליהם, תראו אותנו: מה ישראל יכולה ללמוד מתוכניות החילוץ של איטליה ובריטניה

איטליה מזרימה לכלכלה שלה כ-300 מיליארד אירו ובריטניה מעבירה למשק 300 מיליארד ליש"ט • שתיהן השיקו בימים האחרונים תוכניות וצעדים חדשים שיעודדו צמיחה ויסייעו לשוק התעסוקה • ישראל נמצאת הרחק מאחור - הכסף תקוע, הפוליטיקאים מתקוטטים ואפילו תקציב אין

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, Associated Press

עצמאים יקבלו מענק מיידי, דמי האבטלה לשכירים הוארכו בשנה: נתניהו וכ״ץ הציגו את תוכנית החילוץ החדשה למשק

התוכנית מכונה "רשת ביטחון כלכלית 2020-2021” ואמורה לתת מענה לקשיים הכלכליים שנוצרו עקב משבר הקורונה ● היא מגיעה לאחר ביקורת ציבורית נרחבת על כך שהתכניות הקודמות שהוצגו על ידי נתניהו, כ״ץ ושר האוצר הקודם משה כחלון לא נתנו מענה מספיק וכי חלק גדול מן המענקים לא הוזרמו לידי בעלי העסקים ולידי הציבור

מנהטן / צילום: שאטרסטוק

הקורונה מרוקנת את מנהטן, ושכר הדירה ברובע הניו יורקי נופל

שוק השכירות במנהטן מתחיל להראות סימני מצוקה על רקע עזיבה רחבה בעקבות התפרצות מגפת הקורונה בניו יורק ● שיעור הדירות הריקות ברובע בחודש יוני זינק לשיא של כל הזמנים ● שכר הדירה החציוני צנח ב-6.6% ל-3,242 דולר, הירידה הראשונה במחירי השכירות בשנה וחצי האחרונות

בניין בשכונת עוני בישראל / צילום: תמר מצפי, גלובס

שליש ממשקי הבית עם ילדים מתחת לגיל 6 סובלים מעוני

לפי סקר הוצאות משקי הבית 2018 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעור העוני בקרב משפחות עם שני ילדים ויותר מתחת לגיל 6 כפול מהשיעור של יתר משקי הבית ● בחברה החרדית ובחברה הערבית המצב חמור במיוחד

הדמיה: המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם
 / צילום: גו נודלס

הריחוק החברתי מגיע לשוק המסעדות: נפתחת המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם

במסעדה החדשה של גו נודלס אין נותני שירות – לא מארחים ולא מלצרים ● הלקוח נדרש לבצע את ההזמנה באמצעות מסך מקוון, והוא אוסף אותה באמצעות סיסמה מאחד מ-24 הלוקרים שניצבים בחדר

ליאור רוזנפלד / צילום: איתי אבירן

מחריף המאבק בלשכת סוכני ביטוח: קבוצת סוכנים דורשת מהנשיא שיתפטר והוא משיב אש

המלחמה בין הפלגים השונים בלשכת סוכני ביטוח עולה קומה, לקראת דיון על תקציב הלשכה שאישורו מתעכב חודשים ניכרים ● קבוצת סוכני ביטוח קראו לנשיא הלשכה ליאור רוזנפלד להתפטר "בטרם תאולץ לעזוב בבושת פנים"

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

GSK ו-Medicago מציגות: חיסון לקורונה מצמחים

החברות הודיעו על שיתוף פעולה במטרה לפתח יחד חיסון נגד קורונה ● Medicago משתמשת בתאי צמחים כבית גידול לחלקיקי חלבון הזהים לאלה המצויים בנגיף הקורונה ו-GSK משתמשת במשפר חיסונים שפיתחה