גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"כ-8,000 ישראלים יפוטרו בענף הבנייה; המחירים יעלו"

אריה בכר, מבעלי תדהר: "המחסור בעובדים מקצועיים בענף הבנייה יביא לצמצום פרויקטים ולגל של פשיטות-רגל של קבלנים. מחירי הדירות ימשיכו לעלות"

"כ-8,000 ישראלים יפוטרו השנה בענף הבנייה, למרות המחסור החמור בדירות" - כך אומר היום (ד') בהתבטאות נדירה אריה בכר, מבעלי תדהר, חברת הבנייה והיזמות מהגדולות במשק.

לדברי בכר, המחסור בעובדים מקצועיים בענף הבנייה, ובכלל זה כוונת הממשלה להפחית את מספר העובדים המקצועיים ל-5,000 בלבד במחצית השנה, יביא לצמצום פרויקטים, לגל של פשיטות-רגל של קבלנים ולפגיעה קשה בחברות מעטפת כמו חברות לייצור בטון וחמרי בנייה, הובלות, קרמיקה ובעובדיהן.

לדבריו, כבר כיום חברות הביצוע, ובכללן תדהר, העלו את מחירי הביצוע בכ-30% בשלושת השנים האחרונות. ללא מציאת פתרון מיידי למחסור בעובדים, בכר אומר כי מחירי הדירות ימשיכו לעלות ולא ניתן יהיה לעמוד בהיקפי הבנייה אותם רוצה הממשלה.

חברת הבנייה תדהר בונה כיום כ-1,500 דירות ברחבי הארץ ופרויקטים רבים באירופה. בכר, שעד כה לא הסכים להתראיין, טוען כי ענף הבנייה נמצא כיום על סף קריסה והוא חייב להתריע על כך בפני מקבלי ההחלטות. לדבריו, למרות פועלם של משרדי הממשלה להפשיר קרקעות רבות על מנת להתמודד עם המחסור החריף בדירות ועם עליית המחירים, קבלנים רבים שוקלים האם להתחיל בכלל פרויקטים חדשים עקב חוסר הוודאות שיוכלו לעמוד בזמנים כתוצאה ממחסור חריף בעובדים בעבודות הרטובות. דבר שלא יאפשר את בנייתן של אלפי דירות.

הוכשרו פחות מ-100 עובדים ישראליים

העבודות הרטובות הכוללות טפסנות, טיח, שלד ועוד, נעשות כיום על-ידי העובדים המקצועיים הזרים. למרות המשכורות הגבוהות בתחום שיכולות להגיע ללמעלה מ-10,000 שקל בחודש, כל הניסיונות של התמ"ת, ההסתדרות ואפילו של חברות פרטיות כמו תדהר, להכשיר עובדים ישראלים למקצועות הללו, בפועל הוכשרו פחות מ-100 עובדים כאשר הדרישה היא לכ-15,000 עובדים.

כיום עובדים בארץ כ-6,200 עובדים מקצועיים זרים בעבודות הרטובות, עליהם נשענים כ-180,000 עובדים בענף הבנייה. על-פי החלטת הממשלה, ביוני 2011 יירד מספר העובדים ל-5,000 בלבד, כאשר כלל האצבע בענף הוא שעל כל עובד מקצועי זר מועסקים כ-4 עובדים ישראלים. העובדים מועסקים ע"י תאגידים שהוקמו לצורך זה כאשר כולם חברים בהסתדרות ונהנים מההסכם הקיבוצי בענף הנדל"ן. היות והעובדים הזרים מקבלים את ההפרשות הפנסיוניות שלהם, הנאמדות בכעשרות אלפי שקלים, הם לא נשארים בארץ ומייד עם תום האשרה עוזבים חזרה לארצותיהם, אומר בכר.

"אנחנו לוקחים ברצינות את כוונת הממשלה לבטל לחלוטין את מספר העובדים המקצועיים הזרים. בשל כך, לפני מספר שנים יזמנו פרויקט בשם "אחרי לתדהר" בו הכשרנו, על חשבוננו, עובדים ישראלים לעבודה בעבודות הליבה. הצענו דיור בחינם, הכשרה מקצועית, עבודה מובטחת ואפילו כרטיסי טיסה לחו"ל למי שיעבוד שנה בענף. למרות זאת הצלחנו לגייס כ-50 עובדים, כאשר בודדים בלבד נשארו לעבוד שנה שלמה".

ההחלטה להכניס ארצה עובדים פלסטינאים תייצר בעיות חדשות

לדברי בכר, ההחלטה להכניס ארצה עובדים פלסטינאים, לא רק שלא תפתור את הבעיה, אלא תייצר בעיות חדשות: "אנחנו שמים את עתיד הנדל"ן הישראלי בידי החלטות הרשות. בהחלטה אחת הם יוכלו לעצור לחלוטין את הבנייה בכל רחבי הארץ. מעבר לכך, בכל חג או אירוע בטחוני מוטל סגר שישבית את אתרי הבנייה. גם העובדה שהעובדים הפלסטינאים נאלצים לצאת לדרכם בשעות הקטנות של הלילה לא מאפשרות להם לעבוד מעבר לשעות הצהריים, כאשר אתרי הבנייה עובדים במשמרות עד שעות הערב".

משרדי הממשלה סופרים, מחוסר הבנה, התחלות בנייה במקום סיומי בנייה והמחיר מגולגל על רוכשי הדירות לדברי בכר, ההשלכות של המחסור בידיים עובדות בעבודות הליבה כבר בא לידי ביטוי וצפוי להחריף במשך השנה. ההשלכה המיידית, לדבריו, היא גלגול העלויות על רוכשי הדירות "בשל המחסור בעובדים, משך הבנייה הממוצע של דירה עלה בשנה האחרונה מ-24 חודשים לכ-30 חודשים וצפוי לעלות לכ-36 חודשים. התארכות הבנייה גורמת לגידול בעלויות וקבלני הביצוע, ובכללם תדהר, כבר העלו כאמור את מחירי הביצוע בכ- 25%-30% בשנים האחרונות, עלות המגולגלת בסופו של דבר על רוכשי הדירות".

בנוסף, לדברי בכר, חברות ביצוע, ובכללן תדהר, כבר מתמחרות את הסיכון ולפיו לא יוכלו לעמוד בזמנים בשל מחסור בעובדים וחלקן כבר שוקלות האם לקחת פרוייקטים חדשים בשל כך. לדבריו, משרדי הממשלה סופרים התחלות בנייה, כאשר בפועל צריך לספור סיומי בנייה. כשיתחילו להבין שיש ירידה חדה בסיומי הבנייה כתוצאה ממחסור חריף בעובדים, בנק ישראל ומשרד האוצר יבינו את חומרת הבעיה.

לדברי בכר, על מנת לעמוד במחסור החריף בדירות, יש להביא מיידית כ-15,000 עובדים מקצועיים זרים ולסגור את הפערים הקיימים בשוק. במקביל ראוי להכין תוכנית חירום לאומית ארוכת טווח בת 10 שנים במסגרתה יוכשרו עובדים ישראלים לעבודות הרטובות ויהפכו לעובדים מקצועיים. במקביל להכשרת העובדים הישראלים וקליטתם בענף הבניין יוצאו כל שנה עובדים מקצועיים זרים.

עוד כתבות

אלעד שלף/צילום: דורון נחמני

אלעד שלף עובר מביטוח חקלאי לברוקר הביטוח הבינלאומי האודן

המנכ"ל הפורש של חברת הביטוח שבשליטת הקיבוצים יקים וינהל פעילות חדשה לייעוץ בביטוח משנה של האודן ● האודן על ההקמה של החברה החדשה: "כדי לענות על הצורך הגובר בתחום ביטוחי המשנה בארץ"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: אנדי ריקובר

מאומתים נוספים בטיסות מדובאי. למה אין בדיקות קורונה לנוחתים?

לפי משרד הבריאות, 209 בני אדם שחזרו ארצה מחו"ל היו חולים בקורונה, שליש מהם הגיעו מדובאי ● בעוד שעוד ועוד מדינות דורשות בדיקה שלילית מכל מי שנכנס לתחומן, בישראל הנושא עדיין בבדיקה

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

סוגיית הבנייה בשטחים: נתניהו מנסה להתערב, גנץ בולם בגופו

הבוקר התכנסה ועדת המשנה לתכנון ורישוי במינהל האזרחי ביהודה ושומרון לדיון במתן הקלות ואישורים לבנייה פלסטינית בשטחי C ● לדברי שר הביטחון גנץ, גורמים מלשכת רה"מ יצרו קשר ישיר עם נציגי המינהל האזרחי וביקשו לעצור את הדיון, אך גנץ הורה להמשיכו: "לא אאפשר עקיפת סמכויות"

ביג פאשן דנילוף טבריה. בניגוד למגמה בקניונים / צילום: יח"צ

ירידה של 1.1% בתוצר: פגיעת הקורונה בכלכלה הישראלית ברבעון השלישי הייתה מהנמוכות במדינות המפותחות

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020 התכווצה הפעילות הכלכלית במשק ב-2.9% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019 ● העובדה שהפגיעה בכלכלה הישראלית נמוכה יחסית מוסברת בעיקר בעוצמה שהפגין היצוא הישראלי במהלך המשבר

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בירידות: פורסייט זינקה ב-36%, טבע עלתה ב-6.5%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל ● עליות בולטות במניות נקסט ג'ן, מדיוי, וויטסמוק, בלייד ריינג'ר, ג'נסל ומיט-טק

דניאל שרייבר + שי וינינגר - למונייד lemonade / צילום: שלומי יוסף

ספגה אש משורטיסט: מניית למונייד צנחה לאחר הנפקה של כ-800 מיליון דולר

במסגרת ההנפקה מכרו מחזיקים בחברת הביטוח הדיגיטלי, בראשות המנכ"ל דניאל שרייבר וקבוצת הראל, מניות בכרבע מיליארד דולר

אחוזה בבריטניה. בדרך כלל יש בית קטן נוסף לצוות / צילום: Shutterstock

משבר הקורונה: הלונדונים רוצים יותר מרחב וקונים בתים בכפר

מגפת הקורונה הפכה את העבודה מהבית לנורמה, והמריצה מחדש את שוק הבתים הכפריים

אבי לוי, יו"ר ושותף בחברת להב אל.אר / צילום: אביב אברמוב

"במליסרון הרגשתי קצת בעל בית": אבי לוי מדבר על הפרידה מענקית הקניונים ומליאורה עופר

יותר משנה לאחר שפרש מניהול ענקית הקניונים, סופר לוי רווח של מאות מיליוני שקלים "על הנייר" מהשקעתו בלהב אל.אר ● הוא לא מסתכל אחורה בזעם ("היחסים עם ליאורה עופר בסדר גמור"), וסבור כי מוקדם להספיד את הקניונים ("גם אני ביצעתי רכישות אונליין, אבל חסרה החוויה של לפגוש אנשים")

ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Susan Walsh

במה יתרכז ביידן בעשרת הימים הראשונים: קורונה, כלכלה, אקלים ובמתח הגזעי

הממשל החדש שואף להפוך כמה מהמדיניות של טראמפ בסדרה של פעולות של הזרוע המבצעת

עירא פלטי, נשיא ומנכ"ל סרגון / צילום: משה כהן

למה זינקה סרגון ב-54% במחזור עצום ביום שישי בוול סטריט

ככל הנראה, המשקיעים התלהבו מהעובדה ש-Ark Investment, קרן השקעות בהובלת קתרין (קאת'י) ווד, הגדילה את ההחזקה שלה במניית סרגון

מיכל ברוורמן–בלומנשטיק / צילום: איל יצהר

"מנכ"ל מיקרוסופט הציע לי רילוקיישן וסירבתי"

מיכל ברוורמן-בלומנשטיק, מנכ"לית מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, על העבודה בחברה ועל אתגרי הקורונה ● "מנכ"ל מיקרוסופט הציע לי רילוקיישן וסירבתי. האקו-סיסטם בארץ משרת אותנו טוב יותר"

פרמדיקים מכניסים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

העיקר הבריאות: רק אחרי שחליתי בקורונה הבנתי למה צריך סגר

למי שלא נדבק בקורונה, קל להגיד שהסגר הוא פיתרון מוגזם, שבתי החולים לא קורסים ושבסך הכל מדובר בשפעת ● יותר משבוע מאז שהחלמתי, אני עדיין מרגישה כאילו מישהו קשר לי משקולות של חצי טון לרגליים

חולדאי רון / צילום: קובי קנטור

"שערורייתית": ביקורת חריפה על תוכנית חולדאי לפתיחת מוסדות התרבות

ראש עיריית תל אביב-יפו ויו"ר מפלגת "הישראלים" הכריז כי יורה לפתוח את כל מוסדות התרבות למי שקיבל שני חיסונים ● שר הבריאות: "חולדאי עושה פוליטיקה על חשבון בריאות הציבור" ● יו"ר ועדת חוקה: "אמירה פופוליסטית שמנסה לרכב על יוזמה שהממשלה מקדמת ממילא"

בוקר של יום עבודה בכיכר דיזנגוף בת"א. החל"ת מאפשר לעובדים לחשב מסלול מחדש / צילום: בר לביא

שיעורי האבטלה גבוהים כי המובטלים מפונקים? בכלל לא בטוח

מעסיקים רבים מספרים על קושי לגייס עובדים ומפנים אצבע מאשימה לממשלה שהתחייבה לשלם דמי אבטלה עד יוני 2021 • הטיעון הזה מתעלם ממורכבות השיקולים של המובטלים, למשל - מי ישמור על הילדים או החשש שהעסק שוב ישלח אותם לחל"ת • מי אמר שזה שוק של מעסיקים?

יצחק תשובה / צילום: פביאן קלדורף, יח"צ

קבוצת דלק מוכרת קרקע מזוהמת בעכו תמורת 200 מיליון שקל לתדהר והראל

הקרקע, עליה שכן עשרות שנים מפעל תעשיות אלקטרוכימיות, נרכשה בשנת 2011 תמורת 43 מיליון שקל

קהילת אודסה 27, תל אביב / צילום: גיא כנען

ארבעה דיירים יזמו פרויקט תמ"א 38: כל אחד קיבל דירה נוספת

דיירי הבניין בשכונת הדר יוסף החליטו להיות יזמים בעצמם ● האדריכל גיא כנען, אחד מבעלי הדירות, מספר: "לא היה לנו בנק מלווה - הגדלנו את המשכנתאות על הדירות הקיימות"

רן גוראון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אושרה תביעה ייצוגית נגד בזק בינלאומי ו-012 סמייל על הטעיית צרכנים

ביהמ"ש דחה הבקשה נגד סלקום לאחר שקבע כי לא קמה עילת תביעה נגדה ● התביעה אושרה בשל הבטחות למהירות גלישה שהנתבעות לא יכלו לספק

ארמין לאשט שנבחר לראש להנהגת המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית. מאחוריו בזום מופיעים הנציגים שהצביעו לו / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

סוף עידן מרקל: מפלגת השלטון עשתה בחירה נועזת כשבחרה בנציג הכי פחות פופולרי להנהיג אותה

001 נציגים בכירים של המפלגה הנוצרית־דמוקרטית שמרקל הנהיגה במשך כשני עשורים, הצביעו בסוף השבוע זהות המנהיג הבא של המפלגה - ארמין לאשט (59), בנו של כורה שנחשב ידידותי למהגרים ● סוף עידן מרקל התחיל בניצחון ל"מרקליזם"

כספומט דיגיטל בנק לאומי / צילום: בר - אל

העולם משתנה במהירות, והבנקים מגלים את אמריקה

תהליכים שלובים של התפתחות טכנולוגית, הבשלה עסקית של הבנקים והנהלותיהן והשתנות הדרגתית של הרגולטורים יביאו בסופו של דבר למערך הכוחות הבינלאומי החדש ● הסוסים כבר ברחו מהאורווה, זה הזמן ללמוד לרכוב

לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ

משרד התקשורת פועל להנגיש מידע רחב לציבור על שירותי התקשורת

המשרד פונה היום למפעילים ודורש מהם לפרט על תשתיות התקשורת שברשותם ועל דפוסי השימוש של הלקוחות