גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חגיגת הנדל"ן מוצתה? הערים בהן נבלמו המחירים ב-2010

נתוני גיאוקרטוגרפיה: בראשל"צ עלו מחירי הדירות בשנה החולפת ב-8%, אחרי זינוק של 54% מ-2008 ■ ברעננה עלו המחירים ב-9%, אחרי זינוק של 39%

מחירי הדירות בישראל עלו בשיעור של למעלה מ-16% בשנה האחרונה, מכ-901 אלף שקל בממוצע ברבעון השלישי של 2009 לכ-1.05 מיליון שקל ברבעון השלישי השנה, כך על פי נתונים שפרסמה בשבוע שעבר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ובאופן טבעי, רוב הערים בישראל נהנו מעליות מחירים דו-ספרתיות בשנה שחלפה. על פי נתוני השמאי הממשלתי, המבוססים על מחירי דירות 4 חדרים בלבד, מדובר במרכז ובפריפריה כאחד: 25% עלייה בחדרה, 21% בנהריה, 19% בתל אביב, ו-18% בירושלים ובחיפה. מלבד נתניה, ואשדוד (בהן עלה השוק "רק" ב-10%), והרצליה (5%), כל אחת מ-16 הערים הגדולות שסקר אייל יצחקי נהנו מעליות מחירים של 11% או יותר.

אבל למרות שנראה כי פריחת הנדל"ן שטפה את כל הארץ, ושעליית המחירים במרכז הקרינה גם על יישובי הפריפריה, עדיין יש כמה ערים שלא נהנו מעליות דו-ספרתיות במחירי הדירות, כך עולה מבדיקת "גלובס".

חוסר ודאות יוצר קיפאון

מנתוני המאגר הגיאוגרפי של קבוצת גיאוקרטוגרפיה עולה, כי מחירי הדירות בפנינת הנדל"ן רמת השרון ירדו ב-1.4% בשנה החולפת, מ-2.03 מיליון שקל באוקטובר 2009 ל-1.99 מיליון שקל באוקטובר 2010. זאת, אחרי שהעיר המבוקשת השלימה זינוק של 75% במחירי הדירות מאז ינואר 2008 - עד שהיא נתקלה כנראה בתקרה.

לדברי ד"ר רינה דגני, מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה, "היישוב היחיד שירד בממוצע במחיר המבוקש הוא רמת השרון. ירידה זו נבעה מהעובדה שבשלוש השנים האחרונות עליית המחירים ברמת השרון הייתה גבוהה מאוד, ולכן כאשר יש עצירה או סימנים לעצירה בשוק, המחירים נעצרים או יורדים באופן לא משמעותי. תופעה דומה מתרחשת בדירות היוקרה הגדולות בתל אביב".

יצוין כי נתוני גיאוקרטוגרפיה מתייחסים לכלל הדירות, בעוד שנתוני השמאי הממשלתי מתייחסים למחירי דירות 4 חדרים.

לדברי המתווך רוני רוקח, זכיין רימקס ברמת השרון, "מחירי הדירות ברמת השרון גבוהים יחסית ליתר המקומות בארץ - מדובר במחירים מופרזים לכל הדעות - ולמרות זאת, עדיין יש אנשים שקונים כאן דירות. אבל היום, אנשים המתעניינים ברכישת דירה לא ממש יודעים מה לעשות, אם לקנות עכשיו או בשלב מאוחר יותר, כי בעיתונות כותבים כל הזמן על בועת נדל"ן והם מצפים שהמחירים ירדו. מצד שני, הם צריכים לקחת משכנתא ולא יודעים באילו שיעורי ריבית יקבלו את ההלוואה, כי כל יום נוחתת עליהם בשורה אחרת. המציאות הזו יוצר מעין קיפאון בשוק, ורק מי שממש לחוץ למכור נאלץ להתפשר על המחיר כדי לסגור עסקה".

נדלן רמת השרון
רמת השרון

תופעה דומה לרמת השרון התרחשה גם ברעננה, בה עלו מחירי הנדל"ן ב-39% בתוך פחות משלוש שנים, וכעת התמתנו העליות ודירות נמכרות בכ-9% יותר מאשר בשנה שעברה. מחיר דירה ממוצע עומד כיום על 1.97 מיליון שקל ברעננה, בהשוואה ל-1.8 מיליון שקל לפני שנה.

לדברי מני קזז, זכיין רימקס בעיר, "רעננה היא עדיין אחת הערים היקרות בישראל, ובשנים האחרונות היו לא מעט מקרים שאנשים העדיפו לעבור לערים אחרות, כי לא יכלו לעמוד במחירי הדירות שביקשו מהם. זה הוביל לירידה מסוימת בהיקף העסקאות, ומכאן גם להתמתנות בעליית המחירים".

נדלן רעננה
רעננה

בדומה לרמת השרון ולרעננה, גם בני ברק זכתה לעליית מחירים גבוהה מהממוצע הארצי בשלוש השנים האחרונות - 66% לעומת 48% - ולכן בשנה האחרונה הדהירה נעצרה ומחירי הדירות עלו בה בכ-5.8% בלבד, אומרת דגני. "ושוב הדבר, נובע מתאוצת המחירים שהיתה בה", וכעת המחירים מתאזנים.

לפי נתוני גיאוקרטוגרפיה, מחירה הממוצע של דירה בבני ברק עמד על 1.16 מיליון שקל, בהשוואה ל-1.09 מיליון שקל לפני שנה.

לדברי דוד צרבוניץ, זכיין רימקס בבני ברק, "על אף העובדה שיש ביקוש עצום למגורים בעיר, אין לאוכלוסיה כסף לשלם את המחיר, ולכן המחירים כאן לא יעלו ברמות היסטריות, כפי שחוו ערים אחרות בארץ".

צרבוניץ מסביר כי בבני ברק הענייה אנשים לא מסוגלים לשלם את המחירים המבוקשים. "אנשים לא מצליחים לרכוש כאן דירות, ולכן הם יוצאים מהמרכז ועוברים לפרדס כץ, שבעבר הייתה סוג של שכונת פשע, והופכת היום לקריה חרדית. מצוקת הדיור כאן הובילה את רוכשי הדירות גם לאלעד, עמנואל וביתר, לכן המחירים בעיר לא עלו".

לדבריו, "כבעל נכס, אתה יכול לבקש על הדירה כמה שאתה רוצה, אבל לא תמצא קונים. מעבר לכך, יש מקומות בבני ברק בהם רבנים אוסרים לשלם מעל מחיר מסוים, וזה מה שקורה בפועל. עשרות אלפים בבני ברק מסתמכים על תמיכות המדינה, והמדינה לא מעלה את התמיכות, אז מאיפה הם יביאו את הכסף? תהיה בטוח שאלה לא יהיו הלקוחות הבאים של גינדי. בכל הנוגע לנושא הנדל"ן למגורים, בני ברק מיצתה את עצמה - מעל ומעבר".

נדלן בני ברק
בני ברק

העליות מוצו

עוד עיר שנראה כי מיצתה את חגיגת הנדל"ן היא ראשון לציון, שמאז ינואר 2008 נהנתה מעליית מחירי נדל"ן בשיעור של 54%, על פי גיאוקרטוגרפיה, והשנה חוותה עלייה יחסית מתונה בשיעור של כ-8%, כאשר מחיר הדירות הממוצע בעיר עומד כיום על 1.36 מיליון שקל.

דודי מצליח, זכיין רימקס בראשון לציון, אומר כי "אם המוכרים ילמדו שהגיעה העת לרדת לקרקע, השוק פה יתייצב. בכל מקרה, אני לא רואה כאן בועת נדל"ן, ואולי זה מה שמסביר את עליית המחירים המתונה שחווינו כאן בשנה האחרונה".

צומת הרחובות האחים סולימן והרב ברוק בשכונת רמב
ראשון לציון

אך בניגוד לראשון לציון, שנשענת בעיקר על צרכנים ישראלים, הנדל"ן באילת ספג מכה קשה בעקבות המשבר הכלכלי העולמי של סוף שנת 2008, שהבריח משקיעים זרים - בעיקר רוסים וצרפתים - מהשקעות בכלל ומהשקעות בנדל"ן בפרט. נוסף לכך, "אילת רחוקה מהמרכז וההיצע הקיים בה גורם לעלייה מתונה יותר במחירים", אומרת דגני. בשנה החולפת עלו מחירי הנדל"ן באילת בפחות מ-6%, לרמה של 822 אלף שקל בממוצע לדירה.

נדלן אילת
אילת

עיר נוספת שלא נהנתה מעליות מחירים דו-ספרתיות בשנה האחרונה היא קרית מוצקין, בה עלו מחירי הנדל"ן במעט פחות מ-8%, על פי נתוני גיאוקרטוגרפיה. זאת, אחרי שמחירי הדירות שם נסקו ב-37% מאז ינואר 2008 וכיום עומדים על כ-648 אלף שקל בממוצע.

לדברי יובל שמול, זכיין רימקס בעיר, קרית מוצקין "חוותה לפני כשנתיים קפיצת מחירים גדולה, ובמשך הזמן המחירים החלו להתאזן. בחצי השנה האחרונה אנו חשים שהמחירים נעצרו, וכרגע יש איזון בין המחיר שבו המוכרים מבקשים למכור למחיר שהקונים מוכנים לשלם".

נדלן חיפה קרית מוצקין
קרית מוצקין

מנתוני עסקאות שבוצעו על ידי סוכני רשת התיווך אנגלו-סכסון, עולה כי גם נתניה, הוד השרון וחדרה ראו עליות מחירים מתונות של 7%-10% בשנה החולפת. לדברי עדינה חכם, מנכ"לית רשת אנגלו סכסון, "הערים הגדולות במרכז הארץ התייקרו בשיעור גבוה מאוד בשנתיים האחרונות, באופן שהביא רוכשים רבים לוותר על חלום המגורים במרכז, ולעשות מעבר לערים במעגל השני והשלישי כמו יקנעם, פרדס חנה, אשקלון ועוד. הדבר הביא לעליית מחירים משמעותית בערים אלו ומאידך, בערים הגדולות, בשל הירידה בביקושים, התחלנו בשנה האחרונה לחוש במגמת התייצבות של המחירים, ועל כן ניתן לומר שערים אלו לא נהנו מעליות מחירים לעומת ערים אחרות בשנה האחרונה".

בהוד השרון הורגשה מגמה של קיטון בהיקף העסקאות, כך מעיד משה שנברון, זכיין אנגלו סכסון."עד חודש אוקטובר נחתמו בהוד השרון 230 עסקאות, לעומת 600 עסקאות ב-2009. השנה, מוכר שביקש מחיר לא ריאלי, פשוט לא הצליח למכור. זוהי הסיבה העיקרית לעליה האיטית במחירי הדירות בעיר". לדבריו, דירת 4 חדרים בשטח של 140 מ"ר עם מרפסת שמש 12 מ"ר, עלתה בנובמבר אשתקד 1.6 מיליון שקל וכיום עומד מחירה על 1.65 מיליון שקל.

מתחילת שנת 2010 ניכרת בלימה במחירי הדירות גם בלב גוש דן - צפון ומרכז תל אביב וכן בגבעתיים, אומר השמאי אהוד המאירי. "קהל הרוכשים בערים אלה הרגיש כי המחירים הגיעו לרמות כאלה שלא מאפשרות לו לרכוש דירה והעשירונים הבינוניים יצאו מהתמונה. מי שנשאר בערים אלו הם בעלי הון שרכשו בעיקר דירות חדשות ודירות להשקעה", אומר המאירי.

האטה בתל אביב ובגוש דן

בתל אביב, הקפיצה העיקרית במחירים הייתה בין 2007 ל-2009, כך שהיום אפשר לומר שהשוק "עשה את שלו", אומר המאירי." אם ניקח בצפון תל אביב דירת 4 חדרים ישנה בשטח של 110 מ"ר, נראה שהמחיר בה עמד ב-2010 על 2.2 מיליון שקל והיה יציב לאורך השנה". יצוין כי גם נתוני השמאי הממשלתי מצביעים על בלימת המחירים בתל אביב ברבעון השלישי בהשוואה לרבעון השני.

נדלן רמת אביב תל אביב
רמת אביב

המאירי מסביר כי מגמת הבריחה של משקיעים משוק המגורים - אלה שנכנסו לשוק הנדל"ן כי ברחו מהבורסה - תורמת להתייצבות במחירים. "העובדה היא שב-2009 שליש מהדירות נרכשו על-ידי משקיעים ולא לצורך מגורים. אך מאז עלו הריביות והמשקיעים כבר לא מסתערים על שוק הדירות. הבורסה, לפחות בשנה האחרונה, 'חגגה', ולכן הביקושים מצד המשקיעים כבר לא דומיננטיים בשוק".

44

עוד כתבות

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

אורי גייגר / צילום: יחצ

אקסלמד שואפת לשבור שיא לקרן מכשור רפואי: גיוס 400 מיליון דולר

הקבוצה, המשקיעה בחברות מכשור רפואי, מקימה קרן רביעית שתפעל לפי המודל הייחודי שפיתחה: צירוף טכנולוגיות חדשניות למערכי שיווק של חברות מדשדשות • המייסד והשותף המנהל, ד”ר אורי גייגר, מסביר אילו חברות הוא מחפש, מה היתרון של ניו יורק על עמק הסיליקון ומדוע המוסדיים צודקים בכך שלא השקיעו עד כה בקרנות רפואיות שיצאו מישראל

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות לייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל"

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

תותח של צהל בגבול הרצועה / צילום:  רויטרס

מלחמה או פעולת איבה: כמה פיצויים יקבלו הנפגעים מהאירועים הביטחוניים

שנים של עימותים ברצועת עזה יצרו מנגנון מורכב לפיצוי בעלי עסקים בישראל ● לא משנה אם נקרא לזה "מלחמה" או "מבצע", מילת המפתח היא "פעולת איבה" ● ככל שהעסק קרוב יותר לגבול, כך גדלים הסיכויים שיקבל פיצוי על נזק עקיף, כמו אובדן מחזור, וגם זה לאחר תלאות רבות

אופירה ביננפלד / צילום: תמונה פרטית

"אין לי פנסיה מסודרת, והמדינה רק מפריעה לעבוד ולהתפרנס"

אופירה ביננפלד (61), בעלת סטודיו לפילאטיס בקיבוץ מפלסים, מוטרדת מכך שאין לה פנסיה מסודרת • עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

בייניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

שופט העליון מני מזוז אמר את הדברים בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

מדרחוב בשנג'ן, סין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך אומרים בסינית שופינג? סין כבר לא המפעל של כולם

בזמן שהתרגלנו לחשוב על סין כעל "המפעל של העולם", היא הפכה להיות הצרכנית השנייה בגודלה בעולם לאחר ארה"ב ● הצריכה הפרטית של סין מהווה יותר מ-10% מהצריכה הגלובלית, והחברה הסינית בקושי התחילה לגרד את הפוטנציאל שלה

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר