גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיהו השופט ג'ורג' קרא שיכריע בשבוע הבא במשפט קצב?

בפרקליטות "מתים עליו", הסנגורים לא ממש: ג'ורג' קרא יכריע בשבוע הבא במשפטו של נשיא המדינה לשעבר, ומדינה שלמה במתח ■ מבחינתו, זהו רק שלב נוסף בדרך לכהונה בעליון

ג'ורג' קרא רגיל להיות במרכז העניינים. בעבר הוא שפט בתיקו של עופר נמרודי, בעל השליטה בהכשרת היישוב ומבעלי השליטה ב"מעריב", שבו הורשע בהאזנות סתר במסגרת עסקת טיעון. כשופט פלילי הוא דן לא אחת בתיקים בפרופיל תקשורתי גבוה של משפחות הפשע, עד כדי כך שבמהלך השנה שעברה נאלצה הנהלת בתי המשפט להצמיד לו מאבטחים, זאת לאחר שהרשיע 15 מאנשי משפחת חרירי בעבירות קשות, וגזר על בכיריה עונשי מאסר של עד 15 שנה.

הכרעת הדין שיקריא קרא בשבוע הבא, כראש הרכב השופטים בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, אמנם לא תצריך אותו לתגבור מערך האבטחה, אבל לבטח תנקז אליו את אור הזרקורים. מדינה שלמה תמתין למוצא פיו במשפט של נשיא המדינה לשעבר משה קצב. הכרעת דין שתסגור, לפחות באופן זמני עד שיגיעו הערעורים לבית המשפט העליון, את הסאגה שהכניסה את הציבור הישראלי כולו למערבולת.

גם הפעם, אפשר להעריך, למרות התוכן הסנסציוני לא יזוז כמעט שריר בפניו של השופט היפואי הוותיק, שמבחינתו התיק הזה הוא לא רק אחד התיקים החשובים והמתוקשרים ביותר, אלא גם ציון דרך במסע לבית המשפט העליון.

אז מיהו השופט קרא, האיש שיגזור את דינו של מי שהיה האזרח מספר אחת? כמו תמיד, תלוי את מי שואלים. אחדים מציירים תמונה של אדם ענייני, יסודי, הגון ונטול פניות, סגפן באורח חייו; אחרים מדברים על איש מלא חשיבות עצמית. הפרקליטים בפרקליטות "מתים עליו"; בקרב הסנגורים - לא כולם מסנגרים.

חבריו של קרא מספרים על אדם הגון, ישר, כן, שמאז מונה לשופט סיגל לעצמו התנזרות מסוימת. "אולי הוא מנסה להיות בדיסטנס", מסביר אחד מידידיו. "בתפקידו כשופט, הוא לא כל-כך רוצה להיות בקשר. אם הוא נמצא במחיצת חברים טובים הוא מרגיש משוחרר, אבל אם הוא במסגרת חברתית קצת יותר רחבה, הוא שומר דיסטנס. קשה מאוד למשוך אותו לחברותא, ומצד שני, אין אצלו פרוטקציות, ואין לו משחקים מאחורי הגב ולא מתחת לשולחן. הוא לא תוקפן, הוא תקיף; הוא לא אימפולסיבי, הוא אסרטיבי".

"אפשר לומר", מוסיף חבר אחר, "שהוא לא נפתח כל-כך מהר ולא בפני כל אדם. הוא מנסה לבדוק בציציות של כל אחד עד שהוא מגיע למסקנה אם כדאי או לא להתחבר אליו. הוא מסתופף יותר בקן של המשפחה ושל קומץ חברים טובים. הוא בנה לעצמו תדמית של מי שחי בעולם שלו. אין לו סנטימנטים. לא איש של צ'פחות".

חברים אחרים מחזקים את הדברים. "הוא היה תמיד קשוח", מספר ידיד אחר. "אתה בקושי רואה בדל חיוך על שפתיו. ארשת הפנים שלו תמיד מאוד רצינית. אחרי שמונה לשופט, הפך להיות עוד יותר קשה. ההרגשה היא כאילו הוא חי בחו"ל, בגלל שניתק קשר".

חבריו הקרובים שמחים על טיפוסו בסולם הקריירה המשפטית, אבל מצטערים שאיבדו אותו כחבר וכפעיל חברתית. "אתה שמח עבור חבר שמצליח", אומר אחמד משהראווי, חבר מועצת עיריית תל-אביב מטעם מרצ, "אבל מצד שני, הוא התנתק באופן מוחלט כחבר מרגע שהתמנה לשופט. אני יכול להבין את ההחלטה שלו, ואני חושב שהיא מעידה לזכותו".

בדלתיים סגורות

קרא, 58, נולד ביפו לאחת המשפחות המכובדות בקהילה הנוצרית בעיר. אמו, שכבר אינה בחיים, היתה מורה. שני אחיו היגרו לברזיל, אחותו נפטרה ממחלת הסרטן. הוא למד בבית -הספר היסודי טרה סנטה ובבית-הספר התיכון אשכולות. בשנת 1973 סיים את לימודי המשפטים באוניברסיטת תל-אביב ופתח משרד עורכי דין עם בן-דודו פאיז פנוס. במשך 14 שנה שימש כעורך דין פרטי, ועם מינויו לשופט בבית משפט השלום בתל-אביב ב-1989 הותיר את המשרד לבן-דודו.

אשתו רמלאית במקור, אקדמאית ועוסקת בהוראה. לבני-הזוג 3 בנות: האחת דוקטור לכימיה, שנייה מתגוררת בארצות-הברית, והשלישית החלה באחרונה לעבוד בפרקליטות לאחר ששימשה כתובעת משטרתית.

כעורך דין תרם קרא את תרומתו בעיקר בנושא זכויות הפרט, אולם מאז מינויו לשופט הוא נמנע ממעורבות קהילתית בשל מעמדו. את תפקידיו כחבר הנהלה באגודה למען ערביי יפו ובאגודה האורתודוקסית נטש מאז מינויו.

בפרקליטות משתגעים עליו. "שופט נפלא מאין כמוהו", אומרת פרקליטה אחת, "חרוץ מאוד, בעל סבלנות רבה, בעל אורך-רוח. בדיונים היה יושב ומגלה בקיאות רבה, נותן הרגשה שהוא מתכונן לדיונים גם כשהתיק היה מלא פרטים טכניים. הוא הכיר את התיק לפחות כמו הצדדים. כיף לנהל תיק אצלו".

עם הסנגוריה יש פחות הרמוניה. בתיק קצב, למשל, נקלע קרא לעימותים חוזרים ונשנים עם הסנגורים - עורכי הדין אביגדור פלדמן, ציון אמיר ואברהם לביא. שיאה של המתיחות הזו היה כשקרא החליט לקיים את המשפט בתדירות של 4 פעמים בשבוע. הסנגורים התקוממו וביקשו להתפטר מהייצוג.

"לא המשפט נמרח", טענו בהודעתם לבית המשפט, "אלא תחושת הצדק וההגינות בכך ששלב ההוכחות יקוים במתכונת כל-כך אינטנסיבית, שאינה מאפשרת הכנה של ממש לכל דיון". בשלב מסוים אף שקל צוות ההגנה בקשה לפסילת ההרכב. עו"ד פלדמן אמר כי השופט קרא "מהלך עלינו אימים", וכשקרא סירב לבקשתם להשתחרר מהייצוג, הוסיף: "אני לא עבד של בית המשפט".

החלטה אחרת של קרא שהכניסה אותו למסלול התנגשות עם הסנגורים היתה לנהל את המשפט של קצב בדלתיים סגורות. "לדעתי זו החלטה אומללה", מעריך סנגור ותיק, "היא אולי נובעת מכך שהוא לא רצה שפרקליטים בכירים כמו אביגדור פלדמן וציון אמיר יגנבו את התהילה באינספור ראיונות. הוא עשה חשבון שאם הכול יהיה חשוף לתקשורת, ידו יכולה להיות על התחתונה".

לא כל הסנגורים מסכימים. עו"ד חיים משגב, אף הוא פרקליט בכיר וותיק, חושב שההחלטה לסגור דלתות בתיק קצב נכונה מאין כמוה. "זה מנע את כל ההדלפות וכל הקשקושים בעיתונות", הוא אומר. "אם לא היה סוגר את הדלתות, יום-יום היינו שומעים דברים".

שני חברים יצאו לדרך

לא רק בקרב חבריו וידידיו שומר השופט קרא על ריחוק מסוים, אלא גם בקרב הקולגות השופטים. נקודה רגישה אצל קרא היא הקולגה חאלד כבוב, שמונה לפני שבועיים לשופט בבית המשפט הכלכלי החדש שנפתח. גם הוא מבית המשפט המחוזי בתל-אביב, גם הוא ערבי מיפו (אם כי מוסלמי), גם הוא שימש עורך דין פרטי לפני שמונה לשופט.

אבל יש הבדל אחד בולט ביניהם: סולם ההתקדמות של כבוב היה מהיר בהרבה מזה של קרא. בעוד קרא מונה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב אחרי 11 שנים כשופט שלום - כבוב בן ה-52 "הוצנח" למחוזי אחרי 6 שנים בלבד כשופט שלום בנתניה. לכך נוספת העובדה שכבוב מביא איתו ניסיון נוסף בתחום הכלכלי, הכה חסר בבית המשפט העליון.

לדברי גורם המכיר היטב את שני השופטים, אין ספק שהקידום המהיר של כבוב מפריע לקרא. "הם היו חברים", הוא אומר, "ברור שהקידום של חאלד עשה משהו. היו הרבה כתבות על העלייה המטאורית של כבוב, ואין ספק שזה שינה משהו ביחסים ביניהם. כיום היחסים קורקטיים".

גם באישיותו כבוב הוא ההפך הגמור מקרא: בעוד קרא מסוגר ומרוחק, שלא לומר מנוכר - כבוב משוחרר ולבבי, נינוח וגם מרשה לעצמו להתלוצץ. הוא נעדר את הדיסטנס של קרא, ולא על חשבון איכותו כשופט.

על רקע העובדה ששניהם מסומנים כמועמדים ריאליים ביותר לבית המשפט העליון, לא קשה להבין שקרא, מן הסתם, רואה בתיק קצב נקודה משמעותית בקריירה שלו. אבל דבר אחד יכול להרגיע אותו: לדברי חברים קרובים, כבוב לא מתכוון לחכות עד אין קץ, ואם בחלוף ה'דדליין' שהציב לעצמו לא ימצא את עצמו בעליון - יוותר על הרעיון ויעזוב את השפיטה.

קרא, כמו שזה נראה, יהיה סבלני יותר, כי השפיטה היא אצלו בדם. מעניין איך זה יתבטא בהקראת פסק הדין של קצב בעוד שבוע.

hadasm@globes.co.il

עוד כתבות

עו"ד פיני רובין בפנאל של לשכת עורכי הדין / צילום: פוטו מרסלו

"לפני שאני מבטיח את שכרי אני לא עולה על המגרש האופרטיבי של הייצוג"

כך ענה הערב עו"ד פיני רובין על השאלה האם הוא עדיין נמנה על צוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפאנל המקדים של כנס לשכת עורכי הדין ● "פסקת ההתגברות איננה תועבה. אני אינני מתנגד לה באופן עקרוני בעיתוי הנכון, והעיתוי הנוכחי אינו העיתוי הנכון"

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הכלכלנית הראשית: הצעירים רושמים שיאי רכישת דירות, המשקיעים נותרים בחוץ

מהסקירה של הכלכלנית הראשית עולה כי הרבעון הראשון של 2019 המשיך את המגמה של גידול משמעותי בעסקאות הנדל"ן ● בין ינואר למרץ בוצעו 27,700 עסקאות לרכישת דירות, כשמחצית מהעסקאות בוצעו ע"י צעירים

דרור נגל / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אזורים לשעבר מצטרף לחברת ההשקעות תדאה

דרור נדל הודיע בסוף מרץ על פרישתו מראשות אזורים, בתום שש שנות כהונה בתפקיד, שבו התחיל לכהן בפברואר 2013 ● תדאה פועלת בתחום ההשקעות בחברות שונות, והדמות הדומיננטית בה הוא המנכ"ל מוטה (מרדכי) גורפונג, מבעלי השליטה בה

מתחם גני שרונה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

מגע של זהב? מידאס המחזיקה במתחם גני שרונה בת"א תידרש ללוות 13 מיליון שקל כדי לפרוע אג"ח

סדרת אג"ח ב' של החברה נסחרת כיום בתשואה של כ-18%, מועד פירעונה נקבע לסוף יולי הקרוב והיקפה כ-18 מיליון שקל ● ההלוואות יובטחו בהחזקות ב"גני שרונה" ובזכויות בשותפות להקמת מרכזים מסחריים ביישובים ערביים

צביקה בארינבוים / צילום: אביב חופי

בעלי מניות סומוטו אישרו העסקה למכירת הפעילות לצביקה בארינבוים תמורת עד 50 מיליון דולר

מניית חברת הטכנולוגיה עולה 4% על רקע הדיווח על אישור בעלי המניות ביום חמישי האחרון ● בעקבות האישור צפויה סומוטו לקבל במועד השלמת העסקה סכום של 36.7 מיליון דולר ● לאחר השלמת העסקה צפויה החברה לחלק לבעלי מניותיה דיבידנד של 18 מיליון דולר

אמזון/ צילום:   Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

אמזון מציעה גיפטקארד של 25 דולר בתמורה לסריקת גופכם בבגד ים בתלת-ממד

ענקית הסחר המקוון עורכת מחקר במסגרתו תאסוף סריקות תלת-ממד של מבני גוף שונים ● הסכמתם להשתתף? אמזון תעניק לכם גיפטקארד של 25 דולר לקניות באתרה

אמנון לורך / צילום: איל יצהר

"פסקת התגברות וחוק החסינות הם השתלטות של חשודים בעבירות חמורות על מוסדות השלטון"

עו"ד אמנון לורך, מראשי משרד עוה"ד יגאל ארנון, ולשעבר פעיל במפלגת העבודה, שלח מכתב לעוה"ד והמתמחים של הפירמה: "מעבר לסכנה לאורחות חייו של כל אחת ואחד מאיתנו, אובדן האמון במערכת המשפט יגרום לתוהו ובוהו, שבו כל מי שחזק יותר שולט, ומי ששולט בממשל הוא החזק יותר"

המרכז  של WEWORK שצפוי לקום/ צילום הדמיה: אמפא נדל"ן

WeWork מגיעה לפתח תקוה: מקימה מרכז ענק שישתרע על שש קומות בצומת גהה

המרכז יוקם על חורבות "פיל לבן" ויכלול 15 אלף מ"ר עם 3,000 עמדות עבודה • ענקית חללי העבודה תשכור את הנכס מאמפא נדל"ן • אחת הסיבות לבחירה במיקום זה היא הנגישות התחבורתית והעובדה כי הקו האדום של הרכבת הקלה צפוי לעבור במקום בעתיד • צפי לפתיחה: שנת 2020

תמיר גדו /  צילום: יחצ

התשקיף של חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה הזניק את מניית עמיר שיווק בתל אביב

החברה מעוניינת לגייס עד 200 מיליון דולר, לפי שווי של יותר ממיליארד דולר "אחרי הכסף" ● עמיר שיווק העניקה ל-BOL הלוואה של 20 מיליון דולר, ובמקרה של הנפקה יעמוד חלקה בחברה על 16% ● BOL שואפת לייצר 870 טונות קנאביס, כשכיום היא מייצרת 7 טונות ● רשמה הפסד רבעוני של 13.7 מיליון דולר

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

עדכון תוכנה: מה עתיד המחשוב ענן, השכר ב-IT והביקושים

בעולם דיגיטלי שבו החדשנות נמדדת במונחים יומיומיים, ואיום הסייבר מרחף מעל, צורכי המחשוב של ארגונים ולקוחות משתנים בקצב מסחרר ● חברות ה-IT, בהתאם, משנות ומחדשות כל הזמן - מגמה שבאה לידי ביטוי בתחום הענן, באספקת טכנולוגיה לענף הפיננסים ובכניסה לפעילויות באמצעות מיזוגים ורכישות

שרי אריסון / צילום: עינת לברון

שיכון ובינוי ושרי אריסון בדרך לכתב אישום בפרשת השוחד באפריקה: התיק יועבר לפרקליטות

היחידה הארצית לחקירות הונאה ורשות ני"ע מצאו כי יש תשתית ראייתית לביסוס החשדות נגד שיכון ובינוי ושורה של בכירים לשעבר בחברה, ובהם בעלת השליטה לשעבר שרי אריסון, המנכ"ל לשעבר משה לחמני, היו"רית לשעבר רוית ברניב וכן אפרת פלד ועופר קוטלר ובכירים נוספים

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

שת"פ לשירותי בריאות כללית עם קרן הון סיכון אמריקאית

מור יישומים, חברת המסחור של שירותי בריאות כללית, חתמה על שיתוף פעולה עם קרן הון הסיכון אספייר וונצ'רס האמריקאית המשקיעה בתחום מדעי החיים, וכן עם האקסלרטור The Smart Health Innovation Lab

עתודות קרקע בדרום חולון / צילום: Shutterstock

חולון מציגה: איך ייגמר הקרב הלוהט על 13 אלף דירות ו-2.5 מיליארד שקל

יותר מ-13 אלף דירות יוכלו להיבנות בעתודת הקרקע העיקרית של חולון, תוכנית ח/500 בדרום העיר ● הוועדה המקומית הוציאה שומות להיטלי השבחה שמסתכמות במיליארדים, אולם פעם אחר פעם השמאים המכריעים מקטינים את השומות בעשרות אחוזים

שאול ואיריס אלוביץ בבית המשפט היום / צילום: שלומי יוסף

תיק 4000: שוחרר חלקה של איריס אלוביץ בבית המגורים בצהלה

בתוך כך, בוטלו צווי איסור היציאה מהארץ נגד שאול ואיריס אלוביץ; השניים יפקידו את דרכוניהם אצל סנגוריהם ויעדכנו את הפרקליטות בטרם כל יציאה מהארץ ● יציאה משותפת של בני הזוג לחו"ל תחייב אותם בהפקדת ערובה בסך חצי מיליון שקל

מצביעים לפרלמנט של האיחוד האירופי בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

מדגמים בצרפת: מפלגת הימין הקיצוני מובילה בבחירות לפרלמנט האירופי

(עדכון) ● מפלגתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון הגיעה רק שנייה בבחירות לפרלמנט האירופי (21.9%), בעוד החזית הלאומית הגיעה ראשונה עם 23.2% מהקולות ● לפי מדגמים באוסטריה, מפלגת החירות הימנית קיבלה רק כ-17% מהקולות על רקע "פרשת איביזה" של מנהיגה לשעבר שטראכה ● התוצאות מתקבלות מרחבי אירופה ויתפרסמו בשעות הקרובות

עדי צים / צילום: תמר מצפי

עדי צים מעמיד הלוואה לגבי אדרי ועשוי לרכוש מידיו את השליטה בחברת הנדל"ן אדרי-אל

לטובת צים שועבדו כ-3.5 מיליון מניות אדרי-אל ● ההסכם מקנה לו זכות לרכוש כ-70% מהן (כ-2.5 מיליון מניות), תמורת 1 שקל למניה, נמוך ב-40% משווי המניה הבוקר

סניף בנק מזרחי טפחות / צלם: יח"צ

מניית מזרחי זוכה להעלאת מחיר יעד שנייה בתוך חודשיים: המלצת "קנייה" מהאנליסטים של סיטי ואקסלנס

"אנו אוהבים את מניות הבנקים בישראל באופן כללי", ו"במיוחד את מזרחי טפחות, משום תיק המשכנתאות האיכותי וגם בגלל הגידול הדו-ספרתי ברווחיו ממשכנתאות ומתחומים אחרים" - כך אומרים האנליסטים בקבוצת סיטי, שמצמידים למניית בנק מזרחי טפחות מחיר יעד גבוה ב-16.5% ממחיר השוק

אילן שילוח/צילום: יחצ

משרדי הפרסום יורדים מהגדר: מקאן ת”א, ראובני-פרידן וגיתם יאפשרו לעובדים להשתתף במחאת החסינות

יו"ר קבוצת מקאן, אילן שילוח: "זה לא נוח לקום ולדבר, אבל מדינה שאין בה איזונים בין רשויות השלטון היא לא מדינה שעסקים ירצו לפעול בה" ● אודי פרידן מראובני-פרידן: "כל ארגון חייב לאפשר לעובדיו למחות" ● מנכ"ל גיתם, עדו הר-טוב: "עלינו לפעול עם לפידים גדולים בתוך החושך הקרב"

יזהר אפרתי, מנכל IBBLS / צילום: יחסי ציבור

שינוי ארגוני בקבוצת קוקה קולה ישראל: שתי חברות האלכוהול ימוזגו לחברה אחת

מנכ"ל IBBLS ימונה לנהל את קרלסברג ישראל, ואילו המנכ"ל הנוכחי שלה יעבור למערך הפעילות של החברה החדשה שרכשה הקבוצה בדרום אפריקה - Clover ● בנוסף, מערך השיווק של פריגת, שכיום פועל תחת קרלסברג ישראל יעבור לכפיפות מנכ"ל נביעות

 

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

למרות ההתנגדויות: אושרה חבילת התגמול הענקית של אייל לפידות בשיכון ובינוי

(עדכון) - חבילת התגמול ללפידות היא אחת הגבוהות אי-פעם למנכ"ל בשוק ההון ● הדובדבן שבקצפת: חבילת אופציות בשווי 65 מיליון שקל ● נדחתה ההצבעה על תגמולי היו"ר תמיר כהן והמנכ"ל היוצא משה לחמני ● הסתיימה חקירת השוחד שבה מעורבים בין השאר לחמני ובעלת השליטה לשעבר אריסון