גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה מחפשים בעלי פירמות רואי החשבון כשהם בוחרים שותף?

שיחה עם שותפים בכירים במשרדי רואי החשבון הגדולים מגלה כי הוותק והניסיון לא מספיקים - אלא יש דגש גם על מעורבות, יוזמה ויתרון יחסי ■ וכן - יש גם מסלול ייעודי לשותפות

כמעט בכל תחום, במיוחד בעבור אלה שמוצאים עצמם במקצוע שמאפיין ארגונים גדולים כמו משרדי רואי חשבון, אפשר למצוא לפחות 3 סוגי עובדים: הראשון, מכוון מטרה - רואה את עתידו המקצועי כשותף במשרד ומתנהל בהתאם; השני - מכיר בכישוריו, מעדיף להתמקד בעשייה היומיומית ואינו צופה לגדולות; והשלישי שזורם - אוהב ללכת צעד אחר צעד, ולהתקדם בהתאם לתנאי השטח.

בעבור אלה שמכשירים את הקרקע לעתיד מקצועי עם קריירה של שותף, חשוב לדעת כיצד לכלכל את צעדיהם בבטחה - מדובר בקריירה עם הטבות שכר גבוהות מאוד, תוצאה של האחריות והשעות המרובות שדורש התפקיד.

המעבר מתפקיד מנג'ר - עובד בכיר בפירמות גדולות מביא עמו לשותף קפיצה של בין 50 אלף שקל ל-100 אלף שקל למשכורת השנתית בשנה הראשונה. לפעמים מדובר גם במאות אלפי שקלים, כל עוד השכר תלוי ברווחיות שהשותף מביא לפירמה.

חשוב לזכור, אם כי מדובר במקרים נדירים, כי השותף עלול לספוג ירידה בשכרו, בעקבות ירידה ברווחיות בקבוצה הספציפית שהוא מנהל. אחדים מבין המשרדים פותרים את הבעיה בכך שהם מניחים בצד סכומי כסף שהתקבלו בשנים טובות בפירמה, על מנת לחלקם במקרה שהפירמה סופגת הפסדים.

מה בדיוק מחפשים בעלי הפירמות כשהם בוחרים שותף, או מסמנים שותף עתידי? אולי זה יפתיע רבים, אך ראשי הפירמות עצמם לא תמיד יכולים להגדיר קריטריונים ברורים וחד-משמעיים לבחירת שותף. מסתבר כי במרבית המקרים, האדם הוא זה שקובע.

"אנו שמים דגש לא רק על פרמטרים הקשורים למקצועיות וניסיון, אלא גם על פרמטרים של תרומה לקהילה, מעורבות ויוזמה בפירמה. הקריטריונים מהווים קשת של תכונות, כישורים וביצועים", אומר רו"ח צביקה יחזקאל, שותף בכיר ומשנה לשותף המנהל בפירמת רואי החשבון PwC Israel, שבה מכהנים 49 שותפים.

יחזקאל מזכיר כי בחירת השותפים תלויה גם בתחום ההתמחות. "בעת קבלת ההחלטה על מינוי שותפים בתחומי הייעוץ והמסים, למשל, יכולה הפירמה לזהות פוטנציאל וניסיון מחוץ לתחומי הפירמה, כמו בוגרי מס הכנסה שמגיעים לפירמה ומתקדמים לדרגת מנהל בכיר - הופכים מועמדים טבעיים למינוי לשותפים", אומר יחזקאל.

הכשרה ייעודית

לדברי רו"ח אילן בירנפלד, שותף מנהל בפירמת ראיית החשבון והייעוץDeloitte בריטמן-אלמגור-זהר, שמספר השותפים בה עומד על 70 רואי חשבון, איתור המועמדים הפוטנציאליים לשותפות מתחיל כבר משלבים מוקדמים.

"אנו בונים בעבורם מסלול קריירה ייעודי לשותפות בפירמה, שבמסגרתו שמים דגש על פרמטרים שונים, ובכללם מקצועיות, שירותיות, הבנה והיכרות עם ענפי הפעילות של הלקוחות ויכולות אישיות גבוהות", אומר בירנפלד.

איתור מועמדים לשותפות כבר בשלבים הראשונים לכניסתם לפירמה מאפיין גם את משרד רו"ח BDO זיו-האפט, שבראשו עומדים 44 שותפים.

"אחת המשימות העיקריות שלקחתי על עצמי כשנכנסתי לתפקיד השותף המנהל בפירמה היתה בנייה מתודית של שדרה ניהולית, שתוביל את הפירמה לאורך השנים, תוך שהיא מאתרת את בעלי הפוטנציאל מבין העובדים ומלווה את התפתחותם המקצועית", אומר רו"ח דני מרגלית, מנהל שותף במשרד.

לדבריו, לפני כ-3 שנים הוקם מסלול פנימי בפירמה של עתודה ניהולית, המאתר מדי שנה בין 10 ל-15 עובדים, שעוברים הכשרה מיוחדת של כ-11 חודשים, שלאו דווקא קשורה לתחום ההתמחות המקצועי שלהם - אלא לנושאי שיווק וניהול.

"כיום אנחנו רואים שכמה מבוגרי המחזור הראשון של העתודה נמצאים במסלול מובנה לשותפות", אומר מרגלית.

יציאה מהקיבעון

יתרון בולט שמהווה גם הוא שיקול מרכזי בבחירת שותף הוא תכונה יוצאת דופן לטובה. "ניכרת חדות ניגודים בין השותפים השונים, כי קיימת העדפה לקדם שותף בנושאים שאחרים פחות טובים בו, שבהם הוא מציג יתרון משמעותי, כך שהוא משלים את הפאזל", אומר רו"ח ראובן שיף, לשעבר נשיא לשכת רואי החשבון ושותף מנהל בשיף-הזנפרץ ושות', שלה 9 שותפים.

לדבריו, ניתן גם לאבחן תכונות בולטות. "למשל, יש שותף שהוא יותר תובעני עם העובדים, שותף שמנהל פרויקטים עם התמקצעות גבוהה, שותף שהוא אלוף במשא-ומתן, ויש שותף שהוא נעים הליכות עם יכולות בינאישיות גבוהות ביותר", אומר שיף.

חיפוש אחר תכונות בולטות שמאפיינות אנשים בעלי ראייה רחבה ופתוחה עומד בבסיס האיתור של פירמות נוספות.

"התהליך שעוברים רואי החשבון הצעירים, הן בתקופת הלימודים האקדמית הן במסגרת ההכשרה בתוך המשרדים, הינו תהליך שעלול לגרום לקיבוע מחשבתי", אומר רו"ח מיקי בלומנטל, שותף מנהל בפירמת רו"ח פאהן-קנה ושות' Grant Thornton, שבה 17 שותפים. "המוכשרים והטובים שזוכים להתבלט ואחר כך להיות מועמדים לשותפות הינם אלה שמשתחררים מהר מהקיבוע, מכניסים יוזמה וחשיבה לתהליך עבודתם ומעניקים ערך מוסף ללקוחות המשרד. אלה הם האנשים שבסוף כל יום יכולים לומר 'I make a difference every day'".

רואה חשבון צעיר גם צריך להביא בחשבון שכמעט תמיד, הפירמה תעדיף לקדם לשותפות עובד בעל ותק בתוך המשרד.

"בחירת השותפים במשרד נעשית בראש ובראשונה על-פי ההתמחות, הניסיון והמקצועיות שלהם", אומר רו"ח משה ליאון, שותף מנהל בליאון-אורליצקי ושות', שבה 13 שותפים. "שותפים רבים צמחו מהמשרד עצמו. גידול דור העתיד הוא דבר שאנחנו משקיעים בו ביומיום".

"עד היום קלטנו שותפים רק מתוך המשרד", אומר שיף ומרחיב: "אנחנו לא שוללים שותפים מן החוץ; אם יהיו להם יכולות גבוהות וערך מוסף למשרד, בהחלט נשקול את זה".

לדבריו, אפשרות נוספת להתמנות לתפקיד היא בדרך של מיזוג. "אדם מהשורה הראשונה שפיתח נישה שחשובה לנו, שבא עם מוניטין מוכחים ושמביא איתו לקוחות פעילים - במקרה כזה נפעיל מערכת גדולה של שיקולים, הכוללת בחינת אישיות, ניסיון מקצועי ויחסי אנוש. לתהליך כזה גם נלווה משא-ומתן. תמיד קיבלנו הצעות ממשרדים שונים להתמזג איתם. תהליך מסוג זה הוא ארוך שלרוב הסתיים בסירוב מנומס, כי לא התקיימו כל הקריטריונים".

שאלה נוספת שצריך לשאול את עצמו כל מועמד מתחיל - האם בפירמה שבה הוא נמצא יש בכלל מקום לשותפים נוספים? על התשובה הזו השיבו מרבית המשרדים כי לא קיימת מגבלה של מספר השותפים שיכולים להתמנות לתפקיד.

"אצלנו לא קיימת מגבלה בכמות השותפים; כל מי שעומד בקריטריונים מתמנה", אומר יחזקאל מפירמת PwC. "בפירמה קיים נוהל למנהלים, שמתפרסם אחת לשנה ומגדיר את התהליך למינוי שותפים. כמו כן, קיימת ועדה שמורכבת ממספר שותפים מגוון שהרכבה משתנה. בכל שנה מתקיים תהליך שימוע, שבו כל אחד מהשותפים חייב להביע את חוות דעתו והמלצתו על המועמדים הרלבנטיים. בסוף התהליך הוועדה נותנת, בהתאם להמלצות ועמידה בקריטריונים, החלטה על מינוי השותפים".

יותר אחריות, יותר שעות ובעיקר יותר הכנסות

מלבד אחריות, שותף זוכה להכנסה גבוהה יותר, עובד שעות עבודה מרובות יותר ומקבל בהתאם תנאי עבודה טובים יותר.

"שכר השותף גבוה יותר מעובד בכיר, ונגזר מהרווחיות של הפירמה ומביצועי השותף", אומר רו"ח דני מרגלית, שותף מנהל בפירמת BDO-זיו האפט.

לדבריו, סמכויות השותף מאתגרות יותר. "השותף, נוסף על הטיפול השוטף בתיקים, נדרש למשימות נוספות - ניהול, ייצוג הפירמה, שיווק, תמחור וקשר עם הרשת הבינלאומית. האחריות כמובן גדלה, וכך גם שעות העבודה", מסביר מרגלית.

"שותף נחשף למגוון נושאים, לאתגרים גדולים ובא במגע יומיומי עם הלקוחות. הוא מעורב בכל מה שקורה במשרד, ויש לו יכולות השפעה על ההחלטות המתקבלות בפורום הבכיר ביותר" מסביר רו"ח ראובן שיף, נשיא לשכת רואי החשבון לשעבר ושותף מנהל בשיף הזנפרץ ושות' רואי חשבון. "עובד, בכיר ככל שיהיה, לעולם ימתין לאישור מעליו, ותמיד יש עוד עין בוחנת שבודקת אחריו, והיא זו שתיקח בסוף את האחריות".

לשותף גם קיימת אחריות נוספת שהיא חלק בלתי נפרד מהתפקיד. "לשותפים ישנה זכות חתימה, אשר מחייבת את השותפות. הרחבת הסמכות בעת המינוי נגזרת מהסמכות לחתום בשם השותפות", אומר רו"ח צביקה יחזקאל, שותף בכיר, משנה לשותף המנהל בפירמת רואי החשבון PwC Israel. "השותפים בפירמה חברים בוועדות שונות, אשר מתוות מדיניות ומטפלות בנושאים רבים מקצועיים ופנים-ארגוניים".

11

עוד כתבות

ישראל צריכה למנות צאר כלכלי חזק / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

פרשנות: קבלו צ'ק של 500 שקל - הנקודה שבה נתניהו צודק וכל הכלכלנים טועים

אף כלכלן סביר מהזרם המרכזי לא יסכים להגיד מילה טובה על מהלך של חלוקת צ'קים להמונים, אבל כוחו של המהלך שביצע נתניהו הוא בכך שיש לו הצדקה ערכית

מסעדת אילבן מדיסון פארק בניו יורק / צילום: AP

בצל הקורונה: המסעדה שזכתה בשלושה כוכבי מישלן הופכת לבית תמחוי

"אילבן מדיסון פארק", הממוקמת בניו יורק ונחשבת לאחת המסעדות הטובות בעולם, מתגייסת לסייע לצוותים הרפואיים ולנזקקי העיר, ותגיש כ-3,000 ארוחות ביום במחירי בית תמחוי

מייסד אינסייט ג'ף הורינג / צילום: מתוך flickr

המשקיעה הכי משמעותית בהייטק הישראלי גייסה 9.5 מיליארד דולר

קרן אינסייט האמריקאית גייסה את הקרן ה-11 בעיצומו של המשבר ● לחברה אחזקות בשורה של חדי קרן ישראליים, בהם מאנדיי, סייסנס, JFrog ועוד

יצחק קלפטר /  צילום: מילנר משה - לע"מ

הקלפטר בן 70: זה הזמן לחזור ל"יצחק", אלבום הבכורה

אלבום הבכורה של יצחק קלפטר חוגג השבוע יום הולדת עגול, אלבום  שהופך את ההסתגרות הביתית להרבה יותר נסבלת.

פעולות חיטוי נגד נגיף הקורונה בעיר העתיקה של ירושלים / צילום: Mahmoud Illean, AP

7,428 מקרי קורונה בארץ; 2,874 אנשי צוות רפואי בבידוד

357 חולים החלימו מהנגיף ● 113 במצב קשה, כולל 96 מונשמים ● מספר המתים בארץ הגיע ל-39 אנשים

“מליפיסנט: אדונית הרשע" /   צילום: באדיבות פורום פילם

מטיפולי פוריות ועד ניאו נאצים: 5 המלצות צפייה לעת בידוד ומגפה

המשפחתי, העילאי, הקשוח, האופטימי, וסרט הילדים. המלצות קולנועיות לתקופה הזו

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

התוכנית הגרנדיוזית להקמת מעבדה שתבצע אלפי בדיקות קורונה ביום בישראל הותירה שובל של סימני שאלה

בתחילת השבוע הודיע הסטארט–אפ הישראלי מיי–הריטג’ כי יקים בשיתוף חברה סינית מעבדה שתבצע 10,000 בדיקות קורונה ביום • זמן קצר לאחר מכן הקפיא משרד הבריאות את המיזם ללא הסבר • בכירים במערכת הבריאות, בהייטק ובאקדמיה מעלים שורה של שאלות • מאחורי הקלעים של ההקפאה

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

ברקת יאפשר למוסדיים לדחות אג"ח ולהחליף חוב בקלות לחברות לוות שנקלעו למשבר

מנייר התייעצות שתפרסם רשות שוק ההון עולה כי התוכנית שלה לשיקום החברות הטובות שנקלעו לקשיי החזר באג"ח תכלול בין היתר דחייה של עד שנה בתמורה לתוספת בריבית של 0.55% ועד 3.5%, ללא תספורת בחוב 

סר קיר סטארמר / צילום: AP

בריטניה: מנהיג חדש נבחר ללייבור; "מזדהה ותומך בציונות"

תהליך הבחירה לתפקיד התנהל בצל משבר הקורונה בממלכה המאוחדת, וחוסר שביעות בציבור מהמהלכים של הממשלה בראשות בוריס ג'ונסון ● סר קיר סטארמר יחליף בתפקיד את ג'רמי קורבין

עז מסתובבת בעיירת החוף הנופש כְלַנְדִידְנו בצפון ווילס / צילום: Pete Byrne/PA, AP

עוד יבואו ימים אחרים: 10 תמונות מהשבוע של העולם בצל הקורונה

כמו ארגון טרור שנשקו העיקרי הוא האימה והשפעתו המיידית היא הפחד והשיתוק – כך פועלת הקורונה על אזרחי העולם ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

מפעל רכב מושבת 
של GM בקוריאה הדרומית
צילום: רויטרס, Yonhap News Agency

עוד מכה נוחתת על תעשיית הרכב: חשש מגל פשיטות רגל של ספקים

ספקית רכיבים גרמנית הודיעה היום על פשיטת רגל ויצרנית רכב חשמלית עצמאית הגישה בקשה להקפאת הליכים ● גרמניה מושיטה רשת ביטחון לחברות סטארט-אפ

ענת אדמתי  / צילום: ענבל מרמרי

"צריך לחלץ אנשים לפני שמחלצים תאגידים גדולים": תוכנית היציאה מהמשבר של פרופ׳ ענת אדמתי

פרופ' ענת אדמתי, אחת הכלכלניות המשפיעות בעולם בעשור האחרון, מסבירה בראיון מיוחד "לגלובס" איך הקורונה הציפה למעלה סתירות בקפיטליזם האמריקאי, עוקצת את טראמפ ("האמת היא הקורבן") וגם נותנת טיפ למקבלי ההחלטות בישראל

רשות המיסים / צילום: איל יצהר

בפחות מיממה: 40 אלף עסקים נמצאו זכאים למענקי סיוע

ביום שני הקרוב צפויים עשרות אלפי עסקים לראות את סכום הכסף לו הם זכאים - בין 3,000 ל-6,000 שקלים - בחשבונם ● מטרת הרשות להעביר כמה שיותר כספי מענקים שאושרו לפני חג הפסח

מתחם לבדיקות קורונה בהאנוי, וייטנאם / צילום: Hau Dinh, AP

הגרף היומי - בין האנוי לבני ברק: וייטנאם צפופה וענייה, איך יש בה אפס מתים מקורונה?

עד כה, נראה כי במשאביה המוגבלים, מצליחה וייטנאם להתמודד עם מגפה עולמית שהובילה מערכות בריאות בעולם לסף קריסה

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; הנפט קפץ בעוד 12%

המשק האמריקאי איבד 701 אלף משרות בחודש מרץ ושיעור האבטלה קפץ לרמה של 4.4% לעומת 3.5% בפברואר ● טסלה קפצה לאחר שדיווחה על מסירת כ-88,400 כלי רכב ברבעון הראשון ● בורסות אירופה ננעלו בירידות

צוות רפואי עורך בדיקות קורונה בקרב דיירי בית אבות בברצלונה / צילום: Santi Palacios, Associated Press

צרפת: מספר המאושפזים בטיפול נמרץ עולה; סגר בספרד עד 26 באפריל

בצרפת מתו עד כה 7,560 בני אדם מקורונה ● הציבור הצרפתי נמצא תחת צעדי סגר חמורים, והמשטרה מחלקת קנסות של מאות אירו למי שמתרחקים מבתיהם ● באיטליה יותר מ-15,000 בני אדם מתו עד כה

בני גנץ / צילום: Sebastian Scheiner - AP

פרשנות: להיות אופציה על המדף - ולהמתין בסבלנות

החלופה לשלטון הימין הגיעה אל סוף דרכה ● האפשרות האחרונה שנותרה לאופוזיציה הישראלית היא להודות בעקרותם של קיצורי הדרך, להסכים להיות אופציה, ולדעת שמימושה יצריך דור שלם

מרטין סורל מנכ"ל WPP/ צילום: רויטרס

תחרות הפרסום "אריות קאן" לא תתקיים השנה

לאחר התפרצות הקורונה הודיעו המארגנים על דחיית התחרות לאוקטובר - היום התקבלה הודעה על ביטולה הסופי

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

לא נוגעים באורח החיים. סטוקהולם, בשבוע שעבר / צילום: David Keyton, AP

בשבדיה חיים כמעט כאילו אין קורונה: האם זה ייגמר באסון?

בתי הספר פתוחים, המסעדות מלאות והרחובות שוקקי חיים ● ראש הממשלה התנצל מעומק לבו כשהודיע שמעתה מותר לשבת במסעדות רק סביב שולחנות ולא על הבר ● ליאורה לויאן עוברת את משבר הקורונה בגטבורג ונפעמת מהסירוב המוחלט של השבדים לצאת מהשגרה ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"