גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כבר פתחת פרופיל לחתול בפייסבוק?

וודאפון עושה הנחה לחברים טובים בפייסבוק, וטויוטה תחזיר 500 דולר לצייצני טוויטר

וודאפון בוחנת אם אתה מכיר את חבריך

חברת הסלולר וודאפון באיטליה, שמפעילה את אחד מעמודי הפייסבוק החזקים באיטליה, העלתה אפליקציית פייסבוק, שמטרתה לבחון עד כמה כל גולש מכיר את חבריו. על הגולש להתאים בין ציטוטים, תחביבים ומידע ביוגרפי בין 3 חברים שמוצגים לו באופן רנדומלי. הגולשים שצוברים את המספר הרב ביותר של נקודות, זוכים בהנחות בדקות שיחה ובמתנות נוספות מהחברה.

האפליקציה נוגעת בלב-ליבה של הרשת החברתית - החברים. עם זאת, בניגוד לאפליקציות ומבצעים אחרים, ההתייחסות לחברים נעשית כאן בקריצה. בהנחה שלרובנו יש למעלה מ-100 חברים בפייסבוק, מעטים האנשים שאכן מכירים את כל חבריהם. בדומה לקמפיין של בורגר קינג, שניצל עובדה זו כדי לאפשר לכל גולש לוותר על 5 חברים תמורת המבורגר, הקמפיין של וודאפון מציב בפנינו אתגר וחושף את החברים הלא מוכרים שלנו.

האירוניה של חברי הפייסבוק מתחדדת, כשזוכרים שהעמוד שייך לחברה סלולרית, שמרוויחה כסף כשאנחנו מתקשרים ושולחים הודעות לחברים האמיתיים שלנו (ולא למאות או לאלפים שנמצאים בפייסבוק). בדרך זו מזכירה וודאפון שאין תחליף לתקשורת הסלולרית, שמקשרת אותנו עם החברים האמיתיים שלנו.

האם הקמפיין יתאים לישראל? עד היום החברות הסלולריות בישראל לא באמת נכנסו לרשת. המפרסמות הגדולות ביותר בישראל עדיין לא התחברו לעידן הדיגיטלי - הדבר נראה בבירור במשבר סלקום האחרון - שלחברה המובילה עדיין אין אפילו עמוד בסיסי ברשת.

איתי וודפון

GAP רותמת חיות לטובתה

בימים שלפני חג המולד, הרשת עמוסה במבצעים שמטרתם אחת - להגיע מהרשתות החברתיות לכיס הקונים. בשלל המבצעים, ההנחות והמוצרים המיוחדים, מנסה חברת GAP לייצר פעילות מיוחדת שתבלוט בין המתחרים.

GAP בחרה לשים במרכז את רוח חג המולד - ולבחור בארבעה איילי צפון, שעונים לשמות האיילים הנושאים את מרכבתו של סנטה קלאוס.

לא מדובר באיילים וירטואליים, אלא בבעלי חיים אמיתיים שמתגוררים דרך קבע בחווה במיניסוטה, ולכבוד הקמפיין מסתובבות עם מכשיר איתור על צווארן. כל אייל מייצג הנחה כספית אחרת, ו-GAP מעודדת את הגולשים בטוויטר להביע תמיכה באייל החביב עליהם, הצמוד להנחה המועדפת עליהם.

נכון לעכשיו לא נרשמה התלהבות יוצאת דופן מצד העוקבים בטוויטר, למרות המקוריות והמחשבה. נדמה כי רתימת החיות הופכת את המבצע למסורבל, ואינה מעניקה ערך מוסף משמעותי, מלבד השעשוע. במקרה זה, לא ניתן אלא לקבוע שלפעמים הרצון לצאת מהקופסה ולהמציא את הגלגל מחדש לא מתיישב עם הרצון לקדם מותג.

הקמפיין החל מספר שבועות לאחר שחברת מוזילה השיקה קמפיין לקידום הדפדפן פיירפוקס, שגם הוא התחבר לבעלי חיים באופן הדוק. מוזילה נתנה חסות לשני גורי פיירפוקס (פנדה אדומה). 6 מצלמות עוקבות ומשדרות 24 שעות את מעללי הגורים. בתחרות מול גורי פנדה חמודים, הקמפיין של GAP לא מצליח להמריא.

איתי גאפ

מיצי בפייסבוק

ואם בחיות עסקינן, השבוע עלה קמפיין חדש של אגודה ניו-זילנדית שמצילה חיות מחמד, ומציעה אותן לאימוץ. עד כה, נקטה האגודה בגישה המסורתית, והעלתה תצלומי חיות שמועמדות לאימוץ. עם זאת, האגודה החליטה לנצל בצורה חכמה יותר את המדיה החברתית, ולהשתמש שאפשרויות העומדות בפניה תוך שימוש בפייסבוק ובטוויטר.

האגודה פתחה עשרות פרופילים בפייסבוק, אחד לכל חיה מועמדת לאימוץ, בהם גורי כלבים, חתולים וארנבים. בדרך זו משתמשת האגודה ביתרון הגדול של פייסבוק - זיהוי. החיות בעלות הפרופיל קיבלו זהות משלהן, עם תמונה, שם, גיל ויכולת להתבטא. זיהוי זה מחזק את תחושת הקשר של הגולשים עם בעלי החיים, ומגביר את הסיכוי לאימוץ.

כבר ביום הראשון של הקמפיין אומצו מספר חיות (והסטטוס שלהם שונה ל"במערכת יחסים"), ודווח על הפרופילים החדשים בתקשורת הכתובה בניו-זילנד. מבחינה זו ניתן לקבוע כי מדובר בהצלחה. אמנם, הקמפיין לא סחף עשרות אלפי גולשים, אך נדמה כי מלכתחילה מטרת האגודה היתה מצומצמת ומודעת למגבלותיה. זהו קמפיין מוצלח ביותר.

האם יתאים לישראל? כן, במידה. הרשת אוהבת חיות (ויעידו על כך עשרות מיליוני הצפיות בסרטוני חתולים ב-YouTube), והשימוש המושכל ביתרונות הרשתות החברתיות מעצים זאת. ישראלים מרבים להעלות תמונות של בעלי חיים לפרופיל שלהם, הגיע הזמן לשלב הבא.

איתי חיות מחמד

טויוטה מצייצת 500 דולר

יצרנית המכוניות טויוטה יצאה בקמפיין בארצות-הברית, שבו כל ציוץ על רכישת מכונית טויוטה חדשה יזכה את הקונה ב-500 דולר הנחה. העלאת הציוצים בטוויטר מתבצעת דרך אפליקציה של טויוטה, שמעלה משפט קבוע לחשבון הטוויטר של הקונה המאושר. מטרת הקמפיין היא לשכנע קונים פוטנציאליים, כאלו שמתלבטים אם לרכוש טויוטה.

חברת טויוטה מקווה שכל רוכשי המכוניות יצייצו את דבר הרכישה בכדי לזכות בהנחה, והחברה תהנה מיחסי הציבור באמצעות זאת. המתלבטים, למעשה, ישתכנעו בזכות ציוצי חבריהם (שעלו לטויוטה 500 דולר).

הרקע לקמפיין הוא הדימוי הבעייתי, בלשון המעטה, ממנו סבלה טויטה השנה, בשל התקלה שהתגלתה במכוניות שלה. הרשתות החברתיות געשו באזכורים שליליים אודות התנהלות החברה והמכוניות, והקמפיין מנסה לעשות את הפעולה ההפוכה, ולהעלות מסרים קבועים מראש (שנכתבים על-ידי האפליקציה) ומבטאים את אמון הגולשים בטויוטה.

איתי טויוטה

קנייה חברתית ברשת

רשת החנויות האמריקאית JCPenny, השיקה אפליקציית פייסבוק חדשה, שמאפשרת לגולשים לקנות את מוצריה, מבלי לצאת מהפייסבוק. מלבד נוחות השימוש, והמגמה להעביר את שירותי אתר האינטרנט לרשתות החברתיות, לאפליקציה אלמנט חשוב נוסף.

כל רכישה או התלבטות מועלה לפרופיל האישי של כל גולש, והופכת את הקנייה לחוויה חברתית.

בדומה לליווי'ס, שהקימו חנות חברים באינטרנט, הפנימה JCPenny את הכוח שטמון בשיתופיות, ומאפשרת לכל גולש להתייעץ, לדווח ולספר על כל רכישה.

אפליקציית הפייסבוק מהווה את הצעד הבא והמתבקש, לאחר החנות של ליווי'ס - הטמעת תהליך הקנייה החברתית בפייסבוק. מדובר בשירות שהחברה מציעה לגולשים שלה, שמלבד מנוחות השימוש, יכולים לקבל חיזוקים והמלצות מחבריהם, ולהכריז על טעמם בבגדים ובמוצרים השונים.

האם הקמפיין יתאים לישראל? עמודי הפייסבוק של חברות האופנה השונות משגשגים (עם למעלה מ-100 אלף גולשים לחלקם), אך מרביתם מתמקדים עדיין בהנחות, מבצעים, תחרויות והצגת הפריטים. נדרש שינוי שיבטיח שהרשתות החברתיות לא ייתפסו כמשחק בלבד אלא ככלי שיווקי מרכזי, בדומה לאתר אינטרנט רגיל.

איתי פני

הכותב הוא מנכ"ל בן חורין ואלכסנדרוביץ אסטרטגיה ותקשורת, אשר משלבת בפעילותה גם קמפיינים דיגיטליים ללקוחותיה

עוד כתבות

אנשים עם מסכות הולכים על רקע בניין הפרלמנט הבריטי בלונדון / צילום: Kirsty Wigglesworth, AP

בריטניה מעבירה מיליארדים למוסדות תרבות ובוחנת חלוקת שוברי קניות לאזרחים

השוברים יהיו תקפים לתחומים שחווים משבר, כמו תעשיית האירוח והתיירות, או החנויות הקטנות ● צעד מוחשי ומחייב יותר עליו הודיע אמש שר האוצר הבריטי, הוא הענקת תמיכה בשווי 1.5 מיליארד ליש"ט למוסדות תרבות

זוג צעיר עם מסיכות מגן מפלסטיק הולך בין הדוכנים ברחוב, ישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

תיזהרו מהקזינו? משרד הבריאות פרסם מסמך סיכונים, אבל לא בטוח שהוא רלוונטי לישראלים

המסמך של משרד הבריאות מתפרסם לאחר שבימים האחרונים הופצו בעולם מספר מסמכים דומים, במטרה לתת לציבור כלים להתמודדות עם שגרת הקורונה החדשה ● מדוע אינו מסתמך על נתונים מקומיים או על מאפיינים מיוחדים של הזירה המקומית בארץ?

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

מסתמן: גליקמן ומקאן העפילו לשלב ההתמחרות במכרז הפרסום של שירותי בריאות כללית

בשלב מצגות הקריאייטיב התמודד גם משרד הפרסום אדלר חומסקי ● היקף הפרסום של הקופה כעשרה מיליון שקל בשנה ● משירותי בריאות כללית נמסר כי הוועדה עדיין לא התכנסה לכן אין מידע כרגע לגבי שלב ההתמחרות

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר רשות ני"ע: "המשבר הולך לשבש את הסדר הקיים במערכת הפיננסית, הציבורית והחברתית"

"התוכנית הכלכלית הממשלתית היא בסך הכול סבירה, אבל הערך שלה יימדד ביכולת הביצוע. ועד היום הביצוע לא היה מספיק טוב" ● כך אמרה היום ענת גואטה, יו"ר הרשות לני"ע, בוועידת עושים שוק של "גלובס" ● "בגל השני תידרש היערכות הרבה יותר משמעותית"

גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"בחברות ללא בעל שליטה, הבעיה המרכזית היא פיזור של בעלי המניות ומנהלים עם פיקוח חסר"

נושא האקטיביזם של בעלי מניות נידון בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בשיחה עם גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע • "אנחנו רוצים להשקיע בחברות עם הנהלה איכותית - כזו עם מנכ"ל שהמשקיע סומך עליו שיידע לחלץ את החברה ממשבר"

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

למרות המשך התפשטות הקורונה: בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי

כזכור בנק ישראל כבר הוריד את הריבית פעם אחת מאז תחילת המשבר, בחודש אפריל, כשהפחית את שיעור הריבית ב-15 נקודות בסיס

בית השגריר ברחוב תכלת (השגריר האמריקאי דיוויד פרידמן בעיגול) / צילום: איל יצהר, קובי גדעון - לע"מ

עם נוף לים בהרצליה פיתוח: כמה באמת שווה בית השגריר האמריקאי

אף שמרבית העסקאות שנחתמו באזור נערכו לפני זמן רב, ניתן להעריך כי שווי מ"ר למגורים בחלק המערבי של רחוב גלי תכלת בהרצליה עומד על כ-65 אלף שקל, מה שמעמיד את מחיר הנכס על כ-250 מיליון שקל ● ניתוח עסקה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווח: אנגליה תעצור את פריסת רשתות ה-5G של וואווי בשל סנקציות אמריקאיות

על פי הדיווח, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, צפוי לקבל השבוע דוח לפיו הסנקציות האמריקאיות על וואווי צפויות לחייב את החברה להסתמך על טכנולוגיה בעייתית, שעשויה להוות סיכון אבטחת מידע

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אינטרקיור: קנדוק בהסכם להספקת כ-3.3 טון מוצרי קנאביס

ההסכם, לתקופה של 24 חודשים, נחתם מול בית מרקחת מוביל המחזיק בנתח שוק משמעותי בשוק הקנאביס הרפואי

מסעדה סגורה לפי תקנות הסגר / צילום: בר לביא, גלובס

משרד הפנים מקדם פעימה שנייה של פטור מארנונה לעסקים

מנכ"ל משרד הפנים אמר בדיון בוועדת הכספים כי משרדו פנה בנושא למשרד האוצר שאינו מתנגד למהלך

יעקב מרגי / צילום: תמר מצפי

מרגי קבע: עד שלא יושג הסכם מול אל על, חוק התעופה לא יקודם

ועדת הכלכלה כבר אישרה את השינוי בחוק התעופה לקריאה שנייה ושלישית עד שיו"ר הוועדה, יעקב מרגי, התערב ● בכך מנסה מרגי להפעיל לחץ לסיים את הסאגה הנמשכת חודשים במסגרתה דנים באותר ובאל על למתווה של סיוע

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

להגברת מהירות התגובה: ועדת החוקה דנה ב"חוק הקורונה הגדול"

החוק כולל בין היתר את ההכרזה על מצב חירום בשל הקורונה ואת סמכות הכנסת לבטלה, וכן את הסמכת הממשלה להתקין תקנות שניתן יהיה להגביל בהן בצורה משמעותית את פעילות המשק

ועדת החוקה של הכנסת בראשות ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ברקע עימותים חריפים: ועדת החוקה אישרה את העלאת הקנס על אי עטיית מסיכה ל-500 שקלים

יו"ר ועדת החוקה ויו"ר הכנסת אמרו כי לא יתכן שהכנסת תפעל רק כזרוע ביצועית של הממשלה ● בתגובה, נתניהו אמר כי "זה מצב חירום אמיתי וקריטי. אתם לא יכולים לעכב ביצוע החלטות הנדרשות לעצור את התפשטות הנגיף"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

בנק הפועלים/ צילום: יחצ דוברות בנק הפועלים

שני עובדי בנק הפועלים מדסק ה-OTC נדבקו בקורונה

מספר עובדים נשלחו לבדיקות בעקבות המקרה ועובדים שבאו במגע עם אותם עובדים נשלחו לבידוד ● הפועלים: "שני העובדים שחלו מטופלים ואנו פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות. שירותי חדר העסקאות ניתנים כרגיל"

1985: מצילים את המשק ישיבת הממשלה, בראשות רה"מ שמעון פרס, שדנה באישור תוכנית הייצוב הכלכלית / צילום: HERMAN CHANANIA, לע"מ

משק במשבר מחפש מדיניות כלכלית: האם הפתרונות מהמחאה החברתית או מ-1985 יעזרו הפעם?

תוכנית מגירה? אין ● תחזיות הצמיחה והאבטלה? לא רלוונטיות מאחר שלא חזו גל שני ● המשק הגיע לנקודה שבה נדרשת הקמת ועדת מומחים או גוף-על לקביעת המדיניות הכלכלית ● ב-1985 השיטה הזאת עבדה: תוכנית הייצוב הכלכלית שנוסחה בידי מומחים שמחוץ לאוצר הצילה את המשק

ד"ר זאב רותם / צילום: רפי דלויה

הלך לעולמו ד"ר זאב רותם, ראש מחלקת אסטרטגיה ב-KPMG סומך-חייקין

ד"ר זאב רותם ליווה לאורך השנים מאות עסקים, חברות ציבוריות, ומשרדי ממשלה בתכנון וביצוע מהלכים אסטרטגיים וארגוניים מהמשמעותיים במשק

נשיאת בית הדין לעבודה ורדה וירט לבנה/ צילום: שלומי יוסף

החברה שנמצאה אחראית להטרדה מינית ברילוקיישן: "א.ר. פרויקטים חקלאות מים"

ביה"ד הארצי קיבל את בקשת ל"גלובס" לפרסם אם שם החברה שחויבה לשלם לעובדת שלה פיצוי בגובה 215 אלף שקל. זאת, לאחר שהעובדת הוטרדה מינית ע"י אדם זר בעת ששהתה מטעם החברה ברילוקיישן

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ייסגרו אולמות אירועים, ברים וחדרי כושר: הממשלה אישרה את ההגבלות החדשות

שורת ההגבלות החדשות להתמודדות עם התפרצות הגל השני של המגפה אושרה בממשלה ● הצעת חוק לתיקון תקנות שעת חירום תועבר לאישור מליאת הכנסת באופן מיידי ● לפיד: "אנחנו המדינה היחידה בעולם שהגיעה לגל השני מוכנה עוד פחות טוב מהגל השני. נתניהו נכשל"

אברהם ביגר, יו"ר דירקטוריון פז, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

אברהם ביגר: "אנחנו לא יודעים מתי המשבר ייגמר. צריך לשלוח כסף ישירות לחשבונות של האזרחים"

יו"ר חברת פז בוועידת שוק ההון של "גלובס": "צריך למצוא פיתרון רגולטורי שיאפשר דו שיח עם המשקיעים המוסדיים" ● "אנחנו במשבר לאומי מאוד מאוד קשה שיש לו תוצאות קשות וכך צריך להתייחס לזה" ● "אי אפשר להחזיק אנשים רעבים לאורך זמן"