גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טירוף ההתייקרויות: סל הקניות זינק ב-11% מאז 2009

בדיקת "גלובס" מגלה כי בתוך שנתיים חלה התייקרות של יותר מ-10% כמעט בכל המוצרים בסל הצריכה ■ מוצרי המזון הבסיסיים עלו ב-60% ■ עיקר העלייה - בשנה האחרונה

כיצד באה לידי ביטוי עליית המחירים בהוצאה השבועית שלנו ברשתות השיווק? מבדיקת אתר "פרייסל", המשווה עלויות של סלי הקנייה ברשתות השיווק, עולה כי סל המחירים הנוכחי, בהשוואה לסל זהה מחודש פברואר 2009, עלה בכ-11%. עליית המחירים בין פברואר 2010 לפברואר השנה היא כ-8%.

עליית המחירים הזו מייצגת את מצב האינפלציה כאשר אינה תואמת לשיעורי עליית השכר הממוצע במשק, ורחוקה מעליית מדד המחירים לצרכן שעמדה ב-2010 על 2.7%.

ממצא מעניין אחר העולה מהבדיקה הוא שעליית המחירים בין השנים 2009 ל-2010 היתה מתונה בהרבה כאשר עמדה על כ-3% בלבד.

סקירת המחירים בוצעה אתמול (ד') בסניף של רמי לוי במודיעין. הבחירה ברמי לוי כסמן הקוטבי וכמי שלרוב מציע את הסל הזול ביותר, מעידה על התייקרות גלובלית בענף.

1631

כידוע, גל ההתייקרויות אמנם לא הצליח להוציא אותנו למחות ברחובות, אולם הוא פוגע בכלל הצרכנים עם עליית המחירים במוצרים ברי-קיימא, בהם מים, דלק, לחם, שמן, סוכר, מוצרי חלב וביצים. העלייה במחירי חומרי הגלם העולמיים, בהם קמח, גרמה לעלייה ישירה במחירי המוצרים, והאחרון שבהם הוא הלחם.

כך למשל עליית מחירי הסוכר בולטת בסקירה: בפברואר 2009 עמד המחיר לק"ג סוכר על 2.90 שקלים, ב-2010 המחיר היה 3.20 שקלים, והמחיר נכון להיום עומד על 5 שקלים (בשבוע שעבר מחיר לק"ג סוכר היה 4 שקלים) - עלייה של 60%, שלפי רמי לוי עדיין לא משקפת את עליית המחירים הגולמיים של היצרנים.

הסל, המכיל כ-30 מוצרים בקטגוריות השונות, משקף את מגמת ההתייקרות - מרבית המוצרים התייקרו בשיעור כזה או אחר בצורה מדורגת: עלייה מתונה בין 2009 ל-2010 ועלייה נוספת לעומת מחירי השנה הנוכחית.

לדוגמה: מיונז תלמה עלה מ-8 שקלים ב-2009 ל-10 שקלים כיום (עלייה של 20%); קפה נמס עלית, שעלה 16.50 שקל, עולה כיום 20 שקל (עלייה של 18%); שיעור דומה בעליית המחירים נרשם בחטיף במבה (אסם), שעלה מ-3.30 שקלים ל-4 שקלים; שוקולד השחר, שעלה מ-8 שקלים לכ-11 שקל, כיום מגלם עלייה של 27% - שיעור דומה לשינוי שנרשם במחירי הקטשופ מ-9 שקלים ל-12 שקל השנה.

גם בתחום מוצרי התינוקות נרשמה התייקרות: פורמולת מטרנה פרמיום (700 גרם), שעלתה כ-50 שקל בשנה שעברה, עולה כיום 60 שקל.

מוצרים בהם לא נמצא כל שינוי כוללים אורז 1 ק"ג של סוגת - 7.90 שקלים; ו-1 ק"ג של כרעיים עוף (20 שקל). מוצרים בודדים בהם חלה ירידה במחיר כוללים שמפו פינוק, עם ירידה של כ-11%.

הרשתות הקפיאו את מחיר הלחם

לדברי רמי לוי, בעלי הרשת, עליות המחירים שבכותרות בימים אלה עדיין לא באות לידי ביטוי במחירים שברשתות השיווק. "לאורך השנתיים האחרונות היצרנים והספקים העלו מחירים בשיעורים שלא באים לידי ביטוי בעליית מחירי המוצרים לצרכן - למשל מחירי הסוכר או השמן, בהם אנחנו סופגים אחוזים לא קטנים מהעלייה.

"את מחיר הסוכר ל-5 שקלים אכן עדכנו לפני יומיים. אלא שמהיום נוריד את המחיר בחזרה ל-4 שקלים. למרות עליית מחירי חומרי הגלם, המחיר הנוכחי יישמר לפחות עד פסח".

לוי מוסיף כי חלק מהיצרנים רוכבים על גל ההתייקרות ומעלים מחירים בצורה לא מאוזנת.

את העלייה המתונה יחסית בשנים 2009-2010 מנמק לוי באופן הבא: "שנת 2009 היתה קשה לכולם. לעומתה ב-2010 הורגשה התאוששות במשק, שהתבטאה בעליית המחירים שהוקפאה בשל המשבר הכלכלי".

לוי מפציר בצרכן לנהוג בתבונה: "בתקופות כאלה על הצרכן לקנות אך רק את מה שצריך, לא לצבור מלאים בבית ולא לייצר ביקושי יתר שיגרמו לעליות נוספות".

עוד מציע לוי לבחון את החלופות הזולות בדמות מותגים פרטיים. היעדר ביקושים, לדבריו, ישפיע ישירות על מחירי היצרנים: "התנהגות כזו היתה אופיינית בעת המשבר ב-2009, כאשר צרכנים העדיפו מוצרים זולים על פני יקרים, ובכך גרמו לירידת מחירים של מוצרים מובילים בקטגוריות השונות. הצרכן צריך להעריך את הכוח שיש בידיו ואת יכולתו להשפיע".

ומה צפוי להתרחש ברשתות? לפי לוי, מכיוון שהמחירים כרגע מייצגים את השיא, המגמה הבאה תהיה בהכרח ירידת מחירים שתורגש באופן ממשי לקראת פסח.

"בשונה מהתנהגות הרשתות בחו"ל אשר מעלות מחירים בתקופת החגים, אצלנו התחרות גורמת לירידת מחירים שבוודאי תורגש כבר בחודש הבא", אומר לוי.

במסגרת המלחמה העקובה מדם שמנהלות רשתות המזון, הודיעה אתמול שופרסל כי לא תעלה את מחירי הלחם האחיד ותדאג להקפיא את המחיר עד פסח, וזאת במסגרת מהלך אותו הגדירה כ"אחריות ציבורית".

בעקבות פניית "גלובס" הוציאה רשת מגה הודעה דומה. גם רמי לוי מדגיש כי מחירי הלחם האחיד יישארו 1.90 שקל (במקום 4.40) עד פסח.

בשופרסל מבינים כי המחיר הוא ערך עליון לבחירה ברשת שבה יערוך הצרכן את קניותיו, ולכן הסבו את סניפי שופרסל ביג לפורמט דיל, הפורמט הזול של הרשת. מהלך דומה ביצעה לפני כשנתיים מגה כאשר הסבה את סניפי מגה למגה בול.

גם בזירה האינטרנטית מתנהלת תחרות בין החנויות המקוונות, שבקרוב תקבל "טוויסט" מעניין עם כניסת רמי לוי לזירה הווירטואלית ועם הבטחה למחירים הזהים לאלה שבחנויות - לעומת מגה ושופרסל שמתמחרות את מוצרי האינטרנט ברף העליון.

ב-2009 היתה ירידה

במסגרת בדיקה שביצע פרייסל עבור "גלובס" ואשר פורסמה בנובמבר 2009, עלה כי מחירי סל הקניות ירדו בממוצע ב-8% לעומת מחירי סלים זהים שנבדקו ב-2008.

ירידת המחירים אז נבעה בעיקר מהתחרות העזה שבערה בין הרשתות הודות לפתיחת מתחמים חדשים וחיזוק הנוכחות של השחקנים בענף. הירידה החדה נרשמה בסניפי מגה בול ושופרסל דיל (כ-11%), בעוד בסניפי רמי לוי וחצי חינם נמצאה ירידה של כ-5.5%.

395

הממצא הזה מעניין במיוחד לאור העובדה שבדיקת הסלים בין השנים 2007 ל-2208 הצביעו על מגמה של עליית מחירים בשיעור של כ-11% בממוצע - גם אז ברקע עליית המחירים היתה עליית מחירי המזון בשווקים העולמיים (אורז למשל) ועליית מדד המחירים לצרכן בכ-5%.

כרעיים

קמח2

מרק דגשמרכך כביסה

עוד כתבות

חומוס כספי בזמן הסגר / צילום: שני מוזס, גלובס

הממשלה אישרה: מסעדות וברים יחזרו לפעול החל ממחר

עדיין חלה הגבלה על ישיבה במתחמי מזון מהיר בקניונים ● עוד נקבע כי במקום הפתוח לציבור בו מצוי דלפק שירות, תוצב מחיצה למניעת העברת רסס בין נותן למקבל השירות, בהתאם לחובה החלה כיום על חנויות

חנן פרידמן / צילום: רפי דלויה

השפעות הקורונה על לאומי: זינוק בפיקדונות ומעבר להפסד ברבעון

בנק לאומי רשם הפסד חריג של 232 מיליון שקל ברבעון הראשון למרות גידול בהכנסות מעמלות ● שיעור ההוצאות בגין הפסדי אשראי מיתרת האשראי לציבור קפץ ל-1.2%

שדה דב / צילום: איל יצהר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

מה נמכר  בחודש האחרון ב-1.5 מיליון שקל  בדרום הארץ / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אילו דירות נמכרו לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 5 חדרים בבאר-שבע, אשקלון, קריית גת או אילת ● כל העסקאות דווחו מאז 15 במרץ

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

הפעילות הקווית של פרטנר מפצה במעט על השחיקה בסלולר

הכנסות פרטנר ברבעון הראשון הסתכמו ב-807 מיליון שקל, עלייה של 2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד אך ירידה משמעותית לעומת הרבעון הקודם ● הקורונה השפיעה על ההכנסות משירותי סלולר, שנשחקו ב-4% והסתכמו ב-423 מיליון שקל

ועדת חוץ ובטחון  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השב"כ לא מסתפק במעקב אחר חולים, הוא רוצה לקבל החלטות

במסגרת דיון בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים התברר כי בשב"כ מתנגדים לנסיונות לקבוע כי מי שיחליט על ביצוע איכונים לטלפונים של חולי קורונה יהיו גורמים בכנסת ● היועץ המשפטי של משרד המשפטים והיועץ המשפטי של השב"כ טענו שהשב"כ לא יסכים להיות רק קבלן ביצוע

אלכס לנדסברג / צילום: שלומי יוסף

סנו: גם תחום מוצרי הניקוי נהנה מביקושים חזקים בקורונה

לפי סנו, "התפשטות הנגיף הובילה לעלייה בביקוש למוצרי החברה", הכוללים מוצרי ניקוי ואחזקת הבית, מוצרי נייר, טואלטיקה, קוסמטיקה ועוד

דנה ויס / צילום : יחצ אייל בן יעיש

חדשות 12 ודנה ויס בתביעה נגד יאיר נתניהו: "התבטאויות חמורות"

השבוע כתב בנו של ראש הממשלה בטוויטר: "מישהו יודע איך דנה ויס קיבלה תפקיד כה בכיר בערוץ 2? רהוטה? לא. חכמה? לא. מעניין..." ● תביעת הדיבה תוגש בימים הקרובים

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

שאול נאוי מכר לאחיו דורי את מניותיו בחברה ופורש מניהולה

המניות נמכרות תמורת 60 מיליון שקל, בדיסקאונט של 25% על מחיר השוק ● דורי נאוי: "שאול הגיע למסקנה שהוא רוצה ליהנות מהחיים לפני שהוא מזדקן" ● מניית נאוי קרסה ב-50% מתחילת השנה

נמרוד שפר / תמונה: יחצ

התעשייה האווירית: הרווח הנקי ברבעון הראשון גדל ב-134%

הרווח הנקי ברבעון הראשון גדל ל-34 מיליון דולר, לעומת 14 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד ● הרווח התפעולי שילש את עצמו והגיע לכ-61 מיליון דולר ● המנכ"ל נמרוד שפר: "לחברה לא ידוע על ביטולי חוזים או עיכובים משמעותיים בעקבות מגפת הקורונה"

מארק אנדרסן   / צילום: רונן מחלב

"העולם החדש שאחרי הקורונה יהיה יותר דיגיטלי ופחות גלובלי"

מארק אנדרסן, מומחה מאקרו כלכלה ומנהל תחום הקצאת נכסים גלובליים במשרד מנהל ההשקעות הראשי של UBS: "שוק הנפט יגיע לאיזון ברבעון השלישי, והביקוש יעלה על ההיצע ברבעון הרביעי" ● "הזהב יעלה ל-1,800 דולר במהלך החודשים הבאים"

קפה ביאליק בת"א. מתלבטים אם לפתוח / צילום: איל יצהר, גלובס

תחת ערפל, הנחיות מבלבלות וגל קריסות: המסעדות חוזרות היום, בקושי

רק אתמול בלילה אישרה הממשלה את ההנחיות החדשות באופן רשמי • רונן נמני, בעלי קבוצת "קפה קפה": "אחרי כל ההתנהלות ההזויה עד כה, גם הפעם אנחנו לא יודעים עד הרגע האחרון מה קורה"

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

מדענים סינים דוחים את ההאשמות: אין סיכוי שהקורונה הגיעה ממעבדה או משוק החיות

בצל המתקפה האמריקאית על סין כאחראית להתפרצות הקורונה, אומר מנהל המכון הווירולוגי בווהאן כי הנגיף החדש שונה מכל ווירוס שנחקר במעבדות ● מומחה מגפות בכיר טוען כי השוק הוא "אחד מקורבנות המגפה"

עו”ד אילן סופר  / צילום: שלומי יוסף

"עסקים רבים יינזקו באופן שאינו בר-תיקון בשל המדיניות המבולבלת של הממשלה"

עו"ד אילן סופר: "לא נעים לי להגיד, אבל התקופה של הקורונה הייתה נחמדה מאוד עבורי, בעיקר מבחינה משפחתית"

יו"ר שלמה החזקות אסי שמלצר / צילום: אוראל כהן

פרשת העלמת המס של חברת שלמה Sixt: תשלם כופר של 400-500 אלף שקל

קבוצת הרכב הגיעה להסדר עם רשות המסים, שלפיו התיק הפלילי בגין גביית יתר מלקוחות ייסגר בתשלום כופר, ללא העמדה לדין פלילי ● במקביל אושרה הפשרה בייצוגית שהוגשה בפרשה, ולפיה הקבוצה תעניק ימי השכרת רכבים בעלות של כ-38 מיליון שקל בחינם ללקוחות הליסינג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

טוויטר נגד טראמפ: סימנה ציוצים של הנשיא כ"עלולים להטעות"

מתחת לשני ציוצים של הנשיא שעסקו בהצבעה בבחירות דרך הדואר, הוסיפה טוויטר קישור לעובדות המדויקות

שלמה Sixt/ צילום: איל יצהר

קבוצת שלמה SIXT דיווחה על סגירת כל ההליכים המשפטיים נגדה

כפי שנחשף אתמול ב"גלובס", הקבוצה תשלם מס בהיקף 12.7 מיליון שקל וכופר בסך 478 אלף שקל בתמורה לסגירת התיק הפלילי שנפתח נגדה בחשד להעלמות מס במסגרת שירותי הליסינג וההשכרה שהעניקה

אנטנה סלולרית/ צילום: תמר מצפי

דיווח: משרד הביטחון מתנגד להשתתפות חברות סיניות בחברות תקשורת

כרגע היחידה שממתינה להיתר שליטה בפרטנר שמתמודדת במכרז הדור החמישי בסלולר היא האצ'יסון – תאגיד הונג קונגי ששלט בעבר בחברה

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

אין חסינות מהקורונה: מכה קשה לגורם המייצב של שוק הרכב

הענף שנחשב במשך עשורים לגורם המייצב של שוק הרכב, ספג מכה קשה עקב המשבר • אבל למרות הנתונים השליליים ברבעון הראשון והצפי למיתון, בליסינג ממשיכים לשדר אופטימיות, והמלווים מגלים סבלנות

ברים ומסעדות נפתחים מחדש לאחר הסגר ממושך / צילום: כדיה לוי, גלובס

תוכנית סיוע חדשה: 700 מיליון שקל לתעשייה ולעסקים קטנים ובינוניים

התוכנית של משרדי הכלכלה והתעשייה והאוצר כוללת השתתפות בעלות ביצוע התאמות בעסק העובר למסחר מקוון והטמעת ייצור מתקדם בתעשייה, ייעוץ מסובסד ומיזמים מימוניים משותפים עם המגזר הפרטי, עידוד ביצוע השקעות בתעשייה היצרנית ועידוד היצוא