גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפנטגון מגלח 78 מיליארד ד'; מקפיא חלק מתכנית החמקן

ההקפאה תפגע רק בגרסת המטוס שמתוכנן להמריא ממסלול קצר ■ מכירת 20 מטוסי חמקן לישראל לא תיפגע ■ שר ההגנה גייטס: "מצוקה פיסקלית קיצונית בארה"ב"

שר ההגנה של ארה"ב, רוברט גייטס, הודיע אתמול (ה') כי הפנטגון מתכנן לקצץ כ-78 מיליארד דולר מתקציבו, למעט מימון עלויות המלחמה באפגניסטן והפעילות המבצעית בעיראק, שממומנות בתקציב נפרד. גייטס הכריז, ש"מצוקה פיסקלית קיצונית" בארה"ב מחייבת את משרד ההגנה להיערך לקראת מציאות תקציבית חדשה.

"הפנטגון פשוט אינו אינו יכול להסתכן בהמשך ההליכה באותו תלם שבו קדימויות ההשקעות שלנו, הקיבעון הביורוקרטי והעמדות המתירניות שלנו כלפי עלויות מנותקות במידה הולכת וגוברת מהאיומים הממשיים בהווה, מהסיכונים המתעצמים בעתיד ומהתחזית הפיננסית העגומה של ארה"ב", אמר גייטס במסיבת עיתונאים.

שר ההגנה אמר כי הניף את גרזן הקיצוצים בעקבות הוראת הבית הלבן לרסן את צמיחת תקציב הפנטגון לאורך חמש השנים הבאות. הקיצוץ שם קץ למגמת הגידול בהוצאות הצבאיות של ארה"ב שתפסה תאוצה לאחר פיגועי הטרור ב-11 בספטמבר 2001.

מבחינות רבות, התכנית התקציבית החדשה של משרד ההגנה מכאיבה מאוד, גם אם אינה קיצוץ בבשר החי. העובדה שמדובר בקיצוץ עצמי אינה מפחיתה את עוצמת הכאב. בין היתר, מתוכננן קיצוץ הדרגתי של כ-47 אלף לוחמים מצבא היבשה ומחיל הנחתים, כ-6%, החל ב-2015. תקוות המתכננים היא, שההפחתה במספר החיילים תתבצע בעת ובעונה אחת עם סיום המלחמה באפגניסטן, לפי תכנית הבית הלבן, אך אין כמובן שום ערובה שהמלחמה שם אכן תדעך כמתוכנן.

הקפאה של חלק מתכנית אף-35

צעד דרסטי אחר במסכת הקיצוצים של הפנטגון הוא הקפאה של חלק מתכנית אף-35, המטוס החמקן, שאמור לשמש מטוס הדור הבא לא רק בארה"ב אלא גם בישראל ובכמה ממדינות נאט"ו. מדובר בהקפאה לשנתיים של גרסת המטוס שמתוכנן להמריא ממסלולים קצרים ולנחות אנכית (STOVL). גרסה זו מיועדת לחיל הנחתים בלבד, ופיתוחה נגוע בבעיות טכניות קשות. פיתוח הגרסאות ה"רגילות" של המטוס, שמיועדות לחילות האוויר והים של ארה"ב, יימשך כמתוכנן, ללא קיצוצים.

ישראל הודיעה על כוונתה לרכוש 20 מטוסי אף 35 בגרסה שמותאמת לספציפיקציות ישראליות ושמבוססת על יכולת המראה ממסלולים רגילים, בדומה לגרסאות של חילות האוויר והים האמריקניים, שעליהן, כאמור, לא חלה שום הקפאה. לפיכך הקיצוצים בתכנית אף 35 לא ישפיעו על מסירת המטוסים החמקניים לישראל, שמתוכננת להתחיל ב-2015 ולהימשך כשנתיים. השווי הכולל של העסקה הוא כ-2.75 מיליארד דולר.

בעבר נשמעו קולות בקהילייה הביטחונית בישראל שצידדו ברכישה של גרסת STOVL של המטוס החמקן בגלל החששות שבמלחמה עתידית ישמשו בסיסי חיל האוויר מטרה ראשונה להפצצות טילים, כדי להשמיד מסלולים ולנטרל את מטוסי החיל.

ההקפאה של גרסת STOVL נותנת למעשה ליצרנית אף 35, לוקהיד מרטין, אורכה של שנתיים כדי להתגבר על בעיות הפיתוח. גייטס אמר, כי אם אחרי תקופת ההקפאה יתברר שלוקהיד אינה מסוגלת להתגבר על הבעיות, הוא יורה להפסיק את פיתוח גרסת STOVL.

בסוף השנה שעברה פורסמו ידיעות, שלפיהן תהיה ארה"ב מוכנה לתת לישראל 20 מטוסי אף 35 נוספים לאלה שעל רכישתם סוכם, וכן להעניק לה הטבות נוספות, אם תסכים להקפאת הבניה בגדה לשלושה חודשים נוספים. הסכמה על כך לא הושגה וההטבות, לרבות המטוסים הנוספים, ירדו מהפרק. אחת הסיבות לקריסת העסקה המוצעת היתה, לדברי מקורות ישראליים, עמימות ההבטחה האמריקנית: האם המטוסים ייתנו במתנה או שישראל תצטרך לשלם בעבורם?

בכל זאת, שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, ומנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, הביעו ענייין בדצמבר, בנפרד, במטוסים חמקניים נוספים. גם אם הממשל יסכים למסור לישראל את המטוסים הנוספים, ברור שישראל לא תוכל לצפות לקבלם במתנה לאור הקיצוצים בתקציב הפנטגון.

אובמה מוכן לקיצוץ רוחבי בכל או ברוב המשרדיים הממשלתיים

אנליסטים, שמצוטטים הבוקר במדיה בארה"ב, אומרים כי העובדה שהבית הלבן אינו מהסס לפגוע בתקציב משרד ההגנה למרות המלחמה באפגניסטן היא סימן ברור לכך שהנשיא אובמה מוכן לקיצוץ רוחבי בכל או ברוב המשרדיים הממשלתיים, למעט, אולי, תקציב משרד החינוך, במאמץ להתחיל לצמצם את הגירעון התקציבי ולהוציא את הרוח ממפרשי המחוקקים הרפובליקניים, שניכסו לעצמם את הקמפיין לקיצוצים בתקציב.

מבחינת הרפובליקנים, זו מכה מתחת לחגורה: הם מעדיפים לקצץ בסעיפי הוצאה אזרחיים, כגון ביטוח לאומי, וביטול משרדים פדרליים שלדעתם אין בהם צורך, כמשרד החינוך.

לפי התכנית של גיייטס, התקציב התפעולי של הפנטגון לשנת הכספים 2012 יהיה כ-553 מיליארד דולר. נתון זה עדייין משקף צמיחה ריאלית, אם כי הוא קטן ב-13 מיליארד דולר מהצפוי. ב-2013 ו-2014, יתחיל התקציב להתכווץ ועד 2016 הוא לא ישקף שום צמיחה, למעט התאמה לאינפלציה.

"התכנית הזו משקפת, לדעתי, את הרמה המינימלית של הוצאות צבאיות, בהתחשב במערך הסבוך והבלתי צפוי של אתגרים ביטחוניים שעימם תצטרך ארה"ב להתמודד ברחבי תבל: רשתות טרור גלובליות, עליית מעצמות צבאיות, מדינות פורעות חוק עם יכולת צבאית גרעינית ועד כהנה וכהנה", אמר גייטס.

עוד כתבות

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים

ענת גבריאל, מנכ"לית יוניליוור ישראל, צילום: שלומי יוסף

מנכ"לית יוניליוור ענת גבריאל מסיימת את תפקידה ותמונה לסגנית נשיא גלובלית

זאת אחרי 6.5 שנים כמנכ"לית יוניליוור ישראל ● בתפקידה החדש תוביל גבריאל את אסטרטגיית ניהול ההכנסות העולמית של החברה

טורקיה / צילום: רויטרס

טורקיה הורתה לבנקים להגדיר 8.1 מיליארד דולר בחובות כהלוואות רעות

ההגדרה מחדש של ההלוואות, רובן לחברות בניה ואנרגיה, תעלה את שיעור ההלוואות הרעות בבנקאות ל-6.3%, מעט יותר מהתחזית של הסוכנות הזו מדצמבר, שהיתה 6%

הדס שטייף מגיעה לבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

משרד הביטחון שילם 55 אלף שקל לכיסוי החוב של הדס שטייף בהוצאה לפועל

כזכור, ביהמ"ש חייב את כתבת גל"צ הדס שטייף במאות אלפי שקלים, אותם משרד הביטחון הסכים לשלם • ל"גלובס" נודע כי השבוע הועברו 55 אלף שקל נוספים בהוראת הפרקליטות, לאחר ששטייף לא שילמה את חובה בזמן

רם כספי / איל יצהר

רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של נתניהו

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: "נגדיל באופן ניכר את הסנקציות על איראן"

מחיר הנפט יורד בכ-2% בעקבות ההודעה ● ארה"ב מאשימה את איראן באחריות לתקיפת מתקן נפט של סעודיה בתחילת השבוע

תעשיית הסטארט-אפ הישראלית משגשגת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"הצלחה עסקית לא חייבים להתחיל מאפס"

בעולם העסקי, גראז' עבר תהליך רומנטיזציה כי הוא מסמל התחלות חדשות, אבל שכחנו שהוא משמש קודם כל לתיקונים. זה מה שאנחנו מנסים לעשות בעולם העיתונות ● דבריה של יו"רית "גלובס" בכנס ג'רני

מזקקת נפט של ענקית הנפט הסעודית ארמקו / צילום: Ahmed Jadallah, רויטרס

סעודיה: "שאריות המל"טים מוכיחות שלאיראן היה חלק בתקיפה"

לפי משרד הביטחון הסעודי, המל"טים בהם השתמשו המורדים החותים היו מתוצרת איראן

ליאור לאמש (מימין) ושחר שמאי, מייסדי GK8  / צילום: אסנת קרסננסקי

מריוס נכט ודיסקונט קפיטל הובילו השקעה בסטארט-אפ הקריפטו GK8

מערכת האבטחה לניהול נכסים דיגיטליים של צמד היזמים ליאור לאמש ושחר שמאי נחשפת לראשונה, לאחר שגייסה השקעה של 4 מיליון דולר מקבוצת משקיעים ישראלים, בהובלת אחד ממייסדי צ'ק פוינט וזרוע ההשקעות של בנק דיסקונט ● עם לקוחות GK8 נמנית רשת ההשקעות eToro

מודי שפריר / צילום: רפי דלויה

מודי שפריר: הקמת ממשלת אחדות - אינדיקציה חיובית לשקל

הקמת ממשלת אחדות תצמצם מאד את הסחטנות הפוליטית ותגביר את היציבות הכלכלית והפוליטית", כך אמר האסטרטג הראשי של בנק מזרחי טפחות ● שפריר מעריך כי כספים קואליציוניים אשר הובטחו בעבר למפלגות החרדיות ימצאו את דרכם לצמצום הגירעון, אך הממשלה החדשה לא תצליח להימנע מהעלאות מסים

מנו גבע / צילום: איל יצהר

"כ-25% מהתוצאות שדיווחו לנו היו שקר. לקחתי בחשבון שזה יתחזק הפעם, אבל זה היה מטורף"

דודי חסיד, מנכ"ל קאנטר שביצעה אתמול את המדגם של כאן 11: "הרגשתי לחץ לא נורמלי, אבל כשראיתי את שני המדגמים האחרים, נרגעתי" ● מנו גבע, שערך את מדגם חדשות 12: "חלק גדול מהעבודה לפני פרסום המדגם היה לתקן שקרים"

חניה במרכז תל אביב/ צילום: shutterstock

תושב ששילם מעל 81 א' ש' לקרן החניה של ת"א, ביקש לבטל החיוב. מה קבע ביהמ"ש?

אמו של התובע העבירה לקרן החניה של ת"א את כ-81 אלף שקל לטובת בניית חניון בסמיכות לנכס שלה ● התובע דרש את הכסף בחזרה בטענה שלא נבנה חניון בהתאם להוראות תקנות החניה ● אך בית המשפט העליון קבע כי הכספים ששולמו לקרן של עיריית תל אביב, על פי תכנית מתאר מקומית, שולמו כדין

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל / צילום: איל יצהר, גלובס

"אם תעשו את העבודה האמיתית שלכם כנראה שתאבדו אותה"

כך אמר פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל, בהרצאתו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "מערכת שמתפקדת באופן הטוב ביותר תמיד תכלול תת מערכות שלא מתפקדות הכי טוב"

ראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ’ז/ צילום: רויטרס

לא רק בישראל: מה אפשר ללמוד ממקרים אחרים בעולם שבהם העם החליט שלא להחליט

32 נגד 32? זה מזכיר כמעט את הבחירות הכורדיות של 1992 ● אבל תיקו, או כמעט-תיקו, מתרחש בארצות דמוקרטיות לעתים קרובות להפתיע ● הנה מה שאפשר ללמוד מניסיונן של דמוקרטיות אחרות ● שימו לב בייחוד לספרד, החוזרת והולכת לבחירות בפעם השנייה בתוך חמישה חודשים ● ניתוח

חנן מלצר/ צילום: שלומי יוסף

מלצר הפיק לקחים: הפוליטיקאים יתקשו לטעון הפעם ל"גניבת בחירות"

הטענות שהעלו בליכוד לזיופים נרחבים בבחירות הקודמות הובילו את ועדת הבחירות להקים מערך מפקחים מתוגבר • הפעם כמעט שלא נרשמו אירועים חריגים

בנימין נתניהו ונבחרת הליכוד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מפלגה בורחת מבשורה: האם בליכוד מסרבים להכיר בהפסד?

מדגמי הטלוויזיה ניסו לתת שואו • הפוליטיקאים העדיפו לשתוק ● ונדמה שבליכוד מסרבים להכיר בסיומו של עידן • טל שניידר ודוד ורטהיים התארחו באולפן "גלובסטוק" בהנחיית ליאת רון בכדי לסכם עוד ערב בחירות ● האזינו

משמאל לימין: רובי חן מיונדאי, איל מילר, יובל בהרב, יאיר שניר, איתי פרישמן, טוני סיף וגרהם סטוקהוייזן / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"אף אחד לא רוצה להשקיע בחברה שתסגר עוד שנה או שנתיים"

כך אמר איל מילר מסמסונג נקסט בפאנל "איך למנף את המשקיעים האסטרטגיים שלך?" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"  ● גרהם סטוקהוייזן, מקרן ההשקעות האירופית של קוקה קולה: "הדבר הראשון שכל קרן תאגידית מחפשת הוא הפוטנציאל הכלכלי"

אדם נוימן / צילום: רויטרס, Eduardo Munoz

האם WeWork יכולה להסתדר בלי הנפקה?

למה בעצם התעקשו ב-WeWork על הנפקה, ומה המשמעות של דחייתה מבחינת החברה?

פנל מאחורי אקזיט מוצלח בכנס ג'רני / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל הרבה יותר קל להתחיל סטארט-אפ ולמכור אותו מאשר לבנות קואליציה"

כך אמר מייסד הסטארט-אפ דמיסטו גיא רינת בפאנל "הסיפור שמאחורי אקזיט מוצלח" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "המטרה היא לנצח ולהיות המובילים בשוק, גם אחרי הרכישה"

קונים ביום הבחירות בקניון TLV / צילום: יח"צ

הצבענו יותר וקנינו בהרבה יותר: עלייה של 20% במחזור הקניות לעומת הבחירות באפריל

לפי נתונים שפרסמה שב"א אתמול במהלך יום הבחירות עלה כי בין השעות 10:00 ל-13:00 היקף הקניות היה גבוה ב-20% לעומת היקף הקניות נכון לשעה זו ביום השבתון בחודש אפריל ● מקס ערכה השוואה בין קצב הקניות אתמול ביחס להיקפי קניות ביום שישי ממוצע, וזיהתה עלייה של 24%