גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ברור שהקטע של דומינוס פיצה היה קשור לכסף - אני לא סרבן פרסומות"

בראיון אישי ל"גלובס" מספר הרוקר שנהפך לכוכב טלוויזיה על ההתמכרות לרייטינג ולכוח, אך מודה שהוא הרבה יותר נהנה לעשות מוזיקה מאז שהתפתחה לו קריירה של שחקן

יום אחד, בשנת 1988, נקרא בבהילות מנהל מגמת הקולנוע בעירוני א' בתל אביב לישיבת מורים דחופה. התברר שערב קודם רוססו כתובות גרפיטי בוטות על קירות בית הספר. מישהו מהתלמידים הסגיר את שמות המרססים תחת לחץ, ואחד מהם היה מאור כהן.

כשהמנהלת הודיעה שהיא מסלקת אותו מבית הספר לאלתר, קם ד"ר יגאל משיח, יוזם המגמה ומייסדה, והודיע שאם מעיפים את מאור מבית הספר הוא מתפטר. "אין לי ספק", אמר משיח למנהלת ההמומה, "שהוא יהיה כוכב בתחום זה או אחר, ויום אחד, בעוד הרבה שנים, כשיראיינו אותו בתקשורת וישאלו על ילדותו, האם הייתם רוצים להיות מוזכרים בסיפור כאידיוטים, כקצרי הרואי שהעיפו אותו מבית הספר?".

לסיפור הזה היה סוף טוב, אז למאור כהן, שמשיח צדק בניבוי עתידו, לא היה צורך לספר אותו לתקשורת. הוא אמנם הושעה לכמה ימים, אבל סיים את הלימודים עם תעודת בגרות, ואפילו נרשם ללימודים בסם שפיגל בירושלים כדי לעשות סרטים. רק שכאן הגיע טוויסט בעלילה, ובמקום להיות אקירה קורסאווה הישראלי, הפך כהן בגיל 21 לסולן הנערץ של להקת זקני צפת.

ההצלחה הגדולה שלו השכיחה עם הזמן את העובדה הבסיסית שקודם היה שחקן ובמאי ורק אחר כך מוזיקאי, עד כדי כך שכשהתחיל להופיע ב"ארץ נהדרת", היו כאלה שנדהמו מכך שהזמר המוכשר הוא בעצם בדרן ענק.

כששאלתי אותו איפה הוא שם היום את כובד המשקל המקצועי, הוא חייך בצניעות חסרת פוזה ואמר בקולו המעט מאנפף: "אני תמיד אומר שאני אנטרטיינר, אני מבדר. לא רק במובן של להצחיק. גם דרמה עצובה היא סוג של בידור. אני אדם שאוהב בידור, אוהב במה, אוהב לשגר רעיונות לאוויר, אוהב מוזיקה. באתי מבית ויזואלי - אימא אמנית פלסטית, אבא אדריכל נוף. חשבתי שהאמנות היא החיים".

וכסף?

"הם חינכו אותי לעבודה. שניהם הגיעו לארץ בגיל הנעורים בלי נכסים, בנו את עצמם יפה, היה חשוב להם שאדע שהחוכמה בחיים זה להיות אדם שמפרנס את עצמו. אני מאוד אוהב לעבוד, ויש לי משמעת עבודה גבוהה. אני מאמין שאם מישהו עובד קשה ולא מרפה את הרגל מהגז, הוא יצליח".

אז אתה משתתף בארץ נהדרת כדי להרשות לעצמך ליצור מוזיקה.

"ממש לא. אני ב'ארץ' כי אני אוהב את זה. עשיתי את 'של מי השורה הזאת' אחרי שתומר שרון הביא אותי לאודישן עם עידן אלתרמן, שניהם אנשים מצחיקים שמבינים במוזיקה. בהתחלה הקונספט היה לי מאוד קשה, כי אין במה להיאחז. דווקא המשחק שחרר לי משהו. אני הרבה יותר נהנה לעשות מוזיקה מאז שיש לי קריירה של שחקן. אני חוזר אליה עם המון געגועים. אם אתה מתרכז רק במוזיקה אתה מאבד מהפרספקטיבה. בסך-הכול במוזיקה אני עצמאי, ופתאום אני עובד אצל אחרים. זה משחרר".

בגלל הביטחון הכלכלי?

"כן, שקט, עבודה מסודרת".

רוקר שצריך משכורת?

"כרגע זה עושה לי טוב. הדברים האלה לא באים מאיזה תכנון. איכשהו זה התחיל ב'מסודרים' ומשם הגעתי לארץ נהדרת. כיף לי, מצאתי שם חברים. הדבר הכי חשוב בעיניי זה האנשים. גם המוזיקה שיוצאת לי מאוד מושפעת מהאנשים שאני עובד איתם. אנחנו עושים משהו שאנחנו אוהבים, ואם זה מוצא חן בעיני אחרים, אז אחלה".

אתה לא מכוון לקומוניקטיביות מראש.

"לא, אבל אם יש שיר קומוניקטיבי אני אשלח אותו כדי-ג'יי, ולא אבזבז כספים על שיר פחות נגיש".

מי מממן את התקליטים שלך?

"נענע דיסק. זה לא כמו פעם, שהיו אומרים לנו, קחו שבועיים אולפן ויאללה, תגמרו את התקליט. אתה יושב אצל מישהו בבית ועובד שבועות. הכול יותר אלסטי".

ובהכרח יותר טוב?

"המחשב הוא כמו המצאת המצלמה. זה הביא הרבה צורות יצירה אחרות, אבל השאיר בתוקף את הציור הריאליסטי. רמת הדיוק עולה ולכן אתה יכול לשנות, להוסיף, לתקן. לפעמים זה מועיל ולפעמים מזיק. זה יכול להפוך את היצירה לסטרילית מדי. צריך לתת גם לטעויות לעשות את העבודה".

יש לך להקה חדשה עם שם ייחודי: ישראלים/ פעולה/סקס.

"יחד עם יובל קיינר ותום מוכיח, שהיו איתי בזקני צפת, ותמיר שקולניק. אנחנו חברים טובים ורצינו להמשיך לנגן יחד. אנחנו אלה שמשקיעים בהפקת התקליט וזה לא המון כסף. את הראשון עשינו ביומיים עבודה בעין הוד, והשני על המחשב שלי באיזה מרתף, כשחבר עשה את המיקסים. אנחנו עושים את הכול לבד".

למה בעצם?

"יובל מנהל את זה. הוא ניסה לדבר עם חברות תקליטים, ובגלל שזה קטן היה עדיף להשאיר את זה אצלנו. את הדיסק הראשון מכרנו רק בהופעות. רצינו לבנות קהל שהמוזיקה הזאת היא רק שלו".

הוט קוטור מוזיקלי.

"משהו כזה".

זה לא סותר את הרצון להגיע להרבה אנשים?

"השאיפה שלי כאמן היא לחוות את הכול. אני נהנה להופיע בפסטיבלים עם המון אנשים, ואני מאוד נהנה ב'אוזן בר' עם מאה אנשים שדחוסים מולי. אתה רואה פרצופים, זה אינטימי ואמיתי".

אתה לא מממש את הפוטנציאל השיווקי שלך ולא ממנף את ההצלחה.

"כי אנחנו לא כאלה. בתקליט השני לקחנו יחסי ציבור, אבל הלהקה היא להקה של חברים שנהנים לנגן יחד ומתכננים לעשות את זה הרבה זמן. זה הדבר החשוב".

ומה עם רווח? למה אתה צוחק?

"כי זה ממש לא הקטע".

ארץ נהדרת לא קלקלה אותך.

"באיזה מובן?".

התמכרות לרייטינג, לכוח.

"אני לא רואה את הקהל מולי כשאנחנו מצלמים".

וברחוב?

"כשנכנסתי לארץ נהדרת נורא התרגשתי, אבל כשאתה בתוך זה, הכול מתנהל כמו להקה גדולה, הכול איזי; צוחקים הרבה, ומהר מאוד אתה שוכח שזאת התוכנית המובילה בישראל. כשאתה נדבק בחיידק המוזיקה, לא משנה לך כמה אנשים שומעים אותה. אתה נהנה לנגן. מובן שרוצים הכרה ורוצים שיקנו דיסקים, אבל כשאתה על הבמה אלה רגעים נדירים".

היית יכול לחיות רק ממוזיקה?

"אני מתפרנס ממנה בחודשים שבהם אנחנו לא מצלמים. אני חייב לעשות מוזיקה כדי להתפרנס, ואני שמח שזה המקצוע שלי. כשאני נכנס לוואן ונוסע להופעה, אני הכי מאושר בעולם. גם ב'ארץ' אני שמח, חוץ מהפעמים שמעירים אותי בחמש בבוקר".

למה אתה לא מופיע בתיאטרון?

"זה מלחיץ אותי. אני אוהב פורמטים דו-ממדיים. תיאטרון אף פעם לא דיבר אליי".

וקולנוע?

"אני אשמח. מאוד נהניתי להופיע ב'משהו טוטאלי'. אני הולך לאודישנים של סרטים".

מה לגבי בימוי? זה היה היעד המקורי שלך.

"בימוי דורש לפנות הרבה זמן, שאין לי. אני רואה כמה במאים משקיעים בצילומי החוץ ב'ארץ' בשביל חמש דקות, שזה לא ריאלי".

עכשיו יש לך קמפיין לדומינוס פיצה. כאן בטח היה שיקול כלכלי.

"ברור שזה גם הקטע של הכסף, אבל התמזל מזלי שנפלתי על לקוח ועל משרד פרסום שזרמו איתי. באתי אליהם עם רעיונות, והם אמרו, סבבה, נעשה את זה. היו הצעות לקמפיינים במהלך הקריירה, היו דשדושים, בדיקות. פיצה היא מוצר מגניב, זה כזה מאכל חביב, פשוט, רומנטי, לדומינוס יש לוגו מגניב עם צבעים נכונים, בינלאומיות לא פלצנית, אז התאים".

מי שהופך לפרזנטור מקבל אישור שהוא עשה את זה?

"אני הייתי מופתע; למה הם עושים עניין מזה שמאור כהן לא עושה פרסומות? אבל אם זה נראה להם, אז סבבה. אני לא סרבן פרסומות, אני לא בוז'י הרצוג. כבר עשיתי את סצ'י וקלאץ' עם אסי כהן ופרסומת עם גלית גוטמן, אבל תסכימי איתי שפרגנו לי".

לגמרי. איך אתה מתכוון למנף את ההצלחה שלך?

"אני לא חושב על הדברים האלה. היה לי מזל שפגשתי את המנהלת שלי, ובזכותה הוצאתי את תקליט האוסף, כי היא התחילה לעשות סדר בקריירה שלי. עד אז עשיתי מה שנראה לי מגניב, וזה הכי גרוע שיש. אני משאיר לה את הערימה של הבגדים ואומר לה, תסדרי בבקשה, והיא באמת משתדלת להפוך את העיסוקים שלי לסוג של קריירה. וזה לא פשוט, כי אני, מבחינתי, בכל יום במקום אחר. אין לי מטרות. אנחנו עובדים יחד על אסטרטגיות ועל תכנונים, שזה חדש לי. מצד שני, אם אני לא דלוק על משהו, אין סיכוי שאעשה אותו".

אתה יוזם פרויקטים?

"המון. יש לי רעיונות שאני זורק, ומה שנדבק - נדבק. בקרוב אני מסיים את אלבום הסולו שעשיתי עם פיטר רוט, ואנחנו יוצאים לסדרת הופעות בבארבי. את יודעת, כשאני חושב על קריירה, אני רוצה שהגרף שלי כל הזמן יהיה בעלייה מתונה, כמו בכלכלה. ולא לחשוב יותר מדי על המחר, כי ככה מפספסים את מה שקורה עכשיו".

עוד כתבות

שוברים את שגרת האלימות / צילום: יח"צ

המאבק באלימות נגד נשים: פובליסיס ולקוחותיה משתלטים על ברייק הפרסומות

ביוזמת משרד הפרסום ליאו ברנט מקבוצת פובליסיס, הקבוצה תשתלט מחר על ברייק פרסומות, במהלכו יעלו חלק מהמפרסמים הגדולים שלה קמפיינים המותאמים למסר המלחמה באלימות נגד נשים

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

הפסד של 118.5 מיליארד דולר ב-2020: זו התחזית הקודרת של יאט"א לענף התעופה

את ההפסדים הצפויים להימשך ב-2021 מעריכים בארגון התעופה העולמי בהיקף של 38.7 מיליארד דולר - יותר מפי 2 מההערכות הקודמות שפרסם הארגון בחודש יוני ● לפי הערכות הארגון, רק ב-2024 יחזרו המספרים של 2019 בהיבט היקף הנוסעים

מייסדי פרספטו: דור אבוחצירא, שגיא בלונדר, רביב רז ואריאל אביטן / צילום: פרספטו

פרספטו מגייסת 45 מיליון דולר ומשתפת פעולה עם בוסטון דיינמיקס

פרספטו, המפתחת רחפנים אוטונומיים המשמשים לניטור תשתיות, מתכוונת להכפיל את כוח-האדם בשנה הקרובה ● הטכנולוגיה של פרספטו תשולב ברובוט דמוי הכלב של בוסטון דיינמיקס - ספוט

יועז הנדל / צילום: אייל מרגולין

כך משתנה שוק האינטרנט לקראת ביטול הפיצול בין ספק לתשתית

חלק מהספקיות קטנות כבר מתחילות לתת היום הצעות בהתאם לרוח הרפורמה ● השימועים על התוכנית עדיין נמשכים במשרד התקשורת, ולא בטוח שהם בכיוון הנכון לשוק

קבוצת עזריאלי, אמות, מליסרון, גזית גלוב, אלרוב נדל"ן / צילום: איל יצהר, יח"צ

קיבלו את החיסון? הנדל"ן והבנקים מציגים זינוק של 30% מסוף ספטמבר

שינוי מגמה? סקטור הנדל"ן והבנקים בשוק המקומי מציגים התאוששות מרשימה בשבועות האחרונים ● כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי בשוק הישראלי נוצרה הזדמנות בסקטורים הללו, ומתמידים בחברות הטכנולוגיה והתוכנה הישראליות ● לגבי מצב המשק בקרדיט סוויס מעריכים: "ישראל תחזור לפעילות שגרתית, ללא מגבלות, אך ורק במחצית השנה של שנת 2021"

קו החוף של דובאי. מיתוג מחדש כמדינה מתקדמת ומפותחת באמצעות השקעות במערב / צילום: Matthias Seifert, רויטרס

הרבה מעבר לסייבר: מה מחפשים האמיריתים בזירת החדשנות הישראלית?

שילוב בין היצירתיות והניסיון הישראלי לבין החשיבה ארוכת-הטווח והמשאבים האמירתיים יכול להביא לפריצות דרך מרשימות ומשמעותיות ● אילו תחומים מעניינים את האמירתים?

ערן יעקב / צילום: איל יצהר

גילוי מרצון לכל החיים: פרטים חדשים על התוכנית של רשות המסים

בממשלה, באוצר וברשות המסים מנסים למצוא מקורות הכנסה כדי לכסות את הבור התקציבי שנוצר במשבר הקורונה • אחד מהם הוא חידוש נוהל גילוי מרצון והוספת תנאים שיעודדו נישומים להגיש בקשות • הליכים קודמים הזרימו מיליארדי שקלים למדינה

waze / צילום: יחצ

גוגל מחפשת מנכ"ל ל-Waze בניו יורק או בתל אביב

גוגל, בעלת Waze, פרסמה שתי מודעות דרושים כמעט זהות לתפקיד מנכ"ל אפליקציית הניווט - אחת מציינת כי מקום המשרה בישראל, והשנייה בארה"ב ● הניסיון הנדרש מהמועמד בתל אביב נמוך יותר מאשר מהמועמד בניו יורק

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

אינטרנט, טלוויזיה וטלפון בחבילה אחת? בזק מקבלת סוכרייה מרשות התחרות

רשות התחרות שוקלת לבטל התנאי במיזוג האוסר על בזק ו-yes למכור חבילות טריפל לא פריקות ● משרד התקשורת מתנגד ● כמו כן, הרשות שוקלת לשנות את התנאי האוסר על בלעדיות על yes כך שלא יחול על רכש תוכן זר, להוציא תכני ספורט ותכנים מקומיים שאינם נכנסים להגדרת הפקות מקור

פרץ לביא / צילום: Annie Tritt - WSJ

"איך ישראל איבדה את מעמדה בעולם המדע? ב-2030 יקימו על כך ועדת בדיקה"

היו"ר הטרי של המועצה הלאומית למו"פ והנשיא לשעבר של הטכניון, פרופ' פרץ לביא, מתריע כי מדינות האזור מדביקות את הפער מול ישראל, ומזהיר שהתדמית של ה"סטארט-אפ ניישן" מסתירה מאחוריה שורה של בעיות

שלט רחוב בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

פתיחה חיובית בוול סטריט על רקע העברת המושכות לביידן; הביטקוין מעל 19 אלף דולר

הביטקוין משלים זינוק של כ-50% בחודש האחרון ● עליות של 1.4%-1% באירופה ● רונן מנחם ממזרחי טפחות: "חשוב מאוד לגלות זהירות. זו תקופת מבחן לשווקים"

מתוך האתר של חברת כנפי משק / צילום: צילום מסך

כנפי משק תפורק: ביהמ"ש הורה על פתיחת הליכי חדלות פירעון

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי אין היתכנות לשיקומה וכי החברה מצויה בחדלות פירעון של ממש ● חובות החברה המגיעים לסכום של כ-50 מיליון שקל בנוסף לחוב כלפי חברת האם משקי הקיבוצים בסכום של כ-42 מיליון אל מול נכסיה של כנפי משק המוערכים בכמיליון שקל בלבד

רו”ח מיקי בלומנטל / צילום: איל טואג

אי הסדרים בבזק בינלאומי: הדירקטוריון מינה רואה חשבון מבקר

דירקטוריון בזק מינה את רו"ח מיקי בלומנטל כדי שיבצע ביקורת חקירתית בחברה הבת ● בגלובס נחשף לראשונה כי במסגרת הערכות שגרתית לדוחות הרבעוניים נמצא במאזני בזק בינלאומי "חור" של עשרות מיליוני שקלים שהחברה לא יודעת להסביר

חיסון לקורונה. בעולם מתחילים להיערך למבצע מורכב / צילום: Sirichai Saengcharnchai

הלוגיסטיקה, ההסברה וסדרי העדיפויות: כך ייראה מבצע חיסון הקורונה הישראלי

עם הודעתה של אסטרהזנקה על תוצאות הניסוי שלה, שלושה חיסונים מחכים עכשיו לאישור הפצה ● גורמים בתעשיית התרופות ובמערכת הבריאות אומרים שישראל לא ערוכה מספיק למבצע המורכב ● משרד הבריאות: "עושים את כל הפעולות הנחוצות"

שלט "כאן מקבלים ביטקוין" מחוץ לבית עסק / צילום: Gillian Flaccus, AFP

הביטקוין חצה את רף ה-19 אלף דולר - מרחק נגיעה משיא כל הזמנים

שער הביטקוין זינק בכ-40% מתחילת נובמבר והשלים עלייה של כ-165% מתחילת השנה ● מחירו של את'ר, המטבע השני בגודלו בשוק הקריפטו, חצה אתמול את רף ה-600 דולר לראשונה מאז יוני 2018

ניר שאול / צילום: יח"צ

איש העסקים ניר שאול רוכש את השליטה באירומיד

החברה החדשה תעסיק כ-80 עובדים ותהפוך לחברה השנייה בגודלה בישראל בתחום הקשר והתקשוב הטקטי בישראל, עם מחזור מכירות של 100 מיליון שקל ● מטרת הרכישה הינה יצירת סינרגיה בין החברות הוותיקות בתחום ויצירת קפיצת מדרגה משמעותית ביכולות ההנדסיות והשירותיות

מייסדי Logz.io תומר לוי ואסף יגאל  / צילום: Fabiana Kocubey

חברת Logz.io מגייסת 23 מיליון דולר לאיתור תקלות קוד

הסטארט-אפ, שמעסיק כיום 240 עובדים, מפתח פלטפורמה מבוססת קוד פתוח שעוזרת למתכנתים לאתר ולפתור תקלות בקוד ●  הסבב הנוכחי מביא את סך הגיוסים של Logz.io ל-120 מיליון דולר

נשים מוחות נגד רפורמת הפנסיה בצרפת, בהפגנה בפריז במרץ האחרון / צילום: Reuters, Benjamin Mengelle

הפנסיה לנשים צריכה לטפס לראש סדר העדיפויות של ישראל

הנושא של הארכת גיל הפרישה לנשים בישראל עולה ויורד שוב ושוב מסדר היום הציבורי ב-20 השנים האחרונות ● איזה פתרון מציע משרד האוצר - ומדוע דווקא ארגוני הנשים מתנגדים לו?

ניסים פרץ / צילום: דוברות נתיבי ישראל

נדחה בחודשיים מכרז של נת"י שנחשד כי קיים בו בניגוד עניינים

כך אמר מנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ בדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה ● הדיון התקיים בעקבות פרסום גלובס על טענות לניגוד עניינים במכרז ענק להחלפת תאורה בכבישי ישראל

נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי עוזב את בית המשפט / צילום: Associated Press, Michel Euler

לראשונה בהיסטוריה של צרפת: נשיא לשעבר על כס הנאשם בבית משפט

נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי מואשם במתן שוחד לשופט כדי שזה יספק לו מידע פנים לגבי חקירה שהתנהלה נגדו ● הנשיא לשעבר ועורך דינו הציעו, לכאורה, לשופט למנותו לתפקיד יוקרתי בנסיכות מונקו בתמורה למידע