גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הזוגיות המתוקה של ביבי נתניהו

אפילו המטס האווירובטי מעל הכרמל המפויח לא הפיג את חששותיו מפני ועדת חקירה

דווקא הזוגיות עם השותף הפרובלמטי, הילד הרע, אביגדור ליברמן, נראית הדבר הכי יציב שיש לבנימין נתניהו כרגע. למרות ששר החוץ לא התאפק ושלח לעבר ראש הממשלה את העקיצה השבועית שלו על רקע ניסיונות הפיוס עם הטורקים, יחסית למערכת היחסים של נתניהו עם ישי וברק, הזוגיות עם ליברמן היא ממש ירח דבש.

אומנם החופשה הרומנטית הזו עלולה להסתיים כבר ביום ראשון הקרוב כשעל שולחן הממשלה יעלה חוק הגיור בצה"ל שישראל ביתנו מתעקשת לקדם על אפה וחמתה של ש"ס, אבל עד אז טורדות את מנוחתו יותר השותפות הקואליציוניות האחרות: ש"ס והעבודה.

במשולש ברק-נתניהו-ישי היחסים על סף משבר. האש בכרמל לא עשתה טוב לראש הממשלה ולשר הפנים שלו. בסביבתו של ישי משוכנעים שאנשיו של נתניהו הם אלו שניסו טרם פרסום דו"ח מבקר המדינה להפיל את האחריות על ישי, כדי ששאלת התנהלותו של ראש הממשלה באירועים שקדמו לשריפה לא תעלה. כרגיל, אנשיו של נתניהו עשו זאת בצורה גמלונית כשהם מותירים אחריהם תביעות אצבע בזירת ההצתה.

גיאוגרפית, משרד הפנים בירושלים הוא הקרוב ביותר למשרד ראש הממשלה. בסביבתו של נתניהו עשו מאמצים עילאיים בסוף השבוע שהרוח לא תשנה כיוון והאש שאיימה ללחך את הקריירה הפוליטית של ישי, לא תרדוף גם את ראש הממשלה. אנשי הלשכה של נתניהו, שהצליחו לסכסך אותו עם יעלון, ריבלין וליברמן, התלבשו הפעם על ישי.

זה התחיל בהתעלמות המכוונת של נתניהו על המרפסת המשקיפה על הלהבות בכרמל; נמשך בהעברת האחריות בשטח לשר לביטחון פנים החביב והאפרפר אהרונוביץ', שלא יקח לעצמו קרדיט; עבר דרך שליחת נערי האוצר לחשוף מסמכים שיוכיחו שישי הזניח את הטיפול בסוגיה; והסתיים בתדרוכים מכוונים נגד שר הפנים.

מהלכיו הפוליטיים של נתניהו בדרך כלל נכשלים. הפעם הרוח התקשורתית סייעה לו ונשאה את האש לעבר משרד הפנים. העובדה שפרישה של ש"ס לא עומדת על הפרק נוצלה עד תום. הסיכוי שישי יפרוש מהממשלה דומה לסיכוי שברק ופואד ייפרדו מכורסאות העור שלהם. אם המפלגה החרדית לא עזבה על רקע משבר האברכים, היא בטח שלא תפרוש בגלל שריפה בכרמל. כשאנשיו של נתניהו יודעים שישי בטוח בכיס מקטרונו של נתניהו, הדרך להפיכתו לעמיר פרץ של אהוד אולמרט היתה קצרה.

חרדת ועדת חקירה

גם המטס האווירובטי שערך מעל הכרמל המפויח לא הצליח להפיג את הפחד של ראש הממשלה מוועדת חקירה ממלכתית. עד כמה עצביו של נתניהו חזקים תעיד העובדה הבאה: ביום שני, אחרי שכל הכוחות התקפלו וחזרו למרכז, יצא שר הפנים לסיור ברשויות שנפגעו. בין חמש בבוקר ועד לשובו לכנסת בצהריים, התקשר אליו נתניהו לא פחות משש פעמים, פעם בשעה בממוצע.

בשביל מה אתה צריך ועדת חקירה ממלכתית, הפציר נתניהו בישי, אין בזה שום צורך, ניסה לשכנע פעם אחר פעם את שר הפנים, אפשר לבדוק את השתלשלות האירועים בדרכים אחרות, ניסה שוב. זה לא מנע מישי לדבוק בעמדתו ולחזור על הקריאה להקמת ועדה.

לא ברור למה חושש כל כך נתניהו מוועדת חקירה ממלכתית. אולי האורות שדלקו במשרדו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה בשבת האחרונה עד השעות הקטנות יאירו יום אחד אור בפרשה.

הפינג פונג הזה לא נגמר. אתמול הגיש ישי הצעה להקצאת 800 מיליון שקל לנושא הכבאות כבר בישיבת הממשלה הקרובה. שעה קצרה אחר כך כבר הגיע טלפון מגורם במשרד ראש הממשלה שמתחנן בפניו לדחות את היוזמה. אחר כך גילה ישי שכל זה נועד רק כדי שראש הממשלה עצמו יוכל להביא את אותה הצעה ביוזמתו.

ה מזכיר איך בקדנציה הראשונה של נתניהו כראש ממשלה, העיר אז אחד משרי הליכוד: "לכל אורך ההיסטוריה היו שרים שחתרו תחת ראש הממשלה. אנו עדים בפעם הראשונה לראש ממשלה שחותר תחת שריו".

כמו כל טירון, גם ראש הממשלה יודע שלכל שבת יש מוצאי שבת. גם אם אלי ישי ישרוד את האירוע הזה, הצלקת תישאר. כל יום כשיסתכל במראה, ייזכר ישי מה עשו לו, ובעיקר מי האחראי לכוויה שנצרבה בו. המשבר הנוכחי יחלוף, אבל בעתיד עלולות להיות לו השלכות פוליטיות. גורמים בקרבתו של ישי רמזו השבוע שלא בטוח שבבחירות הבאות נתניהו יהיה הבחירה המועדפת על ש"ס.

ביניים: זוגיות במבחן

אחרי ששרדו קיפאון מדיני של כמעט שנתיים, גם הזוגיות המופלאה בין נתניהו לשר הביטחון ברק עומדת לעבור מבחן נוסף, אולי הגדול ביותר מאז שעברו לגור יחד. הודעת האמריקאים כי נכשל המו"מ בין ישראל לארה"ב על הקפאת הבניה בהתנחלויות, עלולה להביא למשבר שספק אם זוג היונים יוכל לשרוד. לשניהם יש בבית - בעיקר לברק- חברים שקוראים לפרק את החבילה, בטיעון שזוגיות הזו מיצתה את עצמה וגורמת לשניהם רק נזק.

שלשום סירב ברק לאפשר לשר אבישי ברוורמן להביך אותו אל מול המצלמות, ומנע מהכתבים שבאו לסקר את ישיבת חברי העבודה מלצפות בברוורמן קורא מעל הבמה לשקול פרישה מהממשלה. בלי תהליך שלום, אמר ברוורמן, אין לעבודה מה לחפש בקואליציה.

ככה זה במפלגת העבודה. כשאין הקפאה הם מתחממים מהר מאוד. כשיש הקפאה- הם בפריזר. לפני חודשיים, כשהסתיימו עשרת חודשי ההקפאה, הודיעו ברוורמן ובוז'י הרצוג על התמודדות לראשות המפלגה, פואד הודיע שהוא בעל הבית, ועיני הכניס לפנתיאון הפוליטי מושג חדש: אהבל. אבל מקץ חודש המפלגה, שלרגע היה נדמה שהתעוררה לרגע לחיים, חזרה לתרדמת.

השבוע שוב יצאו הטוענים לכתר בעבודה מהחורים. אם לא יתחדש התהליך המדיני, עלול המשבר עם העבודה להחריף. ביבי הכבאי יודע לכבות שריפות ביער אבל לשריפות בקואליציה שלו עוד יצטרכו להמציא מערך כבאות נפרד. הנרגילה המעשנת הזו עוד עלולה לשרוף לנתניהו את הקואליציה. עם זאת, אפשר להמר מבלי להסתכן יתר מדי שהזוגיות הזו תצלח גם את המשבר הנוכחי.

עוד כתבות

ויקטור בהר / צילום: ענבל מרמרי

"בסוג כזה של משבר המדיניות מוגבלת באופן טבעי בצעדיה"

מנהל המחלקה הכלכלית בבנק הפועלים, ויקטור בהר: "בגלל ששיעורי האבטלה עדיין גבוהים, סביר שחלק מהלקוחות יבקשו לקבל הארכה ל-3 חודשים נוספים על דחיית תשלומי משכנתאות. זה אירוע מתגלגל, ואנחנו נידרש לגבש בהמשך פתרונות יצירתיים"

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

עתירה נגד הטבות המס של נתניהו: "פגיעה קשה בעקרון השוויון"

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ בדרישה לבטל את החלטת ועדת הכספים לאשר הטבות מס רטרואקטיביות לרה"מ בנימין נתניהו

ג'ון בולטון/ צילום: רויטרס Jim Young

הספר של בולטון על ימיו בממשל טראמפ מכר יותר מ-780 אלף עותקים בתוך שבוע

אתמול בבוקר הספר דורג במקום הרביעי ברשימת 100 רבי המכר של אמזון ● הספר "החדר שבו זה קרה: זיכרונות מהבית הלבן" ביקורתי מאוד כלפי הנשיא טראמפ, ומפרט סיפורים על כהונתו של בולטון בממשל ויחסיו עם הנשיא

עו"ד אשר חלד / צילום: אופיר אייב

"בעקבות משבר הקורונה יש פחות סכסוכים קיבוציים של עובדים מול מעסיקים"

עו"ד אשר חלד הוא אחד המומחים המובילים בארץ בדיני עבודה ודיני פנסיה ● "הנושא של דמי אבטלה לעסקים ניתן לפתרון. היה צריך להשקיע בזה מחשבה יותר רבה"

ד"ר אסף אילת / צילום: איל יצהר, גלובס

למה הציבור לא ייהנה מהוזלה משמעותית בתעריף החשמל? יו"ר רשות החשמל בראיון

ד"ר אסף אילת מסכם ארבע שנים כיו"ר רשות החשמל, וקובע בראיון פרישה כי "היינו עם מבנה משק נכה שבו חברת חשמל היא כמעט כל המשק. הרפורמה הביאה התייעלות וכסף, ויש לה חשיבות"

בניין עיריית ירושלים. העייריה שילמה כ־14 מיליון שקל פיצוי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך מחשבים מס על פיצויים: הוני או פירותי?

בעלי קרקע שקיבלו פיצוי מהעירייה נדרשו לשלם מס בגינו, והמחלוקת שהתעוררה היא האם הרווח שהיו מפיקים מהקרקע היה רווח פירותי - שהמס עליו גבוה יותר - או רווח הוני

בניין אמדוקס / צילום: איל יצהר

חברת אמדוקס עומדת לפני פיטורי מאות עובדים בארץ ובעולם

החברה מעסיקה ברחבי העולם 25 אלף עובדים ● "אנחנו בוחנים באופן שוטף התאמות נדרשות במבנה ההוצאות שלנו"

תחנת סקר סרולוגי של קופת חולים לאומית באשדוד. כמה חולים באמת פספסנו? / צילום: משרד הבריאות

כמה חולי קורונה יש באמת בישראל? הסקר הסרולוגי הגדול יצא לדרך וזה כל מה שצריך לדעת עליו

הסקר הסרולוגי שקופות החולים מתחילות לבצע אמור לתת תשובה לשאלה - כמה אנשים חלו בקורונה בישראל, ולאתר את מי שכבר מוגנים מפניה • האם מי שיימצא כבעל נוגדנים לנגיף יהיה מוגן מהדבקה חוזרת והאם דגימת האוכלוסייה תיתן תמונה אמיתית? • "גלובס" עושה סדר

גיוס הון / צילום: Shutterstock

פיצ'בוק: ירידה של 45% בסבבי הסיד של קרנות הון סיכון בארה"ב מאז תחילת השנה

היקף עסקאות הסיד שנעשו במחצית הראשונה של השנה צנח ב-45%: 803 עסקאות לעומת 1,447 בתקופה המקבילה ● היקף ההון שהושקע ירד ב-33% ל-2.2 מיליארד דולר

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

ראשי הפד: המשק האמריקאי יזדקק לתמיכה המוניטרית לזמן ארוך

הערב פורסמו הפרוטוקולים של הבנק המרכזי האמריקאי ● נדב אופיר, אסטרטג שווקים גלובליים בחדר המסחר של בנק הפועלים: "חברי הוועדה מעדיפים בשלב זה לספק מידע על פעולות עתידיות שהן תלויות תוצאה, על פני פעולות שיקרו בטווח זמן מסוים. כלומר הגעה לטווח אינפלציה מסוים, לשיעור אבטלה או לשיעור צמיחה בכלכלה האמריקאית"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות בבורסה; שיכון ובינוי קופצת ב-6%, בזק עולה ב-5.2%

מחזור המסחר מסתכם ב-850 מיליון שקל ● בבורסות אירופה נרשמות היום עליות ובמסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב המגמה חיובית ● הדולר נחלש קלות, האירו מתחזק

השופט הנדל (מימין), ראש הלשכה חימי ועו"ד רוזובסקי / צילום: רפי קוץ, יוסי זמיר, שלומי יוסף

תיק הצוללות, בעיית הסיווג הביטחוני של ההגנה והתערבות ראש הלשכה

הסנגורים ב"תיק 3000" טוענים כי הגנת החשודים נפגעת מאחר שהמתמחים שלהם, בניגוד למתמחי התביעה, לא מקבלים סיווג ביטחוני, ולכן לא יכולים להיחשף לחומרי החקירה ולסייע בהכנה לשימוע • ראש הלשכה, אבי חימי, נחלץ לסייע ופנה לשופט האחראי לסיווג: "חוסר שוויון מובהק בין התביעה להגנה"

אבנר הופשטיין / צילום: תמר מצפי, גלובס

תביעתו של אבנר הופשטיין נגד גלי צה"ל נדחתה

בתביעתו משנת 2017 דרש הופשטיין פיצוי בסך למעלה מחצי מיליון שקל בגין התעמרות בעבודה ועוד 85 אלף שקל בגין פיצוי פיטורים שלא כדין ● כעת החליטו הופשטיין וגלי צה"ל לסגור את הפרשה בפשרה, על פי הנוסח שנחתם היום תביעת הופשטיין על כל עילותיה תידחה

שלט תלוי מעל אחת המרפסות בתל אביב באוירת הסגר שהוטל על המדינה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

סגר כבר לא אופציה, אז מה כן? כלכלן, סטטיסטיקאי ואפידמיולוגית מייעצים

בכיר במשק, אפידמיולוגית, כלכלן וסטטיסטיקאי שוטחים את משנתם לגבי ההתמודדות עם מה שנראה כגל תחלואה שני של הקורונה ומדגישים את תפקיד המדינה בשיקום הפגיעה ההרסנית של הסגר בכלכלה • מה ניתן ללמוד מטעויות העבר וכמה חשוב לנתח את נתוני משרד הבריאות?

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

המיזוג הולך ומסתבך? סלקום וגולן מתקוטטות על קופת המזומנים

גולן, שקופת המזומנים שלה אמורה להישאר אצל בעלי המניות שלה במסגרת עסקת רכישתה על ידי סלקום, מעכבת העברות כספים בתקוה שאישור העסקה יתקבל במהרה ● על פי הערכות גולן קרובה לפרישה מהמכרז אם לא תקבל אישור מהנדל ● גולן: "עומדים במחויבות ההשקעות שלנו"

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

עליות באירופה; "הריבאונד המהיר הביא לאופטימיות שמתהפכת שוב"

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות קלות לאחר שאתמול ננעל המסחר במגמה מעורבת ● שיעור האבטלה בגוש האירו עלה ב-0.1% לרמה של 7.4% בחודש מאי ● מחר לא יתקיים מסחר בוול סטריט

נטפליקס. עלייה מסיבית בצריכת שירותי טלוויזיה בארה"ב / צילום: Antoine Kreme, רויטרס

שוק בבינג': עלייה מסיבית בצריכת שירותי טלוויזיה בארה"ב. האם הלקוחות יישארו גם ביום שאחרי?

דוח חדש של Deloitte מגלה שלמרות הזינוק בתקופת הקורונה, המלחמה של חברות הסטרימינג על הכיס שלנו דווקא התחזקה ● בענף מעריכים: "הנורמלית החדשה" שתהיה פה ביום שאחרי תייצר שורה של אתגרים חדשים לענקיות התוכן ● האתגר הראשון: איום נטישת הלקוחות בעקבות המשבר הכלכלי

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

במשפט אחד חשף אמש שר האוצר החדש את האמת: מחירי הדירות לא מעניינים אותו

המילים הספורות של שר האוצר ישראל כ"ץ על ענף הנדל"ן גילמו את עמדתו: מחירי הדירות אינם מעניינים, סבסוד לזוגות צעירים לא על הפרק והמדינה רוצה להחזיר אליה את משקיעי הנדל"ן ● זו המציאות החדשה של עולם הנדל"ן

מסך עם הנחיות למניעת הידבקות בנגיף קורונה בסיאול, בירת קוריאה הדרומית  / צילום: Lee Jin-man, AP

סיאול בעלייה: החיסון הכלכלי של קוריאה הדרומית

אחת המדינות הראשונות שהושפעו מהקורונה, היא גם מהבודדות שיציגו פגיעה כלכלית מינורית, הודות לניהול יעיל של המשבר ● ההטיה הטכנולוגית ויכולות התמרון הפיסקאליות והמוניטריות מאפשרות למדד המניות הקוריאני להציג ביצועי יתר מול מדדים מקבילים

יהודה נוריאל / צילום: צילום מסך מתוך התוכנית שטרודל ביוטיוב

העיתונאי יהודה נוריאל הלך לעולמו בגיל 56

נוריאל היה עיתונאי ב"ידיעות אחרונות" והוא נפטר ממחלה קשה