גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהם המוצרים שהגנבים הכי אוהבים - ואיך ניתן להימנע מגניבה?

מכלי רכב ואופניים ועד טלפונים סלולריים וכלבים - עסקי הגניבה פורחים ומשגשגים, והאזרחים לא פעם מוצאים את עצמם ללא מענה ■ "גלובס" מסמן את המוצרים ה"גניבים" ביותר

גניבות הן עניין לא נעים - אך הסבירות להיתקל בהן אינה מופרכת. עסקי הגניבה פורחים ומשגשגים, וגם להם מסתבר יש פייבוריטים משלהם. אלא שבמרבית המקרים נופל האדם הקטן בין הכסאות: מה כבר ניתן לעשות כשנגנב מכשיר הסלולר, האופניים או אפילו חיית המחמד?

תלונה במשטרה היא אקט כמעט מיותר - כשעניינים חשובים יותר אינם מקבלים את הקצאת המשאבים הראויה להם, גניבות קטנות נחשבות זוטות של ממש.

אם קיימת התייחסות למקרי גניבה, מדובר לרוב לפריצות לבתים ולגניבות רכב, תחומים שבהם גם קיים לרוב כיסוי ביטוחי. ביטוח כלב או אופניים הם עניין מקובל פחות (למרות שהאפשרות עדיין קיימת), וכשקורה מקרה והרכוש נגנב - אין יותר מדי למי לפנות.

מהם המוצרים ה"גניבים" ביותר בכל מיני קטגוריות, שהגניבה בהם, באופן נקודתי ולא במסגרת פריצה לבית, רחוקה להיות עניין נדיר? "גלובס" מנסה למפות - ולהזהיר:

כלי רכב: הקטנועים בראש

מה מתסכל יותר מלחזור למקום החניה שלך ולגלות שהרכב כבר אינו שם? גניבות רכבים בארץ רחוקות מלהיות נדירות, גם אם נרשמה ירידה בהיקף התופעה בין 2009 ל-2010; אולם עבור דגמי רכבים מסוימים, הסבירות להיתקל באי-נעימות מסוג זה גבוהה אף יותר.

אלופי הגניבות

על-פי נתוני יחידת אתג"ר, הפועלת לצמצום גניבות כלי הרכב, גניבות הרכב הפרטי מהוות 62.6% מכלל הגניבות. רכבים דו-גלגליים מככבים במקום השני עם 16.7%, רכב מסחרי - 13.8%, והשאר - מוניות, טרקטורים, אוטובוסים וכלי רכב אחרים.

קטנוע סאן יאנג תוצרת טייוואן, עולה מנתוני 2010 שהתפרסמו בדצמבר האחרון, הוא היצרן הפופולרי ביותר בקרב הגנבים מתוך כלל כלי הרכב: 1,233 כלי רכב גנובים עד חודש נובמבר. במקום השני סוברו לאונה וגם בשלישי קטנוע - קוואנג יאנג טיו.

את המשך העשירייה מרכיבים מיצובישי לנסר, פולקסווגן גולף - נציגה כמעט יחידה לתוצרת אירופית ברשימה; מאזדה 3, סוברו אימפרזה, סקודה אוקטביה, טויוטה קורולה ויונדאי גטס הקוריאנית.

"אם יוצאים מנקודת הנחה שרכב נגנב לפירוק ושימוש לחלפים, ברור שיגנבו רכבים פופולריים", אומר שמואל מלכיס, מנהל המחלקה הכלכלית באגוד חברות הביטוח. "מצד שני, נגנבים גם חלפים נדירים יותר, שאין מהם מלאי גדול - כי חלפים מקוריים מאוד יקרים בשוק שלנו. ככל שלרכב נתון יש חלפים יקרים, כדאיות הגניבה תלך ותגדל".

גם לגיאוגרפיה חלק לא קטן בכל העסק: מרבית הגניבות (33%) מתרחשות באזור המרכז, כשבמקום השני מחוז תל-אביב עם 23%. לאחריו המחוז הצפוני עם 15%, מחוז ירושלים עם 14% מהגניבות, והמחוז הדרומי עם 13%. סוגר את הרשימה מחוז ש"י, עם 2% מהיקף הגניבות הכולל שנרשם במרביתה של השנה החולפת.

הגנות וביטוחים

עד כמה משפיעה הפופולריות המפוקפקת הזו על גובה הפרמיה שישלם בעל הרכב עבור הביטוח?

"ההשפעה לא בהכרח קיימת על-פי המדרג הזה", מסבירה קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים. "כל חברה קובעת את התעריפים לעצמה על-פי הנתונים הסטטיסטיים הקיימים על-פי מבנה התיק הביטוחי שלה. אם מבוטחות אצלה למשל מספר גדול של מכוניות מדגם מסוים, זה עשוי להשפיע, אבל זה לא תמיד מתיישב עם הנתונים הכלליים. זו למעשה אחת הסיבות שקיימים הבדלים גדולים בתעריפים בין מבטחים שונים עבור דגמים שונים של רכבים".

"כל חברה קובעת בנפרד את תעריף הביטוח שלה", מסכים מלכיס, " אבל אין ספק שהסיכוי שרכב ייגנב צריך להילקח בחשבון בשקלול הכולל".

ניר שרצקי, מנכ"ל חברת איתוראן, מספר כי בשנת 2010 "80% מכלל ניסיונות גניבות הרכב היו בשיטת הפריצה האלימה לרכב וניסיון להניע אותו באמצעות מחשבי רכב פרוצים: "15% התבצעו באמצעות גניבת מפתחות הרכב מבית הלקוח (בעיקר ברכבי יוקרה), 3% מגניבות הרכב היו בשוד אלים, וב-2% מהמקרים הרכב נגנב באמצעות מפתח שנשאר ברכב".

* התראה ב-SMS: בעקבות תקנות חדשות האוסרות על הפעלת אזעקה קולית בכלי רכב בשעות הלילה, החלה חברת קוברה לשווק בימים אלה מערכת הכוללת תחליף לאזעקה הקולית: פנייה לבעל המכשיר באמצעות SMS המתריעה על כל ניסיון פריצה או גרירה.

כדי למשוך את תשומת-לב העוברים והשבים אורות הרכב יהבהבו, ואם הרכב יותנע, צופר הרכב יתחיל לפעול בקצב עולה ויורד. המערכת גם הופכת את תא המטען של הרכב לכספת ואינה מאפשרת את פתיחתו אלה על-ידי הקשת קוד סודי.

איך להימנע מגניבה?

1. החלטת קנייה: דירוגו של הרכב ברשימת הרכבים הנגנבים עשויה בהחלט להיות שיקול בבחירת רכב.

2. מערכת איתור: התקנת מערכת איתור ושדרוג התקן האבטחה (קודן, אימובולייזר, מנעול הגה וכד') יכולה לסייע, כפי שדורשות לרוב חברות הביטוח.

3. איפה חונים? כדאי להימנע מחניה, בעיקר ממושכת, באזורים הנחשבים בעייתיים ולהקפיד על חניה ברחובות מרכזיים ומוארים, עד כמה שניתן.

4. לא להשאיר מפתח ברכב: אפילו לא לרגע - כשאוספים את הילד, קונים עיתון או עוברים בכספומט. לא רק שגנבים מיומנים מחכים להזדמנויות כאלה, גם חברות הביטוח יאשימו את הנהג ברשלנות ויימנעו מתשלום פיצויים.

5. ביטוח: מומלץ להכליל בביטוח המקיף רכוש הנמצא בתוך הרכב: רדיו דיסק, GPS, דיסקים, משקפיים. כמובן שעדיף להימנע מלהשאיר אותם בפועל בתוך הרכב.

הרכבים הנגנבים ביותר ב-2010

קטנוע סאן יאנג: 1,233

סובארו לאונה: 968

קטנוע קואנגיאנג טיו: 755

מיצובישי לנסר: 707

פולקסווגן גולף: 560

מאזדה 3: 473

סובארו אימפרזה: 359

סקודה אוקטביה: 359

טויוטה קורולה: 340

מזדה 323: 278

יונדאי גטס: 272

אופניים: הכול הולך

בניגוד למה שניתן אולי לחשוב, אופניים יקרים מאוד נגנבים פחות: "רוב אופני היוקרה נשמרים על-ידי בעליהם בצורה אובססיבית", מסביר אסף ורניק, מנהל מותגים ברשת האופניים רוזן ומינץ.

אילו דגמים נגנבים בכל זאת יותר? "לא משנה אם מחיר האופניים 500 שקל או 15 אלף שקל", אומר ורניק. "מה שקובע הוא איך שהאופניים נראים, בלי קשר לערכם האמיתי. אופני הרים (שטח) נגנבים יותר פשוט כי הם נפוצים יותר מאופני כביש (ובהתאם גם נוחות יותר להימכר לאחר הגניבה)".

מה עוד? "אופני עיר מתקפלים מאוד פופולריים היום", אומר ורניק, "כמו גם אופניים עירוניים במראה".

הגנות וביטוחים

מחיר מנעול טוב יכול להגיע ל-200 שקל, על-פי ורניק, והתקן אזעקה יעלה עוד פחות - 50-100 שקל.

* פוליסות ביטוח: הפופולריות הגואה של גניבת האופניים הביאה להשקתן של פוליסות ביטוח שונות לאופניים (ולרוכביהם). כך למשל השיקה לאחרונה AIG פוליסה המעניקה כיסוי ביטוחי לאופניים במקרים של אובדן, נזק תאונתי וגניבה, המגובים בהערכת שווי לאופניים והערכת נזק של רשת האופניים "מצמן את מרוץ".

גם בחברת הראל מציעים פוליסת "למדווש", הכוללת כיסוי לרוכב ולרכושו. במקרים מסוימים ניתנות הפוליסות להרחבה גם בחו"ל.

"יש מגמה של עלייה בגניבת אופניים", אומרת יפעת רייטר מ-AIG.

איך להימנע מגניבה?

1. לא להשאיר אופניים בחדר מדרגות: ורניק מנסה לשבור את המיתוס: "חדר מדרגות בפירוש פחות טוב מהרחוב עצמו לחניית אופניים. הוא מרוחק מהעין".

2. לקחת את הגלגל הקדמי: "שני דברים כדאי לרוכב לקחת איתו אם אין ברירה", מוסיף ורניק: "את האוכף - ואם האופניים יקרים, גם גלגל קדמי. לוקח 10 שניות לפרק".

3. לנעול היטב: "לא להתפשר על איכות מנעול: כבד יותר וחזק יותר יהיה יעיל יותר".

4. אזעקה: "אזעקות לאופניים יעילות ואינן יקרות לרכישה. אפשר לבטח כחלק מתכולת הדירה, אפילו אם הן חונות בחוץ, תחת ההרחבות המתאימות".

טלפונים סלולריים: אוהבים סמארטפונים

גניבתם של מכשירי סלולר קלה במיוחד. "אנשים נוטים להשאיר אותם על השולחן גם בבתי-עסק וגם בבתי-קפה, וקל להכניס אותם לכיס במהירות", אומרים בחברות הסלולר.

אלופי הגניבות

ככל שהמכשיר מתקדם יותר גובר הביקוש בקרב הגנבים. הסמארטפונים, בגדול, נמצאים על הכוונת. בחברות הסלולר מסרבים למסור פרטים רשמיים, אך יודעים לספר שגם כאן מככב ה-iPhone בראש.

הגנות וביטוחים

האם תוכניות הביטוח של המכשירים הפופולריים יקרות יותר? בחברות הסלולר יש מי שמכחיש מכל וכל את הקשר בין הדברים ויש מי שמודה - אך איש לא מוכן להתייחס רשמית.

כך או כך, גם אם מקרי גניבה כלולים (על--פי התרחיש הטוב) בתוכנית, יידרש הבעלים לשלם השתתפות עצמית לא מבוטלת - של מאות ואפילו אלפי שקלים. אם לא קיימת אלטרנטיבה כזו, ייאלץ לשאת בעלויות בעצמו.

איך להימנע מגניבה?

1. להצמיד לגוף: בדינמיקה סלולר ממליצים על כמה אמצעים פשוטים, כמו תופסן לחגורה או שרוך לצוואר.

2. הרגלים: החשוב מכל הוא כמובן השגחה והימנעות מהפקרת המכשיר בשטח ציבורי.

3. חסימת שיחות: במקרה של אובדן וגניבה יש למהר להודיע על המקרה למוקד המפעיל כדי שייחסם לשיחות יוצאות, ואז לגשת לסניף הקרוב של הרשת כדי לקבל מכשיר חלופי על-פי תנאי ההסכם הקיים.

4. קוד נעילה: במרבית הטלפונים אפשר להזין קוד נעילה, כך שגם אם הסלולרי ייגנב, תוכלו לפחות להיות בטוחים שלא כל המידע שלכם יהיה חשוף.

כלבים: גונבים לצורך קרבות

נתונים רשמיים אין, בהיעדר גוף רשמי המטפל במקרים כאלה, אך הפורומים ברשת מלאים תלונות על גניבת כלבים, וגם בארגוני בעלי החיים יודעים לספר על כך.

"אחת התופעות המדאיגות היא גניבת כלבים לצורך קרבות כלבים", מגלה אתי אלטמן מ"תנו לחיות לחיות". "זו תופעה קיימת בצפון ובדרום בעיקר. הכלבים ניצודים הן לשם הקרבות עצמם והן כפיתיון לכלבים גדולים יותר. באחד המקרים פרצו לא מזמן לבית ולקחו רק את הכלב. לעתים הגניבה נעשית היישר מכלביות של עמותות".

אלופי הגניבות

כלבים גזעיים הם בראש רשימית ההולכי-על-ארבע הפופולריים - מפקינזים ועד אמסטפים. לצדם נגנבים לא מעט כלבים חזקים מסוגים כמו אמסטף ופיטבול, לצורכי הקרבות.

איך להימנע מגניבה?

1. השגחה: אלטמן ממליצה: "קודם כל - לא לתת לכלב לשוטט לבד. הכלב הוא אמנם חברו הטוב של האדם, אבל האדם לא תמיד חברו של הכלב".

2. פרסום הגניבה: הגשת תלונה למשטרה אינה רלבנטית ונחשבת חסרת יעילות; משאבי המשטרה רחוקים מלהיות מופנים לעניינים כאלה. "במקרה של כלבים גזעיים כדאי לפרסם מודעות בעיתונים".

3. הצעת כסף: "אני גם ממליצה לפרסם מודעות באתרי אינטרנט דוברי ערבית; גם אם זה לא נשמע 'פוליטיקלי קורקט', תמורת כסף זה הרבה פעמים עובד, והכלב חוזר לבעליו".

עוד כתבות

כנס חירום על עתיד התיווך בישראל / צילום: איגוד המתווכים, איציק לוי, יח"צ

300 מתווכים בכנס חרום: קוראים למנוע את חובת רישיון התיווך

מאות מתווכים הגיעו אתמול לכנס חרום שארגן איגוד המתווכים, בשל כוונת משרד המשפטים לבטל את חובת רישיון התיווך בישראל ● יו"ר האיגוד איציק לוי: "המהלך הוא מחטף. לא ניתן לבטל את החוק בקיים בממשלת מעבר"

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ננעל בעליות קלות: ת"א 90 הוסיף 0.3% לערכו, מניית דלק רכב זינקה בעוד 15%

המדדים ננעלו בנטייה חיובית קלה סביב רמות הפתיחה ● קבוצת דלק הודיעה על מכירת יתרת החזקותיה בדלק רכב ● בורסות וול סטריט נפתחו בעליות קלות לקראת פרסום הודעת הריבית של הפד מאוחר יותר הערב

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אם יתברר שמכרז הדור החמישי בסלולר ימנע מיזוגים בשוק, האם שווה לדחותו?

זו השאלה שצריכה להישאל ולהתברר, והיא לא נשאלת ● ברור למה משרד התקשורת רוצה להימנע מדחייה של המכרז ● בסוף האחריות לקדמה הטכנולוגית מוטלת עליו, וישראל במקום לא טוב

דורית בייניש / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דורית ביניש: למנוע מימון מפלגות ממי שאוסר על נשים להתמודד

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה הערב כי "מימון זה בעצם הכלי האפקטיבי ביותר שיש למדינה, אבל היא מתחזקת ומממנת אפליה במקום למנוע אותה"

עבודות על תחנת קרליבך של הרכבת הקלה / צילום: איל יצהר, גלובס

האוצר נגד הכלכלה: פעל ללא סמכות לעצור את מכרזי הרכבת הקלה

משרד האוצר הבהיר היום כי אין משמעות משפטית לנסיונו של משרד הכלכלה לעצור את מכרזי הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה ● משרד הכלכלה ביקש לעצור את המרכזים לאחר שבקשת הפטור מרכש גומלין שהגישה נת"ע נדחתה

זאב בילסקי בדיון על החוק לפיזור הכנסת / צילום: טל שניידר, גלובס

האם פיזור הכנסת יוביל לשיתוק בענף הבנייה?

לפי החוק, החל מהחודש הבא כל פרויקט בניה חייב לעבור דרך מכוני בקרה ● הבעיה: המכונים לא מוכנים לבדיקת מסה של פרויקטים ● יו"ר מטה הדיור זאב בילסקי הופיע הערב בוועדה שדנה בפיזור הכנסת בניסיון להעביר סעיף שדוחה את הצורך בהתקשרות עמם ● נכון לעכשיו ללא הצלחה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי על 1.75%-1.5%, בהתאם לתחזיות

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק ומותיר את הריבית ללא שינוי ● תמכו בהחלטה נתונים חיוביים מצד הכלכלה האמריקאית ביום שישי האחרון, בהם תוספת משרות גבוהה מהצפוי ושיעור אבטלה נמוך של 3.5% בלבד

סתיו שפיר / צילום: איל יצהר, גלובס

שפיר לכחלון ולשטייניץ: "הקפיאו את הזיכיון של כיל במפעלי ים המלח"

ח"כ סתיו שפיר פנתה לשרי האוצר והאנרגיה בעקבות פרסום "גלובס" כי באוצר וברשות המסים נדהמו ממהלך חשבונאי של כיל המאפשר לה להימנע מתשלום מס בהיקף 400 מיליון שקל ● "אלה לא תרגילים חשבונאים זו הונאה"

אמנון ברקאי, סמנכ”ל ההפקה בחדשות 13 וטלי גורן, סמנכ”לית הרגולציה של קשת / צילום: יח"צ

"גם ככה זו שנה היסטרית לחברות החדשות בכל מה שקשור להוצאות כספיות"

ההיערכות למערכת הבחירות, ובעיקר ליום השידורים המיוחד בבחירות עצמן, מאתגרים את תאגיד השידור ואת קשת ורשת ● לכולם ברור שמתכונת משדר הבחירות תהיה דומה יותר למתכונת החסכנית של בחירות ספטמבר ופחות לסבב הראשון של הבחירות בחודש אפריל

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נרגעו - הריבית לא צפויה לעלות ב-2020

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק והותיר את הריבית ללא שינוי; רומז: לא יחולו שינויים בריבית גם בשנה הבאה ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד

ירון רצון, מנכ"ל וממייסדי קנביט / צילום: יחצ

בכירים לשעבר בקנביט במרכז חשדות הרשות לשימוש במידע פנים

רשות ניירות ערך חוקרת חשדות לעבירות של שימוש במידע פנים, במסגרתה נחקרו נושאי משרה בחברה בעבר ובהווה ● בין הנחקרים היו המנכ"ל לשעבר בשלד, ירון רצון, ושרון אדיב

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

הזמן תם: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להצביע בעד חוק פיזור הכנסת ולתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● המשך החקיקה יבוצע אל תוך הלילה, אך בינתיים הדיונים על ההסתייגויות מעכבים את ההצבעות

כלי רכב בנמל חיפה / צילום: ורהפטיג ונציאן

גם שוק הרכב מחכה לממשלה החדשה: מה יקרה ב-2020?

נתוני המכירות של שנת 2019 מזכירים את אשתקד: ארבעה מותגים חולשים על חצי מהענף ● האם 2020 תיראה אותו הדבר (לא בטוח), איך יושפע הענף מהגירעון, ולמה לא צריך להתרגש יותר מדי מהרכב החשמלי?

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

דפנה ליאל, ספי עובדיה, טל שניידר, טל שלו / צילומים: כדיה לוי, ענבל מרמרי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"דיכאון וריקנות": הכתבים הפוליטיים נערכים לבחירות 2020

חדשות הם תמיד עניין אינטנסיבי, אבל מערכות בחירות הן תקופה של פעילות בעצימות גבוהה - בעיקר לכתבים הפוליטיים ● "גלובס" בדק עם הכתבים איך הם מרגישים, ומה האתגר הגדול של סיקור מערכת הבחירות הקרובה

מריוס נכט - תמר מצפי

החברות Verbal ו-Helthymize מתאחדות ומגייסות 9 מיליון דולר בהובלת קרן aMoon

החברות שפיתחו טכנולוגיות לאבחון מחלות על בסיס שינויים בקול האנושי ימוזגו לחברה אחת ששמה ייקרא Vocalis ● את הגיוס תוביל קרן הון הסיכון למדעי החיים aMoon בהובלת מריוס נכט

סוחרים יפנים בבורסת טוקיו / צילום: רויטרס

מגמה מעורבת באסיה; המשקיעים עוקבים אחר התגובות להחלטת הריבית

עליות חדות בקוריאה ובהונג קונג ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בעליות שערים; יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול הותיר את הריבית ללא שינוי, בהתאם לציפיות, ורמז כי לא יחולו שינויים בשנת 2020

עו"ד יודי לוי / צילום: ניר קידר, יח"צ

משרד גולדפברב זליגמן ושות' מתאחד עם משרד רוטנברג ושות'

גולדפרב זליגמן ושות' הוא אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים ביותר בישראל, שמונה כ-250 עורכי דין ● רוטנברג מונה כ-20 עורכי דין

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: מארק ניימן-לע''מ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הולכים לסבב שלישי: הכנסת קבעה כי תאריך הבחירות יהיה ה-2 במרץ

המשבר החוקתי החריף ביותר בתולדות המדינה מתגלגל מאז 9 באפריל, עת הסתיימה מערכת הבחירות לכנסת ה-21 וראש הממשלה נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה ● יום הבחירות השלישי בפחות משנה יתקיים ב-2 במרץ 2020