גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"כ-8,000 ישראלים יפוטרו בענף הבנייה; המחירים יעלו"

אריה בכר, מבעלי תדהר: "המחסור בעובדים מקצועיים בענף הבנייה יביא לצמצום פרויקטים ולגל של פשיטות-רגל של קבלנים. מחירי הדירות ימשיכו לעלות"

"כ-8,000 ישראלים יפוטרו השנה בענף הבנייה, למרות המחסור החמור בדירות" - כך אומר היום (ד') בהתבטאות נדירה אריה בכר, מבעלי תדהר, חברת הבנייה והיזמות מהגדולות במשק.

לדברי בכר, המחסור בעובדים מקצועיים בענף הבנייה, ובכלל זה כוונת הממשלה להפחית את מספר העובדים המקצועיים ל-5,000 בלבד במחצית השנה, יביא לצמצום פרויקטים, לגל של פשיטות-רגל של קבלנים ולפגיעה קשה בחברות מעטפת כמו חברות לייצור בטון וחמרי בנייה, הובלות, קרמיקה ובעובדיהן.

לדבריו, כבר כיום חברות הביצוע, ובכללן תדהר, העלו את מחירי הביצוע בכ-30% בשלושת השנים האחרונות. ללא מציאת פתרון מיידי למחסור בעובדים, בכר אומר כי מחירי הדירות ימשיכו לעלות ולא ניתן יהיה לעמוד בהיקפי הבנייה אותם רוצה הממשלה.

חברת הבנייה תדהר בונה כיום כ-1,500 דירות ברחבי הארץ ופרויקטים רבים באירופה. בכר, שעד כה לא הסכים להתראיין, טוען כי ענף הבנייה נמצא כיום על סף קריסה והוא חייב להתריע על כך בפני מקבלי ההחלטות. לדבריו, למרות פועלם של משרדי הממשלה להפשיר קרקעות רבות על מנת להתמודד עם המחסור החריף בדירות ועם עליית המחירים, קבלנים רבים שוקלים האם להתחיל בכלל פרויקטים חדשים עקב חוסר הוודאות שיוכלו לעמוד בזמנים כתוצאה ממחסור חריף בעובדים בעבודות הרטובות. דבר שלא יאפשר את בנייתן של אלפי דירות.

הוכשרו פחות מ-100 עובדים ישראליים

העבודות הרטובות הכוללות טפסנות, טיח, שלד ועוד, נעשות כיום על-ידי העובדים המקצועיים הזרים. למרות המשכורות הגבוהות בתחום שיכולות להגיע ללמעלה מ-10,000 שקל בחודש, כל הניסיונות של התמ"ת, ההסתדרות ואפילו של חברות פרטיות כמו תדהר, להכשיר עובדים ישראלים למקצועות הללו, בפועל הוכשרו פחות מ-100 עובדים כאשר הדרישה היא לכ-15,000 עובדים.

כיום עובדים בארץ כ-6,200 עובדים מקצועיים זרים בעבודות הרטובות, עליהם נשענים כ-180,000 עובדים בענף הבנייה. על-פי החלטת הממשלה, ביוני 2011 יירד מספר העובדים ל-5,000 בלבד, כאשר כלל האצבע בענף הוא שעל כל עובד מקצועי זר מועסקים כ-4 עובדים ישראלים. העובדים מועסקים ע"י תאגידים שהוקמו לצורך זה כאשר כולם חברים בהסתדרות ונהנים מההסכם הקיבוצי בענף הנדל"ן. היות והעובדים הזרים מקבלים את ההפרשות הפנסיוניות שלהם, הנאמדות בכעשרות אלפי שקלים, הם לא נשארים בארץ ומייד עם תום האשרה עוזבים חזרה לארצותיהם, אומר בכר.

"אנחנו לוקחים ברצינות את כוונת הממשלה לבטל לחלוטין את מספר העובדים המקצועיים הזרים. בשל כך, לפני מספר שנים יזמנו פרויקט בשם "אחרי לתדהר" בו הכשרנו, על חשבוננו, עובדים ישראלים לעבודה בעבודות הליבה. הצענו דיור בחינם, הכשרה מקצועית, עבודה מובטחת ואפילו כרטיסי טיסה לחו"ל למי שיעבוד שנה בענף. למרות זאת הצלחנו לגייס כ-50 עובדים, כאשר בודדים בלבד נשארו לעבוד שנה שלמה".

ההחלטה להכניס ארצה עובדים פלסטינאים תייצר בעיות חדשות

לדברי בכר, ההחלטה להכניס ארצה עובדים פלסטינאים, לא רק שלא תפתור את הבעיה, אלא תייצר בעיות חדשות: "אנחנו שמים את עתיד הנדל"ן הישראלי בידי החלטות הרשות. בהחלטה אחת הם יוכלו לעצור לחלוטין את הבנייה בכל רחבי הארץ. מעבר לכך, בכל חג או אירוע בטחוני מוטל סגר שישבית את אתרי הבנייה. גם העובדה שהעובדים הפלסטינאים נאלצים לצאת לדרכם בשעות הקטנות של הלילה לא מאפשרות להם לעבוד מעבר לשעות הצהריים, כאשר אתרי הבנייה עובדים במשמרות עד שעות הערב".

משרדי הממשלה סופרים, מחוסר הבנה, התחלות בנייה במקום סיומי בנייה והמחיר מגולגל על רוכשי הדירות לדברי בכר, ההשלכות של המחסור בידיים עובדות בעבודות הליבה כבר בא לידי ביטוי וצפוי להחריף במשך השנה. ההשלכה המיידית, לדבריו, היא גלגול העלויות על רוכשי הדירות "בשל המחסור בעובדים, משך הבנייה הממוצע של דירה עלה בשנה האחרונה מ-24 חודשים לכ-30 חודשים וצפוי לעלות לכ-36 חודשים. התארכות הבנייה גורמת לגידול בעלויות וקבלני הביצוע, ובכללם תדהר, כבר העלו כאמור את מחירי הביצוע בכ- 25%-30% בשנים האחרונות, עלות המגולגלת בסופו של דבר על רוכשי הדירות".

בנוסף, לדברי בכר, חברות ביצוע, ובכללן תדהר, כבר מתמחרות את הסיכון ולפיו לא יוכלו לעמוד בזמנים בשל מחסור בעובדים וחלקן כבר שוקלות האם לקחת פרוייקטים חדשים בשל כך. לדבריו, משרדי הממשלה סופרים התחלות בנייה, כאשר בפועל צריך לספור סיומי בנייה. כשיתחילו להבין שיש ירידה חדה בסיומי הבנייה כתוצאה ממחסור חריף בעובדים, בנק ישראל ומשרד האוצר יבינו את חומרת הבעיה.

לדברי בכר, על מנת לעמוד במחסור החריף בדירות, יש להביא מיידית כ-15,000 עובדים מקצועיים זרים ולסגור את הפערים הקיימים בשוק. במקביל ראוי להכין תוכנית חירום לאומית ארוכת טווח בת 10 שנים במסגרתה יוכשרו עובדים ישראלים לעבודות הרטובות ויהפכו לעובדים מקצועיים. במקביל להכשרת העובדים הישראלים וקליטתם בענף הבניין יוצאו כל שנה עובדים מקצועיים זרים.

עוד כתבות

מיכל הלפרין/ צילום:יוסי זמיר

חוק הריכוזיות: הושלמה ההפרדה בין תאגידים ריאליים משמעותיים ובין גופים פיננסיים משמעותיים

הוועדה לצמצום הריכוזיות פרסמה עדכון של רשימת התאגידים, הגופים הפיננסיים ורשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שהושלמה ההפרדה במסגרת חוק הריכוזיות ● החוק חוקק במטרה להפחית את הריכוזיות במשק הישראלי ולהגביר את התחרות בו, וקבע, בין היתר, כי יש להגביל מבנה פירמידלי של חברות החזקה לשתי שכבות בלבד של חברות בורסאיות

טבע - תרופת קופקסון  / צלם: תמר מצפי

האם טבע עומדת בפני תביעה של מיליארדי דולרים על עיכוב הקופקסון?

משפט ארוך בין שתי החברות, שבו האשימה פרוניורון את טבע בסיכון חולים בניוון שרירים, הסתיים לפני כחודש ● ביהמ"ש פסק כי טבע אכן הפרה חוזה מול פרוניורון, וזו צפויה לטעון בתביעת נזיקין שתגיש כי הייתה יכולה לפתח את הקופקסון למחלות נוספות

החטאים של התקשורת - החוק השיווקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא התוכן השיווקי: פרסום סמוי הוא בגידה באמון שהציבור נתן בתקשורת

פרסום סמוי, או בשמות המכבסה השונים שלו - "תוכן שיווקי", "תוכן ממומן", "המלצות קריאה" או פשוט "כל כתבה שאתם רואים פה" - הוא אחת הדוגמאות המושלמות שסיפקה לנו ההיסטוריה לפתגם "ניסר את הענף שהוא יושב עליו" והתשובה הכי ישירה לשאלה מדוע אבד האמון בתקשורת ● פרויקט מיוחד

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: לאסור שימוש המפלגות באפליקציות לניהול בחירות

על רקע פרצת האבטחה באפליקציית אלקטור, בה משתמשות חלק מהמפלגות, המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש חוות דעת לוועדת הבחירות ● "איסוף המידע והצלבתו פוגע בחוק הגנת הפרטיות, מאיים על הזכות לבחור ולהיבחר ופותח כר נרחב לזיופים ולדליפות מידע"

יוסי פרשקובסקי / צילום: יוני מרדכי

הראל רכשה מניות חברת פרשקובסקי ב-57 מיליון שקל

חברת הביטוח רכשה 4.5% מהמניות ממשפחת פרשקובסקי, בעלת השליטה בחברה ● העסקה בוצעה במחיר של 68 שקל למניה

פרופ’ אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה / צילום: יונתן בלום, גלובס

לא חושב שיקר כאן, לא מעריך את נערי האוצר ובטוח שכולם רק רוצים להפיל את נתניהו: פרופ' אבי שמחון בראיון

פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי של רה"מ, בראיון אישי ● על הילדות בכפר קדימה, על שלטון הפקידים, ועל הביקורת באגף התקציבים נגד רעיונותיו: "כל אנשי האוצר, המקסימום של הקורסים שהם לקחו במקרו-כלכלה אלה קורסים שאני מלמד, כך שאני יודע הרבה יותר"

רכבים היברידיים מתוצרת טויוטה בנמל חיפה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בזכות כלי הרכב ההיברידיים: המשק צמח ברבעון הרביעי בקצב מהיר מהצפוי

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעדכנת למעלה את קצב הצמיחה של המשק בשנת 2019 ל-3.5% ● עם זאת, נתוני הצמיחה המעודכנים הושפעו מאוד מהקדמת יבוא כלי רכב היברידיים בעקבות החלטת הממשלה להעלות את המיסוי על כלי רכב אלה החל מ-2020

קלמן ליבסקינד / צילום: יונתן בלום, גלובס

קלמן ליבסקינד על השעיית אראל סג"ל: לא אגיש את התוכנית בלעדיו

ביום חמישי נודע כי תאגיד השידור השעה זמנית את העיתונאי אראל סג"ל, זאת לאחר שלקח חלק בסרטון תעמולה של הליכוד ● קלמן ליבסקינד, שמגיש יחד עם סג"ל תוכנית אקטואליה יומית בערוץ 11: "כל עוד התוכנית 'קלמן וסג"ל' תהיה בלי סג"ל, היא תהיה גם בלי קלמן"

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

עדכון המדדים מצביע על הסקטורים החמים: נדל"ן, תשתיות, שוק ההון וקמעונות מזון

במסגרת העדכון החצי-שנתי של הבורסה, מבני תעשיה ואלקטרה נכנסו לת"א 35, אחרי קפיצות דו-ספרתיות מהן נהנו מניותיהן של השתיים ● מנגד, פז נפט ואופקו נפרדו מהמדד המוביל

מרכז מסחרי של "ביג" בכרמי גת / הדמיה: משרד אדריכלים ברעלי לויצקי כסיף

נדחתה התנגדות השכנים למרכז מסחרי פתוח של ביג בכרמי גת

ועדת הערר המחוזית דרום דחתה את התנגדויות שכנים, שחוששים שקרבת היתר למגדלים מעל המרכז המסחרי תפגע באיכות חייהם ● עו"ד שחר בן עמי, שייצג את הוועדה המקומית קריית גת: "רוכש דירה מול מגרש מסחרי צריך לקחת בחשבון שבינוי יכול להשתנות על ידי הוועדה המקומית"

בני דרייפוס, מנכ"ל משרד השיכון / צילום: כדיה לוי

זכה בפיס: התפקיד החדש של מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס

הצעד המפתיע של דרייפוס מקורו, ככל הנראה, ברצונו לחזור ולעבוד עם אביגדור יצחקי, שעזב את מטה הדיור לפני כשנתיים ● האם לעובדה כי תוכנית למשתכן מצטמקת יש קשר להחלטה?

ברני סנדרס בבולטימור בבחירות 2016 / צילום:    Patrick Semansky  AP

פרשנות - קמפיינים על קו הזינוק: המאבק על אמריקה הלא-לבנה

לאחר שבועיים של לבנים, מגיע סופסוף תורם של האפרו-אמריקאים והלטינים לערבב את הקלפים במירוץ הדמוקרטי עתיר המשתתפים לנשיאות ● נבאדה, המדינה הראשונה בארה"ב שבה הלבנים עומדים להפוך למיעוט בתוך כשנתיים, תצביע בשבת

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות: אין לוועדת הבחירות סמכות לדון באפקליציית אלקטור

תשובת היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות הוגשו בתגובה לעתירה שהוגשה נגד השימוש באפקליקציית אלקטור, המשמשת בידי הליכוד ומפלגות נוספות להמרצת מצביעים ● בחוות דעת שהגיש המכון הישראלי לדמוקרטיה ליו"ר ועדת הבחירות נטען כי "איסוף המידע והצלבתו פותח כר נרחב לזיופים"

רן גוראון / צילום: יח"צ

פלאפון הגישה הצעה לרכישת גולן טלקום ב-710 מיליון שקל

גולן טלקום מנהלת מו"מ למכירתה לסלקום בתמורה לכ-600 מיליון שקל וויתור על הלוואה שלקחה ממנה ● רשות התחרות עשויה לא לאשר את רכישת גולן על ידי פלאפון

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

מפלגת צומת לא תתמודד בבחירות; מכריזה על תמיכה בליכוד

זאת תמורה להקפאת חוק קמיניץ (תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה) שגרם נזק למגזר החקלאי ● מדובר בכ-14.8 אלף קולות מבחירות 2019 מועד ב' ● שי דיין, יו"ר ארגון הנהגים ומס' 2 במפלגת צומת: "פרישת מפלגת צומת - לא על דעתי"; קורא לכל נהגי המוניות לא להצביע לנתניהו

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

הירידה הצפויה בשיעורי ההיוון הובילה לרווחי שערוך של 150 מיליון שקל בדוחות ריט 1

קרן ההשקעות בנדל"ן מצטרפת בהודעתה לחברת אמות, שעדכנה לאחרונה על צפי לרישום "רווחים מהותיים מהתאמת שווי הוגן של נדל"ן להשקעה, בהיקף העולה על 500 מיליון שקל" בדוחות לסיכום 2019 ● ריט 1 נסחרת בשווי של כ-4.1 מיליארד שקל אחרי טיפוס שנתי במנייתה של כ-55%

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

יזמי המזון והנדל"ן רמי לוי ושלום חיים מכניסים את השלד בי.ג'י.איי לעסקי המלונאות והדיור המוגן

ללוי ולשותפו לשליטה שלום חיים - בעלי חברת טעמן, כבר יש פעילות נדל"ן פרטית משמעותית - חלקה במשותף ● בבי.ג'י.איי "בונים" גם על היכרות של טעמן שיווק מזון עם הציבור החרדי, שעשוי להוות קהל מרכזי לדיור מוגן ● בעלת השליטה בבי.ג'י.איי, חברת שי אודם, "מחזיקה כבר היום בנכסי מלונאות הנמצאים בהקמה, ועשויה להתקשר בהסכמי הפעלה עם בתי המלון שבבעלות בעלת השליטה"

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

אפל למפעילי הסלולר בישראל: נגיף הקורונה עלול לפגוע במלאי האייפונים

אפל עדכנה כי צפי המלאים שיגיע לישראל יעודכן מדי שבוע במקום מדי שלושה שבועות, בשל אי-הוודאות סביב הנגיף וחוסר היכולת להתחייב כי יצליחו לספק מלאי לתקופה ארוכה יותר

קניון של סטרווד ווסט / צילום: מצגת החברה

לאחר שהאג"ח קרסה ביותר מ-50%: בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת הנדל"ן הזרה סטרווד ווסט

הבקשה הוגשה ע"י בית ההשקעות פרוקסימה שבבעלות חיים ונציה ואורי רענן ● סטרווד ווסט דיווחה כי עילות התביעה נוגעות לקיומם לכאורה של פרטים מטעים ואי-גילוי הולם בתשקיף ההנפקה של אג"ח מסדרה א' וכן הטעיה וחוסר בפרטים בדוחות מיידיים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 14-15 בפברואר

בסופ"ש באיכילוב: 13 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים